Leidsch Dagblad ncidenten Jij ven uit n Bosnië Leidsch lil Daghia rennisser Jeroen Boogmans opnieuw Master Hersman en Straathof uit kernploeg Brand verwoest deel kerk Leiderdorp koeweit weigert extra troepen VS toegang an overleden na vechtpartij in haven IJmuiden Relaties voodoo-man bellen met politie Kangoeroes duiken op in Drente GOED NIEUWS INDAG 16 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Parool-journalisten werkten voor Amerikaanse CIA Verwachte horde 'Padanen' laat Bossi in de steek Kerk en Samenleving Bisschop Muskens m pv hekelt optimisme J y over economie Cultuur en Kunst Leidse Uitdag verloopt Jr vlekkeloos Bijna alle masters op een rij. Van links naar rechts staan Norbert van Oosterhout, Torben van der Voorn, Heddy Boers, Jeroen Boogmans en Nancy Lutz-Toole. Alleen Mariëtte van den Berg was niet aanwezig. foto loek zuyderduin leiden gert-jan onvlee Jeroen Boogmans heeft voor het ff derde opeenvolgende jaar be-, toom- h slag gelegd op de Masterstitel in De tennisser van Zee en Duin versloeg gisteren tijdens het af sluitende toernooi van Leidsch Dagblad-tenniscircuit Jasper de Regt in drie sets. Boogmans zet te daarmee een unieke serie voort. Nog niet eerder heeft één tennisser zelfs maar twee B-ti- tels achter elkaar veroverd. Bij de B-vrouwen prolongeer de Heddy Boers op het goed be zochte park van het Leidse Uni cum haar titel van vorig sei zoen. Boers bewees in de eindstrijd tegen Marieke Bethle hem zo langzamerhand in B een klasse apart te zijn. Bij de mannen gingen de overige single-titels naar Torben van der Voorn (HEC) en D-speler Norbert van Oosterhout. Nancy Lutz en Mariëtte van den Berg waren de sterksten bij de C- en D-vrouwen. tim brouwer de koning-anp Martin Hersman uit Sassen- heim, Jeroen Straathof uit Zoeterwoude en Gianni Rom- me hebben bedankt voor de nationale Zij maken tematief bekend voor het eli tekorps van de KNSB. De voormalige pupillen van de Zoeterwoudse districtstrainer Wim den Eisen hebben ook hun oud-coach gepolst om plaats te nemen in hun bege leidingsteam. De Zoeterwoud se gewestelijke trainer heeft het aanbod in overweging ge nomen. „De jongens hebben contact gelegd met een aantal capabe le personen", zegt Den Eisen. „Ik ben ook benaderd. Maar ik wacht de definitieve plannen af voordat ik toehap. In geen geval zeg ik mijn baan op voor een tweejarig contract als schaatstrainer. Wel lijkt me het een verstandig initiatief van de jongens, want er is nog steeds van alles loos bij de schaatsbond. Die zou eens met zijn tijd moeten meegaan. Als gewestelijk trainer van Zuid-Holland heb ik toege zegd tot 1 oktober in functie te blijven, maar daarna voel ik mij nergens meer aan gebon den." Bondscoach Henk Gemser is daarentegen 'erg verdrietig' over de keuze van de schaat sers Hersman, Romme en Straathof. Het elitekorps van de KNSB is gereduceerd tot twee man: Ids Postma, wereld kampioen op de 5.000 meter, en Bob de Jong, tweevoudig wereldkampioen bij de junio ren. Hersman, Romme en Straat hof weigerden het contract met de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond te ondertekenen. De basisbe dragen, die het trio werden ge garandeerd, leidden tot tevre denheid. De mogelijkheid tot het voeren van individuele re clame. die de internationale schaatsunie (ISU) deze zomer creëerde, kwam echter te vroeg voor de KNSB. De af spraken met de eigen spon sors Aegon en Deloitte Tou che boden geen ruimte voor extra uitingen op de schaats pakken van Hersman, Romme en Straathof. KNSB-voorzitter Wim Schenk bood het rebellerende drietal tot gisteravond de tijd op de bondsvoorstellen