Leidsch Dagblad Mathot achter moord Cools' Baal men Vondsten horen in Catwijk te blijven' nieke strafmaat minderjarige lenselijke botten op atwijkse puinstort Rederijen zoeken in buitenland naar mogelijkheden voor overslag Ontvoerd Nederlands echtpaar vrijgelaten Advocaat: Vier dode baby's zijn foetussen a If GOED NIEUWS 3ENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41188 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Op Urk krijgen ze hun eigen vispolitie om de netten te bewaken VVUK IRENE NIEUWENHUUSE archeologische vondsten e momenteel worden opge- aven uit het gebied de inderij-Westerbaan, horen Katwijk te blijven. Daar- ior zou een Kananefaten ka- r in het vernieuwde Kat- ijkse museum moeten ko en. Deze mening ventileert Katwijkse burgemeester, B. nWouwe. De burgemeester ermiddag samen met overige college- en raads elen te gast bij de opgravin- in de Zanderij. Projectlei- WA.J. Hesseling van de tedienst voor Oudheidkun- Bodemonderzoek (ROB) er tekst en uitleg. Hesseling benadrukte voor de unieke waarde van dit oject. Volgens hem zijn er het Nederlandse duinge- d nergens vergelijkbare gravingen. De vondsten vanwege de hoge grond- iterstand zeer goed be- 1 gebleven. Zelfs etens- ïren van de oorspronkelijke woners, de Kananefaten, op de kraampjes, die spe- lal voor het bezoek zijn op gesteld, getoond. Het gaat bij voorbeeld om een hazelnoot je dat twintig eeuwen heeft getrotseerd. De opgravingen worden uitgevoerd in de noord-oost- hoek van het gebied, waar in 1977 duizend woningen moe ten komen. Hesseling toonde zijn aandachtig luisterend pu bliek eerst op papier de plat tegronden van enige boerde rijen uit de Romeinse Tijd. Daarna ging het hele gezel schap de zandberg op. Het was even turen in de modde rige put, want behalve plas sen en twintigste eeuwse paaltjes met rode, groene en blauwe punten is er voor de leek weinig te zien. Hessseling legde uit dat de verkleuringen in de drassige grond de plaats aangeven waar de oorspronkelijke be woners, de Kananefaten, des tijds de palen voor hun boer derijen hebben geslagen. De rode paaltjes geven de plaats aan waar de grootste boerde rij heeft gestaan, de blauwe en groene markeren de klei nere woonomgevingen. College- en raadsleden nemen kijkje in de Katwijkse bouwput. klaring drie verdachten wijst naar oud-vice-premier vice-premier en oud-minister van begroting Guy hot (PS) is één van de opdrachtgevers achter de 3rd op PS-topman André Cools in juli 1991. Dit heb- drie van de zes in verband met de moord in België gehouden verdachten verklaard, zo melden vanoch- 1de Waalse kranten 'Libre Belgique' en 'Le Soir'. EL PAUL KOOPMAN die onlangs het onderzoek naar de zaak-Cools in een stroom versnelling bracht, zouden Ri- ilve een anonieme getuige chard Taxquet (secretaris van oud-minister Van der Biest, eveneens aangehouden), Carlo Todarello, een aangetrouwde oom van Taxquet, en Domenico Castellino, de chauffeur van de twee ingehuurde Siciliaanse moordenaars, in de richting van Mathot hebben gewezen. De onthulling kon vanoch tend nog niet door het parket van Luik bevestigd worden. Mathot zelf, eveneens verdachte in het Agusta-schandaal, ont kent zijn betrokkenheid bij de moord op Cools overigens in al le toonaarden. Vorige week nog verklaarde hij: „Men is de zaken weer danig aan het verdraaien en men wil de werkelijke pro blemen toedekken." Mathot heeft zich al eerder bereid verklaard een ontmoe ting te hebben met de onder zoeksrechter, maar voordat hij daadwerkelijk vervolgd kan worden moet eerst zijn parle mentaire onschendbaarheid worden opgeheven. Mathot is nog kamerlid voor de Parti Soci- aliste in het Waalse parlement. In de maanden vóór de moord was er een machtsstrijd ontbrand tussen Mathot (toen nog minister) en Cools om de macht in het PS-bastion Luik. Cools wilde naar verluidt Mathot samen met Van der Biest op onverkiesbare plaatsen zetten, omdat zij in 'onfrisse' zaakjes verwikkeld waren. jaar en TBS voor 16-jarige 'uitzonderlijk hoog' raf van zes jaar cel en TBS