Leidsch Dagblad 17 21 Europese aanpak kindermisbruik' Elektronica verdringt nachtzuster Noordwijk Kans op nieuwe aanval VS MEOB definitief naar Den Helder >e ambitie van FC Lisse BEL: 071-5128030 fnderbroekenlol zorgt voor pschudding in Roelofarendsveen Trianon Theater Elegant als Marlène Dietrich ƒ125,-rr39 (Ml MultiRent Kamer wil kunstgebit in ziekenfonds O Ballonnenactie op Schiphol GOED NIEUWS vJDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 ÏFeiten en Meningen Greenpeace: Kwart eeuw strijd voor een beter milieu 'f i Cultuur en Kunst Oleta Adams publiekstrekker op Night of the Proms Sport Nog geen abonnee? Ajax kwakkelt verder in Kerkrade tegen RodaJC i profvoetballers zijn al lig op weg met hun com- titie, maar de amateurs nnen pas komend week- jïde. Daarom vandaag een |Iage bij deze krant over de bs in de regio. Voetballers de zes zaterdagtoppers de 'Bollenstreekliga' ver- llen over hun ambities ]or het aanstaande voetbal- Vooral FC Lisse lijkt ho- ogen te gaan gooien. De buwe spits Jimmy Simons t dat 'alleen de titel' goed genoeg is voor hem en zijn ploeg. In de amateurkrant ook een verhaal over de vrouwen in het voetbal. Een trainster, verzorgster, fysiotherapeute en wedstrijdsecretaresse ver tellen over de mannenwereld die het voetbal is. In de speciale 'bewaar- krant' komen ook de kleine re clubs uitgebreid aan bod. Verder uiteraard gegevens over de competitie-indeling en het programma voor ko mend seizoen. Centrum 'Willem van den Bergh' enthousiast HET WOORD IS AAN Carlyle Het grootste van alle gebre ken is zich van geen enkel gebrek bewust te zijn. noordwijk irene nieuwenhuuse De tijd dat nachtzusters of -broeders zich wachtend door de nachtelijke uren ploegden, is voorbij. Althans bij 'Willem van den Bergh'. Dit centrum voor ver standelijk gehandicapten in Noordwijk heeft voor de nachtdienst een geheel nieuwe organisatie op poten gezet, waarbij de elektronica een belangrijke rol speelt. Per nacht is een team van vijftien mensen verantwoordelijk voor de zorg van de 850 bewoners. Het team is conti nu bezig. Hetzij luisterend in de centrale meldkamer, hetzij surveillerend op de fiets of daadwerkelijk bezig met ver pleegkundigehandelingen. Centraal staat een nieuw spreek- en luistersysteem. Op hun slaapkamer heb ben bewoners een luister- en spreekunit, dat elk geluid doorgeeft aan de centrale post. Daar staan acht beeldschermen opgesteld. Mocht het personeel iets ver dachts horen, dan kan het geluid worden versterkt. Op het beeldscherm verschijnt dan een kleurenfoto van de bewoner, inclu sief informatie over de verpleging. Zo kan beter worden beslist of er snel hulp moet komen of dat de geluiden niet ver ontrustend zijn. Ook kan snel een spreekverbinding tot stand komen om even met de cliënt op zijn kamer te over- leggen. Tegelijkertijd kunnen de drie beman ningsleden van de post via portofoons contact leggen met één van de overige twaalf nachtteamleden. Die surveilleren namelijk op de fiets over het gehele ter rein. Behalve reguliere verpleegwerk- zaamheden, zoals verschonen en medi catie toedienen, kunnen zij onmiddellijk te hulp schieten. De investering verdient zich in drie jaar terug doordat er tien verpleegkundi gen minder nodig zijn per nacht. Het systeem is zo bijzonder dat veel andere instellingen en verpleeghuizen belang stelling hebben. Het Noordwijkse cen trum zelf is zeer enthousiast. „Het is veel efficiënter dan in ieder gebouw mensen te posten, die soms uren zitten te wach ten omdat er 'niets' te doen is. Terwijl in een ander gebouw de verpleegkundigen zich het vuur uit de sloffen lopen", meldt manager Jan Kling. Igië legt plan voor aan ministers rië zal al het komende weekeinde aan de Europese listers van buitenlandse zaken een plan voorleggen r de strijd tegen seksueel misbruik van kinderen. De dndslieden zijn dan in het Ierse Tralee bijeen voor informele ontmoeting. SEL-HASSELT ANP jië wil onder meer graag een prme internationale recht- ak, waarmee seksueel mis- k tegen kinderen overal ter ïld kan worden gestraft, rmee moet worden voOrko- I dat daders door verschil- le nationale wetgeving vrij hen blijven rondlopen, ede naar aanleiding van het jn- en moordschandaal in jië kondigde gisteren ook de jpese Commissie al maatre- n aan om een eind te ma- aan kinderpornografie en handel. Europa moet haar ntwoordelijkheid nemen en ;poedig mogelijk handelen, laarde commissaris Brittan et Europese Parlement. Hij juichte het voorstel van