Leidsch Dagblad 13 Kabinet wil flexibeler pensioenen Delicaya: 'Inbreken oké, maar dit is vreselijk' Studenten luisteren niet naar rede Ritzen Kabinet grijpt in bij lasten dure gemeenten 'Plof viaduct legt verkeer stil Diekstra spit zelf werk door op zoek naar plagiaat Irak gedeeltelijk weg uit Erbil GOED NIEUWS MAANDAG 2 SEPTEMBER 1996 b OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41174 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Coalitie fel gekant 3 tegen chemische castratie Alle lichten op rood voor de Franse economie Sport Cultuur en Kunst Scheidsrechter belet Katwijk te stunten tegen Volendam Maxine komt met eerste solosingle in het Nederlands Eigenaar Turkse winkel in Katwijk aangeslagen na vermoedelijke beschieting katwuk. paul de vlieger Sinds V. Delicaya een jaar geleden zijn Turkse winkel aan de Tulpstraat in Kat wijk opende, heeft hij wel vaker last ge had van treiterijen. „Ik kan daar wel mee leven. Sommige mensen moeten mis schien wennen aan zo'n winkel en zo ui ten ze dat. Maar dit..., dit is vreselijk. Hier ben ik kapot van", zegt hij, terwijl hij wijst naar één van zijn winkelruiten. Daar zit een rond gat met een doorsnede van een centimeter of anderhalf. Als een spin midden in een web van barsten. „Door een kogel", weet Delicaya zeker. „Ongelofelijk." Delicaya, 41 jaar oud en al twintig jaar Katwijker, ontdekte de schade toen hij gisterochtend even zijn zaak bezocht. De Katwijkse Turk beschouwt de beschie ting als het trieste dieptepunt van een reeks van pesterijen die zijn zaak de laatste twaalf maanden heeft ondergaan. „Er is wel eens hondenpoep op de ra men gesmeerd. In een jaar tijd hebben ze drie keer geprobeerd in te breken. En soms schreeuwen ze ook wel eens lelijke dingen naar binnen. Ik kan dat allemaal wel hebben. Maar dit niet. Dit raakt mijn leven, mijn gezin, mijn drie kinderen." 'Turkse Markt De Tulp' is de eerste Turkse winkel in Katwijk. Delicaya, die daarvoor kok was bij het Scheveningse Kurhaus, opende de zaak in september vorig jaar. „Het loopt goed. We hebben veel Turkse klanten, maar nog meer Ne derlandse. Je kunt merken dat steeds meer mensen naar Turkije op vakantie gaan. Dan hebben ze daar iets lekkers gegeten en komen ze het daarna bij mij kopen. Ook vervullen wij een soort buurtwinkelfunctie. Iedereen is blij met deze zaak." Dat men al drie keer in Delicaya's win kel heeft proberen in te breken, vindt de eigenaar daarom niet zo erg. „Iemand die inbreekt, heeft waarschijnlijk honger. Daarom, als ik de inbreker zou tegenko men dan zeg ik: kom maar binnen en pak maar wat je nodig hebt. Ook hebben ze al een paar keer de laatste letter van 'De Tulp' afgehaald. Ik weet niet wat het woord betekent dat er dan nog staat, maar het zal wel om te lachen zijn. Maar schieten is niet om te lachen." Inmiddels is de politie een onderzoek gestart naar de zaak. De technische re cherche heeft het gat in de ruit onder zocht en volgens een woordvoerder staat nog niet vast dat het inderdaad door een kogel is veroorzaakt. „Het zou ook nog een knikker of een kiezel geweest kun nen zijn. Monsters die van de scherven rond het gat zijn genomen, moeten daarover later duidelijkheid geven. In het gerechtelijk lab buigt men zich er over." Een buurtonderzoek heeft ook nog geen concreet resultaat gehad. Ongeveer honderd Leidse stu denten zullen vanmiddag de Pieterskerk verlaten als minister J. Ritzen van onderwijs aan zijn speech begint bij de opening van het academisch jaar van de Rijksuniversiteit Leiden. De stu denten van besturen, verenigin gen en raden vinden dat de mi nister het 'Leidse feestje' niet mag verstoren. Ze achten de re de van Ritzen 'ongepast' tijdens 'de opening der lessen'. Als de minister klaar is met zijn toespraak, zullen de stu denten weer terugkeren om het vervolg van de plechtigheid bij te wonen. De Leidse studenten willen wel op een ander mo ment met de minister praten. Ritzen zal in zijn rede hame ren op het