Nederlander spaart in recordtempo Bart de Graaff krijgt nieuwe nier Diekstra beschuldigd van plegen plagiaat Duizenden directeuren betalen geen belasting Valkenburger dagen op de vloer door falend alarmsysteem iuurtwacht in Merenwijk Telekabel zet Sport 7 op 'nieuw' kanaal Feeëriek schouwspel in Noordwijk Vliegtuig op landingsbaan overvallen GOED NIEUWS [woensdag 14 augustus 1996 opgericht 1 /waart 1860 Leidsch Binnenland Buitenland Op Ameland komt 3 vijfde kuuroord van Nederland In Tsjetsjenië gaan het vechten en het onderhandelen door AMSTERDAM CPD/ANP [Televisie-presentator Bart de Graaff zou gisteravond tijdens de presentatie van de Veronica- winterprogrammering in Am sterdam aanwezig zijn om zijn nieuwe omroep BNN te promo ten. De Hillegomse tv-maker werd echter onverwacht opge roepen voor een niertransplan tatie. De Graaff heeft tien jaar lang leiden maarten keulemans Bewoners van de Merenwijkse straten Fakkelgras, Lintgras. Pluimgras, Buntgras, Zwenkgras en Wollegras hebben een buurt wacht ingesteld. Op die manier willen de Leidenaars voorko men dat de banden van hun au to's nog een keer lek geprikt worden. In het buurtje zijn de lekke banden het gesprek van de dag. Sinds half juli zijn er al vijf keer autobanden lek geprikt. Het af gelopen weekeinde werden er dertig kapotgestoken. De buurt bewoners zijn verbijsterd. „Ik snap hier echt absoluut de zin niet van", zegt één van hen. „Een beetje kattekwaad is niet erg, maar dertig banden, dat gaat veel en veel te ver." De politie denkt dat de aan slagen het werk zijn van 'een groepje kwajongens of van een dwaas'. Een verband met ande re acties op dat gebied in Lei den is er niet, denkt woordvoer der R. Blom. „Milieu-activisten Earth Liberation Front ste ken doorgaans de banden lek van auto's die bij garages staan. In het algemeen worden wel steeds vaker banden lek gesto ken." De buurtbewoners hebben geconstateerd dat de vernielin- en afgelopen zaterdag- en zon- agavond voor middernacht moeten hebben plaatsgehad. Dat betekent dat de dader of daders behoorlijk brutaal te werk gaan, vindt een buurtbe woonster. „Om een uurtje of elf is het hier nog redelijk druk. Mensen laten hun hond uit, er njden auto's en de straat is goed verlicht. De Merenwijkers zijn de plat te banden inmiddels zo zat, dat ze 's avonds om beurten in pa trouilles van vier man sterk de straat opgaan 'om de boel in de jaten te houden'. ,We vinden iet prima als de buurtbewoners ons helpen", zegt politiewoord voerder Blom. „Als ze de dader vinden, mogen ze hem aanhou den en aan ons overleveren. Molesteren is tegen de wet." leiden johan zwaan Het experiment i Voor Sport 7 hoeft in Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Leiden en Leiderdorp geen andere zen der te sneuvelen. Vandaag ver schijnt op frequentie 66+ al het officiële testbeeld van Sport 7. Kabelexploitant Telekabel, die in deze gemeenten het kabelnet beheert, heeft door het uitvoe ren van een test toch nog een 'nieuw' kanaal gevonden voor de sportzender. In theorie was iet kabelnet al volledig bezet, maar het experiment heeft aan- ptoond dat het doorgeven op anaal 66+ andere zenders niet stoort. Abonnees hebben ook geen storingen gemeld. De noordelijke Bollenstreek- [emeenten (Lisse. Sassenheim. 'oorhout. Noordwijk, Noord- «jkerhout en Hillegom) ruilen Duitsland 3 om voor het nieuwe *portkanaal. Dat was voor deze lemeenten noodzakelijk, omdat iet kabelnet voor dit gebied vol "*s. De commerciële sportzender, die zijn beelden gratis aanbiedt totdat voor de abonnees vol doende decoders beschikbaar zijn, zendt de komende dagen een testbeeld uit. De officiële uitzendingen beginnen zondag om 16.00 uur. Dan presenteert Spon 7 zich en vervolgens zal de Supercup-wedstrijd Ajax- 5V te zien zijn. gewacht op een dergelijke ope ratie. Nog afgelopen maandag praatte de populaire jonge pre sentator in het NCRV-program- ma Villa Felderhof openhartig over zijn gezondheidstoestand. Hij vertelde ook dat hij een aan bod van zijn zus om een nier aan hem af te staan, heeft ge weigerd. „Ik ben veel te bang dat zij dan ziek zou worden, ter wijl ik vrolijk met haar nier rondloop." De Graaff blijft in het nieuwe seizoen met twee