Leidsch 5 Dagblad 19 21 >port7 wil wedstrijden Dranje kwijt 3B Mooi vooruitzicht 'Archeon heeft eigen concept losgelaten' IVAN ROY C.S. Schoolkinderen zingen uit volle borst Leiden-Noord schrikt van afrekeningen EWR Weer acht doden in 'nieuwe intifada' N> GOED NIEUWS JERDAG 28 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41197 I Binnenland Neergestorte Dakota was bij vertrek technisch in goede staat Buitenland i Leiden EMU dwingt België en Italië diep in eigen vlees te snijden Veel minder abonnees bij kunstuitleen Sport Hans Parrel, een goudvink terug bij LZ LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 ADVOCATEN (Tel. (071) 5122362 ]\t nu toe verlies van 168 miljoen gulden 1' ii iort7 wil van het Nederlands elftal af. Deze week heeft directie van de tv-zender aan Studio Sport de thuis wedstrijden van de nationale ploeg aangeboden. Daar- ^^e hoopt Sport7 de Haagse en Europese politiek gun- ]g te stemmen en te voorkomen dat het kabinet-Kok in- Jjjpt. Studio Sport geeft geen commentaar. De officiële Oordvoerder van Sport7 zegt niets te weten van deze Hppen van zijn directie. 1Versumtiezaken) het zevenjarig con- de knect susanne van velzen tract tussen de KNVB en Spon? J afwijzen en willen terugbrengen ik heeft al verschillende keren tot vijf jaar. Van Miert vindt dat 1en weten dat het Nederlands Sport7 met zeven jaar te lang jjal door de hele bevolking te een monopoliepositie heeft, ift moet zijn. De sportzender. Kees Jansma. chef van Studio 13 voor betalende kijkers ach- Sport, wil niet ingaan op de een decoder wil, heeft te jongste ontwikkeling. ...Maar jjnpen met een spervuur van Studio Sport heeft wel altijd be- -jJiek uit politiek Den Haag, langstelling voor de thuisvved- ih voetballiefhebbers en van strijden van het Nederlands elf- Ttiere media. De kijkcijfers zijn tal. Ik vind ook met premier Kok ];de eerste zes weken van het dat het nationale elftal op een 'staan van Sport7 dramatisch open kanaal te zien moet zijn," cht. Veel voetballiefhebbers aldus Jansma. Per uitzending iden dat het sportkanaal van een interland moet 1,3 mil- voetbalwedstrijden uit- joen gulden wordei>betaald aan een onduidelijke pro- rechten, imering heeft en het voet- De aandeelhouders van lecht in beeld brengt. Vol- Sport7 (KPN, ING en Philips) schattingen heeft Sport7 hebben tijdens een spoedbij- ïerste weken een verlies van eenkomst afgelopen dinsdag miljoen gulden geleden. nacht weliswaar extra geld toe- e uitwedstrijden van het gezegd aan het noodlijdende Hderlands elftal voor de kwali- net, maar eisen van Sport7 dat itie van het WK in 1998 zijn het binnen vier jaar uit de rode in handen zijn van de NOS. cijfers is. De aandeelhouders Ier de kwalificatiewedstrijden zijn vooral bang dat de negatie- pr het EK in 2000 wordt pas ve publiciteit rond het sportnet Ier onderhandeld. Eerder dit schadelijk is voor het imago van Ir verkocht Sport7 al drie we- de bedrijven. Ex-Philips topman lijkse exclusieve samenvattin- Jan Timmer moet vanaf 1 okto- !n uit de PTT-Telecompetitie ber het negatieve imago van het Studio Sport, dat ook de sportnet bij vriend en vijand mdrechten van de wedstrij- proberen pp te poetsen, de Champions League In het Zaterdags Bijvoegsel: Te pverigens zou Europees com- veel van het slechte issaris Van Miert (concurren- IDe voorkennisaffaire rond BolsWessanen. Voor justi tie een prestigezaak van jewelste. jen De cijfers bewijzen: ho mojongeren vrijen erg onvoorzichtig. Het Am- are sterdamse circuit. too Speuren als kantoorbaan. 