Leidsch Dagblad ïnder kooldioxide illusie HERSENS! W MultiRent De Nie Tjf jongens vast ia mishandelingen orritsma biedt jarig fchiphol geen ruimte VOOR STUDENTEN MET ƒ160,-Per da9 incl' Amateurs Katwijk kloppen Haarlem in bekertoernooi Weer massagraf geopend Xê. Grof geschut voor winkeldieven Helft bevolking wil betalen voor reclamevrije tv IliUJJM UB® Nóg makkelijker en hygiënisch schoon? GOED NIEUWS OF BEL 071-5128 030 pNDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41189 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland i Buitenland Machteloos tegen naaktfoto's in pornoblad De Koek: De Klerk moet van doodscommando's hebben geweten Cultuur en Kunst Rob de Nijs staat eindelijk op ""r nummer één Leiden Honden, katten, lama's en beverratten in Groenoordhallen Sanitair markt Kort Rapenburg 5-7-9 Leiden, tel. 071-5130098 Vernier Kok tijdens algemene beschouwingen: N AAN DEN RUN* zal niet lukken om de uitstoot van het broeikasgas loldioxide in 2000 met drie procent terug te dringen. Ilgens premier Kok is het 'een illusie' te denken dat Ne- Irland de energieprijzen verdubbelt, zoals het Rijksin- yut voor Milieuhygiëne (RIVM) nodig acht voor zo'n [perking. Bhaag anp-sjaak smakman van het buitenland ernstig zou verslechteren. Bovendien zou- k wees er vanmorgen op dat den ook de lager betaalden dan Herland zo'n stijging niet in veel meer voor hun gas en elek- p eentje kan doorvoeren om- triciteit moeten gaan betalen, I het de concurrentiepositie wat hun koopkracht ernstig zou 1 de industrie ten opzichte aantasten, zei de premier in werden een jongen en een meisje ingesloten, waarbij de jongen klappen opliep, later mishandelde het vijftal zonder aanleiding een voorbijganger in dezelfde straat. Ook een 18-jari- ge Alphenaar die meereed op een bromfiets werd aangepakt. De jongens sleurden de man op het Dijkslootpad van de brom mer, waarna ëen pak slaag volg de. Op het Haringvliet werd een fietser mishandeld. „We zijn erg blij dat we er een vinger achter hebben kunnen krijgen", zegt politiewoordvoer der Hans Schimmel. „Maar de recherche heeft er ook flink aan getrokken. Geweldsdelicten hebben bij ons een hoge priori teit." De politie had na het be treffende weekeinde getuigen verzocht zich te melden. Op ba sis van tips van bewoners en de getuigenverklaringen ging het onderzoek „de goede kant op". De handtekeningen die de jon gens op de beschadigde auto's achterlieten, hebben geen we zenlijke rol gespeeld in het on derzoek. Alle delicten hebben plaatsge had in noordwest-Alphen. En kele jongens wonen ook in dat gedeelte van de stad. 8ertminkhorst jeugdige Alphenaren heb- i bekend betrokken te zijn reest bij de reeks mishande en en vernielingen in hun ^inplaats tussen vrijdag 6 en andag 9 september. De da- zijn tussen de 12 en 16 jaar anvankelijk hield de politie en personen aan. Na een ste verhoor konden twee ver- :hten weer naar huis. De an- e vijf zijn in verzekering ge ld. Met de aanhouding houdt onderzoek niet op; de re- rche verwacht op korte ter- nog meer arrestaties te inen verrichten. )e groep heeft het nodige op ir kerfstok. Op vrijdag 6 sep- ïber werden bij de Rijnhaven l\lphen twee vissers mishan- d. Het duo werd geschopt en en het vistuig werd nield. n de nacht van zaterdag op idag werden ten minste lalf auto's en een caravan nield. De voertuigen werden t scherpe voorwerpen be st. Op de Mandenvlechter in )rdwest-Alphen tuigde de iep twee mensen af. Eerst morgen in haar toespraak ter ere van het 80-jarige bestaan van Schiphol. De Tweede Kamer heeft bij de beslissing over de uitbreiding van de luchthaven de grenzen bepaald: niet meer dan 10.000 woningen in gebieden met een geluidbelasting van meer dan 35 Kosteneenheden en maxi maal 44 miljoen passagiers. bister Jorritsma (Verkeer en Iters taat) houdt onverkort Ét aan de milieugrenzen die Tden voor een groter Schip- L Hoewel de groei van de [hthaven sneller verloopt dan jwacht, staan de politieke Idvoorwaarden niet ter dis- Issie. Dat zei de minister van- De Mitsubishi verhuiswagen voor Auto- en Motorverhuur Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 antwoord op vragen van Groen- Links-voorman Rosenmöller. Deze verweet de premier dat het kabinet de afgelopen jaren nauwelijks iets heeft gedaan om de uitstoot van kooldioxide te beperken en dat ook de 750 miljoen gulden die het kabinet