8 19 Jeugd kan sparen voor rijbewijs Katwijkse vissers begeleiden maat op laatste reis BlfÈSIOL Ontlading bij hockeyers Politiek asiel vlaggendrager 'Groot alarm' na brand in AH Leiderdorp Zevenmijlslaarzen door Leiden Tweede kwartaal voor Shell iets minder profijtelijk f>erMK J met zon Vondeling in afvalbak aangetroffen Van Bochove laat VVV in de steek GOED NIEUWS DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 AAAART 1860 Leidsch Dagblad Binnenland Buitenland Leiden i Cultuur en Kunst De herder is in en dat ligt aan commissaris Rex Clinton toch akkoord met hervorming bijstandswet Leidenaar Daan van der Keur weet de weg in het buitenland Kinderen als weergoden in Boerhaave Andreas Becker en Jacques Brinkman (links) maakten er gisteren een echte Nederiand-Duitsland van. foto reuters a lanta anp Drie keer kwam Taco van den Honert in de wedstrijd tegen olympisch titel verdediger Duitsland in beeld. Drie keer scoorde hij (3-1). Zijn hattrick bracht de hockèyploeg in de, olympische finale tegen Spanje, dat ver rassend uithaal de tegen Austra lië, 2-1. De ontlading op het kunstgras van het Morris Brown College in Atlanta was spontaan en on ïerend. Aanvoerder De- lissen vloog 45 seconden voor het einde de Australische scheidsrechter Prior om de nek. Bondscoach Oltmans rende het veld in en felici teerde zijn spelers uitgebreid. Vooral Delissen, die hij minutenlang innig omarmde. Voor de derde keer staat de hockey- ploeg in de olym pische finale, na 1928 en 1952. Goud behaalden de hockeyers nooit. Zilver was het hoogst haalba re. „We gaan voor goud", aldus Oltmans na de zege. „Let goed op wat ik zeg: we gaan voor goud. Ik zeg niet dat we goud halen. Span je is levensgevaarlijk." atlanta Rtr Raed Alimed, gewichtheffer uit Irak bij de Olympische Spelen, heeft bij de Amerikaanse autoriteiten om poiitiek asiel ge vraagd. Een oppositiegroepering uit zijn land heeft dat gisteren bekend gemaakt. De bewuste groepering, het Iraqi National Congres (INC), zei in Londen door de atleet persoonlijk te zijn ingelicht. Ahmed was tijdens de openingsceremonie vlaggen drager van zijn land. Volgens het INC zal de gewichtheffer zijn besluit vandaag in Atlanta in het openbaar toelichten. Vandaag ©fejïïgfeMija C Tijd* 17.00-01.00 3/4e dubbel (M/V) met Haarhuis/Eltingh Volleybal Atletiek Tafeltennis I en Schultz/BoHegraf 18.00-22.30 5/6' plaats (V) Nedeland-Zuid-Korea 20.00-05.00 01.30 01.30-06.00 Halve finale 1500m met Marko Koers Finale enkel (M) Llu Guoliang - Wang Tao 3/4e plaats (V) Nederland - Gr. Brittannië Finale (V) Zuid-Korea - Australië Halve finales (V) Tijd* Bijzonderheden 13.30-17,30 I 50km snelwandelen (V). 4x 100m (WV), 4x400m (M) 16.00-00.30 l Finale en 3/4' pljgts enkel (M). Finale dubbel (V>; V-vrouwenM-piannen leiderdorp wim koevoet uesbeth buitink Een brandje dat uitbrak op het schap met schoonmaakmidde len heeft vanochtend rond tien uur voor veel paniek gezorgd in het filiaal van Albert Heijn in het Leiderdorpse winkelcen trum De Winkelhof. Het perso neel van Albert Heijn sloeg groot alarm. De winkel, waarin zich op dat moment veel klan ten bevonden, werd onmiddel lijk ontruimd. Ook vijftien be lendende winkels moesten hun klanten wegsturen, waarna de zaken werden afgesloten. De Leiderdorpse brandweer, die om tien over tien de brandmel- I ding kreeg, was het vuur binnen een kwartier meester. De scha de in de supermarkt is evenwel groot omdat door de brand de automatische sproei-installatie in werking trad. I Bij het ter perse gaan van de- 1 ze krant