Leidsch Dagblad 21 Veiligheid Schiphol: meer huizen slopen Chesprop belooft snelle aanpak Leidse Stationsflat ouw jeugdgevangenis Sassenheim kan beginnen ir rents gras de ArenA 5 [koord over taal-CAO Keukenhof-express wekt ongeloof in Lisse Wetenschappers denken aan 'Nieuw Srebrenica' 1QMI GOED NIEUWS ÏNSDAG 11 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 he Ac Binnenland Buitenland Bonden dreigen met acties bij Nederlandse Spoorwegen Geallieerden lieten Zwitsers nazi-goud houden Kerk en Samenleving Wereldraad van m Kerken zit in een J J diepe crisis Sport LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 •blad Schalke legt Roda op de pijnbank stuurs rechter wijst bezwaren omwonenden af haag/sassenheim van wanrooy bouw van de jeugdgevangenis in Sas- heim kan, na bijna een jaar vertraging, innen. De Haagse bestuursrechter ft vanochtend de bezwaren van een fep Sassenheimse omwonenden tegen evangenis afgewezen, e afspraken met de Stichting Frentrop lingereind (die de jeugdgevangenis kat beheren) over het aanbrengen van aarden wal rond het complex was een de belangrijkste redenen voor be- irsrechter H. Ollermann om de bouw- Jld ta, stop op te heffen. Ook de toezegging om bij de Klinkenbergerpias een recreatiege bied van 2,7 hectare aan te leggen speelde een belangrijke rol. De gemeente Sassen heim voldeed hiermee in Ollermanns ogen aan de voorwaarden die hij stelde toen omwonenden bezwaren bij hem in dienden. De gemeente Sassenheim had de be zwaren van de omwonenden van de Rijks straatweg in Sassenheim en de protesten van bewoners van de Clinkenburgh en de Willemshof in Oegstgeest al eerder van ta fel geveegd. De rechtbank deed daar nog een schepje bovenop. De Stichting Fren trop Teylingereind (SFT) mag gewoon gaan bouwen aan een gesloten opvangin richting voor jongeren. Na een overeenkomst met de project ontwikkelaar Korswagen, waarbij SFT voor een gulden eigenaar van de grond werd, bepaalde Sassenheim dat de stichting de noodzakelijke werkzaamheden moest (la ten) uitvoeren. Daar zal volgens de ge meente 55.000 gulden mee zijn gemoeid. Voor de inrichting van het plan is inmid dels een bankgarantie gesteld. Als de SFT de afspraken niet nakomt, is zij een boete van 250.000 gulden verschuldigd. alle. ven gpd vandaag ligt er Drents es®» in de Amsterdam ArenA. odenproducent Queens Suit Drouwen heeft zes- erd vierkante meter gras- geleverd voor het herstel et zwaar geteisterde voet- Id. Ruim dertig man zijn bezig om de veelbespro- nat klaar te maken voor ig, wanneer Ajax tegen i speelt. gehavende voetbalveld in inA heeft een oppervlakte esduizend vierkante me- )e techniek die een deel grasmat moet redden, is het bedrijf uit Drouwen kkeld en nog nooit eerder jast. ,,Er worden extra blokzoden op een deel et veld gelegd", vertelt di- ïr Rienks. Volgens hem is ver een paar weken duide- de techniek aanslaat, ordvoerder Joost Slooten le Heidemij, verantwoor- voor de aanleg van de ïat in Amsterdam, reageer- nmorgen verbaasd. „Wie Queens Grass? Oh ja, dat leverancier van ons. Het ijn dat wij dat bedrijf een icht hebben gegeven. Ik bet wel even voor u uit en terug." Slooten verdween Igens in een vergadering s niet meer bereikbaar. (meer gpd erkgevers en werknemers grootmetaal hebben giste- a ruim twaalf uur onder- ilen een nieuwe CAO afge- voor de 180.000 werkne- In de nieuwe CAO, met loptijd van 22 maanden, is jroken dat de werknemers jonsverhoging krijgen jrocent in het eerste jaar 75 procent in het tweede Twee keer krijgen zij een uitkering van 0,91 int. De bonden (FNV, CNV, Inie, VHP) eisten eerder loonsverhoging van drie int per jaar. ist de loonsverhoging bonden met de werkge- rganisatie FME-CWM een potje aanleggen om werk- enheidsprojecten te beta- )e werkgevers storten 1,1 int van de loonsom in het De bonden, die hiervoor ir 1 procent van de loon- listen, boekten op dit punt deine overwinning. Daar wel tegenover dat de 36- werkweek is geschrapt, amende jaar gaan bonden Erkgevers verder uitzoeken de