Leidsch Dagblad VS: Haast met vredesproces 11 J Lot Fokker ligt in handen overheid gRugbyer start civiele procedure na kaakbreuk Britse kranten prijzen ok met Van Hooijdonk eugd voor ferm jptredende overheid IJsland wacht op overstroming Clinton blijft met gemak overeind Geen planeten, wel torens GOED NIEUWS .AAI IJP N DAG 7 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41204 ir op labij Spoedoperatie na klap DIOK-speler Binnenland Supermarkten houden zich niet aan bodemprijzen i Buitenland Vragen van vrouwen worden in Kabul niet beantwoord i Leiden GerSteinbach: Stickie in de klas moest kunnen Cultuur en Kunst Concert LVC nauwelijks hoorbaar isterwuk pieter van der vliet )e klap die DIOK's Yves o Aimmer in de rugbywedstrijd egen Oisterwijk Oysters uit- [eelde en Dirk van Gorkum ien dubbele kaakbreuk ople- -erde, krijgt een vervolg. De onfortuinlijke Van Gorkum verd in de tweede helft na de mistslag van de Leidse oud- nternational naar het zieken - afgevoerd. Na een poedoperatie gaat het weer ets beter met Van Gorkum, naar volgens Oysters-voorzit- er Ton van Eindhoven is liermee de kous nog niet af. ir wordt een civiele procedu- e aangespannen tegen Kum- ner, die overigens niet uit het 'eld werd gestuurd. DIOK von met 47-0. „Het hele incident speelde ich af buiten het gezichts- /an referee Groeneveld, maar we hebben hem wel ge vraagd om dit voorval op het wedstrijdformulier te vermel den. Rugby is een contact- sport, dus gebeurt er wel eens wat. Maar dit kan niet door de beugel. Wij zullen de Neder landse Rugby Bond en DIOK schriftelijk op de hoogte bren gen van dit voorval, want wij vinden dat dit niet kan. Wat onze speler betreft, die zal een civiele procedure tegen Yves Kummer aanspannen voor deze gewelddadige actie. Voor het rugby in Nederland is dit heel jammer, want voor de pers is dit aanleiding om onze sport in een negatief daglicht te plaatsen en daar zitten we niet op te wachten. Pagina 15: Rugbywedstrijd ontaardt in ordinair straat gevecht ■qnden hans geleunse ipd-correspondent 'Jet toen het erop begon te lij- cen dat de Nederlanders al- ergisch zijn voor wedstrijden m het Verenigd Koninkrijk redde een Brits ingezetene ïen van een smadelijke ne derlaag. Aldus bewijst zon dagsblad de Observer onder de woordspelende kop 'Pierre double Dutchman' eer jan de gouden greep van bondscoach Hiddink om spits Van Hooijdonk ruim een cwartier voor het einde van de WK-kwalificatiewedstrijd :egen Wales in het veld te brengen. Vijf minuten Van Hooijdonk waren voor het boulevardblad News of the World voldoende om de ge moedstoestand van de coach van Wales te typeren: 'Oh my Gould'. Dankzij fabuleuze reddingen van Wales-keeper SouthaU en Nederlandse on macht om te scoren mocht Wales lang hoop koesteren op weer een sensationele uitslag. De Observer en Sunday Ti mes oordelen dat de Wales- aanhang veel te vroeg juichte. Een Oranje-nederlaag was niet verdiend geweest, meent de Sunday Times. Nederland was beter, maar maakte het zichzelf moeilijk door (Cruijff) opgelegde kansen te missen. „Nederland moest gokken, en het loonde", aldus het commentaar van de Sunday Telegraph op de wissel Vier- klau-Van Hooijdonk. Wales gokte op iets anders: de lange lijst Oranje-blessures en het gegeven dat Nederland 'ten deert tot arrogant spel tegen kleine voetbalnaties'. Die gok pakte verkeerd uit, misschien wel omdat spits Mark Hughes er net niet in slaagde Wales nog voor de rust een 2-0 voor sprong te bezorgen. Pagina 15: Big Pierre breek ijzer van Oranje Pagina 16: Gelegenheids team van Hiddink start ver rassend Israël en Palestijnen moeten snel tot concrete resultaten komen De Verenigde Staten hebben Israël en de Palestijnen dui delijk gemaakt dat zij tijdens hun vredesbesprekingen