wist een woordvoerder Collega 's gaan weer met hukkende knieën aan boord umuiden/katwük pieter van hove De verslagenheid komt altijd la ter. Katwijkers J. van Rijn en P. Varkevisser hebben vandaag hun 29-jarig maatje en dorpsge noot naar zijn laatste rustplaats mogen begeleiden. De schipper respectievelijk stuurman van de trawler Atlantic Princess heb ben het er vreselijk moeilijk mee. Nog geen twee weken gele den voeren de drie Katwijkse vrienden met het schip van een Engelse dochtermaatschappij van rederij Vrolijk voor de kust van Mauritanië. De reis van vier weken zat er bijna op. De 34 be manningsleden, veertien Ne derlanders en twintig Engelsen, waren opgetogen. Eindelijk konden ze weer naar huis. De 29-jarige Katwijker vierde net die dag zijn verjaardag. Eén trek nog, dan zou het schip koers zetten richting Las Palmas voor het lossen van de gevangen vis, sardinella's in dit geval. De laatste trek zou terechtko men in één van de zes koeltanks aan boord. Daarvandaan zou de vis per lopende band verder worden getransporteerd naar de verwerkingsruimte. In de koel tank stond nog een laagje water van ongeveer twintig centime ter. Geen probleem. Via een luikje aan de onderkant van de tank zou dat water weglopen. Zon drie bemanningsleden hielden een oogje in het zeil. Het luikje ging open. Maar tege lijkertijd met het water kwam een reukloos gas door het gat naar buiten. De aanwezigen raakten onmiddellijk be dwelmd. Direct werd er groot alarm geslagen. Varkevisser probeerde nog één van zijn collega's weg te slepen. Ook hij raakte bijna bewusteloos en moest door weer anderen worden wegge trokken. Het heeft uiteindelijk zijn leven gered. Drie beman ningsleden, naast de Katwijker nog een 34-jarige Scheveninger en een Brit, overleefden het niet. In allerijl ging de Atlantic Princess naar Mauritanië. Vijf opvarenden, onder wie Varke visser, hebben twee dagen ter observatie in een lokaal zieken huis gelegen. Varkevisser heeft moeite met zijn verhaal. ,.'t Is mysterieus", is één van de weinige dingen WN komt met campagne veiligheid Veilig Verkeer Nederland (WN) komt met een speciale veiligheidscampagne voor jongeren in het verkeer. Er ko men speciale auto-opleidingen voor jongeren die zo te gelijkertijd geld sparen voor een gegarandeerd rijbewijs. Dat staat in het jongerenplan Heavy Traffic, dat Veilig Verkeer Nederland (WN) dit najaar lanceert. De organi satie vindt extra aandacht voor de verkeersveiligheid on der de jeugd nodig, omdat jaarlijks 352 jongeren onder de 24 jaar om het leven komen in het verkeer en 22.000 gewond raken. den haag gpd Over het spaarplan wordt door WN nog overleg gevoerd met banken en verzekeringsmaat schappijen. Maar het idee is dat jongeren vanaf hun twaalfde voor vijftig gulden per maand kunnen gaan deelnemen aan het Heavy Traffic-plan. Van dat bedrag wordt dan veertig gul den in een spaarpot gestopt, waaruit later de rijopleiding wordt betaald. „Het blijft je ei gen geld: jongeren kunnen star ten en stoppen met het spaar plan wanneer ze willen", aldus WN-directeur Woudenberg in een toelichting. WN schat dat het eerste jaar het aantal deelnemers rond de tienduizend zal liggen, maar als Heavy Traffic een succes is met jaarlijks tienduizend kan oplo pen. Jaarlijks doen in Nederland 180.000 mensen, van wie het merendeel jongeren, rijexamen. Dat kost hen gemiddeld zo'n drie vierduizend gulden. Het Heavy Traffic-programma ga randeert de jongeren dat ze voor 2.500 gulden slagen voor hun rijexamen. Naast het spaarplan biedt Heavy