12 Dodental in Pyreneeën blijft stijgen 'Het was een verschrikkelijke paniek' AATSTE LOTEN! 'Brandstichter geniet van alle spanning en aandacht' Vijf Nederlandse scouts gedood Boetes voor portiers van Foetsie 2000! Tot het jaar Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij.-^ GOED NIEUWS Recorddrukte op Schiphol VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 W *31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Binnenland Oorzaak van 3kattenziekte bekend Buitenland Leiden Sport Zieke Craxi vertedert zijn vroegere vijanden Voorschotenaar Leo van der Bijl verzamelt bijlen Ridderzaal vol kampioenen en echte ridders BIESCAS HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT „Op een gegeven moment heb ik alles uit getrokken, om minder last te hebben van het water. In mijn blootje heb ik me vast geklemd aan een boom, met mijn vrouw en drie kinderen. Ik zag auto's voorbijdrij ven, drie mensen die zich aan elkaar vast klampten. Toen ging er door mij heen: we redden het niet. Maar na een kwartier be gon het water iets te zakken en riep ie mand vanuit de washokken dat we daar moesten komen.'' Een dag na die afschuwelijke nacht in de Pyreneeën vertelt René van Roon hoe hij en zijn gezin op het nippertje aan de dood ontsnapten op camping Virgen de las Nieves bij het dorpje Biescas. Het gezin uit Bodegraven is woensdag avond ondergebracht bij een Spaans gezin in Biescas. De familie Bosman uit Wou- brugge (vader, moeder en twee kinderen) is ook zo opgevangen. Hoewel ze al enkele dagen bij elkaar op de camping stonden, ontmoetten deze gezinnen elkaar voor het eerst in de washokken. „Wij waren ook daarheen gevlucht", vertelt vader H. Bos man. „We kwamen net terug van het boodschappen doen, toen het begon te re genen en te hagelen. Stenen van acht cen timeter, die we nog hebben gefotogra feerd. En het geluid van de rivier met al dat water. Daar moeten we straks heen om te kijken als het droog is, zei ik nog te gen de kinderen." Zoon Joep (14) vult zijn vader zo nu en dan aan met details. „Toen even later het water onder de tent doorstroomde, begreep ik dat het se rieus werd", vervolgt Bosman. „Ik zei te gen mijn vrouw en kinderen dat ze snel naar een hoger gelegen stukje van het ter rein moesten gaan, dan zou ik ze met de auto komen oppikken. Mijn zoon waar schuwde nog snel onze Spaanse buren en die sprongen ook meteen in de auto. Bij de washokken konden we niet verder. Daar zijn we uitgestapt en naar binnenge gaan. Daar waren toen al zo'n twintig mensen. Intussen was het water wel tot een halve meter gestegen. Mensen kwa men binnen en riepen om hun kinderen. Het was een verschrikkelijke paniek. Pas na een half uur zakte het water en kwam iemand ons halen om naar het restaurant te gaan. Daar werden we opgevangen door mensen uit het dorp." De Bosmans en de Van Roons beseffen dat ze enorm geluk hebben gehad. Net als de familie Hartkamp uit Veenendaal, een gezin met vijf kinderen. Ook zij gingen spoorslags op de loop voor het water. Een dag later komen ze terug naar de camping om te zoeken naar restanten van de cara van en de twee tenten van de kinderen. „De caravan stond op vak acht, een paar meter van de rivier", zegt Wim Hartkamp. Wat eens 'hun' veldje was, is nu bedekt met een dikke laag grijze smurrie, ontwor telde bomen, grote rotsblokken en stan gen van een hek. Pagina 5: Op een waslijntje hangen nog wat be smeurde kleren Ramp Biescas doet denken aan Le Grand Born and Ongeluk op terugweg van vakantiekamp in Zweden STOCKHOLM CPD Bij een verkeersongeluk in het zuiden van Zweden zijn gister avond laat vijf scouts uit Lim burg om het leven gekomen. Vijf anderen zijn met ernstige verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De scouts, in leef tijd variërend tussen de 16 en 26 jaar, maken deel uit van een scoutinggroep uit Tungelroy, een dorp bij het Limburgse Weert. Vier dodelijke slachtof fers zijn afkomstig uit Stramp- roy, het vijfde uit Tungelroy zelf. De tien scouts, acht jongeren met twee leiders, zaten in een busje dat met hoge snelheid frontaal op een vrachtwagen botste. Het ongeluk gebeurde op de E22, de tweebaansweg tussen Karlskrona en Malmö. :C,Göteborg Jönkoping V; ZWEOEN jl'Varberg i iuf* De 26-jarige chauffeur van het verongelukte busje is waar NR. 41154 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 schijnlijk met te hoge snelheid de af- en invoegstrook opgere den. In een scherpe bocht naar rechts belandde de bus