programma's (BNN en Boobytrap) actief voor Veronica. Daarnaast probeert hij met de eigenhandig opge richte omroep BNN het publie ke bestel binnen te komen. Daar heeft hij minimaal 60.000 tientjesleden voor nodig. Pagina 9: Veronica niet langer 'jong, snel en wild' den haag gpd Dat er zo veel extra geld op de spaarbankboekjes is beland, komt volgens het CBS vooral doordat de bevolking minder geld steekt in beleggingsfond sen. Vanaf de tweede helft van 1994 daalt de inleg van particu lieren bij die fondsen. Mensen hebben minder trek in die fond sen omdat die betrekkelijk ma gere beleggingsresultaten boe ken. Inmiddels is het rende ment dat de beleggingsfondsen gemiddeld behalen wel weer gestegen, maar particulieren kijken de kat nog even uit de cees van hoore wim koevoet Een smet op het blazoen van de Rijksuniversiteit Leiden. Zo noemt prof. G. Kohnstamm het plagiaat dat de Leidse hoogle raar klinische en gezondheids psychologie prof. dr. R. Diekstra zou hebben gepleegd in zijn re cente boek 'Het onderste bo ven'. Kohnstamm heeft Diekstra jaren geleden naar Leiden ge haald. Voor professor Kohnstamm staat vast dat er sprake is van plagiaat. „Op zijn minst is de wet op het auteursrecht over schreden. Diekstra zal met een afdoende verklaring moeten ko men. Kijk, hij schrijft deze boe ken dan wel in zijn vrije tijd, maar hij doet dat wel als Leids hoogleraar. Wij houden onze studenten nota bene altijd voor dat ze geen dingen mogen over schrijven. Laatst heb ik een stu dent daarvoor nog behoorlijk op zijn donder gegeven. En dan zou een hoogleraar zelf gaan Dagblad NR. 41158 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Cultuur en Kunst Sport Achtergrondzangeres Jody Pijper wil ook wel eens op de voorgrond Tegoeden groeien 11 miljard Op 1 juli hadden alle Nederlanders bij elkaar 11^ miljard gulden meer op hun spaarbankboekjes staan dan op 1 ja nuari dit jaar. Zo'n enorme stijging heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nog niet eerder in een periode van zes maanden waargenomen. Het spaarte goed van particulieren bij banken bedraagt nu liefst 242 miljard gulden. boom. Ze sparen voorlopig vooral bij banken, waarbij spaarloon regelingen ook een belangrijke rol spelen. Het CBS komt tot de grootste stijging ooit door een eenvoudi ge rekensom. Particulieren haalden sinds 1 januari 60 mil jard gulden van hun spaarte goeden af. Anderzijds brachten ze 69 miljard gulden naar de bank. Per saldo levert dat een overschot op van 9 miljard gul den. Daar telt het CBS 2 miljard gulden aan ontvangen rente over spaartegoeden bij op en komt dus uit op een bedrag van 11 miljard gulden. 'Smet op blazoen universiteit Leiden overschrijven! Dan is de voor beeldfunctie toch weg. Diekstra zal zich dus moeten verant woorden binnen de universi teit." Het plagiaat van Diekstra wordt vandaag onthuld in het weekblad Vrij Nederland. De schrijvers van het artikel bewe ren dat Diekstra dertien pagi na's heeft overgeschreven uit de Amerikaanse bestseller How to heal depression, geschreven door Diekstra's collega's dr. H. Bloomfield en P. McWilli- ums. Bronvermelding ontbreekt volledig. 'Het onderste boven' is ook de titel van een serie populair- wetenschappelijke talkshows, waarin de bekende hoogleraar psychische problemen aan de orde stelt. Diekstra is in de Verenigde Staten op vakantie en was niet bereikbaar voor commentaar. Pagina 3: Diekstra wijt 'pla giaat' aan fout in fax-verkeer noordwuk» Het was tot gisteravond acht uur hoogst onzeker of het klank- en lichtspel van de Noord- wijkse Reddingsbrigade (NRB) wel zou kunnen doorgaan in de zee voor de boulevard. Het weer was ten slotte niet echt geweldig en er stond een aardig windje. Voor een beetje redder gaat echter geen zee te hoog. Een fikse branding of niet 'de NRB-show must go on', zo luidde gisteravond het credo. Alleen van de begeleidende muziek van Vangelis kwam niets terecht: de geluidboxen konden niet worden opgesteld vanwege dreigende regenbuien. Desondanks stortten rond kwart over elf, na een flink vuurwerk, dertig NRB-ers in het Noordzeewater. Voor het toegestroomde publiek voerden ze een ludieke fakkelshow op met brandende 'flairs', ook wel bekend als