Leidsch Dagblad [aarlemmermeer roeit flink door Verenigde Staten bereiden nieuwe aanval op Irak voor Russin biedt Boris Jeltsin haar hart aan ƒ125,-ira9 (Ml MultiRent GOED NIEUWS In Katwijk aangespoelde onderkaak niet te identificeren 73 Kopie van Willem van Oranje Ook plagiaat Diekstra in wetenschappelijk werk odlanding vliegangst 1 n copiloot CAI3A DERDAG 12 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 'Ontvoerders' Voorschotense meisjes gevonden voorschoten dimitri walbeek De 'ontvoerders' van twee meis jes uit Voorschoten zijn gevon den. Een 41-jarige Leidenaar en zijn 32-jarige vrouw hebben te genover de politie bekend de meisjes op zaterdag 24 augustus in hun auto te hebben meege nomen. Dat de man porno plaatjes aan de meisjes heeft la ten zien en zichzelf bevredigde, spreken de twee verdachten te gen. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt, maar de ver dachten niet aangehouden. Het echtpaar heeft verklaard de meisjes 'gewoon voor de ge zelligheid te hebben meegeno men'. De meisjes stonden die zaterdag bij een pony achter de Krimkade te kijken toen de man voorstelde om in de regio naar andere pony's en paarden te kijken. De meisjes hebben in hun verklaring inderdaad ge zegd dat ze langs weilanden hebben gereden. De meisjes verklaarden dat de man alleen was toen hij ze meenam. Kamer houdt vast aan rem op groei Schiphol haarlem/den haag jan kuys De kamerfractie van het CDA houdt niet langer vast aan de grens van 44 miljoen passagiers voor Schiphol. Gezien de snelle groei van Schiphol voorzien de christendemocraten problemen met deze eerder vastgelegde norm. Het kabinet en andere partijen houden vast aan deze capaciteitsgrens, zo bleek giste ren tijdens een kamerdebat over de luchthaven. Ook werd gesproken over een aanpassing van de veiligheids zones rond Schiphol. Dat zou nodig zijn vanwege een foutieve berekening in de plannen. Als gevolg daarvan moeten meer woningen rond de luchthaven worden gesloopt. De milieube weging heeft grote bezwaren te gen de uitbreidingsplannen. Milieudefensie wil op 27 okto ber ballonnen en vliegers met zilverpapier oplaten om zo het radarverkeer te storen en de luchthaven twee uur plat te leg gen. vladikavkaz ap De Russische president Boris Jeltsin is er niet alleen in ge slaagd de stem van Zinaida Bo- lijeva te krijgen, hij heeft letter lijk en figuurlijk ook haar hart veroverd. De 46-jarige Russin heeft gezegd dat Jeltsin, die eind deze maand aan zijn hart wordt geopereerd en vermoedelijk een bypass krijgt, haar hart mag hebben als dat nodig is. Bolijeva, inwoonster van Vla dikavkaz (in de Kaukasusrepu- bliek Noord-Ossetië), vindt dat Jeltsin de kans moet hebben „de weg van democratische hervormingen en economische veranderingen die hij is ingesla gen, te vervolgen". HET WOORD IS AAN Thoreau Het is nooit te laat om uw vooroordelen op te geven. Puluur 87160 8717O 7718° 50% 10% 10% 30% 50% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 I VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur 9 t/m 13 Economie 8 Feiten en meningen2 Kerken Samenleving16 Randstad20 Regio15,16,17,19 RTV/programma's 7 Sport23,25,26,27 Strips Uitgaan 12 Bon voor gratis kopje koffie of thee in het Katwijks Mu seum met onder meer de tentoonstelling scheepspor- tretten van Katwijkse kapi teins. VOETBAL OP TV SËlWie Auping kent voelt zich JE WILT TOCH ALLES ZELF DOEN? Nou dan: huur de Mitsubishi bestelbus voor Auto- en Motorverhuur Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (t.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal CD acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag I BIJ CASBA WONEN De kans is klein dat ooit duidelijk wordt van wie de onderkaak was, die vorige week zondag is aangetrof fen op het Katwijkse strand. Het bureau Vermiste Per sonen Noordzee heeft de gegevens van de kaak verge leken met de informatie die het in de computer heeft opgeslagen over 290 vermiste personen op de Noord zee. Resultaat was dat alle kandidaten afvielen: „Een vermiste Belg kwam er nog het dichtst bij. Maar die had nu net een amalgaam vulling op een plek waar in de kaak een gaaf element zat", meldt woordvoerder T. Ferwerda van het bureau in Den Helder, dat valt onder het Korps Landelijke Politiediensten. Ferwerda slaat de kaak voorlopig op, voor het geval er alsnog een aanknopingspunt wordt gevonden. Erg groot acht hij die kans niet: „De kaak heeft een aantal jaren in zee gelegen. En van de zestien tanden en kie zen, zaten er nog maar negen in de tandkassen. En dat is niet erg veel voor een identificatie." Dat