'Is dit een discussie of een verhoor?' Fleer dan 70 premières op Film Festival Metallica verblijdt superfan met huisbezoek en privéconcert Bijna failliete Philipszaal schrapt concerten Cultuur Kunst F Muziekindustrie wil gat in Luxemburg dichten nstantijn Huygensprijs dor H.C. ten Berge Tromp Muziek Biënnale in teken van klavieren DEK$ÈR jNSPAG 11 SEPTEMBER 1996 CHEF GERT VISSER. 071 -5356441PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444 ^storische schepen als monument -hQnd&r* dichting Historische Haven Leiden organiseert op de itend$tnonumenten(*aS van zaterdag 14 september aan het Kort erfg<*»ewater scheepsgebonden activiteiten, zoals het bezichtigen van mgen authentieke schipperswoning en het luisteren naar ou- eemansliederen. Ook verzorgen de schippers een gratis teeg l4tiienst tussen molen De Put en de Houtzagersmolen Noord- i. Een stand verstrekt van 10.00 tot 17.00 uur informatie over buitenmuseum aan het Kort Galgewater, waar sinds 1984 ientieke schepen liggen, fl. 071J >en kaarten voor regentenkamer JT ÏLi De kaarten voor de Regentenkamer van het voormalig ioursJs'lu's aan Hooglandse Kerkgracht voor de Open Monu- itendagen van 14 en 15 september zijn niet meer verkrijg- oeterJ. Comité' Open Monumentendag besloot gratis toegangs- len te verstrekken voor De Regentenkamer, omdat de kamer gin is voor grote groepen bezoekers. Het Comité betreurt dat iedereen die nu nog belt voor de Regentenkamer teleur- 66, iipld moet worden. gae fjntoonstelling 50 jaar Chapon cncnbRDAM Het Joods Historisch Museum in Amsterdam her- djongjtvan 13 september t/m 8 december de tentoonstelling Jules .eiden.pon, 50 jaar kunstenaar. Een wereld van bewogen lijnen, jin wordt een retrospectief beeld gegeven van het kunste- (schap van Chapon gedurende een halve eeuw, met de na- 'iert zif °P zÜn recente werk. De getoonde schilderijen, gouaches, ;els en tekeningen zijn afkomstig uit de eigen collectie van i a.d. üjnuseum en de kunstenaar. Jules Chapon, geboren in 1914 in riem, woont en werkt sinds 1973 in de Dordogne, in Frank- van wl m«akstenen Boeken' over architectuur DEmCHL; Onder de titel Bakstenen Boeken exposeert de faculteit éren van de Universiteit Utrecht tot en met 2 oktober tien- ieorg P voorbeelden van boeken over architectuur. De faculteit i de tentoonstelling georganiseerd ter gelegenheid van het »n 7.ijarig bestaan van de universiteit. Zeldzame uitgaven bren- de bouwkunst uit de 16e, 17e en 18e eeuw tot leven. De ou- oeken tonen spectaculaire afbeeldingen op schaal en bevat- meoretische uiteenzettingen over het maken van Griekse >n en andere versieringen. ^gestudeerden exposeren Negen afgestudeerden van de Koninklijke Academie rgaatpeeldende Kunsten Den Haag houden van 15 september tot n Bonket 31 december een expositie in het Haags Gemeentemuse- De tentoonstelling wordt zaterdag 14 september gelijktijdig 7 uur ide Stadscollectie Van Oudburg tot Akkerman' opengesteld. Mernationale pottenbakkersmarkt 14-16|eek Op 14 en 15 september vindt in Milsbeek Keramisto Jlaats. Aan deze negende internationale pottenbakkersmarkt 3°l/"l2p 20 n honderd professionele keramisten mee. Ook kera- 12. «studenten laten er hun werk zien. Voorts worden er dia- en presentaties gegeven, en demonstraties van draaien en sto- 'r 8 (Vakliteratuur en pottenbakkersmaterialen zijn eveneens hjgbaar. Ataliatie Stockmans in Arnhem .30- lï boidjEM* De vijf Mensenrassen is de titel van een installatie van -7I1C Stockmans die tot en met 20 oktober in het Museum voor entoolerne Kunst in Arnhem is te bezichtigen. Eigenlijk zijn het Viiientexposities van deze kunstenaar: één met recente industrië- >°^|twerpen en één met series uit zijn vrije werk. Stockmans ingewerkt steeds mét porselein, dat in mallen wordt gegoten tot 17 uujtieke vormen en dat vervolgens met glazuur kan worden be- IklA p €lemationale muziekindus- Ceft de Europese Commis- 'Brussel gevraagd een eind ateriVen