Wereldraad van Kerken in diepe crisis 'Betrek burgers meer bij zorg voor milieu 'Organisatie SoW-kerken ontoelaatbaar' Kamerlid Van der Ploeg spreekt op KPMG-ontbijt i! Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers Leiden Regio Jan van Hout-penning voor GGD-arts Cursus voo rokers die willen stoppa Kerk Samenleving WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 07 leiden gert visser Voor de derde maal houdt KPMG op de derde woensdag in september een ontbijtbijeenkomst waarop 'tussen jus d'orange en boterham' wordt gesproken over de plannen van de rege ring die een dag eerder zijn gepresenteerd. De ontbijtzaal in Holiday Inn gaat woensdag 18 september om kwart over zeven open waarna om acht uur het officiële gedeelte begint. Op alle KPMG-bijeenkomsten in den lande wordt een videoband gedraaid waarop een in terview is opgenomen van R. Koedijk, voorzitter van de raad van bestuur van KPMG, met minis ter van financiën G. Zalm. In Leiden reageren vervolgens PvdA-kamerlid F. van der Ploeg en A. Coenen (directeur Research voor Beleid) op de miljoenennota. Directeur V. Maaswinkel van de KPMG-vesti- ging in Leiden noemt het ongedwongen samen zijn één van de belangrijkste kenmerken van het KPMG-ontbijt. „Het is een redelijk informele sfeer waarbij je op een bijzonder tijdstip zomaar naast een willekeurig iemand belandt. Uit het feit dat er alweer 120 kaarten zijn uitgegeven, blijkt wel dat ondernemers, maar ook veel plaatselijke politici, deze bijeenkomsten erg op prijs stellen." Wie nog wil deelnemen aan dit kosteloze ont bijt, dient zich nog deze week aan te melden bij KPMG, tel. 071-5246246. Leidse Milieu Raad geeft tips aan gemeenteraad leiden herman joustra Nodig wijkbewoners uit. Laat ze eens meediscussiëren en mee denken over het milieu in hun buurt. Over hoe bijvoorbeeld het groen het best beheerd zou kunnen worden. En stimuleer die bewoners om zelf actief bij te dragen aan het groenbeheer in hun omgeving. Zorg voor een uitleenpunt van tuingereed schappen. Zet een cursus op in ecologisch tuinieren. Geef de toekomstige bewoners van een nieuwe wijk tijdig de gelegen heid om hun wensen kenbaar te maken over de inrichting van hun wijk met bomen en plan ten. Dat is zo maar een greep uit een reeks adviezen en tips die de Leidse Milieu Raad de ge meenteraad geeft in een brief. De Milieu Raad constateert in haar brief dat de zogeheten Lo kale Agenda, waarvoor de ge meenteraad zich al in 1994 sterk maakte, nog steeds niet van de grond is gekomen. Die Lokale Agenda is een lijst met maatre gelen en acties van de gemeen te voor het aanpakken van milieuproblemen binnen de stadsgrenzen, in nauwe samen werking met bedrijfsleven en burgers. Om zo'n programma op te stellen, zo concludeerde Leiden destijds, zou de gemeen te met tal van organisaties op milieugebied, met burgers en met winkeliers moeten gaan discussiëren. Zo zouden alle problemen op milieugebied eens netjes op een rijtje kunnen worden gezet. Uiteindelijk zou er dan een plan moeten komen om al die problemen aan te pakken. Leiden constateerde enige tijd geleden echter al dat met name het betrekken van zoveel moge lijk verschillende doelgroepen bij de discussies een groot pro bleem was. Om die reden wil de Milieu Raad nu een paar con crete tips geven om een begin te maken met de Lokale Agenda. Een paar onderwerpen zijn daarvoor volgens de organisatie bij uitstek geschikt. Behalve het groenbeheer in de wijk zijn dat onder meer het stimuleren van milieuvriendelijk winkelen, van milieuzorg in studentenhuizen en huizen voor werkenden jon geren. Zo moet de gemeente bij het stimuleren van het milieuvrien delijk winkelen de winkeliers zelf laten bedenken hoe ze een bijdrage zouden kunnen leve ren aan een wat duurzamere sa menleving. Bijvoorbeeld door hun assortiment iets anders sa men te stellen, met producten die langer meegaan en met pro ducten die voor minder afval zorgen. Daarbij is het uiteraard wel nodig de milieukennis van de winkeliers bij te spijkeren. Op een soortgelijke manier zou de gemeente de milieuzorg in eigen huis van studenten en werkende jongeren kunnen sti muleren. Extra aandacht komt er ook voor de lager opgeleiden. Want, zo luidt de redenering van de Milieu Raad, acties van de over heid om het milieubewustzijn van mensen te vergroten