17 21 Miljarden om files te lijf te gaan WA REN HUIS OP SUL TEN n p m m -© LAMBERS TE HUURNIET DUUR Natte opening Uitmarkt Extra geld voor thuiszorg Vernieuwing mavo en vbo ^intratuin '50% •mé Order van 150 miljoen voor Fokker Aviation 'Politie redde al eerder kinderen' bewolkt far en buiig Alleen vogels begrijpen performance Telefoonkraker weer vast GOED NIEUWS ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Leidsch Buitenland Kema wil driehonderd banen schrappen Frankrijk in problemen door immigratiewet Cultuur en Kunst Gekleurde beelden ontkrachten mythe over kitsch Dagblad NR. 41167 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 blad Sport Kees van der Veen, de geestelijke vader van Krajicek Kabinet nog oneens over accijnsverhoging Het kabinet gaat de komende jaren 2,7 miljard gulden uittrekken voor de bestrijding van de files. Dat gebeurt onder meer door de uitbreiding van wegen, het aanleg gen van nieuwe railverbindingen en het vaker laten rij den van bus, trein, tram en metro. den haag gpd De verbetering van het open baar vervoer richt zich vooral op de Randstad. Daar wordt ook gemikt op invoering van metro achtige vervoersmiddelen die zowel over trein-, tram- als me trosporen zouden kunnen rij den. Een eerste experiment daarmee komt tussen Den Haag en Rotterdam. In het Mobiliteitsplan van het kabinet wordt verder de verbre ding van een groot aantal snel wegen van zes naar acht banen aangekondigd, alsmede de aan leg van zogenoemde doel groepstroken voor vrachtauto's en openbaar vervoer. Dat ge beurt vooral langs de wegen die de Randstad verbinden met het achterland en met Duitsland. Verder wordt het parkeren in de steden zoveel mogelijk ontmoe digd. In 2005 moeten alle files buiten de Randstad door deze maatregelen zijn opgelost. Rond de grote steden zullen de files niet volledig verdwijnen. De 2,7 miljard gulden die het plan kost vindt het kabinet voornamelijk in de extra aard gasopbrengsten, die onlangs voortvloeiden uit de betaling van Duitsland voor teveel gele verd aardgas. Die meevaller werd berekend op 3,75 miljard gulden, maar kan nog hoger uit vallen. Over de verhoging van de brandstofaccijns hebben de mi nisters gisteren opnieuw geen overeenstemming bereikt. De ministers Jorritsma (verkeer en waterstaat), De Boer (milieube heer) en Zalm (financien) blij ven het oneens over hoe hoog de accijnzen moeten worden. Minister Jorritsma zou nog steeds vasthouden aan een ver hoging met een kwartje per liter benzine en tien en acht cent voor respectievelijk diesel en lpg. Minister De Boer acht de effecten op het autogebruik van zo'n verhoging echter te gering, terwijl minister Zalm vreest voor de effecten in grensgebie den. Jorritsma heeft over dat laatste inmiddels overleg ge pleegd met haar ambtsgenoten in de Duitse deelstaten die aan- Nederland grenzen. Het overleg over de accijns verhoging, diè gepaard gaat met een gelijktijdige verlaging van de motorrijtuigenbelasting, gaat volgende week verder. Kok sloot gisteren niet uit dat alsnog wordt besloten tot een verho ging in fases. Pagina 3: Jorritsma overstag in strijd tegen files ruswuk» anpnodig om te kunnen voldoen aan de eis van de Tweede Ka mer om het budget voor de thuiszorg fors te verruimen. Ook is er een Kamerbreed ge dragen wens meer nieuwe me dicijnen voor vergoeding in aanmerking te laten komen. Over de verdeling van het be drag, dat bovenop het budget tair kader zorg (BKZ) komt, zijn binnen het kabinet geen afspra ken gemaakt. Er komt vierhonderd miljoen gulden extra beschikbaar voor de thuiszorg en voor de vergoe ding van nieuwe medicijnen. Het geld is volgens het ministe rie van VWS niet alleen afkom stig van de te verhogen tabaks accijns, maar ook van andere extra inkomsten voor het kabi net. Minister Borst heeft het geld den haag«anp Mavo en voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) worden vernieuwd. Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat de invoering van leerwegen regelt. Leerlingen in de hogere leerjaren kunnen kiezen uit drie leerwegen: theo retisch, beroepsgericht (lang of kort) of gemengd. Leerlingen die in augustus .1998 aan het eerste leerjaar beginnen, krijgen als eerste met de vernieuwing te maken. Binnen de leerwegen komt er een onderscheid in techniek, zorg en welzijn, economie en de agrarische sector. Door de vernieuwingen krij gen mavo en vbo veeP uitdruk kelijker het karakter van voor bereidend middelbaar beroeps onderwijs (vmbo). Want bijna het gehele assortiment gaat weg voor ongelooflijk lage prijzen. Zorg dat u er bij bent! Tot en met