Leiden Corsocomité: 'Leiden gierig' Pinner beseft niet dat het om geld gaat Inbrekers slaan vijf keer toe in Leiden SP: college asociaal in zaak R-bus Speelgoed te huur op Marja Geusplein 1 WOENSDAG 31 JUL11996 i droj ige b it tw« vasse dert ti Hijl stadi etatii Hortj ilassei iten d Dat m nog d Dat Onrust door 'kinderlokker' leiden Een vrouw van middelbare leeftijd heeft gisteren voor onrust gezorgd in de buurt van de Churchilllaan. Op een gras veld greep zij een 5-jarig meisje bij de arm en stelde haar voor bloemen te gaan plukken. De vier jaar oudere broer van het kind kwam tussenbeide door te zeggen 'daar komt niets van in'. Een 6-jarig meisje dat ook op het grasveld aan het spelen was, zou op dezelfde manier door de vrouw zijn aangesproken. Een be zorgde moeder waarschuwde de politie. Die zocht de hele buurt af, maar de vrouw werd niet gevonden. Wel troffen agenten een volle huiskamer met opgewonden moeders en buren aan. Beschonken spookrijder leiden Een 37-jarige Voorburger reed afgelopen nacht in zijn auto tegen het verkeer in. Hij werd aangehouden op de Turf markt en kreeg een rijverbod van vier uur. Auto Duitse toerist opengebroken leiden Uit een auto die geparkeerd stond aan de Molenwerf in Leiden zijn gisteren twee camera's, een rijbewijs, 80 D-mark en enkele pasjes gestolen. Het voertuig is van een 21-jarige Duitse toerist. ANNO 1896 Vrijdag 31 Juli Wij staan aan den vooravond van een gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis van Leiden. Hedennacht, klokslag 12 uren, zul len ruim 8000 personen verhuizen. Het zijn zoovele inwoners van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude, wier adres, met 1 Augustus te beginnen, is: „te Leiden." Wij begroeten die nieuwe stadgenooten met een hartelijk welkom! Al is de gedwongen ver huizing zonder verandering van huis niet allen naar den zin, een overgroot gedeelte heeft zich toch reeds lang Leidenaar gevoeld. Wij roepen onze nieuwe medeburgers nogmaals toe een hartelijk: Zijt welkom! ANNO 1971 zaterdag 31 juli Er zijn verlammingsverschijnselen geconstateerd onder de een den in de Leidse grachten. Eerst worden de dieren lusteloos, daarna zakken ze volledig door de poten en uiteindelijk laten ze hun kop als een touwtje hangen. „In dat stadium is er geen red ding meer mogelijk. Als je er vroeger bij bent nog wel," aldus de heren Van Krieken en De Ridder van de vogelwacht Rijnland. Met vers water en een penicilline-preparaat hebben zij al tien tallen dieren van een wisse dood gered. De sterftë onder de een den is dit jaar nog ernstiger dan in '70, door het steeds sterker vervuild rakende water. binnd ie Zu ïrder 23- 5317 23- 5320 71-5321 71-5315 ting van i Dagbla Tot vijf keer toe is gisteren en maandag in Leiden ingebroken. Bij één poging zijn de daders op heterdaad betrapt, maar wisten zij wel te ontkomen. Maandag overdag werd een in braak gepleegd in een woning de Kastanjekade. De dadel kwam binnen door een raam te forceren. Er werd voor 1500 gul den aan contant geld gestolen. Een snelle kraak vond gister middag plaats in een studen tenhuis aan de Haagweg. Door twee deuren open te breken, kwamen de daders in de kamer van de studenten. Die een rek met cd's, een dekbedovertrek en een paar schoenen. In de Molenstraat werd gis termorgen ook een deur gefor ceerd om een woning binnen te Toets A f\Astrid Knaape was I vl gisteren een van de eerste kandidaten die deelnamen aan de tussen- tijdse.toets van het CBR. Rijnsburgs Bloemencorso laat stad volgend jaar links liggen Vervolg van voorpagina Sinds het begin van de jaren vijftig trekt het Rijnsburgs Bloemencorso door