Ingreep koning in zedenzaak België 175," Eerste Koerden keren terug Buitenland inklagers: Voldoende ïwijzen tegen Tadic U Hortense en Sally houden huis Londen Parijs Berlijn 95;. 115;. Discriminatie homo's mag van Senaat in VS 'Protestants Yaticaan' dreigt failliet te gaan Meerderheid VN achter verbod op kernproeven Geallieerden lieten Zwitsers nazi-goud houden ENSPAG 11 SEPTEMBER 1996 IVL leine invasie van sneeuwstormbaby's ^oflphia Tijdens de sneeuwstormen in de ijskoude winter 4 vorig jaar hield de bevolking van de noordoostelijke staten de VS zich niet alleen maar bezig met sneeuwruimen, zo kt. De verloskamers van ziekenhuizen in Pennsylvania en y Jersey maken zich op voor een kleine invasie: de sneeuw- nnbaby's komen eraan. Iiina censureert toegang tot Internet RA|fjjG» China wil in het kader van de strijd tegen 'geestelijke /uiling' de censuur op de verbinding met het wereldwijde 3SSm1iputernetwerk Internet versterken. Vorige week werd de toe- T\ naaf; geblokkeerd tot zo'n honderd sites, waarop informatie staat iMMjAmerikaanse media, dissidenten, de autoriteiten in Taiwan, iRwofibetaanse vluchtelingen of bladen als Playboy. 171-301 ingkok wil van verboden olifanten af 30 (pKQKDe olifanten in Bangkok vormen een gevaar voor het Teer en moeten uit de stad verdwijnen, vindt de gemeente, yvet verbiedt al de aanwezigheid van de dieren, maar de kor- i (olifantentrainers) houden zich er niet aan. Zij zeggen dat (jlijf in de stad de enige manier is om te overleven voor de oli- ien, omdat hun natuurlijke leefomgeving is verwoest. rot wil Choate als vice-president [as-washington De Amerikaanse presidentskandidaat Ross t -m pl heeft de tamelijk onbekende econoom Pat Choate be- #,Wnd tot zijn running mate, de kandidaat voor het vice-presi- riane 91 succesvol de ruimte in 21 houOp de Europese ruimtevaartbasis Kourou in Frans- ïana is vanochtend de 91ste Ariane-raket gelanceerd. Ruim 22,ptig minuten later zette deze een satelliet in een baan om de de. De Amerikaanse satelliet had eigenlijk door een nieuwe (nese raket moeten worden gelanceerd. Een raket van dat ty- pntplofte echter op 15 februari kort na de start. wil onderzoek Italiaanse kaas gSEL De Europese Unie heeft een onderzoek gelast naar aan- ling van een aantal gevallen van voedselvergiftiging door de - isumptie van Italiaanse mascarpone. Vijf landen België, Zuiden, Oostenrijk, Spanje en Griekenland hebben inmid- 10 6 besloten de kaas uit de winkels te halen. In Italië stierf vori- 'jveek een 15-jarige jongen na het eten van mascarpone, twin- 19 .tri deren moesten naar het ziekenhuis. De kaas bleek besmet Feen giftige bacil. 28.! trtugezen beschieten Spaanse vissers AM. Portugese kustwachten hebben met machinegeweren Spaanse vissersboot onder vuur genomen. Daarbij raakten 'lente opvarenden gewond, meldt de Spaanse radio. Volgens de inaar bevond de boot zich op de Atlantische Oceaan in ise wateren, op 11 mijl van de Spaanse kust. Albert wil dat justitie 'menselijker en efficiënter' wordt BRUSSEL ALY KNOL De Belgische koning Albert heeft in een zeer ongebruike lijk gebaar een lijst met vragen en opmerkingen over ver moorde en verdwenen kinderen overhandigd aan minis ter De Clerck van justitie. Nadat koning Albert en konin gin Paola alle ouders van de betrokken kinderen hadden ontvangen, liet het paleis in Brussel gisteren weten dat het vorstenpaar 'een verbintenis' met de ouders is aange gaan om pedofilie en mensenhandel te bestrijden. onderzoeken 'worden aange moedigd om tot het uiterste te gaan'. Hij roept ook op tot het 'menselijker en efficiënter' ma ken van justitie in België. Het is uitzonderlijk dat het Belgische staatshoofd zich op een derge lijke directe manier over zaken van dagelijks bestuur uitlaat. Als de Europese ministers van justitie elkaar eind deze maand in het Ierse Killamey informeel ontmoeten, wil minister De Cle rck een aantal nieuwe Belgische voorstellen voor concrete maat regelen ter bestrijding van pe dofilie en mensenhandel voor leggen. Ook bij de Verenigde Naties willen de Belgen om ac- CORRESPONDENT Volgens de verklaring zijn ,,de ouders van verdwenen kinde ren, evenals