17 Deur voor Sport 7 staat vrijwel open Banden lekgestoken in binnenstad Toch akkoord over bestuur stad Mostar Verkoop goedkope cd's moet gestaakt BEL: 071-5128030 Mummie onder het mes Op Mars is in verleden mogelijk leven geweest I perioden Imet zón 'Roelant Goldmans' GOED NIEUWS -j WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 41152 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Feiten en Meningen Japanse 2'onaanraakbaren' spelen rol in coli-epidemie Binnenland 'Meer ouderen in het verkeer is veiliger' Cultuur en Kunst B en W van Leiden 7 spreken vertrouwen uit in Unger Sport Ajax-stadion De Meer is niet meer 1 Nog geen abonnee ABONIUEI rSERVICEl Programma voorlopig gratis Leiden beslist volgende week De kans dat de nieuwe tv-zender Sport 7 door kabelex ploitanten zal worden doorgegeven, is behoorlijk ver groot. Gisteren sprak de zender met de Vecai (de landelij ke vereniging van kabelexploitanten) af dat het program ma gratis kan worden doorgegeven, totdat decoders be schikbaar zijn. B en W van Leiden nemen vermoedelijk dinsdag een beslissing over het doorgeven van Sport 7. De gemeente zei tot nu toe steeds dat de zender de abonnee geen extra geld mag kosten. leiden gpodoorgifte gratis is. Er hoeft geen zender voor te wijken. Zoeter- woude heeft nog geen besluit genomen over Sport 7. De ge meente wacht de informatie en het advies van de Vecai en de Casema af. Als Zoeterwoude be sluit tot doorgifte van de sport zender moet een andere zender wijken. Jacobswoude praat pas eind deze maand over het doorgeven van Sport 7. In Rijnwoude is de sportzender vanaf 18 augustus als proef te ontvangen. In het najaar wordt een enquête ge houden met de vraag of de zen der blijft. De situatie in Alphen aan den Rijn is nog niet duide lijk. Er moet nog worden over legd. Ook in Alkemade en Ter Aar is nog geen besluit geno- Leiden komt niet in tijdnood, zo zegt woordvoerder J. Maat. „De gemeenteraad heeft het college gemachtigd deze zomer zelf een beslissing te nemen. Als dinsdag wordt besloten de zender door te geven, hoeft er slechts een knop te worden omgezet. Er is al eerder bepaald dat France 2 eraf gaat." In andere gemeenten in de regio is het beeld verschillend. Oegstgeest gaat overstag. Op de kabel is nog een kanaal vrij. zo dat er geen oude zender hoeft te wijken. Leiderdorp heeft nog geen standpunt ingenomen. Technisch gezien is de doorgifte geen probleem. De zender kan in Voorschoten terecht, mits de Lang geleden is waarschijnlijk leven mogelijk geweest op Mars. Amerikaanse weten schappers hebben daarvoor aanwijzingen gevonden in de van Mars afkomstige meteoriet ALH 84001 die twaalf jaar gele den is aangetroffen in het Zuid poolgebied. In de steenklomp, ongeveer zo groot als een me loen, zijn restanten van micro scopisch klein leven gevonden. Woordvoerders van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NA SA hebben dat gisteren beves- "3d- De vondst bewijst mogelijk dat we niet alleen zijn' in het heelal, aldus vanochtend het Britse dagblad The Independent. De opzienbarende ontdekking wijst op de mogelijkheid dat 3,8 miljard jaar geleden een primi tieve vorm van leven op Mars heeft bestaan. In diezelfde pe riode kende de Aarde ook zulk primitief leven. Het gaat om or- men. Warmond geeft de zender waarschijnlijk wel vanaf 18 au gustus door. Warmond heeft voldoende ruimte op het net. Wassenaar gaat de zender door geven, vermoedelijk ten koste van Rai 1. Volgens de overeenkomst met de Vecai blijft Sport 7 gratis, tot dat de zender in een zogeheten 'pluspakket' achter een decoder kan worden aangeboden. Kij kers kunnen dan ldezen of ze de sportzender willen en moeten daar dan apart voor betalen. Ook andere commerciële tv-sta- tions willen in de toekomst be taald worden voor doorgifte. Vorige week liet de Holland Me dia Groep weten plannen te hebben om RTL 4, RTL 5 en Ve ronica in de toekomst ook 'ach ter een decoder' te zetten. Onduidelijk is nog wanneer dit technisch mogelijk is. Som mige exploitanten kunnen de decoders al in oktober introdu ceren, anderen zullen daar van wege technische aanpassingen meer tijd voor nodig hebben. Er moeten bovendien nog landelij ke afspraken gemaakt worden over welke decoder wordt ge bruikt. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 het woord is aan William Hazlitt Wij doen nooit Iets goeds, totdat wij ophouden te den ken over de wijze waarop wij het zullen doen. WEERSVERWACHTING 2 3 I VOOR DONDERDAG J vooruitblik vrii 7ATCB ion set™ 1jv25* 1«'/26* 15*/24* *£■25 20% 40% 60% s55e35? 40% 30% 20% Uitgebreid weeroverncht op pagina g vandaag 18 pagina's Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 7 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12.13,15 RTV/programma's9 Sport17 Strips8 Uitgaan16 ganismen die waarschijnlijk uit slechts één cel bestonden. Het wetenschappelijke blad Science zal volgende maand een publi catie aan de zaak wijden. Wetenschappers gaan er van uit dat zich ooit water bevond aan de oppervlakte van Mars, de rode planeet. Daarin zou het zeer primitieve leven zich heb ben bevonden. Onder invloed van vulkaanuitbarstingen en het feit dat Mars zich van de zon af bewoog verdween het water la ter onder het oppervlak van de planeet, waar de micro-organis men konden overleven. De meteoriet waarin de spo ren van micro-organismen zijn gevonden, belandde ongeveer 13.000 jaar geleden in het Zuid poolgebied. Overigens wordt er nog wel rekening mee gehou den dat de gevonden sporen van leven zijn veroorzaakt door dat de steenklomp na landing op Aarde is 'vervuild' met ter plekke aanwezige micro-orga nismen. leiden Vermoedelijk heeft deze krokodil ooit gezwommen in een bassin rond een tempel in Egypte. Nu, na zo'n kleine drieduizend jaar, is de 3,14 meter lange krokodillenmummie er 'redelijk slecht' aan toe. Papyrusvezels steken door de windsels heen. Op de rug van het dier zitten 'modder plasjes' en het gevaarte lekt bruin poeder de verpulverde resten van het uit Egypte stammende amfibie. Restauratrice Carla van Battum staat sinds gisteren in een glazen vitrine in de 'mummiezaal' van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Voor het eerst in Nederland is daar te zien hoe een mummie wordt gerestaureerd. Bezoekers van het museum kunnen door het glas meekijken hoe Van Battum krabt, veegt en stofzuigt. De deur van haar werkruimte staat open, dus vragen stellen kan ook. Een nieuwsgierige meneer maakt op de eerste werkdag meteen van de gelegenheid gebruik: „Mevrouw, is deze nou al eerder verpot?" Pagina 7: 'Als je niks doet, loopt hij leeg' foto holvast/mark lamers Korting op de toegangsprijs voor Space Expo, Europa's grootste ruimtevaartten- toonstellingin Noordwijk, met een nieuwe kinderat tractie Eigenaars vermoeden samenhang met kort geding El Cid leiden caroline van overbeeke Onbekenden hebben de afgelo pen nacht de linkerachterban den lekgestoken van vier auto's die geparkeerd stonden aan de Rembrandtstraat en de Groenhazengracht in de Leidse binnenstad. Ze kunnen niets bewijzen, maar de bewoners van de Rembrandtstraat en om geving vinden het wel 'verdacht' dat alleen de banden van hun voertuigen zijn lekgestoken. Ze vermoeden dat dit te maken heeft met het kort geding over het studentenfeest van El Cid op het Arsenaalplein en de be langen die eigenaar R. Kenter van café De Grote Beer daarbij heeft. ..Alleen de bewoners die altijd klagen over de overlast, zijn nu de dupe." Bewoner M. Hoedt is boos en hij maakt zich ook zorgen. Hij was gistermiddag ook bij het geding aanwezig en hij is bang dat het conflict met Kenter es caleert. „In het verleden zijn be woners wel vaker door Kenter geïntimideerd: sommigen dur ven nu niet eens aangifte te doen van de schade aan hun auto's. Formeel gaat het geding over een geschil tussen de uni versiteit/El Cid en de gemeente, maar feitelijk gaat het over een veel langer lopend conflict over de overlast van het café." „Omdat Kenter geen vergun ningen meer krijgt voor evene menten op het plein, probeert hij het nu via anderen, in dit ge val de El