'Ik zou wel eens wat span nender klussen willen'. Een boek over super-intel lectuelen: 'Hoera, ik ben hoogbegaafd'. Een 7-jarig Leids meisje met een IQ boven de test- grens van 152. 'Het is moeilijk communiceren'. Op rolletjes door het le ven. Bij de opening van een beurs voor skaters in de Groenoordhallen. Koos Alberts: een tevreden mens met een grote wens. Onze Taal: Doorheen de taal. Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme: hans koenekoop Archeon heeft de attractiewaarde van het park zelf 'doodgeslagen'. Aldus luidt het harde oordeel van het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT), dat het park in 1988 een aantal van 900.000 bezoekers per jaar voorrekende. „Het concept dat wij destijds onderzochten, wijkt in vele op zichten af van het uitgevoerde plan", zegt directeur J. Zom. Het onderzoek van het NRIT speelde een cruciale rol bij de aanleg van Ar cheon. De ambitieuze prognose van bij na een miljoen bezoekers was voor de financierders doorslaggevend bij het besluit om 'ja' te zeggen tegen een in vestering van 57 miljoen gulden. In 1996 hebben nog geen 200.000 be zoekers het park van binnen bekeken. De eerste twee jaren passeerden amper 400.000 bezoekers de Romeinse zuilen poort. Zom: „Logisch dat iedereen denkt dat wij enorm de plank hebben cheon in zijn concept noemde, is maar een beperkt deel gerealiseerd. Overi gens heeft Archeon onze ramingen des tijds wel erg enthousiast naar buiten ge bracht. Ik kan me herinneren dat wij uitkwamen op 700.000 bezoekers per jaar." Pagina 17: Een Romein draagt geen moderne bril Archeon houdt geloof in park Alphen vindt bank schijnheilig leiden Zo'p driehonderd schoolkinderen zingen, tegen de dranghekken aangeplakt, vrijdagmiddag zo hard als ze kunnen mee met 'burgemees ter* Pieter Van der Werf in het gelijknamige park in Leiden. 'Het geu zenlied', 'Piet Hein' en 'Leiden mijn stad' schallen de leerlingen uit groep 7 en 8. De tekst 'Want ik ben Pieter van der Werf', op het lied van Baloe de Beer uit de Disneyfilm 'Junglebook', is v Het park is nog drassig van de ochtendregen, i raai valt geen spetter. FOTO HENK BOUWMAN Vier mensen vast na inval in café New Times leiden «hans jacobs- Vier verdachten zijn gisteravond aangehouden bij een gezamen lijke inval van de douane en de Leidse politie bij het als coffee- shqp bekend staande café New Times in de Leidse Beschuit steeg. Bij de aangehouden men sen zijn ook de eigenaar van het café en zijn vriendin. De gear resteerden worden verdacht van overtreding van de opiumwet. New Times heeft een horeca- bestemming. Dat betekent dat er geen drugs mogen worden verhandeld. Bij de inval, waarbij zo'n twintig mensen van politie en douane waren betrokken, is een nog onbekende hoeveel heid softdrugs in beslag genö- De steeg, tussen Nieuwstraat en Nieuwe Rijn, werd voor de acüe aan beide kanten afgezet. Volgens de hulpofficier van jus titie is de inval probleemloos verlopen. Het café is tot nader order gesloten. 'Inderdaad opmerkelijk veel hoge nota's verstuurd' leiden annet van aarsen De eindafrekeningen van het energiebedrijf EWR hebben in Leiden-Noord een ware schok golf te weeg gebracht. Honder den mensen kregen onlangs ac ceptgiro's met bedragen van ze venhonderd, duizend, dertien honderd en veertienhonderd ^jlcLïkcido NIEUWE RIJN 26, LEIDEN TEL. 071-5144288 KADO'S VAN GLAS gulden. Bewoners van de Wil lem de Zwijgerlaan zuchten on der de onverwacht hoge extra lasten, aan de Van Hogendorps- traat klinkt gemor, aan de Ring- kade... De eindafrekening komt extra slecht uit nu veel mensen in de wijk zich op maken voor de 3 oktoberfeesten. De bewoners in grofweg het gebied tussen de singels en de Willem