Leidsch Dagblad 21 EU houdt vast aan slacht Britse koeien :DA: Wat hoet TGV li Juinen? Cabinet wil logere grens ienerseks 'Leienaars' in de rij voor haring GOED NIEUWS Verdwenen Schotse bisschop leidde al jaren dubbelleven Inspectie wil sluiting aids-kliniek Eindhoven Wachten op de paus IIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Bisschop wil stem van de armen zijn Buitenland Cultuur en Kunst bij Kok Belgische rijkswacht 7 hield Dutroux jarenlang scherp in de gaten Donald Duck in Koninklijke Bibliotheek Sport Schaatsers ruilen vrijheid voor geld in men/den haag wim koevoet it de TGV wél in de gemeente men stopt maar niet in Den lag, is de CDA-parlementariër jers in het verkeerde keelgat schoten. Het Kamerlid heeft p minister Jorritsma schrifte- vragen gesteld over deze |estie. hoorde op 5 september het eerst van de plannen de miljardentrein in Juinen laten stoppen. Op die dag Iden de twee leden van het tense college, burgemeester der Vaart en wethouder lekking, spreekbeurten in Nationaal Natuurhistorisch ïm in Leiden. Leers be- zich erover dat de minis- de Tweede Kamer niet heeft formeerd over de stop die Juinen gaat maken, fan der Vaart en Hekking typetjes van Wim de Bie jKees van Kooten) deelden in toespraken enkele plaag- hun Leidse colle- 's. Die willen hun stad met de 'Niets lijkt op Leiden' in vaart der volkeren opstoten hebben daartoe onder meer «station geheel laten vemieu- Hekking stelde daartegen- „Wij loijgen een directe «binding Juinen-Parijs. Bij stopt de TGV wel, waar die Leiden gewoon doorrijdt." wethouder verwees naar een iccesvolle lobby van het inense college in Den Haag. yfolgens Leers echter juichen der Vaart en Hekking te beg. Hij heeft zo'n 200 vragen ler de HSL ingediend en die Juinen als halteplaats voor HSL, zei hij vanochtend, zijn hamvragen. „Ik wil weten Juinen de minister heeft iten te overtuigen. Wat heeft /at Den Haag niet left? Als u uit deze vraagstel- ig afleidt dat het CDA de HSL liever in Den Haag ziet oppen dan heeft u dat goed Igrepen.ja." Het college van B en W te Jui- n kon vanochtend geen com- tntaar geven. iÖ t kabinet overweegt de mini- m-leeftijd van 12 jaar waar kinderen zelf zeggenschap bben over seksuele relaties, te trekken tot 14 jaar. In zijn ïriftelijke antwoorden op vra- n tijdens de algemene be- ïouwingen zei premier Kok er vraagtekens kunnen wor- n geplaatst bij de wel zeer ige leeftijd van 12 jaar. Op dit moment wordt een Iwassene die seks heeft met tiener tussen 12 en 16 jaar een vervolgd als daarover een icht wordt ingediend door de ner zelf, de ouders of de Kin- rbescherming. Voor 1991 was anders geregeld. Toen kon politie op eigen gezag ingrij- n als iemand meldde dat een jarige geslachtsge- ïenschap had met een kind der de 16 jaar. Nu de nieuwe zedelijkheids- tgeving vijf jaar functioneert, signalen dat het klacht- :ht het aanpakken van kin- rprostitutie bemoeilijkt. Als er klacht komt, kan de politie ?ts ondernemen. Ook al weet dat er sprake is van kinder - ostitutie. Het ministerie van ititie zal daarom onderzoe- of dat klachtrecht wel goed ictioneert. fijdens de algemene be- louwingen pleitten het CDA de drie kleine christelijke rtijen voor een betere be- lerming van tieners tegen s. Door de affaire Dutroux is opnieuw een discussie ont- over seks met kinderen. Vaar het een aantaljaren oral ging om vrijheid voor tie- heeft de aandacht zich nu plaatst naar de vraag of dat fbeschikkingsrecht van tie rs wel goed uit de verf kan Hen door het machtsverschil en kind en een volwas- Groot-B rittannië kondigt zelf stop aan HET WOORD IS AAN Chamfort De meest verloren dag van alle is de dag waarop je niet gelachen hebt. m7/m«' 8715° 8716° 8716° S 10% 20% 30% ÏSSSlfig? 