Cid-studenten. De stu denten zouden voor hun eind- feest gebruik maken van De Grote Beer. Hij verdient aan dergelijke feesten: Kenter is ge dupeerd als dat feest niet door gaat. En de studenten kunnen het niet geweest zijn vannacht: zij weten niet welke auto's van ons zijn." Cafébaas Ruud Kenter ont kent elke betrokkenheid met de lekgestoken banden. „Dit heeft niks met mij of met mijn café- gasten te maken: het zou het domste zijn wat ik kon doen. Vannacht hadden we slechts twee bezoekers en die zijn het ook niet geweest. Toen ik van nacht om vier uur naar huis ging, waren alle banden nog heel. Ik heb ook geen agressieve gevoelens tegenover de buurt bewoners. De rechter moet een uitspraak doen over het conflict en dat gebeurt op een eerlijke manier." Pagina Leiden: Herrie om stu dentenfeest mostar .afp-dpa-gpd Bommelding bij Zilveren Kruis in Noordwijk NOORDWUK JOHAN ZWAAN Een bommelding bij het Zilveren Kruis in Noord wijk heeft gistermiddag geleid tot de afsluiting van de Van de Mortelstraat en ontruiming van het daar gelegen kantoor van de ziektekostenverzekeraar. Er waren op dat moment vijftig tot zestig mensen in het pand aanwezig. Om ongeveer kwart over vijf kwam er bij de af deling Telesales een kort telefoontje binnen. „Het was een summier belletje van een mannelijk per soon, die zich verder niet bekendmaakte", zo vertelt een woordvoerster van het Zilveren Kruis. Over het motief van de man tast het Noordwijkse bedrijf volledig in het duister. De telefoniste heeft na het telefoongesprek direct de bewakingsdienst inge licht, die actie ondernam en het pand ontruimde. Het gebouw is twee uur lang doorzocht Omdat niets werd aangetroffen, werd het pand om acht uur 's avonds weer vrijge geven. utrecht anp oegstgeest De Emmalaan in Oegstgeest is gebarricadeerd. Ar geloze automobilisten stuiten op een hockeydoel dat dwars over de weg is gezet. Het dient als afba kening van het feestterrein. De bewoners hebben de vlag uithan gen en staan midden op de straat die is omgetoverd in een oranje zee van ballonnen en wimpels. Een voorbijganger vraagt of de koningin soms in aantocht is. Een buurtbewoner zegt dat het om een andere beroemdheid gaat. De Emmalaan verwacht 'onze Roel', Roelant Oltmans. De coach die met het Nederlandse mannenhoc keyteam voor het eerst in de his torie goud veroverde op de Olym pische Spelen. Aan de voordeur van huisnummer 47 hangt een spandoek. 'Roelant Goldmans' staat er met koeienletters op. De bedoeling is dat het feestvarken bij de hockeyvelden van LOHC aan de Hofbrouckerlaan wordt op gehaald en met vrouw en kinde ren wordt overgeheveld in een open wagen. In een soort 'paus mobiel' wordt hij dan een stukje door het dorp gereden. Maar dan blijkt de eigenaar van de gereed staande cabriolet zijn sleutels kwijt te zijn en is er even paniek. Besloten wordt om een dichte sta tioncar te gebruiken. Iets wat Roe lant Oltmans niet erg vindt, want hij houdt niet zo van uiterlijk ver toon en bovendien begint het te regenen bij zijn thuiskomst. Pagi na 12: Emmalaan haalt 'gouden zoon' binnen. FOTO HIELCO KUIPERS Zeven platenmaatschappijen en hun belangenorganisatie NVPI hebben een eerste juridische slag tegen de verkoop van goed kope cd's gewonnen. De presi dent van de rechtbank in Utrecht heeft gisteren bepaald dat de Amersfoortse detaillist T. de Haard de verkoop van zeven uit Amerika en Canada geïm porteerde titels moet staken. De uitspraak heeft conse quenties voor winkeliers elders in Nederland. De platenindus trie had het kort geding aange spannen als 'proefproces'. Eind augustus worden nog drie win keliers gedaagd die schijfjes ver kopen die afkomstig zijn uit de zogenoemde 'parallelle import'. Het gaat daarbij om inkoop in landen buiten de Europese Unie, met name Canada en de Verenigde Staten. Platenmaat schappijen kunnen sinds de cember optreden tegen oneer lijke concurrentie. Ook in veel Leidse platenza ken worden cd's verkocht die buiten de platenmaatschappij en om worden ingekocht. Pla tenwinkels als Super CD, Velvet, De