daarvoor nu wil uittrekken, vol strekt onvoldoende is. Kok be aamde dat het 'heel moeilijk' is met dat bedrag de 'ingrijpende trendbreuk' te bereiken die wel noodzakelijk is. De premier verweerde zich verder fel tegen de kritiek van met name de kleine linkse frac ties op het sociale beleid. Hij herhaalde dat het terugdringen van het financieringstekort op termijn leidt tot meer geld voor 'inhoudsvolle prioriteiten' als de gezondheidszorg en een wel- vaartsvaste AOW. Dat er vol gend jaar mede dankzij het ka binetsbeleid honderdduizend banen bij komen is 'sociaal be leid van de bovenste plank'. De premier zei verder af te willen van de tegenstelling tus sen financieel-economisch en sociaal beleid, die de oppositie voortdurend creëert. Volgens hem kan het één niet los wor den gezien van het ander. Kok ontkende echter niet dat er sprake is van een armoede probleem in Nederland. Hij hield de Kamer voor dat het ka binet wel degelijk diverse maat regelen heeft aangekondigd om de armoede te bestrijden. Zo is er volgend jaar een vooruitgang in koopkracht voor alleenstaan de bejaarden. haarlem rob van der zanden De w Katwijk zorgde gister avond voor een verrassing in de Amstel Cup door eerste divisie-club Haarlem uit te schakelen. De amateurvoet ballers wonnen het duel te gen de betaalde club met 1-0 en bekeren daardoor verder. De loting van gisteravond koppelde de zaterdaghoofd klasser aan eredivisionist Roda JC. Het duel wordt op 27 november in Kerkrade ge speeld. „Van kleintjes kim je ook verliezen. Dan maar lie ver gelijk een grote club", zo reageerde Katwijk-coach Bob Kootwijk op de loting. Katwijk werd door de 0-1 in het Haarlem-stadion (doelpunt van Marco de Rid der in de 51ste minuut) nummer twee in poule 14 van de Amstel Cup. Quick Boys werd gisteravond in de zelfde poule uitgeschakeld door Volendam, dat groeps winnaar werd. De blauwwit- ten verloren aan de Dijk met 3-1. Walter de Kievit scoorde na de openingstreffer van Govedarica nog wel 1-1, maar daarna brachten Gert Aandewiel (ex-Quick Boys) en Samardzic de stand op 3- 1. Pagina 21: 'Katwijk grijpt tweede uitgelezen kans' HET WOORD IS AAN Anna Dix Genoegens, daar kun je bui ten, maar vreugd is onmis baar. veel wind r 'en bewolkt pS" 8*/16° «716° 8716° !SE£5 40% 50% 50% ÏSSldfcln 20% 20% 20% -f 11 r a SËBj? .'*V pi li ca Onderzoekers van het internationale oorlogstribunaal hebben gisteren in Pilica, 55 kilometer ten noordoosten van Tuzla, in een massa graf tientallen lijken gevonden. Het gaat vermoedelijk om moslims uit de enclave Srebrenica. Richard Goldstone, de aanklager van het VN-tri- bunaal dat de oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië onderzoekt, heeft de internationale gemeenschap opnieuw gemaand om perso nen die zijn aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden onverwijld te arresteren. Slechts acht van de 74 mensen die de afgelopen twee jaar zijn aangeklaagd, zijn opgepakt. Pagina 7: Goldstone verwijt IFOR uitblijven van arrestaties. FOTO AP STATON R WINTER Politie zet helikopter in bij complex waterzuivering Rijnland leiden herman joustra Met een helikopter heeft de po litie gistermorgen in Leiden twee op de vlucht geslagen siga- rettendieven achterhaald. Zij zaten met nog twee anderen in een auto, die tijdens een ver keerscontrole aan de Voorscho- terweg naar de kant werd gedi rigeerd. Bij die controle werd onder meer gekeken naar de technische staat van de voertui gen. De auto stopte wel ge woon, maar twee inzittenden sloegen vervolgens op de vlucht. In de kofferbak vonden agen ten twee vuilniszakken met si garetten en een zak met levens middelen. De spullen bleken kort daarvoor te zijn gestolen uit een supermarkt aan de Brahmslaan. De politie vroeg Schiphol om een helikopter. Po litiewoordvoerder T. Stuifber gen erkent dat een helikopter wat 'zwaar geschut' is voor win keldieven. „Maar wij vermoed den dat er veel meer aan de hand was." Bovendien bood het terrein, op en rond het complex van de waterzuivering Rijnland, tal van schuilplaatsen. De zoekactie had al snel succes. Het gevluchte tweetal werd aan getroffen in een paar struiken. Sommige medewerkers van Rijnland stonden tijdens de ac tie geamuseerd om zich heen te kijken. Vooral de medewerkers van het laboratorium hadden een goede plek uitgekozen om het tafereel gade te slaan, bo venaan de trap aan