Leidsch Dagblad root offensief tegen files 19 abinet: Het gaat Nederland voor de wind Ongeloof en irritatie over Bollenstad J 'Mummies maken in Nederland moeilijk' Overvaller verstopt geld in mond Blaasproef voor Engelse voetballers ilj oenennota in kort bestek Het extraatje van Whiskas en Pedigree Pal. GOED NIEUWS iDAC 17 SEPTEMBER 1996 Binnenland I projecten op stapel in Leidse regio 0 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Ontevreden patiënten kunnen klagen bij geschillencommissie Rechtszaak tegen Safwan Eid is begonnen Leiden Bijlesschool y\ De Tulp staakt J activiteiten Sport 'Afvallige' schaatsers keren even terug in het gewest ister Jorritsma van verkeer en waterstaat begint een offensief tegen files. Voor de rijksweg A4 (Amster- Rotterdam) staat onder meer een inhaalverbod vrachtverkeer in de spitsuren op het programma, ïanbrengen van een mistsignaleringssysteem bij Lei- lorp (1997) en zogeheten toeritdoseringen bij Burger- Leiden en het Prins Clausplein. baar heeft gesteld. Tot de uit voering van dat plan zal Jorrits- ma via gerichte maatregelen ;nd jaar begint de voorbe- pogen de files terug te dringen, ig van een omvangrijk ac- Driekwart van de dagelijkse an waarvoor het kabinet files staat in de Randstad. De miljard gulden beschik- steden in westelijk Nederland dreigen onbereikbaar te wor den. Jorritsma wil een aantal autosnelwegen versneld verbre den tot zes rijstroken en bij de grote steden zelfs tot acht. Deze extra stroken zijn overigens be doeld voor doelgroepen: bus sen, vrachtwagens en carpool- Andere maatregelen zijn de aangekondigde accijnsverho ging op brandstof, verlagen van de maximum-snelheid, beter openbaar vervoer en spits- en wisselstroken. Bovendien wil de minister uiterlijk in 2001, of eer der als dat mogelijk is, het Reke ning Rijden officieel invoeren. Rond Amsterdam moet daar mee een experiment worden gehouden. In deze regio omvat de file- aanpak van Jorritsma concrete maatregelen als het plaatsen van informatiepanelen bij Lei den en Burgerveen (1999) en verbreding van viaducten voor filevrij onderhoud aan de A44 (1999). Voorts denkt Jorritsma aan het medegebruik door car poolers van de busbaan op de A44 in Wassenaar. Ook staat een reconstructie van de A44 tussen Wassenaar en Den Haag op stapel. Op busgebied ver wacht de minister voorstellen van de regionale overheden voor meer bussen tussen Haar- lem-Leiden-Den Haag, een spitsvoorziening via busbaan N44 vanuit Katwijk, Noordwijk, Sassenheim, Oegstgeest naar Den Haag en over lijnverbin dingen tussen de regio Leiden en de Plaspoelpolder bij Rijs wijk. Jorritsma dringt tevens aan op het realiseren van een busbaan bij de A4, afslag Lei- muiden richting Alphen. LEIDEN WIM KOEVOET 00.000 nieuwe banen koopkracht blijft gelijk EMU binnen bereik Leidse anatoom dr. G. Maat: mummificeren een eenvoudig karwei. De aanhoudende droogte, zeker in combinatie met wind, zorgt voor een snelle uitdroging van weke delen van het lichaam, zoals huid en spierweefsel. Door deze wijze van conserveren wordt verrot ting voorkomen. Maat benadrukt dat hij de zaak met de babymummies niet goed kent. Hij heeft de bericht geving slechts zijdelings ge volgd. In zijn directe omgeving merkte Maat al wel hoe emotio neel er wordt gereageerd op de vondst van de baby-mummies. ,,0, wat verschrikkelijk, roept ie dereen. Er wordt voetstoots aangenomen dat de grote boze wolf actief is geweest en er ver schijnen in de kranten verhalen over voodoo en winti en het ri tueel doden van baby's. Er is sprake van een soort van hyste rie die, denk ik, voortkomt uit een niet aflatende