belang van de uitwis seling van studenten en docen ten en adviseert universiteiten daartoe afspraken te maken met buitenlandse instellingen. Ook vindt hij het positief als universiteiten zich trachten te onderscheiden van anderen. HET WOORD IS AAN Shelley Een dichter is een nachte gaal die in het duister zit en zingt om zijn eigen een zaamheid met zoet geluid op te vrolijken. Werknemer kan hoogte zelf bepalen Werknemers met een hoger inkomen krijgen de moge lijkheid minder geld aan hun pensioen te besteden. Het kabinet wil werknemers tot een inkomen van zo'n 75.000 gulden verplichten premie af te dragen aan een collectie ve pensioenregeling. Werknemers die meer verdienen, mogen over elke gulden zelf bepalen of ze pensioenpre mie betalen of bijvoorbeeld liever op vakantie gaan. Als ze voor de laatste optie kiezen, krijgen ze later wel min der pensioen. n haag anp-gpd Dit is één van de wijzigingen in de pensioenen die het kabinet met Prinsjesdag wil presente ren. Het kabinet streeft naar een versobering van de pensioenen. Behalve dat werknemers met hogere inkomens zelf kunnen uitmaken of ze over de top van hun inkomsten pensioenpremie betalen, wil het kabinet ook toe naar een zogenoemd middel loonregeling. Dat houdt in dat men in de toekomst zeventig procent van het gemiddelde loon (inclusief AOW) dat ie mand in zijn hele loopbaan heeft verdiend, krijgt. Op dit moment kennen de meeste werknemers een zogenoemde eindloonregeling. Daarbij be draagt het pensioen zeventig procent van het laatst verdiende loon. De discussie spitste zich de laatste tijd vooral toe over de manier waarop de overgang naar het nieuwe pensioensys teem kan worden bevorderd. Het kabinet heeft nu besloten dat pensioenpremies in de toe komst nog slechts aftrekbaar zijn tot het niveau van het mid delloonpensioen. Versobering van de pensioe nen is volgens het kabinet nodig wegens de vergrijzing die begin volgende eeuw sterk zal toene men. Kostbare systemen als de eindloonregeling worden dan onbetaalbaar. Ook de. AOW dreigt dan te duur te worden. Het kabinet wil daarvoor voor lopig geen maatregelen nemen. Het heeft aangekondigd dat te korten in de AOW-fondsen uit de schatkist worden betaald. PvdA en D66 denken echter dat het onontkoombaar is dat ou deren met een behoorlijk aan vullend pensioen ookAOW-pre- mie gaan betalen. De eindloon regeling heeft nog een ander nadeel. Het weerhoudt oudere werknemers ervan om het aan het einde van hun carrière rus tiger aan te gaan doen door bij voorbeeld minder inspannend werk tegen een lager salaris aan De coalitiepartijen hebben ver deeld gereageerd op het kabi netsplan om de pensioenen te versoberen. De VVD heeft reser ves, PvdA en D66 zijn enthou siast. Leiden wil lozingsrecht reduceren den haag/leiden gpd Het kabinet wil gemeenten dwingen heffingen en lokale be lastingen voor de burger te be perken. Het rijk zal daartoe lan delijke maximumtarieven vast stellen. Ook moet de extra on roerend zaak-belasting (OZB) als gevolg van de lopende her taxatie van de huizen, aan de burger worden teruggegeven via lagere tarieven. Dat staat in de nog vertrouwelijke nota 'Lokale lastendruk' van staatssecretaris Vermeend (financiën) die op Prinsjesdag wordt gepresen teerd. Kabinet, Tweede Kamer en burgers klagen al jaren over de steeds sterker stijgende ge meentelijke lasten. Vaak betreft het heffingen die het directe ge volg zijn van rijksbeleid (afval verwerking, rioolrecht). Gevolg is dat waar het kabinet linksom probeert burgers en bedrijven te ontzien, dat er rechtsom via de gemeenten weer bij komt. Dat beïnvloedt de koopkracht van de burger. Ook ontstaan er gro- zoeterwoude» Dit bleef er over van het oude viaduct over de Rijksweg A4 op de Europaweg tussen Leiden en Zoeterwoude nadat Kiet zaterdagnacht werd opgeblazen. In zesdui zend gaten die in het wegdek van het 150 meter lange bouwwerk waren geboord, ontploften tegelijkertijd ladingen springstof. Bij elkaar duizend