12 Leven Surinaamse president in gevaar TE HUUR, NIET DUUR Klanten WVG ontevreden over Leidse taxibedrijven [n diervoeding zit moederkoek E<act [VANROYC.S. Hockeyteam schrijft historie Volleyballers winnen van Rusland en halen finale Meer ruimte voor joodse kolonisten en warm Autodieven krijgen spijt GOED NIEUWS ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Nr 41113 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Leiden Wöltgens denkt 3 armoede te kunnen afschaffen Mogelijkheden voor 5 afluisteren telefoons in VS niet verruimd Een angstig avontuur in het donker Cultuur en Kunst Vriendenvereniging voor Rijksmuseum van Oudheden ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden (Tel. (071)5122362 atlanta» Het Nederlands hockeyteam heeft vannacht in Atlanta de gouden medaille ver overd. Het was de eerste gouden medaille voor de Oranje-hockeyers in de geschiedenis van de Olympische Spelen. In een spannende finale werd Spanje met 3-1 verslagen. Bij rust was het nog 0-0. Spanje opende de score in de twaalfde minuut van de tweede helft. Kort na het doelpunt kreeg de Nederlandse speler Van Wijk een tijdstraf. Nederland moest even met tien man door, maar dat belette Floris Jan Bo- velander in de zeventiende minuut niet om uit een strafcomer de gelijkmaker te scoren. Drie minuten later stond hij bij de volgende straf comer weer achter het kanon. Het leverde, via een snoeiharde bal in de hoek, Nederland een Manchester biedt 41 miljoen voor Kluivert atlanta* anp J De Nederlandse mannenvolleyballers hebben opnieuw de finale van het olympisch toernooi bereikt. De forma tie van bondscoach Alberda versloeg vrijdagavond in de halve eindstrijd in Atlanta Rusland in drie sets, 15-6 15-6 15-10. Het is de tweede opeenvolgende keer dat Oranje zover komt. Vier jaar geleden verloor Nederland de slot wedstrijd van Brazilië. De titelverdedi ger werd dit keer in de kwartfinale uit geschakeld. In de finale van Atlanta komt Neder land uit tegen de winnaar van de wed strijd tussen Italië en Joegoslavië. De finale wordt morgenavond gespeeld. Pagina 19: Volleyballers krijgen weer nieuwe kans iwwrnwiT nottingham anp-rtr Vandaag Tijd' Bijzonderheden Wielrennen 14.30 Individuele tijdrit op weg(M/V) Paardensport 15 00-18.30 Finale dressuur met Anky van Grunsven Tennis 16.00-00.30 Finale enkel (M) Agassi (VS) -Bruguera <Sp) Volleybal 20.30 Finale (V) Cuba - China Voetbal 21.45 Finale (M) Nigeria - Argentinië Atletiek 00.30-04.00 Hoog (V), speer, 5km (M), 4x100m. 4x 400m, 1500m (M/V) Basketbal 02.00 I Finale (M) VS - Joegoslavië Boksen 19.30-22.00 Finales in zes klassen Morgen Tijd* Bijzonderheden Atletiek 12.30 Marathon (M) Paardensport 16.00-22.00 Finale springen individueel Volleybal 18.00/20.30 3/4e plaats en finale (M), Boksen 19.30-22 00 Finales in zes klassen Nederlandse tijd V-vrouwen, M-mannen\ Sluit ingsceremonie vanaf 03.00 uur Manchester United heeft seri euze interesse voor Ajax-aanval- ler Patrick Kluivert. Ajax' tech nisch directeur Louis van Gaal heeft dat gisteren in Notting ham bevestigd. De Engelse kampioen zou bereid zijn ruim 41 miljoen gulden voor de Am sterdamse aanvaller te betalen. Van Gaal wil Kluivert abso luut niet kwijt, zo zei hij giste ren. „Voor al onze spelers is be langstelling, maar we willen niemand meer verkopen. Zeker Kluivert niet. Hij is onze belang rijkste aanvaller. Maar elke spe ler heeft zijn prijs. Ik geloof nooit dat een voetballer 41 mil joen gulden waard kan zijn, maar als iemand dat biedt zul len we erover nadenken." Klui- verts contract met Ajax loopt nog één jaar door. Manchester United slaagde er deze week niet in de Engelse aanvaller Alan Shearer vast te leggen. De topscorer van het EK koos op het laatste moment voor Newcastle United, dat daarvoor een recordbedrag van 38 miljoen gulden neertelde. Vandaag speelt Ajax in Notting ham tegen Manchester United, in het kader van een oefentoer- nooi. Van Gaal zei gisteren verder ongerust te zijn over de ontwik kelingen in het Europese voet bal. „Wij hebben onlangs Kanu aan Inter verkocht. Hij is in de laatste vijf jaar zo'n beetje