het een losse kaak betrof, vindt hij niet bepaald bijzonder: „Die valt op een gegeven moment van een stoffelijk overschot af." Volgens Ferwerda worden er dan ook 'regelmatig' kaken, schedels en stoffelijke overschotten aangetrof fen in en langs de Noordzee: „Zeventig tot tachtig procent daarvan wordt geïdentificeerd". Anderzijds is het zo dat eenderde van de veertig vermissingen die hem jaarlijks ter ore komen, nooit wordt teruggevon den. Dat er rond Scheveningen en Katwijk relatief veel aanspoelt, heeft volgens Ferwerda veel te maken met de 'kustgerichte' stroming ter plekke: „En als er men sen overboord slaan op een veerboot, drijven ze veelal deze richting uit". Een dag na de kaak werd een stoffelijk overschot aan getroffen, vier mijl ten noordwesten van Schevenin gen. Ditmaal lukte de identificatie wel, meldt Ferwer da. Het ging om een 43-jarige Brit, die op 13 augustus overboord was geslagen tijdens een zeilwedstrijd op de Noordzee. Gezien de stromingen van het zeewater en andere weersomstandigheden, zocht Ferwerda al snel in die richting. Bovendien bleek het overschot nog 'vrijwel intact'. Het kon daardoor goed worden vergeleken met signalementen, fotomateriaal, infor matie over kleding, gebitten en medische bijzonder heden als botbreuken. Coalitie schrikt van geringe aanname goedkope werknemers Buitenland Desolaat Gorazde 5 vestigt hoop op 'eerlijke Alija' Leiden Rotary Leiden: club van geboren Q voorzitters Sport Europa als kuuroord voor O Ajax emmermeer groeit vrijwel zeker door tot 170.000 tiers. Het kabinet verwacht van de Schipholgemeen- het jaar 2005 opnieuw een grote bijdrage aan het dringen van het woningtekort in de Randstad, [emmermeer moet ook voor woningzoekenden uit lidse regio uitkomst bieden. Dit staat in de Rand- lota die volgende week wordt uitgebracht. venterreinen. Daarmee sluit het kabinet aan bij wens van minis ter Jorritsma (verkeer en water staat) om zoveel mogelijk langs bestaande spoorlijnen te bou wen. Ook zijn er mogelijke wo ningbouwlocaties gedacht bij Rijnsburg, Valkenburg, de Grote Polder bij Leiden en Voorhout. In Haarlemmermeer is de open ruimte tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep de meest voor de hand liggende plek voor een grote nieuwbouwlocatie. De gemeente heeft al eerder ge pleit voor deze zogenoemde Meerstad, waarmee de polder een echte stedelijke kern krijgt. In eerdere studies was sprake van ongeveer 10.000 Meerstad- meente Haarlemmermeer t de komende jaren ruim I woningen, voornamelijk oofddorp (IJlanden) en f-Vennep (Getsewoud). Dldergemeente groeit zo lira 100.000 inwoners naar 150.000 inwoners. Het ka- I wil dat Haarlemmermeer la een nieuwe groeisprong Onder meer voor de fe regio moeten er duizen- Lizen extra komen. I kabinet kijkt volgens NRC Irisblad als eerste naar de Istreek als plaats voor fce woonwijken en bedrij- woningen, waarvan zo'n 4.000 huizen bedoeld voor woning zoekers uit de regio Leiden. De provincie Noord-Holland wil de ruimte tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep echter open houden. De snelle groei van woningen en arbeidsplaatsen in Haarlem mermeer is nauwelijks te stop pen, zo concluderen allerlei deskundigen die de gemeente heeft geraadpleegd voor een nieuw toekomstplan. Het 'op slot zetten' van de polder is vol gens hen geen realistische op tie. De gemeente moet vooral proberen de onstuimige groei in goede banen te leiden en ervoor zorgen dat Haarlemmermeer leefbaar blijft. Er wordt rekening gehouden met een toename van het aantal inwoners naar 200.000 of meer. Haarlemmer meer zou daarmee uitgroeien tot de zesde gemeente van Ne derland. lingzoekenden uit Leidse regio ook naar poldergemeente den haag Historische figuren zoals Willem van Oranje spelen een rol bij de viering van het 750-jarig bestaan van Den Haag, over twee jaar. Dezer dagen worden er mallen gemaakt van de koppen van een aantal beelden. Die koppen zullen in mei 1998 worden gebruikt voor een artistiek evenement. FOTO CPD HARRY VERKUYLEN washington hans de bruun correspondent De Verenigde Staten staan op het punt opnieuw in actie te ko men tegen Irak. De Amerikaan se minister van defensie Perry zei gisteren dat Saddam Hoes sein 'zeer snel zal leren dat wij geen spelletjes spelen'. En vol gens president Clinton moet 'de vastberadenheid van de VS om het probleem-Irak aan te pak ken niet worden onderschat'. Beiden reageerden op het af vuren door Irak van een luchtaf- weerraket op twee Amerikaanse F-16's, die het vliegverbod bo ven het noorden van Irak con troleerden. De raketten