14 Doctoraalstudenten in Leiden lang over doen studie Amsterdam Arena is open, De Meer brandt deels af Brandstof voor auto's duurder Hogere winst ABN-AMRO BEL: 071-512S030 Matrassen gaan geluid van studenten dempen Echte slachtoffers bij rampenoefening Diekstra aangeslagen door rel over plagiaat zonnig r en droog- s) Stabilisatoren van caravans ontvreemd GOED NIEUWS DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Uil Dagblad NR. 41159 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland In veel slachtvee blijkt te 3 veel kalmeringsmiddel te zitten Minister Tansu giller 5 brengt bezoek aan Turks-Cyprus Cultuur en Kunst Kunstzinnige 7 vorming wordt 'een pot nat' Leiden 'Geen leven op aarde zonder caratenen' den haag gpd Het kabinet wil volgend jaar de accijnzen op auto brandstof flink verhogen. De betrokken ministers zijn het echter nog niet met elkaar eens hoeveel cent er extra bij moet. De verhoging is een van de maatregelen van een 'be reikbaarheidsplan' om de files in Nederland terug te dringen. Dit plan wordt op Prinsjesdag bekend gemaakt. De duurdere brandstof moet leiden tot zuiniger gebruik van de auto, waardoor met name de dichtgeslibde steden be ter bereikbaar moeten worden. Vooral de benzi neprijs vormt een punt van discussie. Volgens en kele zegslieden heeft mi nister Jorritsma (verkeer en waterstaat) voorgesteld die maar liefst met een kwartje te verhogen. Mi nister De Boer (milieu) zou dit niet eens genoeg vinden, terwijl collega Zalm (financiën) voor stander zou zijn van een wat voorzichtiger verho ging. De prijzen van die sel en lpg zullen overigens wat minder fors worden opgetrokken. Jorritsma wil dat de au torijder de extra accijns voor een deel terugkrijgt in de vorm van een verla ging van de motorrijtui genbelasting. Wie minder vaak in de auto stapt wordt op deze manier be loond. In het bereikbaar heidsplan worden ook voorstellen gedaan voor 'doelgroepenstroken'. Er wordt eveneens gedacht aan een wisselende maxi mumsnelheid, afhankelijk van de drukte op de weg. Ook zullen er maatrege len komen om het ge bruik van het openbaar vervoer te stimuleren. amsterdam anp ABN-AMRO heeft de nettowinst in de eerste helft van dit jaar met ruim 36 procent zien stij gen tot bijna 1,7 miljard gulden. Met name de positieve gang van zaken op de effectenbeur zen heeft bijgedragen aan de winst. De winstverbetering overtreft alle verwachtingen. Analisten hadden een toename voorspeld van iets meer dan twintig procent. Deze verrassende winstcijfers hadden vanmorgen onmiddel lijk effect op de Amsterdamse effectenbeurs. De koers van het aandeel ABN-AMRO steeg na tien minuten handel al met 3,10 tot 96,40 gulden. En dat terwijl de financiële wereld al enigszins had gehoopt op mooie winstcij fers van ABN-AMRO. Het fonds stond al de hele week in de be langstelling van beleggers en zag de koers gestaag omhoog lopen. De bank profiteerde de afge lopen maanden vooral sterk van het verbeterde beursklimaat. Vooral bij de handel in valuta's en die in aandelen en obligaties voor eigen rekening ging het ABN-AMRO voor de wind. Ook de rente- en provisiebaten za ten in de lift. Vooral binnen het effectenbedrijf trokken de pro visie-inkomsten flink aan. Ver der lieten de resultaten van de dochters MeesPierson en ABN Amro Lease een belangrijke ver betering zien. ABN-AMRO verwacht ook in het tweede halfjaar een toena me van de winst. Alleen zal ge zien de hoge winsten in het tweede semester van vorig jaar de procentuele toename lager zijn dan in het eerste halfjaar van 1996. Gezien de goede resultaten heeft de bank de interimdivi dend verhoogd met twee dub beltjes tot 1,80 per aandeel. nr I Nog geen abonnee? ABONNEE SERVICE HET WOORD IS AAN Madame de Gasparin Het droevigstge op aarde is een ziel die niet droevig kan zijn. amsterdam anp De