Leidsch Dagblad Kruisraketten op Zuid-Irak 17 19 Het extraatje van Fleurn. Steun en bezorgdheid na aanval Politiek Noordwijk in crisis Tweeduizend tubes met zalf moeten schurftmijt uitroeien Studenten bezetten Universiteit Twente 'De democratie, dat zijn wij' GOED NIEUWS VISDAG 3 SEPTEMBER 1996 W Ml OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland I Buitenland «Cultuur en Kunst Linschoten 'verbijsterd' over foutjes CTSV- commissie Britten stoppen miljarden in Eurofighter Leidse Galerie Zichy gooit het overeen andere boeg Sport Zwitserse Hingis fleurt tennis op merikanen bestraffen actie Saddam tegen Koerden met militair ingrijpen b Verenigde Staten zijn iji militaire operatie te- Irak begonnen, als |af voor de Iraakse opera- is tegen Koerden in het )orden van Irak. Vanmor- n werden drie kwartier ng beschietingen uitge- iierd met Tomahawk- die werden vanaf Ameri vliegdekschepen in Perzische Golf en door erS0ni52 bommenwerpers. WASHINGTON HANS DE BRUIJN «RESPONDENT ivankelijk werd gemeld dat ihtafweer- en radarinstallaties en om Bagdad het doelwit maar later bleek het iral om doelen in Zuid-Irak gaan. De Iraakse televisie ildde echter dat ook enkele itallaties in Bagdad zijn ge- iffen. De VS hebben de 'no- /.one' in het zuiden van Irak gebreid. Daar geldt een vlieg- k /bod voor de Iraakse lucht- Icht. f ^olgens het Amerikaanse mi- a ^terie van defensie zijn de be- die om acht uur Nederlandse tijd begonnen, be- idigd en is 'elke kruisraket af- lurd'. Nieuwe beschietingen T^rden echter niet uitgesloten, sident Clinton, die zijn ver- izingstournee heeft onder ken, zou vanmiddag een klaring afleggen. Ook Sad- Hussein heeft een 'histori- Ine toespraak' aangekondigd. jClinton maakte vannacht zijn {sluit tot militaire actie tegen ik bekend. Hij riep alle Ameri- anse burgers op het noorden in Irak te verlaten. Iraakse W' - ri T-'t - «Tjpmmig mr troepen trokken vorige week het gebied ten noorden van de 36ste breedtegraad binnen. Dat deel van het land is in 1991 door de VN tot 'veilig gebied' voor de onderdrukte Koerden verklaard. Er is geen VN-verbod op de aanwezigheid van Iraakse troe pen in het Koerdische gebied. Maar Washington baseert zich op VN-resolutie 688, die Sad dam Hussein verbiedt dingen te ondernemen die neerkomen op onderdrukking van de Koerdi sche minderheid in zijn land. Irak zou in actie gekomen zijn op verzoek van één van de twee Koerdische facties, de Demo cratische Partij van Koerdidstan (PDK), die al jaren overhoop ligt met de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK). De Iraki's zouden de stad Erbil hebben omsingeld en verder in het Koerdische gebied zijn doorge drongen, ondanks toezeggingen zich terug te trekken. Een Koer denleider verklaarde vanmor gen dat de Iraakse aanvallen op Koerdische posities doorgaan, de Amerikaanse ingreep ten spijt. VN-secretaris-generaal Bout- ros-Ghali zette gisteren het pro ces voor de hervatting van olie leveranties door Irak stop, for meel uit vrees voor de veiligheid van VN-personeel in Irak. Maar ook de VS willen dat de ophef fing van het in 1991 ingestelde VN-olie-embargo wordt opge schort. De olieprijs steeg door de VN-beslissing gisteren al met 50 dollarcent per vat. Clinton zou ook eenzijdige Amerikaanse economische sancties tegen Irak overwegen. DEN HAAG ANP-AFP-Rtr Een meerderheid van de Twee de Kamer steunt de Amerikaan se aanval van vanmorgen op militaire doelen in Irak. CDA- Kamerlid De Hoop Scheffer noemt de actie 'begrijpelijk en gerechtvaardigd'. D66'er Van den Bos vindt de aanval op zijn plaats om duidelijk te maken dat Saddam Hussein de afspra ken van na de Golfoorlog 'niet op een grove manier mag schenden'. WD'er Weisglas vindt het verstandig om in een vroeg stadium 'een waarschu wingsschot' te geven. Ook de NAVO heeft