Leidsch Dagblad Nieuw kinderporno-schandaal 7 21 ink scoren met Internet en scoorkaart van Smiths BEL: 071-5128030 estaurant voor één jrsoon in biechtstoel roav zoekt nieuwe ïk voor vuiloverslag VS gaan door met militaire opbouw in Golf Goekoop eist verklaring van Dijkstal GOED NIEUWS lAC 13 SEPTEMBER 1996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Wijers ziet weinig verschil tussen PvdA, VVD en D66 Lotto moet de kunstschatten van Italië redden f Cultuur en Kunst Britse groep Oasis breekt tournee af Sport PSV schaamt zich kapot in Batumi LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee lieke primeur voor Leidse galerie CEE5 VAN HOORE in de biechtstoel. Dat je vroeger op twintig sgegroeten en een oefe- van berouw komen te n en dan was het nog i zeer de vraag of je de Jutie kreeg. Ze waren zo makkelijk, die pas- S die je met van die vor- le ogen door het gaas za- aan te kijken en elk zon- !t ja, zelfs gefingeerde len, uit je wisten los te teren. Maar de tijden zijn iderd. Er zijn zoveel daars onder ons dat de htstoelen te klein zijn irden. galerie Stelling in de Ise Kruisstraat wordt dat eens extra duidelijk, zij op een ludieke manier, ie galerie zal vanaf 26 imber werk worden ge ld van Eric Schreurs en Donker, werk dat üi het ;n staat van het zondige ipen en schransen. Maar is niet bij deze heren dat eerbiedwaardige biecht- geweld wordt aange- Tijdens deze expositie [et eenzame restaurant' zijn deuren openen. Dat een zame restaurant is een biechtstoel, waarin kunste naar Adam Marshall raison van 75 gulden voor één per soon een vier-gangen-diner bereidt. En dat allemaal rij kelijk overspoeld met goede wijn. Dus niet alleen meer wijn op het altaar, maar ook in de biechtstoel. Alsof Mars hall wil zeggen: de priesters hebben de kelk met miswijn al vaak genoeg geheven, nu de zondaars maar eens. De stoel van de priester is vervangen door een klein aanrecht met een gootsteen tje. Er is in de kleine ruimte ook een oventje aanwezig waarop Marshall kan kokke rellen. Door het luikje zal hij de smulpaap met plechtige hand het eten aanreiken. Was het vroeger vooral de lucht van kamferballen die de neus van de zondaar be reikte, in galerie Stelling kan het wel eens gebeuren dat er uit dat duistere kamertje in eens zachtjes de lucht van een heerlijk gebraden kippe tje komt aanwaaien. bezwaren uit Zoeterwoude-Rijndijk ■ZOETERWOUDE-RUNDIJK |/AN AARSEN LIESBETH BUITINK 'rovinciale Afvalverwer- ledrijf Zuid-Holland is op zoek naar een al- Seve plek voor de geplan- loverslag in Zoeterwoude- jk. „We hebben zoveel be- n uit Zoeterwoude-Rijn- n omgeving gekregen dat is afvroegen of we geen locatie konden vinden", terim-directeur H. Lever 'roav-dochter Igat. „We vijf plekken op het legin volgend jaar hakken knoop door. Zoeterwom- jndijk blijft overigens een Je verrassende stap kan jgevolgen hebben voor de JJnte Leiden en met name Ik Groenoord. De overslag pisvuil uit de Leidse regio nu bij de voormalige Irbranding aan de Gabriël Jistraat. Het gemeentebe- Iheeft, na eerder uitstel, de pers van Groenoord be- pat daar uiterlijk 1 januari [een einde aan komt. Door (nieuwe ontwikkelingen de verhuizing van de [erslag nu echter opnieuw ging op te lopen, hoewel i-cürecteur Lever van Igat Jtkent. ■Leidse wethouder J. Lau- ftevens voorzitter van de iei, accepteert een mogelij- irtraging niet. „Of ze nu lm gaan of rechtsom, per 1 i 1998 moet het echt af- Belgische justitie liet verdachten ongemoeid Ook Nederlanders bij zaak betrokken Naast de zedenzaak door de Dutroux-bende, dreigt een nieuw schandaal rond een Belgisch/Nederlandse bende in kinderporno en -prostitutie. De bendeleden, onder wie een Rotterdammer, zijn om onduidelijke redenen nooit vervolgd. Enkele Belgische parlementariërs gaan vragen stellen aan minister De