Leidsch Dagblad 14 21 K i1 ■'Soepele datum vertrek Hebron' Beatrix ontkent rol in kwestie-Roëll KPN neemt Australisch vervoersconcern over Meisje vastgehouden bij verkoop kinderpostzegels Jumbo stort neer bij Peru: zeker 200 doden Noodweer zet station Holland Spoor blank Opnieuw commotie rond De Kwekerij Noordwijk Amerikanen in de ban van buitenaardse wezens Minister: Criminaliteit vorig jaar afgenomen GOED NIEUWS WOENSDAG 2 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland °°l, Falen hulpverlening 51103 I 1.1. I L" kostte levens bij Hand 3 Hercules-ramp Buitenland Leiden Lebed dreigt 7 Tali ban met ingrijpen Moskou 'Homoseksualiteit is geen keuze maar een feit' Sport 'De Nees' keert terug bij Oranje NR. 41200 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 - - mm Leidsch A. Dagblad l ';lr(l INTERNET W. adres www.hdc.nl/ld/html/ Israëlische legerradio: Israëlische premier Netanyahu heeft er tijdens de in Washington mee ingestemd een 'soepele datum' vast te stellen voor de terugtrekking van en re het Israëlische leger uit de Palestijnse stad Hebron. Dat 'oorjheeft de Israëlische legerradio vandaag meegedeeld. tum voor de terugtrekking die in het vredesakkoord tussen Is raël en de PLO was overeenge komen. In het slotcommuniqué zal Is raël zich verplichten alles te doen om zijn troepen vóór de vastgestelde streefdatum uit Hebron terug te trekken. Maar 9- JERUZALEM AFP-GPD Netanyahu heeft daarmee inge- ;arak|Stemd met een Amerikaans de voorstel over Hebron, dat in het rest., slotcommuniqué van de top arkpi moet worden opgenomen. De premier weigerde zich gisteren nog vast te leggen op een da- Een Peruaans passagiersvlieg tuig is vandaag aan het eind van de ochtend ten noorden van Li ma, de hoofdstad van Peru, in zee gestort. Volgens de eerste berichten zijn alle tweehonderd inzittenden van de Boeing-747 om het leven gekomen. Het toe- Samen in top vier van de wereld Koninklijke PTT Nederland j (KPN) wil het Australische ver- voersconcem TNT inlijven. KPN gaat een bod uitbrengen op het I gehele aandelenpakket van TNT J van in totaal 2,7 miljard gulden. 3 Het bod ligt in waarde 48 pro- Icent boven de huidige markt waarde van TNT. Het bestuur van TNT beveelt zijn aandeel- j houders unaniem aan het bod van KPN te accepteren. KPN heeft dat vanmorgen bekendge- I maakt. Samenvoeging van de i activiteiten van PTT-Post en de I Australische transport- en logis- tiekgroep TNT brengt de nieu we partners in de top vier van de wereld op het gebied van distributie en logistieke dienst- verlening. KPN en TNT hadden al een gemeenschappelijk be lang in de internationale koe riersdienst GD Express World wide. Rond het nieuwbouwwijkje De Kwekerij in Noordwijk is op nieuw commotie ontstaan. De gemeente heeft de bouw stilge zet van 22 uitbouwtjes, waar mee toekomstige bewoners hun huis wilden vergroten. De gemeente besloot in te grijpen toen bleek dat er bezwa ren waren tegen de 2,5 meter extra. De bezwaren golden slechts voor zeven uitbouwtjes, maar ook van de overige vijftien mag de bouw nu voorlopig niet doorgaan. Aanvankelijk had de gemeente laten weten akkoord Zes doden bij brand op tanker als er weer gewelddadigheden uitbreken, behoudt Israël zich het recht voor die datum niet te respecteren, aldus de radio. De premier wees een Ameri kaans voorstel af om meteen in Washington te beginnen met non stop-onderhandelingen om de kwestie-Hebron op te lossen. De militaire terugtrekking uit Hebron loopt al zes maanden achter op het schema dat in het vredesakkoord is vastgesteld. Netanyahu en Arafat hebben gisteren enkele uren met elkaar gepraat in een poging de crisis in het Midden-Oosten op te los sen. De twee schudden elkaar vriendelijk de hand, lunchten op het Witte Huis met gastheer president Bill Clinton en koning Hussein van Jordanië, en spra ken vervolgens geruime tijd met elkaar onder vier ogen. Gis terochtend ontmoette Clinton eerst Netanyahu en Arafat af zonderlijk. Daarna haalde hij ook koning Hussein erbij voor een gesprek van een uur. i Israël RUNSBURG PAUL VAN D Een Rijnsburgse man wordt vastgehouden omdat hij een meisje naar binnen zou heb ben getrokken dat met kin derpostzegels