de vorsten, ont roerd door de buitengenwone gevoelens van saamhorigheid, die in ons land tot uiting zijn gekomen, over de taalgrenzen heen, ongeacht de generaties en zonder onderscheid tussen vreemdelingen en Belgen". Koning Albert benadrukt dat er volledige klaarheid moet ko men over het drama van de ze denzaak rond Mare Dutroux. Volgens Albert moet iedereen die betrokken is bij gerechtelijke tie vragen om de plaag wereld wijd te kunnen aanpakken. Inmiddels zijn in het Vlaamse Tienen de voorbereidingen be gonnen voor nieuwe opgravin gen in de zaak-Dutroux. Daarbij staan twee verkrotte woningen centraal, die eigendom waren van de vader van de hoofdver dachte. Bij het zoekwerk zullen opnieuw Duitse speurhonden en de Nederlandse luitenant Harry 'De Neus' Jongen worden ingezet. Concrete aanwijzingen dat er iets kan worden gevon den zijn er niet, maar de onder zoekers willen momenteel niets meer aan het toeval overlaten. In de zaak rond de moord op de Waalse socialistische voor man André Cools heerste giste ren windstilte, nadat in het weekeinde zijn vroegere proté gé ex-minister Alain van der Biest was aangehouden. Van daag moet worden beslist of de in totaal vijf verdachten van de moord langer in hechtenis kun nen worden gehouden. 'Vampier' kan levenslang tegemoet zien VIRGINIA BEACH AP Een 27-jarige Amerikaan moet voor de rechtbank verschijnen voor het bijten en seksueel lastigvallen van acht meisjes van tussen de dertien en zestien jaar. De man speelde de leider van een oude vampierenfa milie. Hij vertelde de meis jes dat zij ook vampieren konden worden door seks met hem te hebben of door zich door hem te laten bij ten, meestal vlak onder de borsten. Hij deed dat met plastic hoektanden. Volgens de meisjes zei de man dat hij vrouwen hun energie af tapte als hij seks met ze had. „Hij beschouwde het als voedsel", aldus een van de meisjes. Soms liet hij zijn slachtoffers zich wit schminken en hun lippen en nagels zwart maken. De man kan een celstraf van meer dan honderd jaar verwachten als hij veroor deeld wordt. De aanklacht luidt: tegennatuurlijke cri minele handelingen en on fatsoenlijk gedrag. De advo caat van de man noemde het verhaal een verzinsel. verzoek van de advocaten tusko Tadic om grote de in de aanklacht tegen hun 'bij gebrek aan bewijs' te ppen, bleek gisteren een kluif voor de rechters van Joegoslavië-tribunaal. Zij en bij de hervatting van iroces tegen de van oor- ïisdaden beschuldigde ische Serviër geconfron- met hardnekkig verzet van inklagers. ;en motie die Tadic' advo- in augustus indienden, n zij dat in drie maanden /erhoren onvoldoende be- s aangedragen voor 21 van totaal 31 beschuldigingen, ndien worden sommige ïuldigingen slechts door etuige ondersteund en vol de advocaten is 'één getui- nklager Grant Niemann 4rdbeving in kyo richt niet Él schade aan stelde echter dat het bewijs te gen Tadic duidelijk voldoende is. „Er is geen enkele reden om welke punten dan ook van de aanklacht in te trekken." Vol gens Niemann staat nergens in de regels van het tribunaal dat één getuige niet voldoende is. In afwachting van de uit spraak over de motie heeft de verdediging gisteren haar eerste getuige-deskundige opgeroe pen, de Amerikaanse Balkan expert Robert Hayden. Getuigen uit Bosnië worden pas na de verkiezingen van komend weekeinde verwacht. Eén van de punten in de aan klacht die de verdediging niet bestrijdt, is de breed opgezette 'Count 1'. Hierin wordt Tadic beschuldigd van betrokkenheid bij de etnische zuiveringen in Prijedor en bij mishandeling, moord en verkrachting in het kamp Trnopolje. Santo domingo Reddingswerkers hebben de grootste moeite om mensen uit een huis te halen dat dreigt te bezwijken onder het geweld van een kolkende waterstroom. De orkaan 'Hortense' heeft op Puerto Rico ge zorgd voor zware regenval, overstromingen en aardverschuivingen. Het dodental is vol gens de politie van het Caribische eiland al opgelopen tot zeker acht. Negen mensen worden nog vermist. Praktisch het hele noordoostelijke deel van Puerto Rico staat blank. Bruggen zijn weggespoeld, op sommi ge straten staat het water negentig centime ter