Clerck (justitie).. Utrecht loopt", zo schreef de bewindsman destijds. Uit ge heime dossiers uit de archieven van het gerechtshof in Dender- monde blijkt dat van 1990 tot 1992 tientallen Belgische en en kele Nederlandse kinderen wer den geronseld door de bende. De meeste verdachten zijn nooit voor de rechter versche- ROTTERDAM JOLANDE VAN DER GRAAF DONALD BAX Uit een nota van de toenmalige Belgische justitie-minister Wat- helet blijkt dat hij in september 1992 op de hoogte was van het zogeheten Temse-netwerk. „Gebleken is dat het pornocir cuit van België over Hulst naar nen. De slachtoffers (jonge jon gens en enkele meisjes in de leeftijd van 10 tot 18 jaar) wer den geronseld en verstopt op adressen in Antwerpen. Onder hen bevonden zich ook verstan delijk gehandicapte kinderen, die door een van de hoofdver dachten (een Belgische bestuur der van een jongereninrichting) in het 'circuit' werden geïntro duceerd. Uit de dossiers blijkt dat de bendeleden hun slachtoffers verdoofden met drugs en aan verkrachtingen blootstelden. Enkele kinderen zouden ook in clubs in Amsterdam zijn be land. Zowel de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) als de Amsterdamse politie weige ren commentaar. In februari 1992 hebben Bel gische en Nederlandse politie mannen in Waalre informatie over de bende uitgewisseld. Er volgden enkele aanhoudingen. Bij huiszoekingen in Nederland en België zijn grote hoeveelhe den kinderporno in beslag ge nomen, waarop bendeleden zijn geïdentificeerd. Onder hen is een Amsterdammer die vol gens de Amsterdamse politie nooit is gearresteerd. De particuliere onderzoeks- gelopen zijn aan de Gabriël Metzustraat. Het niet accepta bel en onfatsoenlijk als de slui ting door deze nieuwe zoek tocht opnieuw vertraging op loopt. De procedure aan de Ho ge Rijndijk is nu al zo ver gevor derd dat de provincie verplicht is een vergunning af te geven." Het Proav had al vergaande voorbereidingen getroffen voor een vestiging van de overslag aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude. Niets stond de provincie meer in de weg om de milieu vergunning af te geven. De be zwaren zijn al enige tijd geleden afgehandeld. Maar er komt geen vergunning zolang de Proav zich beraadt op andere locaties. Provinciewoordvoerder J. Disco: „Wij geven geen ver gunning af voor iets dat mis schien niet wordt gerealiseerd." Interim-directeur Lever van Igat wil op dit moment de vijf alternatieve plekken niet noe men. Dat zou volgens hem te veel onrust veroorzaken. „Het enige dat ik kan zeggen is dat de vijf plekken niet aan het water liggen. Dat is nieuw. Het bete- .kent dat we, als we op één van deze locaties gaan zitten, een splitsing moeten maken tussen het lossen van de vuilniswagens in containers en het afvoeren van de containers over het wa ter. Tot nu toe zochten we naar één plek voor die twee hande lingen." Pagina 17: Blijdschap over twijfels Proav Een Amerikaans F-117 Stealth-gevechtsvliegtuig tankt op weg naar Koeweit in de lucht bij. WASHINGTON-BAGDAD-KOEWEIT Acht Amerikaanse F-117 Stealth-gevechtsvliegtuigen zijn gisteravond van hun basis in New Mexico naar Koeweit ver trokken. Van daaruit kunnen ze aanvallen op Irak uitvoeren, ter vergelding van raketbeschietin gen tegen vliegtuigen boven de no-fly-zones. De Stealth-toe- stellen vliegen in één ruk in twintig uur de 17.000 kilometer naar Koeweit.' Ze worden on derweg bijgetankt. De Verenigde Staten besloten tevens een tweede vliegdek- schip richting Irak te sturen. De Enterprise vaart van de Adriati- sche Zee via het Suezkanaal naar de Rode Zee. Het schip heeft circa 75 gevechtsvliegtui gen aan boord, die evenals de Stealth-toestellen met uiterste precisie door laser gestuurde bommen kunnen afwerpen. Het vliegdekschip Carl Vinson pa trouilleert reeds