aan de import van ie cd's via Luxemburg. De pese Commissie zegt de )6Wis1e zullen onderzoeken. di trt Internationale Federatie 0e Phonografische Indu- REEKpFPI) beschuldigt Luxem- r. van schending van de in- jtionale regels over het co- '""L-anp :hrijver H.C. ten Berge Fiwj dit jaar de Constantijn 'nsprijs. Hij krijgt deze staande onderscheiding .000 gulden voor zijn hele Dit heeft de Jan Campert- ig gisteren bekendge- stichting kende nog vier je prijzen van elk 5000 gul toe. De Jan Campertprijs fjgl* laar Huub Beurkens voor gedichtenbundel Iets zo ludigs. De F. Bordewijk- (eveneens 5000 gulden) is rettii Wessel te Gussinklo voor coli Langenberg en Van Baarle in De Waag over nota kunst en cultuur LEIDEN CEES VAN HOORE Wethouder Pex Langenberg: „Dat wordt nog onderzocht." FOTO ARCHIEF Pex Langenberg, de Leidse wethouder van .cultuur, had het niet makkelijk- gisteravond tijdens het zogenaamde stadsdebat over de nieuwe nota kunst en cultuur. De vele vragen die in De Waag op hem werden afgevuurd naar aanleiding van de nota ontlokten hem de opmerking: ,,Is dit nu een discussie of een verhoor?" Yvonne van Baarle, hoofd kunst en cultuur in Leiden, maakte een veel ont- spannener indruk. Soepeitjes en met een glimlach om de lippen neutraliseerde zij de giftige vragen aan haar adres. gaan aan een kunstlobby van specialisten die geen aanslui ting hadden bij dat volk? Duidelijke antwoorden wer den door Langenberg en Van Baarle niet gegeven. Opvallend vaak vluchtte het tweetal weg in cliche"s en dooddoeners als: 'Dat wordt nog onderzocht' en 'Daaraan wordt nog gewerkt.' De Stadsgehoorzaal maakt deel uit van de stevige culturele infrastructuur die Langenberg en Van Bearle voorstaan. Bij de vraag of Langenberg zich niet rijk had gerekend door op een miljoen gulden subsidie van het VSB-fonds voor de Stadsge hoorzaal te rekenen, een subsi die die niet wordt gegeven door dit fonds, verwees hij naar zijn voorgangster, Hennie Koek. „Ik heb nooit gezegd dat wij dat geld zouden krijgen van het Ter discussie stonden de vol gende vier punten: de verster king van de culturele infrastruc tuur in Leiden, de bevordering van de kunstproductie, de cul turele participatie en de verbre ding van de cultuur in Leiden. Rob de Hooy van de WD vroeg zich af of de Leidse bevolking nu eigenlijk wel zat te wachten op een uitputtende culturele in frastructuur. Hij betwijfelde of daarvoor wel een breed draag vlak was. Langenberg en Van Baarle lieten zich volgens hem nu wel leiden door een kwali teitscriterium inzake de kunst maar zouden zij hun oor niet beter te luisteren kunnen leggen bij het publiek? Wilde die Leidse bevolking die kunst eigenlijk wel? Moest men niet voorbij- Yvonne van Baarle, directeur kunst en cultuur: „Daar kan ik in houdelijk nog niet op ingaan." FOTO ARCHIEF VSB-fonds. Maar ik kan u gerust stellen. Er is inmiddels meer geld binnengehaald. Tal van zaken passeerden de revue in De Waag, zoals het ate- lierbeleid, de positie van cultu reel centrum de X en het beleid inzake de amateurkunst. Wil lem Crebolder van dit culturele centrum refereerde eraan dat in de cultuurnota aan deze instel ling een 'onontbeerlijke plaats' pyright. Volgens de federatie komen er jaarlijks via Luxem burg meer dan een miljoen ille gaal gecopieerde cd's de Eu ropese Unie binnen. De muziekschijfjes worden vooral in Israel, Tsjechië en het Verre Oosten vervaardigd. De IFPI heeft berekend dat de mu ziekindustrie jaarlijks ruim 3,5 miljard gulden aan inkomsten derft als gevolg van het gat van Luxemburg. zijn roman De Opdracht. Piet Meeuse is onderscheiden met de J. Greshoffprijs voor zijn essaybundel Doorkijkjes. Tine van Buul krijgt de G.H. 