40% 30% 20% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Smaak 10 Sport20,21 Strips10 Uitgaan16 Weg en wiel9 De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft het koffie concert Hongaarse volksmu ziek in schouwburg De Meerse in Hoofddorp. Bij staking DE in drie dagen geen koffie meer Meer deelnemers verwacht dan vorig jaar De inspectie voor de gezond heidszorg wil dat 'aids-genezer' M. Essaidi zijn aidskliniek in Eindhoven sluit. Volgens de in spectie wordt doodzieke patiën ten ten onrechte genezing voor gespiegeld. „Er worden ver wachtingen gewekt die op geen enkele manier worden waarge maakt. Dat is zeer kwalijk bij mensen in zo'n slechte condi tie", aldus regionaal inspecteur Plokker. Essaidi zou bij de behande ling experimentele geneesmid delen gebruiken die in Neder land (nog) niet zijn toegelaten. Omdat het hier echter officieel niet gaat om een medische kli niek, kan de inspectie de slui ting niet afdwingen. De behan deling werd tot nu toe onder meer het ziekenfonds Zorg en Zekerheid vergoed, dat actief is in de Leidse regio. Vanmorgen was nog niet bekend of Zorg en Zekerheid daarmee doorgaat. De sluiting is echter nabij. De kliniek is gefinancierd door de Utrechtse investeringsmaat schappij Nesbic, eigendom van de bank-verzekeraar Amev-For- tis. Gezien alle commotie rond de activiteiten van Essaidi, wil deze financier nu uit het project stappen. De kliniek zelf weigert elk commentaar. Essaidi zelf heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen, die namens hem het woord zou voeren maar gisteren onbereikbaar Volgens een zegsman van het Aids-fonds heeft dit fonds zich nooit met Essaidi of diens kli niek ingelaten. De HIV-vereni- ging Nederland informeerde begin 1994 al bij Essaidi waar hij precies mee bezig was. Om dat men geen informatie kreeg, raadde men iedereen af met de man in zee te gaan. Deson danks heeft Essaidi momenteel twintig mensen onder behande- ling. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch :f. 31.30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) 3 automatisch (f. 90,20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden get proef (abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 Producten van Douwe Egberts (DE) zullen binnen drie dagen niet meer te koop zijn, als de voorgenomen staking bij het concern komende maandag doorgaat. Dat verwachten de woordvoerders van de belang rijkste supermarktketens in ons land. Uit kostenbesparingen hebben distributiecentra en fili alen van supermarkten tegen woordig nauwelijks meer iets op voorraad. Wat is ingekocht, staat in de winkels. Behalve koffie, thee en tabak zullen ook producten als borrel nootjes en zeeppoeders (Biotex en Dobbelman) snel zijn uitver kocht. Verder gaat het om een aantal zogenaamde huismerken (private labels) van verschillen de producten, die DE voor Al- bert Hein en andere super marktbedrijven fabriceert. Om welke B-merken het gaat wil niemand zeggen. Weigert DE voor zaterdag nacht de CAO-eisen van de bonden in te willigen, dan gaan alle dertien vestigingen van DE tenminste voor drie dagen plat. De bereidheid tot actie onder het totale personeel is volgens de industriebonden FNV en CNV bijna honderd procent. saint-laurent-sur-sevres Paus Johannes Paulus II is gisteren begonnen aan een bezoek van vier dagen aan Frankrijk. Hij werd verwelkomd door president Chirac. In Saint-Laurent-sur-Sevres sprak hij een menigte van drieduizend gelovigen toe. Hij riep hen op 'trouw te blijven aan de Kerk'. Pagina 7: Frankrijk begroet paus in sfeer van controverse. FOTO REUTERS PAUL HANNA De Europese Unie houdt vast aan het principe dat Groot- Brittannië nog 147.000 jonge koeien moet slachten om de gekke-koeienziekte BSE effectief te kunnen bezweren. Een nieuw rapport van de universiteit van Oxford, waarin dit slachtprogramma overbodig wordt genoemd, doet daar niets aan af. Dat zei voorzitter Jacques Santer van de Europese Commissie vanmorgen in een reactie op het eenzijdige Britse besluit