Leidsch Dagblad Bolkestein in opspraak door lobby voor MSD 11 wsmÊtmak Vechtpartij maakt eind aan wedstrijd 'Bollenstreekliga' laat het afweten Noodstop KLM Boeing ■nnni OV-jaarkaart wordt wellicht chipkaart PASOK blijft aan de macht in Griekenland BEL: 071-5128030 Ongeluk leidt tot grote chaos in ochtendspits GOED NIEUWS HAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland i Leiden Geheim rapport: Arubaanse politietop moet weg Cardioloog: Jeltsin zou een hartoperatie nu niet overleven 'Leidse Start is elke keer weer O spannend' Cultuur en Kunst De Blauwe Tram: vriend en 'moordenaar' runsburg willem spierdijk Een massale vechtpartij heeft zaterdag een einde gemaakt aan de voetbalwedstrijd tussen de A-junioren van Rijnsburgse Boys en Roodenburg. Bij de knokpartij waren vrijwel alle spelers en supporters van bei de teams betrokken. Scheids rechter L. Bernardon restte niets anders dan de strijd te staken. Een supporter van Roodenburg heeft aangifte ge daan van mishandeling bij de politie. Bij de stand 3-1 in het voor deel van Rijnsburgse BoyS zond arbiter Bernardon twin tig minuten voor tijd twee spe lers uit het veld die met elkaar slaags waren geraakt. Een sup porter van Rijnsburgse Boys stapte daarop het veld in en begon zich met de zaak te be moeien. Daarop stapten ook supporters van Roodenburg het veld in, waarna een grote kloppartij volgde. De leiders van de elftallen (oud-spelers van het eerste elf tal Rob de Ruiter van Rijns burg en Sjaak Nievaart van Roodenburg) slaagden er vrij snel in om de spelers tot beda ren te brengen. De supporters zetten echter hun vechtpartij voort. Volgens Nievaart treft de spelers geen blaam. ,,Maar als supporters zich ermee gaan bemoeien, is het niet meer in de hand te houden." Scheidsrechter Bernardon zei een dergelijk incident nog nooit te hebben meegemaakt. „Het was eigenlijk onbegrijpe lijk, want het was een leuke pot." Voor Rijnsburgse Boys dreigt een flinke straf. Ook vorig sei zoen werd een wedstrijd ge staakt omdat ouders zich er mee bemoeiden. Toen ging het om een wedstrijd van de D-junioren (13- en 14-jarigen). leiden* willem spierduk De 'Bollenstreekliga' wordt de hoofdklasse A van het zater dagvoetbal genoemd. Niet al leen omdat er vijf clubs uit die regio in vertegenwoordigd zijn, maar ook omdat die meestal een vooraanstaande rol in deze competitie spelen. Na zaterdag zijn de clubs uit de Bollenstreek allen in de on derste helft terug te vinden. Al leen Katwijk staat (onderaan) in het linkerrijtje. Vijf nederlagen en slechts één overwinning was het resultaat van de zes wedstrijden waarbij regionale ploegen waren be trokken. Alleen FC Lisse boek te thuis een overwinning. Rijnsburgse Boys (tegen Heer- jansdam) en Quick Boys (bij Kozakken Boys) verloren van ploegen die voor de competi tie werden bestempeld. Katwijk leed een 0-1 nederlaag tegen Hoek, Noordwijk had geen kans bij Veere (3-1) en ARC ging met dezelfde cijfers ten- onder bij kampioen Scheve- ningen. WD-leider probeerde als commissaris beleid minister Borst te beïnvloeden WD-leider Bolkestein heeft geprobeerd het beleid van minister Borst (volksgezondheid) te beïnvloeden in het belang van het in Haarlem gevestigde farmaceutisch be drijf Merck, Sharpe en Dohme (MSD) waarvan hij com missaris is. Dat bleek gisteravond uit een reportage van het tv-programma Netwerk. den haag gpd Volgens zijn woordvoerder vindt Bolkestein dat hij 'niets onoorbaars' heeft gedaan. „Hij doet er niet geheimzinnig over dat hij commissaris is van MSD. Als commissaris is het je taak de zaak van de onderneming te be pleiten en je netwerk te benut ten", aldus de woordvoerder. WD-Kamerlid Hoogervorst, een van de belangrijkste adviseurs van Bolkestein, noemt de kwes tie 'zwaar opgeklopt'. „Als