Leiden. Aanvankelijk was de belang stelling groot, maar de laatste jaren zijn er steeds minder toeschouwers. „Maar dat is niet de hoofdreden dat we overwegen te stoppen. Als Leiden ons via de VW geen enkele subsidie geeft en zelfs het lef heeft wel precario rechten te vragen, dan lijkt dat nergens op. Leiden is gie rig." ten, zoals Den Haag, Katwijk en Noordwijk, ruimhartig geld be schikbaar stellen. Ook de ge meente Voorschoten heeft het afgelopen jaar een 'zeer royaal grijpt het niet. Vooral als hij voorstel' gedaan en alles gepro- constateert dat andere gemeen- beerd het corso 'binnen te ha- runsburg/leiden irene nieuwenhuuse len'. Desondanks is een tocht door Voorschoten voorlopig van de baan, omdat dit logistiek niet mogelijk is. Berekend is dat een dergelijke route teveel tijd in beslag gaat nemen en teveel van de medewerkers eist. Voorzitter A. Coenen van de Leidse VW zou het zeer betreu ren als het corso volgend jaar in een bocht om Leiden heen rijdt. Tegelijkertijd weet hij dat de VW ook in de toekomst niet in staat is om een financiële bij drage te leveren. „De VW is geen evenementenbureau. Ik heb het geld niet." Van der Meij benadrukt dat de Leidse middenstand niet kinderachtig is en individueel het bestuur af en toe 'een rooie rug' toestopt. „Tijdens het défilé op de Breestraat worden altijd prachtige toespraken gehouden. Maar in een tijd dat we ons budget in de gaten moeten houden en sponsors steeds voorzichtiger worden, kunnen we ons de luxe niet meer per mitteren dit verder zo te laten. We zullen om ons heen kijken en andere bronnen proberen aan te boren." Het comité overweegt nu om volgend jaar de praalwagens niet door Leiden te laten trek ken, maar in die tijd de stoet in de hallen van Bloemenveiling Flora te laten staan. Als er dan entree wordt geheven, kan er nog een 'leuk centje' worden binnengehaald. De kosten voor het corso be dragen dit jaar een kwart mil joen. Veiling Flora is de grootste sponsor. Daarnaast betalen de gemeenten, waar het corso doorheen trekt, een flink bedrag en nemen allerlei sponsoren de kosten van een praalwagen op zich. Een 'beetje' wagen kost een sponsor 20.000 a 30.000 gulden. Voor een personenauto zijn de kosten rond de 3000 gul den. Banken wijzen op nonchalante gedrag klanten komen. Een poging om een schuurdeur open te breken, mislukte. De buit bestond uit een videorecorder, een camera en een aantal cd's. Een student die aan het Noordeinde woont, ontdekte gisteren dat zijn kamerdeur was opengebroken. Hij is een geld kistje met daarin bijna 100 gul den aan Frans geld en wat zilve ren munten kwijt. De vijfde inbraak mislukte. Een bewoner van een huis aan de Coebelweg hoorde gisteren 'vreemde geluiden' op het bal kon van zijn buren en besloot, omdat al eens eerder was inge broken, poolshoogte te nemen. Eenmaal daar aangekomen kwam hij oog in oog te staan met een man en vrouw, die de schuifpui probeerden open te breken. Het duo koos vervol gens het hazenpad. hans versluis en ruud sep Een mini-camera boven de 'flappentap' en een gemanipu leerd uitleesapparaat voor de pinpas. Een handige knutselaar kan op die manier aan alle ge gevens komen om iemands bankrekening volledig te plun deren. Twee Duitsers slaagden er op die manier in enkele tien tallen Nederlanders in totaal 35.000 gulden lichter te maken, en passant aantonend dat elek tronisch betalen nooit volledig te beveiligen is. Maar volgens de banken schuilt het grootste veiligheidsrisico niet in de ap paratuur, maar in de vaak non chalante manier waarop de klanten ermee omgaan. Een rondgang langs Leidse winkels bevestigt dat beeld: „De men sen