voorlopig te stoppen met de slacht. teleurstelling van Hogg werd geëist dat Londen zijn slacht- plannen 'tot de laatste koe' uit voert. Het consumentenver trouwen in de Unie is sinds het uitbreken van de rundercrisis in maart dit jaar nog steeds niet hersteld. Door vast te houden aan het Oxford-rapport zoekt Major, die onder grote druk staat van Eurosceptici in zijn Conservatieve Partij, opnieuw de confrontatie met Brussel. Volgens Downing Street wordt er nog steeds naar ge streefd in goed overleg met de Europese Commissie tot een vergelijk te komen, en is het slachtprogramma in afwachting correspondent De Britse stap wordt door 'Brus sel' zeer ernstig genomen, zo liet een woordvoerder weten. Gisteren nog zei de Europese Commissie het door de Britse landbouwminister Hogg aange dragen rapport nader te willen bestuderen. Volgens de nota zou BSE binnen vijf jaar vanzelf verdwijnen, ook als wordt afge zien van het selectieve slacht programma van mogelijk be smette dieren. Dit rapport kon de Europese landbouwministers afgelopen maandag al niet overtuigen. Tot daarvan 'voorlopig opgeschort'. De eerste gelegenheid waarbij de zaak op tafel kan komen, is de informele vergadering van landbouwministers en Euro pees commissaris Fischler, maandag in het Ierse Killarney. De BSE-crisis kent inmiddels een lange voorgeschiedenis. In maart dit jaar stelde de EU een verbod in op de export van Brits rundvlees en runderproducten, nadat het verband was gelegd tussen een nieuwe vorm van de menselijke hersenziekte Creutz- feldt-Jakob en het eten van met BSE besmet rundvlees. Uit woede over het exportver bod blokkeerde het kabinet- Major wekenlang alle besluit vorming in de Europese Unie. In juni werd de crisis voorlopig bezworen tijdens de top van re geringsleiders in Florence, waar werd afgesproken dat het ex portverbod stapsgewijs kan worden opgeheven, op voor waarde dat BSE effectief wordt uitgeroeid. Kind van 16 jaar en relatie met meerdere vrouwen correspondent Kevin Whibley bestond eigenlijk niet. Jarenlang werd hij op school gepest met de vraag wie eigenlijk zijn vader was. Don derdagavond verscheen Kevins moeder Joanna huilend voor de BBC-camera om het schandelij ke geheim te onthullen: Kevin is zestien jaar geleden verwekt door de Schotse bisschop Rode- riek Wright. Deze eerwaarde houdt zich al een week voor de buitenwereld verborgen, nadat bekend is geworden dat hij ook een andere geliefde heeft: de 40-jarige Kathleen Macphee, een gescheiden moeder. Joanna's onthulling joeg de roomskatholieke hiërarchie gis teren het schaamrood naar de kaken. Kardinaal Basil Hume, de leider van de roomskatholie- ken in het Verenigd Koninkrijk, was volgens een woordvoerder zo 'geschokt' dat hij geen com mentaar wilde geven. Hume zou niets van Wrights amoureu ze escapades hebben geweten, maar die verklaring riep nieuwe vraagtekens op, aangezien zijn ondergeschikten in Schotland er al sinds zondag van op de hoogte waren. Toen was Wright namelijk bij zijn collega's te biecht gegaan, alvorens de paus zijn ontslagbrief te sturen. „Zijn vaderschap was de voornaam ste reden voor zijn ontslag. Maar het is niet aan de Kerk om zulke confidentiële informatie aan het publiek over te bren gen", aldus een verklaring van het Schotse aartsbisdom. Het tv-optreden van de 48-ja- rige Joanna kwam voort uit woede. Wright had haar, vlak voor hij spporloos verdween, nog opgebeld met de belofte dat hij de bisschopsmantel aan de wilgen zou hangen om zich bij haar en Kevin te voegen. Dat maakte Joanna blij, totdat ze hoorde van Wrights relatie met McPhee. En nog bozer werd ze omdat Wright in een achterge laten verklaring wel zijn excuses aanbood aan zijn eigen familie en die van McPhee, maar haar en Kevin met geen woord noemde. De Britse roomskatholieke kerk lijkt niet goed raad te we ten met de kwestie. Na Wrights verdwijning