19 Vleer werk angdurig Werklozen Win je eigen privé-jet. Leidse studentenkamers zijn duur rute straatroof Voorschoten Sporen van explosieven gevonden in TWA-toestel RUIG EN TOCH GLIMMEND! - onze auto's Tranen om Joes Kloppenburg Vangstquotum schol omhoog adidas -v S Dader Haarlemse moord vraagt om euthanasie Vijfde verdachte in Belgische zedenzaak Politie Parijs haalt Afrikaanse illegalen uit kerk VERHUIZEN; 90% organisatie 10% vervoer GOED NIEUWS tIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 41166 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 255: Binnenland Tevredenheid voorstellen regering Weg en Wiel over 8 Fietsen als een 7 'easy rider' op de Flevobike Cultuur en Kunst Masterclass World Press Photo Sport PSV lokt grijze muizen van NEC in de val ichoten herman joustra ree jongens hebben gister- ddag een 79-jarige vrouw uit orschoten op bijzonder hard- ndige wijze beroofd van haar ndtas. De vrouw wandelde er de Wilhelminalaan in haar lonplaats toen één van de ervallers haar plotseling van iteren vastpakte. Zijn metge- trok aan haar handtas. vrouw kwam ten val en ;rd enkele meters meegetrok- n door de jongens. Zij raakte arbij gewond aan handen en ieën. Uiteindelijk brak het ngsel waarna de jongens er et de tas vandoor gingen. In tas zaten onder meer bank- eques en tachtig gulden. Het ïg om twee jongens van on- veer 15 tot 16 jaar. Nederlandse Woonbond wil aandacht vestigen op stijging prijzen leiden tycho hoef Een paar jaar geleden was dat nog wel an ders, maar de eerstejaars student die nu een kamer wil huren in Leiden, hoeft daarvoor meestal niet veel moeite te doen. Op een advertentie reageren of er zelf een plaatsen is doorgaans voldoende. Als dat niet lukt, is er altijd nog de Stichting Leid se Studentenhuisvesting (SLS). Kortom, van kamernood in de stad lijkt nauwelijks nog sprake te, zijn. Er is echter één pro bleem: ze moeten voor het huren van zo'n kamer diep in de buidel tasten. Tijdens de Nationale Kamerweek die volgende week wordt gehouden wil de Ne derlandse Woonbond vooral de aandacht vestigen op de huurprijzen die de laatste vijf jaar met 25 procent gestegen zijn. Ook studentenkamers stegen fors in prijs. Dat betekent dat de financiële situatie van stu denten met een beurs er niet op vooruit is gegaan. Het komende studiejaar bedraagt de basisbeurs voor uitwonende studenten 475 gulden per maand, dat is bijna 150 minder dan zes jaar geleden. De gemid delde huur van een stichtingskamer ligt op zo'n 350 gulden. De prijzen van kamers van particulieren zijn vaak veel hoger. In Amsterdam en Utrecht moeten stu denten gemiddeld een jaar op een stich tingskamer wachten. De gemiddelde wachttijd in Nederland bedraagt zeven maanden. In Leiden is de wachtlijst van de SLS aanzienlijk korter dan een paar jaar geleden. Geluksvogels hebben binnen een maand een kamer. Maar Jeroen (18) uit Drachten had 'geen zin om te wachten' en nam dus zelf het initiatief. Binnen twee dagen had hij zijn hospita gevonden, op de Rijnsburgerweg, met een kamer voor 400 gulden inclusief: „Daar krijg je dan een ruimte van vier bij vier voor, verder niets", moppert hij. „Ja, toilet en douche, maar dat mag ook wel." Toch is hij dik te vreden, want „niet iedereen zit lekker dicht bij het centrum, en daar wil ik best voor betalen." Machteld (19) uit Nijkerk betaalt het zelfde voor een kleinere kamer, maar zit dan wel in een studentenhuis aan de Ou de Singel. „Hij is ongeveer drte bij drieën half, maar ook al was hij twee bij twee ge weest, dan had ik