merken niet dat ze met geld te maken hebben." Wie met plastic betaalt, maakt zich geen zorgen. Risi co's? Hebben ze eigenlijk nog nooit over nagedacht. Onrust barende berichten in de pers? „Het is verschrikkelijk gemakke lijk, dat pinnen en iedereen mag mijn pincode weten, zo lang ze mijn pas maar niet jat ten", wuift een vrouw bij de C1000 in de Merenwijk de pro blemen weg. Toch is het kinderlijk eenvou dig om de pincode van iemand te 'stelen'. Bij nagenoeg alle pinautomaten in winkels ont breekt een kap die de pinhan- deling onzichtbaar moet maken voor derden. Zodoende kan elke kwaadwillende met een schuin oog de ingetoetste code aflezen. Maar de klanten maken zich daar weinig druk over. Winke liers krijgen nooit klachten over het gebrek aan privacy bij het pinnen. Bij Klerks op het Vijf Meiplein staat nu twee jaar een Bij nagenoeg alle betaalautomaten in winkels ontbreekt een kap die de pinhandeling onzichtbaar moet ma ken voor derden. Zodoende kan elke kwaadwillende met een schuin oog de ingetoetste code aflezen. Maar de klanten maken zich daar weinig druk over. foto henk bouwman pinautomaat op de toonbank. De verkoopster heeft niets dan lof voor het apparaat. „Het eer ste jaar kwamen er nog wel wat klachten, maar tegenwoordig betalen heel veel mensen zon der enig commentaar met dit betaalsysteem." De pinner mag zich dan bij het pinnen volkomen veilig en relaxed voelen, toch schrikken de meeste mensen als ze direct na een pinbeurt bij de giromaat worden aangesproken. Vooral ouderen hebben pro blemen met de i van betalen. Zij betalen liever contant. Een oudere Cl000- klant: „Ik pin nooit, ik heb zelfs geen pinpas. Geld haal ik bij de balie van de bank en in winkels betaal ik contant. De reden daarvoor is vooral dat ik het te ingewikkeld vind. Maar DE KLEUR VAN GOUD /rijdag t Onder het motto '50 jaar kleur bekennen' staat het Rijnsburgs Bloemencorso, jdat zaterdag door de regio or parti rjjdt, stil bij zijn ontstaan. 3 uur eri Op deze plaats in drie Tpieegi- afleveringen een schets van de geschiedenis van dit evenement. Vandaag: jasse de vooroorlogse aanloop, asse het ontstaan en de 21.00 uil periode tot 1970. 30 uur! ]De voorzitter van veiling Flora, Teun Kralt, reed zelf in de eerste na-oorlogse bloemenoptocht dasse i imee. Een rit die, met veel oranjebloemen, blijk gaf van grote Oranjegezindheid. Deze optocht was in 1947 volgens 00 uursommigen overigens in 1946 3 uur(All^et res,Jitaat van de eerste samenwerking van Flora en de luitend «Rijnsburgse Oranjevereniging. Er was zelfs al een corsocomité n ruime0pgerjcht. oorheeir olgens S' Leenheer (78 jaar) ide en lFas 'iet bijzonder dat zoveel (Rijnsburgers in die tijd al over 5-17.00 leen auto beschikten. iRijnsburgers waren in die na oorlogse jaren vooral verzot op auto's van de geallieerden. Maar ook ver vóór de oorlog, in 1920, dreef een Rijnsburgse kweker al handel in een Parijse taxi. In de oorlog was het vooral de houtgasauto die dienst deed als vervoermiddel voor de handel. Tijdens dat eerste n corso waren er ook al praalwagens, die bepaalde sprookjes uitbeeldden. Vooral Roodkapje en Sneeuwwitje waren geliefd. Aan 'feeën' was nooit gebrek. De Rijnsburgse schonen vlochten op ingenieuze wijze lange gouden linten door het haar. Gladiolen, asters en zomerbloemen waren favoriet. Maar het was nog steeds niet mogelijk de bloemen er ook tijdens de rit mooi uit te laten zien. Pas met de opkomst van het steekschuim (rond 1970) was de bloemen een langer leven beschoren. Na de oorlog splitsen zich de taken van veel kwekers. De kweker bemoeit zich enkel met de teelt en de tussenhandelaren worden