Leidsch Dagblad 14 21 CBS: Daling aantal doden in verkeer Het extraatje van Smiths. Leids bedrijf kan ArenA-gras laten groeien Top Midden-Oosten zonder Mubarak Politie gebruikt vaker grondradar Van Zweden verlaat boos herdenking Leidens Ontzet BEL: 071-5128030 KLM denkt aan hogere prijzen vliegtickets Volley balcoach Alberda stopt Herdenking Dakota-ramp op televisie Nieuw Internet-adres LD f3995.- 495.- GOED NIEUWS DINSDAG 1 OKTOBER 1996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Goldhagen houdt beeld 3 'slechte Duitsers' overeind Europese vrouwen baren 5 bar weinig: het minst sinds 1945 i Leiden Wethouders en ambtenaren moeten fietsen Sport Uitgekleed Oranje gaat naar Wales LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee? leiden willem spierdijk Het Leidse bedrijf Nijssen Technologies denkt de oplossing te hebben voor het gras in de Amsterdam ArenA. De direc tie van het bedrijf beschikt over de know-how om een doeltreffend belich tingssysteem aan te brengen. „Als dat eenmaal werkt, ligt er binnen twee we ken een schitterende grasmat", voor spelt directeur Cees Nijssen. „En glijdt Mare Overmars niet meer onderuit." De essentie van het systeem van Nijs sen Technologies is het gras extra te be lichten. „Het probleem in de ArenA is dat er te weinig licht binnenkomt en dat het gras te vochtig is. Door 's nachts boven het gras speciale lampen te han gen die ook in kassen worden gebruikt, is het lichtprobleem opgelost. En door de warmte van de lampen verdwijnt het vocht. Het aardige is dat we regelmatig met een methode werken, die eigenlijk nooit voor gras wordt gebruikt." Mede directeur Michael van Overbeek verge lijkt de mat in de ArenA met gras in het bos. „Dat heeft weinig wortel, je trekt het zo los. Daar is ook te weinig licht bij gekomen." De directeuren van het Leidse bedrijf, dat is gespecialiseerd in belichting en klimaatbeheersing, zijn ervan overtuigd dat hun methode werkt. De bedoeling is dat de lampen 's nachts vlak boven het gras hangen en overdag worden weggehaald. „Dat is een probleem dat technisch eenvoudig kan worden opge lost", is de overtuiging van beide direc teuren. Nijssen en Van Overbeek rekenen snel uit hoeveel lampen nodig zijn om voor voldoende licht te zorgen. „Dat betekent dat met dit systeem het sta dion een paar tientjes per uur aan stroomkosten kwijt is." De directie van Nijssen Technologies schat dat het sys teem in totaal een paar ton gaat kosten. De Heidemij, die de grasmat heeft aangelegd, heeft het Wageningse on derzoeksinstituut AB-DLO, opdracht gegeven om te kijken waarom het gras niet wil groeien. Nijssen Technologies heeft dat instituut nu benaderd met de mededeling de oplossing in huis te heb ben. Nijssen en Van Overbeek begrijpen overigens niet waarom de ArenA het systeem waarbij het gras in bakken het stadion kan worden uitgereden, heeft losgelaten. „Het probleem zou zijn dat er geen ruimte was om die bakken op te slaan." Trots wijzen zij op een foto aan de wand van hun kantoor, waarop ro zen in enorme bakken in een klimaatcel worden vermeerderd, in lagen boven el kaar. „Zo zou je dat ook met gras kun nen doen, dan hoeft dat helemaal niet zoveel ruimte te kosten." schiphol bill Meyer een vergadering van de IATA ta riefsverhogingen hebben be pleit. De meeste andere lucht vaartmaatschappijen voelden daar weinig voor. Als de KLM in haar eentje de prijzen verhoogt, ondergraaft zij haar concurren tiepositie. De sterke verhoging van de brandstofprijs is een grote te genslag voor de KLM. Na jaren van kostenbesparingen