in de Golf ten zuidoosten van Irak. De VS bevestigden dat Irak gisteren drie luchtafweerraket- ten heeft afgevuurd op patrouil lerende vliegtuigen boven de zuidelijke no-fly-zone. Maai- de projectielen werden 'in het wil de weg' afgevuurd, en kwamen in de verste verte niet in de buurt van enig toestel, zei een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Washington. Irak waarschuwde Koeweit gisteren geen Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen tot het land toe te laten. „Wij beschouwen dit als een daad van oorlog", zei vice-premier Aziz. Koeweit ver wierp Iraks waarschuwing en zei 'het recht te hebben om vei- ligheidsmatregelen te nemen'. Koeweit heeft defensieakkoor den met de Verenigde Staten en de andere vier permanente le den van de VN-Veiligheidsraad (Verenigd Koninkrijk, Rusland, China en Frankrijk). De VN-Veiligheidsraad heeft foto reuters travis heving besloten om VN-secretaris Boutros Boutros-Ghali te vragen het olie-voor-voedsel-akkoord met Irak zo snel mogelijk uit te voeren. Omdat sommige landen bezwaren hadden tegen het voorstel, is besloten om het te gen de regel in niet schriftelijk, maar mondeling voor te leggen aan Boutros-Ghali. De Italiaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties zei dat hij geen enkel verband ziet tussen het olie-voor-voedselplan en het huidige militaire conflict tussen Irak en de VS en dat er dan ook geen reden is om het hulpplan op de lange baan te schuiven. ESTHER GOEDMAN open van grote hoeveelhe- imiths chips blijkt een lu- ve bezigheid. Met de nieu- coorkaarten van Smiths, nee tien gulden per kaait vorden verdiend, ligt een van maar liefst 200 pro- in het verschiet. De redac- an het Leidsch Dagblad voor 200 gulden honderd >n naturel chips en kraste vierhonderd gulden aan oplossingen op de scoor- Jn. g maar twee jaar geleden it Smiths de flippo op de rlandse markt, een karton- ichijfje dat in recordtempo >eide tot een ware rage on- 4e schooljeugd. Sinds enke- adv landen heeft de flippo een u tje: de scoorkaart. Op de 'kaart staan twee spelsitua- fcan een sportwedstrijd af- ld. De bal is echter ver stopt achter een van de tiental len vakjes op de kaart. Door de goede vakjes weg te krassen, kan per kaart tien gulden wor den verdiend. Er zijn veertig verschillende versies in omloop. Een forse tegenvaller voor Smiths is dat enkele computerf reaks alle oplossingen op de di gitale snelweg Internet (http: /huizen.dds.nl7symbol/scoor/ overzicht.htm lijst) hebben uit gezet. Wie in zijn chips-zak een scoorkaart vindt, kijkt dus even op Internet en heeft een tientje verdiend. Het verhaal gaat dat Smiths daarop heeft besloten minder zakken van een scoor kaart te voorzien omdat de kos ten van de actie te hoog oplie pen. Hoewel Smiths zelf vol houdt dat een op de twee zak ken chips een scoorkaart moet 1 bevatten. Het Leidsch Dagblad nam de proef op de som. Honderd zak ken chips werden leeggeschud: veertig bleken een scoorkaart te bevatten. Veel minder dan de opgave van Smiths, maar dat zou toeval kunnen zijn. Opval lend is echter dat 42 zakken met een houdbaarheidsdatum tot 6 december 19 kaarten tellen, ter wijl in de resterende 58 zakken (met een houdbaarheidsdatum na 6 december) maar 21 kaar ten zitten. Stopt Smiths de laatste tijd dan toch minder scoorkaarten in de zakken? Volgens woord voerder Neinen van het bedrijf niet. „Het is absoluut niet waar dat wij minder scoorkaarten in de zakken stoppen. De verde ling van dé kaarten verloopt wil lekeurig, maar is nog steeds één op de twee zakken. Volgens Neinen ziet Smiths geen enkele reden om te stoppen met de ac tie. „Wel willen wij nagaan of we juridische stappen kunnen ondernemen tegen het publice ren van de uitslagen. HET WOORD IS AAN Richard Cumberland Het is beter te verslijten dan te verroesten. commissie Werkgroep Morkho- ven (Belgische privé-speurders) kwam het netwerk al in 1992 op het spoor en zegt de Belgische politie meerdere malen te heb ben getipt. „Net als in de Dutroux-zaak", aldus speurder M. Vervloesem. „mochten de daders kennelijk niet worden vervolgd." Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Den Haag wilde gisteren niet reageren. Pagina 2: 'Verzinsels van psy chiatrische patiënten' LEIDERDORP MONICA WESSELING Korpsbeheerder Goekoop van de politie Hollands Mid den wil dat minister Dijkstal (binnenlandse zaken) pu bliekelijk verklaart dat de burgemeesters van de regio en het korps zelf een beslis sende stem hebben gehad in de benoeming van M. Stra- ver tot korpschef van Hol lands Midden. Een 'nee' van hen zou voor Dijkstal door slaggevend moeten zijn ge weest. De burgemeesters en het korps blokkeren de komst van Straver overigens niet. „Maar het is een procedure van eens maar nooit weer", aldus Goekoop. „We hebben Straver louter en alleen op zijn persoonlijke kwaliteiten bekeken, zonder ons te laten afleiden door de gevolgde procedure. Hij is beoordeeld alsof hij een van vele gega digden was." Straver, voormalig korpschef van Kennemer- land (waar hij in opspraak kwam tijdens de IRT-affaire) heeft volgens de 'ballotage commissie' genoeg in huis om Hollands Midden goed te leiden. De vakbonden heb ben lang getwijfeld of ze in de beoordelingscommissie zitting zouden nemen, juist gezien de overhaaste proce dure. „Maar door nee te zeg gen zouden we helemaal buiten spel staan", aldus voorzitter dienstcommissie J. Wagemaker. Volgens Goekoop heeft het korps vanaf het begin het idee gehad absoluut geen in vloed te hebben op de be noeming van de nieuwe korpschef. „Het politiek be lang was blijkbaar belangrij ker dan het belang van het goed functioneren van het korps." Uitgebreid weeroverzicht op pagina *jQ VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan 11 21,23 Kortingsbon op het boek 'Ar chitectuur Monumenten Leiden' een gids vol interes sante huizen en gebouwen en foto's daarvan. Omzet en winst Heineken hoger AMSTERDAM ANP Drankenconcern Heineken heeft de nettowinst in de eerste helft van dit jaar zien toenemen van 280 miljoen tot 297 miljoen gulden. Dat is een stijging van 6,1 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1995. De omzet ging met 20,1 procent omhoog van 4.930 miljoen naar 5.919 miljoen gulden. Het inte rimdividend is onveranderd vastgesteld op 1,50 gulden per aandeel. Heineken verwacht dat de nettowinst over heel 1996 iets lager zal uitkomen dan over 1995. Het bedrijf verwacht niet dat de Europese biermarkt zal groeien en dat leidt tot toene mende druk op de marges. De vorig jaar verworven bedrijven dragen nog niet bij tot de netto winst. Voorts is er, onder meer het fraaie zomerweer van 1995 in aanmerking genomen, spra ke van een lagere afzet in Euro pa. De stijging van de export en de activiteiten buiten Europa zullen dat slechts gedeeltelijk compenseren. INSTIMAR NIMA-AOF-B DIPLOMA IN 15 AVONDEN Informatieavond 16 september a.s. Bel voor inlichtingen: 071-3013273/3011534 of per E-mail; instimar@ worldonline.nl Zie pag. 4 De onderzochte zakken chips, die 200 gulden opleverden. foto loekzuyderduin Met behulp van Internet ble- dactie 400 gulden te hebben liefhebbers staat overigens nog ken vrijwel alle gevonden kaart- verdiend. Overigens mogen per zo'n zeven kilo (inmiddels ou- jes makkelijk op te lossen. Na huisadres hoogstens vijf tientjes de) chips klaar op de redactie, een uurtje laassen bleek de re- worden geïncasseerd.. Voor de NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorleiters: P ontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) automatisch (f. 90,20) relop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1