Leidsch Dagblad Top W ashington blijft vruchteloos Politie beëindigt houseparty SHWie Auping kent voelt zich EEUÜM Hondenliefhebbers winnen Taptoe-prijs Lottospelers kiezen voor ongeluksgetal 7 J Australië krijgt 'overdosis' haring Dr. Vogel overleden Ingetogen herdenking slachtoffers vliegramp GOED NIEUWS DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Bolkestein stopt zijn lobby voor MSD even Buitenland Leiden iSport Britse Mandy Allwood verliest ook haar laatste vijf foetussen Anatomisch Museum opent deuren voor publiek Spijker: De Zijl blijft in j hoofdklasse Forse stijging van wachtgeld voor leraren Ms minister Ritzen (onderwijs) geen zeer forse maatregelen neemt, dreigt hij te worden ge confronteerd met enorme stij ging van de uitgaven aan ivachtgeld. In het somberste icenario is Ritzen zo'n 400 mil- loen gulden extra kwijt aan deze jitkeringen. Dit staat in een nog niet openbaar gemaakt rapport jver de betalingen aan werkloos Onderwijspersoneel, op verzoek fan Ritzen opgesteld door het Instituut voor Toegepaste Soci ale Wetenschappen, NIDI, Re search voor Beleid, Regioplan >n MBA-Groep. Het rapport tornt op 16 oktober uit. Wachtgeld-uitkeringen kos- :en Ritzen nu per jaar 1,2 mil- ard gulden. Hij probeert al ja renlang vergeefs om deze uitga ven terug te dringen. Het kabi net heeft Ritzen bij de onder- nandelingen over de begroting voor 1997 honderd miljoen gul len extra gegeven voor de uit gaven aan wachtgeld. CDA en D66 reageren ge- ichokt op de berichten. „Als dit vaar is, dan is zaak dramatisch jit de hand gelopen", stelt D66- tamerlid Lambrechts. D66 zal vandaag minister Ritzen om di recte inzage vragen in het rap port dat officieel pas 16 oktober npenbaar wordt. Het CDA vraagt zich af of Ritzen nog wel in staat is om deze dreigende «vachtgeldstijging uit te leggen, (folgens kamerlid Van der Hoe ven lopen de uitgaven van de jnderwijsbegroting „gierend uit 3e hand" en is Ritzen „niet in staat deze te stabiliseren". Ritzens woordvoerder wijst rop dat de vergrijzing een be- ijke rol speelt bij de wacht- ïitgaven. Veel oudere do- ~ten raken voortijdig opge- rand en krijgen een uitkering, "aatregelen om dat te bestrij- kosten echter ook veel geld. april werd een onderzoek van "t ministerie bekend, waaruit leek dat de uitgaven aan uitke- "gen in 2005 twee miljard gul- bedragen als niet wordt in- egrepen. ier nominaties oor Blind Date lind date van regisseur Theo an Gogh heeft gisteravond op et Nederlands Film Festival 'er nominaties voor een Gou- i Kalf gekregen. Deze werden oegekend in de categorieën este speelfilm en beste regis- Voor hun rollen in de film egen voorts actrice Renée okker (beste actrice) en Peer i (beste acteur) een no- inatie. Ook De Jurk van regisseur ex van Warmerdam met actri- Ricky Koole deed het goed. e film werd genopiineerd in categorie beste speelfilm, este regie en beste actrice, oole kreeg de nominatie ook r haar rol in De Kersenpluk. -ng leve de koningin van pro- ucent Laurens Geels en Dick ias ontving in drie categorie nominaties: voor de beste peelfilm, de beste regie (Esmé nmers) en beste actrice (Tiba ossijn). Als beste acteur zijn genomi- eerd Pierre Bokma Advocaat n de hanen) en Anton Starke kersenpluk). Voor de beste ange documentaire moet de ju- kiezen tussen Jalan Raya Pös- 'de Groote Postiveg, De slag om 'e Javazee en De Winnaars. Aan et Gouden Kalf voor de beste peelfilm en de beste lange do- umentaire is een geldbedrag i 25.000 gulden elk verbon- Morgen worden de win- irs bekend. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Onder perfecte weersomstandigheden konden verenigingen zich gisteravond presenteren tijdens de Taptoe. Hier trekt de cheerleadersgroep van Pom Pom door de Breestraat. FOTO HIELCO KUIPERS nastiekvereniging Jahn. De jury, bestaande uit Jan Karstens (3 October-Vereeniging), Laila Driessen (LSF) en Henk van der Post (namens de hoofdredactie van deze krant), roemde de goed verzorgde praalwagen van Jahn. Twirl- groep 'Ons Buiten' won de derde prijs (500 gul den). De groep kwam op de jury over als een 'opvallend en kleurrijk clubje'. De jury reikte ook vier Taptoe-pluimen uit. De aanmoedigingsprijzen gingen naar w De Sleutels, de scoutingsgroepen St. Jozef en Lode- wijksgroep en korfbalverenigingen Danaïden. De jury vond de uitwerking van het thema van de optocht, 'Een lint van licht', nogal tegenval len. In de optocht van vandaag worden de prijswinnaars officieel bekendgemaakt. De Leidse kynologenvereniging Rijnland heeft de Cornelis Joppensz-trofee gewonnen. De de legatie van de hondenliefhebbers in de Taptoe was 'bijzonder creatief en mooi om naar te kij ken', aldus de jury die alle deelnemers gister avond beoordeelde. De prijs is een initiatief van de Leidse Sportfederatie (LSF) en het Leidsch De eerste prijs is voor die groep die haar doelstellingen op de beste wijze demonstreert in de optocht, die gisteravond onder perfecte weersomstandigheden door de Leidse binnen stad trok. Aan de Cornelis Joppensz-trofee is een geldbedrag van duizend gulden en een wis selbeker verbonden. Meer dan zestig verenigin gen dongen mee naar de prijzen. De tweede prijs (750 gulden) ging naar gym- Meer over Leidens Ontzet op pagina 11 DEN HAAG ANP Gelukszoekers in de Lotto Jack pot nemen steeds vaker hun toevlucht tot het ongeluksgetal 13. Dat is de Lotto gebleken uit een onderzoekje bij de deelne mers die een gooi doen naar de hoogste Jackpot ooit van 7,2 miljoen gulden. De eerstvolgen de trekking waarbij dit bedrag eruit kan gaan is z Volgens een woordvoerster is in de gespeelde kolommen van zes .cijfers 16 procent van de ge tallen de 13, wat betekent dat gemiddeld genomen vrijwel ie dereen een dertien invult. Het geluksgetal 7 is met 15 procent goede tweede. Verder vullen veel mensen cijfers in die een persoonlijke betekenis hebben, zoals geboortejaren, leeftijden of een huisnummer. De hoogte van de Jackpot heeft er overigens voor gezorgd dat de inleg 2,5 keer groter is dan normaal. Het aantal formu lieren is bijna verdubbeld. Om welke aantallen en bedragen het gaat wil de woordvoerster uit concurrentieoverwegingen niet kwijt. Netanyahu en Arafat praten binnenkort wel verder HET WOORD IS AAN Anne Crawford Flexner Iedere man kan opschieten met de vrouw met wie hij niét getrouwd is. VOOR VRIJDAG WASHINGTON HANS DE B De gisteren beëindigde Midden-Oostentop in Washing ton heeft niets opgeleverd. De Amerikaanse president Clinton erkende dat 'niet de vooruitgang is geboekt waarop ik gehoopt had'. De Israëlische premier Neta nyahu en de Palestijnse leider Arafat vonden na twee da gen onderhandelen geen oplossing van de crisis rond de omstreden tunnel in Jeruzalem. Ook over terugtrekking van de Israëlische troepen uit Hebron werden ze het niet eens. tijdschema voor de Israëlische terugtrekking uit Hebron bo venaan de agenda in Eretz. Clinton was de enige die gis teren het woord voerde op de persconferentie in het Witte Huis. Netanyahu, Arafat en de Jordaanse koning Hussein zaten op stoeltjes achter hem. Maar toen de president Hussein het woord wilde geven, weigerde deze, waarna ook de andere twee er het zwijgen toe deden. Daaruit blijkt dat ze niet het ri sico wilden lopen om met pu blieke uitspraken het wankele vredesproces verder in gevaar te brengen. CORRESPONDENT De zichtbaar teleurgestelde Clinton weigerde van een mis lukking te spreken. Hij vroeg 'ons nog wat tijd te geven'. Clin ton benadrukte 'dat het vredes proces er beter voor staat dan twee dagen geleden', omdat Netanyahu en Arafat in elk