17 23 Lebed opent aanval op haviken in het Kremlin IJ Zonnig vooruitzicht Politie kan buurtwacht Merenwijk niet verbieden TE HUUR, NIET DUUR Brom- en snorfietsen krijgen een kenteken Straver vrijwel zeker chef Hollands-Midden Studenten vermaken zich ondanks 'fluisterfeest' bij IKEA Amsterdam. Niet zonder polsstok Van Hanegem naar Sport 7 VANROYC.S. 53/4°/O LENING 1996 PER 15 SEPTEMBER 2002 GOED NIEUWS ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch éSé Dagblad NR 41161 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Staat de huizenmarkt op instorten? Begrafenis van Grieks-Cyprioot rustig verlopen 'American Dream' Peter Horree in Leidse galerie Sport Debuut Barry Opdam voor AZ duurt slechts een halfuur Speakers worden geïnstalleerd tijdens de voorbereidingen op het feest in de tent op het Arsenaalplein. foto henkbouwman leiden caroline van overbeeke Om tien voor half twaalf gaat het mis. Het geluid op de hoek van de Leidse Rembrandtstraat- /Groenhazengracht is dan al enige tijd rond de 75 decibel: tien decibel meer dan toege staan. „De band moet stoppen, dit kan echt niet", zegt milieu ambtenaar G. van Mourik van de gemeente Leiden stellig. De leden van de El Cid-commissie kijken smekend, maar Van Mourik is niet te vermurwen. Het geluid is te hard, dat was niet volgens de afspraak. En aan de uitspraak van de rechter heeft iederéén zich deze avond te houden. Een kwartier later gaat Peter de Jong van El Cid met tegenzin de tent in op het Arsenaalplein om de band 'Te Kort' te vragen definitief te stoppen. Om tien over half twaalf is het afgelopen: de disco gaat weer aan en het geluid ligt ineens een stuk lager: het schommelt rond de toege stane maximale 65 decibel. „Nu is het weer een fluisterfeest", Zondag 18 augustus is IKEA Amsterdam geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De overige vestigingen zijn gesloten. IKEA informatielijn 0184 - 495 555 den haag anp Brom- en snorfietsen krijgen vanaf 1998 een kenteken, net als auto's en motoren. Dat heeft minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) gisteren voorgesteld aan de Tweede Kamer. Die moet er nog mee akkoord gaan. Momenteel hebben brom- en snorfietsen nog slechts een zo geheten verzekeringsplaatje. Dat systeem van registratie is wer» n Voor al uw binnen- en buitenzonweringen 0ltweri n 0* Uitsluitend verkoop van topmerken. 0* De goedkoopste in de regio. Ga eerst naar een ander en kom dan pas naar ons. WU ZUN ALTUD 10-30% GOEDKOPER Gratis meten, prijsopgaaf en montage Snelle levertijden Revoweg 9 te Leiden, industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma Open ma. t/m za.don.avond koopavond zal 10.00-16.00 uur. Tel. 071-5217252 Benoeming van Haarlemse politiecommissaris wacht op besluit Van Hulst allard besse jan kuys hans leber Commissaris M. Straver wordt zo goed als zeker de nieuwe korpschef van de politiere gio Hollands-Midden. De Haarlemse poli tiecommissaris, die zelf plaatsmaakt voor commissaris B. Visser van de Amsterdamse politie, volgt S. van Hulst op. De benoemin gen gaan echter pas in als Van Hulst in stemt met een andere functie. Het rouleren van de hoge politie-ambtenaren is het ge volgvan de IRT-affaire. Van Hulst heeft twee opties, directeur van het nieuwe Nederlandse Politie Instituut of chef van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD). Van Hulst heeft kenbaar ge maakt dolgraag voorzitter te blijven van de Raad van Hoofdcommissarissen. Dat kan alleen, wanneer hij chef wordt van het KLPD. De huidige leider van het landelijke politiekorps, J. de Wijs, zou naar Aruba ver trekken. Vandaag aankondiging staakt-het-vuren Tsjetsjenië De Russische generaal Lebed heeft gisteren het aftreden geëist van de als havik be schouwde minister Koelikov (Binnenlandse Zaken). Volgens Lebed is Koelikov de hoofdverantwoordelijke voor de oorlog in Tsjetsjenië. Lebed lijkt er inmiddels in te zijn geslaagd om een staakt-het-vuren in de republiek te bereiken. De Tsjetsjeense stafchef Maschadov zei gisteren dat zo'n staakt-het-vuren vandaag zal worden afgekondigd. moskou dpa-rtr-afp-ap Lebed, die als adviseur van de Russische president Jeltsin spe ciale volmachten kreeg om een eind te maken aan de oorlog in Tsjetsjenië, haalde gisteren fel uit naar Koelikov. Lebed: „Wilt u een van de helden van de oor log zien? Wel, hier is hij, minis ter van Binnenlandse Zaken, le gergeneraal Anatoli Koelikov. De