te rea geren. De fax was onherroepe lijk. „Ik ben verbaasd en te leurgesteld", zei Schenk. „Wij hebben gedaan wat we kon den, het budget is met liefst 87 procent verhoogd. Met de solo van Hersman, Romme en Straathof is de scheiding der geesten defini tief. De schaatser kan in bondsdienst behoorlijk tot goed verdienen, het eigen baas-zijn geniet de voorkeur. Straathof: „De KNSB heeft voorgesteld de reclame-moge lijkheden te vergroten. Als de ISU dat voorstel aanneemt, krabbelt de bond terug. Dat is vreemd." HET WOORD IS AAN Anonymus Een werkelijk tevreden mens is de automobilist die weet te genieten van het natuur schoon langs een wegver- legging van vele kilometers. 7^eerstymist,r dan zonnig K 6718° «718° 8719° 10% 20% 30% 70% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 30 PAGINA'S 'kiezingen gladjes verlopen 'erkiezingen in Bosnië zijn zaterdag zonder inciden- verlopen. „Alles verliep gladjes, probleemloos, bijna zo vatte een woordvoerder van de IFOR-vredes- ht in Sarajevo het gisteren samen. Maar uit een eer- nventarisatie van rapporten van verschillende stem- iaus en gesprekken met westerse waarnemers blijkt, >r aanzienlijke overtredingen hebben plaatsgehad. ins eerste schattingen gin- 2,3 miljoen Bosniërs naar embus. Dat houdt een op- ;t van ruim 67 procent in. Ie honderdduizenden ische vluchtelingen in het nland brachten eerder al ftelijk hun stem uit. Onder itelingen lag de 'opkomst' de 80 procent. eerste, voorlopige uitsla- vorden op zijn vroegst van- verwacht. De definitieve g van 'de meest gecompli- le verkiezingen aller tijdep' as op zijn vroegst over en- dagen vast staan. Het lijkt ir nu al zeker dat de drie nationalistische partijen 1 'hun' deel van Bosnië zul- iinnen. Bosnische Kroaten heb- volgens eerste aanwijzin- vvederom massaal op de (Kroatische Democatisch Unie) gestemd. Het gros van de moslims stemde op de SDA (Moslimpartij voor Democrati sche Aktie gestemd, terwijl de SDS (Servische Democratische Partij) in de Republika Srpska veruit de meeste stemmen trok. Alle ondervraagde waarne mers wezen op het grote aantal Bosnische Serviërs dat met bus sen werd aangevoerd. In Foca, een dorpje in het Zuid-Westen van Bosnië waar voor de burge roorlog hoofdzakelijk moslims woonden, brachten 4.000 Ser viërs hun stem uit. „Deze men sen zijn niet van plan in Bosnië te komen wonen. Ze stemden in afgelegen dorpen waar ze nooit eerder zijn geweest", aldus een waarnemer. Pagina 2: 'Bulldozergedrag' schokt Europa Stemmen aan het einde van het bergpad leiderdorp» De consistorie van de gereformeerde kerk aan de Hoofd straat in Leiderdorp is zaterdagnacht door een hevige brand geheel ver woest. Hoewel het vuur het schip van de kerk niet bereikte, liep dat door de enorme hitte aanzienlijke rookschade op. Bovendien waren de pijpen van het orgel en de bedrading van verschillende elektrische sys temen gesmolten. De kap van de kerk liep schade op als gevolg van zelfontbranding door de hoge temperaturen. De brand brak tegen half vier 's nachts uit en werd ontdekt door buurtbewoners die wakker wer den van glasgerinkel. Door de enorme hitte van het vuur waren de ra men van de consistorie, de stenen uitbouw van de ongeveer negentig jaar oude kerk, gesprongen. Toen brandweer en politie enkele minuten later arriveerden, sloegen de vlammen reeds uit het gebouw en dreig den over te slaan naar de kerk. Het vuur werd echter snel bedwongen. Rond vier uur kon het sein brand meester worden gegeven. Geen mo ment is tijdens de brand gevaar geweest voor omwonenden van de kerk. De consistorie bevindt zich aan de noordzijde. Daar