Meer is dood, leve de Amsterdam Arena. Na- dat de Arena gisteravond met veel spektakel was geopend, brandde vannacht een deel van het ou de stadion van Ajax in de Watergraafsmeer af. Omstreeks half vier vanmorgen werd de brand in De Meer ontdekt. De oorzaak is nog onbekend en wordt onderzocht. Brandstichting ligt volgens een woordvoerster van de brandweer echter voor de hand. Ruim een uur na het ontstaan van de brand had de brandweer het vuur onder controle. Het middenstuk van de hoofdtribune is afgebrand. De brandweer was vanmiddag nog bezig met nablus sen. De sloop van het stadion in Amsterdam-Oost was al begonnen. Omdat daarbij ook de waterlei ding al was afgesloten, kon de brandweer van nacht in eerste instantie moeilijk aan water ko men. Er hebben zich bij de brand geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De eerste wedstrijd in de Amsterdam Arena verliep voor de verstokte Ajax-fans gisteravond dramatisch (AC Milan speelde Ajax naar een kansloze nederlaag van 0-3), maar de opening van het nieuwe stadion werd een groots feest. Ruim 50.000 enthousiaste mensen vergaapten Leiden scoort liet laagst van alle Nederlandse universiteiten Na zes jaar studeren aan de Leidse universiteit, heeft slechts 60 procent van de doctoraalstudenten het diplo ma op zak. Het studie-rendement van Leiden is daarmee het laagste van alle Nederlandse universiteiten. Dat blijkt uit cijfers van de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU) in het rapport 'Kengetallen universitair onderwijs 1996'. leiden caroline van overbeeke Van alle Nederlandse doctoraal studenten (verdeeld over der tien universiteiten) studeert 74 procent binnen zes jaar af. De Technische Universiteit Eind hoven heeft de hoogste score, met gemiddeld 91 procent. Lei den komt als laatste (met 60 procent). Na vijf jaar is in Lei den nog maar 31 procent van de doctoraalstudenten afgestu deerd, ook dat is het laagste ge middelde. De Landbouwuniver siteit Wageningen heeft ha vijf jaar de meeste afgestudeerden, met een gemiddelde van 85 procent. Na twee jaar studie heeft 59 procent van de Leidse studen ten het propedeuse-diploma opzak: De Rijksuniversiteit Lim burg scoort 75 procent. Het laagste propedeuserendement heeft de Technische Universi teit Delft met 45 procent na twee jaar. De laagste studiere sultaten worden gehaald bij de studierichtingen 'Taal cul tuur' en rechten: respectievelijk 62 procent en 68 procent van de docotraalstudenten heeft na zes jaar de bul op zak. De Land- bouw-studies hebben het hoog ste rendement met 90 procent. Volgens VSNU-voorzitter R. Meijerink zijn de studieren dementen te laag. „Zeker met de komst van de prestatiebeurs in september moet dat verande ren. Dat is niet alleen een zorg voor studenten maar ook een verantwoordelijkheid voor uni versiteiten." De prestatiebeurs houdt in dat studenten vanaf 1 september binnen vier jaar moeten afstuderen, anders wordt hun beurs omgezet in een lening. Leiden baseert zich op andere VSNU-gegevens uit hetzelfde rapport, zo meldt een woord voerder in een reactie. „Uit de tabel met het totale opleidings rendement, dat is de score van alle studenten die aan een stu die beginnen, komt Leiden na zeven jaar met zo n 60 procent, beter uit de bus dan het lande lijk gemiddelde van 56 procent. Voor ons is dat cijfer belangrij ker dan de cijfers van alleen de doctoraalstudenten." De Land bouwuniversiteit Wageningen scoort in deze tabel overigens veel hoger met 73 procent. Ook het aantal studenten is gedaald: de universiteiten trok ken vorig jaar 11 procent min der eerstejaars in vergelijking met 1994-1995. Het totaal aan tal ingeschreven studenten daalde met 4 procent. Bij feesttent op Arsenaalplein leiden caroline van overbeeke De studenten van de El Cid- commissie willen hun feesttent op het Arsenaalplein