ik het beeld in Netwerk toets aan wat ik van nabij heb meegemaakt, herken ik weinig. In het programma Netwerk werden documenten getoond waaruit bleek dat Bolkestein (die voor zijn commissariaat bij MSD 30.000 gulden per jaar ontvangt) zeker twee keer con tact heeft opgenomen met mi nister Borst om de belangen van MSD te bepleiten. In een derde geval vroeg de directeur van MSD, in maart 1995, Bolke stein in een fax om contact op te nemen met 'jouw collega's in het kabinet' om de Prijzenwet van Borst tegen te houden. Vol gens die wet worden medicij nen aan een maximumprijs ge bonden, omdat geneesmidde len in Nederland twintig tot veertig procent duurder zijn dan in de omringende landen. Bolkestein heeft uiteindelijk in de Tweede Kamer vóór de Prij zenwet gestemd. In de andere twee gevallen mengde Bolkestein zich zeker in kwesties die MSD ter harte gin gen. De fabrikant ontwikkelde in 1995 het medicijn Cozaar te gen hoge bloeddruk. De Zieken fondsraad wilde dit middel eerst laten onderzoeken om te bezien of het voor opname in het ge neesmiddelen-vergoedingssys teem (GVS) in aanmerking zou komen. Op 11 mei vorig jaar schreef Bolkestein een brief naar het privé-adres van Borst in Bilthoven met het verzoek Koe breekt los en gaat op pad naar Oegstgeest leiden/oegstgeest annet van aarsen Een losgebroken koe heeft vanmorgen vroeg voor de nodige consternatie gezorgd. Het dier, dat ontsnapte van af de veemarkt bij de Groen- oordhaUen, maakte een tour jor Oegstgeest en Leiden. Via de Haarlemmerweg en diverse straten in Oegstgeest kwam de dolle koe terecht in de parkeergarage op het AZL-terrein. De omgeving beviel haar daar kennelijk niet, want ze rende vervol gens via de Rijnsburgerweg. het Schuttersveld, de Ma- resingel en de Haarlemmer straat weer richting Willem de Zwijgerlaan. Een boer die het dier trachtte te vangen, moest zichzelf in veiligheid stellen, evenals een passerende fiet ser op de Willem de Zwijger laan. In één van de hofjes van Ons Buiten wist een po litieman het dier met een schot uit een verdovingsge weer enigszins tot rust te brengen. Maar de koe liet zich ook na het eerste verdovings schot niet vangen. Ze wan delde verder via de Willem de Zwijgerlaan en de Floris Versterlaan, richting de vroe gere vuilverbranding. Daar kon de koe, na nog een ver dovingsschot, worden inge laden in een veewagen. schiphol» Een Boeing 747 van de KLM heeft zaterdag tijdens de start een noodstop en remsysteem van de Boeing 747 was warm geworden, waardoor het toestel pas na gemaakt op de Zwanenburgbaan. De gezagvoerder van vlucht KL621 naar Atlanta anderhalf uur kon worden wegsleept. Er traden volgens Schiphol geen vertragingen brak de start af, vanwege technische problemen met een van de motoren. De Zwanen- op. Vliegtuigen maakten gebruik van andere banen. De passagiers zijn later op de dag burgbaan op Schiphol is ongeveer anderhalf uur buiten gebruik geweest omdat het met een ander vliegtuig naar hun bestemming gevlogen. Technici onderzoeken de toestel de baan blokkeerde. De 250 passagiers werden, nadat ze het toestel over de storing in de motor van het vliegtuig. foto united photos de boer poppe de boer trap hadden verlaten, met bussen teruggebracht naar de vertrekruimte. Het landings- oen haag gpd De OV-studentenkaart heeft zijn langste tijd gehad. De Tweede Kamer voelt niets voor het verlengen van het contract met de openbaar vervoer-bedrijven, waardoor studenten onbeperkt kunnen tizen in trein, tram, bus en letro. Het meest waarschijn lijke is dat studenten vanaf 1 ïovember 1998 op hun colle- ikaart een beperkt aantal ki- imeters 'openbaar vervoer' ijgen, dat ze naar eigen in- icht kunnen besteden. De WD liet afgelopen vrij- weten de OV-studenten kaart na het einde van de contractperiode (in 1998) te willen afschaffen. Volgens de WD moeten de studenten het bedrag van ongeveer zes tig gulden dat de kaart hen nu kost over twee jaar maande lijks bij hun basisbeurs opge teld krijgen. De grote partijen in de Ka mer zijn echter nog niet zo ver in hun oordeel als de libe ralen. Maar over één ding zijn ze het eens: de OV-kaart ver dwijnt. Wat er voor in de plaats komt, blijft echter nog ongewis. PvdA en D66 den ken aan het uitgeven van een 'chip', aan te brengen op bij voorbeeld een collegekaart, met een vast aantal kilome ters voor het gebruik van openbaar vervoer. Het CDA voelt ook veel voor de chipkaart, maar vindt het oorspronkelijke 'busplan' van Ritzen uit 1994 ook zo gek nog niet. De minister had toen een (goedkoop) contract afgesloten met busmaat schappijen. Het was de be doeling dat deze speciaal voor studenten een busnet zouden introduceren. Onder druk van protesten ging Ritzen later ook met de NS onderhande len, hetgeen de huidige (veel duurdere) OV-kaart oplever de. Ritzen noemde het van morgen in het Radio 1-jour naal 'voorbarig' dat coalitie partij WD nu al roept dat de OV-kaart moet worden afge schaft. Premier Simitis wil morgen nieuw kabinet presenteren ATHENE* AFP-Rtr-DPA De socialistische partij PASOK van premier Costas Simitis blijft Griekenland regeren. Nadat vanmorgen ruim 99 procent van de stemmen bij de ver vroegde parlementsverkiezin gen was geteld, stond PASOK op 41r5 procent. Dat is volgens het Griekse kiessysteem goed voor een absolute meerderheid: 162 van de 300 parlementszetels. De conservatieve oppositiepartij Nieuwe Democratie kreeg 38,2 procent en mag waarschijnlijk 108 zetels bezetten. De rest valt toe aan kleine partijtjes. De definitieve uitslag wordt later vandaag verwacht. Bij de vorige verkiezingen, op 10 okto ber 1993, behaalde PASOK 170 zetels en Nieuwe Democratie 111. Premier Costas Simitis (60), die dit jaar de inmiddels overle den Andreas Papandreou op volgde, wil morgen een nieuw kabinet presenteren. Vermoe delijk moeten de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën het veld ruimen. Voor Buitenlandse Zaken wordt on der anderen de zoon van Pa pandreou, George Papandreou, genoemd, die nu minister van onderwijs is. De huidige minis ter van buitenlandse zaken, Theodoros Pangalos, heeft met wat al te forse uitspraken zijn collega's in de Europese Unie en de NAVO tegen de schenen, geschopt. Simitis had de verkiezingen vervroegd, omdat naar zijn zeg gen de zwakke economie en de gespannen relatie met Turkije een nieuwe kiezersuitspraak nodig maakten. Maar waar schijnlijk wilde hij profiteren van de populariteit die hij met zijn economische beleid heeft verworven. Kort na het bekend worden van de eerste uitslagen eiste de premier de overwinning op. De leider van Nieuwe Democratie, Miltiades Evert, kondigde aan dat hij terugtreedt. „Ik neem de verantwoordelijkheid voor het verkiezingsresultaat persoonlijk op me", zei hij. NR. 41192 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Lord Byron Een van de genoegens bij het lezen van oude brieven is het besef dat je er niet op hoeft te antwoorden. oud ape/leiden liesbeth buitink Een ongeluk op rijksweg 4 (Amsterdam/Rotterdam) heeft vanochtend voor een enorme verkeerschaos gezorgd. Een 50-jarige Amsterdammer werd van achteren aangereden door een auto die werd bestuurd door een Leidenaar (35). Daardoor sloeg de auto van de Amsterdam mer over de kop. Beide bestuurders raakten licht gewond. Op de A4 ontstond een file met een lengte van acht kilometer tussen het aquaduct bij Roelofarendsveen en Lei derdorp. De snelweg werd drie kwartier afgesloten om de oorzaak van het ongeluk te kunnen vaststellen en de ravage op te ruimen. Even over half zeven gaf de politie éen rijbaan