Platenboef en Compact Disc Centrum zijn hierdoor in staat muziekschijfjes voor lage prij zen aan te bieden. De Haard kocht zijn compact discs in bij de groothandel in Amerika en Canada, waar de schijfjes aanzienlijk goedkoper zijn. Zijn verkoopprijs lag rond de dertig gulden. De Neder landse licentiehouders, impor teurs en producenten zijn daar van de dupe omdat zij inkom sten derven. De NVPI (Nederlandse Ver eniging van Producenten en Importeurs van beeld- en ge luidsdragers) hoopt dat de uit spraak de verkopers van 'illega le' cd's aan het denken zet. Bij controles vaardigde de belan genorganisatie al tientallen waarschuwingen uit tegen mu ziekwinkels. Wanneer de ver koop dan nog niet wordt ge staakt, stapt de NVPI bij elke overtreding naar de rechter. De Amersfoortse winkelier moet nu de hele voorraad om streden cd's inleveren bij de NVPI. Bovendien moet De Haard een voorschot op de schadevergoeding betalen van achtduizend gulden. Vanoch tend werd bekend dat hij het op een akkoordje wil gooien met de NVPI. De Haard wil afzien van hoger beroep in ruil voor kwijtschelding van de schade vergoeding. De advocaat van De Haard liet weten dat hij moge lijkheden ziet op succes als de winkelier wel besluit in hoger beroep te gaan. Bosnische Kroaten en moslims hebben gisteren alsnog een ak koord bereikt over de omstre den stad Mostar. Beide partijen hebben met de Europese Unie een overeenkomst ondertekend, waarin ze beloven één effectief bestuur van de stad te vormen. Ze beloven voorts samen te werken met de EU, die zich de afgelopen twee jaren over de stad heeft ontfermd. De Unie heeft vastgehouden aan een verenigde stad, met er kenning van de verkiezingsuit slagen van de gemeentelijke verldezingen. Die werden eind juni gehouden. De Kroaten er kenden die niet en boycotten het daaruit voortvloeiende be stuur. De etnische deling van de stad is een feit gebleven. Na moeizame onderhande lingen bonden de Kroaten giste ren blijkbaar in. Ze krijgen daar voor het burgemeesterschap van de stad. De nog steeds om streden gemeenteraad komt volgens het akkoord deze maand nog bijeen om een bur gemeester en een loco-burge meester te kiezen. Naar verluidt zou dat morgen zijn. De Kroaten hebben daarmee de volstrekte afwijzing van de raad opgegeven. De raad komt verder pas weer bijeen als een hooggerechtshof zich heeft uitgesproken over de Kroatische beweringen dat de verkiezingen oneerlijk zijn ver lopen. Deze bezwaren, die al door de EU waren afgewezen, worden alsnog bekeken door het hooggerechtshof van de fe deratie van moslims en Kroaten binnen de slechts formele een heidsstaat Bosnië-Hercegovina. Pas gistermiddag kwam er echt een doorbraak in de onder handelingen. De Duitse minis ter van buitenlandse zaken. Klaus Kinkel, eiste later duide lijk een deel van de eer voor die doorbraak op. Tegenover jour nalisten veridéarde Kinkel dat hij de Kroatische leiding in Za greb indringend duidelijk had gemaakt dat het 'politiek ver standig' zou zijn mee te werken aan een oplossing. In een radio-interview stelde Kinkel onomwonden dat Kroa tië haar toekomstige relatie met Duitsland en de EU op het spel zou zetten, als Zagreb niet mee zou werken aan een oplossing in Mostar. De EU dreigde zich terug te trekken als de moslims en de Kroaten het niet eens zouden worden. De crisis rond de ver deelde stad Mostar bracht ook het Bosnische vredesakkoord van Dayton in gevaar en wierp een donkere schaduw over de landelijke verkiezingen die voor 14 september in Bosnië staan gepland. Tel:. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEJCEN GRATIS. uwi. Dus n«rm Ik nu een abonnement - (I.v.m controle bezt Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch CL 31,30) J Per kwartaal U acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) N B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelopszonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB leiden OF BEL 071-5128030 712141 400114 maandag t/m vrijdag O D

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1