Substitutie, Haarlemmerolie met bijwerking Feiten &Meningen Wijdenbosch is de trekpop van boef Bouterse Clinton schiet doel voorbij in Noord-Irak: WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 ^NSC Suriname heeft een democratisch gekozen en grond wettelijke nieuwe president en de Nederlandse rege ring een probleem. Met de keuze van trekpop Wij denbosch, een langjarige adept van Desi Bouterse, is de voormalige bevelhebber van het Surinaamse leger en dictator van Suriname weer helemaal terug op het politieke toneel. Het had natuurlijk nog erger gekund. Als de partij van Bouterse, de NDP, de verkiezingen overtuigend had gewonnen, was nu Bouterse presi dent geweest en niet zijn handlanger. Suriname is, zoals WD-leider Frits Bolkestein het noemde, een roversnest, waarin de economische en maatschappelijke elite door en door gecorrumpeerd is. Legale economische activiteiten zijn hecht verwe ven met de handel in en doorvoer van harddrugs. De ze verwevenheid heeft de gehele economische elite gecorrumpeerd. Er valt eenvoudigweg nauwelijks economische activiteit te ontplooien zonder zich di rect of indirect in te laten met het harddrugscircuit. Bouterse is daarin natuurlijk de ongekroonde koning, maar ook de andere politieke partijen blazen in dit macabere spel hun partijtje mee. De problemen waarin het kabinet-Kok nu is te rechtgekomen in zijn relatie met de voormalige kolo nie Suriname, heeft het goeddeels aan zichzelf te wij ten. Wrang is dat ik deze problemen meer dan eens heb voorspeld. De opvatting van de Nederlandse re gering en dat al sedert het eerste kabinet-Lub- bers is een strikt legaal. In die opvatting is Surina me niet alleen een onafhankelijk land, maar ook een land dat erkend is door de internationale rechtsorde. Deze opvatting dicteert een grote mate van terughou dendheid van de Nederlandse regering inzake bin nenlandse aangelegenheden van Suriname en de er kenning dat een wettig gekozen regering dient te wor den gerespecteerd. Die internationale rechtsorde voorziet echter niet in het probleem wat te doen indien een kleine elite ronduit misbruik maakt van de eigen legaliteit. De VS hebben daar minder moeite mee en bombarderen rustig in Irak, terwijl het daar, strikt juridisch gezien, om een binnenlandse aangelegenheid gaat. de strijd immers van de Koerden binnen Irak voor een zelf standige staat. De VS nemen als uitgangspunt voor hun handelen een ethisch standpunt in. Saddam Hus sein is in hun ogen een mis dadig dictator die zijn eigen volk onderdrukt en uitbuit en deze man dient naar hun op vatting op zijn beperkte plaats te worden gehouden. Ik deel dat standpunt. De legaliteit dient zolang moge lijk te worden gerespecteerd, zeker in het verkeer tussen staten, maar verliest haar legi timiteit op het moment dat zij feitelijk de rechtsorde ver kracht en het eigen volk on derdrukt en criminaliseert. Men kan daarbij niet licht te werk gaan. Terughou dendheid is geboden en het is al helemaal .uit den bo ze om andere dan ethische motieven te hebben om véh buitenaf in te grijpen in het binnenlandse reilen en zeilen van een soevereine staat. In Irak gebeurt dit nu terecht en in Suriname had het al eerder moeten gebeuren. Opeenvolgende kabinetten-Lubbers en nu ook het kabinet-Kok hebben er echter de voorkeur aan gege ven niet in te grijpen, zelfs het verzoek daartoe van de president van de VS na de beruchte september-moor- den door Bouterse c.s. is genegeerd. Zij hebben geko zen voor het uitoefenen van druk en het zo goed en zo kwaad als het gaat gaande houden van de dialoog. Een snert-dialoog overigens, want wat valt er te dialo giseren met mensen die hun zakken vullen ten koste van de eigen bevolking en die soms zelfs ronduit cri mineel zijn? De dialoog wordt namens het kabinet-Kok gevoerd door de ministers van buitenlandse zaken, Van Mier- lo (D66), en van ontwikkelingssamenwerking. Pronk (PvdA). Beide heren hebben een stevige geschiedenis in de betrekkingen met Suriname. Van Mierlo was, als minister van defensie in het kabinet-van Agt, verant woordelijk voor het verzetten van de Nederlandse be grotingswet, door zonder medeweten van het par lementontwikkelingsgelden aan te wenden voor de bewapening van het Surinaamse leger, iets waar Bouterse hem nadien zeer dankbaar voor kon zijn. En Pronk? Ja, Pronk, de eeuwige idealist, die reeds miljar den guldens aan Nederlandse belastinggelden overal ter wereld in bodemloze putten heeft mogen storten, is de architect van Surinames onafhankelijkheid. Achteraf gezien een gebeurtenis die maar beter niet had kunnen plaatshebben. Het land is te klein om als zelfstandige eenheid te functioneren en was er bui tendien volstrekt niet rijp voor. De Surinaamse elite heeft kans gezien om van dit eens welvarende en uit stekend bestuurde land in een decennium tijd een ru- ine te maken, met een infrastructuur die in puin ligt en een bevolking waarvan een deel honger lijdt. En dat in een zo vruchtbaar en grondstofrijk land. Je hoeft maar een pit in de grond te stoppen en morgen kun je bij wijze van spreken de tomaten plukken. De elite heeft wel heel erg goed voor zichzelf ge zorgd en schroomt niet daartoe de staatsmacht volle dig ten eigen bate aan te wenden. Het algemene be lang bestaat niet, er is slechts het belang van de elite. Die is verdeeld in rivaliserende groepen, maar is één als het gaat om de uitbuiting van land en volk. De eli te betaalt nauwelijks belasting en beschouwt de staat als haar particuliere eigendom. De elite woont in prachtige bungalows en het ontbreekt haar aan niets. Zo wel, dan haalt ze zonodig het ontbrekende van el ders. Met deze boeven, de Lachmons en de Bouterses van deze wereld, wordt nu gepraat, rechtstreeks of met hun satrapen. Elke kleine vooruitgang wordt uit vergroot en geïnterpreteerd als een belangrijke stap voorwaarts. Ondertussen mag de Nederlandse belastingbetaler opdraaien voor dit wanbeleid en wordt het gewone volk van Suriname er niets beter van. Het geld uit Ne derland verdwijnt rechtstreeks of via een omweg in de zakken waar de Surinaamse elite vindt dat het thuis hoort, namelijk hun eigen zakken. Het volk van Suri name heeft intussen gestemd met de voeten, woont nu voor de helft in het voormalige moederland en probeert daar zo goed en zo kwaad als dat gaat het hoofd boven water te houden. Of de Nederlandse regering trekt zich terug, óf ze grijpt direct militair in, herstelt de rechtsorde en pro beert de legale economié weer op te starten door de drugscriminaliteit uit te roeien. Zo zal het echter niet gaan. Het kabinet-Kok dialogiseert rustig voort, bouwt aan de geliefkoosde consensus en zakt aldus steeds dieper'weg in het moeras van harddrugsgeli- eerde criminaliteit. Het Surinaamse volk en de Neder landse belastingbetaler hebben ondertussen het na kijken. En Bouterse? Ja, Bouterses haan zal nog lang victorie kraaien over die oliedomme Hollanders. Wel licht dus nog enige gerechtigheid na eeuwenlang ko loniaal bewind. In de zorg gaat ruim zestig miljard gulden per jaar om. Daarvan is 3,5 miljard voor de thuiszorg bestemd. Treft de overheid geen maatrege len, dan exploderen de zorguitga ven en de premies voor de ziekte kostenverzekering. Dat kost koop kracht en banen, wanneer werkne mers proberen de hogere premie op hun werkgever af te wentelen. Daarom zijn achtereenvolgende kabinetten al jaren bezig via aller lei bezuinigingen de groei van het zorgbudget af te remmen. Politici schermen daarbij met een toverformule. Ze willen dure voorzieningen vervangen door goedkope, zonder dat mensen als gevolg van die operatie zorg te kort komen. In het Haagse die- ventaaltje heet dat 'substitutie'. Een soort Haar lemmerolie om de zorgcarrousel gesmeerd te la ten draaien. Door mensen later naar het