het medicijn onmiddellijk in aanmerking te laten komen voor het GVS. In oktober 1995 nam Bolkestein opnieuw con tact op met Borst, deze keer om te bepleiten dat het medicijn Zocor niet in prijs zou worden verlaagd. De WD-leider zal niet eerder dan volgende week, wanneer hij terug is van een vakantie op Cy prus, opheldering verschaffen. CDA, PvdA en D66 willen eerst zijn uiüeg horen voor ze een oordeel geven. Groen Links en de Socialistische Partij hebben wel al vragen aan minister Borst gesteld. Pagina 2: Bolkestein had beter moeten weten Belangenverstrengeling niets nieuws in de politiek MSD: optreden Bolkestein is eigen initiatief HAARLEM ED BLAAUW Geneesmiddelenfabrikant Merck, Sharp en Dohme (MSD) heeft geen enkele druk op WD- voorman Bolkestein uitgeoe fend om minister Borst (Volksgezondheid) tot bepaalde beslissingen te bewegen. Dat zei een woordvoerder van het Haarlemse farmaceutische be drijf vanmorgen tegen deze krant in reactie op het televisie programma Netwerk van gister avond. MSD gaat zodra Bolkestein terug is van vakantie met hem spreken. W. Böhne, woordvoer der van de directie van MSD: „We willen eerst de heer Bolke stein spreken over deze voor hem moeilijke situatie. Pas daarna komt MSD met een offi ciële verklaring naar buiten." Bolkestein is al zeven jaar als commissaris verbonden aan MSD. Hij is de enige politicus in de raad van commissarissen. „Wij hebben altijd iemand uit het Haagse in onze raad van commissarissen vanwege het feit dat we wat meer willen we ten over het algemene functio neren van het politieke circuit. Daar is toch niets mis mee?" Zijn maatschappelijke kennis, zijn ervaring in het bedrijfsleven alsmede zijn analytisch vermo gen waren volgens Böhne de re denen om Bolkestein destijds te benoemen in de raad van com missarissen. De WD-leider krijgt circa 30.000 gulden voor zijn inbreng. „Maar nogmaals, de heer Bolkestein heeft daarin zijn eigen verantwoordelijkheid. Hij heeft notabene voor het wetsvoorstel gestemd om de medicijnenprijzen te verlagen. Dat was voor ons nadelig." MSD is veruit de grootste ex porteur van geneesmiddelen van ons land. De Haarlemse on derneming voert jaarlijks voor twee miljard gulden uit. EST™' «716° 10715° "715° 40% 60% 70% SS? 30% 20% 30% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan13 De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft vandaag de Salsa Party in Danssalon In Casa in Leiden. Graven vernield bij Zijlsingel leiden annet van aarsen Grafschenners hebben zater dagnacht een spoor van vernie lingen achtergelaten op de rooms-katholieke begraafplaats Zijlpoort. Ongeveer zes zerken moesten het ontgelden, evenals een aantal kruizen. Van een beeldengroep werd een hoofd afgebroken, dat niet is terugge vonden. Van een ander beeld werden twee handen afgehakt, maar die werden elders op de begraafplaats achtergelaten. De politie hoopt dat zich getuigen melden, die iets van de vernie lingen hebben gezien. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Vrouw beroofd van 2.400 gulden Een 34-jarige Leidse is gisteren een rugtas met daarin 2.400 gul den en een telefoon afhandig gemaakt. De vrouw haalde de spullen rond acht uur 's avonds uit haar aan de Koningstraat ge parkeerde auto. Op dat moment werd de tas door enkele onge veer 15-jarige jongens uit haar handen gegrist. vrij. Ook in Leiden zelf onstonden vanmor gen flinke verkeersopstoppingen. Met name waren er problemen op de Churchilllaan en bij de afslag van de A44 bij de Holiday Inn. De verkeersproblemen in Leiden hadden volgens de politie echter niets te maken met het ongeluk op de A4. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. nieuws. Dus neetn ik nu een abonnement. (l.v.m. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1