de Zwijgerlaan (de wij ken Groenoord, Noorderkwar tier en de Kooi) hebben de afge lopen maand een eindafreke ning gekregen. „We sturen tien keer per jaar een reeks afreke ningen de deur uit en deze maand was Leiden-Noord aan de beurt", zegt EWR-woord- voerderH. Dorrestein. In eerste instantie denkt hij dat de hoge bedragen inciden ten moeten zijn geweest, maar navraag binnen het eneigiebe- drijf leert hem dat er 'opmerke lijk veel hoge nota's' zijn ver stuurd, dat er eerder sprake is van een trend dan van inciden- Het is volgens Dorrestein di rect te merken. „We zijn heel veel gebeld door mensen. En in deze maand september hebben we al meer betalingsregelingen getroffen dan in de eerste acht maanden van het jaar bij el kaar", zegt hij. „Vierhonderd in de afgelopen weken." De hoge afrekeningen zouden het gevolg zijn van een optel som van factoren. De koude winter, die lang aanhield; de energieheffing die begin dit jaar door het rijk werd opgelegd maar nog niet in de maandter- mijnen was verrekend; de ver hoging van de watertarieven, de precariorechten. „Op zich veel kleine bedragen, maar als je het allemaal bij elkaar optelt loopt het op", zegt Dorrestein. De lange koude winter was de grootste klapper. Dorrestein: „Veel mensen hebben bijver- warmd met elektrische kachel- d bloemendaal correspondent intifada', zoals de recente golf van Israëlisch-Palestijns geweld al wordt aangeduid, heeft gisteren acht doden geëist. Drie Palestijnen kwamen om het leven toen Israëlische troepen het plein voor de Aksa- moskee in Jeruzalem bestormden. Er vielen daar minstens vijftig gewonden. Elders op de Westoever vielen eveneens drie doden. Twee leden van Israëls paramilitaire grens politie werden doodgeschoten door Pales tijnen in de Gazastrook. De Palestijnse politie schaarde zich giste ren veel minder dan donderdag aan de kant van de betogers. In veel gevallen wist ze de monstranten in toom te houden, met name in de Gazastrook. Premier Netanyahu her haalde gisteren dat Yasser Arafat alle schuld draagt voor het geweld van de laatste da gen. Of hij de Palestijnse president morgen in Cairo zal spreken, staat nog altijd niet Netanyahu deed gisteren een beroep op Arafat om een eind te maken aan 'de oprui ing tegen Israël'. Volgens hem hebben de Palestijnen misbruik gemaakt van een on belangrijke zaak, namelijk de opening van een toegang tot een archeologische tunnel onder de oude stad van Jeruzalem. „Wij hebben de islamitische heilige plaatsen al tijd geëerbiedigd en we zullen dat blijven doen", zei Netanyahu. „De rellen zijn geor ganiseerd door de Palestijnse Autoriteit. Toen ze eenmaal aan de gang waren, heeft de Palestijnse politie op Israëlische soldaten geschoten. Dat is een andere inbreuk op de akkoorden." Netanyahu zei dat hij Arafat telefonisch heeft aangeraden duidelijke in structies te geven aan zijn veiligheidstroe pen om hun 'gewelddadige aanvallen' te staken. Als Arafat daaraan voldoet, wil Netanyahu met hem praten. Het geweld van gisteren, aanzienlijk min der hevig dan donderdag, concentreerde zich in Jeruzalem. Van Israëlische kant wordt gezegd dat de politie pas in actie kwam nadat Palestijnen stenen en flessen hadden gegooid naar biddende joden bij de 'Klaagmuur. Er zouden alleen traangasgra naten en rubber kogels zijn gebruikt. Pagina 5: Alles is geoorloofd als het om Je ruzalem gaat KEUKENS ie tjes. Dat kost veel energie." Maar dat verklaart nog niet waarom de eindafrekeningen, die in eerdere maanden werden verstuurd, minder hoog uitvie len en minder betalingsregelin gen tot gevolg hadden. Dorres tein: „De mensen die de