langs de deur kwam. Wat hij in zijn huis met haar gedaan heeft, on derzoekt het Openbaar Minis terie nog. Woordvoerster S. Schoen- macker van de Stichting Kin derpostzegels Nederland be treurt het incident: „Voor zo ver we weten is zoiets nog nooit voorgekomen in de klei ne vijftig jaar dat kinderen kinderpostzegels verkopen." Haar stichting wil eerst 'goed uitzoeken' wat er in Rijnsburg is gebeurd en beraadt zich vervolgens op mogelijke stap pen. Schoenmacker: „Overi gens raden we de kinderen al aan om met vriendjes en vriendinnetjes op pad te gaan, in de eigen wijk te blij ven en te beginnen met bu ren, opa's en oma's". De protestants-christelijke scholen in Rijnsburg vergade ren vanmiddag over de kwes- Vermoedelijk alle inzittenden omgekomen stel was vertrokken uit de zui delijke Amerikaanse stad Miami (Florida) met bestemming San tiago, de hoofdstad van Chili. Dat berichtte het Peruaanse ra diostation Radioprogramcis. Meer gegevens waren bij het ter perse gaan van deze editie niet bekend. PTT Post en TNT hebben sinds 1992 een hechte commer ciële relatie, mede door hun ge zamenlijke belang in GS Ex press Wordwide. Het Zweedse postbedrijf Posten AB is de der de partner in die onderneming. Het combineren van de activi teiten van KPN en TNT zal, zo menen'beide concerns, een ste vige basis vormen voor groei op de Europese en Australische markten voor tijdgevoelige dis tributie. De nieuwe organisatie zal diensten aanbieden in meer dan tweehonderdO landen, met eigen vestigingen in 47 daarvan. De totale omzet gaat om en na bij de acht miljard gulden be dragen. De combinatie gaat meer dan twee miljoen zendin gen per week verzorgen, met een totaalgewicht van zeventig miljoen kilo. DEN HAAG/ZOETERWOUDE Door hevig noodweer is vanmorgen vroeg een deel van het station Den Haag Holland Spoor (HS) volledig blank komen te staan. Het station moest om die reden worden af- ketten en een voetgangerstunnel die toe gang verschaffen tot de perrons onder wa ter. De treinen die normaal HS aandoen, stopten nu op de stations Moerwijk en Laan van NOI. Tussen HS en Moerwijk zetten de Spoorwegen bussen in. Reizigers konden gesloten. De stortbui ging gepaard met flink vanaf Holland Spoor gratis met de tram Door de hevige regen liepen de lo- naar Den Haag CS. Volgens een woordvoer- Werk aan uitbouwtjes stilgelegd te zijn met de bouwsels. Bezwaren tegen de uitbouw tjes kwamen er van een naast gelegen timmerfabriek, van de eigenaar van een kas en van. een toekomstige bewoner, die het niet leuk vond dat zijn beide buren uitbouwen. Tijdens een commissievergadering sprak wethouder V. Salman van ruim telijke ordening gisteravond van een lastige kwestie. Hij beloofde de bewoners te gaan praten met de bezwaarmakers, in de hoop zo de problemen op te lossen. De Kwekerij kwam eerder in het nieuws toen mensen die bij een makelaar voor de woningen hadden ingeschreven, in de ver onderstelling verkeerden daad werkelijk koper te zijn, maar la ter van de gemeente te horen kregen dat daar geen sprake van kon zijn. PRETORIA/JOHANNESBURG Koningin Beatrix noemt het complete onzin dat de voorma lige ambassadeur in Zuid-Afri- ka, jonkheer Roëll, op haar aan dringen vroegtijdig van zijn post zou zijn weggehaald omdat hij in Pretoria samenwoont met zijn vriendin. Volgens publica ties vande afgelopen weken zou de koningin geen zin heb ben gehad om tijdens haar staatsbezoek aan Zuid-Afrika geconfronteerd te worden met een ambassadeur die er een on wettige partner op nahoudt. Dat liet de koningin weten tij dens een gesprek met de pers bij haar staatsbezoek aan Zuid- Afrika. Ze verwees daarbij naar eerder gedane uitspraken van premier Kok en minister Van Mierlo dat de overplaatsing van ambassadeur Roëll naar Brussel niets met het samenwonen te maken heeft. Als twee ministers dat beweren, dan moet u dat maar geloven, suggereerde de koningin. Willem-Alexander heeft giste ren laten weten dat hij geen 'ambassadeur' voor het be drijfsleven wil worden, zoals minister Wijers van economi sche zaken en de Nederlandse ondernemers wensen. „Dat vind ik te oppervlakkig", zei hij gisteren tijdens een handelsdi ner. Gedurende het diner