bejaar denoord te verwijzen en ze eerder uit het zieken huis te ontslaan, kan substitutie veel geld opleve ren. Ondanks de voortschrijdende vergrijzing van de Nederlandse bevolking wonen steeds minder ou deren in een bejaardenoord. Sinds 1980 daalde het aantal bewoners met 20.000. De pensionprijs van een bejaardenoord bedraagt gemiddeld 42.000 gulden per jaar. De verbetering van de pensioenen laat onverlet dat de meeste bewoners het bejaardenoord niet volledig zelf kunnen beta len. De exploitatie van de verzorgingshuizen, zoals bejaardenoorden tegenwoordig heten, wordt sluitend gemaakt met een subsidie van ruim drie miljard gulden uit de schatkist. Doordat inmiddels 20.000 plaatsen zijn vervallen, heeft de rijksoverheid bij de bejaardenoorden via substitutie in theorie een bezuiniging van een half miljard gulden bereikt. In werkelijkheid heeft die substitutie veel minder dan een half miljard opgeleverd. De bejaardenoorden hebben te kam pen met onderbezetting en lege plaatsen kosten ook geld. Verder geven zij tegenwoordig ook zorg aan thuiswonende ouderen. Vanuit bejaarden oorden worden bijvoorbeeld dagelijks G0.000 warme maaltijden bij ouderen thuis bezorgd. En dat kost uiteraard veel geld. Met tafeltje-dekje, alarmeringssystemen en thuis zorg kunnen veel hoogbejaarden zich redelijk redden. De thuiszorg heeft echter onvoldoende extra middelen gekregen om die toevloed van ou deren op te vangen. De overheid nam van de be jaardenoorden, maar gaf te weinig aan de thuis zorg. Op dit moment wonen nog ongeveer 120.000 mensen in een verzorgingshuis. Maar de afslan king gaat door. In de volgende eeuw herbergen verzorgingshuizen mogelijk minder dan 100.000 bewoners. Dan zal de werklast van de thuiszorg opnieuw met 20.000 ouderen zijn toegenomen. Het substitutiedenken raakt ook de ziekenhuizen. Die gezondheidspaleizen zetten vijftien miljard gulden per jaar om. Tal van experimenten zijn de afgelopen jaren op stapel gezet om te bereiken dat ziekenhuispatiënten sneller naar huis kun nen. Eventueel met een tussenstop in het ver pleeghuis. Eén dag lig gen in het ziekenhuis kost gemiddeld 700 gul den, een dag in het ver pleeghuis staat op 270 gulden. De thuiszorg doet het aan huis voor nog aanzienlijk minder. Door patiënten eerder weg te schuiven van zie kenhuis naar eigen haard, kunnen per dag dus honderden guldens worden bezuinigd. Zo kan substitutie de totale zorguitgaven met vele tientallen milj oenen omlaag drukken. In de praktijk blijkt het bij experimenten met 'ziekenhuisverplaatste zorg' moeilijk te zijn alle neuzen in dezelfde rich ting te zetten. Elke zorgaanbieder acht zich ko ning op het eigen werkterrein. Door de bestaande gedwongen winkelnering heeft een verzekeraar nauwelijks sancties als een instelling bij substitu tie-experimenten dwars ligt. Ziekenfondsen be seffen dat bij de huidige wetgeving alleen kracht van argumenten en een zachte aanpak de vereis te medewerking van zorgaanbieders kunnen ga randeren. De uitstroom van patiënten uit ziekenhuizen naar verpleeghuizen en thuiszorg wordt versneld, doordat medisch specialisten binnenkort op een andere manier worden gehonoreerd. Vroeger kon de specialist er financieel belang bij hebben dat mensen een dagje langer in het dure ziekenhuis bed lagen. Dat bood hem de mogelijkheid om wat extra onderzoekjes te doen. De patiënt drong daar vaak op aan, uit angst een gevaarlijke ziekte onder de leden te hebben. De specialist had daar wel oren naar, omdat hij per onderzoek of ver richting wordt betaald. Stukloon dus. Op sterke aandrang van minister Borst van volksgezond heid zijn in vrijwel alle ziekenhuizen nu afspra ken gemaakt om de specialisteninkomens voort- Steeds meer mensen doen een beroep op de thuiszorg. Die zorg krijgen ze in veel gevallen echter maar mondjesmaat. Hoe kan dat, en is het 'alleen' maar een kwestiè van meer geld om de problemen