's-Gra- venzandeprijs voor haar stimu lerende rol in de kinder- en jeugdliteratuur. De Jan Campertstichting reikt de prijzen uit op 13 december in de Pulchri Studio in Den Haag. De jury bestond dit jaar uit Harry Bekkering, Hugo Brems, Han Foppe, Aukje Hol- trop, Arton Korteweg, Janet Luis, Leonore van Prooijen, Ni- colette Smabers en Ad Zuide rent. Een gezellig onderonsje met Metallica. BRUNSSUM LOUIS DU MOULIN Volkomen onverwacht werd Brunssum gisteren voor een dag tot Metallica City gebom bardeerd. De gelijknamige Amerikaanse hardrockformatie dook in de Zuid-Limburgse ge meente op om superfan Dag- mar van Gennip de dag van zijn leven te bezorgen: eerst een gezellig onderonsje bij hem thuis en daarna een mini- concert in café Jacky waarbij ook enige tientallen vrienden en vriendinnen van de (uiter aard) gelukkige MTV-prijswin- naar aanwezig mochten zijn. Het geheime bliksembezoek van de wereldberoemde metal- band (verdiensten in 1995/1996 ongeveer 28 miljoen dollar) vormde de apotheose van een speelse promotiecam pagne rond het jongste album 'Load'. Vandaar dat ook bij het belonen van de vier meest des kundige deelnemers aan de via MTV uitgezonden prijsvraag voor het begrip Vracht een sleutelrol was weggelegd. De band had voor elk van de vier winnaars ergens in Europa een truck op pad gestuurd, stuk voor stuk met een andere in houd. Bij opening kon de uitverko rene stuiten op een container lading ingeblikte bruine bonen plus surprise (zijnde de Metal- lican), op een videocamera (de Metallicam), op een leuk ge maakte jeep uit de Tweede We reldoorlog (de Metallicar) of op Metallica zelf. Dat de drie materiële prijzen elders (in Spanje, Griekenland en Polen) terecht zouden ko men, werd ook de gistermor gen tot huisarrest 'gedwongen' Dagmar van Gennip steeds duidelijker. Omdat het rondom en op de galerijen van zijn flat aan de Europalaan vanaf het middaguur gaandeweg een drukte van belang werd. Want naast de (ingeseinde) camera ploegen, fotografen en journa listen vormde zich een groei end legertje van alerte fans die lont hadden geroken. Zou het wachten beperkt zijn gebleven, dan had menigeen bij aankomst van de aangekon digde truck wellicht nog getwij feld. Maar na ruim twee uur was zowat iedereen er wel van overtuigd dat Van Gennips prijs uit de beroemde levende have zou bestaan. Het laatste restje spanning werd definitief weggenomen door de verschij ning van eerst een complete security-ploeg en vervolgens ook een politie-escorte vlak voor de aankomst van de hoofdprijs. Voor Dagmar van Gennip deed al die beveiligingspoeha er weinig toe. 'Now is the big moment,' riep hij professioneel toen hij de achterdeuren mocht ontgrendelen. Waarna zijn zoete droom ook meteen werkelijkheid werd: binnen een minuut stond de lange Bruns- summer met zijn grote idolen Jason Newstedt (bas), Kirk Hammett (gitaar), James Het- field (zang-gitaar) en Lars Ul- rich (drums) te converseren alsof het zijn schoolvriendjes waren. Sfeerbeelden van 'Metalllica goes Brunssum' komen bij MTV volop aan bod tijdens het Metallica Weekend op 21/22 september, de 'warming up' van de Europese tournee die de band op 12 november naar de Utrechtse Prins van Oranjehal zal leiden. lesal ;0upd COUlftPAM ANP 't Nederlands Film Festival techt, dat 25 september ophi£aan fi'ms in premiè- ™t zijn onder meer Amster- Global Village (Johan van jeuken), Noem het slaap en Peter Lataster), Dying home (George Sluizer en da Silva) en Crimetime !e Sluizer). De Nederland- :emière van De nieuwe Ier (Paula van der Oest) de opening van het festi val dat tot en met 4 oktober duurt. Het competitieprogramma bevat 131 films, zo maakte festi valdirecteur Jacques van Heij- ningen gisteren bekend tijdens een persbijeenkomst in Amster dam. Tot het competitiepro gramma behoren veertien speelfilms, 49 documentaires, 44 korte films en 24 tv-drama- producties. Het totale program ma bevat driehonderd titels. Tijdens de filmdagen kent de jury traditiegetrouw de Grote Prijs van de Nederlandse Film toe. Er zijn Gouden Kalveren in twaalf categorieën, voor onder meer de beste speelfilm, de bes te acteur, de beste actrice en de beste regisseur. De uitreiking van