kilo. Wat achterbleef was een massa verwrongen staal en beton. Honderden nieuwsgierigen waren zaterdag rond het middernachtelijk uur naar het viaduct getogen om de spectaculaire explosie te zien. Voor de 'plof' moest het verkeer op de A4 ongeveer een half uur lang worden stilgelegd. In de file die daardoor ontstond, gebeurde een ongeval waarbij vijf auto's betrokken raakten. Een Weespenaar reed met zijn wagen vol in op de auto waarin oud-burgemeester Havermans van Den Haag zat. Zijn wagen schoof naar voren en veroorzaakte een korte kettingbot sing. Zowel Havermans als de Weespenaar raakte licht gewond en moest naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN weersverwachting voor dinsdag Izonnig r 'en dróóg Kr 10721° 10720° 10720° Kmskfg 10% 10% 10% ïoïffiiï 40% 50% 50% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Gezondheid Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's11 Sport 13 t/m 19 Strips12 te verschillen tussen de ge meenten onderling. Vermeend kondigt aan dat bij nieuwe wetten duidelijk zal worden aangegeven of dit leidt tot extra lasten voor de gemeen ten. Is dat het geval dan zal het kabinet dit bedrag in het ge meentefonds storten. Verder wil de staatssecretaris de heffingen in dure gemeenten aan banden léggen. Vermeend stuurt aan op een akkoord tussen rijk en ge meenten waarin wordt vastge legd dat de extra OZB die bin nenkomt door de hertaxatie van het huizenbezit, leidt tot lagere tarieven. Het kabinet besloot eerder dat de hogere opbrengst van het huurwaardeforfait door de hertaxatie ook naar de wo ningbezitter teruggaat. In Leiden, dat al jaren in de top-10 van duurste gemeenten staat, is een andere manier be dacht om de stijging van de OZB door de hertaxatie te com penseren. Burgemeester en wethouders stellen in hun be lastingnota voor het lozings recht en de afvalstoffenheffing tot bijna nul te reduceren. De Leidse hoogleraar René Diekstra die beschuldigd wordt van het plegen van plagiaat op- grote schaal, is druk doende al zijn werk door te spitten op zoek naar nog meer fragmenten die hij zonder bronvermelding heeft overgenomen van anderen. Hij zei dit gisteren voor de NPS-televisie in het programma Buiten hof. De psycholoog is van plan een boek te schrijven over zijn ervaringen van dit moment die hij kenschetste als „de grootste crisis en ontwrichting in mijn leven". Diekstra zei vertwijfeld te zijn over de vraag wat anderen nog zullen aantreffen in zijn boeken, columns en onderzoe ken. Om te voorkomen dat hij via kran ten en tijdschriften opnieuw wordt ge confronteerd met gevallen van plagiaat, is hij begonnen met een eigen onder zoek. Hij hoopt zijn bevindingen „zo gauw mogelijk" publiek te maken. De auteur vertelde gewetensonderzoek te doen om na te gaan wat hij precies ver keerd heeft gedaan in de achterliggende periode. Hij erkende slordigheden te hebben begaan, nalatig te zijn geweest en de oorspronkelijke auteur onvoldoen de te hebben erkend. In het interview met Paul Witteman erkende de hoogleraar dat hij voor het boek 'Als het leven pijn doet' „zwaar heeft geleund" op de inzichten en for muleringen van de Amerikaanse onder zoeker Sol Gordon. In de inleiding had hij dat ook met zoveel woorden gezegd. „Ik heb het niet gedaan om het voor te spiegelen alsof het mijn ideeën of inzich ten waren." Het was allemaal in dienst van het grote levensdoel dat hij zichzelf had gesteld „het overbrengen van hand vatten, waar mensen in hun leven iets meekunnen". Op de vraag hoe een intelligent man als hij zo'n fout kon maken, stelde de hoogleraar dat hij zijn werk altijd zeer gedreven heeft gedaan. „Alles wat ik te genkwam wilde ik opnemen en opzui- geivom het daarna weer terug te geven." Hij had echter altijd met grote haast ge werkt omdat hij steeds voor dingen werd gevraagd. „De werkdruk van buiten nam toe. Op den duur wordt het risico groot dat je fouten gaat maken, dat je te snel gaat werken." Hij erkende slecht 'nee' te kunnen