voetbalfakkels. De gevormde figuren boden een feeëriek schouwspel. Het slot was spectaculair: alle duikers stelden zich met brandende toorts op aan de rand van de branding, verzameld rond een bord, dat onthulde dat de show werd gepresenteerd ter gelegenheid van 75 jaar NRB. foto dick hocewoninc Louis van Gaal ziet weer lichtpuntjes parus cees van zweeden correspondent De wereld kende zowel de vlieg tuigkaping als de treinroof, maar gisteren werd in Frankrijk een geheel nieuw woord toege voegd aan het jargon van de misdaad: vliegtuigroof. Vier on bekende mannen brachten een vliegtuig tot stilstand op de lan dingsbaan. en gingen aan de haal met de brandkast. De Airbus van Air Inter Euro pe was volgens het boekje om 18.20 uur op de luchthaven van Perpignan geland, en maakte zich op om naar de terminal te taxiën. Tot verbazing van de pi loot bevond zich echter aan het einde der landingsbaan een au to die geen aanstalten maakte weg te rijden. De verbazing werd nog gro ter, toen uit de auto vier man nen stapten die toegang eisten tot zijn toestel. Wat zich daarna precies afspeelde, bleef ondui delijk, maar een politiewoord voerder bevestigde dat de auto enkele minuten later wegreed. Buit: een uit het vliegtuig af komstige brandkast. De roof riep onmiddellijk vele vragen op. Hoe wisten de gang sters dat zich een brandkast aan boord bevond? Hoe konden zij weten op welke baan de Airbus zou landen? En hoe verschaften zij zich toegang tot de luchtha ven? Terwijl een onderzoeksrech ter zich naar de Zuid-Franse luchthaven spoedde om een antwoord op die vragen te krij gen, trapte een woordvoerder van Air Inter Europe een open deur in. „De gangsters waren heel goed ingelicht", zo zei hij. Op de vlucht Parijs-Perpignan bevonden zich 172 passagiers, die geen van allen gewond raak ten bij de overval. het woord is aan Vinet Ik wil dat de mens meester over zichzelf is, opdat hij be ter dienaar van allen kan zijn. r "^perioderif met zón iv/24- "724* 1V/24* 10% 10% 10% 50% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina vandaag 22 pagina's Binnenland3 Buitenland l_ 5 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's 9 Sport18 t/m 21 Strips8 Uitgaan17 Bon voor gratis speurboekje bij de tentoonstelling 'Verge ten Eilanden, het mysterie van de Zuidoost-Molukken' in het Rijksmuseum Volken kunde in Leiden. Overbuurvrouw llMUJlJlXj bekent moord op 3-jang meisje Soepel lederen bank In ze«r royale uitvoering. (jJencikoya) (Tnterna rion al) Lange Polen 41 AMSTERDAM-C Molateeg 12, hoek Spuistraat AMSTERDAM Gcldcrlendpleir 46 ARNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C Rechtestr 62 GRONINGEN Ooslefstraat 27 UTRECHT: Gildenkwartier 173, (Hg Catharijne). ROTTERDAM Lynbaan 31. hoek Wcono ROTTERDAM: Alexandrium III M|W||A iimimiarwTT rfirrr den haag anp Tussen de twee- en vierduizend directeuren-grootaandeelhou ders hebben de afgelopen jaren geen inkomstenbelasting be taald. Dat regelden ze via zoge heten 'nul-constructies'. Staats secretaris Vermeend (financiën) heeft dat geantwoord op vragen van het PvdA-kamerlid R. van der Ploeg. Nul-constructies zijn tot dus ver niet verboden: wel zijn ze al deels ontkracht en op 1 januari 1997 draait staatssecretaris Ver meend deze fiscale contructies definitief de nek om. Directeuren-grootaandeel houders reduceren hun inko men tot nul, door hun salaris enkele jaren op te potten in een bv. Door een lening aan te gaan bij het eigen bedrijf kan de di recteur in zijn levensonderhoud voorzien. Inkomstenbelasting hoeft daarover niet te worden betaald en bovendien ontstaat door de lening een flinke rente aftrekpost. Daarnaast wordt ook geen vermogensbelasting be taald. Het is imners regel dat niemand meer dan 68 procent van zijn inkomen kwijt is aan inkomsten- en vermogensbelas ting samen. Zonder inkomen kan dus ook geen vermogens belasting worden opgelegd. Vanaf 1 januari 1994 worden gekunstelde salaris-uitstel-con structies al bestreden. Uitstel van salaris gedurende bijvoor beeld vier jaar. waarna het sala ris in een keer wordt opgeno men, is sindsdien al niet meer toegestaan voor de inkomsten belasting. Vanaf 1 januari 1997 worden ook de overige nul-constructies niet