VUT betaalbaar kan en gehouden, betrokken bonden leggen 'incipe-CAO met een posi- tret dvies voor aan de leden, nde j^'C: Haarlemm roten 41. AMSTERDAM-C; Molsteeg 12, Juistraat. AMSTERDAM. Gelderlandplein NHEM: Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C: itf- 62. GRONINGEN: Oosterstraat 27. JjT: Gildenkwartier 173, (Hg Catharijne) katwijk» Drie jaar geleden volgden Piet en Janna Kort uit Katwijk bij Lenie 't Hart in Pieterburen een cur sus EHBZ (Eerste Hulp Bij Zeehonden). Gisteren konden ze die in praktijk brengen. Ter hoogte van de uit watering spoelde een ongeveer vijf maanden oude zeehond aan op het Katwijkse strand. Mede dankzij het gezin Kort werkt de 'huiler' inmiddels in Pieterburen aan zijn herstel. De jonge zeehond lag al een uur of drie op het strand toen de Katwijkse EHBZ'ers bij hem arriveerden. „Hij was behoorlijk verzwakt, wat wel bleek uit het feit dat-ie niet meer op de loop ging voor alle nieuwsgierige toeschouwers", vertelt Piet Kort. „En hij had koorts. Dat voelde ik aan zijn achtervinnen. Ja, dat zijn zo van die dingen die we op de cursus hebben geleerd." Volgens Kort is niet bekend of de zeehond uit Zeeland komt of van de Wadden. „Maar in beide gevallen geldt dat hij een aardig eindje van huis is geraakt. Hij is waarschijnlijk door een storm, of een andere vorm van verstoring, zijn moeder kwijtgeraakt en gaan dwalen." Als de zeehond, die naar de jongste zoon van het gezin Kort 'Jeroen' is gedoopt, in het zeehondenopvangcentrum vol doende is aangesterkt en genezen van eventuele kwalen, wordt hij op de Wadden weer losgelaten. Pagi na 16: 'In de praktijk bleek het lastiger dan op de cursus'. foto dickhogewoning Ruzie luchtvaartinstanties over grootte zones h tt(j //"wywTxsr n /90J O/htmjAhui s. h tm] HET WOORD IS AAN De Freycinet Je moet de mensen in kleine dingen beoordelen, want daarin letten zij minder op zichzelf dan in grote. De veiligheidszones rond Schiphol zijn groter dan tot nu toe door de overheid is aangegeven. Daardoor zullen mogelijk meer huizen moeten worden gesloopt dan eerst is vastgesteld. Een en ander heeft geleid tot een fikse ru zie tussen de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) en de stich ting Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR). Beide partijen weigeren meer informatie te ver strekken. den haag «jan kuys haags redacteur Minister Jorritsma heeft in een brief aan de Tweede Kamer het NLR verweten zich niet aan de afspraken te hebben gehouden over het uitvoeren van nieuwe berekeningen. Daardoor zijn er volgens Jorritsma naar verhou ding zeer kleine veiligheidsge bieden uit de bus gekomen. De minister verwijt het NLR nie mand op de hoogte te hebben gesteld van de andersoortige berekeningen. Door de wijziging in de bere keningsvoorschriften ongedaan te maken worden volgens Jorri tsma de veiligheidszones groter. Daardoor zullen meer wonin gen moeten worden gesloopt. Uitgangspunt is namelijk dat el ke woning binnen de berekende veiligheidszone moet verdwij nen. Om zekerheid te krijgen over de juiste wijze.van bereke nen wil Jorritsma een contra expertise laten doen. Pas daarna staan het exacte aantal te slo pen huizen en de veiligheids contouren vast. Voorzitter J. van Houwelingen van het NLR en tevens burge meester van Haarlemmermeer erkent dat er een probleem is van beperkte omvang. Volgens hem gaat het om een verschil van mening over de bereke ningswijze. Van Houwelingen betreurt het dat Jorritsma pu bliekelijk het NLR een veeg uit de pan geeft. Voor het overige sluit hij zich aan bij gemaakte afspraken om inhoudelijk niet op de kwestie in te gaan. 7714° 7°/16° 9-/17° neerslag 60% 30% 10% zonneschil? 