berei ken meestal slechts diegenen die na de lagere school een ver volgopleidinghebben genoten. leiden „Een unieke combinatie van een goe de manager en het vertrouwde gezicht van een schoolarts." Zo omschreef de Leidse PvdA-wethouder H. Koek (onderwijs, zorg en emancipatie) gistermiddag GGD-arts I. Gijs man bij de uitreiking van de Jan van Hout penning. Gijsman nam afscheid als coördina tor van de afdeling jeugdgezondheidszorg. Zij gaat met de VUT. Sinds 1964 was ze werk zaam als arts, de eerste 13 jaar als consulta tie-arts in verschillende Leidse wijken en bij na twintig jaar als schoolarts. De laatste vijf tien jaar was zij ook coördinator van de dienst. Naast haar werk bekleedde ze ver schillende nevenfuncties in de gezondheids zorg. De Van Hout-penning, vernoemd naar een gemeentesecretaris ten tijde van het be leg van Leiden, is een onderscheiding voor ambtenaren die met bijzondere toewijding hun taken hebben uitgevoerd. Tijdens de drukbezochte afscheidsreceptie in het GGD- gebouw aan de Roodenburgerstraat werd op verzoek van Gijsman haar opvolger Paul Hu- gen gepresenteerd. Hij neemt vanaf 1 novem ber haar taken over. foto loek zuyderduin Proefpersone voor pil gezo 0] leiden caroline van overbs Voor het testen van een type anticonceptie-pil zo Leidse onderzoeksii TNO Preventie en Gezo DRp, vrouwen tussen de 18 jaar. Zij moeten gezond ^t bereid zijn om dertien {en den de nieuwe pil te slikl hee kele bloedonderzoeken jorp wendig onderzoek te gaan. De nieuwe pil is al g betrouwbaarheid en vi k zwangerschap. Ook zw« middel met een bepaalt di progestageen, een vrouwe erw slachtshormoon, mindt *'t - werkingen hebben. He ei moon in de pil zorgt en- de eicellen niet rijpen i ,e'é 1 vrijkomen en dat de barooni dermond 'op slot' gaat, e n re door slecht toegankelijk het zaad van de man. Onbekend is nog welk 'eer ten deze pil heeft op he vlies van de baarmoeder vraag willen de onden graag antwoord. Voor verbetering van 'de pil' van belang dat vrouwe; doen aan het onderzoel TNO. Vrijwilligers krijgen 8 den vergoeding. Meer in tie bij mevrouw M. Dersj 071 -5 26 29 60. 'o ktijk ie il Vluchtelingenwerk is op zoek naar vrijwilli gers, die zich willen inzetten voor de bewo ners van het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg. De organisatie verzorgt in samenwerking met juristen en advocaten de rechtshulpverlening aan asielzoekers. Zo krijgt iedere asielzoeker van een me dewerker van Vluchtelingenwerk informa tie over de asielprocedure en nemen de twee - met behulp van een tolk - het vluchtverhaal, de motieven en de reisroute zorgvuldig door. De zaken worden op een rijtje gezet zodat de asielzoeker een zo vol ledig en geordend mogelijk verhaal kan ver tellen aan de ambtenaar van justitie. Vluchtelingenwerk in het opvangcen trum Leiden zoekt mensen die onbetaald minimaal twee dagen per week juridische begeleiding willen geven aan asielzoekers. Juridische kennis is niet noodzakelijk, wel belangstelling voor juridische zaken, een goede'motivatie en een HBO- of academi sche scholing. Vrijwilligers krijgen deskun dige begeleiding, scholing en training en een reiskostenvergoeding. Voor meer informatie kan contact wor den opgenomen met Anja de Gier van Vluchtelingenwerk Leiden, tel: 071- 5810360/5810347. Iet De Thuiszorg, het Kruisv e GGD en het Integraal i centrum. Samen vormen i werkgroep 'Stoppen mei ;hot die op maandag 7 oktol de slag gaat in het gebd juli de stichting Thuiszorgfehot Rijnland aan de Leidse straat. De cursus omv Vveri bijeenkomsten van t\\%45 plus in een later stadiu re n twee terugkombijeenk Deelname kost 200 maar aanvullend verziet bij Zorg en Zekerheid 1vol per jaar één cursus vergo i v gen. Informatie en aann bij Trudy Olij, telefooi 4056679. «liet REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 pd LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR De Wereldraad van Kerken verkeert in een diepe crisis. De lidkerken trekken zich te rug op het eigen erf, de theologische dia loog tussen de kerken is min of meer vast gelopen en met name financiële situatie is ernstig. Nog nooit heeft het oecumenisch scheepje - het symbool van de Wereld raad - zoveel tegenwind gehad. den haag anp Het 158 leden tellende centraal comité (bestuur) dat van 12 tot 20 september in Genève vergadert, moet