berichten stroom over kinderen die ver dwijnen, worden misbruikt en allerlei andere gruwelijkheden." Zelf heeft Maat geen moment geloofd dat de verdachte de babymummies zelf heeft ge maakt. „Uitsluiten moet je nooit iets, maar ik vraag me wel af waarom die meneer zich al die moeite zou hebben getroost als het vrij eenvoudig is om mummies uit het buitenland mee te nemen. Bijvoorbeeld uit Chili, Peru of Egypte. In die lan den zijn graven uit de Inca-pe riode die dikwijls al door schat zoekers zijn opengebroken. De mummies liggen daar bij wijze van spreken voor het oprapen." HET WOORD IS AAN Etienne Rey Men zegt van een land dat het er financieel gezond voorstaat wanneer het niet meer dan een paar miljard schuld heeft. Het is veel eenvoudiger om ge mummificeerd materiaal uit het buitenland te halen dan zelf mummies in Nederland te ma ken. Dat is de stellige overtui ging van de Leidse anatoom dr. G. Maat, verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden. Maats uitlatingen werpen een ander licht op de zaak met de ge mummificeerde baby's. In twee Amsterdamse wonin gen zijn vorige week vier ge mummificeerde babylijkjes aangetroffen. De baby's waren in poppen gestopt. In verband hiermee is een Surinaamse man aangehouden. Heel Nederland gruwt van de lugubere vondst en van meet af aan is ernstig re kening gehouden met de moge lijkheid dat de man, die ook wordt verdacht van een ver krachting en een moord, de ba by's zelf om het leven heeft ge bracht en gemummificeerd. Volgens Maat is het echter een vrijwel onmogelijke opgave om in Nederland, met zijn vochtige en koele klimaat, mummies te maken. Zonder hulpmiddelen, zoals bijvoor beeld vloeibare stikstof om li chamen te vriesdrogen, is mummificeren onbegonnen werk. Maar ook met hulpmid delen is mummificeren nog al tijd uiterst gecompliceerd. Al leen als je grote kennis van za ken hebt, is er iets mogelijk. Maar weinig mensen in Neder land beschikken over die des kundigheid. In een land als Egypte is uur 6*/17. 8»/17o 10718° 20% 40% 40% SiïdftS? 40% 30% 30% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan Coupon voor een gratis karaf wijn bij een driegangenmenu bij Eetcafé Pardoeza in Lei den. Een Oranje-fan stond vanochtend al vroeg langs de route waarlangs koningin Beatrix in de Gouden Koets langsreed op weg naar de Ridderzaal. foto anp koen suyk ABCOUDE»ANP Een 44-jarige roofovervaller kwam een beetje moeilijk uit zijn woorden, vonden de poli- tie-agenten die hem het voor bije weekeinde insloten. Al snel bleek waarom: de man had meer dan vijfduizend gulden aan bankbiljetten in zijn mond gepropt. Een onbekende hoe- LONDEN REUTER De Engelse voetbalbond (FA) gaat spelers verplichten een blaasproef af te leggen. Na wed strijden en trainingen zullen controles worden gehouden. In ternational Tony Adams (Ar senal) bekende afgelopen vrij dag alcoholist te zijn. Woord voerder Steve Double maakte bekend dat de FA het geval- Adams niet als een incident be schouwt. „Wij gaan dit seizoen spelers bij elke profclub contro leren. Als een speler na een in spanning positief wordt bevon den, heeft hij een probleem", aldus Double. veelheid geld had hij inmiddels ingeslikt. Voor de zekerheid werd een GGD-arts opgetrommeld. Die onderzocht de geldeter van on der tot boven, maar hoefde ver der niet in te grijpen. De 44-jarige had samen met twee anderen een gewapende roofoverval gepleegd op een woning in Abcoude. Na een klopjacht konden de overvallers worden ingerekend in de wei landen tussen Abcoude en Am sterdam-Zuidoost. Van de ruim 50.000 gulden aan buit is nog altijd het grootste deel zoek. Onbekend is hoeveel er in het spijskanaal van de papiervreter is terechtgekomen. IAAG ANP !t arbeidskostenforfait (de jtingaftrek voor werken- stijgt van acht naar tien pt, met een maximum van gulden. De sociale uitke- 'n volgen de gemiddelde 'jging. 