Leidsch Dagblad Keiharde aanpak terrorisme 19 15; Het extraatje van Boursin. Eeuwige roem voor Lewis Arons voor zeiler Heiner Melk voor Hindu-god 12° Opvangcentrum treurt om dode schildpadden .esten Romeinse nederzetting gevonden in Katwijk GOED NIEUWS ISDAG 30 JUL11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41145 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 j Binnenland Lloret de Mar is het Nederlandse discogeweld zat Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Lewis blaast een kus naar de hemel vanaf zijn 'gouden' podium. Carl Lewis zweeft, staat de de stil. Gisteravond draai- i in het Olym- isch Stadion ii itade ld om de 35- ige atleet. In SdJhtiesvl0°8 slwis naar zijn de gou in oh laille. Daar- evenaarde ,i het record |e In de Finse lo tW was boven- ïveren de vierde A op de Olympische Spelen ït verspringen won. Ooit iroverde Al Oerter op vier htereenvolgende Spelen de gouden medaille met de dis cus. Gisteravond ontmoetten beide mannen elkaar. De om helzing was ontroerend. De buffel kuste de hin de. Ze keken elkaar aan en wisten: Carl Lewis zweefde op een zwoele zomer avond naar eeuwi ge roem. De 82.300 toe schouwets scan deerden minuten lang zijn naam, na dat hij met 8,50 meter zijn concur renten James Beck- ford uit Jamaica Atlanta 96 (8,29) en Joe Gree- ne (8,24) uit de Ver enigde Staten ach ter zich had gelaten. Pagina 13: Briljante epiloog 'King Carl' igebi Koudekerkse zeiler Roy piner heeft de bronzen i le veroverd in de Finn- i.ksse. Heiner, 35 jaar geleden in Zuid-Afrika, ein- i de tiende en laatste op de Wassaw Sound als eede. Heiner is de eerste bderlander die sinds 1948 In medaille in een zeilboot (haalt. Bob Maas won toen Ions in de Star-klasse en Ja- en, vjbus de Jong pakte eveneens ons in de Finn-klasse. 1984 won plankzeiler Step te in van den Berg goud in Los 'in Ptigeles, in 1992 eindigde Do- fandaag 0DE/\ountainbike lonkbal lockey rien de Vries, eveneens op de plank, als derde in Barcelona. Heiner deed ook al in 1988 en 1992 mee aan de Olympische Spelen, maar toen faalde hij. Hij weet nu waarom. Zijn planning was verkeerd. Hij piekte te vroeg. „Ik was steeds vóór de Spelen in topvorm", verklaarde hij. „Tijdens het toernooi zelfwas ik min of meer opgebrand. Nu heb ik het beste van mezelf voor Sa vannah bewaard. Er zat dui- - delijk een stijgende lijn in mijn prestatiecurve. Mis schien dat mijn beste dag hier zelfs nog had moeten komen. Bij wijze van spreken dan." Bijzonderheden Finale wedstrijd Nederland-VS. Kwart-finales Enkel (M), Finale dubbel (M) Finales Laser, Europe,Tornado Finales enkel (M/V) Nederland - Australië Enkel (M/V), mixeddubbel n Micyjorgen I snejaarden joogschieten 1 Merjadminton Bijzonderheden Dressuur individueel Finale wegwedstrijd (M) Halve finales en Finales Finales dubbel (M/V) 100m horden (V), eerste dag tienkamp; polst.hoogspr.(M), Oppositie: Na rellen in Jakarta nog 150 vermisten Jagers in geweer Stegen beperking jacht Prijzenslag gunstig voor cd-kopers Clinton verscherpt anti-terreurwet Meer bommeldingen in Verenigde Staten De Amerikaanse politie moet meer mogelijkheden krij gen om telefoons af te luisteren en springstoffen moeten een soort 'vingerafdruk' krijgen. Die aanscherpingen van de anti-terreurwetgeving wil de Amerikaanse president Clinton na de bomaanslag in Atlanta en de ramp met een TWA-vliegtuig. WASHINGTON-PARUS AP-Rtr-AFP-EFE het de chef-staf van het Witte Huis, Panetta, het overleg met het Congres voort. Clinton tekende op 24 april anti-terreurwet. Die was in- Clinton sprak gisteren Witte Huis met vooraanstaande Democraten en Republikeinen over de terreurbestrijding. Het gegeven door de aanslag in gesprek leverde nog geen over- Oldahoma City, een jaar eerder, eenstemming op. Vandaag zet In de wet staat onder meer dat er een onderzoek moet komen naar het merken van springstof, zodat kan worden achterhaald waar gebruikte springstof van daan komt; maar voor die stu die is geen geld beschikbaar ge steld. Clinton wil de maatregel alsnog doorvoeren Daarnaast wil de president de federale recherche FBI meer mogelijkheden geven om tele foons af te luisteren. Een coali tie van conservatieve Republi keinen en linkse Democraten een opmerkelijk verschijnsel in Washington heeft daar moei te mee. Ze menen dat de priva cy van de Amerikaanse burgers in gevaar zou kunnen komen. Het neerstorten van de TWA- Boeing, waarschijnlijk veroor zaakt door een bom, en de aan slag van afgelopen weekeinde tijdens