de twintigste speler die van Neder land naar Italië verhuist. Dat is niet goed voor het voetbal. Met al die buitenlandse spelers wordt er te weinig aan de oplei ding van de eigen jeugd ge daan". aldus Van Gaal. Zangeres Gloria Estefan staat morgenavond in de finale van Atlanta, tijdens de sluitingsceremonie van de Olympische Spelen: 'Gloria in Excelsis'. Een beerput vol corruptie: Kenyaanse ambtenaren vullen hun zakken met Nederlands ontwikkelingsgeld. Acteur Pieter Lutz kan in het leven z'n lol niet op. De gulle lach van een tragi-komiek. ZOMER. Een serie artikelen waarin dit thema centraal staat. Vandaag: Zomersproeten. Een Vlaamse analyse van het schelmgedrag van vakantievierende Endemoll anders Veendammer Pé Langen gedraagt zich als de spookrijder van de plaatselijke gemeenteraad. >en haag gpd [Nederlands vee en huisdieren rijgen al twintig jaar voer te [eten waarin menselijke placen- jta's uit Zwitserland zijn ver kerkt. Dit kwam onlangs aan et licht toen de Zwitserse over- neid de vernietiging gelastte van een partij diermeel, die mense lijke nageboorten bevatte. Dier meel wordt als eiwitbron toege voegd aan honden- en katten voer en aan het voer voor var ens. In Zwitserland is het verwer en van menselijk materiaal in iermeel verboden. Volgens het inisterie van landbouw is dat Nederland niet zo. Maar in ederland bestaat wel een strikte regelgeving, die bepaalt dat ziekenhuisafval moet wor den vernietigd. In april ontdekte de Zwitserse televisie dat geboorteklinieken in Zürich de nageboorten weg gooiden bij het slachtafval van het ziekenhuisrestaurant. Dit afval wordt door de diermeelfa- briek TMF Bazenheid verwerkt. De ontdekking leidde tot een rechtszaak, waarin vorige maand uitspraak werd gedaan. De rechter gelastte de vernieti ging van al het diermeel dat menselijke weefsels bevatte. TMF stelde echter voor een partij van tweehonderd ton diermeel, die het bedrijf nog in voorraad had, aan Nederland te verkopen. De rechter ging hier mee akkoord op voorwaarde dat de afnemer op de hoogte zou worden gebracht van het feit dat er menselijke placenta's in waren verwerkt. Het is onbe kend welk bedrijf in Nederland met de Zwitsers zaken heeft ge daan. Nederland voerde vorig jaar 3.075 ton diermeel uit Zwitser land in. Tot en met april van dit jaar werd er 2.601 ton inge voerd. Voordat de 'gekkekoeien- ziekte' BSE tot verscherping van de control^ op veevoeders leid de, werd het diermeel ook ver werkt in voeders voor koeien en schapen. Herkauwers krijgen nu nog slechts een kleine hoeveel heid veren- en vismeel toege diend. 'software center Rg 4,)M1,U)J)J,JUJAIJJI Gespecialiseerd in Exact begeleiding •Hard- en software Opleidingen Netwerken Installatie Support Vraag vrijblijvende demonstraties! I i Heemskerk De Jager Politie neemt extra maatregelen HET WOORD IS AAN Santayana Fanatisme bestaat hierin dat je je inspanning verdubbelt wanneer je je doel bent ver geten. De Surinaamse politie beschikt over informatie dat er een aanslag 'op president Ronald Venetiaan in de maak is. Uit veiligheidsoverwegingen is de straat waar hij woont voorlopig 's nachts afgesloten voor verkeer. Aan genomen wordt dat de vermeende aanslagplannen ver band houden met de brand die donderdag het parle mentsgebouw en twee andere historische panden in de as legde. paramaribo anp voorsprong op. Drie minuten voortijd maakte Bram Lomans er, opnieuw uit een strafcomer, zelfs nog 3-1 van. De Nederlandse spelers gin gen na de overwinning helemaal uit hun dak, natuurlijk samen met prins Willem Alexander. Pagina 19: Goud voor Oranje-hockeyers. FOTO ANP KOEN SUYK Venetiaan riep vannacht in een radio- en televisietoespraak het Surinaamse volk op „voort te gaan om op de weg van demo cratie te bouwen aan welzijn en welvaart voor allen in Surina me". Wat verloren is gegaan, moet weer worden opgebouwd, aldus de president. Leger en politie zijn extra waakzaam. Legerbevelhebber Glenn Sedney zegt dat de mili taire politie de bewaking van het presidentieel paleis, met in tel aviv ad bloemendaal correspondent Israëlische burgers zullen voort aan minder