minister vervulde zijn plicht voor Rusland niet. Ik ben er ab soluut zeker van dat hij niet lan ger minister kan blijven. Ik heb ^en zeer radicaal plan voor Tsjetsjenië, dat veel mensen niet zal bevallen, maar ik druk het door. Eenieder die in de weg staat, wordt verwijderd. Er moet een eind aan de oorlog komen, er zal een eind aan komen". Koelikov zei in een reactie dat hij niet opstapt als hij niet offi cieel wordt ontslagen. Tegen het persbureau Interfax zei hij dat Lebed wordt gedreven door „zijn maniakale verlangen naar macht en door een gebrek aan zegt een student. „Je kunt el kaar in de tent gewoon ver staan. Maar ach: het gaat erom dat de eerstejaars zich verma ken. Het is er niet minder gezel lig om." Het omstreden feest voor de eerstejaarsstudenten op het Ar senaalplein is vannacht redelijk rustig verlopen. De geluidsni veaus waren soms hoger dan toegestaan, maar gemiddeld hielden de studenten zich rede lijk aan de afspraken. Ook be woners hadden minder last van het El Cidfeest dan van andere evenementen op het plein. „Het is minder lawaaiig. De studen ten hebben goed hun best ge daan. Maar toch willen we dat er een halt wordt toegeroepen aan de feesten hier: het is ge woon te veel", aldus M. Hoedt, bewoner van de Rembrandt- straat. Pagina 13: Geluid valt mee, slapen is er niet bij Als het zo blijft, ben ik hier snelweg Goekoop krijgt nette burgers echter niet waterdicht, aldus Verkeer en Waterstaat. De invoering van een kente ken moet het veilig brommen bevorderen. Ook maakt een nummerplaat, die op naam komt te staan, het makkelijker om gestolen brom- en snorfiet sen op te sporen. In de loop van 1998 komt er een centraal com puterbestand, waar de politie de kentekenbewijzen kan veri fiëren. Kinderen als seksobject. We reldwijd ruim tien miljoen slachtoffertjes. 'Succes is niet zo'n kunst. Suc ces hóuden wel'. Lee Towers overziet zijn leven. Een hotelkantoor voor amb tenaren. Primeurtje in Den Haag. Aangetrokken door tornado's. Het 'stormjagen' als grote rage in Amerika. ZOMER. Een serie artikelen waarin dit thema centraal staat. Vandaag: Zomerattrae- tie: het Land Van Ooit. Sleutelen aan oude vliegtui gen. Op 'Valkenburg' wordt gewerkt aan een ideaal. Kindermodellenbureau geeft valse hoop. Ouders komen be drogen uit. Onze Taal: Neerhofdier. 'Maar met wapens dreigen tolereren we niet' leiden annet van aarsen Het is een kwestie van opnieuw goede afspra ken maken. De politie wil en kan het verschijn sel 'buurtwacht' in de Merenwijk niet verbie den. Ook niet nu deze direct in de eerste week van haar bestaan een ernstige fout heeft ge maakt tijdens haar bezigheden. „Je kunt men sen niet verbieden op straat rond te lopen om de boel in de gaten te houden. Maar ze moeten wel weten dat ze zich aan de regels moeten houden", zegt politiewoordvoerder R. Blom. De politie maakte in de nacht van donderdag op vrijdag meteen een vervelend incident mee met de kersverse buurtwacht. Bewoners zetten de buurtwacht deze week op om te voorkomen dat een bandenprikker, die al veel auto's onder handen heeft genomen, opnieuw zou toeslaan. Eén van de surveillerende buurtwachters hield donderdagnacht twee jongeren aan, die hij ver dacht van vernielzuchtig gedrag. Aanhouden is toegestaan maar deze bewoner dreigde met een stroomstootwapen, dat in Nederland ver boden is. Volgens Blom zijn de betrokken buurtwach ters direct gisteren weer bij elkaar geroepen om afspraken te maken over wat wel en niet kan. „Met wapens dreigen kan niet. Als we daarmee beginnen, is de beer los", zegt Blom. „Het ge zond verstand moet blijven zegevieren. De buurtwacht moet zich niet laten verleiden tot het doen van domme dingen, moet niet het recht in eigen hand nemen." In principe staat de politie volgens hem niet negatief tegenover het verschijnsel buurtwacht. ,Als bewoners zeggen dat ook zij een steentje bij willen dragen aan de veiligheid in hun buurt, dat ook zij een oogje in het zeil houden, vinden wij dat zelfs prima", zegt Blom. Tot het incident zich voordeed gedroegen de buurtwachters zich voorbeeldig. Ze meldden hun initiatief op het politiebureau en maakten met de politie afspraken over hoe ze moesten handelen. Over die gang van zaken was de poli tie zeer te spreken. Volgens de afspraken mocht de buurtwacht (net als iedere burger die dat wil) surveilleren, verdachten aanhouden en overdragen aan de politie. Blom: „Maar we hebben