ge val hebben afgesproken dat ze verder zullen praten. Zondag zien zij elkaar weer in Eretz op de westelijke Jordaanoever. De Amerikaanse onderhandelaar Dennis Ross voegt zich daar bij hen. Volgens Clinton staat een De ontmoetingen tussen Netanyahu en Arafat waren vol gens Clinton 'kalm en opbou wend'. Hij erkende echter dat alle heikele kwesties nog levens groot op tafel liggen. Overeen stemming over een datum waarop Israël de terugtrekking van zijn troepen uit Hebron zou moeten hebben voltooid, is niet bereikt. Maar dat Netanyahu en Arafat daarover komende week gaan praten, noemde Clinton winst. Over de omstredep tunnel in Jeruzalem kwamen Arafat en Netanyahu geen stap nader tot elkaar. Clinton: „Maar we mo gen niet vergeten dat het vre desproces niet vandaag is be gonnen en niet morgen voltooid is". Hij noemde het bemoedi gend dat Israël volgens Neta nyahu niet van plan is de vre desakkoorden van Oslo weer open te breken. Pagina 7: Probleem Arafat- Netanyahu beetje te veel voor Clinton veel jwind en regen ML& VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Economie 7 Nacht verder mstig verlopen RUDOLF KLEUN De Leidse politie heeft de afge lopen nacht met de wapenstok bezoekers van een illegale hou separty van het kruispunt Narmstraat/Kruisstraat verdre ven. Het was het enige grote in cident in de nacht van 2 op 3 oktober. De houseparty speelde zich af in de voormalige Koets-o-theek aan de Kruisstraat. Het leeg staande gebouw was voor het feest kennelijk gekraakt. Rond tien over half twaalf troffen agenten ongeveer vierhonderd mensen in het pand aan. Om grote problemen te voorkomen, werd afgesproken dat het feest mocht doorgaan tot horeca- sluitingstijd. Toen de party om kwart over drie nog gaande was, is het gebouw alsnog ontruimd. Dat gebeurde door ongeveer 35 agenten met ondersteuning van politiehonden. Die ontruiming verliep rustig, maar ongeveer 150 mensen bleven achter op het kruispunt en wilden niet vertrekken. Zij zijn volgens de politie met 'lichte drang' verwij derd, waarbij ook de wapenstok is gehanteerd. Twee dronken mannen zijn gearresteerd. Eerder op de avond, rond tien uur, liepen hossende feestvier ders een nat pak op toen een loopbrug naar de terrasboot van Annie's Verjaardag het begaf. Niemand raakte gewond. Verschillende mensen zijn gisteren slachtoffer geworden van zakkenrollers. Een 54-jarige vrouw werd rond het middag uur op de Nieuwe Rijn beroofd van haar beurs met 400 gulden. Om half drie werd een 86-jarige Leiderdorpse bestolen van haar portemonnee met 250 gulden. Van een 36-jarige Leidse is rond kwart over drie een portemon nee met 750 gulden gerold, 's Avonds rond half tien is van een 20-jarige Leidenaar een portemonnee met enkele bank- pasjes gestolen. Volgens een politiewoord voerder is de nacht voorafgaand aan de viering van Leidens Ont zet overigens rustig verlopen. „Er waren doorlopend kleine incidenten, maar dat is niet uit zonderlijk." Zo raakten enkele enkele kijkers naar de Taptoe op de Prinsessekade met elkaar slaags en was er een steekpartij in de Steenstraat waarbij ie mand licht gewond raakte. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport21,22,23 Strips8 De kortingsbon betreft Vani- tas, een dansvoorstelling door dansgroep Krizstina de Chatel in De Meerse in Hoofddorp. Krant vroeger In verband met de viering van Leidens Ontzet ver schijnt de krant vandaag eerder dan normaal. Het gevolg daarvan is dat de beurscijfers op de pagina economie ontbreken. Partij voor Japan en Argentinië komt verkeerd terecht ELBERG ANP LEIDEN AAD RIETVELD De verzending van haring (door de KLM) naar Nederlandse ambassades over de hele wereld, ter gelegenheid van 3 oktober, is dit jaar allesbehalve vlekkeloos verlopen. Dat zei burgemeester Cees