zaterdag 31 augustus! HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-5322203 O»UH0 "otrihf Amsterdam De Uitmarkt, de tra ditionele opening van het cultu reel seizoen in Nederland, is giste ren op een natte Dam in Amster dam begonnen. Cabaretier Youp van 't Hek opende daar de negen tiende editie. Ondanks het weer was het erg druk in Amsterdam. P. Teepe, coördinator van de markt, verwacht evenals in voor gaande jaren ongeveer een half miljoen bezoekers. Ruim twee da gen lang trakteren verenigingen, gezelschappen en muziekgroepen op 29 binnen- en buitenpodia cul tuurliefhebbers op voorproefjes van wat ze het komend seizoen in de theaters zullen laten zien. Voor vandaag en morgen staan er in to taal ruim 350 optredens van ge middeld dertig minuten op het programma. Toneel krijgt dit jaar extra aandacht. Op een buitenpo dium op het Nesplein zijn onder meer Het Toneel, Theater van het Oosten, Mug met de Gouden Tand en Courage te zien. Toneel groep Amsterdam speelt er de voorstelling Rouwkost. Wie er niet voor de deur uit wil, kan dit optreden via de televisie volgen. De sluiting van de Uitmarkt is morgenavond in de Amsterdam ArenA, met het populair-klassieke muziekspektakel De Overwin ning. Daaraan werken onder an deren Ruth Jacott, Eros Ramazzot- ti, Andrea Bocelli en het Radio Fil harmonisch Orkest mee. foto wfa marco okhuizen den haag anp-ap amsterdam anp Stork-onderdeel Fokker Aviation heeft een order geboekt ter waar de van 150 miljoen gulden. De onderneming, w&'arin de levensvat bare onderdelen van de failliete vliegtuigbouwer Fokker zijn onder gebracht. gaat de behuizing voor de elektronica van Apache Long bow helikopters vervaardigen. McDonnell Douglas, bouwer van de Apache, heeft de order gegeven als compensatie, nadat de Neder landse regering vorig jaar besloot Apaches te kopen voor het Ne derlandse leger. Voor Fokker Aviation is het de eerste grote opdracht na het fail lissement van het oude moederbedrijf. De onderneming maakt sinds kort deel uit van het Stork-concern. Bestuursvoorzitter J. Ho- vers van Stork is uiterst tevreden over de order, die volgens hem bewijst dat de markt vertrouwen heeft in het bedrijf. De politie van Charleroi heeft in november vorig jaar twee jon gens en een meisje bevrijd uit het huis van Bernard Weinstein, de handlanger van de Mare Dutroux. Dutroux en Weinstein hadden de kinderen met drup pels verdoofd en vervolgens op gesloten in een kelderruimte. Dat meldt de Belgische krant De Morgen vandaag op basis van een verklaring van de politie commissaris van Charleroi. In de zedenzaak heeft de poli tie gisteren een zesde arrestatie verricht. Het gaat om een 30-ja- rige vriend van hoofdverdachte Mare Dutroux. Dutroux werd vorige week aangehouden na dat in de kelder van een van zijn huizen twee ontvoerde en seksueel misbruikte meisjes wa ren gevonden. Na zijn aanhou ding heeft hij in de tuin van een andere woning de lichamen aangewezen van de eveneens ontvoerde Julie en Melissa. Daarnaast heeft hij de ontvoe ring bekend van de Limburgse An en Eefje, die nog steeds spoorloos zijn. Een vertegenwoordiger van HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Veel mensen danken hun goed geweten aan hun slecht geheugen. 18* vooruitblik maan dins woens mnP/m« 11718° 10718° "718° 50% 60% 60% ÏSSSSIS? 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 7 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15 RTV/programma's 8,9 Sport21,22,23 Strips7 Toerisme. Uitgaan 25 19 het Belgische gerecht reisde gis teren naar Praag om na te gaan welke zakelijke contacten Dutroux in Oost-Europa had. Een andere justitie-ambtenaar vertrekt maandag naar de Slo waakse hoofdstad Bratislava, voor onderzoek naar de ver dwijning van de Hasseltse vriendinnen An en Eefje. Dutroux heeft An en Eefje een jaar geleden ontvoerd, maar zou de meisjes levend hebben laten vertrekken. Over hun ver dere lot bestaat onduidelijkheid. Kortingsbon voor de ten toonstelling in het Katwijks Museum van onder meer scheepsportretten van Kat- wijkse kapiteins. GEBRUIKT WITGOED - GEISERS TV'S-AUDIO TOT 1 JAAR GARANTIE Hoge woerd 27-29 Leiden 071-512 59 85 Muzikanten brengen hommage in Alphens park Avifauna alphen aan den run ernastraatsma Voor de vogels in Avifauna is het even schrikken. Belangstel ling van ongevleugelde twee voeters zijn ze wel gewend, maar een performance trekt niet dagelijks aan hun kooien voor bij. Een licht fluitconcert komt op gang als Jeroen van Westen en Michael Pestel hun vogel tek sten en -geluiden ten gehore brengen in de Martinushal van het Alphense