't financieringstekort daalt !.2 procent van het bruto inlands product. De staats- ld gaat met 2,5 procent naar 76,2 procent. Ne- id kwalificeert zich hier- 1 als zeker voor de lomische en Monetaire waarvoor 1997 het exa- jaar is. extra opbrengst die de fis- [volgend jaar krijgt door de «atie van koopwoningen, Pt teruggesluisd naar de (eigenaren. Het huurwaar- Prfait daalt daardoor van 2,8 |2,1 procent. I accijns op een liter benzi ne gaat met elf cent omhoog. Inclusief BTW en inflatiecorrec tie komt de prijs aan de pomp daardoor vijftien cent per liter hoger uit. Ook de accijns op diesel en LPG neemt toe, res pectievelijk met vijf en acht cent. De opbrengst van deze maatregelen, bedoeld om het autogebruik terug te dringen, wordt aan de autobezitter te ruggegeven. Dat gebeurt door verlaging van de motorrijtui genbelasting. Vanaf augustus 1997 moeten ook scholieren die na 1 augus tus 16 jaar worden lesgeld beta len. Het gaat maximaal om drie kwartalen, ofwel 1.122 gulden. Dit levert een bezuiniging op van vijftig miljoen gulden. De lagere inkomens krijgen de ex tra kosten gecompenseerd. De 'misdaadbestrijding wordt geïntensiveerd. Er komen dui zend agenten en ruim 1.500 cel len bij. DUIN- EN BOLLENSTREEK WIM WEGMAN Bestuurders in de Duin- en Bollenstreek reageren verbaasd en gëirriteerd op de plannen van minister De Boer voor de bouw van een 'Bollenstad'. Ze menen dat de minister de bollenteelt, met al haar economische en toeristische belangen, veel te gemakkelijk opoffert. En ze ergeren zich eraan dat De Boer het Pact van Tey- lingen - de toekomstvisie voor deze streek waarin onder meer ruimte voor de bollen teelt wordt gewaarborgd - zo maar terzijde schuift. ,,Als het met deze woningbouw plannen doorgaat, zet het rijk de betrouw baarheid van de overheid op het spel", meent de Rijnsburgse burgemeester F. Jonkman. Minister De Boer (VROM) wijst in haar vandaag gepresenteerde Randstadnota de Duin- en Bollenstreek aan als een van de grote bouwlocaties in de Randstad. Als het aan de minister ligt verrijzen na het jaar 2010 bij Valkenburg, Rijnsburg, Voorhout en Noordwijkerhout/Hillegom grote nieu we woonwijken voor Leidse, Haarlemse en Amsterdamse woningzoekenden. De Voorhoutse wethouder D. IJdo kan zich dat niet zo goed voorstellen. „We moeten in Nederland toch ook nog geld verdienen? De economische en toeristi sche waarde van de Bollenstreek is aan merkelijk groter dan die van de veenwei- degebieden, die de minister wel wil be schermen." Burgemeester J. Andel van Noordwijker- hout voelt zich 'buitengewoon gefrus treerd' door de plannen van minister De Boer. „Het Pact van Teylingen is met heel veel inzet, creativiteit en moeite tot stand gekomen. Als het dan binnen een jaar ter zijde wordt geschoven, ja, waar doe je het dan voor? Dat is melken in een mandje." Hij voorziet grote problemen als de mi nister haar plannen toch doorzet. „Het Pact van Teylingen is vrijwel onveranderd in het streekplan van de provincie opge nomen. Daardoor heeft het een stevige ju ridische basis gekregen. Als het rijk daar doorheen wil fietsen, zal het met aanwij zingen moeten komen. Dat is een pittige maatregel. Ik vraag me af of dat nou een goede manier is waarop overheden met elkaar moeten omgaan." Burgemeester A. Hommes van Valken burg denkt dat het rijk een van de bouw- plekken in de Bollenstreek nu al kan schrappen: het Marinevliegkamp Valken burg. „Defensie heeft mij onlangs nog ver zekerd dat het de komende decennia, in elk geval tot 2015, in gebruik blijft als vliegveld." Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg - voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek - is voorlopig nog niet al te bezorgd. „Ik moet nog zien wat ervan terecht komt. De afspraken in de Duin- en Bollenstreek over het behouden van de bollenteelt hebben een heel breed draagvlak." voor maar 4.95. Als u (tót laat liggen vergeeft uw viervoeter 1 u nooit! Whiskas kattenvoeding/- Pedigree Pal-honden voeding, 1 (TQ blik 400 gram 179 l.J J Whiskas Cocktail, 1 "7Q pak 300 gram IW X. V Pedigree Pal Brokken O QC Koop nu vierTSas^Hter en Diner, doos tmO.VO Pedigree Pal-produkten en u krijgt Bij 4 produkten naar keuze: het unieke werelddierendag-ver- werelddierendag- wenpakket Iter waarde van 9.951 verwenpakket 995 4.95" Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is good nieuws. Diis n i. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: _l Por maand automatisch ff. 31,30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch If. 90,20) n de afgelopen 3 maanden geen :en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" maandag t m vrijdag opkracht voor veel orkomende typen huis udens. Tussen haak- bij benadering de itto inkomensniveaus jaarbasis afgerond op iciale minima zonder kinderen (ca. 23.325,-) 0,00 iciale minima met kinderen (ca. 23.325,-) 0,00 touwde AOW'ers, beide 65+ (ca. 11.850,-p.p.) 0,00 leenstaande AOW'er inimumlooh met kinderen J Inimumioon alleenstaand odaal met kinderen modaal met kindéren (ca: 16.475,-) +1,00% (ca. .23.775,-) (ca. 21.150,-) (ca. 35. 550,-) (ca. 64.225,-) 0,00% 0,00 0,50 - 0,25 kabinet presteert op veel en beter dan in het regeer- 3rd werd verwacht. De iene groei met 350.000 ba- n vier jaar wordt al in drie ;ehaald. Vooral omdat het uitkeringsontvangers hoeft het rijk vier miljard :r uit te geven dan ge- Verder wordt voor vrij- lereen de koopkracht ge laafd. ier Kok is tevreden over ljoenennota die vandaag iresenteerd, maar waar voor zelfgenoegzaam- „De lat moet hoger", al- de minister-president die liegende draf de proble- van de toekomst wil aan- en. Ook de troonrede is alleen een juichverhaal. r het welzijn van burgers is n nodig dan een duurzaam D omisch draagvlak, hoe be- ijk ook. Aan geborgenheid i6« eiligheid, kennis en onder- i alsmede aan sociale sa- hang, bestaat evenzeer gro- lehoefte", aldus koningin rix. regeringspartijen PvdA, en D66 zijn zeer tevreden. CDA spreekt van 'een op het eerste gezicht zonnig beeld', maar benadrukt dat de drie kabinetten Lubbers, met het CDA in de hoofdrol, daarvoor de» grondslag hebben gelegd. Het kabinet erkent dat overi gens ruiterlijk. In 1997 komen er naar ver wachting ruim 100.000 banen bij, de economie groeit met 2,75 procent en de werkloosheid daalt met 35.000 tot 465.000 mensen. De meeste banen gaan namelijk naar schoolverlaters" en herintredende vrouwen. Vol gens Kok en minister Zalm van financiën slaagt Nederland vol gend jaar voor het examen van de Economische en Monetaire Unie: het financieringstekort neemt af van 2,6 naar 2,2 pro cent en de staatsschuld daalt met 2,5 procent. Grootste zorg van het kabinet blijft de werkloosheid. Vooral het aantal langdurig werklozen neemt nauwelijks af. Het kabi net beloont daarom werkgevers die eenvoudig werk scheppen met extra belasting- en premie verlaging. Zie verder de speciale prinsjes- dagbijlage en de pagina's 2 en 3 voor nieuws en analyses.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1