de Olympische Spelen in Atlanta hebben in de VS voor onrust gezorgd. Bij de politie komen meer bommeldingen binnen. Gisteren werd het ge bouw van de Verenigde Naties in New York enige tijd gesloten na een valse melding. De G7, de groep van de.zeven belangrijkste industrielanden, en Rusland vergaderen vandaag in Parijs over maatregelen tegen het terrorisme. De VS sturen aan op een keiharde aanpak. Frankrijk streeft naar politieke oplossingen voor de gebieden die de bakermat van het terro risme vormen, vooral het Mid den-Oosten. Groot-Brittannië wil uitleveringsverdragen ver- a lumpur Drieduizend vrouwelijke volgelingen van de Hindu-god Meal Maruvathur Athi Parasakti bij de ingang v i dragen kruikjes melk op hun hoofd. De melk gieten ze in de tempel over een beeld van de god. Chauffeur van geldauto bij overval gedood verviers/brussel anp Bij een overval op een geld transport in België, tussen Luik en Verviers, is vannacht de be stuurder van de auto doodge schoten. Zijn begeleider raakte gewond. Vijf of zes overvallers, gewapend met kalasjnikovs, na men de geldauto zwaar onder vuur. De politie trof 29 kogelga ten aan. De waarde van de buit is on bekend. De daders zijn spoor loos. Ze hebben hun vluchtauto in brand gestoken. Om een ach tervolging te voorkomen had den ze spijkers op de weg ge gooid. Overvallen op waardetrans porten zijn in België schering en inslag. In maart gingen geldkoe riers massaal in staking om be tere beveiliging af te dwingen, nadat een 36-jarige collega om het leven was gekomen. Ze eis ten onder meer stopzetting van de nachttransporten en de inzet van minimaal drie mensen per auto. i 1 HET WOORD IS AAN Paul Géraldy De herinnering is een dich ter; maak er geen historicus Fj]§° VOOR WOENSDAG T" I .iSf i af eri'toe r watrégen m \<m f J* 12720° "720° 11722° 40% 20% 20% 30% 50% 50% Uitgebreid v\ 'eeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad 10 -7,8,9.11 RTV/programma's.21 Sport13 t/m 17 Strips20 Uitgaan18 Met de bon uit de krant van vandaag korting op de toe gangsprijs voor het nieuwe Modeibouwmuseumaan het Noordeinde in Leiden. 'Bussenoorlog' om vervoer naar Langevelderslag peter van der hulst Fraudeurs van geldautomaten aangehouden utrecht anp De politie in Duitsland heeft twee Duitsers aangehouden die worden verdacht van fraude met geldautomaten in Neder land. Ze hebben enkele tiental len mensen opgelicht voor in totaal ongeveer 35.000 gulden. De verdachten verstopten een minuscule camera vlakbij de geldautomaat. Daarmee regi streerden ze de pincode van een klant. Tegelijk werden de gege vens van de bankpas gekopi eerd door in de sleuf naast de toegangsdeur naar de automaat een bankpaslezer te plakken. De gekopiëerde gegevens werden meteen geprint op een valse bankpas, waarna de rekening van de klant werd geplunderd. tentoonstelling Monsters van Rijnland voor jong en oud: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats in de tuin. woensdag 31 juli 14-16 uur Water onder de loep proeven met de microscoop Du pain, du vin, du Boursin. En nu - voor een optimale ambiance - het magazine "En France". U krijgt dit kostelijke magazine gratis - oui, oui! - bij aankoop van twee pakjes Boursin van 150 gram. Zolang de voorraad strekt. Boursin, naturel, kruiden of peper QO 1^ 2 pakjes a 150 gram Nü U.L/Ö IP En met gratis het magazine "En France".* Deze week alleen bij Albert Heijn. ch mmë BALL-GAME JOGGER vit/zwart/blauw. maal 39.95 Brist Geldig t/m 3 augustu: IIIDEN: lungegnxhl 5 (noost DIGROS) rïïïïiTl ALPHEN A/D RUN: HofzxhWoo rïïïïIY] VALKENBURG (LH): Voorschoten^ 45o land. Inmiddels zijn meer dan tweeduizend diertjes aan een schimmelinfectie overleden. Foto's mogen niet worden ge maakt, camera's blijven buiten de deur. Kapot zijn ze ervan bij het opvangcentrum. Omdat de dieren van begin af aan gescheiden zijn geweest van de andere dieren, bestaat er geen besmettingsgevaar voor de vaste populatie reptielen in het Alphense centrum. De nog le vende steppelandschildpadden blijven voorlopig in quarantai ne. Nog twee dieren lijden aan het uiterst besmettelijke en moeilijk te genezen mondrot, een schimmel die zonder be handeling verstikking tot gevolg heeft. Het houden van de populaire dieren is in Nederland niet ver boden, al is er een vergunning voor nodig. De steppeland schildpad komt veelvuldig in Af ghanistan voor. Hij wordt onge veer net zo groot als de huis- tuin-en-keuken-schildpad. Mondrot velt robbert minkhorst-gpd Niemand, maar dan