17 Fusie industrie- en dienstenbond Het extraatje van Quaker. Beurs New York wil weg van Wall Street Commotie om 'vogelspin' in Rijnsburg Tsjetsjenië opnieuw toneel van felle strijd Waterpolitie fedt vijf eddelaars Houtvezelbedrijf Boskoop uitgebrand Paardenstaart afgesneden )eze week alleen bij Albert Heijn. C(1 Tsaar Peter terug in Sint Petersburg Man bekent neerschieten taxichauffeur Wereldprimeur Albert Heijn in Haarlem GOED NIEUWS JINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 41157 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland Eendenjagers aan begin 'glorieuze periode' Afrikaanse hongerstakers uit kerk gesleurd Cultuur en Kunst Amerikaanse 7 aquarellisten: primeur voor Rijksmuseum Sport blad Cruijff genoemd als nieuwe manager Arsenal NEW VORK KRF-ANP De effectenbeurs in New York is uit haar jasje ge groeid en overweegt daarom te verhuizen van Wall Street, de straat in Manhattan die de afgelopen 93 jaar een sy noniem werd voor de beurs. Vorige week hebben eerste besprekingen met het stads bestuur van New York plaatsgevonden over een nieuwe locatie, zo hebben beursfunctionarissen meege deeld. De beurs is eigenlijk geves tigd op Broad Street, maar het in 1903 voltooide ge bouw staat op de hoek van Wall Street. Anders dan op de beurs in Londen, die over hand er in New York nog een beursvloer. Dat betekent dat steeds meer ruimte nodig is om nieuwkomers te kunnen opnemen. Ook is het beurs gebouw ongeschikt voor het installeren van nieuwe tech nologie. 'ergeschakeld op aandelen- tndel via beeldschermen, is Nieuwe FNV-organisatie wordt 's lands grootste vakbond De Dienstenbond FNV gaat fuseren met de Industrie bond FNV. Dat heeft een woordvoerder van de diensten bond vandaag bevestigd. De dienstenbond wil graag dat ook de Voedingsbond FNV zich bij de fusie aansluit, maar hierover is nog geen besluit genomen. Ook de Ver- voersbond FNV is wat de dienstenbond betreft welkom. partner. Met krap 100.000 leden acht de bond zich te klein om zelfstandig te kunnen doorgaan. Dat vindt de organisatie trou wens niet alleen van zichzelf, ze meent ook in het algemeen dat bonden met 100.000 leden of minder er beter aan doen grote re verbanden op te zoeken. woerden-den haag anp-cpd Op 1 september wordt van de bondsraad van de diensten bond het groene licht verwacht. De fusie zou dan op 1 januari 1998 zijn beslag moeten krijgen. De dienstenbond was al ge ruime tijd op zoek naar een Door het samengaan van de industrie- en dienstenbond ont staat de grootste vakbond van de FNV. De fusiebond zal 345.000 leden tellen. Tot nu toe was de ambtenarenbond Abva Kabo met 322.000 leden de grootste, gevolgd door de indus triebond met 250.000 leden. De dienstenbond heeft de af gelopen maanden gesproken met vijf andere FNV-bonden. Nu de keus voor een fusie is ge vallen op de industriebond zijn de AbvaKabo en de Bouw- en Houtbond (166.000) als moge lijke grote partners afgevallen. De veel kleinere Vervoersbond FNV (76.000) en de Voedings bond FNV kunnen zich nog wel aansluiten bij de industrie- en dienstenbond. De Industriebond FNV heeft veel geld, maar werkt in een sector waar de werkgelegenheid afneemt. De dienstenbond werkt juist in sectoren waar veel nieuwe banen ontstaan (com merciële dienstverlening), maar heeft veel minder geld om op grote schaal nieuwe leden te werven. De twee bonden vullen elkaar dus goed aan. De vakcentrale FNV is blij rjwkoop anp De waterpolitie heeft gistermid dag op de Nieuwkoopse Plassen rijf kanoërs gered. De vijf ped delaars waren door de hevige egenval verkleumd van de kou en zagen geen kans meer naar je jachthaven in Noorden te va- en. Andere kanoërs uit het ge- elschap maakten zich zorgen over het wegblijven van de vijf - die in twee kano's voeren - en waarschuwden de politie. Uit- indelijk vond de politie het rerkleumde vijftal op de plas. Hevige regenval heeft gisteren lan het eind van de middag en lan het begin van de avond in Joord-Holland voor ernstige överlast gezorgd in het gebied tussen het Noordzeekanaal en Mkmaar. Politie en brandweer waren in de IJmond, Kenne- nerland, de Zaanstreek en Wa terland urenlang bezig het over- ollige water onder controle te [rijgen. Nergens deden zich tersoonlijke ongelukken voor. De wateroverlast was volgens de politie het grootst in Bever rijk. De riolering kon de enor me waterstroom niet aan, waar na het water zo