langer erkend. Krachtens een reparatiewetsvoorstel dat de Kamer in de eerste week van september behandelt, mag de inspecteur straks een aanslag opleggen naar een salaris dat ligt op negentig procent van wat voor de functie gebruikelijk is. Gratis of vrijwel gratis voor zieningen voor armlastigen, zoals individuele huursubsidie of rechtsbijstand, zijn dan ook voor deze ondernemers niet langer haalbaar. Een 27-jarige overbuurvrouw heeft de moord op een 3-jarig meisje uit Breda bekend. Dat heeft het openbaar ministerie in Breda vanmorgen bekend gemaakt. De vrouw heeft het kind op 24 april van dit jaar gewurgd. De Bredase rechtbank heeft een psychiatrisch onderzoek van de Bredase vrouw gelast. Op dit moment zitten nog vier andere mensen'voor deze zaak vast. Drie van hen zouden morgen voor de rechtbank verschijnen. Het openbaar mi nisterie overweegt die dag vaarding in verband met de bekentenis in te trekken en hen nog vandaag naar huis te sturen. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Eerder zijn vier andere verdachten al wel vrijgelaten. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 Melding werd niet doorgestuurd naar semafoon VALKENBURG IRENE NIEUWENHUUSE Een 76-jarige man uit Valkenburg heeft twee dagen gewond in zijn huis gelegen omdat de alarmering, waarop hij was aangesloten, niet werkte. De man, die woont in een van de aanleunwoningen aan de Zwammerveld, kwam in zijn woning ten val. Nadat hij zich met veel moeite naar de alarmknop had begeven en op de bel had gedrukt, moest hij ruim 48 uur wachten voordat hij werd gevonden. Een buurvrouw was na twee dagen argwanend geworden en had het dien stencentrum gebeld, waarna de man eerst medische hulp kreeg. Hij ligt mo menteel in het Diaconessenhuis in Lei den. Het is nog niet bekend wat hij mankeert. „Een afschuwelijk voorval, te wijten aan falende techniek noemt W. Peters van de Stichting Algemene Bejaarden Oorden voor Katwijk. Rijnsburg en Val kenburg (SABO) het. „Het is des te schrijnender, omdat om de hoek van zijn woning de mensen die hem kon den helpen, aanwezig waren." Het voorval is te wijten aan kapotte doorschakelapparatuur. De alarmknop pen in de dertig aanleunwoningen zijn namelijk aangesloten op een apparaat, dat weer is verbonden met het zorgcen trum aan de Hoofdstraat. Zodra hier de alarmering binnenkomt, gaat de sema foon van één van de leden van het acu te team van de SABO af. Peters: „De doorschakelapparatuur heeft de mel ding echter niet doorgegeven, met alle vreselijke gevolgen vandien." Peters wil dat het huidige verouderde systeem wordt vervangen door moder ne apparatuur, zoals andere SABO- deelnemers in Katwijk. Valkenburg en Rijnsburg die al wel hebben. Via een zendertje dat ze om de hals dragen, zijn ze verbonden met de centrale meid- post. Dit spreek-luister-systeem voldoet volgens Peters veel beter dan het oude: „De mensen hebben gelijk verbinding en kunnen vertellen wat er aan de hand is. Ze voelen zich daardoor veiliger. De verouderde apparatuur is echter eigen dom van de gemeente Valkenburg. Ver vanging is dus een politieke kwestie. Voor de dertig woningen is een investe ring van 30.000gulden nodig." Direct nadat was geconstateerd dat de twintig jaar oude apparatuur niet goed functioneerde, heeft de leveran cier de doorschakelapparatuur gerepa reerd. Verder is afgesproken dat er iede re vrijdagmiddag een controle komt. Burgemeester A. Hommes was van morgen nog niet op de hoogte van het voorval. „Zoiets is buitengewoon triest en mag natuurlijk nooit gebeuren. Als gemeente moeten wij ervoor zorgen dat onder alle omstandigheden de alarme ring werkt. Ik ga dit uitzoeken." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN I)E KRANT DE EERSTE 2 WEKEN t.HAI Is. Mi Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: J Per maand automatisch (f 31,30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91.20) J automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u In de afgelopen 3 maanden geen (proefabonnement heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB lelden OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14' maandag t/m vri|dag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1