ook nie mand mag even het opvang centrum voor schildpadden in Alphen aan den Rijn binnen. De beheerders en de acht vrijwilli gers treuren en pottenkijkers zijn niet gewenst. Op 19 juli brak er in een tuinderskas in Zuid-Holland, tijdelijk geleend door het opvangcentrum van een sympathisant, een epide mie uit onder de bijna driedui zend steppelandschildpadjes. De twee jaar oude dieren waren daar tijdelijk ondergebracht na dat ze op Schiphol in 1994 in beslag waren genomen. Ze wa ren bedoeld voor de handel in Amerika en afkomstig uit Rus- peter van der hulst listorisch onderzoek in de Katwijkse ivvbouwwijk Zanderij Westerbaan medewerkers van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek ten Romeinse nederzetting gestuit, lesten van vermoedelijk een waterput enkele (mogelijk vijf) boerderijen kmen uit het einde van de eerste en fiegin van de tweede eeuw na Chris- )'n drie weken pgravingen, die c beginnen, moeten duidelijk maken of de restanten nog goed bewaard zijn geble ven. Al te veel hoop is daar overigens niet op. Zanderij Westerbaan is al jaren lang teeltgebied. Gevreesd wordt dat door werkzaamheden van tuinders veel van sporen zijn vernietigd. De donkere kleur in het doorgaans witte zand verraadde de plek van de ne derzetting. De donkere plekken zijn ont staan door vergaan hout en resten van leem. „Wat er precies van over is, weten we nog niet", zegt een woordvoerster van de gemeente Katwijk. De nederzetting ligt op een gebied van zo n anderhalve hectare. De komende weken wordt op twee plekken begonnen met graven. Als een soort dambord wordt keer op keer een stuk van 15 bij 40 meter tot een diepte van zo'n 80 centi meter blootgelegd. De open stukken worden na onderzoek weer toegedekt met het zand van een volgend af te gra ven vierkantje. Nog niet bekend is of de vondsten, voor zover nog intact, uit de grond wor den gehaald of slechts in kaart worden gebracht. De tot nu toe uitgevoerde graafwerkzaamheden in Zanderij Wes terbaan hebben één muntje opgeleverd. Op twee plaatsen kunnen de onderzoe kers nog niet aan de slag, omdat daar nog gewassen worden geteeld. Overigens verwachten de oudheidkundigen daar weinig te vinden omdat naar die plaat sen geen oude sporen lopen. Bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek was niemand bereik baar voor commentaar. Fabrikant voegt 'n' toe aan pannekoekmix amsterdam anp Bij Koopmans gaan pannekoe ken voortaan pannenkoeken heten. De marktleider heeft be sloten de nieuwe spelling in te voeren: het woord pannekoek wordt opgesierd met een extra - Bij concurrent Honig blijft het meel voorlopig nog gewoon pannekoekmix heten, zonder de tussen-n. De nieuwe spelling, die alleen verplicht is voor de overheid en het onderwijs, wordt donderdag officieel inge voerd. Het zal echter nog even duren voordat Koopmans al zijn pakken met pannenkoekenmeel heeft voorzien van de tussen-n. De fabrikant wil eerst al de oude verpakkingen opmaken. Met zijn diepvriespannenkoe ken heeft Koopmans de daad al bij het woord gevoegd. De diep gevroren koeken zijn pas dit jaar geïntroduceerd en gingen al direct vergezeld van de tus sen-n. Pagina 11: schilpadden Om de gunst van de camping- gasten in Langeveld is een ware concurrentieslag uitgebroken. Niet alleen de vorige week geïn troduceerde Boulevard Express werpt zich op als vervoerder van de toerist in het duinge bied. Nog eerder dan deze bus van Beuk reed op de route van Langevelderslag naar Noordwijk de 'Zomerbus' van Brouwer's Tours. Beide Noordwijkse bus ondernemingen wisten niet van eikaars initiatief. De verbazing bij de broers Pe ter en John Brouwer was groot toen zij vernamen dat zij niet als enige met een nieuwe bus lijn op het traject van Langevel derslag naar Noordwijk begon nen. „We kregen een telefoontje van VW-directeur Hans Broekmeulen, dat zij zaterdag zouden starten met de Boule vard Express, maar toen reden wij al met onze buslijn op deze route. Broekmeulen stelde voor dat een van de twee zou stop pen: wij dus. Anders zouden beide bussen het met een halve bezetting moeten doen", aldus Peter Brouwer. Hij maakt on omwonden duidelijk niets voor de suggestie van Broekmeulen te voelen. Pagina 11: Brouwer's Tours boos op Boulevard Express NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: r maand automatisch (f. 31.3 I Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) in de afgelopen 3 maanden geen r 10050,2300 VB Le OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1