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzieht op pagina -] Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Natuur en Milieu Ombudsman Randstad De ontwikkeling van een plan voor het Leidse Stationsplein, waar nu op nummer 10 tot 22 een verpauperde kantorenflat staat, wordt 'voortvarend ter hand genomen'. Dat zegt R. van de Putte van de in Den Haag gevestigde ontwikkelingsmaat schappij Chesprop II. Wat er met het pand gaat gebeuren, wil Van de Putte niet zeggen. „Zul len we dat niet eerst aan de ge meente presenteren?", vraagt hij retorisch. Chesprop II is een van de BV's die binnenkort een aan schrijving kan verwachten van de gemeente. Leiden wil dat aan de verwaarlozing van de flat, schuin tegenover de uit gang van het station Leiden Centraal, een einde wordt ge maakt. Het pand, dat al jaren leegstaat, is sinds het voorjaar van 1994 eigendom van Chesprop. Volgens Van de Putte kan de gemeente snel een plan voor de plek aan het Stations plein tegemoet zien. „En als wij een aanschrijving krijgen van de gemeente dan zullen wij daar keurig op antwoorden." Leiden had na eerdere con tacten met Van de Putte, en de inmiddels ontslagen directeur A. van den Ingh van Planvisie BV, weinig hoop dat de eigenaar iets anders van plan was dan het gebouw te laten verpaupe ren. Van den Ingh zei in 1994 nog, dat hij in opdracht van Chesprop een bouwplan voor het Stationsplein zou ontwikke len. Een uitspraak die hij later nog wel eens herhaalde, zonder dat er ooit een plan op tafel kwam. Van de Putte ontkent nu iets te maken te hebben met Van den Ingh en zijn plannenmake rij. „Die meneer heeft nog nooit voor mij gewerkt", zegt hij be slist. Het bedrijvenregister van de Kamer van Koophandel toont echter aan, dat Plan visie BV wel degelijk deel uitmaakt van Van de Puttes Chesprop- groep. De BV Chesprop X is de enig aandeelhouder van zowel Chesprop II als Planvisie. De BV's zijn allen gevestigd aan de Lange Voorhout in Den Haag, op een steenworp afstand van elkaar. Wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) neemt na de woorden van Van de Putte een afwachtende houding aan. „We zullen het maar positief bena deren. Als hij eindelijk iets gaat doen, is dat prachtig. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik er nog niet veel vertrouwen in heb." Van Rij herinnert zich maar al te goed dat Van den In gh namens Planvisie in contac ten met voormalig wethouder J. Walenkamp (CDA, economi sche zaken) ook al eens liet we ten grootste plannen te hebben voor die 'unieke locatie'. .10 19 .16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers19 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan8 Coupon op de pagina Uit gaan voor een glas wijn bij Alfred's Diner vorstelijk me nu in Alphen a.d. Rijn. VOETBAL OP TV 20.00-22.25 uur: Nederland 2, Auxerre-Ajax. Deel van perron station Lisse nu nog in gebruik als terras lisse paul van der koou voer komen, moeten vaak over stappen. Van de trein op de snelbus vanuit Leiden, bijvoor beeld. Wanneer je vanuit Am sterdam en Haarlem in de trein kunt blijven zitten, zal dat men- In het voorjaar met de trein naar de Keukenhof? Ze kunnen het maar moeilijk geloven bij de Keukenhof en het restaurantje in het gesloten stationsgebouw sen zeker aanspreken, van Lisse. „Hoe willen ze dat doen?", vraagt M. Taylor Parkins, bedrijfsleider van sta tionsrestaurant 'De Verloren Koffer', zich af. „Een deel van het perron heb ik nu in gebruik als terras." H. van Os, voorzitter van de Raad van Beheer van de Keu kenhof, is zeer benieuwd of de Keukenhof-express naar Haar lem en Amsterdam er wel bij kan op de toch al drukke lijn. „Maar als het Lovers Rail lukt, hebben we natuurlijk geen be zwaar. Integendeel. De mensen die nu met het openbaar ver- Hij hoopt dat mensen de auto laten staan voor de trein: „Voor al ouderen, die opzien tegen het drukke verkeer." Daarnaast hoopt hij op extra bezoek, wan neer de trein tussen 27 maart en 22 mei heen en weer pendelt tussen hoofdstad en bloe mentuin. „Schattingen durf ik echter niet te maken. De laatste jaren stopte hier alleen, zo nu en dan, een trein met toeristen uit België of Duitsland. Zo'n ex press is dus een heel nieuw ge beuren, waarmee je eerst erva ring moet opdoen. Directeur P. Sul van Lovers Rail gaat uit van acht- tot ne genduizend Keukenhof-trein- gangers. „We richten ons met name op de extra reizigers. Toe risten bijvoorbeeld, die Amster dam bezoeken, met onze boten rondvaren en het aantrekkelijk vinden dat ze rechtstreeks en zeer comfortabel naar de Keu kenhof kunnen. Want zo'n treinreis is natuurlijk zeer com fortabel." 