eindaf rekening eerder in het jaar heb ben gekregen, hebben het voor deel gehad van de warme zo mer van 1995. De meteropne- mer kijkt altijd naar het energie- en waterverbruik over één jaar. Bij een bezoek in juni, tellen die zomermaanden van vorig jaar, waarin heel weinig energie is verbruikt, dus mee. Dat heft de hoge kosten van de koude wintermaanden enigszins op." De bewoners van Leiden-Noord hebben wat dat betreft dus pech gehad. „En ik denk dat we bij de eindafrekeningen in okto ber hetzelfde effect zullen zien", voorspelt Dorrestein. HOUTWERF BOMBERJACKS 79,- LEGERDUMP BOOGERT Hallenweg 11 (naast Groenoordhallen) Tel. 071-5230184 Leiden HET WOORD IS AAN Bisschop Jacques Gaillot Als de kerk niet dient, dient zij tot niets. Leiden raakt brief aan provincie kwijt leiden aap rietveld Leiden heeft een belangrijke brief aan de provincie, over de afwikkeling van de affaire-Ko ninklijk Militair Invalidenhuis, zoekgemaakt. Tot die ontdek king kwamen ambtenaren toen de provincie Zuid-Holland deze week een bits briefje stuurde. Op een al op 6 februari verzon den verzoek om informatie was ook na herhaalde telefoontjes nog steeds geen antwoord ge komen. De provincie is 'teleur gesteld' en verlangt 'aanstonds' De ontdekking van het kwijt raken van de brief plaatst be schuldigingen van wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisves ting) aan het adres van raadslid M. Vlasveld van LVVG/De Groe nen in een ander daglicht. Van Rij gaf Vlasveld twee weken ge leden de schuld van het verval van eetzaal, serre en tuin bij het invalidenhuis aan de Hoge Rijn dijk. Vlasveld vroeg begin dit jaar aan de provincie een besluit van de gemeenteraad, om de Kat- wijkse bouwer Van der Plas twee miljoen gulden schadever goeding te geven, voor vernieti ging voor te dragen bij de Kroon. De raad besloot tot die schadevergoeding, nadat de Leidse bevolking bij referendum woningbouw door Van der Plas (achter het invalidenhuis) had geblokkeerd. De Katwijkse bou wer had echter wel toezeggin gen van de gemeente. Pagina 13: Gemeente: geen op zet bij zoekraken brief wissel- r va"1? 718° *715° 8715° 60% 60% 30% 30% icht op pagina 6 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -5,7 19 Feiten en meningen12 Kerk en Samenleving12 Regio11.12,13 RTV/programma's_8,9 Sport21,23 Strips6 Uitgaan Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor de voor stelling 'Nachtwerk' van Su- ver Nuver in het LAKtheater in Leiden. Wijnhandel krijgt miljoenen terug van fiscus De fiscus moet de wijnhandel voor enkele honderden miljoe nen aan accijnzen terugbetalen. Het gaat om accijnzen op rode en witte wijn die tussen 1987 en 1992 werden geïnd. Dat heeft de Tariefcommissie, de hoogste Nederlandse rechter op dit ge bied, gisteren bepaald. Bij el kaar zou het gaan om een be drag van maximaal 650 miljoen gulden. Volgens de commissie k sen 1987 en 1992 sprake ge weest van ongelijke behande ling van binnenlandse vruch ten wijnen en gelijksoortige gevoerde druivenwijn. Op vruchtenwijn hief Nederland in die periode geen accijns op al coholhoudende drank, op bui tenlandse flessen wijn wel. Dit is in strijd met het Europese mededingingsrecht dat stelt dat landen buitenlandse producten niet kunstmatig duurder mogen maken. Zondag 29 september is IKEA Amsterdam geopend van 10.00-17.00 uur. De overige 6 vestigingen zijn gesloten. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: N B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maandet Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 8 '7121 41 4001

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1