hem nog genomen", zegt ze. „Gezelligheid kent geen prijs." Pagina Leiden: 'Het is schandalig' new york efe-afp-rtr Onderzoekers hebben sporen gevonden van explosieven in de wrakstukken van het TWA-toe- stel dat vorige maand neerstort te bij Long Island. In de passa gierscabine zou een explosief tot ontploffing zijn gebracht. Dit hebben Amerikaanse media vanochtend gemeld. Volgens de New York Times hebben chemici van de federale politie FBI sporen gevonden van PETN (pentaerythritol te- tranitraat), een chemische stof die wordt gebruikt in plastic bommen. Deze chemicaliën zouden van een gangbare soort zijn, zodat er nog niet uit is af te BS: Economie op dreef I et aantal langdurig werklozen is waarschijnlijk aan het ilen. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek I :BS) wijzen in die richting. Het CBS houdt echter een ig om de arm, omdat het bureau voor een deel van de formatie afhankelijk is van derden. burg«anp de periode mei-juli waren i.000 mensen langer dan een r werkloos. In 1994 waren dat nog 244.000 en vorig jaar 8.000. De daling is opmerke- k, omdat tot nu toe vooral ensen die slechts enkele f landen zonder werk zaten, Dfiteerden van de stijging van werkgelegenheid. 'rolgens statisticus P. Oomens het CBS lijkt het erop dat ook mensen die langer dan j ii jaar werkloos zijn, profite- van de aantrekkende eco- tfmie. Voor de indeling van irklozen in de categorieën I igdurig en kortdurend is het IS echter afhankelijk van de beidsvoorziening. „Voor nauwkeurige cijfers zouden we nader onderzoek moeten doen", aldus Oomens. De daling van het aantal lang durig werklozen geeft aan dat de economie op dreef is. Bij het eerste voorzichtige aantrekken van de economie in 1994 kon den mensen die nog maar kort geleden werkloos raakten, aan de slag komen. Het aantal lang durig werklozen bleef toen zelfs nog stijgen. Pas in de tweede helft van vorig jaar kwam deze stijging tot staan om dit jaar om te slaan in een daling. Vergeleken met twee jaar ge leden is het aantal langdurig werklozen gedaald met 28.000. Het aantal kortdurend werklo zen is veel sneller gedaald: van 240.000 naar 200.000. Doe het rustig aan, huur een Yamaha vanaf flto fat lulo- en Motorverhuur ÜD MultiRent Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 eidschendam 070 - 327 91 15 Wandel ens door badhoevedorp» Bij de parochiekerk van de heilige Engelbewaarders in Badhoevedorp spelen zich emotionele taferelen af als de kist met het stoffelijk overschot van de26-iarige Joes Kloppenburg naar buiten wordt gedragen. Joes werd daarna onder grote belangstelling in Amster dam gecremeerd. Er bestaan plannen om een gedenkteken op te richten voor Joes, die afgelopen weekeinde werd doodgeschopt toen hij in de Amsterdamse binnenstad iemand te hulp schoot Het CDA in de Amsterdamse gemeenteraad gaat een voorstel indienen om een gedenkteken te plaatsen in het Vondelpark. Volgens CDA-fractievoorzitter F. Spit verdient Joes een monument omdat hij met gevaar voor eigen leven ie mand heeft geholpen. Spit denkt aan een plaats naast het monument voor Kerwin Duinmeijer, die in 1983 werd doodgestoken. „Het is pas send dat bij het gedenkteken voor iemand die is omgekomen omdat niemand hem hulp wilde bieden een herinneringsplaquette komt voor ie mand die slachtoffer is geworden van het feit dat hij een ander hulp bood." De Amsterdamse gemeenteraad is geschokt door het incident Raadsleden vrezen dat mensen elkaar nog minder snel te hulp zullen schieten dan nu al het geval is. FOTO ANP COR MULDER den