hoog kwam te staan dat de politie wegen moest afsluiten. In een viaduct onder het spoor bij het station van Beverwijk stond een meter water. Ook stroomden veel kel ders van woonhuizen onder. Flinke regenbuien zorgden [isteravond ook op de snelwe gen rondom Rotterdam voor ex tra problemen. Volgens een voordvoerder van de politie leeft de hevige regenval geleid tot relatief veel aanrijdingen en een nog onbekend aantal licht- jewonden. Een wolkbreuk heeft gisteren een groot deel van het congres- en uitgaanscentrum De Bonte Wever in Slagharen onder water gezet. De waterschade bedraagt minstens 150.000 gulden. Vol lens een woordvoerder van de Bonte Wever kon het riool de [rote hoeveelheid neerslag niet verwerken. De entree, gangen en kantoorruimten liepen onder water, evenals de machineka mer van het zwemparadijs. Het bedrijf gaat de gemeente Har- denberg voor de schade aan- prakelijk stellen. Pagina 15: Regen deert de kampeerder niet boskoop Een grote uitslaande brand heeft afgelopen nacht twee loodsen van het houtvezelbedrijf Van Tol aan de Toegangseweg in Boskoop in de as gelegd. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak omstreeks twee uur in één van de vijftig bij vijftien meter grote loodsen. Het vuur sloeg vervolgens snel om zich heen. Omdat bij metingen vast kwam te staan dat de daken van golfplaten asbest bevatten, werden omwonenden met geluidswagens geadviseerd binnen te blijven. Door de stevige wind bleef het gevaar voor de volksgezondheid echter beperkt. Vijf eenheden van brandweerkorpsen uit de omgeving moesten voorkomen dat de brand niet oversloeg op de nabijgelegen tuinderijen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Omdat hetzelfde houtvezelbedrijf nog geen drie jaar geleden ook door een grote brand werd getroffen, stellen de politie en de milieudienst op korte termijn een onder zoek in. FQTQ VYM alphen aan den run kees van kuilenburg Verbijstering gistermorgen bij de eigenares van een Fries paard dat in de stal staat bij een manege aan de Hoorn in Al phen. Toen de vrouw een kijkje nam, bleek de staart van het dier te zijn afgesneden. De een meter lange staart was meegenomen. Het dier stond in een box. Volgens een dierenarts groeit de staart wel weer aan. runsburg marun kramp Berichten over een ontsnapte vogelspin in Rijnsburg hebben voor de nodige commotie ge zorgd. De telefoon stond van morgen roodgloeiend bij het bedrijf Las Palmas Internatio nal, waar inderdaad een spin was gevangen. En ontsnapt. Al leen, het betrof geen twee meter hoog springende spin, maar een beestje dat hooguit drie centi meter groot was. En zich liet vangen in een klein koffiebeker- tje. Woordvoerder Dirk Jan Sauer noemt de interesse van tv en andere media 'een fantastische grap'. ,,We vinden wel vaker in secten in de containers met tro- Honderd jaar geleden vestigde Quaker zich in Nederland. Vandaar deze feestaanbieding in de vorm van een sfeervol en praktisch Quaker be- waarblik Zolang de voorraad strekt. Cruesli, Com Crakes of Energy Mix, Q A Q 500 gram O.H»/ Nu in uniek Quaker-bewaarblik. den helder Een replica van het standbeeld uit Zaandam van tsaar Peter de Grote werd gisteren aan boord van HMS Jan van Brakel gehesen. Het beeld wordt naar Sint Petersburg. het voormalige Leningrad in Rusland, gebracht waar het originele beeld ooit tijdens de revolutie verdween. De replica wordt op 7 september door prins Willem Alexander onthuld. met de fusie tussen de twee bij haar aangesloten vakbonden. De afgewezen fusiepartner AbvaKabo wil nog niet reageren op het samengaan van de twee andere bonden. De ambtena renbond wil eerst officieel ho ren hoe de vork in de steel zit, aldus een woordvoerder van ochtend. Eerder liet AbvaKabo- voorzitter Vriens zich voorzich tig positief uit over een mogelij ke fusie met de dienstenbond. Het personeel van de diensten bond gaf echter duidelijk de voorkeur aan een fusie met de industriebond. rotterdam gpo Een 22-jarige man uit Rozen burg heeft bekend enkele we ken geleden in Barendrecht een 44-jarige taxichauffeur te heb ben beroofd en neergeschoten. De man kon worden aangehou den mede naar aanleiding van reacties op het televisiepro gramma Opsporing Verzocht, waarin een foto van de verdach te werd getoond. De 22-jarige verdachte gaf toe dat hij de taxi chauffeur had neergeschoten en er vervolgens met een mededa der met de taxi vandoor was ge gaan. De taxi werd later terug gevonden langs Rijksweg 15, vlakbij het tankstation waar vi deobeelden van de dader zijn gemaakt. HET WOORD IS AAN Joost van den Vondel Hoe hooger opgehaelt, hoe meer in 't nijdigh oogh, hoe min van windvang vrij. WEERSVERWACHTING 20 VOOR WOENSDAG bewolkt en af, en' r toe zón vooruitblik DON VIUJ ZAT SEnTS» 12722* 11723* 12724° 20% 10% 10% Ï55SÏÏ3? 40% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Computer10 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport16,17 Strips8 Uitgaan18 De kortingsbon betreft een jubileummenu van Frériks- hof aan de Winkelhof in Lei derdorp. pische planten. Die vangen we en gaan naar Artis. Als dat beestje twee meter hoog kan springen beschikt hij over veel verborgen talenten want z'n pootjes stelden niks voor." haarlem ad heesbeen henrlette van der hoeven Nog nergens ter wereld is-ie te zien. Maar vanaf donderdag kan iedereen in Haarlem kennis maken met de hypermoderne mega-supermarki van Albert Heijn. De jongste voorbeeld winkel van de Zaanse grootgrut ter aan het Soendaplein behoort qua omvang, aankleding en va riatie in aanbod tot de grootste en meeste spectaculaire super markten van het concern. „Het gaat te ver", benadruk ken de beleidsmakers, „om te zeggen dat we een soort Dis neyland hebben gecreëerd. Maar je waant je wel min of meer in een fantasyu>orld. De nieuwe mega-supermarkt is ingedeeld als een stad. Met straten en een centrum. Het kloppend hart wordt gevormd door een marktplein, waar in een theaterachtige sfeer gegeten en gedronken kan worden. moskou DPA-Rtf-AFP-AP In Tsjetsjenië en met name in Grozny, de hoofdstad van deze Kaukasische republiek, werd vanochtend hevig gevochten tussen Tsjetsjeense opstande lingen en Russische troepen. Dit ondanks berichten dat de strij dende partijen proberen een staakt-het-vuren overeen te ko men en zelfs dicht bij een ak koord zouden zijn. Russische troepen probeer den vanmorgen opnieuw de Tsjetsjeense strijders uit Grozny te verdrijven. Het Russische persbureau Interfax citeerde een Russische legerwoordvoer- der die zei dat de gevechten ook de hele nacht zijn doorgegaan. Vooral in het centrum van de stad wordt fel gevochten. Het Russische persbureau Itar-Tass omschreef de gevech ten als een „speciale operatie ter vernietiging van de strijders in Grozny" De Russische troe pen probeerden door de linies van de opstandelingen te bre ken maar de Tsjetsjeense een heden boden hevig weerstand. De Russen lanceerden hun offensief vanuit hun hoofdkwar tier in Chankala. Gisteravond werd die basis echter bestookt door de opstandelingen. Die zetten de aanval van drie kan ten in. Het lukte de Russische regeringstroepen echter de aan val van de rebellen af te slaan met behulp van zware ge vechtshelikopters. In het zuiden van de opstan dige deelrepubliek Tsjetsjenië, in de regio Vedeno, waar op standelingenleider Sjamil Basa- jev zijn hoofdkwartier heeft, liep een Russische eenheid in een hinderlaag. Bij de aanval zou den aan Russische zijde twintig doden zijn gevallen. Er raakten 37 Russische militairen gewond en er worden er nog twaalf ver mist. Ook in Argoen en Goeder mes, de tweede stad van het land, zijn de gevechten hevig. Volgens het Russisch comman do zijn beide steden nog altijd In handen van de Tsjetsjeense strijders. Het overleg dat de Russische veiligheidsadviseur Aleksandr lx?bed gisteren voerde met de Tsjetsjeense opperbevelhebber Asian Maschadov lijkt tot nu toe geen enkele invloed te hebben gehad op het verloop van de strijd. Een woordvoerder van de opstandelingen zei dat Maschadov er tot nu toe niet in is geslaagd in contact te treden met de Russische opperbevel hebber in Tsjetsjenië, Poelik- ovski, om een bestand af te spreken. Lebed verklaarde na zijn terugkeer in Moskou dat Basajev en Poelikovski al wel een staakt-het-vuren waren overeengekomen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKFN GRATIS. la, dal u goed nieuws. Dus neem Ik nu een abonnement. U,v lel: Na de eerste twee weken beiaal Ik mijn abonnement: -(l.v.tn. controle J Per maand automatisch (f. 31.30) U Per kwartaal acceptgiro (f 91.20) O automatisch (f. 90,20) Nr. bank/giro:Handtekening: N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonncmcnt heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 8 '712141"4 0 0114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1