'Terreur aanpakken' 'Deze leeft nog, maar niet lang meer' Buitenland p! fischler wil akkerbouw laten letalen voor rundvleesberg Natte pret in Lahore Toegang tot de zee Voorzitter Palestijnse parlement blijft toch Advocaat: FBI beschouwt bewaker niet als verdachte Bij ongeval in kerncentrale Iran tientallen slachtoffers Brussel wil Cuba-wet wind uit zeilen nemen WOENSDAG 31 JUL11996 EB L UI Serviërs vallen VN-bus aan £jy1 Sarajevo Een groep van zeker honderd Serviërs heeft gisteren CFIIeen kus van Vereni8de Naties met stenen en stokken beko- CCtii ge'd- De bus bracht inwoners van het door Serviërs gecontro- -leerde Banja Luka terug naar deze plaats vanuit Zenica, op het grondgebied van de Bosnische regering. Volgens een woord- ia voerder van de VN is de actie door de nationalistische Servische I autoriteiten op touw gezet. „P; 'alestijnen aangehouden na kaping saarbrücken De Duitse politie heeft twee Palestijnen aangehou den die worden verdacht van betrokkenheid bij de geweldloos ■beëindigde kaping van een DC-10 van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia vrijdag. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Saarbrücken gisteren meegedeeld. De twee, 24 en 26 jaar, werden zondag bij een routinecontrole in een sneltrein in Saar- 1 brücken opgepakt. Volgens het ministerie beraamde het duo sa- Libanees de ontvoering van het toestel met 231 passagiers. Dassenbaby overleeft wasbeurt ■ondenEen dassenbaby heeft een wasbeurt van zestig graden n een Britse wasmachine zonder noemenswaardig letsel over- eefd. Het diertje was door het kattenluikje een keuken in Peters- *ield binnengekomen en nestelde zich daar op een hoopje kle- de donkere trommel van de wasmachine. De nietsver- oedende huisvrouw zette de machine aan en ontdekte tijdig druipende en uitgeputte diertje. Het dasje herstelt van het ivontuur in een dierenhospitaal. Jelena Bonner in ziekenhuis n moskou» Jelena Bonner, mensenrechtenactiviste en weduwe de Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov, is gisteren na een lichte hartaanval in een Moskous ziekenhuis opgenomen. De 3-jarige Bonner heeft al lang last van een hartkwaal en werd in nei vorig jaar ook al eens door een aanval getroffen. Zij lag gis- eren op intensive care, maar medewerkers zeiden dat zij zich 's avonds al beter voelde. Wervelstorm eist zeker 50 levens ise MExico-stad De wervelstorm Douglas heeft de afgelopen dagen banki n Latjjns-Amedka aan zeker 50 mensen het leven gekost. In Co- te o ombia zijn elf doden gemeld, onder wie acht kinderen die het ll"9 slachtoffer werden van een aardverschuiving die veroorzaakt 1 ivas door de hevige regens waarmee de wervelstorm gepaard Overstromingen in Costa Rica kostten aan 26 mensen het n. In El Salvador vielen tien doden. Ook hier kwamen de ïste mensen om in modderstromen. Zeker 10.000 Nicaragua- len raakten dakloos. Twee kinderen verdronken, een jongen 7({ stikte tijdens een chaotische - n; 'C Golf van geweld tegen paarden iQNN De Duitse dierenbescherming heeft een beloning van >0.000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de ar restatie van de dader(s) van een ware golf van geweldplegingen regen paarden. Volgens berichten in de Duitse media hebben rich sinds 1992 verspreid over Duitsland in totaal 319 gevallen geweldpleging tegen paarden voorgedaan. Maar liefst 89 en werden gedood; van de overige 229 raakte de meerder- ïeid zwaar gewond. Bij een deel van de slachtoffers waren de ïalsslagaders doorgesneden. Waarschuwing Clinton en Mubarak 'ashington De Amerikaanse president Clinton en zijn Egypti sche ambtgenoot Mubarak hebben zich gisteren kritisch uitgela ten over plannen ter uitbreiding van de joodse nederzettingen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Ook zijn Clin ton en Mubarak bezorgd over de aangekondigde aanleg van twee snelwegen op de Westelijke Jordaanoever om de joodse ne lerzettingen met elkaar te verbinden. Wit-Rus vraagt politiek asiel in VS AQSKOUDe leider van de belangrijkste oppositiepartij in Wit- lusland, Zenon Pozniak, heeft