EU-voorzitter Ferland toe om het mandaat van Europol, de Europese politie-organisatie, uit te breiden tot de handel in mensen. Hoewel de vrijheid van informatie een basisrecht is, zal de commissie trachten manie ren te vinden om te voorkomen dat netwerken van pedofielen Internet misbruiken, voegde hij eraan toe. De Nederlandse Europarle mentariër Hans Blokland (SGP) riep op tot een herwaardering van ethische normen en de strijd tegen naar porno zwem ende reclame. Het Europese Parlement zal deze maand nog in voltallige zitting de kwestie van kindermisbruik bespreken. De stoffelijke overschotten van de vriendinnen An Marchal en Eefje Lambrecks worden za terdag apart begraven. De me ningsverschillen tussen de ou ders bleken te onoverbrugbaar om tot een gezamenlijke dienst te komen. Eefje wordt na een rouwmis om 10.30 uur in de kerk Onze Lieve Vrouwe der Armen begra ven. Haar ouders willen een so bere plechtigheid. Voor An wordt om 14 uur een herden kingsdienst gehouden in de Sint-Quintinuskathedraal. De familie Marchal trad in het ver leden herhaaldelijk in de publi citeit en deed steeds een beroep op de media en de bevolking om de meisjes terug te vinden. Het onderzoek naar de ben- de-Dutroux en mogelijke ande re slachtoffers gaat door. Vooral in het Waalse dorpje Sars-la- Buissière, naast de woning van Dutroux, waar de lijken van Ju lie en Melissa werden ontdekt, wordt volop gegraven. Zie verder pagina 5 j De Haven aan de Noord- e viert elk jaar de kermis - k in Roelofarendsveen op eke wijze mee. De stamgas- verzinnen dan één of ander behendigheidsspel. En zo n moet natuurlijk een gekke m hebben. Dit jaar staat Jagmiddag 20 september spektakel met de naam u je doos droog boven de todildoo's' op stapel. Die poëtische, maar dubbel zinnige titel heeft voor op schudding in het dorp gezorgd. Een inwoner, S.G. van Liest, heeft het gemeentebestuur zelfs gevraagd in te grijpen. Want dit is geen onderbroekenlol meer. '„Hoe het spel ook in zijn werk gaat, alleen de titel al is zeer vrouw-onvriendelijk en dus is hier sprake van discriminatie. Verwijzingen naar het vrouwe lijk geslacht (doos) en dildo's gaan te ver voor een volksfeest", aldus de brief. Breestraat31 tel. 5123875 vanaf do. 5/9 premiere Trainspotting dag.19.30 21.45 "Hits you like an adrenaline rush" "The film is a triumph... here is life flashing before your eyes" Op het gemeentehuis is de brief nog niet behandeld. „Maar we zullen niets ondernemen. Café de Haven staat bij ons be kend als een alleraardigste uit spanning. We verwachten niet dat het een schunnig spel is, ook al kun je over de naam het één en ander denken", zegt chef algemene zaken Wassenaar. Nico Rietbroek, één van de organisatoren van het spel, had deze commotie niet verwacht. „Er is bij ons geen moment op gekomen dat de mensen er iets seksistisch achter zouden zoe ken. Het is gewoon maar de naam van het spel, er zit niets, maar dan ook niets vrouw-on vriendelijks bij." Rietbroek wil nog niet verklappen wat 'Hou je doos droog boven de kroko- dildoo's' dan precies inhoudt. „Het is elk jaar een verrassing en dat willen we zo houden. Echt, het is puur vermaak." Rotterdam Koningin Beatrix, minister Dijkstal van binnenlandse zaken en burgemeester Peper van Rot terdam waren gistermiddag voor de openingshandeling per tram vanuit het stadhuis naar de noordelijke oprit van de Erasmusbrug gereden. Midden op de brug knoopte de koningin twee groen-witte linten, van noord en zuid door kinderen aangevoerd, aan elkaar. Peper vergeleek de elegantie van de nieuwe brug met die van Marlène Dietrich. „Rotterdam en de Rotterdammers zijn door de Erasmusbrug voor altijd bij elkaar gebracht", aldus de burgemeester. FOTO REUTERS Kruisraketten op Zuid-lrak troffen maar gedeeltelijk doel WASHINGTON-ANKARA GPD-Rtr Militaire kringen in Washington sloten gisteravond niet uit dat de Verenigde Staten op korte termijn nogmaals een aanval op de Iraakse luchtafweer zullen uitvoeren. De kruisraketten die maandag en dinsdag werden af gevuurd blijken immers maar gedeeltelijk doel getroffen te hebben. Eén op de drie zou zijn doel hebben gemist, zo meldde CNN vannacht. Een anonieme bron op het Pentagon zei zelfs dat er een paar 'enorme missers' bij wa ren. Maar hoge militairen zei den dat de missers 'binnen de aanvaarde foutenmarge' vielen. De kruisraketten gelden als zeer nauwkeurig, maar als zij verder dan vijftien meter van hun doel neerkomen, kan dat al beteke- nen dat het doel niet