werd een handjevol zakenlieden aan de prins voorgesteld. Een prins als 'economisch ambassadeur' ligt in hofkringen 'Independence Day gaat alle filmrecords breken WASHINGTON/LEIDEN Een brand aan boord van een Italiaanse tanker voor de kust van Genua heeft woensdag aan zes bemanningsleden het leven gekost. Zeker drie opvarenden zijn gewond geraakt, hebben de havenautoriteiten in Genua be kendgemaakt. Volgens de eerste berichten is de brand uitgebroken in de ma chinekamer. De tanker, de Snam Porto Venere, zal als men de brand eenmaal meester is, naar de haven worden gesleept. Donderdag 3 oktober is ons kantoor vanaf 12.00 uur gesloten. Telefonisch zijn wij bereikbaar op nummer 071-5356356 De direktie Leidsch Dagblad De politie op Long Island bij New York ar resteerde afgelopen zomer drie mannen die onderweg waren naar het kantoor van het districtsbestuur. Ze verklaarden een aantal hoge ambtenaren te willen vermoorden, omdat de bestuurders volgens hen bewijs materiaal over de landing van vliegende schotels voor de bevolking verborgen hiel den 'en daarmee onze veiligheid in gevaar brachten'. Gekken? Wie zal het zeggen, als recente opiniepeilingen aantonen dat 48 procent van de Amerikanen gelooft in het bestaan van UFO's, ofwel 'ongeïdentificeerde vlie gende objecten'. Een op de drie Amerika nen gelooft zelfs dat er al contact is geweest met, al dan niet intelligente, wezens in de ruimte. En de helft van de Amerikanen meent dat hun regering de bewijzen daar voor heeft, maar die geheimhoudt. Misschien is dit wel de verklaring voor succes in Amerika van de film 'Independence Day', die morgen in ons land officieel in première gaat. De film is vanavond in een voorvertoning al te zien in het Leidse Luxor en in Eurocinema in Al phen. Het toeval wil dat morgen bij de wer kelijke première de Leidse bioscopen we gens 'onafhankelijkheidsdag' zijn gesloten. 'ID4', zoals de rolprent hier kortweg ge noemd wordt (naar 4 juli, Amerika's onaf hankelijkheidsdag) zal waarschijnlijk alle records uit de filmgéschiedenis breken. Tot vorige week had ID4 in Amerika al 300 mil joen dollar in het laatje gebracht en buiten de VS nog eens 170 miljoen dollar. Daarmee maakt 'Independence Day' jacht op het absolute record van 'ET' uit 1982 (in de VS 399 miljoen, daarbuiten nog eens 250 miljoen). ID4 moet nu nog vier andere films voor zich dulden: Forrest Gump, Jurassic Park, Star Wars en The Lion King, terwijl Twister (met wereldwijd 426 miljoen dollar) en Mission Impossible (384 miljoen) dicht volgen. Maar het opmerkelij- België zat achter moord op Loemoemba HET WOORD IS AAN Allard Pierson Wat vraagt de nachtegaal, of iemand luistert? Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust! BRUSSEL. GPD Niet de Amerikaanse inlichtin gendienst maar de Belgische re gering organiseerde in 1961 de moord op Kongo's premier Loemoemba. Dat concludeert de Belgische historicus Ludo de Witte op basis van geheime do cumenten die hij bij de VN in New York mocht inzien. Zijn bevindingen, vandaag gepubli ceerd in de krant De Morgen, staan haaks op verklaringen van oud-premier Gaston Eyskens. Die heeft betrokkenheid bij de liquidatie steeds ontkend. De Witte citeert stukken die de rol van de regering-Eyskens aantonen. Zo seint de Belgische minister van buitenlandse za ken Wigny op 10 september 1960: „De autoriteiten hebben de plicht Loemoemba onscha delijk te maken". Op 6 oktober telegrafeert de Belgische minis ter voor Afrikaanse zaken, d'As- premont-Lyden: „Belangrijkste doelstelling blijft natuurlijk de definitieve eliminatie van Loemoemba". Loemoemba was na de onaf hankelijkheid van Belgisch Kon go bij Brussel in ongenade ge vallen door zijn anti-westerse houding. Volgens De Witte vreesde Brussel voor de Belgi-, sche economische belangen in Kongo. Ook wijlen koning Bou- dewijn zou zijn invloed hebben aangewend om Loemoemba te wippen. December 1960 viel Loemoemba in handen van zijn rivaal Moboetoe. De regering- Eyskens zou hebben geëist dat hij naar de afgescheiden pro vincie Katanga werd gebracht, waar volgens De Witte de macht in handen was van een Belgi sche 'raad', die de executie or ganiseerde. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG 07140 87130 67130 SS 70% 70% 40% jonneKhfi'n 20% 20% 20% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Economie Feiten en meningen12 Kerk en Samenleving14 Natuur en Milieu10 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport20,21 Strips10 Uitgaan9 Kortingsbon voor de voor stelling 'Nachtwerk' door theatergroep Suver Nu ver in het LAKtheater in Leiden. der van de NS zou station HS in de loop van de middag weer worden geopend. Vanmorgen vroeg is er korte tijd ook geen treinverkeer mogelijk geweest tussen Lei den Lammenschans en Alphen aan den Rijn. Een wisselstoring bij Zoeterwoude was daar de oorzaak van. Rond half acht van morgen was de stremming weer opgehe- verband met de Lockheed-affaire uit de jaren zeventig waarbij de toenmalige 'handelsmissionaris' prins Bernhard steekpenningen zou hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Lockheed. Totdat deze dubieu ze zaak aan het licht kwam, was Bernhard de belangenbeharti ger voor het Nederlandse be drijfsleven in het buitenland. Haarlem wint Hein Roethofprijs DEN HAAG ANP De criminaliteit in Nederland neemt voor het eerst in vijftig jaar af. Dat heeft minister Sorg- drager (justitie) vandaag be kendgemaakt bij de uitreiking van de tiende Hein Roethof- prijs. De bewindsvrouwe ba seert de 'doorbraak' op een da ling van het aantal processen- verbaal dat vorig jaar over mis drijven is opgemaakt. In 1995 werden 5,7 procent minder pro cessen-verbaal opgemaakt dan in 1994. Toch vindt Sorgdrager het nog te vroeg om de vlag uit te steken. „Het zal nu niet vanzelf wel goed gaan. Er zijn nog ter reinen waar effectieve preventie en repressie in de kinderschoe nen staan." Als voorbeelden noemde ze de ernstige gewelds criminaliteit, inclusief seksuele delicten, de georganiseerde cri minaliteit (waaronder de handel in wapens, drugs en vrouwen en kinderen) en het misbruik van informatietechnologie. De Hein Roethofprijs (voor het meest succesvolle project op het gebied van criminali teitspreventie) kent dit jaar twee eerste prijswinnaars. Haarlem gaat voor Nederland met de eer strijken, Halen voor België. Het project in Haarlem be treft een geslaagde poging om een tunnel voor voetgangers en fietsers in de wijk Schalkwijk te rug te veroveren op vandalen. Die hadden er een vrijplaats voor graffiti van gemaakt, waar elke vorm van sociale controle ontbrak. Grafische leerlingen van het Haarlemse Linnaeus College adopteerden de tunnel en toverden hem op tot een permanente expositieruimte voor scholieren. De Belgische provincieplaats Halen kreeg de prijs voor maatregelen tegen criminaliteit en vandalisme rond discotheek Pharao, een megadancing met een grote naam in het house-circuit. De jury maakte een keuze uit zes genomineerde projecten, vier Nederlandse en twee Belgi sche. Aan de jaarlijkse Hein Roethofprijs, die voor de tiende keer is toegekend, is een geld bedrag van 25.000 gulden ver bonden. De prijs is vernoemd naar het voormalige PvdA-Ka merlid Hein Roethof, wegens zijn politieke verdiensten op het terrein van de criminaliteitspre ventie. Roethof overleed begin dit jaar op 74-jarige leeftijd. ke is dat drie van de zes meest succesvolle films uit de geschiedenis over 'aliens' gaan. Buitenaardse wezens blijken de Amerika nen erg aan te spreken. Toen ID4 begin juli, op de vooravond van de echte Independen ce Day, in première ging, waren de Ameri kanen via de media al wekenlang gebom bardeerd met verhalen over het mogelijk bestaan van ruimtewezens, over paranor male verschijnselen en bedreigingen vanuit de ruimte. De grote, nationale tijdschriften als Time en Newsweek wijdden lange om slagverhalen aan de vraag of 'the aliens are coming'. Uit enquêtes blijkt dat de angst voor een invasie uit de ruimte hand over hand toe neemt. Dat uit de ruimte ook iets goeds zou kunnen komen, wil er bij de meeste men sen niet in. vijand komt van NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal Per kwartaal O acceptgiro If. 01,20) J 3 automatisch (f. 90,20) d J.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef Jabonnement heeft gehad. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1