politiek asiel aangevraagd in de bun/erenigde Staten. Hij heeft dat vanuit de VS laten weten. Poz- ïiak en zijn adviseur zeiden te vrezen voor vervolging door de lommunistische president Alexander.Loekasjenko. Pozniak is eider van het Wit-Russische Volksfront. Hij vertrok daar eind tpril nadat een manifestatie door de politie werd verstoord en arrestatiegolf van oppositieleden plaatshad. ussel gpd-anp staan. Om de veehouders te steunen koopt Brussel dat over schot op. Waarschijnlijk zal daardo'or eind dit jaar 650.000 ton rundvlees in de koelhuizen liggen, aldus Fischler. Met zijn voorstellen, die ove rigens ook voor de veehouders de nodige veranderingen in houden, zal de commissaris ze ker op verzet stuiten van de Eu ropese landbouwministers. De akkerbouwpremies zijn, onder meer in Nederland, altijd een zeer gevoelig punt. De geza menlijke landbouwbewindslie- den van de EU-lidstaten, waar onder minister Van Aartsen, buigen zich in september over de plannen. "dt risk iropees landbouwcommissa- Franz Fischler wil de akker- awers laten betalen voor de oeiende rundvleesberg. schier legde gisteren een reeks rastische maatregelen' op die volgens hem nodig zijn i de rundvleescrisis te bezwe- i. De crisis, het gevolg van zo- il de gekke-koeienziekte als n jarenlange overproductie, is lgens Fischler ,,de grootste we sinds de stichting van de iropese Gemeenschap heb- n meegemaakt." Door de gekke-koeienziekte is rundvleesconsumptie pa gedaald met elf procent, lardoor een overschot is ont- G7 en Rusland besluiten op Parijse top: De belangrijkste landen van de wereld zijn gisteren in Pa rijs een pakket maatregelen overeengekomen om de in ternationale strijd tegen het terrorisme te versterken. De bewindslieden beloofden de maatregelen meteen toe te passen en riepen alle andere staten op om met hen sa men te werken in het wereldwijde gevecht tegen politiek geweld. PARUS AFP-Rtr-AP Na een vergadering van vijf uur maakten de ministers van de zeven belangrijkste industrie landen (de zogeheten G7 met onder meer de VS, Frankrijk en Duitsland) en Rusland een lijst met 25 vooral praktische pun ten bekend. De zestien be windslieden van binnen- en Celstraf voor Britse pedofiel in Filipijnen Een Filipijns gerechtshof heeft gisteren een 44-jarige Brit tot zeventien jaar gevangenisstraf en een boete veroordeeld we gens seks met twee minderjari ge jongens. Hij is de tweede in drie maanden tijd die een straf krijgt op grond van een uit 1992 daterende wet tegen kindermis handeling en uitbuiting. In mei werd een Australische zakenman ook tot een celstraf veroordeeld omdat hij tegen be taling seks had gehad met een 12-jarig meisje. In het'Filipijnse parlement is onlangs een wet aangenomen die mogelijk maakt dat voor seks met kinde ren de doodstraf wordt gegeven. De rechter noemde het von nis een waarschuwing aan alle buitenlandse toeristen, dat de Filipijnen niet langer het speel terrein zijn voor pedofilie, en misbruik en exploitatie van kin deren. buitenlandse zaken besloten onder meer een effectievere be veiliging van de luchtvaart. Zij stellen een eenduidige registra tie van vliegtuigpassagiers en luchtvracht voor. Verder willen zij de wapen handel indammen en de sa menwerking van politie en vei ligheidsdiensten vergroten. Ook moet er een betere informatie uitwisseling komen. De acht landen pleiten verder voor on derzoek naar het misbruik van liefdadigheids- en mantelorga nisaties door terroristen. Ondanks Amerikaans aan dringen maakt de aangenomen tekst geen melding van sancties tegen Irak, Iran, Libië en Sudan. VS-president Clinton eiste zon dag nog harde maatregelen te gen de vier landen, die hij van ondersteuning van het interna tionaal terrorisme verdenkt. Met name Frankrijk wilde de conferentie echter zoveel moge lijk beperken tot de praktische kant van opsporing en vervol ging van terroristen. De bijzondere conferentie Servisch advocaat erdedigt Kroaat 'oor Tribunaal EN HAAG ANP CU mi] Sarajevo Onder enthousiast applaus is gisteren de eerste naoorlogse trein uit Sarajevo naar de