het eerste Gouden Kalf, de Cultuurprijs, is op de openingsavond. De jury maakt de overige winnaars voor het eerst verspreid over het fes tival bekend. De prijzenregen op de slotavond behoort daar mee tot het verleden. De jury voor de zestiende aflevering be staat uit Ronnie Gerschtano- witz, Maria Peters, Frank Bak, Cas Enklaar, Frouke Fokkema, Krijn Meerburg en Loes Wou- terson. De Gouden Kalf Vakprijs gaat dit jaar naar componisten van filmmuziek. Nederlandse film makers hebben op een vragen formulier hun winnaar aange geven. De genomineerden zijn Theo Nijland, Henny Vrienten en Vincent van Warmerdam. De winnaar krijgt de onderschei ding op 27 september tijdens een Gouden Kalf Diner over handigd. Centrale gast tijdens het festi val is Jan de Hartog. De schrij ver woont sinds een aantal ja ren in de VS. Hij is bekend van de roman Hollands Glorie, die de AVRO in 1977 als televisiese rie uitzond. Studio Nieuwe Gronden, een Amsterdamse producent van veelal startende filmers, staat ook centraal. Het bedrijf produceerde films als Belle van Zuylen (Digna Sinka) en Hartverscheurend (Mijke de in het Lpidse culturele leven werd toegekend. „Maar waarom komt dit in de begroting dan nergens tot uiting?', zo vroeg hij zich af. Van Baarle gaf te ken nen dat de positie van dit cultu reel centrum nog in onderzoek Kees Walle van de Werkgroep Amateur Kunst schetste het bloeiende amateurkunstleven in Leiden en de regio. Hij maak te zich ernstig zorgen over de subsidie die de gemeente gaf aan deze 62 verenigingen. Hij vroeg zich af waarom bijvoor beeld de bejaarden-muziekdag zomaar was weggevaagd. Daar op kwam van Langenberg geen duidelijk antwoord. Aanstaande zaterdag begint de zogenaamde Leidse Uitdag, een evenement waarop vele amateurverenigingen zich kun nen profileren. Voor deze Uit dag is door gemeente 2300 gul den uitgetrokken. Aan Langen berg werd gevraagd of dit, afge zet tegen de totale kosten van 50.000 gulden, niet een bela chelijk laag bedrag was. „Heeft u van de organisatie kritiek ge hoord?", zo pareerde Langen berg. De wethouder ging prat op de vele musea die Leiden heeft en de uitstraling die deze instituten landelijk gezien hebben. Daar van waren de kunstenaars in Leiden niet echt onder de in druk. Zou Langenberg niet eens meer moeten kijken naar de le vende kunst in Leiden? Naar het atelierbeleid bijvoorbeeld? Een van de aanwezigen karakteri seerde de ateliers in de Leidse Merenwijk als 'hondenhokken'. Hondenhokken die ook nog eens zeer duur betaald moesten worden. Langenberg ontkende dit. Er werd wel degelijk wat ge daan aan het atelierbeleid. Over de gehele linie werd de wethouder verweten dat hij zich te weinig liet zien bij de kunste naars. Toen er werd gevraagd wie Langenberg ooit over de vloer had gehad, gingen er in de zaal vier vingertjes omhoog. Inhoudelijk gezien werd ver der op veel vragen niet inge gaan. Het bracht de kunste naars Allart Lakke en Onno Schilstra tot wanhoop. Met een geërgerde blik in hun ogen drentelden zij om de interrup tie-microfoon heen. Totdat zij op een gegeven moment maar weer gingen zitten om vanaf hun zitplaats de antwoorden van Langenberg te ondertitelen met: „Bla-bla-bla!" DEN HAAG GPD Een reeks concerten in de bijna failliete Dr Anton Philipszaal in Den Haag komt de komende maanden te vervallen. Directeur H. van den Akker heeft hierover vandaag enkele honderden abonnementhouders per brief ingelicht. Zoals bekend verkeert de nv Dr Anton Philipszaal in ernstige financiële moeilijkheden. De ei gen programmering in 1995 en de eerste helft van 1996, die juist was bedoeld om het gebrek aan inkomsten op te krikken, heeft alleen al in 1995 voor een verlies van meer dan anderhalf miljoen gulden gezorgd. Van den Akker heeft nu - voor zover mogelijk - risicovolle uit voeringen voor de komende acht maanden afgelast. „Het is heel moeilijk om in te grijpen in een lopend seizoen en natuur lijk moeten we afkoopsommen