met oude matrassen isoleren. „We willen ze in grote aantallen opkopen bij de Kringloopwinkel en in de tent, aan de kant van de woon huizen. ophangen of neerleg gen. We zijn er nog niet over uit of we de matrassen natmaken: sommigen zeggen dat dat juist goed is, anderen zeggen dat het geluid daardoor juist beter ge leidt. We willen een geluidsspe cialist inschakelen om dat uit te zoeken." De studenten is er alles aan gelegen morgenavond geen problemen te krijgen met om wonenden of controleurs van de gemeentelijke milieudienst. De rechter heeft vorige week bepaald dat El Cid wel een ver gunning krijgt voor het eind- feest, maar niet meer geluid mag maken dan 70 decibel (DBA) vóór 23.00 uur en 65 noordwuk» Een geluk bij een on geluk, of een ongeluk bij een on geluk? Hoe het ook zij, onder de twintig pseudo-gewonden die gisteren door de Marine en de reddingsbrigade vanaf zee naar het Noordwijkse Gat van Palace werden gebracht bevonden zich ook twee echte slachtoffers. Een vrouwelijk lid van de Noordwijkse reddingsbrigade (NRB) die eigen lijk moest doen alsof, werd zee ziek. Tegen het protocol in werd zij als eerste van het zogenaamd brandende schip voor de kust van Noordwijk afgehaald. Een beman ningslid van reddingsboot 'Valen- tijn' raakte gewond aan zijn been. Beide gevallen bleken niet ernstig, maar toch serieuzer dan de hui lende, zeurende en hysterische slachtoffers die eigenlijk helemaal niets mankeerden. Elk jaar voeren de NRB, de Katwijkse Reddings Brigade, de Koninklijke Marine, politie, brandweer en ambulance dienst in Noordwijk een oefening uit. „Dat is geen toeristische at tractie, maar een serieuze oefe ning", benadrukt woordvoerder W. Star. De pseudo-slachtoffers werden dit keer van het schip M/S 'Chudleigh' en een in zee drijvend vlot afgehaald. Uiteindelijk wer den alle 'gewonden' (onder meer per helikopter) keurig bij het zo geheten 'gewondennest' op het Gat van Palace afgeleverd. FOTO HENK BOUWMAN leiden cees van hoore „Ik vind dit echt verschrikke lijk". zegt de Leidse hoogleraar René Diekstra over de beschul diging dat hij plagiaat zou heb ben gepleegd in zijn laatste boek 'Het onderste boven'. „Dat professor Kohnstamm. een col lega van mij. meteen al het woord plagiaat laat vallen zon der dat de zaak nog echt is uit gezocht, vind ik triest." De Leidse hoogleraar in de klinische en gezondheidspsy chologie (die ook een column schrijft voor deze krant) maakt een aangeslagen en timide in druk. Zijn populariteit steeg in de afgelopen jaren tot grote hoogte door zijn vele populair- psychologische boeken, waarin hij op eenvoudige wijze psychi sche problemen aan de orde stelt. Bij Veronica was hij te zien als de expert in de veelbekeken talk-show 'Het onderste boven', zoals hij ook zijn laatste boek heeft genoemd. Dat boek ging na verschijning als warme broodjes over de toonbank. In het weekblad Vrij Nederland werd deze week onthuld dat het hoofdstuk over depressies in dit boek vrijwel letterlijk is vertaald uit 'How to heal depression', een bestseller van de Ameri kaanse auteurs Dr. Harold H. Bloomfield en Peter McWilli- ams. „Kijk", zegt Diekstra, vanuit de Verenigde Staten, waar hij net aan de laatste dag van zijn vakantie bezig is, „het boek is opgezet naar analogie van de tv-uitzendingen. Daarin werd elke keer een apart onderwerp behandeld, zoals stress, angst, schizofrenie, noem maar op. Daarvoor hebben de program mamakers maar ook ikzelf bronnen opgezocht. Die bron nen zijn dan ook keurig in het boek gekomen. Maar met dat hoofdstuk over depressie is het kennelijk mis gegaan." „Ik kan dat alleen maar ver klaren door de tijdsdruk die er is geweest. Alles moest in een enorme haast tot stand komen. Misschien dat de bronvermel ding op de werkkopieën die ik naar mijn uitgever heb gefaxt, is weggevallen. Of die kopieën