Adriatische kust vertrokken. De laatste maal dat een trein van Sarajevo deze tocht maakte was in mei 1992. De Bosnische president Izetbegovic en premier Muratovic waren aan boord geklommen van de 'Bosna Ekspres' met be stemming Ploce, via Mostar in Hercegovina. Ploce is een Kroatische havenplaats. Izetbegovic noemde de tocht historisch, omdat Bosië-Hercegovina nu toegang heeft tot 'de zee en de wereld'. oor het eerst verdedigt vrij- ag in een zitting voor het oegoslavië-Tribunaal een ervische advocaat een roatische beklaagde die is angeklaagd wegens oorlogs- ïisdaden jegens Serviërs, ilr. Branislav Tapuskovic uit elgrado heeft de verdedi- ing op zich genomen van de roaat Zdravko Mucic. De zitting vrijdag is ook in ndere zin een primeur. Voor et eerst zitten er vier aange- laagden tegelijk in de ver- achtenbank. Naast Mucic ijn dat de moslims Delalic, >elic en Landzo. Het viertal gd wegens de ïoord op en de onmenselij- behandeling van Servi- zhe gevangenen in het ip Celebici in het zuiden an Centraal-Bosnië in 1992. den haag marjolun de cocq „U hebt een prijs gewonnen voor het snelste verhoor". Ga- brielle Kirk McDonald, de ei genzinnige Amerikaanse rechter van het Joegoslavië-tribunaal, prees gisteren de ongekend vlotte afhandeling van een reeks getuigen tegen de van oorlogs misdaden beschuldigde Bosni sche Serviër Dusko Tadic. Aan klager Brenda Hollis zag er de humor niet van in. „We zijn hier niet om prijzen te halen", bitste ze. Maar de aanklagers hadden een succesje hard nodig na het voor hen ontluisterende ver hoor vap een als 'kroongetuige' aangemerkt slachtoffer, dat vo rige week ontkende Tadic op de plaats des misdrijfs te hebben gezien. Het tribunaal gaf gisteren, on verwacht snel, de verklaring van de beschermde getuige 'H.' vrij, die de troef van de aanklagers had moeten zijn, maar uitein delijk Tadic' verdediging in de kaart speelde. H. was vorige week een van de getuigen in de beruchte 'testikel-zaak' in het concentratiekamp Omarska in de regio-Prijedor in het noord westen van Bosnië. Daarbij werd een gevangene, aangeduid als 'G', gedwongen een van de testikels van medegevangene Fikret Harambasic af te bijten. H. moest het hoofd vasthou den van het slachtoffer, dat aan zijn verwondingen overleed. Maar hoe gruwelijk ook zijn ge tuigenis achter gesloten deuren was, uit de transcriptie van het verhoor blijkt dat de verklarin gen Tadic niet belasten. H., die ooit een jaar lang karateles volg de bij Tadic, geloofde niet dat de 'man met de baard' die tij dens de martelingen de op drachten gaf Tadic was. Terwijl Tadic' verdediging na het verhoor victorie kraaide te genover de media, maten de aanklagers zich een pokerface aan. Het verhoor van getuige G. kwam zonder opgaaf van reden te vervallen. Gisteren gingen de aanklagers in een hoog tempo over op an dere punten uit de aanklacht, waarbij Tadic' betrokkenheid duidelijker lijkt. De voormalige bouwvakker Hase Isic (47) iden tificeerde Tadic als een van de Serviërs die hem in het beruch te 'Witte Huis' in Omarska had den mishandeld. „Ze legden een strop om mijn nek zodat ik bijna niet meer kon ademen en sloegen me met een houten stokken en een zweep met ijze ren kogels eraan". Isic werd sa- met de doden op een hoop „De volgende dag kwam een bewaker kijken wie er nog leef de. Hij ging op me staan. 'Deze leeft nog, maar niet lang meer', zei hij". Ook de 56-jarige getuige Ha- kija Elezovic, die voor de oorlog 29 jaar als visser had gewerkt, beweerde stellig dat de Dusko Tadic in de rechtzaal de man was die hem had mishandeld en zijn zoon had doodgeslagen. Tijdens 'verhoor' in het kamp Keraterm had Tadic hem aan de lopende band geschopt. Na Elezovic' overplaatsing naar Omarska was 'Dule' op nieuw zijn kwelgeest. „Sla mijn oude vader niet", had zijn zoon Salih nog geroepen. Toen Ele zovic bij bewustzijn kwam, wer den de lijken op een vrachtwa gen gelaten. Onder hen Salih. Het verhoor van de getuigen charge zal waarschijnlijk nog twee tot drie weken in beslag nemen. Volgens betrouwbare bronnen kunnen, ondanks het