hoog. Omdat het nog steeds regent, zal de wateroverlast naar verwachting nog toe nemen. Circa 95 procent van de huizen zit zonder electriciteit. Duizenden mensen zitten in opvangcentra, aldus de politie. De schade loopt in de miljoenen. In het zuiden van China heeft de wervel storm 'Sally' maandag huisgehouden. Zo'n tweehonderd mensen kwamen om en dui zenden raakten gewond. Meer dan 200.000 huizen zijn vernield en er is zware schade toegebracht aan suikerriet- en bananenplan tages en aan de visteelt. De schade bedraagt volgens de autoriteiten ruim drie miljard gul den. Het was de zwaarste wervelstorm in het gebied sinds 1954. foto ap Rtr-AFP-EFE-DPA ipanse hoofdstad Tokyo is ïorgen rond half vijf onze etroffen door een aardbe- met een kracht van 6,6 op van Richter. De be richtte weinig schade aan aakte geen slachtoffers. epicentrum lag onder zo'n veertig kilometer uit st. Een waarschuwing voor tsunami, een vloedgolf, na een uur weer ingetrok- Tokyo werd in 1923 getrof- door een aardbeving die 100 levens eiste. Vorig jaar oestte een aardschok de Kobe grotendeels. Daarbij zo'n zesdujzend doden. Itsin draagt el taken over SULAIMANIYA-BAGDAD AFP-Rtr Honderden Iraakse Koerden zijn gisteren bij de Iraansë grens omgekeerd en op weg gegaan naar hun woningen in Noord-Irak. Zij gaven gehoor aan de oproep van de Iraakse president Saddam Hussein terug te keren naar hun woongebieden. Ze hadden ook weinig keus aangezien de Iraanse grens voor hen gesloten bleef. ,Als de grens gesloten blijft en het in Sulaima- niya rustig blijft, zullen ze in groten getale terug keren", zei een VN-functionaris. Na de val van de gemeenschap. De anti-discrimi- natiewet zou het werkgevers verboden hebben iemands seksuele geaardheid te gebrui ken als reden voor ontslag, of als reden om iemand niet aan te nemen. Volgens de tegenstan ders van het verworpen voorstel moet een werkgever echter het recht hebben om homo's te weigeren op grond van zijn mo rele of godsdienstige overtui ging. De stemming over het homo huwelijk was geen verrassing. Een grote meerderheid van de Amerikanen is tegen. De wet is ingediend nadat duidelijk werd dat de staat Hawaii het homo huwelijk mogelijk gaat legalise ren. Op grond van de Ameri kaanse wet zouden alle andere staten dan zo'n daar gesloten huwelijk ook moeten erkennen. De gisteren aanvaarde wet geeft elke staat het recht dat niet te doen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Discriminatie wegens ras, ge slacht of geloof is volgens de Amerikaanse grondwet verbo den, maar discriminatie wegens iemand seksuele geaardheid blijft in de VS voorlopig toege staan. De Senaat verwierp giste ren een wetsvoorstel dat discri minatie van homoseksuelen op de werkplek wilde verbieden. De wet, een initiatief van senator Edward Kennedy, werd met het minieme verschil van één stem verworpen. Het was toch al een zwarte dag voor Amerika's homoseksuelen, want de Senaat nam ook dit maal met veel groter verschil een wetsvoorstel aan dat fede rale erkenning van het homo huwelijk onmogelijk maakt. President Clinton heeft al ver klaard die wet te zullen tekenen, tot grote ergernis van de homo- GENEVE BOB KROON Wereldraad van Kerken in geldnood dat de Wereldraad er de laatste jaren veel kerken uit de Derde Wereld heeft bijgekregen, die vaak niet meer dan 1.000 dollar per jaar aan contributie kunnen opbrengen. De Wereldraad werd op ini tiatief van Willem Visser 't Hooft in 1948 in Amsterdam opgericht door protestantse en anglicaan se kerkleiders. Visser 't Hooft werd de eerste leider en bleef dat bijna twintig jaar. Het Vati- caan moest aanvankelijk niets hebben van de nieuwe oecume nische beweging. In de jaren zestig presteerde Visser 't Hooft het wel de zieltogende Oost-Eu- ropese Orthodoxe kerken in te lijven. Dat hij hiervoor de toe stemming wist te krijgen van de leiders van de atheïstische Sov jet Unie is nog steeds een won der. Later wist de 'protestantse paus' in vaak geheim overleg ook de weerzin van Rome tegen de oecumenische gedachte te overwinnen, hetgeen eind jaren zeventig uitmondde in het eer ste pauselijk bezoek aan de We reldraad. CORRESPONDENT De