rechtbank in Leeuwarden en oplegde aan een 16-ja- jongen is uitzonderlijk Dat vindt de wetenschap- ir. J. Bac. Hij is verbonden de Vrije Universiteit van lerdam en doet onderzoek jeugdstrafrecht, en dusdanig hoge straf is t het huidige recht in Ne- ind nog niet eerder uitge- Icen. Zes jaar cel is al een 1 straf, hier wordt dat nog vaard met TBS", aldus Bac. jen de jongen werd het ;derjarigenstrafrecht toege- een mogelijkheid die sinds )mer vorig jaar voor 16- en rigen bestaat. De ernst van het feit, de persoonlijkheid van de dader of de omstandigheden van het feit kunnen hiertoe aan leiding geven. De dader bracht op 29 mei zijn vierjarige buurmeisje om het leven nadat hij haar seksu eel had misbruikt. De rechtbank kwalificeerde het misdrijf als doodslag, maar stelde dat het grensde aan moord. Het meisje is ernstig mishandeld en bewust van het leven beroofd. „Het belang van de familie van het slachtoffer en de sa menleving moet hier zwaarder wegen dan het belang van de dader", oordeelde de recht bank. De ernst van het feit rechtvaardigde volgens de rechtbank het toepassen van het meerderj arigenstrafr echt. Hoewel er nu mogelijkheden zijn om jeugdige daders harder aan te pakken, spreekt Bac nog niet van een verharding van het jeugdstrafrecht. „Er zijn wel mogelijkheden gekomen om jeugdigen harder aan te pakken, maar dat wil nog niet zeggen dat dat ook gebeurt. Op dit mo ment zijn daar nog geen cijfers van bekend. De stap naar het meerderjarigen strafrecht is kleiner geworden. Vroeger moest de ernst van het feit én de persoonlijkheid van de dader aanleiding geven om van het jeugdstrafrecht af te stappen. Nu is één grond al voldoende en gelden de omstandigheden ook mee als grond. PAUL VAN DER KOOU te zoeken'. Opnieuw werden enkele botten gevonden. Ook die 'krijgen een plekje in het nieuwe verzamelgraf van de be graafplaats van de Zuidstraat. Een woordvoerder van de Hervormde Gemeente in Kat wijk aan Zee wil nog niet reage ren op de zaak. De gemeente Katwijk benadrukt hoe spijtig ze het vindt dat dit is gebeurd. Vol gens een gemeentewoordvoer der was wel degelijk bekend dat er onder de vervangen vloer een verzamelgraf lag, maar ging de gemeente ervan uit dat het veel dieper lag. „Een klein deel van de botten lag blijkbaar wat ho ger." Het bewuste verzamelgraf was al voor de Tweede Wereld oorlog opgeheven. De botten dateren van ver voor die tijd omdat ze eerst nog in gewone graven hebben gelegen. UMUIDEN PIETER VAN HOVE De mogelijkheid bestaat dat in de toekomst een gedeelte van de door Nederlandse reders ge vangen vis op de Canarische Eilanden wordt overgeslagen. Het gaat om vis die voor de Mau- retaanse kust is gevangen. Tot voor kort losten de schepen hun lading in Nederlandse havens als Ilmuiden en Scheve- ningen en zetten daarna weer koers naar de Mauretaanse wateren. „Uit kostenoverwegin gen zoeken we naar overslagmogelijkheden dicht bij dat Afrikaanse land", aldus C. Vrolijk van de gelijknamige IJmuidense rederij. „Vaak wordt de vis weer verkocht aan overige Afri kaanse landen. Dan is het niet lonend om zo'n omweg te maken." De afgelopen weken heb ben enkele trawlers als proef hun lading over geslagen op de Canarische eilanden, zij het dat de vis rechtstreeks vanuit het vissersschip naar het ruim van een transportschip werd overge heveld. „Dat lukte goed. Maar liever zouden we ook de mogelijkheid hebben om de vis tijdelijk op te kunnen slaan." De Afrikaanse visgronden worden steeds be langrijker voor de Nederlandse reders. Vorig jaar sloten de reders Vrolijk, Parlevliet Van der Plas, Van der Zwan en Jaczon een zevenja rige overeenkomst met de regering van Maure- tanië voor het verkrijgen van visrechten. Op dit moment worden onderhandelingen gevoerd over visserij-akkoorden met Marokko en Se negal. Het overleg met dit laatste Afrikaanse land verloopt via de Europese Unie. Volgens Vrolijk is het pure noodzaak dat de reders zich meer op Afrika gaan richten. De af gelopen jaren mag minder vis uit de Noordzee en de Atlantische Oceaan worden