Leidsch Dagblad BI denkt daders ;e kunnen pakken Met blijdschap geven wij kennis... Gebrandmerkt door de ervaring van de bom ch GOED NIEUWS soms zon Brons voor Irene Eijs Historisch goud voor Holland Acht 'i Muurresten te kijk Directeur bibliotheek bij reorganisatie weg 1AANDAG 29 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Bewind Suharto niet gediend van democratie Cultuur en Kunst Sympathieke zomerexpositie met portretten op slot Zuylen Leiden Tandartsen niet altijd q even gelukkig'metal die U pietluttigheden' Economie Vrouw krijgt m minderen J werkt meer LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 HET WOORD IS AAN VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur6 Economie.12 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9,11 RTV/programma's21 Sport13 t/m 19 Strips20 Uitgaan 22 UITGAAN Liefhebbers van modelbouw kunnen met de kortingsbon uit deze krant naar het nieu we Modelbouwmuseum aan het Noordeinde in Leiden te hebben de prijzen van ize AH Luiers, Pampers Huggies Luiers drastisch Pampers Voordeeli van 3799 voor Voordeelpak 27[0Q Huggies van 35.99 voor dit we deze prijsverlaging Voordeelpak ildt niet voor een week laar is blijvend, is kom maar gauw een ite boodschap doen. Ö1 Luiers Enkelpak <1 j- qq van 17.99 voor Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal O acceptgiro .(f. 91.20) O automatisch (f. 90.20) l-eidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB l-eiden OF BEL 071-5128 030 e verkeert in shocktoestand maar heeft I elf niets in de gaten. Holle ogen, waarin 1 e explosie nagloeit. Poloshirt doorweekt in het zweet. Het identificatiepasje van 'I e Olympische Spelen als nutteloos ob- g ct op haar rug. Het laatste bewijs van e wilde vlucht uit het Centennial I llympic Park. Vrijwilligster Jenny Hazlewood doet v en vertwijfelde poging onder woorden i brengen wat ze de rest van haar leven ooit meer zal vergeten. De chaos in I aar hoofd verschilt niets van de paniek - ie Atlanta in haar macht heeft. Helikop- t rs overstemmen het gekrakeel van de joelende menigte op straat. Ambulan- :s gieren met wilde sirenes langs, rode n - blauwe zwaailichten dansen een lookdans op de muren van de wolken- labbers. „Bloed", slaat Jenny's stem rer. „Ik heb alleen maar bloed gezien." Even na twee uur 's nachts, downtown 5 tlanta. De Nationale Garde paradeert met honderden tegelijk het centrum bin nen. De straten naar Centennial Park worden gebarricadeerd. Iedereen schreeuwt, gilt of loopt verdwaasd rond. En Jenny ratelt maar door. „Ik stond er vlak bij. Voelde het glas op mijn armen. Naast me viel een jongen op de grond. Hij zat onder het bloed. Ik ben wegge rend. En weer teruggegaan. Ik heb mijn EHBO-diploma. Ben gaan helpen. Pas later merkte ik dat ik huilde terwijl ik ge wonde mensen aan het verzorgen was." De ooggetuigen lopen als melaatsen door de menigte. Gebrandmerkt door de ervaring weet je meteen op wie je af moet stappen. Allemaal dachten ze eerst aan een extra show-ingrediënt van de band die om vijf voor half twee op het podium stond, luisterend naar de naam Jack Alack and the Heart Attack (Jack Mack en de hartaanval). De hotels in de omgeving zijn inmid dels op last van de FBI afgesloten voor iedereen die er niet logeert. Het Marriott Marquis, hoogsterrig onderkomen van Pagina 2: Explosie in media- bolwerk Heeft Amerika ge noeg over voor meer veiligheid? Centennial Park moest verbroedering symboliseren Veel gewonden