Wereldraad van Kerken, ook wel eens het 'protestantse Vati- caan' genoemd, kampt met een financiële crisis, die het voort bestaan bedreigt. De Wereld raad beraadt zich komende week op de toekomst van deze broederschap van 330 kerkge nootschappen, waarin meer dan een half miljard niet-katho- lieke christenen zijn verenigd. Dit jaar heeft de Wereldraad bijna 20 procent van zijn staf moeten ontslaan. Als eerste agendapunt zal secretaris-gene raal Konrad Raiser het tekort van bijna 30 miljoen gulden op een jaarbegroting van 110 mil joen te berde brengen en plan nen voor een drastische her structurering indienen. „Het grootste probleem is de keiharde Zwitserse frank", zegt woordvoerder John Newbury. „Die is de laatste jaren met meer dan vijftien procent in waarde gestegen ten opzichte van de valuta's waarin de mees te aangesloten kerken hun con tributies betalen." Daarbij komt NEW YORK-DEN HAAG AFP-ANP-Rtr India blijft grootste dwarsligger wijdering van alle kernwapens van de aarde". India is tegen het verdrag in zijn huidige vorm, omdat dat een onevenre dig voordeel zou geven aan de vijf landen die al kernwapens hebben (de Verenigde Staten, Rusland, China, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk), terwijl an dere landen geen kans meer krijgen die te ontwikkelen. India eist dat de vijf een verplichting aangaan hun kernarsenalen vol gens een vastgesteld tijdssche- ma te ontmantelen. De vijf lan den weigeren dat. De onderhandelingen over stad vluchtten zo'n 75.000 aanhangers van de Pa triottische Unie Koerdistan (PUK) richting Iran. Iran had maandag na de verovering van Sulai- maniya al aangegeven geen vluchtelingen meer te kunnen opnemen. In het land verblijven miljoe nen Koerden en Afghanen in vluchtelingenkam pen. Saddam Hussein kondigde een algemene am nestie af voor de Koerden in Noord-Irak. Hij heeft bovendien aangekondigd de in 1991 ingestelde economische sancties tegen de Koerdische gebie den te zullen opheffen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft giste ren met overgrote meerderder- heid de tekst van het verdrag voor een totaal verbod op kern proeven aangenomen. Dit bete kent dat landen het zogeheten CTBT-verdrag kunnen onderte kenen, ondanks verzet van In dia. Het verdrag werd goedge keurd met 158 stemmen tegen drie, bij vijf onthoudingen. Om het van kracht te laten worden is onder het verdrag echter ook de handtekening nodig van de - het verdrag in Genève, voorge zogenoemde 'drempellanden', zeten door de Nederlandse di- waaronder India. New Delhi zwoer gisteren echter dat het die nooit zal zetten. Drempel- landen worden in staat geacht kernwapens te maken, maar hebben die officieel nog niet. Het verdrag verbiedt alle proeven met kernwapens en voorziet in controleprocedures. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali noemde het besluit een „beslissende eerste stap tot ver- plomaat Ramaker, liepen half augustus vast omdat India dwarslag. Daarom diende Australië in de Algemene Verga dering een resolutie in waar door de ontwerptekst van het CTBT alsnog wordt opengesteld voor ondertekening. Dat besluit kon in New York met eenvoudi ge meerderheid worden geno men, terwijl in Genève unani miteit vereist was. „Grote steden, kleine prijzen!" lussische president Jeltsin met het oog op zijn ko- de hartoperatie de verant- delijkheid voor de nationa- iiligheid overgedragen aan lier Tsj ernomyr din. tsin tekende een decreet bij de macht over politie en werd overgedragen. Het is lidelijk hoe lang de over- it zal duren, maar eerder I gemeld dat Jeltsin later maand wordt opgenomen, decreet geeft Tsjernomyr- overigens niet de verant- rdelijkheid over de Russi- kernwapens. Voordelig vliegen? KLM maakt de keus héél eenvoudig! drie topbestemmingen! meerdere vluchten per dag comfortabel en vertrouwd vliegen bij Londen en Parijs vertrek ook vanaf Rotterdam of Eindhoven Belangrijkste voorwaarden Minimum verblijf: een nacht van zaterdag op zondag. Deze aanbiedingen* zijn alleen van toepassing op retouraankopen: Londen 190,-, Parijs 230,- en Berlijn 350,-. Heen- en terugreis vóór 16 dec. '96. Boek tijdig, voor dit speciale tarief is een beperkt aantal stoelen per vlucht beschikbaar. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw reisbureau, RTL4 TEXT pag. 543, Internet: www.klm.nl/holland of A. bel KLM 020-4 747 747. Betrouwbaar. KLIVI LONDEN. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Britse regering bevestigde gisteren wat joodse organisaties al jaren verkon digen: Zwitserse banken bezitten veel meer door^ie nazi's geroofd goud dan de geallieerden na de Tweede Wereld oorlog hebben verteld. Toen betaalde Zwitserland de geallieerden een fractie terug van de in hedendaagse waar de rond 12 miljard gulden aan goud, dat de nazi's bij Zwitserse banken had den gedeponeerd. In het rapport van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt voor het eerst toegegeven dat de geallieerden wel wisten om hoeveel goud het ging, maar om politieke redenen accepteer den dat de Zwitsers slechts ongeveer tien procent gaven van de 230 miljoen dollar die Amerika en Engeland vroe gen. Het goud was grotendeels door de na zi's geroofd uit de voorraden bij banken en particulieren in de landen die zij be zet hielden. Uit Nederland was dat on geveer 193 miljoen dollar (koers 1945). Het goud was niet meer te traceren naar. oorspronkelijke bezitters, omdat de Duiters het meeste omsmolten en van een eigen keurmerk voorzagen. Het Britse ministerie kwam met het rapport na aandringen van Labour-par lementslid Greville Janner, voorzitter van de Stichting Onderricht Holocaust. Eerder echter gaf de Amerikaanse rege ring een groot aantal documenten vrij. Volgens Janner zijn met het Britse rap port nog lang niet alle vragen opgelost. Hij suggereert dat een deel van het goud zich in de kluizen van de Bank of Engeland bevindt, en ook dat geallieer den en Zwitsers het na de oorlog op een akkoordje hebben gegooid over verde ling van de goudschat. Volgens Tanner moet het goud naar overlevenden van de Holocaust. „Het is gestolen eigendom. Rivieren van goud vloeiden vanuit nazi-Duitsland naar Zwitserland. De Zwitsers hebben nu de morele verplichting om hunstandpunt van destijds te herzien. Ze moeten zich diep schamen." Zwitserland heeft slechts toegezegd dat er een diepgaand onderzoek naar de rol van Zwitserse banken en het nazi-goud komt. Het parlement stemt pas volgend jaar over nieuwe wetgeving, die de landsregering in staat moet stellen het traditionele bankgeheim te passeren. Joodse organisaties zijn er overigens van overtuigd dat de echte omvang van de nazi-goudschat nog lang niet is vast gesteld. Het bedrag dat in het Britse rapport wordt genoemd is afkomstig van een Zwitserse regeringsfunctiona ris, die zich dat tijdens de onderhande lingen met de geallieerden liet ontval len. Behalve in Zwitserland hebben de nazi's ook goud en valuta weten onder te brengen in andere neutrale landen als Zweden, Spanje en Portugal. De Britse minister van buitenlandse za ken Rifkind is volgende week op officië le visite in Zwitserland. Hij zal de kwes tie daar ter sprake brengen. Maar in het rapport wordt al gesteld dat opsporing van het goud na een halve eeuw een moeizame zaak is. De Zwitsers kochten in 1946 met de teruggave van 240 mil joen Zwitserse francs tegen de toen malige koers veel minder dan nu ver dere claims van landen op het nazi goud af. In de overeenkomst met de ge allieerden is volgens het Britse rapport echter wel een uitzondering gemaakt voor claims van particulieren. De schrijver Frederick Forsyth consta teerde gisteren vergenoegd dat het rap port bevestigt wat hij een kwart eeuw geleden al schreef in zijn boek The Odessa Files. Volgens Forsyth zagen de nazi's in 1944 aankomen dat zij de oor log zouden verliezen, en werd een orga nisatie opgezet die hun goudschatten uit het land zou smokkelen. Forsyth beschrijft in zijn boek onder meer een ontmoeting tussen Duitse in dustriëlen, top-SS'ers en bankiers. Zij zetten operatie Odessa op met het doel om het nazisme te laten overleven en antisemitische leiders in de wereld te ondersteunen. Volgens Forsyth zijn ook neo-nazistische organisaties gefinan cierd uit de geroofde goudschat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5