er nog zijn, betwijfel ik. Misschien dat ik de bronvermelding nog in mijn eigen computersysteem kan ontdekken. Ik hoop het maar. Want anders is dit ramp zalig." Pagina 3: Diekstra: Plagiaat heb ik niet bewust gedaan daarna. Dat wordt met speciale apparatuur gemeten op een af stand van twee meter van de gevel van het dichtstbijzijnde woonhuis. „We zijn met elkaar aan het brainstormen wat we allemaal kunnen doen om het geluid zoveel mogelijk te dem pen", aldus een woordvoerder van El Cid. „Zo overwegen we ook om grote doeken op te hangen in de tent, maar we weten niet of dat mag van de brandweer. En meerdere kleine geluidsboxen maken minder geluid dan een paar grote. We zullen vrijdag avond man en macht inzetten om de zaken ook buiten op rol letjes te laten verlopen. Zo lo pen er zes mensen van een pro fessioneel beveiligingsbedrijf rond en nog een flink aantal van studenten. We zijn geen specia listen op het gebied van ge luidsoverlast, maar hopen dat het met deze maatregelen goed gaat." De grote feesttent met een omtrek van ongeveer 35 meter wordt morgenochtend opgezet en zal het hele Arsenaalplein in beslag nemen. Advocaat J. Landman van de omwonen den heeft vandaag bij het ge meentebesuur bezwaar aange tekend tegen feesten op het plein op 2 en 3 oktober. De om wonenden vinden dat er nu wel genoeg gefeest is op die plek. Leden van de wijkverenigin- gen Vreewijk en Pieters- Aca- demiewijk en bewoners zullen vrijdagavond bij de tent aanwe zig zijn om te controleren of de studenten buiten hun boekje gaan. r~ ~f» vooruitblik ZATW ZON MAAN 1ï*/23# 13"/24* 1«725# !£y* 10% 10% 10% SE35? 50% 70% 70% Uitgebreid weer overzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S 3 5 Cultuur 78 zich aan een uren durend spektakel met onder meer een lasershow, de binnenkomst van de laatste fakkeldrager Frank Rijkaard, de officiële opening door koningin Beatrix, spiegelgevechten op een in een blauwe zee veranderde grasmat en optredens van Nederlandse artiesten. Pagina 19: Voetbal, maar vooral amusement 6 2 .14 .16 Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport18 t/m 21 Strips10 Uitgaan9 De kortingsbon betreft de toegangsprijs voor het orgel concert door Pascale Mélis in de Nieuwe Kerk in Katwijk. Haven Amsterdam doet het goed De goederenoverslag in de Am sterdamse haven neemt fors toe. Volgens het Gemeentelijk Havenbedrijf bedraagt de groei tot september volgend jaar on geveer 1,3 miljoen ton. De toe name komt grotendeels op het conto van de Noorse firma Bre- dero Price A/S. Het Scandinavi sche concern gaat in de Ame- rikahaven 35.000 buizen van elk 20.000 kilo aanvoeren, opslaan en later weer afvoeren. De bui zen zijn voor een nieuwe gas- pijpleiding tussen het Noorse continentale plat en Duinker ken. LSIMUIDEN MAARTEN KEULEMANS Bij een opslagbedrijf voor cara vans aan het Westeinde in Lei- muiden is gisternacht voor een kleine 30.000 gulden aan stabili satoren gestolen. De dieven schroefden de apparaten van 36 caravans af. Stabilisatoren die nen om het slingeren van een caravan achter de auto tegen te gaan en kosten 800 gulden per stuk. De politie spreekt van een 'nogal absurde misdaad' en ver moedt dat de daders de hele nacht aan de caravans hebben gesleuteld. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a, dat Is goed nieuws. D«i» neem Ik nu een abonnement. -fl.v Na de eerste twee weken betaal Ik m!|n abonnement: J Per maand automatisch <f. 31,30) 3 Per kwartaal 1 acceptgiro II. 91.20) Q automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u ii l proef (abonnement heeft gehad. de afgelopen 3 maanden geen Deze bon In een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Abonnee service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 8 712141 "4001 14" maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1