volgens de Zweedse politie op de linker weghelft, waarna het voertuig frontaal op de vrachtwagen botste. De vrachtwagenchauf feur raakte licht gewond. De scouts waren van een va kantiekamp in Vastervik op de terugweg naar Nederland. Een ander busje met negen Neder landse scouts dat achter het verongelukte voertuig reed, raakte niet bij het ongeval be trokken. De chauffeur van dit busje kon op tijd uitwijken. Pagina 3: 'Het busje was half zo lang geworden' HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Vanmorgen zit ik voor mijn venster waar de wereld als een voorbijganger een ogen blik stilstaat, mij toeknikt en gaat. Uitgebreid weeroveaicht op pagina g VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport19 Strips8 Uitgaan Met korting vanaf de Bees tenmarkt in Leiden een rond vaart maken langs kunstwer ken en eindigen bij de ten- toonstellig over de Leidse markt in De Waag Hein Chrisi'iin Ook Voor Chinees Antiek HOGE RI|NDI|K 260 LEIDEN TEL. 071 5812145 OondrtiliU) en Vr,/,/ug lirnfm\nnd De Staatsloterij heeft in augustus een waanzinnige extra prijs: tot het jaar 2000 elke week 2.000,- netto. Denkt u zich eens in wat u elke week met 2.000,- extra kunt doen. Je Fantasie kan niet Rijk genoeg zijn... Trekking dinsdag 13 augustus. Mishandeling bij Noordwijkse discotheek bestraft DEN HAAG/NOORDWUK RUUD SEP Geldboetes van 500, 750 en 1.000 gulden en alledrie een voorwaardelijke celstraf van twee weken tot een maand. Die straffen legde de Haagse politie rechter gisteren op aan drie portiers van disco Foetsie aan het Noordwijkse Picképlein. De drie stonden terecht voor de mishandeling van verschillende discogangers. De oudste van de drie por tiers, een 42-jarige man uit Zaandijk, had iemand de keel dichtgeknepen, sloeg een ander een gebroken kaak en een derde persoon twee tanden uit de mond. Volgens de Zaandijker gebeurden zulke dingen tijdens worstelingen en moest hij ver velende bezoekers nu eenmaal bij de arm of in de nek pakken. Ook zijn collega's meldden dat ze slechts gepast geweld had den gebruikt, passend bij hun werk en bij de situatie. Om zijn verweer kracht bij te zetten, meldde de Amsterdamse portier dat Foetsie 'een moeilijk publiek' heeft. „Iedereen die bij andere tenten wordt geweigerd, komt bij ons gewoon binnen. Psycholoog dr. J. Baneke over gedrag van pyromanen IEPEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Het zijn vaak jonge mannen van 17 tot 25 jaar, die zich erg onzeker en kwets baar voelen. Ze zijn bang dat anderen ben minderwaardig vinden en probe ren hun onzekerheid achter bluf te ver bergen. Het stichten van brand en alle beisa die daarop volgt, geeft pyroma nen een machtig gevoel. Ze houden er- tan om een kat- en muisspel te spelen met de politie. Ze kijken graag naar bun eigen brand en het optreden van ritie. brandweer en een gefascineer- menigte geeft hen een kick. „Ze ge nieten van de aandacht die ze anders niet krijgen." Dr. J Baneke, coördinator van de fo rensische psychologie in het hofressort Amsterdam en klinisch psycholoog in het Amsterdamse Sint Lucas Andreas Ziekenhuis, heeft als getuige-deskundi- ge al heel wat ziekelijke brandstichters onderzocht. Hoewel brandstichters volgens hem niet in één categorie zijn onder te brengen, kan hij wel een alge meen beeld schetsen van de stoornis die men ziet bij personen die een reeks branden hebben gesticht. „Het zijn mensen die genieten van macht en zich tegelijkertijd machteloos voelen." De zeven branden in korte tijd in het Leiderdorpse winkelcentrum De Win kelhof en de tientallen containerbrand jes die daaraan voorafgingen, duiden volgens de psycholoog op het werk van een pyromaan. „Je ziet vaak dat ze be ginnen met kleine branden en die wor den vaak in korte tijd steeds groter. Winkelcentra zijn voor hen een aan trekkelijke plek. Wellicht omdat hier veel mensen komen. Ze Zijn er echter meestal niet op uit om slachtoffers te maken." „Deze mensen, vaak eenzame figu ren, hebben spanning en aandacht no dig. Het zijn vaak mannen die in de be veiliging, bij de politie of bij de brand weer willen werken. Ook daarom is het niet vreemd dat de FBI in het geval van de bomaanslag in Atlanta een beveili gingsbeambte verdenkt. De dader houdt ervan om de redder te spelen en op die manier de aandacht te krijgen die hij zo nodig heeft. Deze mensen zijn zó onzeker, dat ze zichzelf moeten opblazen. Alle aandacht, ook in de pers, moedigt hen aan." „Je ziet ook vaak dat pyromanen sti mulerende middelen nodig hebben We krijgen ieder weekeinde zo'n twee- tot drieduizend be zoekers. Als je dan ziet hoe vaak het mis gaat, dan is dat niks. En als portiers zijn wij altijd de ge beten hond." De officier van justitie wilde best rekening houden met de moeilijke arbeidsomstandighe den, rrtdar kwam desondanks op eisen uit variërend van vier maanden cel voor de Zaandijker tot duizend gulden boete voor de Amsterdammer. De rechter oordeelde de verdachten schul dig aan mishandeling, maar leg de alleen geldboetes op. 0nweri n Voor al uw binnen- en buitenzonweringen e1% weri Uitsluitend verkoop ven topmerken. 