en pro- duktiviteitsverhogingen, zijn de mogelijkheden om het toch al magere bedrijfsresultaat op te krildcen, beperkt. De KLM overweegt de sterk ge stegen brandstofprijzen door te berekenen in de tarieven. De prijs van kerosine is de afgelo pen maanden met zo'n veertig procent toegenomen. Op jaar basis betekent dat voor de KLM een kostenverhoging van circa 330 miljoen gulden. Een KLM-woordvoerder be vestigt dat de maatschappij met de gedachte speelt de ticketprijs te verhogen. Wanneer en met hoeveel procent, kan hij niet zeggen. De KLM zou onlangs op HET WOORD IS AAN Vaderlands gezegde Brengt oktober veel vorst en wind, zo zijn januari en fe bruari zeer mild. weersverwachting Voor het eerst sinds 1992 De eerste zes maanden van dit jaar zijn er beduidend minder mensen bij een verkeersongeval om het leven ge komen dan in dezelfde periode van 1995. Het aantal ge wonden dat in het ziekenhuis terechtkwam, blijft stabiel. Dat blijkt vandaag uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat zich baseert op gegevens van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AW) fers onder voetgangers, fietsers en inzittenden van personenau to's daalde fors. Het aantal mensen dat omkwam in auto's kwam in de gemeten periode uit op 295. Het aantal veronge lukte fietsers daalde tot 97. On der voetgangers vielen 47 do den. Opmerkelijk is dat in de categorie bestelauto's juist meer doden waren te betreuren: der tig tegenover 16 in 1995. Het is voor het eerst sinds 1992 dat er sprake is van een daling. Tussen 1992 en 1995 vielen in dezelfde periode steeds meer doden in het verkeer. Het eerste halfjaar van 1996 zijn bij ver keersongevallen 571 personen omgekomen. In 1995 waren dat er in de eerste zes maanden nog 652. Het aantal dodelijke slachtof- groningen gpd Joop Alberda treedt terug als bondscoach van het Nederland se volleybalteam. De 44-jarige trainer heeft na het behalen van de gouden medaille in Atlanta het gevoel een missie te hebben voltooid. De Groninger nam na de Olymische Spelen van 1992 in Barcelona de scepter over van zijn illustere voorganger Arie Selinger. De stichting Top dpa-rtr-afp-belga Volleybal Nederland (TVN) zou de expertise van Alberda graag behouden. Zo'n driehonderd In Amerika woonachtige Palestijnen demonstreerden gisteren bij het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York tegen het geweld in de Palestijnse gebieden. Ze droegen onder meer een reusachtig portret van president Arafat met zich mee. foto »ap» adam nadel wel twintig van die spiekflippo's krijgt u nu cadeau, als u twee zakken Smiths Hamka's en/of Smiths Wokkels koopt. En die komen wel op, zoals u weet. Smiths Hamka's, zak 120 gram of Smiths Wokkels, Nieuwe schoolagenda's wor- ^110<eramP26? 2 39 den een stuk minder saai als zak 110 gram ze zijn volgeplakt met spiekflip- NU - bij twee zakken - gratis po's. Een heel stickervel met stickervel spiekflippo's.* Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch In Washington is vandaag de Is- raëlisch-Arabische topconferen tie van start gegaan zonder de Egyptische president Hosni Mubarak. Het Witte Huis maak te het besluit van Mubarak gis teren na een dag van onduide lijkheid bekend, nadat president Clinton zijn ambtsgenoot tele fonisch had gesproken. Het is niet duidelijk waarom de Egyptische president afziet van deelname aan het overleg over het vredesproces in het Midden-Oosten, maar volgens de woordvoerder van het Witte Huis waren er 'agendaproble men'. De Egyptenaren zullen de onderhandelingen wel van zeer nabij