misten doel, maar de Amerikanen ne men deze 'provocatie' door Saddam Hoessein die vorige week verklaarde het eenzijdig opgelegde vliegverbod te zullen negeren hoog op. Volgens militaire bronnen in Washington zullen de komende dagen opnieuw luchtaanvallen op Iraakse militaire installaties worden uitgevoerd, en die zul len zwaarder zijn dan die van vorige week. Gisteren zijn twee B-52 bommenwerpers van Gu am in de Stille Zuidzee overge vlogen naar het dichter bij Irak gelegen eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan. Ook zijn acht zogenoemde Stealth-vlieg- tuigen vanuit New Mexico op weg gegaan naar een basis in Koeweit. Zij voegen zich bij de 130 gevechtsvliegtuigen die de VS al in Saudi-Arabië en Turkije hebben. Het zenden van de F-117 Stealths, die vrijwel ongezien door radar naar hun doel kun nen vliegen, betekent dat de VS Irak nu harder willen treffen. De toestellen kunnen 's nachts opereren en hun doelen zeer dicht naderen voor grotere pre cisie. Van de 44 vorige week af gevuurde kruisraketten heeft immers een derde zijn doel ge mist. Probleem voor de VS was een land te vinden van waaruit de F-117's in actie zouden kunnen komen. Turkije en Saudi-Arabië hebben al geweigerd de VS toe stemming te geven voor aanval len vanaf hun grondgebied. Daardoor kunnen de 130 al in het gebied gestationeerde vlieg tuigen ook niet voor bombarde menten worden gebruikt. Pagina 5: 'Op den duur komt Saddam toch naar Sulaima- niya terug" fhrijfwedstrijd or kinderen els en sprookjes, dat is thema van de nationa- dnderboekenweek die 2 tot 12 oktober wordt ouden. Ter gelegenheid van houdt het Leidsch blad een schrijfwed- d voor kinderen van 6 12 jaar. De bedoeling is kinderen hun eigen )okje schrijven en rfoij een tekening ma- van (bijvoorbeeld) de fdpersoon uit het ver- 1. Het sprookje mag langer zijn dan één A- tje. e tien mooiste inzen- en worden beloond de Leidsch Dagblad- ffel en een heel bijzon- prijs. Deze winnende ïalen en tekeningen bovendien afge- in de krant. De prijs- naars ontvangen per- nlijk bericht, waarna oktober in het gebouw het Leidsch Dagblad prijsuitreiking plaats- indingen moeten ld gaan van een ito van de schrijver en len worden gestuurd de kunstredactie van Leidsch Dagblad, Ant- nimmer 10050, VB in Leiden onder nelding van 'schrijf- strijd'. Inlichtingen via 071-5356444. De in- itermijn sluit op 3 ok- leiden caroline van overbeeke Er zijn aanwijzingen dat de Leidse hoogleraar René Diekstra ook heeft geplagieerd in zijn wetenschappelijke werk. Vol gens een publicatie van week blad Vrij Nederland (VN) van deze week gaat het om Diek- stra's 'Over suïcide, zelfdestruc tie, zelfbehoud en hulpverle ning' uit 1981. Daarin zou de psycholoog stukken zonder bronvermelding hebben over genomen uit 'Last tango in Pa ris' van R. Alley. Het zou om flarden tekst gaan, die na veel 2oekwerk in het oorspronkelijk werk zijn terug te vinden. Dean Schuyler, arts van het national 'Institute of Mental health' en redactielid van het blad 'Omega, Journal of death and dying', heeft volgens VN in een wetenschappelijk artikel ge put uit hetzelfde werk, maar heeft de pagina's uit het Ameri kaanse boek wel vernield bij elk overgenomen citaat. Met be hulp van deze citaten is het makkelijker de letterlijke Neder landse vertaling van Diekstra te rug te zoeken. Op pagina 261 bijvoorbeeld, schrijft de Leidse hoogleraar: „Hij had geen idee waarom zijn vrouw het had gedaan, en dat feit maakte zijn verdriet alleen maar meer absurd en meer een zaam, Misschien was er wel geen reden, behalve dat ze hem had willen verbijsteren." Op pagina 35 van 'Last tango in Pa ris' staat: „He had po idea why his wife had done it, and that fact made his grief more absurd and more lonely. Perhaps there was no reason, except to baffle him." Pagina 3: Steeds meer plagiaat door Diekstra ontdekt Brits vliegtuig dat met 49 i igiers aan boord onderweg 'arttt van Engeland naar Italië, een noodlanding moeten in omdat de copiloot last "an acute vliegangst. Dat uit een onderzoeksrapport iej* steren is gepubliceerd. Het it gebeurde in mei. en de copiloot tijdens de it boven Frankrijk last had aanhoudende stress- en syptomen, vroeg de gezag- ler om toestemming om in te mogen landen. Met af- inde hoogte ging het beter 4 de copiloot zodat hij de it bij de landing kon assis- copiloot, die zeven jaar itvaring had, is door zijn 'ever (de Britse luchtvaart schappij Maersk Air) op actief gesteld. Na een me te keuring met onvoldoen- psultaat is hij gestopt met

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1