op te lossen? Frans Nypels, hoofdredacteur van deze krant, en Flip de Kam, hoogleraar economie aan de Rijksuniversiteit van Groningen, gingen op zoek naar het antwoord. aan anders te bereke nen. Zij krijgen een min of meer vast in komen, onafhankelijk van het aantal ver richtingen. De specia list verliest zijn belang mensen langer op zaal te houden. Patiënten gaan dus eerder naar huis. De thuiszorg mag,hét verder op knappen. Opnieuw hetzelfde verhaal. Bij substitutie van ziekenhuisverple- ging en als gevolg van een andere honore ringvan specialisten neemt de werkdruk van de thuiszorgin stellingen toe. Zonder dat extra geld wegens taakverzwaring be schikbaar komt. De groeiende groep langer thuiswonende ouderen en een golf steeds vroeger uit het zieken huis ontslagen patiënten bezorgen managers van thuiszorginstellingen soms slapeloze nachten. Meer klanten, met een groeiende zorgbehoefte, nauwelijks meer geld. Dan kan de werkdruk al leen worden verlicht door veel doelmatiger te gaan werken. Daar bestaan ook mogelijkheden voor, is de stelli ge overtuiging van de zorgverzekeraars en in ambtelijk Den Haag. Cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau geven een onthullend door kijkje. In de gezinsverzorging werkt nu net zo veel personeel als in 1980. Die velenen echter bij el kaar 5,5 miljoen uren minder hulp dan de 53,5 miljoen uren vijftien jaar geleden. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg vecht dit cijfer aan. De zorgproductie zou 'slechts' met 2,5 miljoen uren zijn temggelopen. Voor een deel is dit verklaar baar. Méér klanten krijgen korter hulp en verzor ging. Personeel is dus vaker en langer onderweg. Door toegenomen reistijden is het aantal impro ductieve uren gestegen. Niemand beschikt over precieze productiecijfers. Maar vrijwel alle ingewijden erkennen dat veel 5de I TEKENING GERRIT VAN Dll ratei thuiszorginstellingen ondoelmatig werken. Hei ^e a en der in het land is al krachtig gereorganiseerd Voor werkbesprekingen wordt aanzienlijk mini tijd uitgetrokken. De werkplanning is gecentrallbll seerd. De verzakelijkte werkwijze brengt mee d medewerkers van doelmatig werkende instelliiM^ gen tegenwoordig volgens een strak geplande I7 n route langs de klanten gaan. Mensen worden u"ce soms al om acht uur onder de wol gestopt, om|®n om half negen en negen uur weer andere klantr"^ langs de route óp hulp wachten. ?et° Vroeger hadden wijkverpleegsters en gezinsverfei1^ zorgsters een redelijk zelfstandige baan. Er be- F™ stond ruimte voor eigen initiatief. Die vrijheid verdwijnt, waardoor het werkplezier minder wordt. Wat werkers in de thuiszorg het meest steekt, is dat zij geen tijd meer hebben om wat rp extra hulp en aandacht te geven aan bijvoorbeep v vereenzaamde ouderen. „Zo is het niet leuk meer", zeggen heel wat zorgverleensters. jfj Negatieve berichten over wachtlijsten en de werksituatie verslechteren de positie van de L. thuiszorg op de arbeidsmarkt. Oproep- en uren1 contracten zijn in opkomst, zodat klanten bete;^, kunnen worden bediend op tijden die hun uitk n men, zonder dat starre CAO-bepalingen de dienstverlening onbetaalbaar maken. Zolang niet doelmatiger wordt gewerkt, maakt leen een ruimer budget het mogelijk méér men^'jg sen te helpen en wachtlijsten te laten verdwijm Nu is het andersom. De wachtlijsten worden la U(ja ger en her en der wordt zelfs personeel ontslag^jer Niet alleen door geldgebrek, maar ook omdat osj, paciteit wordt verschoven: van provincies naai^j Randstad. In het verleden zijn veel banen op platteland geschapen, om daar de hoge werklo j ye heid te bestrijden. Sinds een aantal jaren wordi ls deze bevoordeling van de buitengewesten stap gewijs teruggedraaid. Het beschikbare geld en dus de zorgcapaciteit worden nu voornamelijk verdeeld in verhouding tot het aantal 75-plusse in een regio en volgens nog enkele andere maa staven. Dit