en schadevergoedingen betalen. Het gaat om zaken waarvoor de contracten immers al getekend waren. Maar we hebben de mensen proberen te overtuigen van de ernst van de situatie en ook door de goede relaties met impresario's en artiesten valt het met de schadevergoedingen nogal mee. Al met al schat ik dat we door deze ingreep dit sei zoen rond een ton minder ver lies zullen maken." Bepaalde financieel riskante ondernemingen moesten wor den gehandhaafd. Van den Ak ker: Als een ensemble uit Mos kou hier komt en een toernee maakt die ook langs andere ste den voert, kun je daar niet in eens tussenuit. Dan komt zo'n hele toernee op losse schroeven te staan. We hebben echt gewikt en gewogen waar we mogelijk heden zagen." Zo komt vrijwel.de complete Schubert-serie, ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van de componist, in de Philipszaal te vervallen. Alleen het openings concert en de slotavond blijven (in Dilligentia) gehandhaafd. De reeks 'Par excellence' van vijf kamerorkesten bestaat nu nog maar uit één uitvoering, te we ten het Arion Ensemble onder leiding van Alexandru Lascae op 24 april, omdat dit tevens een onderdeel van het Bach Festival is. Van de nieuwe Proms-serie van hedendaagse muziek zijn drie avonden geschrapt. Drie van de zes producties uit het Lost Paradise Festival komen te vervallen en de serie Jazz Défilé verdwijnt, mede omdat initiator en presentator Fred Racké eer der dit jaar kwam te overlijden. De directie van de Anton Phi lipszaal biedt alle kaarthouders per brief aan de (abonnements- jgelden terug te storten, maar doet het voorstel in plaats daar van een tegoedbon te verstrek ken ter waarde van het bedrag van de geannuleerde concerten. Die bon kan worden benut voor alle andere concerten in de zaal gedurende dit seizoen. Wie daarvoor kiest krijgt als bonus een extra concert naar keuze aangeboden. EINDHOVEN ANP is uitgeschreven voor jonge pro fessionele pianisten uit de Be nelux. De finale van dit interna tionaal vermaarde concours is op 12 oktober. Het Brabants Or kest onder leiding van Lucas Vis begeleidt de vier finalisten. De Biënnale eindigt op zater dag 26 oktober in het Muziek centrum met de Nacht van de Klavieren. Op talrijke podia zijn tot in de kleine uurtjes tal van instrumenten te beluisteren. Het programma vermeldt zowèl klassiek repertoire als populaire werken. De Tromp Muziek Biënnale in Eindhoven staat dit keer in het teken van klavieren. Tijdens een groot aantal concerten en ande re bijeenkomsten staan tussen 27 september en 26 oktober de verschillende klavierinstrumen ten centraal, zoals de piano, de accordeon, de beiaard, het or gel, de klavecimbel en de piano la. Belangrijkste onderdeel van de manifestatie is het Tromp Muziek Concours, dat deze keer Jong en Jan Eilander). Studio Nieuwe Gronden produceert ook de openingsfilm De nieuwe moeder en De Kersenpluk van Arno Kranenborg. Ook die film gaat tijdens het festival in pre mière. Het Nederlands Film Festival kent een begroting van 2,1 mil- joen.gulden. De overheid draagt daaraan 28 procent bij. De ove rige 1,6 miljoen gulden zijn af komstig van sponsors, fondsen en eigen inkomsten. DE ONBEKENDE GODFRIED ROMANS Lezing door PETER VAN ZONNEVELD Vrijdag 13 september Aanvang 20.00 uur Reserveer nii uw gratis toegangsbewijs. Natuurlijk bij: uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden 071-5120885 Extraatje voor kunstwereld in Amsterdam AMSTERDAM GPD Het Amsterdamse college van B en W wil de komende vier jaar ruim 24 miljoen gulden extra uitgeven aan kunst en cultuur. Dat staat in het concept-Kun stenplan 1997-2000 van cul tuurwethouder Ernst Bakker. De kunstbegroting van de hoofdstad voor 1997 stijgt daar door naar 138 miljoen gulden. De belangrijkste investering is bestemd voor de bouw van het Centrum Moderne Muziek/Bimhuis aan de IJ-oe- vers: een jaarlijks bedrag van 6,5 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9