duidelijk verteld dat ze bij een eventue le aanhouding niemand een haar mochten krenken, niemand mochten bedreigen. Het is nu zaak om de afspraken nog maar eens goed met de buurtwacht door te nemen." Burgemeester Goekoop keurt, zo zegt een woordvoerder, het gedrag van de buurtwachter af. Als mensen de buurt bewaken en daarbij iets signaleren, moeten ze volgens Goekoop di rect de politie waarschuwen. Pagina 13: 'Vroeger lieten ze een band alleen leeglopen' hilversum anp kennis omtrent de situatie in Tsjetsjenië". Lebeds frontale aanval op Koelikov kan worden gezien in het kader van zijn inspanningen om meer macht te krijgen over het leger en de veiligheidsdienst en zijn pogingen het Kremlin van militaire haviken te zuive ren. Lebed beloofde verder dat hij alle namen zou noemen van personen die verantwoordelijk zijn voor het voortduren van het conflict. Hij beschreef de deplo rabele toestand waarin de Rus sische troepen in Tsjetsjenië verkeren en de misère onder de Tsjetsjeense bevolking. Willem van Hanegem gaat wer ken voor de nieuwe tv-zender Sport 7. De vorig jaar bij Feye- noord ontslagen trainer heeft een contract getekend voor een jaar. Wanneer een club hem vraagt als trainer worden de ac tiviteiten van Van Hanegem bij Sport 7 opnieuw bekeken. Spon 7 begint morgen met uit zenden. Van Hanegem zal voor Sport 7 wedstrijden analyseren, onder meer van het Nederlands elftal. Ook zal de oud-interna tional de redactie van advies voorzien en is hij beschikbaar voor representatieve en com merciële activiteiten van de sportzender. Na zijn vertrek bij Feyenoord, aan het begin van het vorige seizoen, werkte Van Hanegem nog enige maanden bij een club in Saudi-Arabië. Sindsdien was hij niet meer actief als trainer. Mogelijk verhuist ook het programma De Ballen, van Frits Barend en Henk van Dorp, de komende maanden van RTL naar Sport 7. In dat programma zijn hoogtepunten van wedstrij den uit de Engelse en Duitse competitie te zien. 1-Iet praat programma van Barend en Van Dorp blijft zeker op RTL 4. Sport 7 onderhandelt al enige tijd met de Holland Media Groep (eigenaar van de zenders RTL 4, RTL 5 en Veronica) over de overname van de televisie rechten voor de Engelse en Duitse competitie. Een woord voerder van Sport 7 wilde giste ren niets zeggen over de onder handelingen met RTL. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 HET WOORD IS AAN Saint Francois de Sales Je moet het verleden over la ten aan Gods barmhartig heid, het heden aan onze trouw en de toekomst aan de goddelijke voorzienig heid. vooruitblik maan dins woens ets' "v26* "727- 16727* SS& 10* 20% 10% ïïeffis 80% 60% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 7 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 3 5 17 Denksport26 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's_8,9 Sport21,23,24 Strips7 Vandaag een kortingsbon voor een viergangen jubile ummenu in café-restaurant Frérikshof in Leiderdorp. leiden De weg ging omhoog, maar het bushokje bleef gewoon staan. Wie op de Europaiaan bij de oprit naar het nieuwe viaduct over de A 4 on der het afdak op de bus wil wachten, moet bijna een polsstok meenemen om de straat weer te bereiken. Het reclamebureau van Sport 7 is zo vrien delijk geweest de busreizigers daar nog eens ten overvloede op te wijzen. foto hielco kuipers b zomer MIDWEEK ARRANGEMENT Auro-nra ItlDIN ST. AAGTtMSTKAAT 14 071 5134700 ItlDtiDOtr IIJNIAAN I2A 071S»20I20 UITGIFTE STAATSLENING dagelijks, te beginnen op 19 augustus a s via banken en commissionairs: in veelvouden van 1.000,- nominaal wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen jaarlijks op 15 september op 16 september 1996 op 15 september 2002 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan verkrijgbaar bij banken en commissionairs ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 inschrijving koers van uitgifte rente storting aflossing lening- voorwaarden schuldregister inschrijvingen nadere inlichtingen Postcode: - Tel: NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is gord nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam:Voorletter».si V Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: (I v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (procf)abonnement heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB leiden OF BEL 071-5128030 8 712141400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1