de buiten kant van hun pand. Dat er een zoektocht gaande was, dat wis ten ze wel. Maar naar de reden waarom de politie achter de mannen aanzat, konde ze slechts gissen. „Ik ving iets op van een bankoverval", zei er één. „Maar ze zouden niets hebben meegenomen hebben." Onderzoek van bureau Intomart: hilversum cpd De helft van de Nederlanders is bereid tachtig gulden extra kijk- en luistergeld betalen als Nederland 1, 2 en 3 dan geen reclame meer uitzenden. Directeur Leen- dert van Meerem van enquêtebureau In tomart maakte dit gisteren bekend op het Nationale Omroep Congres in Bussum. Vooral VPRO-leden (68 procent) willen graag af van reclameboodschappen. Ove rigens is de andere helft van de Nederlan ders absoluut niet van plan een cent uit te trekken voor publieke programma's zon der reclame. Opvallend in het cijferwerk van Into mart is verder dat 43 procent van de kij kers 50 gulden wil betalen om RTL 4 te ontlasten van reclameblokken. Voor Vero nica is dat getal 35 procent, voor RTL 5 23 procent en voor SBS 6 27 procent. Intomart heeft ook becijferd dat bijna driekwart van de Nederlandse bevolking bereid is om zo'n 130 gulden aan kijk- en luistergeld te betalen als de publieke om roepen daardoor in stand kunnen worden gehouden. Intomart heeft voorts een representatief deel van de Nederlanders van boven de 18 jaar ook de vraag voorgelegd of ze bereid zijn 25 gulden te betalen aan een omroep, zonder een televisiegids te ontvangen. Van de EO-leden wil 94 procent dat geld best betalen, onder VPRO leden is dat 62 pro cent en onder NCRV-leden 44 procent. Van de TROS-leden is slechts 25 procent bereid de omroep zonder 'tegenprestatie' te betalen. Nederlanders blijken ook behoorlijk goed op de hoogte te zijn van wat er maandelijks betaald wordt aan de kabel maatschappij: 53 procent weet dat redelijk precies, terwijl 25 procent van de bevol king precies weet wat wordt betaald aan kijk- en luistergeld. Omroepverkiezingen zouden gunstig uitpakken voor de TROS en de VARA. Zo'n 21 procent zou één van deze omroepen kiezen. Ook de VPRO doet het goed: 17 procent zou op die omroep stemmen. De EO daarentegen komt er hier bekaaid af, met slechts 8 procent. Directievoorzitter Huib Boermans van de Holland Media Groep (van de zenders RTL 4, RTL 5 en Veronica) is zeer ver heugd over de uitkomst van het onder zoek. „Het stemt me optimistisch om aan een tweede inkomstenstroom te werken." HMG kondigde eerder dit jaar aan te over wegen om RTL 5 (dat vanaf volgend jaar verder gaat als nieuwszender) achter een decoder zetten, zodat de kijker daarvoor extra moet betalen. NOS-voorzitter André van der Louw was ook blij met de cijfers, maar noemde ze niet verrassend. „Het betekent dat een be perkte verhoging van de omroepbijdrage mogelijk is", aldus Van der Louw. Leiden krijgt museumfestival leiden erna straatsma Met een jaarlijks museumfesti val van 'landelijke allure' wil Leiden zijn imago als museum- stad versterken. Vijf Leidse mu sea werken mee aan een geza menlijk georganiseerd festival, dat volgend jaar april voor het eerst wordt gehouden. Thema van deze eerste editie is film/vi deo. Het festival vindt aansluiting bij de manifestatie Leiden Cul tuurstad 1997, die eveneens in april van start gaat. Ieder muse um heeft die maand op het ei gen vakgebied een thema dat aansluit bij het overkoepelende thema, dat verbonden is met Leiden Cultuurstad. De grote musea zullen zich presenteren met avondopenstellingen en ex tra activiteiten, waarbij ook an dere kunstdisciplines worden ingeschakeld. De organisatie van het festival is mogelijk dankzij financiële bijdragen van het Rijk, de ge meente Leiden en de musea zelf. Samen met een project om het museumbezoek van school kinderen te bevorderen, kost het festival 1,3 miljoen gulden. B en W van Leiden zijn akkoord met een eigen bijdrage van 470.000 gulden. Uitgebreid w erzicht op pagina 12 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport21,23 Strips12 Uitgaan18 Vandaag een kortingsbon op de pagina Uitgaan voor de podiumact van 'aucteur' Ju les Deelder in de Leiderdorp- se Muzenhof EÊHWie Auping kent voelt zich «EI BLEEK NIEUW Jif Active Plus! NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) I Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) envelop, zonder postzegel. 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1