in shocktoestand Pagina 14: 'Even zeggen dat ik nog leef O.A. Battista Slaap is het beste genees middel tegen tobberij, ten minste als je het in plaats daarvan doet. wee doden en 111 gewonden door bomaanslag in Atlanta )e Amerikaanse politie heeft Veelbelovende' aanwijzin- en over de dader(s) van de bomaanslag in Atlanta, faarbij zaterdagmorgen twee mensen omkwamen en 11 gewond raakten. De veiligheidsmaatregelen in en om itlanta zijn drastisch verscherpt. De recherchedienst FBI intving ruim duizend tips. Aan de hand van amateurvi- leobeelden wordt een compositietekening gemaakt van e vermoedelijke dader(s). van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). „Nooit, nooit, zal de Olympische bewe ging zich een halt laten toeroe pen door een terroristische daad", verzekerde hij. Wel gin gen zaterdag alle Olympische vlaggen halfstok en werd aan het begin van elk sportonder deel een minuut stilte in acht genomen. Staatssecretaris Terpstra (Sport) toonde begrip voor de beslissing van het IOC. Zaterdagochtend om 7.25 uur 'e FBI heeft 900 man op de lak gezet. De dader zou wor- gezocht in extreem-rechtse ringen. De ontplofte 'pijpbom', estaande uit drie staven gevuld iet spijkers en schroeven, is •n soort die eerder werd ingetroffen bij extreem-recht- milities in de VS. Geen moment is overwogen Spelen af t^gelasten, zo zei resident Antonio Samaranch Nederlandse tijd ontplofte de bom in het Centennial Park. Daar waren 50.000 mensen bij een popconcert/Achttien minu ten voor de explosie werd de politie getipt. Bijna tegelijkertijd ontdekte een agent een ver dachte tas. Voor een evacuatie was het toen echter al te laat. Een 44-jarige Amerikaanse werd door de rondvliegende metaaldelen gewond en over leed op weg naar het zieken huis. Een Turkse cameraman stierf aan een hartaanval toen hij naar de plek des onheils ren de. Onder de gewonden waren geen Olympische sporters en ook geen Nederlanders. De explosie is de ergste Olym pische tragedie sinds door toedoen van Palestijnse terro risten in München (1972) elf Is raëlische atleten en coaches de dood vonden. Qjympische hoogtepunten /an daag1 Tijd*Bijzonderheden Boogschieten 15.00/20.00 Eerste ronde en achtste finale (V) Finales 400m (M/V), verspringen, horden, 3000m steeple (M), disdus, ,>l Bijzonderheden «Badminton 15.00/20.00 Halve finales enkel (M/V), mixed- dubbel |\/M Mountainbike 16.00-23.30 Finalewedstrijd Honkbal 16.00 Nederland-VS L L Moreen Tijd* de vip's en IOC-officials, is rondom afge zet met hekken. Daarvoor staan nog mi litairen in camouflagepak, agenten van Schwarzenegger-formaat, en tientallen vrijwilligers van ACOG, de organisatie achter de Spelen. Een poging om binnen te komen leidt tot agressie van de mili tairen. 'Now leave or get arrested'.' (Ver dwijn of je wordt gearresteerd). De arg waan regeert, elke passant is verdacht. Ze hebben hier in de beveiliging 300 mil joen dollar gestoken, schiet het door me heen. De olympische ring als veiligste plek op aarde. En dan toch getroffen worden door een daad van terrorisme. Of van een gek. Dit is geen nederlaag voor ACOG. Dit is een vernedering. „Een ACOG-man aan de overkant!", schreeuwt iemand. We steken over, met z'n allen. Een hand van een agent lijkt mijn poloshirt aan flarden te rukken. Maar de aantrekkingskracht van de over kant is sterker. De ACOG-man nooit ge zien overigens. Een wolk die ik niet meteen herken in de vochtige nacht snijdt mijn luchtpijp af. Ik begin te hoes ten, mijn ogen tranen. 