gevangen. Zo is voor dit jaar het quotum voor makreel om laag geschroefd met 30 tot 35 procent. De hoe veelheid te vangen haring is zelfs naar beneden gegaan met ruim 60 procent. Begin dit jaar was er al een aanmerkelijke vangstreductie afge kondigd tot 313.000 ton haring. Halverwege dit jaar werd totaal onverwacht dit quotum gehal veerd. SAN JOSE/DEN HAAG AFP/Rtr/ANP Het Nederlandse echtpaar dat 23 dagen geleden in het noor den van Costa Rica is ontvoerd, is vrijgelaten. Beiden verkeren in goede gezondheid. Dat heeft de politie van Costa Rica van- komen naar Nederland. Hun vrijlating kwam tot stand na betaling van losgeld. Maar om hoeveel geld het ging wilde de politie niet zeggen. Volgens onbevestigde berichten had de groepering die onder de naam Maria Felix Commando ope reerde, een bedrag van 600.000 dollar geëist. Na de overhandiging van het losgeld, in het noorden van Costa Rica vlak bij de grens met Nicaragua, ontstond een vuur gevecht. De ontvoerders, leden van de voormalige contra-guer rillabeweging van Nicaragua, slaagden er in te ontkomen in het dichte oerwoud. Inmiddels is een grootscheepse klopjacht ingezet en is om assistentie van Nicaragua gevraagd. Overigens werd twee leden van de guerril labeweging begin dit jaar ont slagen door de werkgevers van het Nederlandse echtpaar. Het ministerie van buiten landse zaken bevestigde de vrij lating van de Nederlanders van morgen. „Mensen van de Ne derlandse ambassade hebben ze gezien. Ze maken het naar omstandigheden goed", aldus een woordvoerder. De man, die enkele dagen geleden in hon gerstaking ging als protest tegen zijn ontvoering, en vrouw wor den nog wel medisch onder zocht. Ze leggen vervolgens een verklaring af aan de gerechtelij ke autoriteiten in Costa Rica. De woordvoerder van Buitenlandse Zaken kon vanmorgen nog niet zeggen of beiden daarna terug- AMSTERDAM ANP De vier babylijkjes die vorige week bij twee woningen in Am sterdam zijn aangetroffen, wa ren foetussen en geen voldra gen baby's. Dat heeft de advo caat van de verdachte vandaag gezegd. Volgens de advocaat, mr. H. Jap A Joe, heeft de patholoog anatoom die de mummies on derzocht dit geconstateerd. De foetussen „waren van verschil lende leeftijden en in verschil lende stadia", aldus Jap A Joe. Hij kon niet zeggen hoe oud de vruchten waren, maar „ze wa ren niet voldragen". De raads man heeft nog niet kunnen vaststellen of er verband bestaat tussen de ongeboren vruchten en de aanklacht van een illegale abortus die de verdachte zou hebben uitgevoerd. Een woordvoerster van justi tie zei dat de uitslag van het on derzoek naar de babylijkjes nog niet bekend is. De bewering dat het om foetussen gaat, „komt geheel voor rekening van de ad vocaat", aldus de woordvoer ster. „We wachten eerst het on derzoek af en verder doen we geen mededelingen." Volgens de Amsterdamse politie betreft het wel degelijk foetussen. Kortingsbon voof de Hon gaarse film 'Woyzeck' van de regisseur Janos Szaz in de Hoofddorpse schouwburg De Meerse. Ook onrendabele spoorlijnen voor concurrenten NS DEN HAAG ANP Vervoersbedrijven die de concurrentie met de NS willen aangaan, hebben een grotere kans op een exploitatievergunning als zij ook op onrendabele lij nen willen rijden. Dat zegt minister Jorritsma (Ver voer) vandaag in een inter view in het Algemeen Dag blad. Jorritsma doelt op de Amsterdamse rederij Lovers. Die heeft bij het rijk vergunning aange vraagd voor de exploitatie van vijf treindiensten in de Randstad. Eén daarvan is een halfuursdienst Utrecht-Amsterdam-Rot terdam. Dat traject zit al vol met- NS-treinen. „Ik ben erg voor concurren tie", aldus Jorritsma. Maar het kan niet zo zijn dat ie mand de leuke lijntjes er uit pikt die de NS geld op leveren, en dat de spoor wegen dan minder renda bel worden." Zie verder pagina 8 en 16: Politiek verdeeld over spoorvergunnlng Lovers iFmiJY Wie Leolux kent voelt zich KATWIJK. AMBACH iele* NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal ,'elop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1