in Eretz snel tot concrete resultaten moeten komen. Maar Washington wil geen druk uitoefenen omdat dat niet goed zou zijn voor de relatie tussen de VS en Israël. Dit zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher gisteren. Hij heeft beide partijen nog eens op het hart gedrukt afspraken die ze in Eretz maken, na te komen. eretz-caza afp-dpa-Rtreengeroepen topconferentie vo rige week in Washington, be gonnen gisteravond, nauwlet tend gevolgd door de Europese Unie. De EU heeft de Ierse mi- De onderhandelingen in Eretz, resultaat van de door de Ameri kaanse president Clinton bij- nister van buitenlandse zaken Dick Spring naar het Midden- Oosten gestuurd om te bekijken of er behoefte is aan een EU-be- middelaar. Net als Christopher zou Spring met Netanyahu en Arafat spreken. Spring heeft bo vendien een ontmoeting met zijn Israëlische collega David Levy. De Palestijnse president Yasser Arafat stelt vandaag in Egypte president Mubarak op de hoogte van de laatste ont wikkelingen in het vredespro ces. Gisteren stelden Israël en de PLO in een eerste gespreksron de een speciale commissie van vier leden in die de terugtrek king van Israël uit Hebron moet voorbereiden. Dat is de laatste van de zeven autonome Pales tijnse steden die Israël eigenlijk al in maart had moeten over dragen. Eerder had de Israëlische pre mier in het parlement gezegd dat hij graag wil dat de onder handelingen met de Palestijnen over de terugtrekking uit He- bron 'in korte tijd' worden afge rond. Wat betreft Netanyahu staan er bij de onderhandelin gen maar twee onderwerpen op ijna negen van de tien jonge- n in Nederland vinden dat er :n speciale minister voor ugdzaken zou moeten komen, utomobilisten die voor de /eede maal onder invloed van cohol worden betrapt, moeten un rijbewijs inleveren, vindt :rder 77 procent van de jeugd. De overheid mag van de jon- ?ren hard ingrijpen bij „maat- :happij verpestend" gedrag, weederde van hen zegt bij erkloosheid twee dagen onbe- lald te willen werken in ruil oor een uitkering. Dat zijn de resultaten van het ogeheten JongerenReferen- um '96, waarbij 100.000 jonge- skaftafell IJsland wachtte vanochtend gespannen op de afloop van de aanzwellende geboorte van een kind. Je weet dat het komt, maar niet wanneer", aldus een IJslandse uitbarsting van de vulkaan Bardabangu onder de reusachtige Vatnajökull-gletsjer. Door regeringsfunctionaris. Afgelopen woensdag braken de hete gassen van de vulkaan door de hitte en toenemende druk van de eruptie stijgt het peil van het meer Grimsvatn onder de dikke ijskap. Sindsdien spuiten door een tien kilometer lange spleet zwarte wolken de gletsjer en dreigt de ijskap weggeduwd te worden. Als het meer overloopt, kan het naar zwavel stinkende as kilometers hoog de lucht in. ook grote ijsmassa's meesleuren. Het meer is al tot de rand volgelopen. „Het is als bij de foto reuters ren vijftien vragen kregen voor gelegd. Staatssecretaris Terpstra van welzijn en sport heeft de uitslag daarvan gisteren in het Land van Ooit bij Uden bekend gemaakt. Codename Future, een samenwerkingsverband van rond de veertig jeugdorganisa ties in ons land, heeft de enquê te uitgevoerd. Vijfentwintig gulden meer be talen voor een spijkerbroek die niet door kinderen is gemaakt, vindt twee derde van de jonge ren tussen 12 en 25 jaar geen probleem. Vijf piek geven voor een actie waarvan het rende ment voor het goede doel on duidelijk is, scoort lager: meer dan helft van de ondervraagden zegt dan geen geld te geven. hartford hans de bruun correspondent Het eerste debat met Bill Clin ton heeft diens Republikeinse uitdager Bob Dole gisteravond niet de klinkende overwinning opgeleverd die hij nodig heeft om zijn achterstand op de pre sident goed