vogelpark. De kunstenaars zelf beschouwen het zelf als een uiting van bijval. „Die begrijpen het", roept Van Westen enthousiast. De voor een groot deel uit kleuters bestaande toeschou- wersgroep begrijpt er deze vrij dagmiddag veel minder van. Een groepje in het zwart gekle de mannen declameert tekst flarden („die voor u niet van be lang lijken, maar voor ons wel") voor diverse vogelkooien. Frag menten over Darwin-vinken en lammergieren, met veel moeilij ke woorden en Latijnse namen. De kunstenaars, die op twee andere locaties ook een hom mage aan vogels brachten, heb ben een performance vol 'span nende momenten' beloofd. Dus doen de moeders hun uiterste best hun kroost in bedwang te houden en lopen de ouderen op de toppen van hun tenen door het vogelpark. Het gaat alle maal, zo hebben de kunste naars, in hun uitnodiging uitge legd, om het 'hoorbaar maken van vogels waarvan de stem door toedoen van de mens ver stomd is'. Michael Pestel (Pitts burgh, USA) doet dat met een dwarsfluit en de Enschedese Jeroen van Westen tekent de schaduwen van hun 'verdwe nen vluchtbeeld'. In de Martinushal eindigt de rondgang door het park met een kort concert, dat achter de tralies wordt vervolgd door een flinke schare neushoornvogels. Van Westen lijkt in trance als hij de Latijnse namen van uitge storven vogels opsomt en voor Een hommage tussen de vogels; op de achtergrond schrijft een van de kunstenaars gezegdes op een balk. foto henk bouwman elk dier een in memoriam in grote vegen op een schetsblok zet. Pestel loopt geconcentreerd te flierefluiten in de gang tussen de kooien. De 'kleine en subtie le geluiden' waarop hij zijn pu bliek trakteert worden meer dan eens gelardeerd met minder subtiele kindergeluiden. Een derde man schrijft gezegdes op de houten draagbalken tussen de kooien. 'Als de boer slaapt waken de ganzen' en 'Hij is zo doof als een kwartel'. Even daarvoor had een Avifauna-medewerkster nogal meewarig opgekeken bij het plotselinge bezoek in de keuken van het vogelpark. Ook een 'spannend moment'. Tussen de stinkende visprutjes de avondmaaltijd voor veel vaste bewoners van het vogelpark deed ze zwijgend haar werk. Op de kast achter haar een grote, groene sticker: 'Je hoeft niet gek te zijn om hier te werken, maar het helpt wel'. Het werk van Godfried Bomans gebundeld in zeven delen. Postume onderscheiding voor een veelzijdig man. 'Hilversumse' herinne ringen aan Godfried Bomans. 'Hagelslag groeit in Noord-Europa'. Onze Taal: Grote schrij vers. Goedmoedig verzet van Frans-Vlaanderen. De strijd tegen Parijs' cen tralisme. De positie van de Britse pub. Aanval op een fe nomeen. Het uiterlijk als verkoop kracht. Wedingvoor- schriften op de werk vloer. Terug van weggeweest: de pont. Geslaagde red dingsactie van 'Vrienden van de Voetveren'. ZOMER. Slot van een se rie over dit thema. Van daag: het Zomerhuisje. Portret van een 'Chris ten-yup'. In gesprek met Kamerlid Leen van Dij- ke (RPF). De rubriek Denkwijzer van René Diekstra, staat vandaag op pagina 2. noordwukhans jacobsnieuw tegen de lamp. De Katwijker richt zijn aan dacht op munttelefoons in ho tels en restaurants. Die rijn wat gemakkelijker leeg te halen dan de PTT telefooncellen op straat, die bovendien tegenwoordig al leen nog werken met telefoon kaarten. De Noordwijkse politie arres teerde ook een maatje van de telefoonkraker, een 26-jarige dorpsgenoot. Deze moest bij gebrek aan bewijs echter weer snel worden vrijgelaten. De tele foonkraker is later op de dag eveneens naar huis gestuurd. De Katwijkse telefoonkraker was er gistermorgen in Noord- wijk vroeg bij. Om elf uur had de 24-jarige jongeman al elf be taaltelefoons gekraakt. De geld- cassettes haalde hij er snel en behendig uit en om geen arg waan te wekken stopte de Kat wijker er uit 'eigen voorraad' weer een lege cassette in. Voor elk model telefoon beschikte hij over de passende geldla. In Grand Hotel Huis ter Duin liep de man, die vorige week voor hetzelfde vergrijp al eens was aangehouden, uiteindelijk op- Speciale zomer aanbieding midweek arrangement auto-peter twt^/cmu/hhf iiidcn st. aagtenstraat 14 071-5134700 ludikdorp iijhiaah i2a 071-5920920 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik,nu een abonnement. Naam: Voorletter*: M Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (I.v.m, controle bezorging) J Per maand automatisch f. 31,30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad, Abonnee service. Antwoordnummer 10050,2300 VB loeiden OF BEL 071-5128 030 8 712141 400121 zaterdag -w-rwtT

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1