volgen, aldus de woord voerder. Gisterochtend liet de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Musa weten dat Mubarak alleen naar Washington zou gaan als de Israëlische premier Netanyahu zijn belofte gestand zou doen om Israëls verplich tingen in het vredesproces in het Midden-Oosten na te ko men. Maar Mubaraks woord voerder ontkende dat Egypte voorwaarden wilde stellen aan deelname. Netanyahu zou de Palestijnen gisteren hebben aangeboden 'non-stopbesprekingen' te voe ren over de terugtrekking uit Hebron en de afsluiting van de Palestijnse gebieden, net zolang tot er 'witte rook' komt. Maar de tunnel in Jeruzalem, waarvan de opening aanleiding was tot de réllen van de afgelopen week in Jeruzalem en de Palestijnse gebieden, staat wat Netenyahu betreft niet op de agenda. De Palestijnse president Yas- Voor opsporing begraven voorwerpen of bewijsmateriaal leiden. gert visser De politie van Hollands Midden gaat voortaan gebruik maken van een grondradar om begra ven voorwerpen of bewijsmate riaal op te sporen. De politie deed eerder ervaringen met het grondradar op bij een speur tocht naar gestolen geld. Het grondradar wordt onder meer op grote schaal gebruikt bij het onderzoek in de Belgische ze denzaak Dutroux. In juli van dit jaar waren re chercheurs van Hollands Mid den op zoek naar geld dat was verpakt in zuurkooltonnetjes op een diepte van veertig centime ter. Het probleem was dat het terrein waar de tonnetjes zou den liggen maar liefst 1,7 ha. groot was. Omdat het onmoge lijk was het terrein af te graven, huurde de politie een bedrijf in om met behulp van radar de bodem en opstallen te controle- 'De ene helft was lam, de andere helft liep gewoon rond' leiden erna straatsma Jaap van Zweden is boos op de organisatie van de Internationa le Herdenking van Leidens Ont zet. Niemand in de Pieterskerk luisterde afgelopen vrijdag naar het optreden van de violist. „De ene helft was lam en de andere helft liep gewoon rond. Van Zweden voelt zich bela zerd door de organisatie, die hem vooraf verzekerde dat het publiek in de Pieterskerk wel al le aandacht zou hebben voor het optreden. „Er stonden wel stoelen, maar het was gewoon een feest. En daar ben ik niet voor", aldus Van Zweden, die zijn optreden halverwege af brak. „Ik heb tegen de organisa-' tie gezegd: betaal me dan maar niet, maar ik ga echt niet verder. Ik ga nu naar huis." Van Zweden uitte zijn erger nis gisteravond, tijdens een ga la-avond van de 3 October Ver- eeniging in de Stadsgehoorzaal. Samen met het Staatskameroi- kest van Pardubice speelde hij voor het eerst in het vernieuwde concertgebouw dat 12 oktober officieel wordt geopend. Een concert waar Van Zweden als violist en dirigent optrad. In tegenstelling tot vrijdag was Van Zweden vol lof over zijn concert in de Stadsgehoor zaal. „Deze zaal heeft klasse. Over de akoestiek ben ik super tevreden. Het klinkt misschien zelfs beter dan vroeger." Menno Smitsloo, organisator van het feest in de Pieterskerk, vindt de kritiek van Van Zweden niet terecht. „Van te voren heb ben we hem op de hoogte ge bracht van de akoestiek in de kerk en de aard van het feest. De afspraak was dat hij een compilatie van liedjes uit de musical West Side Story zou spelen. Dat is wat hardere mu ziek en beter geschikt in zo'n akoestiek. Maar hij heeft die compilatie niet gespeeld, meer het klassieke gebeuren ge bracht. En verder had hij ook geen fut meer, want hij kwam net terug uit Buenos Aires en liep op krukken omdat hij zijn kuitspier had gescheurd. Maar ruzie krijgen we