belangrijker. Leenheer hierover: „De competitiestrijd tussen de kwekers werd mede daardoor heftiger. Men wilde graag buurman Kees of Piet de Schildpadden De dood van de I landschildpadden in Alphen had voorkomen kunnen worden zeggen experts. Viaduct Lelylaan 's nachts dicht Het spoorwegviaduct over de Dr. Lelylaan in Leiden is tot en met de nacht van donderdag op vrijdag, elke nacht afgesloten voor het verkeer. De tunnel wordt wit gespoten en behan deld tegen graffiti. Omdat de verf nogal spat en de gemeente Leiden zich geen schadeclaims op de hals wil halen, wordt van 20.00 tot 06.00 uur verkeer uit de tunnel geweerd. Het werk verloopt goed, maar daarmee is niet zeker dat vrij dagmorgen inderdaad de klus geklaard is. Deze speciale verf kan alleen worden gespoten als de luchtvochtigheid niet te hoog is. Dat betekent dat, on danks het overdekt zijn van de werkplek, regen roet in het eten kan gooien. Het verkeer wordt met bor den omgeleid via onder meer de Stevenshofdreef en de Chur chilllaan. Maandagnacht is de omleiding voor een aantal auto mobilisten niet echt vlekkeloos gegaan: vandalen hadden de omleidingsborden verwijderd. mischien speelt ook de veilig heid mee." Typerend voor het noncha lante gedrag van de pinner is dat bijna niemand controleert of hij eigenlijk wel het goede be drag afrekent. De meeste men sen drukken blindelings op de 'akkoord'-toets. En dat kan wei eens tot problemen leiden. „Laatst had een collega per on geluk 600 in plaats van 60 gul den ingetoetst. Daar kwamen we pas achter toen we 's avonds de kassa gingen opmaken. De klant had niets gemerkt", vertelt de verkoopster van Eva Mode in de Kopermolen. De klant van de modewinkel kreeg het te veel betaalde geld snel terug. Maar de verkoopster beseft dat je waarschijnlijk naar de centen kan fluiten wanneer je zoiets op vakantie overkomt en dat je dan geen poot hebt om op te staan. „In wezen heeft de klant natuurlijk voor akkoord gedrukt..." Iedere winkelier heeft wel zijn verhalen van mensen die bij het afrekenen met luide stem hun pincode van een briefje oplezen of van oudere echtparen die staan te ruzieën over de juiste cijfercombinatie. „En je hebt mensen die een blaadje uit hun portemonnee halen waarop dan de pincode staat", weet de ver koper van Bemmel Kroon aan de Standerdmolen. De intrede van het betalen- zonder-geld lijkt zo snel te zijn verlopen, dat heel veel mensen wel met een gerust hart pinnen, maar niet echt het gevoel heb ben dat ze echt met geld bezig zijn. „Het is wel geld waar je mee te maken hebt, maar de mensen merken dat niet", filo sofeert de verkoopster van Eva Mode. „Maar op zich is het een ideale uitvinding." SP-raadslid D. Sloos beticht burgemeester en wethouders van asociaal gedrag tijdens de onderhandelingen met de Ver- voersbond FNV over de R-bus. Dat blijkt uit vragen van de SP aan B en W. De vervoersbond is naar de rechter gestapt omdat zij vindt dat het Leidse college zich met de R-bus schuldig maakt aan oneerlijke concur- dienstregeling van het lijntje, dat het asielzoekers centrum en Roomburg met de binnenstad verbindt, voert rechtstreeks door de Breestraat. Volgens Sloos is het bijzonder vreemd dat eerdere college plannen de normale lijndien sten juist uit de Breestraat weer den. Bovendien is hij het er - net als de Vervoersbond FNV - niet mee eens dat het personeel op de R-bus niet volgens de cao streekvervoer wordt uitbetaald. Sloos wil weten waarom wet houder P. Langenberg in eerste instantie verklaarde dat de cao voor streekvervoer wel gevolgd werd. Bovendien vraagt hij zich af of het ministerie van justitie op de hoogte is van