onder meer het besluit nemen 44 van de 276 arbeidsplaatsen te schrappen. „De inkom sten zijn niet langer voldoende om de huidige ac tiviteiten van de raad te financieren", schreef scretaris-generaal dr. Konrad Raiser in juli aan de 330 anglicaanse, orthodoxe en protestantse lid kerken. Vorig jaar leed de Wereldraad een verlies van 28 miljoen gulden, terwijl de inkomsten 110 mil joen gulden bedroegen. Een kwart van de uitga ven moest worden gefinancierd uit de reserves die aan het eind van dit jaar uitgeput zijn. Zelfs voor een behoorlijke afvloeiingsregeling voor de ontslagenen, van wie sommigen ruim een kwart eeuw bij de Wereldraad hebben gewerkt, is geen geld meer. Hoewel de in 1993 aangetreden Raiser bijna de helft van zijn tijd besteedt aan het bezoeken van lidkerken (ongeveer 100 van de 200 werkdagen per jaar), lopen de inkomsten steeds meer terug. De rijke Duitse lidkerken, verenigd in de Evange lische Kerk in Duitsland, hebben al enige jaren geleden aangekondigd dat zij minder aan de oe cumenische en internationale organen zullen be talen. Tot dusver nam de EKD niet minder dan 40 procent van de uitgaven van de Wereldraad voor haar rekening. De Oost-Europese kerken, die ooit hun niet-in- wisselbare roebels en Oostmarken niet in Genève kwijt konden, weigeren nog steeds te betalen. Veel kerken in de Derde Wereld zeggen niet in staat te zijn hun verplichtigen na te komen. Al met al betaalt de helft van de lidkerken geen sou. Met een secretaris-generaal die de helft van de tijd niet aanwezig is, 30 stafleden die een kwart van hun tijd in het buitenland verblijven en een groot aantal ontslagen op komst, daalde de stem ming in het oecumenisch centrum in Genève tot ondér het nulpunt. Alle verslagen over de activi teiten die de vier afdelingen voor het centraal co mité hebben opgesteld, beginnen met een be schrijving van de vaak 'onhoudbare' financiële si tuatie. De afdeling voor Geloof en Kerkorde heeft kortgeleden zelfs in een open brief aan Raiser haar nood geklaagd. Het is dan ook geen wonder dat geen enkel progamma echt goed loopt. Het conciliair proces, in 1983 op de assemblee in Vancouver in gang gezet door de Zuid-Afrikaanse theoloog Allan Boesak en de Oostduitse kerken, is een zachte dood gestorven. De samenhang in de strijd voor gerechtigheid, vrede en een houdbare schepping GTPIC) is niet gehandhaafd. Het Programma tot overwinning van het ge weld (POV) wil maar niet op gang komen. Twee jaar geleden besloot het centraal comité tot de oprichting ervan op aandringen van de Zuid-Afri kaanse methodistenbisschop Stanley Mogoba, die wegens zijn strijd tegen de apartheid gevan gen heeft gezeten op het Robbeneiland. De be doeling is dat er nu aandacht komt voor het ge weld in de steden en voor bestaande projecten die daaraan een eind willen maken. Het zwakke begin van het anti-geweldpro- gramma staat in schril contrast tot het in 1969 door de Wereldraad opgerichte Programma ter Bestrijding van het Racisme (PCR). Onder leiding van de eerste directeur, de Nederlander Boude- wijn Sjollema, werd PCR al gauw een krachtige beweging die een stimulans betekende voor de bevrijdingsbewegingen in Rhodesië (het huidige Zimbabwe) en Zuid-Afrika. Geen Wereldraadpro gramma heeft zoveel weerstand bij de (rijke en blanke) kerken opgeroepen als PCR. Van het pro gramma ter overwinning van het geweld heeft bijna niemand ooit gehoord. In deze barre tijd vestigt Raiser zijn hoop op drie zaken: de uitwerking van een nieuwe visie op de oecumenische beweging, de assemblee in 1998 in Harare en de viering van het jaar 2000. Het eerste is vooral een thema voor theologen zonder dat het directe uitwerking op het beleid heeft. Wat betreft de assemblee: die van Vanvou- ver in 1983 was wel inspirerend (conciliair pro ces), die van Canberra in 1991, die werd over schaduwd door de Golfoorlog, veel minder. Voor de viering van het jaar 2000 bestaan aan oecume nische kant nog geen concrete plannen. Daarin is de Rooms-Katholieke Kerk die geen lid van de Wereldraad is, reeds veel verder. Secretaris Van der Graaf (Gereformeerde Bond): huizen «anp Het voorstel over de structuur van de arbeidsorganisatie van de toekomstige Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland (VPKN) is ontoelaatbaar. Dat schrijft dr. ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Ge reformeerde Bond, de rechter vleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk, gisteren in de Waarheidsvriend, het blad van de bond. De gezamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen (triosynode) buigt zich eind volgende week over een voorstel om de ar beidsorganisaties van de Samen op Weg-kerken in elkaar te schuiven. In een eerder stadium besloot de triosynode dat er en kel een 'aansturing' zou komen met het oog op één arbeidsor ganisatie als de kerken verenigd zijn. Van der Graaf vindt het voor stel van de moderamina (bestu ren) van de drie kerken 'onthut send'. Volgens hem is het voor stel geen aansturing maar een versnelde doorvoering van de Graaf hekelt deze volgorde. „Men gaat dus eerst het gebouw kopen en dan over de structuur praten", schrijft hij. „Dan kan men uiteraard niet meer heen om de blauwdruk voor de struc tuur, die nu voorligt." Van der Graaf concludeert 'dat opnieuw de breed kritische stem van de kerk wordt gene geerd'. Het hele proces wordt van bovenaf georganiseerd. Van de afgesproken decentralisatie is geen sprake. Bovendien wil de top de landelijke organisatie meer taken geven, waardoor de kosten hoger komen te liggen. In de kleiner wordende kerk zijn vooral de meest trouwe kerk gangers, onder wie de gerefor meerde bonders, de financiële steunpilaren. Zij hebben echter een minderheid in de synode en moeten dus tegen wil en dank mee in de kerkfusie. De algemeen secretaris van de Bond stoort zich ook aan de foto anp zinsnede uit het rapport waarin gesteld wordt dat slechts 'som- De triosynode moet zich schappelijke huisvesting, waar- mige medewerkers' lid moeten voorafgaand aan dit agenda- voor het oude militaire hospi- zijn van één van de drie kerken, punt op de komende synode taal in Utrecht de laatste over- „Nauwelijks met droge ogen te ook uitspreken over de gemeen- gebleven kandidaat is. Van der lezen", vindt Van der Graaf. Ir. J. van der Graaf: „Opnieuw wordt de breed kritische stem van de kerk genegeerd." nieuwe structuur, terwijl de be handeling van de kerkorde van de VPKN nog zeker tien jaar zal duren. Ontkerkelijking zet zich nog steeds voort den haag «anp De buitenkerkelijkheid van de Nederlandse bevolking is in de eerste helft van de jaren negentig verder gegroeid. In 1991 was 57 procent buiten kerkelijk, in 1995 was dat 62 procent. Nog ongeveer de helft van de Nederlanders gelooft in God. Op termijn zou de islam na de rooms- katholieke gezindte de twee de godsdienstige richting van Nederland kunnen worden. Dat meldt het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) in zijn rapport over 1996. De aanhang van de RK- Kerk en de Nederlandse Her vormde Kerk is sinds 1991 te ruggelopen. Vorig jaar was ongeveer 19 procent van de bevolking rooms-katholiek en 9 procent hervormd. De gereformeerden bleven met 6 tot 7 procent op hetzelfde niveau. Verwacht wordt dat de kerkverlating zich de komen de twintig jaar verder voort zet. Rooseveltstraat82 071-5356 35 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco INTERNET: http.//www.trefnl/9010/html/thuis.htm Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 07fl ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginjjfen ken tot het automatisch afschri abonnementsgeld, ontvangen tl per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of e dicap hebben), is een sar regionale nieuws uit het LeidschO geluidscassette beschikbaar. VoorI 0486-486486 (Centrum i ine ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 el woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m v tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vor bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uj overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpl Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasj daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21| Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasf daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.00j 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslur partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neu: de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde! kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1' babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14