's Morgens om half tien wil hij de eerste Keukenhof-express uit Amsterdam laten vertrekken. Om vijf uur 's avonds moet de trein de laatste terugreis aan vaarden. Het gaat om een uur- dienst, terwijl een ritje Amster dam-Keukenhof een half uur duurt en een ritje Haarlem-Keu kenhof een kwartier. „Voor de treinen ligt in Lisse een mooi zijspoor, maar we moeten nog bekijken of het perron lang ge noeg is. Ook moet het station nog veilig worden verklaard en formeel worden heropend. Met de Keukenhof wil hij overleggen over een 'aardige pendel' tussen station en bloe mentuin: „Want het zou zonde zijn als mensen fijn met de trein gaan en dan het laatste stukje lopen net te ver voor ze is." Op een tussenstop in het stations restaurant hoeven Keukenhof- gangers alvast niet te rekenen. „Overdag zijn we dicht, aan kof fiedrinken doen we niet", klinkt het vanuit De Verloren Koffer. „En als je 's avonds bij ons een tafeltje wilt hebben, moet je twee maanden van tevoren re serveren." Pagina 16: NS: treinreiziger dupe van concurrentie Lovers Plaats moet in moslimgebied tussen Sarajevo en Tuzla komen GEWELDIG AANBOD SARAJEVO «ANP - Een groep wetenschappers wil een compleet nieuw Srebrenica laten bouwen. De stad moet de oorspronkelijke bewoners van de Oost-Bosnische enclave her bergen, die vluchtten wegens de Servische verovering. Bij de val van de VN-veiligheidszone, vo rig jaar juli, waren ook Neder landse blauwhelmen betrokken. Het idee voor 'Nova Srebreni ca' is afkomstig van de Ameri kaanse professor John Dussich. Hij onderzoekt de psychische en lichamelijke problemen bij slachtoffers, van oorlogsmisda den tot verkeersongelukken. De wetenschapper, die in het Ja panse Tokiwa doceert, was de afgelopen weken op werkbe zoek in Bosnië. Volgens de plannen komt de nieuwe plaats in moslimgebied tussen Sarajevo en Tuzla te lig gen, op een plek waar de bewo ners zich veilig voelen. De kos ten van de bouw zijn begroot op vijf miljard dollar. De initiatief nemer verwacht dat de Neder landse regering een vijfde van dat bedrag wil betalen. „Nova Srebrenica is mogelijk de enige permanente oplossing voor de vluchtelingen", zo mo tiveert Dussich zijn idee. De stad moet de duizenden ont heemden, die nu vaak in erbar- INSTIMAR NIMA-A OF -B DIPLOMA IN 15 AVONDEN Informatieavond 16 september a.s. Bel voor inlichtingen: 071-3013273/3011534 of per E-mail; instimar@ worldonline.nl Zie pag. 4 melijke omstandigheden ver spreid over Bosnië wonen, weer bijeenbrengen. De mensen moeten de kans krijgen op nieuw een gemeenschap te vor men, aldus Dussich. Het nieuwe Srebrenica is al lereerst voor de ex-bewoners van de oude stad en omliggen de dorpen bedoeld, maar zal ook openstaan voor anderen. De initiatiefnemer wijst in dit verband op het forse 'vrouwen overschot', aangezien veel man nen zijn omgekomen of nog als vermist gelden. Vooruitlopend op een defini tieve oplossing beginnen de au toriteiten her en der in Bosnië projecten voor vluchtelingen uit Srebrenica. In Vogosca, acht ki lometer ten noorden van de Bosnische hoofstad, gaat op 1 oktober een gemeenschapscen trum open, bedoeld voor de naar schatting duizend vrou wen, kinderen en bejaarden die uit de gevallen enclave in Vo gosca terechtkwamen. Het centrum wil de slachtof fers op alle mogelijke manieren bijstand bieden, van rechts- en medische hulp tot het organise ren van hobby-activiteiten. Vo gosca is een project van de VN- vluchtelingenorganisatie UNH- CR in samenwerking met de Amerikaanse actiegroep World Visions International. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is góed nieuws. Dus n a abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) - (I.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1