ogenschijnlijke optimisme van de verdediging, sommige getui gen Tadic veel schade berokke nen, onder wie getuige 'K', die afziet van beschermende maat regelen en in het openbaar haar verhaal zal doen. Voordat de eerste getuigen die Tadic kunnen ontlasten, worden verhoord, zal op ver zoek van de verdediging een pauze in het proces worden in gelast om technische zaken tot stand te brengen. Daaronder ook een satellietverbinding met Bosnisch-Servisch gebied, zodat getuigen kunnen worden ge hoord die niet naar Den Haag kunnen of willen komen. Dit onderwerp is mogelijk een van de gespreksonderwerpen van de Servische delegatie die dezer dagen het tribunaal be zoekt. Ook de Verkiezingen in Bosnië kunnen nog enige ver traging opleveren, omdat alle middelen van de IFOR-vredes- macht en andere organisaties daarvoor moeten worden aan gewend. bethlehem AFP-ANP-RtrWestelijke Jordaanoever. Voor de martelingen zouden de orde diensten van het Palestijnse Ge zag verantwoordelijk zijn. Mahmoud Jemayel werd gis terochtend bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd op 18 december 1995 in Jericho gearresteerd. Nadat hij diverse keren in hongerstaking was gegaan, werd hij overge bracht naar de gevangenis Jneid in Nabloes. Het Israëlische leger heeft gis teren in het zuiden van het land het lijk gevonden van een sol daat die in 1989 was ontvoerd en vermoord door Palestijnse extremisten van de Hamas-be- weging. Dat maakte de Israëli sche radio bekend. De Israëlische minister van infrastructuur Ariel Sharon heeft gisteren plannen ont vouwd voor de aanleg van twee wegen op de Westoever. Pales tijnse politici hebben onmiddel lijk boos gereageerd. Sharon gaf het fiat voor de aanleg nadat premier Benjamin Netanyahu maandag joodse kolonisten had verteld dat hij voorstander is van de uitbreiding van joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. De voorzitter van het Palestijnse parlement, Ahmed Korei, blijft toch in functie. Dat werd van middag bekend. Gisteren nog bevestigde hij dat hij zijn ont slag zou indienen. Korei, beter bekend als Abu Alaa, wilde af treden na een aanvaring had met de Palestijnse president Yasser Arafat. Na een gesprek tussen die twee, besloot Korei vanochtend toch te blijven. „Ik stap op", was gisteren de boodschap van Korei, een van de belangrijkste onderhande laars bij de autonomie-bespre- kingen met Israël en mede-on dertekenaar van de Washing- ton-akkoorden van 1993. Het conflict tussen Arafat en Korei ontstond toen Arafat ont dekte dat het parlement, dat in januari is geïnstalleerd, een ont- werp-grondwet behandelde. „Waarom buigt u zich over deze fundamentele wet. Ik heb ge zegd dat u er niet over mag spreken omdat het project u nog niet officieel is overhan digd", aldus een woedende Arafat. Een 26-jarige Palestijnse ge vangene ligt als gevolg van fol teringen klinisch dood in het ziekenhuis van Ramallah, op de lahore Ondanks de narigheid die een overstroming altijd veroorzaakt, peuren deze Pakistaanse jongens in Lahore toch nog pret uit het leven. Zij laten zich dooreen in de straten van de stad passerende auto meetrekken. FOTO REUTERS werd gehouden op initiatief van de G7-leiders. Zij waren eind ju ni in Lyon bijeen, kort na een bloedige aanslag op Amerikaan se soldaten in Saudi-Arabië. De bomaanslag van afgelopen za terdag in Atlanta tijdens de Olympische Spelen en de ont ploffing twee weken geleden van een Amerikaanse verkeers vliegtuig kort na vertrek uit New York, hebben het terrorisme op de prioriteitenlijst van regerin gen gehouden. De Parijse top wordt gevolgd door bijeenkomsten van des kundigen, die de principe-af spraken in regelgeving zullen gieten. Een advocaat van de veilig heidsbeambte die gisteren door de FBI werd ondervraagd over de aanslag in het Centen nial Park in Atlanta, heeft ver klaard dat de federale politie zijn cliënt niet als verdachte beschouwt. Een speciale agent van de FBI zei dat de 33-jarige Ri chard Jewell geen verdachte was, geen onderwerp van on derzoek en geen doelwit, ver klaarde advocaat Watson