de Ameri kanen haar 'volledige steun' be toond. Een woordvoerder van de organisatie noemde de ope ratie „een gepast antwoord op de wrede acties van de Iraki's die aanvallen lanceren tegen burgers". De bondgenoten ho pen dat de Iraakse president Saddam Hussein de waarschu wing serieus zal nemen en zijn troepen zal terugtrekken uit de beschermde zone in het noor den van Irak. Londen heeft zijn volledige steun aan het Amerikaanse in grijpen gegeven, maar NAVO- lid Spanje stelde zich wat terug houdender op. „Wij hebben be grip voor de operatie, maar hadden graag gezien dat de ge wapende interventie op zijn minst zou zijn uitgesteld", zo verklaarde minister van buiten landse zaken Abel Matutes voor de Spaanse radio. Het Russische persbureau In terfax meldde dat Moskou de si tuatie bestempelt als 'uiterst ge vaarlijk'. Volgens Interfax waar schuwt de Russische regering voor het uit de hand lopen van het conflict. China liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. „We hopen dat van beide kan ten geen actie wordt onderno men die de situatie verder ver slechtert." HET WOORD IS AAN Winston Churchill Ik ben nooit in een positie dat ik oprechte bijstand af sla. lig 97190 ®7igo 87190 10% 10% 10% 0% 60% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument Cultuur Economie 17 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 12 Multimedia18 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers16 Sport Strips Uitgaan 10 JORDWUK PAUL DE VLIEGER politieke crisis in Noordwijk, is ontstaan nadat kostbare uten op de gemeentelijke af- ling onderwijs aan het licht 'amen, begint grote vormen n te nemen. Nadat oppositie- rtij 'De Noordwijker' al eerder it vertrouwen opzegde in on- irwijs-wethouder C. Voorham rdA), is nu ook binnen het lege van B. en W. sprake van scheuring. De WD 'ethouder Th. Sweers) vindt t de PvdA (Voorham) zich on- iddellijk uit het college dient aig te trekken. Sweers laat dat iten in een brief aan de colle- ipartners PvdA, CDA en jordwijks Belang. Personeel Den Weeligenberg wanhoop nabij Door fouten bij onderwijs, zoals het verzuimen van decla raties in te dienen bij het rijk, heeft de gemeente Noordwijk een schadepost van 1,2 miljoen gulden opgelopen. Daar boven op heeft het bureau Moret Ernst Young, dat de onderwijspro blemen heeft onderzocht, nog eens 1,1 miljoen gulden aan 'administratieve verschillen' ontdekt. „Grove fouten waar vroeg of laat onze Noordwijkse burgers voor zullen moeten op draaien. Een voor de WD on verteerbare zaak", aldus Th. Sweers in zijn brief. Volgens de wethouder en zijn partij zijn 'de integriteit en be trouwbaarheid' van het bestuur van de gemeente in het geding. Omdat in de periode waarin de fouten zijn gemaakt steeds een PvdA-wethouder eerstverant woordelijke op Onderwijs was (voor Voorham was dat J. Be- dijn, red.) vindt de WD dat Voorham moet opstappen. Wethouder Voorham heeft gisteren, nadat ze kennis nam van het schrijven van collega Sweers, het gemeentehuis verla ten. Zij nam vandaag ook geen deel aan de wekenlijkse college vergadering. „Ik beraad me in overleg met fractie en bestuur op mijn positie", aldus Voor ham, die overigens geen goed woord over heeft voor Sweers' brief. ENSCHEDE. ANP Wij dachten"u verdient een bloemetje." Rond de 25 studenten hebben Daarom zit er op elke zak Fleuril Rus 1.6 kilo) va|Jochtend yroeg het bestuurs- gebouw van de Universiteit van nu een fleurig en kleurig extraatje in de vorm van Twente bezet. Zij protesteren een gratis bloemenbon ter waarde van 10 gulden, hiermee tegen de plannen van 1 -.1 L* minister Ritzen van onderwijs In te wisselen t/m 31 december a.s. bij om de medezeggenschap van Reuroplnterflora-bloemisten en bij de bloemen- studenten in het bestuur van afdelingen van Albert Heijn. universiteiten te