0* De goedkoopste in de regio. Mlr Ga eerst naar een ander en kom dan pas naar ons. WU ZIJN ALTIJD 10-30% GOEDKOPER Gratis meten, prijsopgaaf en montage Snelle levertijden Flevoweg 9 te Leiden, industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma Open ma. t/m za.don.avond koopavond zat. 10.00-16.00 uur. Tel. 075-5217252 Postcode. - Tel: zoals drugs of alcohol om tot hun da den over te gaan. Sommige brand stichters gaan na verloop van tijd zelfs tot andere, meer gewelddadige delic ten over. Er zijn er bij die niet zo slim zijn, maar ze kunnen ook heel georga niseerd en intelligent overkomen. Toch zijn het eigenlijk alijd ernstig gestoorde mensen die een langdurige behande ling nodig hebben." Pagina 15: Teder mens heeft enige sensatiezucht in zich' NIEUWE ABONNEES ONTV ANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a, dat is goed nieuws. I)us neem ik nu een abonnement. 'aam:Voort*uervM V Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (I.v.m. controle bezorging) J Per maand automatisch (F. 31,30) J Per kwartaal 5 acceptgiro (F 91.20) O automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als U in de afgelopen 3 maanden geen iprocfiabonncmenl heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Abonnee -service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag Ook Nederlands gezin omgekomen Het dodental na de ramp op camping Virgen de las Nie ves in Biescas in de Spaanse Pyreneeën is vanochtend gestegen tot 76. Onder hen zijn vier Nederlanders, zo heeft de Nederlandse consul M. van der Gaag bevestigd. Het gaat om een man en vrouw van 30 jaar en hun kin deren van 8 en 12 jaar. Vijftien andere Nederlanders die op de camping stonden, zijn ongedeerd gebleven. Ge- jvreesd wordt dat het dodental tot boven de honderd kan oplopen. Honderden reddingswerkers hebben de hele nacht gezocht naar vermisten. De camping werd woensdagavond getroffen door een kolkende stroom wa ter en modder die rotsblokken en boomstammen meevoerde. II Ongeveer tweederde van de ■slachtoffers is geïdentificeerd. Ij De identificatie wordt bemoei- H lijkt doordat vrijwel niemand tijdens de ramp papieren bij zich droeg. In ziekenhuizen in Bjaca en de provinciehoofdstad Huesca liggen 129 van de 183 gewonden. Van hen zijn er elf ernstig aan toe, maar ze zijn buiten levensgevaar. Een Spaanse krant schreef vanmorgen dat de camping eigenaar gewaarschuwd zou zijn tegen calamiteiten als het hevig zou gaan regenen. De ge kanaliseerde beek en de pro visorische dammetjes die waren aangelegd om de stroom te be heersen, zouden onvoldoende bescherming bieden. Een woordvoerder van de Spaanse burgerbescherming meent ech ter dat tegen de hoeveelheden water die naar beneden komen bij deze wolkbreuken geen ef fectieve bescherming aan te leg gen is. Gistermiddag bezocht de Spaanse koning Juan Carlos het rampgebied. Eerder kwamen premier Aznar en minister van binnenlandse zaken Mayor Or- jeja zich op de hoogte stellen. In de regio Aragon is een rouwpe- riode van drie dagen afgekon digd. schiphol» De luchthaven Schiphol staat vandaag voor de grootste krachttoer van het jaar. Naast de gewone lijndiensten vertrekken 55 extra toestellen (charters) en landen nog eens 52 extra vliegtuigen. In de vertrekhal was het vanmorgen dan ook al vroeg een gekkenhuis. Schiphol krijgt vandaag naar verwachting 99.000 passagiers te verwerken. Als dit aantal wordt gehaald is het niet alleen de drukste dag van 1996, maar tevens de drukste dag in de geschiedenis van Schiphol. De drukte zorgde op de luchthaven niet voor grote vertragin gen. Rond het middaguur lag alles nog 'op schema'. Pagina 14: Heksenketel op Schiphol. foto united photos de boer iur encelchor vooruitblik ZON maan ons SSTSSf 1472V 14"/22* 1*721" SS.2& 60% 50% 50% 5SS535? 20% 30% 30% m

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1