Traffic volgens Wouden berg ook nog een uitgebreid pakket verkeerslessen in het ba sis- en voortgezet onderwijs, een apart magazine en een dri- versclub voor de deelnemers. De rijopleidingen worden aan gepast aan de jongeren met on derdelen als technische kennis en rijden onder moeilijke weersomstandigheden. Alleen geselecteerde rijscholen mogen aan het programma deelnemen. WN is over die onderdelen van het plan nog in bespreking met de rijschoolhouders en het Cen traal Bureau Rijbewijzen. rotterdam anp cent gedaald tot 3.067 miljoen gulden. Vorig jaar boekte het Neder lands-Britse olieconcern in de zelfde periode nog een winst van 3.204 miljoen. De winst over de eerste helft van het lopende boekjaar komt daarmee uit op 7.455 miljoen gulden. Dat is een stijging van veertien procent vergeleken met vorig jaar. De winst van de Koninklijke/S hell Groep is in het tweede kwartaal van dit jaar met 4 pro- van politie nog niets te melden over de oorzaak van de brand. Brandstichting wordt niet uitge sloten. Er was sprake van een grote rookontwikkeling doordat onder meer flessen met allerlei chemische spullen en andere licht ontvlambare schoonmaak middelen vlamvatten. Na me ting kwam vast te staan dat er geen gevaarlijke dampen zijn vrijgekomen. De enorme rook was ook de aanleiding voor de paniek en het 'groot alarm'. Personeel van de supermarkt ging de brand direct zelf te lijf. De brandweer maakte het karwei snel af. De vloer van de winkel stond van ochtend na de bluswerkzaam heden onder water. Albert Heijn heeft op het eerste gezicht dan ook vooral veel waterschade. De verwachting is dat Albert Heijn vandaag niet meer open gaat. De andere winkels mochten om half twaalf weer open. leiden Wie vanochtend nietsvermoedend door de Leidse binnenstad wandelde, moet even de indruk hebben gekregen in een sprookje te zijn beland. In de Breestraat, Vrouwensteeg, Haarlemmerstraat en Lan ge Agnietenstraat lijkt een reus met schoenmaatje 50 te hebben gelopen. Afdrukken van grote, gele pro fielzolen markeren bovenstaande route die voert van het Hoogheemraadschap Rijnland aan de Breestraat naar het Museum Boerhaave achter de Haarlemmer straat. De grote zoolafdrukken blijken niet afkomstig van een reus op zevenmijlslaarzen, maar van een re clamebureau dat op deze wijze de aandacht wil ves tigen op de tentoonstelling 'Monsters van Rijnland'. De afdrukken zijn met een milieuvriendelijke verf op de straat gestempeld. De tentoonstelling in het Mu seum Boerhaave, over de eeuwenoude geschiedenis van het Hoogheemraadschap van Rijnland, is niet al leen bedoeld voor volwassenen, maar ook voor kin deren. Op de binnenplaats van het museum is een complete polder drooggelegd die af en toe onder water dreigt te lopen. De jonge bezoekers kunnen, door deskundige bediening van het poldergemaal, proberen deze ramp te voorkomen. Pagina 19: Kin deren als weergoden in Boerhaave. foto loek zuyderduin HET WOORD IS AAN Lea Couzin Mannequin: seizoenarbeid ster die werkt in het kleed des aanschijns. die hij erover wil zeggen. „Geen ammoniaklucht. geen vislucht. Niets. Onverklaarbaar." Jaren lang heeft hij met zijn overleden collega op hetzelfde schip geze ten. Alles hebben ze samen be leefd. Maandag gaan Van Rijn en Varkevisser weer aan boord. Voor opnieuw een visreis. Maar wel met 'knikkende knieën'. Ze beleven immers alles weer op nieuw. „Die beelden blijven bij je." t. vooruitblik ZATFR ZON MAAN STTJÏET 10720* 10722* 1Ï724# 10% 10% 10% 5S5S35? 