beperken De bezetters willen van het college Fleuril Plus 1 f\ AA van bestuur van de Twentse i r T Hm 1 D QQ universiteit de garantie dat de zak 1.6 kilo inspraak van studenten ge- Nu met gratis bloemenbon ter waarde handhaafd blijft. van 10 gulden* HILLEGOM KEES VAN DER LINDEN Het personeel van verpleeghuis Den Weeligen berg in Hillegom eist vanmiddag van de direc tie, dat jeukklachten van de bewoners in het vervolg altijd behandeld zullen worden. Zo wil len ze voorkomen dat een schurftepidemie zich opnieuw kan verspreiden over het verpleeg huis. Den Weeligenberg is al maanden in de ban van de schurftmijt. Steeds opnieuw raken be woners en personeelsleden besmet. De parasiet dreigde zich onlangs ook op twee basisscholen in het dorp te verspreiden. Kinderen van ou ders die in het verpleeghuis werken, hadden de schurftmijt vermoedelijk bij zich. De directies van de betrokken scholen stuurden de kinde ren, in totaal drie, naar huis om een epidemie onder de leerlingen te voorkomen. Alle bewoners van Den Weeligenberg zijn gisteren van top tot teen ingesmeerd met het middel Loxazol. Volgende week moet de be handeling worden herhaald. Ook de familiele den, het personeel en al hun gezinsleden zijn behandeld. Bij elkaar gaat het om een groep van ruim 1.200 mensen. In totaal zijn meer dan tweeduizend tubes van twintig gulden per stuk uitgedeeld, samen goed voor een bedrag van 40.000 gulden. De schurftmijt kon steeds opnieuw opdui ken, omdat de medische staf van het verpleeg huis en enkele geraadpleegde huidartsen er niet in slaagden de jeukklachten te herkennen als schurft. Een paar bewoners die al geruime tijd klaagden over jeuk, werden vorige week on derzocht door een dermatoloog van het VU- ziekenhuis in Amsterdam. Daar werd onmid dellijk de diagnose schurft gesteld. Dit bericht leidde tot emotionele reacties van het perso neel van Den Weeligenberg. Woordvoerder Jan van Rijn: „Waarom kon de dermatoloog van de VU binnen tien minuten wel zien, wat andere huidartsen niet zagen? Dat werd hier gewoon niet begrepen." Volgens Van Rijn is de voortdurend opdui kende schurft in het tehuis niet alleen voor de patiënten, maar ook voor het personeel een enorme belasting. „Steeds weer opnieuw thuis komen met het verhaal dat je hele gezin weer moet worden behandeld, dat is niet leuk." Eén van de behandelende artsen in het VU- ziekenhuis laat weten, dat schurft moeilijk is aan te tonen. De huidziekte wordt veroorzaakt door de schurftmijt, die onderhuidse gangetjes graaft. Maar de mijt kan zich ook ophouden in schilfers op de huid. Schurftbesmettingen kun nen maanden achtereen opduiken in een ver pleeghuis. Deze week alleen bij Albert Heijn. cn De actievoerders kregen wei nig respons van mede-studen ten. De actievoerder willen blij ven zitten totdat politie hen er uithaalt of de plannen van Rit- Leids studentenprotest bij opening academisch jaar zen zijn teruggedraaid. De WD wü de loting voor be paalde universitaire studies ver vangen door een 'motiverings- gesprek'. Voor dat gesprek wor den alleen studenten uitgeno digd die een bepaald gemiddel de hebben behaald voor de voor die studie belangrijke vakken. Dat stelde het WD-Tweede-Ka- merlid De Vries bij de opening van het academisch jaar. Volgens het liberale kamerlid is het huidige systeem van lo ting (bij studies met minder plaatsen dan aanmeldingen) niet meer aan ouders en stu denten te verkopen. De Vries vindt het 'verbazingwekkend' dat er nu pas - na twintig jaar - verzet komt tegen deze „tombola". Nederland is het enige land ter wereld dat stu denten op deze manier selec teert. Beter kunnen studenten, net als kandidaten voor het conservatorium, laten zien wat zij waard zijn in 'motiveringsge- sprekken'. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het Leidse Rapenburg ligt be zaaid met eierstruif en vertfapte eierschalen. Op de achtergrond klinkt gezang: 'In excelsior deo...' Maar Jo Ritzen houdt op deze maandagmiddag zijn don kerblauwe pak smetteloos schoon. De rotte eieren zijn be stemd voor de met badmuts en vuilniszak getooide 'nullen' van studentenvereniging Minerva die 's avonds worden gedoopt tijdens hun eerste grachten- tocht. De minister van onderwijs spreekt in de Pieterskerk ter ge legenheid van de opening van het academisch jaar van de Rijksuniversiteit. Voor hem hebben de studenten slechts een beschaafd, 'typisch Leids protest' in petto. Geen to maatje, geen verfbommetje, zelfs geen eitje hebben ze voor Ritzen over. Toch zijn uit angst voor relletjes de Hortus Botani cus en het Academiegebouw aan het Rapenburg de hele dag gesloten. Bij de zij-ingang van de Pieterskerk hebben honder den keurig gekapte, in mantel pak en driedelig grijs gestoken studenten hebben zich in rijen van drie opgesteld. De studen ten, veel bestuurders van ver enigingen, raden en diverse groeperingen, verlaten de kerk demonstratief op het moment dat Ritzen het woord neemt. Daar blijft het bij. Terwijl zij weglopen scanderen honderden achterblijvers luidkeels de aca demieliederen: 'Io vivat!, io vi vat'...Vivat academia, vivant professoreiLeve het leven, hoera! Leve de academie, leve de professoren! Ritzen steekt niettemin on verstoorbaar zijn speech af. Ook door het toenemende gekuch, gegiechel en geproest laat hij zich niet van de wijs brengen. „Ik zou verbaasd zijn als de stu denten niets van zich lieten ho ren. Het hoort erbij", reageert hij na afloop. De studenten zijn het niet eens met het beleid van de mi nister: vooral voor het wets voorstel 'Modernisering Univer sitair Bestuursstructuur' (MUB) waarbij ze hun inspraak via de universiteitsraad zouden verlie zen, hebben ze geen goed woord over. Tijdens de borrel in de kerk nodigen studentenver tegenwoordigers de minister uit met hen van gedachten te wis selen. „Ja, maar dat doe ik dan na de behandeling van het wetsvoorstel in de Eerste Ka mer", zegt Ritzen. „Ik moet nu eerst de democratie zijn werk laten doen." „Maar de democratie, dat zijn wij", reageren de studenten Edo Povel, Sam Schoch en Jeroen Vugts. „Democratie betekent dat u eerst met de mensen praat die dit aangaat: met óns dus." Pagina 2: 'Juist meer macht studenten' Pagina 11: 'Het valt alles mee met sla pende professoren in de kerk' Bon voor gratis kopje koffie of thee in het Katwijks Mu seum waar onder meer de tentoonstelling scheepspor- tretten van Katwijkse kapi teins. FNV stort zich op aanvullend ziekenfonds AMSTERDAM GPD De FNV biedt vanaf vandaag een aanvullende ziekenfonds verzekering (FNV AV) aan. De leden die zich aanmelden, hoe ven in tegenstelling tot andere verzekeraars geen eigen bijdra ge te betalen voor bijvoorbeeld tandheelkunde, kraamzorg en medische hulpmiddelen. Hier mee wil de vakcentrale het gat dichten dat is ontstaan doordat het kabinet de afgelopen jaren flink heeft bezuinigd op het zie kenfondspakket. Enkele jaren geleden was de ziekenfondsverzekering, die verplicht is voor iedereen met een inkomen tot 59.700 gulden bruto per jaar, heel uitgebreid. Nu moet voor de tandheelkun de een extra premie worden be taald en gaat de dekking nooit hoger dan 75 procent van de kosten (tot een maximum van 750 gulden per jaar). De FNV- verzekering dekt weer 100 pro cent en vergoedt bovendien ge bitsprothesen, wat uniek is. De aanvullende verzekering kost 22,50 per maand en biedt allerlei extraatjes. Leden die zich aanmelden, hoeven bij voorbeeld vooraf geen medi sche keuring te ondergaan. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik n Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90,20) ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1