Goekoop gisteren aan de vooravond van Leidens Ontzet. „Gisteren kregen wij al alarmerende tele foontjes van ambassades in Japan en Argentinië met de vraag waar de haring bleef', zei Goekoop. „En vandaag hoorden wij dat in Australië 91 do zen met honderd haringen waren bezorgd." Het was volgens Goekoop, die er in de burger zaal opnieuw in slaagde de lachers op zijn hand te krijgen, één van de traditionele missers rond 3 oktober. „Die zijn er natuurlijk ook bij de hon derd-en-derde viering, die horen er nou eenmaal bij. In Australië zitten ze dus met 91 dozen ha ring. Ze hebben er nog een paar teruggestuurd naar Singapore. Maar de rest is bezorgd bij alle bejaardenhuizen in Sydney. En daar zijn ze niet, zoals wij, gewend aan het eten van haring. Dus als u binnenkort berichten leest van een mysteri euze ziekte onder bejaarden aan de andere kant van de wereld, dan weet u waar het van komt." De burgemeester had in zijn toespraak ook nog een paar sneren naar de 3 October Vereeniging. die ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de stedenband met Oxford een delegatie uit die Engelse stad uitnodigde voor de viering. „We hebben nu eens Engelsen in plaats van Belgen op 3 oktober. Die zijn dit jaar zeker goedkoper. Dus hebben wij volgend jaar waarschijnlijk een blok uit het voormalig Oostblok in de optocht." Goekoop gaf voorzitter Van Sterkenburg van de vereniging overigens ook een compliment. Want die was er na de boosheid in Engeland over de 'hetze' tegen het Britse rundvlees en na de ruzies over de overbevissing van de Noordzee toch maar mooi in geslaagd 'eilanders' naar Leiden te halen. „En zo haalt u, meneer de voorzitter, de Britten weer binnen de Europese Unie." In zijn woonplaats Feusisberg in Zwitserland is dinsdag op 93- jarige leeftijd Alfred Vogel over leden, beter bekend als Dr. Vo gel. De ontwikkelaar van na tuurlijke geneesmiddelen was zijn tijd ver vooruit met zijn ideeën en inzichten op het ge bied van voeding, homeopathie en geneeskunde op basis van plantaardige middelen (fytothe- rapie). Biohorma, het bedrijf dat de Vogel-producten in Nederland levert, heeft dit gisteren be kendgemaakt. Dr. Vogel maakte homeopathie en fytotherapie in brede lagen van de bevolking populair. Aanvankelijk verguis den wetenschappers hem en namen ze hem niet serieus. Sinds de jaren zeventig groeide de erkenning. In een ingetogen, maar indruk wekkende dienst zijn gisteren in de Haarlemse Sint Bavokerk de 32 slachtoffers herdacht van de vliegramp met de Dakota in de Waddenzee, vorige week woensdag. Dé dienst werd bij gewoond door nabestaanden, collega's van de slachtoffers en andere belangstellenden. Namens het koningshuis was prins Bernhard aanwezig. Hij is beschermheer van de Dutch Dakota Association, de eigenaar van het toestel. Premier Kok sprak namens de regering van een 'inktzwarte dag'. Minister Jorritsma van verkeer wees op het belang van het onderzoek naar de oorzaak. „Want wellicht is de klap voor u een beetje be ter te verwerken als u weet wat er is gebeurd." Diepe indruk maakte Henk Wilshaus, naaste collega van de 23 medewerkers van Provinciale Waterstaat in Noord-Holland die bij de ramp het leven verlo ren. Hij maakte een denkbeeldi ge ronde door hun werkgebied, waarbij hij zijn gestorven colle ga's nog één keer tegenkwam. Meer ove pagina 3 de herdenking op Een emotioneel moment tijdens de herdenking. FOTO UNITED PHONOS DE BOER BABETTE STAPEL NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abor Na de eerste twee weken betaal ik mijn abon J Per maand automatisch (f. 31.30) Per lo Per kwartaal W acceptgiro (f. 01.20) B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 niaandci (proenabonnement heeft gehad OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1