Te maken. Volgens politieke waarnemers, en de eerste opiniepeilingen, is Clin ton in het debat in Hartford in Connecticut met gemak over eind gebleven. Het was een beschaafd en niet opwindend debat, waarin in anderhalf uur twintig onder werpen aan bod kwamen, waar over vragen werden gesteld door lim Lehrer, politiek redac teur van de publieke omroep PBS. Maar door deze veelheid kon nooit diep op de thema's worden ingegaan. Van een echt debat was bovendien geen sprake, want Dole en Clinton kregen niet meer dan negentig seconden voor een antwoord en mochten elkaar geen vragen stellen of onderbreken. Dole was na afloop enthou siast en riep tijdens een bijeen komst met partijgenoten 'in Hartford de verldezingsstrijd een ander gezicht te hebben ge geven'. Maar dat was niet het beeld dat de eerste snelle opi niepeiling door CBS-tv oplever de. Van de telefonisch onder vraagden zei 92 procent door het debat niet van mening te zijn veranderd. En de helft zei te vinden dat Clinton had gewon nen, terwijl maar 28 procent Dole als winnaar zag. Wel zeiden de ondervraagden na het debat een betere indruk van Dole te hebben dan voor dien. Het was de eerste keer dat Dole zo lang via de tv in de Amerikaanse huiskamers te zien was. Voor veel Amerikanen is hij, ondanks zijn 35 jaar lange ervaring als leider in het Con gres, nog steeds een grote onbe kende. Dat komt tot uitdrukking in de opiniepeilingen, waarin Dole tot nog toe nooit meer dan veertig procent heeft gehaald, terwijl Clinton niet beneden de vijftig procent komt. SCHIPHOL. BILL MEYER Voetbaltrainer net bijl bedreigd roningen anp !en 17-jarige speler van voet balvereniging Oosterparkers uit woningen heeft gistermorgen ijn trainer met een bijl be- reigd. Hij was boos omdat die liet zou hebben gezegd dat de vedstrijd was vervroegd. De peler was hierdoor te laat. :erst schold hij een 40-jarige loofdtrainer uit. Vervolgens laaide hij een bijl van huis en edreigde de 34-jarige hulptrai- ler. Omstanders waarschuw- len de politie die bloedvergie- en wist te voorkomen. De jon en is na verhoor aan zijn ou- ers overgedragen. Het bestuur an de Oosterparkers praat van- (vond met getuigen van het oorval op sportcomplex Van. jongen oud namen een kijkje door de telescoop. tarkenborgh. foto dick hogewoning LEIDENDe telescoop van de Sterrewacht in Leiden stond op Wetenschapsdag gericht op de torens van de faculteit rechtsge leerdheid, een paar honderd meter verderop aan de Hugo de Grootstraat. Zodat de bezoekers die de trappen naar de koepels beklommen toch nog iets te zien kregen. Want van de plane ten Jupiter en Saturnus en de komeet Hale-Bopp was gisteren door het dichte wolkendek niets te herkennen. Duizenden men sen maakten er gisteren in Lei den een dagje uit van bij de uni versiteit. De Hortus Botanicus, waar het programma vooral op kinderen was gericht, was met ruim duizend bezoekers het meest in trek. Maar ook de Ster rewacht was goed voor zo'n achthonderd bezoekers en de musea Volkenkunde, Oudheden en Boerhaave waren afgeladen vol. De lezingen trokken tussen de vijftien en twintig bezoekers. „Maar dat gaat dan ook om mensen die geïnteresseerd zijn in één specifiek onderwerp", zegt coördinator R. Simons van de Wetenschapsdag. Alleen bij de lezing over de geschiedenis van de oude strafgevangenis aan het Gravensteen, met aan sluitend een rondleiding door de kerkers, was het met zestig mensen afgeladen druk. Lande lijk trok de Wetenschapsdag, die in het teken stond van 'bewe ging', dit jaar 85.000 bezoekers. En dat waren er zo'n 5.000 meer dan vorig jaar. Pagina Leiden: Wetenschapsdag 'een lekker uitje'. Het Koreaanse Samsung en de curatoren van het failliete Fok ker zijn het eens over een red dingsplan voor Fokker. De bal