staan geen huizen in de directe nabijheid. foto hielco kuipers ington hans debruun veit heeft dit weekeinde u een halt toegeroepen de uitbreiding van de Arne- ïnse troepen in het gebied de Perzische Golf. Het olie- je weigerde toestemming de legering van vijfduizend 1 soldaten, die zouden kun- worden ingezet tegen Irak. entegen kregen de VS wel lemming van Bahrein om 6 F-16 gevechtsvliegtuigen ationeren, die het vliegver- boven zuidelijk Irak moe ten controleren. Het besluit van Koeweit was een zware tegenvaller voor de VS. Het bewijst nog eens, dat het gemeenschappelijke front tegen Saddam Hussein aan het afbrokkelen is. President Clin ton besloot eind vorige week de vijfduizend soldaten vanuit Texas naar Koeweit te sturen, zonder een formele toestem ming van dat land af te wach ten. Koeweit had de indruk ge wekt te zullen instemmen met de legering van de soldaten, maar brabbelde gisteren terug. Clintons Republikeinse critici in Washington stellen dat de in ternationale coalitie van na de Golfoorlog door het beleid van Clinton volledig uit elkaar ge vallen is. Clinton, minister van defensie William Perry en VN- ambassadrice Madeleine Al bright deden gisteren echter alsof er niets aan de hand is en benadrukten dat de coalitie nog steeds intact is, omdat Frankrijk en Engeland meedoen aan de luchtpatrouilles boven Irak. Koeweits emir sjeik Jabar al- Ahmed al-Sabah zei het Ameri kaanse verzoek eerst met zijn defensieraad te willen bespre ken. Koeweit aarzelt, nu in de Arabische wereld het verzet groeit tegen nieuwe acties tegen Irak. Er zijn al 1.200 Amerikaan se soldaten in Koeweit. Minister van defensie Perry bezocht dit weekeinde zowel Koeweit en Bahrein als Saudi- Arabië. Perry zei dat nieuwe aanvallen op Irak mogelijk blij ven, als het opnieuw zijn eerder gebombardeerde luchtafweer- installaties in het zuiden van het land herstelt. Pagina 5: In Irak ontvoerde chef UNHCR in veiligheid oen» anp 45-jarige Brit is vannacht leden door onderkoeling 11 hij enkele uren eerder in laven van IJmuiden in het ft was gegooid. De man, opvarende van een vissers- uit het Britse Hull, had vol gens de politie kennelijk ruzie gekregen met drie maten waar na ze hem in het water hadden geduwd. De anderen zijn het slachtoffer achterna gedoken. Toen de politie rond half één arriveerde, lagen vier mannen in het water. Ze zijn onder meer met reddingslijnen uit het water gehaald. De 45-jarige man werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een 38-jarige Brit, eveneens opva rende van het schip, heeft in middels tegen de politie gezegd dat hij de man in het water heeft gegooid. Hij is aangehou den. Eerder op de avond waren een paar Engels sprekende mannen betrokken bij een vechtpartij in een café in de Loggerstraat in IJmuiden. De politie sluit niet uit dat het om dezelfde personen gaat. Mogelijk nog meer slachtoffers amsterdam gpd De man die wordt verdacht van voodoo-praktijken met gemummificeerde baby's, heeft mogelijk meer slachtof fers gemaakt. Het afgelopen weekeinde kreeg de Amster damse politie diverse tele foontjes van mensen, die zeg gen met hem een relatie te hebben gehad. De politie wil niet vertellen op welk vlak die relaties lagen. Vorige week trof de politie in de woning van de man drie voodoo-poppen aan, met daarin mummies van baby's. Een soortgelijke pop werd in de woning van een vriendin aangetroffen. Volgens politiewoordvoer der Wilting hebben tien getui gen gereageerd na het be- kendworden van de macabe re vondst. „Het nieuws heeft blijkbaar veel losgemaakt. We gaan hen uitnodigen voor een nader gesprek", aldus