het feit dat de gemeente Leiden subsidie geld van dit ministerie wil ge bruiken om de R-bus te exploi teren. Volgens Sloos is er sprake van misbruik van subsidiegel den en is het bovendien niet so ciaal om de vervoers-cao zo on der druk te zetten dat de rechter er aan te pas moet komen. ogen uitsteken." Vooral toen rijke kwekers rozen, orchideeën en exotische bloemen gingen gebruiken en daarmee de prijzen in de wacht sleepten, was dat voor 'mindere goden' weer aanleiding het volgend jaar extra hun best te doen op de kwaliteit van de bloemen en het kunstzinnige element. De arrangeurs werden door deze ontwikkeling steeds belangrijker en namen de leiding bij de bloemenversiering over. De kweker die de beste arrangeur kon betalen, behaalde de hoogste onderscheiding. In het begin van de jaren vijftig ging het comité met Leiden 'praten' en vanaf die periode reed het corso ook door het Leidse centrum en werd, net als nu, door het Leidse gemeentebestuur begroet voor het stadhuis op de Breestraat. Vanaf het midden van de jaren vijftig kreeg het corso steeds meer belangstelling, ook van buiten de streek. Het fenomeen 'bussen met toeristen' deed zijn intrede en het corso groeide steeds meer uit tot een toeristische trekpleister. Leenheer: „Als Rijnsburger was je altijd nauw betrokken bij het corso. De stoelen gingen op de corsodag naar buiten en er werd niet warm gegeten, omdat de bakker en de melkboer dicht waren. Het huishoudelijk verkeer was door het corso ontregeld. Je at op die dag broodjes.." Belangstelling voor project groot leiden. weekje proefdraaien waren er gisteren zo'n vijftig Sleuteldrop- pasjes uitgedeeld. Per dag kun nen zo'n zestig kinderen terecht op het Marja Geus-plein. Zij kunnen dan tegen inlevering van hun pasjes speelgoed lenen. 'Groter' en 'spannender' speel goed als skates, mountainbikes, stelten en skelters zijn te be machtigen tegen betaling van Sleuteldropgeld. De kinderen krijgen bij aan vraag van een pasje een hoe veelheid biljetten van dit nieu we monetaire stelsel maar kun nen het geld ook verdienen. „Bijvoorbeeld door klusjes op te knappen voor de dienst milieu en beheer maar ook door klei nere kinderen te helpen tijdens het spelen, door een nieuw kind aan te melden of door gewoon te helpen met opruimen aan het eind van de dag", zegt jon gerenwerkster R. Geerstma. Het plein bij de Dr. van Voort- huysenschool aan de Marnix- straat is gisteren 'Marja Geus plein' gedoopt. Dat gebeurde ter gelegenheid van de feestelij ke opening van het Sleuteldrop- project, een idee dat Leiden- Noord-bewoonster Geiis in Rot terdam oppikte en dat vervol gens door de LWO verder is uit gewerkt. Het Sleuteldropproject biedt de kinderen uit de Hoven de gelegenheid speelgoed te le- Tot nu toe is er vanuit de buurt en door diverse instellin gen enthousiast gereageerd. Ve le bewoners meldden zich aan als vrijwilliger om toezicht te houden op de container waarin het speelgoed ligt opgeslagen. Scholen en de speel-o-theek leenden speelgoed uit. De Kringloopwinkel verstrekte eveneens speelgoed en ook de medewerkers van de dienst milieu en beheer droegen hun steentje bij. Zij haalden een aantal oude fietsjes op en lever den ze opgeknapt af op het Marja Geusplein. Ook met de aanmeldingen van kinderen loopt het inmid dels storm. Na een voorzichtig Het Sleuteldropproject is een experiment dat voorlopig tot 1 november draait. Kinderen zijn elke werkdag welkom tussen 12 en 17 uur en tussen 18 en 20 uur. Inmiddels hebben ook de wijken De Kooi en de Slaagh- wijk belangstelling getoond voor het project.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9