haag«anp De Nederlandse vissers mogen dit jaar 425 tot 450 ton schol meer vangen dan aanvankelijk afgesproken. Daarbovenop krij gen ze van de Britten 950 ton in ruil voor een onbekend quotum kabeljauw, tong en wijting. Dat heeft het ministerie van land bouw. natuurbeheer en visserij gisteren bekendgemaakt. Bij de jaarlijkse EU-verdeling van de maximale vangsthoe- veelheden in december kreeg Nederland vorig jaar 30.550 ton schol. Dat was zo'n 20.000 ton minder dan in 1995. Ook voor de andere vissoorten werden quota vastgelegd. Traditioneel ruilen de Europese lidstaten tij dens het visjaar nog met elkaar quota als ze van een bepaalde soort overhouden en liever iets meer van een andere vis van gen. De ruil met Groot-Brittan- nië valt in die categorie. ADIDAS VOETBALSCHOEN in zwart/wit/rood. Maten 32 - 38. Normaal 79.95 Bristolprijs 69- Geldig t/m 24 augustus LEIDEN: longegrodit 5 (nod fTTTTTTTl AlPHEN A/D RIJN: Hofzkhhlroot 7-9 IK1 VALKENBURG (LH): Voowholerweg 45o m Het Motorhuis Auto Expo Vondellaan 80. Leiden tel. 071 - 535 1800 [en 25 augustus van 12.00 tot 1600 uur organiseert Schiphol scij^Ëi Lkza oen i nlorweekentjl. Met vele gratis activiteiten, onder andere p A Mn kleurwedstn]d (hoofdprijs: schaalmodel vliegtuig). Flippo-ruil- y-urs. poppentheater, kinderkaraoke, schminken, etc Je winFsett er worokJs. Advocaat begint uniek kort geding tegen Staat haarlem allard besse De Haarlemmer F. Gad, die is veroordeeld wegens de moord op een 28-jarige plaats- genote, wil dood. Zijn advocaat, J. vein Vulpen, eist binnenkort in een kort geding dat de Staat der Nederlanden een psychia ter betaalt die moet vaststellen dat Gad ondraaglijk lijdt en in een uitzichtloze si tuatie verkeert. Daarna zou euthanasie moeten volgen. Het kort geding wordt mogelijk volgen de maand door de rechtbank in Den Haag behandeld. Als aan het verzoek gehoor wordt gegeven, kan aan het 'permanente doodsverlangen' van Gad gehoor worden gegeven. Het verzoek is volgens Van Vul pen 'uniek' in de Nederlandse rechtsge schiedenis. De 34-jarige Haarlemmer ontkent nog steeds de bewoonster van een huis aan de Bakenesserstraat begin vorig jaar te heb ben vermoord. Gad, die gedetineerd is in het huis van bewaring in Zwaag, heeft zich de afgelopen tijd onder meer tot de gevan genisarts en zijn advocaat gewend om hem het verlossende spuitje te geven. Het onschuldig vastzitten zegt hij niet te kun nen verdragen. Gad heeft al enkele zelf moordpogingen ondernomen. De Haarlemmer maakt een wanhopige indruk en laat keer op keer weten de Haarlemse niet om het leven te hebben gebracht. „Ik heb haar niet gedood", aldus Gad. De vrouw werd door een fors aantal messteken begin januari 1995 van het le ven beroofd. De Haarlemmer werd door de rechtbank in Haarlem en in hoger be roep ook door het gerechtshof in Amster dam schuldig bevonden. Gad, die bij de Hoge Raad cassatie heeft ingesteld, zegt slachtoffer te zijn geworden van een com plot. De kosten van een onafhankelijke psy chiater zouden voor rekening van de Staat moeten komen, omdat Gad niet over vol doende middelen beschikt. De Haarlem mer neemt geen genoegen met een - aan justitie verbonden - gevangenisarts. leiden om wat voor bom het gaat. De media baseren zich op uitspraken van drie anonieme hoge functionarissen, die nauw bij het onderzoek betrokken zijn. FBI-functionarissen bena drukten dat PETN een veel ge bruikt explosief is. Het zou daarom nog onduidelijk zijn of de explosie was veroorzaakt door een plastic bom of een in komende raket. Mede