was het tweede deel van een serie over de thuiszorg. Hét eerste deel verscheen op 10 sejf tember. Morgen: Het groene boekje van de thuiszorg. Bill Clinton: moderne Pilatus. De Amerikanen, die zichzelf be schouwen als de politieagenten van de wereld, hebben wel erg vreemde opvattingen over het her stellen van de orde. Een week gele den deelden zij nog met veel bra voure bekeuringen uit in de vorm van kruisraketten. Militaire doelen in het zuiden van Irak werden ge bombardeerd. Daarmee dachten de Amerikanen Saddam Hussein te straffen voor een nieuwe reeks moordpartijen in het noorden van Irak dat na de Golfoorlog in 1991 beschermd gebied werd voor de Koerden. Enkele dagen eerder was het Iraak- se leger het noorden van het land binnengevallen. Als argument werd aangevoerd dat de Koerdi sche Democratische Partij (KDP) om hulp had gevraagd in de strijd tegen de Iran-gezinde Patriottische Unie van Koerdistan (PUK). Zo snel als hoofdagent Clinton zich meldde in een poging orde op za ken te stellen, zo vlug heeft hij de brandhaard weer verlaten. De overtreders uit Bagdad waren te rechtgewezen en daarmee waren volgens Clinton de ernstigste pro blemen uit de wereld. In werkelijkheid is de toch al be labberde situatie voor de Koerden alleen nog maar slechter gewor den. Terwijl veel Irakezen nog al tijd meevechten aan de zijde van de KDP, wast Clinton echter als een moderne Pilatus zijn handen in onschuld. De Koerden moeten het zelf maar zien eens te worden. Terechtgewezen door Frankrijk en Rusland, die zich duidelijk gepas seerd voelden door de kruisraket- ten-actie van de VS, voelt Clinton er niets voor om nog langer als controleur en scheidsrechter in dit gebied op te treden. Daarmee heeft hij zijn Republikeinse tegen stander in de Amerikaanse verkie zingsstrijd, Dole, een kans voor open doel gegeven. Dole heeft er terecht op gewezen dat de aanpak van Clinton twijfels oproept en dat hij zijn werk had moeten afmaken. Veel beter was het geweest als de geallieerden het noorden van Irak beter hadden beschermd en de nieuwe aanval van Irak hadden voorkomen. Nu dat niet het geval was, zijn de Amerikanen snel in de tegenaanval gegaan. De komende verkiezingen in de VS hebben daarbij ongetwijfeld een rol ge speeld. Clinton wilde vooral daad krachtig overkomen bij zijn kie zers. Zonder die stembusstrijd hadden de Amerikanen waar schijnlijk net als vóór de Golfoor log in 1991 eerst overleg gepleegd met hun Arabische en Europese bondgenoten. Door dat nu niet te doen, hebben de Amerikanen de nodige steun verspeeld, wat weer in het voordeel kan zijn van Sad dam. Mede daardoor zijn de Koerden voor de zoveelste maal de grote verliezers geworden. Dat geldt ook voor de Irak-gezinde KDP'ers. Zij verkeren in de veronderstelling dat zij na het verdrijven van de PUK de alleenheersers zijn over het noor den van Irak. Niets is minder waar. Enerzijds hebben de KDP'ers de loper uitgelegd voor de Irakezen voor wie het land boven de 36ste breedtegraad alleen op papier nog verboden gebied is. Anderzijds mag Turkije van Clin ton een 'veiligheidszone' twintig kilometer in het no van Irak instellen. Ook in zicht toont Clinton zich ee waardige politieman. Van ferhulp is g van de daders wordt beloo keiharde optreden van de wordt gelegitimeerd. In tegen de eveneens niets er mand ontziende Koerdisd derspartij PKK zijn door Ai heel wat bombardementei uiterste noorden van Irak voerd. In plaats van aan te op onderhandelingen, vin< ton het goed dat dit feite gewoon bij Turkije wi trokken. De droom van de Koerden een vrije staat te krijgen, is deze ontwikkelingen wree< stoord. Dat is niet alleen tc schrijven aan de onderling deeldheid van de Koerden zeker ook aan het merkwa optreden van de Amerikan ihti1 r Vo .vHVOO J J.as ■>ïg' bu; ;n 1 JnP' 't gébiet °s" JAN PREENEN irki np Hik

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2