wordt ver woest. Desondanks zei president Clinton gisteren dat de Ameri kaanse politieke en militaire doelen zijn bereikt. Saddam Hussein kan nu zijn buren niet meer bedreigen. En als hij dat toch doet, dan weet hij dat hij daarvoor een prijs moet beta len" zei hij. Het kwam gisteren boven Zuid-lrak tot twee 'incidenten. De piloot van een Amerikaanse F-16 boven de vergrote zone waarvoor een vliegverbod geldt, merkte dat een radarinstallatie zich op zijn toestel richtte. Uit voorzorg vuurde hij een HARM- raket op de radar af. Of deze ra dar vernietigd is kon niet wor den bevestigd. Eerder kwamen Amerikaanse F-16's oog in oog met twee Iraakse MiG's. De Iraakse toestellen gingen er van door toen zij de 33ste breedte graad naderden, beneden welke het vliegverbod geldt. De Amerikanen wezen er gis teren tevreden op dat behalve Britse ook Franse vliegtuigen aan patrouilles boven het een zijdig door Washington vergrote gebied meededen. De Ameri kaanse miriister van buiten landse zaken Warren Christop her is inmiddels in Europa aan gekomen voor overleg met de bondgenoten in Londen, Parijs en Bonn. Zie verder pagina 5 JE WILT TOCH ALLES ZELF DOEN? Nou dan: huur de itsubishi bestelbus voor rLuXo /4t<?£ijl Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 DEN HAAG ANP Een meerderheid van de Twee de Kamer vindt dat het kunstge bit terug moet in het zieken fondspakket. De maatregel kost 150 miljoen gulden. Het kabinet voelt daar vooralsnog niets voor. Dat bleek gisteren tijdens algemeen overleg in de Kamer. Minister Borst (volksgezond heid) ziet meer in betere en aantrekkelijke aanvullende ver zekeringen en de mogelijkheid dat mensen een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand. De Socialistische Partij wil via een motie het kunstgebit in het ziekenfonds krijgen. Een groot deel van de tandartsenhulp ver dween vorig jaar uit het zieken fondspakket. Fondspatiënten kunnen een aanvullende verze kering afsluiten. Uit een onder zoek van de Ziekenfondsraad blijkt dat een kwart van de ver zekerden dit niet heeft gedaan, vaak om financiële redenen. periödenr met zon '717° 7717° *718° 10% 10% 40% SSSEch# 60% 50% 30% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 17,18,19 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Ombudsman22 Randstad20 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers8 Sport21,22,23 Strips8 Uitgaan 20 Wetenschap Techniek8 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor optreden van Britse vijfmansformatie The Hillsiders in De Schelft in Noordwijkerhout den haag/oegstgeest klaas salverda Er vielen gisteren in de Kamer harde woorden tussen de drie regeringspartijen en de opposi tie. Staatssecretaris Meijling kreeg er ook nog een keer flink van langs. Maar de uitkomst van het afrondende debat stond al snel vast: het 500 perso neelsleden tellende Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) verhuist definitief van Oegstgeest naar Den Helder. Daarmee is de politieke besluit vorming en het getouwtrek tus sen Oegstgeest en Den Helder na negen maanden afgerond. Omdat de standpunten van de WD en D66 al bekend wa ren, lag de grootste druk giste ren op het PvdA-Kamerlid B. Middel. Hij ging na eerder voor behoud uiteindelijk akkoord met het voorstel. „Het ging om een afweging van argumenten. Er zijn beloften in de richting van Den Helder gedaan. Het is goed voor de werkgelegenheid in Den Helder. Het MEOB-per- soneel krijgt een baangarantie voor het leven. En de staatsse cretaris wilde het MEOB koste wat het kost naar Den Helder halen, ook al kwam zijn argu mentatie daarvoor bij stukjes en beetjes." Pagina 16: 'Bedrijf gaat naar de knoppen' Amsterdam Theo van der kaal) te laten. Daaraan bevestigd zil verpapier moet radarverkeer De Vereniging Milieudefensie storen. Milieudefensie heeft tot houdt zondag 27 oktober een deze protestactie besloten na- ballonnenactie op Schiphol. Het dat twee gesprekken met de di- Iuchtverkeer zal tussen 14 en 16 rectie van Schiphol over ver uur onmogelijk worden ge- mindering van het vliegverkeer maakt door aan touwen beves- -op niets zijn uitgelopen, tigde ballonnen en vliegers op NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam:Voorletters: n, controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per niaand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) :h (f. 90.20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Lcidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1