niet hoor, we zullen hem gewoon betalen." Smitsloo begrijpt niet waar Van Zweden het over heeft. Hij heeft niet anders begrepen dan dat Van Zweden zijn optreden 'ge woon heeft afgerond'. Overi gens was het toeval dat Van haarlem anp-gpd-john oomkes Prins Bernhard en vele andere hoge gasten wonen morgen avond in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem de herdenking voor de 32 slachtoffers van de Dakota-ramp bij. Het In Memo- riam wordt rechtstreeks via Ne derland 2 op tv (tussen 19.58 en 21.05 uur) uitgezonden. Er zul len toespraken worden gehou den door premier Kok, minister Jorritsma van verkeer en water staat, de Noord-Hollandse Commissaris van de koningin Van Kemenade en andere direct betrokkenen namens de Dutch Dakota Association, Ballast Ne- dam en hulpverleners. Het NPO heeft zijn medewerking toege zegd aan de bijeenkomst in de Grote Kerk. isssSs;? 50% 30' VANDAAG 24 PAGINA'S Buitenland Cultuur .5,7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips Toerisme. Uitgaan Vandaag op de pagina Uit gaan een kortingsbon voor de operette 'Viktoria und ihr Husar' door Hoofdstad Ope rette in de Leidse Schouw- burg. ser Arafat bezocht gisteren Mu barak voor overleg over het Amerikaanse voorstel om al vandaag een topontmoeting te houden. Na het overleg maakte Arafat bekend dat hij zou aan dringen op uitstel tot zondag, maar het Witte Huis liet kort daarop weten dat dat niet mo gelijk was, omdat gastheer Clin ton zich vanaf donderdag moet voorbereiden op zijn eerste ver kiezingsdebat met de Republi keinse kandidaat Bob Dole. Pagina 5: Clinton heeft handen vol aan Arafat en Netanyahu Trefpunt zal voorlopig vanaf het oude adres doorverwijzen naar het nieuwe adres. Elektronische lezers doen er goed aan komen de maand hun hun 'bookmark' (ezelsoor) aan te passen, zodat ze verzekerd blijven van regio naal nieuws op het World Wide Web. Leidsch Dagblad heeft ook een nieuw E-mail-adres: leids- chdagbladhdc.nl (tussen leids- chdagblad en hdc.nl staat het 'apestaart'-teken). Leidsch Dagblad heeft met in gang van vandaag een nieuw Internet-adres: de elektronische krant is nu te vinden op het adres http: www.hdc.nl/ld/html/t- huis.htm. Leidsch Dagblad was aanvankelijk te vinden op het elektronische Trefpunt Rabobank. Leidsch werkt vanaf heden samen met provider Cistron uit Alphen. cherche was behoorlijk enthou siast over de opgedane ervarin gen. Hij wil de grondradar vaker inzetten bij onderzoek naar be wijsmateriaal, het opsporen van vermiste personen, maar ook bij het speuren naar ondergrondse olietanks en vaten. OKTOBER WOONMAAND Speciale aanbiedingen bij Hein Chrispijn: Woonkamer van de maand: Bankstel (2+2'b-zits), salontafel, eettafel en 4 stoelen van /4P95T- nu voor Eettafels vanaf Grenen et) Rotan Design Hoge Rijndijk 260 Leiden, tel 071-5812345 Stoelen, keuze uit diverse modellen Zweden zowel tijdens het gala in de Pieterskerk, als het gala in de Stadsgehoorzaal optrad. Smitsloo: „Ons is een tijdje ge leden gevraagd om zijn optre den af te zeggen, maar wij had den een half jaar geleden al die afspraak gemaakt. Van Zweden zelf heeft zich niet gerealiseerd dat beide boekingen in Leiden zouden plaatsvinden.' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dal is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: natisch (f. 31,30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91.20) automatisch (f. 90,20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden get (proef(abonnement heeft gehad. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1