Bryant tot verslaggevers bij Je wells woning in een buiten wijk van Atlanta. De FBI verhoorde de 33-jari- ge veiligheidsbeambte Jewell gisteren verband met de aan slag in het Centennial Park in Atlanta, die zaterdag het leven kostte aan twee mensen en meer dan honderd gewonden tot gevolg had. Jewell keerde naar huis terug na de onder vraging. Bryant zei dat FBI-agent Johnson, een belangrijke on derzoeker in de zaak, duidelijk had gemaakt dat Jewell geen verdachte was. „Jullie zijn aan het verkeerde adres", aldus Bryant. „Richard had totaal niets te maken met het leggen van die bom. Hij had niets van doen met de bom behalve dat hij een held was door hem te vinden, en daarna mensen te evacueren." De bewaker werkt voor Anthony Davis and Associates, een bewakingsfirma in Los Angeles die is ingehuurd door het bedrijf AT and T om zijn paviljoen in het park te bewa ken. De man heeft volgens de krant The Atlanta Journal- Constitution bomtraining ge had toen hij als ondersheriff werkte in noordoost Georgia. Hij nam daar kort geleden ontslag. Jewell is geïnterviewd door de Amerikaanse televisie en heeft met verschillende kranten gesproken over hoe hij de de politie had ingescha keld nadat hij de bom had ontdekt. Tientallen mensen zijn slachtof fer geworden van radio-actieve straling na een ongeval in een kerncentrale in het noorden van Iran. Onder hen bevinden zich zeven Duitse technici. Het on geval werd vandaag bekendge maakt door het Iraanse dagblad HamhahrL De krant meldde dat 21 be smette personen voor speciale verzorging naar Teheran zijn overgebracht. Over hun situatie maakte deelde de krant verder Het incident deed zich voor in de elektriciteitscentrale van Rasht, in de Noord-Iraanse pro vincie Gilan, bij de Kaspische Zee. Volgens Hamhahri verloor de centrale 'een belangrijk en gevaarlijk onderdeel' dat ge bruikt wordt voor de productie van gainmastralen. Dit zijn ra dioactieve stralen met zeer kor te golflengte. Behalve de werknemer die het 'onderdeel' terugvond, raak ten nog ten minste vijftig ande ren, die met deze persoon con tact hadden, besmet. Behalve Hamhahri heeft nog geen enkel ander Iraans medium het onge val gemeld. brussel gpd-a Wetsontwerp van Europese Commissie doen. Helms-Burton is „een beledi ging en een aanval" op Ameri ca's trouwe bondgenoten, schaadt het vertrouwen en schept een gevaarlijk precedent, oordeelde Europees commissa ris Sir Leon Brittan (handel) gis teren. De anti-boycotregeling stelt volgens Brittan de Helms-Bur- ton-act in Europa volledig bui ten de wet. Bovendien geeft ze bedrijven die in de VS worden veroordeeld tot schadevergoe ding het recht deze bij de Eu ropese rechter terug te vorde ren. De ministers van buiten landse zaken moeten nog hun goedkeuring aan de regeling ge- De Commissie werkt ook nog aan andere tegenmaatregelen, zoals een zwarte lijst van Ameri kaanse bedrijven en personen die Europese ondernemingen in het kader van Helms-Burton dwarszitten. Ook wordt overwo gen om Amerikaanse zakenlie den de toegang tot de EU te ontzeggen in antwoord op soortgelijke acties van Ameri kaanse zijde. Na maanden van dreigementen heeft de Europese Unie gisteren revanche genomen op de Ame rikaanse boycot tegen Europese bedrijven die zaken doen met Cuba en straks ook met Libië en Iran. Een speciale anti-boycot- wet moet bedrijven gaan be schermen tegen de schadelijke gevolgen van de Amerikaanse maatregelen. Het wetsontwerp, dat de Eu ropese Commissie gisteren heeft gepresenteerd, verbiedt botweg ondernemingen en per sonen in de hele Europese Unie om zich te schikken naar de Amerikanen. De anti-boycotwet is een van de vergeldingsmaatregelen van de Europese Unie tegen de om streden Amerikaanse 'Helms- Burton-act'. Deze wet voorziet in sancties tegen bedrijven die handelen met Cuba of investe ren in dat land. Onder druk van het buiten land zwakte president Clinton twee weken geleden de wet iets af, maar onvoldoende om de schadelijke effecten voor het Europese bedrijfsleven teniet te

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5