vanwege deze resteren de onduidelijldieid schrikt de FBI ervoor terug om de ramp met de Boeing officieel toe te schrijven aan misdadig hande len, aldus de New York Times. brussel gpd-anp België komt moeilijk bij uit de schoktoestand, die de grootste zedenzaak in de historie heeft veroorzaakt. Gisteren, de dag van de begrafenis van de ver moorde meisjes Julie Lejeune en Mélissa Russo. begon ook de politiek zich te mengen in de af- faire-Dutroux, die België al bij na een week verlamt. Stappen wil verantwoordelijk minister De Clerck nog niet ne men. De bewindsman wacht de resultaten af van onderzoeken naar het functioneren van poli tie en justitie in onder meer Luik, Bergen en Charleroi. Gisteravond is bevestigd dat een vijfde verdachte is aange houden. Het gaat om de 25-jari- ge Griek Michael Diakostavria- nos. Deze bekende van Dutroux werd vorige week al verhoord, maar vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. Gisteren vond opnieuw een huiszoeking plaats. Daarbij werden onder meer videoban den, kinderkleding en een ge weer aangetroffen. Gisteren is ook nog een nieuwe verdachte, een zakenrelatie van Dutroux, ondervraagd. Deze man is niet officieel aangehquden. De Rijkswacht in Charleroi blijkt ook enkele honderden vi deobanden in beslag te hebben genomen. Daarop is hoofdver dachte Dutroux te zien, die seks bedrijft met nog onbekende kinderen. Dit bericht versterkt de vrees dat mogelijk nog meer slachtoffers zullen volgen. Pagina 2: •Begrafenis aanklacht tegen blunderende justitie •Belgische justitie was nooit een serieuze tegenpartij voor Dutroux HET WOORD IS AAN Konrad Adenauer Ach, onze Lieve Heer heeft wel grenzen aan de intelli gentie gesteld, maar helaas niet aan de domheid. -"T-r buien met onweèr f--"' vooruitblik ZON JSTSSir 12718# 11718* 10718° ÜSS 60% 50% 60% ÏSSdS? 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 _5 17 6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,14,15 RTV/programma's 9 Smaak8 19,21 8 Sport Strips Uitgaan De bon betreft vandaag een korting voor een kartrit die In Casa als onderdeel van 'Snel ste dag van Leiden' organi seert. PARUS AFP-Rtr-ANP Tientallen Franse politie-agen- ten hebben vanochtend de Pa- rijse kerk Saint-Bernard ont ruimd. In de kerk voerden zo'n 300 Afrikaanse illegalen actie om een verblijfsvergunning te verkrijgen. Tijdens de ontrui ming braken vechtpartijen uit met sympathisanten van de ac tievoerders. Enkele Afrikanen in de kerk waren al meer dan vijf tig dagen in hongerstaking. Zij werden op brancards wegge voerd. De oproerpolitie wist de kerk binnen te dringen nadat ze over het hek waren geklommen en de toegangspoort hadden in getrapt, aldus getuigen. Met traangas en wapenstokken trachtten ze de menigte van honderden mensen voor de kerk te verdrijven. Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer -fik K. .4 ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Donklaan 61. Voorschoten. Fax 561 94 45 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. fa, dat K goed nieuws. Dus neem ilTnu een abonnement. in: Voortel tetV Adres: Postcode:Plaat*: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: d.v.m. controle bezorging 'J Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal 3 acceptgiro (f 91.20) 3 automatisch (f. 90.20) Handtekening: - N.B Deze aanbieding geld) alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef labonncmcni heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 8 712141 400114' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1