huichelden colle ga's op de televisie door te zeg gen dat ze absoluut niet wisten waarom hij was verdwenen. Daarna verklaarde de leider van Schotlands 750.000 katholieken, aartsbisschiop Thomas Win ning, dat Wright weliswaar geen bisschop meer kon zijn, maar wellicht wel als priester kon aanblijven mits hij zijn relatie met McPhee niet langer consu meerde. Vervolgens lieten geestelijken doorschemeren dat er wellicht aanpassingen zouden komen aan de al negenhonderd jaar oude celibataire traditie in de roomskatholieke kerk. Natuur lijk niet onder druk van één geestelijke die was bezweken voor de verleidingen des vlezes, maar na weloverwogen besluit vorming op het hoogste niveau. Joanna en Kevin zijn daarmee niet geholpen. Het is daarom dat ze gisteren voor de tv-came- ra verschenen. „Ik moet een eind maken aan Kevins gevoel dat hij eigenlijk niet zou mogen bestaan", zo zei Joanna. De jon gen zelf dacht dat hij zijn vader in al die jaren bij elkaar mis schien twee maanden had ge zien. „Ik ben boos omdat ik een vader had. die zich niets aan me gelegen liet liggen. Maar ik hoef hem niet meer te zien. Het is nu te laat", vertelde hij de televisie kijkers. Daar staan ze dan, de trouwe inschrijvers voor Hat gang van de Waag op de Aalmarkt op hun beurt leiden robbert minkhorst Bij Vroom Dreesmann aan de Leidse Aal markt is een man aan het winkelen. „Geen, idee", reageert hij in gebrekkig Engels op de vraag of hij weet wat het Leidens Ontzet in houdt. De rij voor de entree van het warenhuis was hem wel opgevallen, maar hij had zich niet afgevraagd waarom die er stond. Het Leidens Ontzet is dan ook een feest voor 'echte Leie naars'. aldus degenen die geduldig wachten om zich bij een speciale commissie van de 3 Octo- ber-Vereeniging te laten inschrijven voor het traditonele Haring en Wittebrood. De afbeelding van een haring op de stropdas van commissievoorzitter J. Kleijne is niet te missen. De blauw-witte das steekt schril af bij de warme kleur van zijn overhemd. „Het eten van haring en wittebrood is een van de belang rijkste tradities van de 3 oktoberfeesten", zegt hij. „Daar is het allemaal mee begonnen." Kleijne rekent op meer 'eters' dan andere ja ren. Vorig jaar werden nog zo'n 30.000 harin gen en 4.000 wittebroden besteld. Dit jaar worr den er 40 50.000 vissen en ongeveer 5.000 broden gereserveerd. Voor de tweede keer kan worden ingeschreven voor de hutspot-maaltijd. Keurslagerij Groeneveld uit Wassenaar bereidt voor 1.500 mensen de beroemde stamppot. Wittebrood. Geduldig wachten ze voor de in fo TO LOEKZUYDERDUIN N. van Rijn overlegt dit jaar 'voor zeker wel de 25ste keer' haar trouwboekje aan de com missie. Ze stond al vanaf half vier 's middags in de rij, even na half vijf kan ze als een van de eersten naar binnen. Behalve voor zichzelf, re serveert ze ook een portie voor haar moeder. „We gaan nu ook voor het eerst hutspot eten", vertelt ze. „Haring en wittebrood blijven we er bij doen, want anders ben je geen echte Leie- Bestuurslid f. Rijksen van de 3 October-Ver- eeniging kijkt voldaan toe hoe rustig en orden telijk de inschrijving verloopt. „Je ziet geen en kel onderscheid tussen hoog en laag bij de mensen. Die saamhorigheid is voortreffelijk. In een tijd waar alles moderner moet, is het goed om te zien dat een traditie als deze op prijs wordt gesteld." Voor Rijksens neus wordt een van de jongste deelnemers aan het eetfestijn voorbijgereden. Zijn moeder, A. Krispijn, duwt zoonlief Eli in de kinderwagen voort. Zij heeft zich zojuist voor het eerst in haar leven ingeschreven, al is ze wel een geboren Leidse. Op 3 oktober neemt Kris pijn Eli mee naar het Van der Werfpark. Haar vriend W. Theil haalt de gezinsportie op. „Hij maakt dan ook zelf de haringen schoon. Hij is op Scheveningen geboren, dus dat lukt wel."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1