Wilting. Een rechercheteam van tien man houdt zich met het onderzoek bezig. Waar de ba by's vandaan komen, is nog steeds niet duidelijk. Het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk onderzoekt de her komst, leeftijd en doodsoor zaak. De politie kwam de ver dachte op het spoor na de dood in mei dit jaar van een 44-jarige vrouw. Toxicolo gisch onderzoek wees uit dat de vrouw door vergiftiging om het leven was gekomen. Volgens de drie dochters van de vrouw hield de verdachte zich bezig met voodoo-prak tijken. Eén van hen vertelde bovendien door de man te zijn verkracht. Automobilisten in Drente lopen de kans niet alleen reeën maar ook een kangoeroe voor hun auto te krijgen. Bij de politie komt zo nu en dan een melding binnen van verbijsterde autobestuurders die tot nu toe het buideldier nog net konden ontwijken, maar hun ogen maar amper konden geloven. De dwergkangoeroe, officieel wallaby, is de laatste jaren po pulair als huisdier. Mensen zien ze als een exotisch alternatief voor bijvoorbeeld het vertrouw de hertenkampje. Maar niet ie dereen realiseert zich de spring kracht van het dier en de nood zaak van een hek van ten min ste anderhalve meter hoog. Daardoor ontsnapt er zo nu en dan een exemplaar dat vervol gens zeer moeilijk te vangen is. Volgens algemeen directeur H. Hiddingh van het Noorder Dierenpark is de overlevings kans voor het dier in het wüd gering. De enkele dieren die momenteel na hun ontsnap ping uit tuin of park in de Drentse bossen rondhuppelen, zullen binnen afzienbare tijd slachtoffer worden van honden, stropers, ziekten of ontberin gen. Hiddingh kan zich de animo van de liefhebbers van het dier wel voorstellen, maar juicht het houden en fokken van de walla by's niet toe. „Ze zijn wat exoti scher dan de dwerggeit en zien er er aaibaar uit. Maar het zijn exotische dieren die hier niet thuishoren." Het gros van de dieren gaat volgens het dierenpark ook in gevangenschap voortijdig dood door ondeskundigheid van de bezitters. Hiddingh maakt zich geen zorgen over een wallaby- explosie in de natuur. In Enge land is wel eens getracht een populatie uit te zetten. De die ren bleken ook daar niet in staat zelfstandig te overleven. Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gezondheid Kerk en Samenleving 10 Randstad12 Regio9,10,11 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Toerisme13 Uitgaan 28 Utrecht haalt foutgeparkeerde fietsen weg UTRECHT ANP De dienst stadsbeheer van de gemeente Utrecht ver wijdert vandaag alle fiet sen die bij het centraal sta tion „verkeerd" zijn gepar keerd. De ambtenaren hebben er genoeg van dat voetgan gers voortdurend hinder ondervinden van rijen tweewielers die her en der worden neergekwakt. Stadsbeheer zet gewoon de betonschaar in de fietsslo ten. De gemeente denkt van daag zo'n 1.500 fietsen weg te halen uit de stationsom geving. De eigenaren kun nen die binnen drie maan den tegen betaling van 25 gulden bij een verzamel punt ophalen. Utrecht zou het op prijs stellen als de NS bij een treinkaartje een gratis fiet- senstallingbewijs verstrek ken. Winkeliers in Hoog Catharijne zouden dat ook moeten doen, vindt stads beheer. Op het Stations- en Jaar beursplein heeft de ge meente de laatste tijd 12.000 fietsklemmen aan gebracht. Tilburg kondigde vorige week aan foutgeparkeerde fietsen eveneens te gaan weghalen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT Df EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam:- Voorletters: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: oniatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1