zeggen. Hij wilde - via de media - niet ingaan op uitlatingen van zijn collega, de ont wikkelingspsycholoog Kohnstamm, die over Diekstra zei dat „charisma wel va ker samengaat met een gebrekkige ge wetensfunctie. Als je je eigen biografie bij elkaar liegt, ben je ver heen en heb je alle controle verloren' De auteur gelooft niet dat hij zijn ge loofwaardigheid heeft verspeeld. „Ik merk dat de lezers niet willen dat ik ver dwijn. Ze vinden niet dat de wijze waar op ik mijn werk doe, mij tot een slecht mens maakt." De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft vandaag de Rijntaptoe in Zoeterwoude Rijndijk. Blijdorp wil KI toepassen op olifanten Diergaarde Blijdorp in Rotter dam wil kunstmatige insemina tie gaan toepassen op olifanten. Met deze techniek hoopt Blijdorp het Europese fokpro- gramma van Aziatische olifan ten beter te kunnen uitvoeren en inteelt te voorkomen. Voor zover bekend is deze techniek voor het eerst toege past in de dierentuin van Was hington, maar het resultaat van de behandeling is nog niet be kend. Diergaarde Blijdorp coördi neert al jaren de fok en het krui sen van slurfdieren in Europa. Daartoe-worden geregeld dieren uitgewisseld met andere tuinen in West- en Oost-Europa. Soms zoekt een mannetje een vrouw tje op in haar vertrouwde om geving, geregeld komen ook vrouwtjesolifanten naar Rotter dam om te worden gedekt. „De gebruikelijke methode heeft veel voeten in de aarde, vooral vanwege het transport van de dieren", zegt de woord voerster. „Bovendien is lang niet iedere dierentuin erop be rekend een mannetje te huis- -e,lK IRAK BAGDAD. 1 1 Ondercontrole van de KDP Ondercontrole van de PUK d-teheran-washington Het Iraakse leger heeft zich van daag gedeeltelijk teruggetrok ken uit Erbil, de grootste stad van Iraaks-Koerdistan. De Irak ezen zouden daar massa-execu ties op straat hebben uitgevoerd onder de aanhangers van de Pa triottische Unie van Koerdistan (PUK). Erbil werd zaterdag ingeno men tijdens een offensief van Iraakse troepen en Koerdische strijders van de .Democratische Partij Koerdistan (KDP) tegen de bolwerken van de rivalise rende PUK. De Verenigde Staten hebben hun strijdkrachten in de regio, waaronder ongeveer tweehon derd vliegtuigen en meer dan twintig marineschepen, dit weekeinde in opperste staat van •paraatheid gebracht. Naar schatting wonen in de omstre den regio 3,5 miljoen mensen. Een zegsman van de Verenig de Naties in Bagdad bevestigde vandaag dat het Iraakse leger zich terugtrok uit Erbil. Zestig pantserwagens en tanks ver plaatsten zich naar hun stellin gen ten zuiden van de stad. Zaterdag viel Erbil in handen van de Iraakse troepen en van de KDP. Het oppositionele Iraakse Nationale Congres (INC) in Londen meldde giste ren dat een kolonne Irakezen optrok in de richting van Suley- manieh, de tweede stad in de Koerdische regio. Het Iraakse leger nam posities in bij Jemjal, 60 kilometer ten westen van de stad. Evenals Er bil was Suleymanieh in handen van de rivaliserende PUK, die steun krijgt van Iran. De stad is een bolwerk van PUK-leider Jal- alTalebani. Het INC zei verder dat ook de Iraakse luchtmacht in actie is gekomen. Twee Koerdische ste den, Busaneh en Kifri, zouden zijn gebombardeerd. Ook Tale- bani sprak van een ingrijpen door de Iraakse luchtmacht. Ge vechtsvliegtuigen zouden bom bardementen uitvoeren op kampen van de PUK bij Erbil. Dit betekent dat de Iraakse luchtmacht de 36ste breedte graad heeft overschreden. Dit gebied is door het Westerse bondgenootschap uitgeroepen tot een zone waarin de Iraakse luchtmacht niet mag komen. Pagina 2: Geallieerden en Koerden bieden Saddam vrij Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement Na de eerste twee weken betaal ik inijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) J 3 automatisch (f. 90,20) 00 r. bank/giro:Handtekening: B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgeloper Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1