ligt nu bij de overheid. Minister Wijers (economische zaken) heeft de Koreanen inmiddels schriftelijk toegezegd een be lang van vijftien procent in het nieuwe bedrijf te nemen. Maar de Koreanen willen dat de over heid tevens exportfaciliteiten verleent en Nederlands ontwik kelingsgeld steekt in de in Korea tejjouwen Fokker 125. Zwaar gewonde vrouw gevonden in flat Alphen ALPHEN AAN DEN RUN AAD RIETVELD In een flatwoning in Alphen aan den Rijn heeft de politie gis terochtend vroeg een zwaar ge wonde vrouw gevonden. De 61- jarige vrouw was in coma. De politie vermoedt dat zij het slachtoffer is geworden van een misdrijf. De toestand van de vrouw, die onmiddellijk per am bulance naar het Academisch Ziekenhuis Leiden werd ge bracht, is kritiek. De vrouw woonde alleen. Buren werden ongerust omdat het licht in het huis al heel lang brandde en belden de politie. Die trof het slachtoffer op de grond in de woonkamer. Zij had blauwe plekken op haar lichaam. Deze week gaan de partijen „voor een eerste verkennend gesprek" met elkaar om de tafel zitten, zo bevestigt een woord voerder van EZ. Wanneer het gesprek met Samsung en de cu ratoren wat EZ betreft op ambtelijk niveau plaats heeft, is onduidelijk. Berichten dat Wijers vandaag al uit handen van de tweede man van Sams ung Aerospace het langver- wachte businessplan krijgt, zijn voorbarig, aldus de woordvoer der. Pagina 10: Fokker-scenario moet 2.000 banen opleveren LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch'*-■ Dagblad Op da mat... (hctp //wwvv tref ril /9010/html/thuis html HET WOORD IS AAN Claire Bourdon De beleefdheid eindigt waar de goedheid begint. de agenda: de terugtrekking uit Hebron en 'algemene veilig heidsmaatregelen, niet alleen voor Hebron'. De Palestijnen willen ook overleggen over on der meer de afsluiting van de Palestijnse gebieden, de tunnel onder de Tempelberg, een veili ge verbinding tussen de Gaza- strook en de Westelijke Jor- daanoever en de aanleg van een luchthaven in Gaza. Pagina 5: EU zet zichzelf bui tenspel in vredesproces 7716° 5716° 5716° necrtfig 10% 10% 10% 03;?,!? 40% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 23 Strips Uitgaan .24 Kortingsbon voor het eerste Meesterserieconcert in de vernieuwde Stadsgehoorzaal in Leiden door het European Community Chamber Or chestra. 'Pillencocktail kan aidspatiënt geheel genezen' GENEVE PETER DE KNEGT Voor het eerst sinds de ontdek king van aids in 1983 is een spectaculaire doorbraak in de bestrijding van de dodelijke ziekte geforceerd. Door een agressieve aanpak met een cocktail van medicamenten kan aids in een vroeg stadium wor den genezen. Dat zegt professor J. Lange uit Amsterdam in een interview met deze krant. Lange is aids- onderzoeker bij het Academisch Medisch Centrum. Hij voert al jaren een eenzame strijd voor een aanpak van aids, waarbij een aantal medicijnen tegelijk wordt toegediend. Inmiddels lijken meer weten schappers overtuigd van zijn methode. Op een aids-congres in Genève, afgelopen weekein de, werden gevallen beschreven van aids-patiënten die al twee jaar baat blijken te hebben bij deze aanpak. Volgende maand begint in .Nederland een onder zoek onder 600 patiënten, waar bij een groot aantal 'cocktails' wordt getest om tot de beste combinatie te komen. Lange: „Mijn kop eraf als het niet gaat lukken. Als we aids vroegtijdig ontdekken, en direct beginnen met de behandeling, is genezing mogelijk. De patiënt is dan virusvrij en kan stoppen met pillen." De therapie staat of valt met het trouw innemen van de cocktail. Pagina 2: "We zijn te voorzich tig geweest' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal acceptgiro (f. 91.20) J automatisch (f 90,20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1