belemmeringen on dervinden als ze zich willen ves tigen in bestaande nederzettin gen in de bezette gebieden. De regering heeft gisteren besloten de voorwaarden voor uitbrei ding van bestaande nederzet tingen te verlichten. Voor de bouw van nieuwe nederzettin gen blijft een speciale vergun ning nodig. De vorige, door de partij Ar beid gedomineerde regering heeft een terughoudend beleid gevoerd ten aanzien van de ne derzettingen in bezet gebied. Officieel was er een bevriezing van kracht, maar huizen waar mee voor het aantreden van het kabinet-Rabin een begin was gemaakt, mochten worden af gebouwd. De kolonistenraad in de be zette gebieden zei gisteren blij te zijn met het regeringsbesluit, maar teleurgesteld over het uit blijven van concrete bouwplan nen. De oppositie daarentegen kwam met felle kritiek. Yossi Sa- rid, leider van het liberale Me- retz-blok, noemde de nederzet tingen 'de grootste vijanden van het vredesproces'. Avraham Shochat van Arbeid, minister van financiën in de vorige rege ring, voorspelde dat het besluit zal leiden tot massale investe ringen in de bezette gebieden en tot een vermindering van de Amerikaanse kredietgaranties. Toenemende onrust in de Pa lestijnse autonome gebieden heeft gisteren een dodelijk slachtoffer geëist. De Palestijnse politie opende het vuur op een kleine tweeduizend betogers. Een 38-jarige man kwam daar bij om. Zeven anderen raakten gewond. In de autonome gebieden heerst algemene verontwaardi ging over de dood van Mach- moud Jumayel, een 26-jarige Fatah-activist die eerder deze week bezweek tijdens zijn ver hoor door de Palestijnse veilig heidsdienst. Volgens een Pales tijnse mensenrechtenorganisa tie was zijn schedel ingeslagen en vertoonde zijn lichaam een groot aantal brandwonden. De Palestijnse voorman Arafat heeft de marteldood van Ju mayel veroordeeld. Speciale zomer aanbiedii MIDWEEK ARRANGEMENT AUTO-PETER UIDIN ST. AAGTENSTRAAT 14 071-5134700 de naaste omgeving het kabinet van Venetiaan en het histori sche Fort Zeelandia, heeft ver scherpt. Er worden patrouilles in de buurt gehouden. In verband met de brand van de historische panden heeft de politie geen aanhoudingen ver richt. Vier personen, onder wie de griffier van het parlement, zijn na verhoor heengezonden. Een technisch en tactisch on derzoek is in volle gang. De po litie gaat ervan uit dat er van een misdrijf sprake is, zolang het tegendeel niet is bewezen. In regeringskringen wordt het vermoeden steeds sterker dat de brand en de vermeende aan slag op Venetiaan moeten voor komen dat het parlement ko mende week een president en een vice-president kiest. De Nationale Partij Suriname (NPS), waarvan Venetiaan voor zitter is, moet zijn kandidatuur voor het presidentschap uiter lijk vanavond bekendmaken. De Verenigde Hervormings Partij (VHP) van parlementsvoorzitter Lachmon heeft donderdag, kort nadat ze bericht kreeg over de toen woedende brand in het parlementsgebouw, de zaken man Harold Ramdhani aange wezen als kandidaat voor het vice-presidentschap. Pagina 5: 'Brand stichten is handteke ning van Bouterse' Verkiezing president Surina me gaat door vooruitblik MAAN OINS WO IN', 5CT5SST 1ï"/24* "726* 1«724' 10* 30% 30% ÏSSS35? 60% 50% 50% Uitgebreid weeroveracht op pagina 6 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur leiden caroline van overbeeke Na het lezen van een krantenbericht over hun eigen daden hebben twee Leidse autodieven van 22 en 32 jaar zich gisteren vrijwillig bij de politie aangegeven. Het tweetal kreeg berouw. Een 33-jarige compagnon was al door de politie opgepakt, na een wilde achtervolging woensdagnacht door de eigenaresse van de auto. De vrouw betrapte de vier mannen die nacht op heter daad. toen zij probeerden haar auto te stelen in de Leidse bin nenstad. Toen de 35-jarige Leidse autobezitster een sprint inzette en een van de daders een paar straten verderop te pakken kreeg, moest ze dat bekopen met een vuistslag in haar gezicht. De anderen ver namen dat de volgende dag uit de krant en kregen wroe ging. „Ze hebben zich bij ons gemeld en hebben de vrouw schadevergoeding aangebo den. Ze willen haar ook een bos bloemen sturen", aldus een politiewoordvoerder. Volgens de politie waren de mannen onder invloed van al cohol en wilden zij met de au to van de Leidse naar Den Haag rijden. De identiteit van de vierde man is inmiddels ook bij de politie bekend. „We verwachten dat hij zich een dezer dagen vrijwillig meldt", aldus jeen woordvoerder. Het viertal zal worden gedagvaard. 