60% 70% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur19,21 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9,11 RTV/programma's23 Sport13 t/m 18 Strips20 Uitgaan10 'Van Monet tot Matisse' is de titel van een tentoonstel ling in het Haags Gemeente museum. waarvoor een kor tingsbon. maarssen gpd Buurtbewoners van het Schil derskwartier in Maarssen heb ben gisterochtend vroeg in een afvalcontainer een pasgeboren baby gevonden. Het jongetje heeft volgens de politie hooguit enkele uren in de bak voor groente-, fruit- en tuinafval gelegen en is licht on derkoeld in een Utrechts zie kenhuis opgenomen. Het kind maakt het intussen goed. De politie heeft een uitgebreid buurtonderzoek ingesteld, maar dat heeft nog geen spoor naar de ouders opgeleverd. Wel heb ben omwonenden die nacht een nog onbekende auto bij de container horen wegrijden. De burgemeester van Maars sen moet nu aangifte doen van de geboorte bij de burgerlijke stand waar een ambtenaar een naam vaststelt. Die moet ter goedkeuring aan de koningin worden voorgelegd. Te vonde ling gelegde kinderen krijgen vaak een naam die verband houdt met de vindplaats of de vinder. De jeugdige inwoner van Maarssen vajt onder het ge zag van de Raad voor de Kin derbescherming en blijft voor lopig voor onderzoek in het zie kenhuis. 'Faillissement geen reden tot paniek' leiden maarten keulemans LEIDEN: Lcngtgnxhl 5 (noost 0IGR0S) mm ALPHEN A/D RUN: nroiTJ VALKENIURG (LH): Vooraholw—g 4So Leiden is niet bereid water bij de wijn te doen om de WV op het Stationsplein van de ondergang te redden. De VW-bestuurders lieten het college vorige week in een vertrouwelijke brief weten dat het faillissement van de toeristenwinkel op han den is. De WV zit in chronische geldnood door de bezuinigingen die de vereniging ruim een jaar geleden kreeg opgelegd. De vereniging ontving tot voor kort jaarlijks vier ton subsidie, een bedrag dat in 1998 terugge bracht moet zijn tot 250.000 gulden. Wethouder A. van Bochove (financiën en toerisme) wil geen extra geld in de WV stoppen. „Ze moeten het doen met het bedrag dat ze van ons hebben ge kregen. Het is echt onzin om de bezuinigingen te rug te draaien. Van Bochove wil dat er in september een plan op tafel komt om de Leidse toeristische sector te moderniseren. De WV moet met de stichtingen Leiden Promotie en Leiden Museumstad opgaan in een overkoepelend orgaan, het Bureau City- marketing. De bestuurders van de toeristenwinkel hebben op korte termijn ten minste 50.000 gulden nodig om het gat tussen de oude en de nieuwe situatie te overbruggen. „We zitten aan alle kanten klem", verzucht penningmeester D. den Os. Van Bocho ve is niet onder de indruk. „Het faillissement van de VW is op zichzelf geen reden om in paniek te raken. De wijzigingen die we voor ogen hebben, kunnen overigens ook betekenen dat de VW in haar huidige vorm straks niet meer bestaat. Pagina Leiden: WV moet zichzelf bedruipen' EUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRAN NIEUWE ABONNEES ONTV ANGEN OF. KRANT L)I EERST l 2 WEKEN GRATIS. la, dat U goed nieuw*. Du* n (l.vm controle bezorg Na de eerste twee weken betaal Ik ml)n abonnement: J Per maand automatisch if. 31,30) Prr kwartaal 3 acceptgiro 'I 91.20) automatisch (f. 90.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u In de afgelopen 3 maanden geen I proef (abonnement heeft gehad. Deze bon In een envelop, zonder postzegel, sturen naar leldsch Dagblad. Abonnee service, Antwoordnummer 10050,2300VB leiden OF BEL 071-5128 030 8 712141 40011< maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1