3 5 15 Denksport25 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,17 RTV/programma's8,9 Sport19 t/m 23 Strips6 Korting op de toegangsprijs voor het middeleeuws Zo- meravondfeest met o.m. the ater, muziek en dans in Ar- cheon in Alphen a/d Rijn op vrijdag 23 augustus. tentoonstelling Monsters van Rijnland voor jong cn oud: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats in dc tuin. zondag 4 augustus 14-16 uur Water onder de loep prooven met de microscoop Museum Bocrhaavc, Leiden Lange St. Agnictcnstraat 10; 071-5214224 'Wachten omdat je een dertien gulden-klant bent' TwMfi/CwM/ffhH UIDERD0RP LIJNBAAN I2A 071 5920120 leiden annet van aarsen Mensen, die gebruik maken van een vervoerskosten vergoeding via de wet voorzieningen ge handicapten (WVG), klagen steen en been over de Leidse taxibedrijven. Bestelde taxi's ko men te laat, of juist veel vroeger dan gevraagd, zeggen de ge bruikers. „Als je er tegen de chauffeur iets van zegt, krijg je de wind van voren", klaagt een 64-jarige bewoonster van de Pelmolen. Ze wil niet dat haar naam in de krant komt, omdat ze bang is dat ze er last mee krijgt. En dat geldt eigenlijk voor alle bewo ners in het gebouw, die ge bruikmaken van de vervoers kostenvergoeding. Een bene denbuurvrouw wil in eerste in stantie wel haar verhaal vertel len, maar trekt zich vervolgens terug. „Ik doe het toch maar niet", zegt ze, bang dat taxi chauffeurs haar zullen herken nen. De 64-jarige dame heeft er echter meer dan genoeg van „Laatst wilde ik op bezoek bij mijn zoon. Ik heb een taxi be steld, ruim een uur voordat ik wilde vertrekken. Zoals het hoort. dus. Op de heenweg kwam de taxi een half uur te vroeg. Lastig, want ik stond ver volgens een kwartier bij mijn zoon voor de deur te wachten, die nog uit zijn werk moest ko men", vertelt ze. „Toen ik terug naar huis wil de, ging het weer mis. Op het afgesproken tijdstip stond er geen taxi voor de deur. Twintig minuten heb ik binnen zitten wachten. Toen ben ik maar naar buiten gegaan en heb ik nog eens twintig minuten staan wachten. De taxichauffeur ver telde vervolgens dat hij me al wel had zien staan, maar dat hij nog een vrachtje naar het zie kenhuis had. Dat waren men sen, die gewoon betaalden en ik was volgens hem een 'dertien gulden-Want'. Alsof je een der derangs-burger bent. het is geen stijl. Ik heb er trouwens voor gekozen om rechtstreeks de taxichauffeur te betalen en eens in de drie maanden de kosten te declaren. Dus. ook al maak ik gebruik van de WVG, een dertien gulden-klant ben ik niet." Volgens de vrouw is het een structureel probleem. „Dat grapje van vorige week is geen incident. Ik maak nog niet zo lang gebruik van de regeling, maar het is in de meeste geval len misgegaan", zegt ze. „Het vervelende is, dat ik min of meer afhankelijk ben van taxi's als ik ergens naar toe wil. Fiet sen lukt me niet meer en met de bus gaat ook niet meer. Ik hoor veel mensen klagen, maar nie mand durft zijn mond open te doen. Het zijn hier allemaal ou dere mensen, ze zijn bang dat ze alleen maar een grote mond terug krijgen. Pagina 13: Taxibedrijven ver baasd over kritiek ouderen Naam: Adres: Postcode: Tel: NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DF EERSTE 2 WEKEN GRATIS Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu ccii abonnement. i controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: -1 Per maand automatisch If. 31301 J Per kwartaal acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldi alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef (abonnement hcefl gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VU leiden OF BEL 071-5128030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1