'Fuck them', kok halst een Amerikaanse collega. 'Pepper- spray'. De politie gebruikt traangas. Twintig minuten later neemt de hoest bui pas af. Riens Meijer, secretaris-generaal van NOC*NSF en belast met veiligheidsza ken, loopt ook op ^traat. Hij heeft zijn maatregelen al getroffen. „We hebben vaste draaiboeken voor dit soort exces sen. Het belangrijkste is om rustig te blij ven. Maar wat mij betreft gaan de Spelen door." Enkele uren later deelt Francois Car- rard, directeur-generaal van het IOC, in een volgepropte perszaal dat inderdaad mee. „The Games will go on. I repeat: The Games will go on." Een minuut stil te, de vlaggen halfstok. Een steunbetui ging aan de nabestaanden. The Games will go on. Maar o, wat zijn ze op dit mo ment onbelangrijk geworden. China neemt nog net laatste kernproef lake lanier Ze waren blij met hun eerste olympische medaille. Maar eigenlijk ook weer niet. De Leidse Irene Eijs (lid van Njord) roeide sa men met Eeke van Nes (links) naar de bronzen medaille in de dub- beltwee. Zaterdag bleven naast de Canadezen ook de Chinese vrouwen het Nederlandse duo voor. FOTO REUTERS ut* Enkele uren voordat het inter nationale overleg over het stop zetten van alle kernproeven zou worden hervat, heeft China Atlanta'96 lake lanier» De Holland Acht ontnam Willem Alexander even zijn prinselijke waardigheid. Toen de bemanning het plan kier betrad waarop de gouden medaille werd uitgereikt, stormde de prins hen tegemoet om de negen helden een stevi ge, koninklijke knuffel te geven. Bij zoveel uitbundigheid verbleekte gisteren zelfs staatssecretaris Erica Terpstra. Het was een emotioneel moment. Acht grote kerels en één kleintje, die door het dolle heen waren. Het is dan ook historisch dat een Nederlandse boot op de Olympische Spelen het koningsnummer wint. Aan de wal was het een dolle boel, waar bij de hoogwaardigheidsbekleders plotseling gewone mensen werden. Prins Willem Alexander dronk champagne recht streeks uit een fles. Erica Terpstra maakte vanzelfsprekend weer haar dagelijkse knuffelronde, terwijl vice-premier Hans Dijkstal de goudhaantjes één voor één joviaal op de schouders sloeg. Grapjassen deelden kort voor de huldiging de tekst van het volkslied uit. Ook aan de prins, die er overigens niet naar keek. Hij kent het Wilhelmus uit zijn hoofd. FOTO REUTERS leiden» ledereen kon afgelopen zaterdag een kijkje nemen bij de archeologische opgravingen in de Leid se Roomburgerpolder. De muurresten van een bijgebouw van het middeleeuwse St. Margarethaklooster zijn op de foto duidelijk zichtbaar. De belangstelling voor de rondleidingen was groot. Elk kwartier begon een groepje van 20 tot 25 mensen met de wandeling door dit landelijke stukje Leiden. In de toekomst komen er woningen in het grootste deel van de wijk. FOTO HENK BOUWMAN Noord, en Zuid-West zijn leden bibliotheek sinds 1 juli aan- Directeur H. Sannes van de gewezen op de 'bibliobus'. Leidse openbare bibliotheek is vorige maand met stille trom vertrokken. Perikelen rond de reorganisatie van de bibliotheek hebben tot zijn vertrek geleid. De directie gaat na de zomerva kantie op zoek naar een nieuwe directeur. Sannes was al negen maan den overspannen. Een groot deel van de reorganisatie is uit gevoerd door adjunct-directeur R. Heijkoop en E. in 't Hout. De directie heeft deze medewer kers tijdelijk aangesteld als ver vangers van Sannes. Voorzitter G. Broesterhuizen zegt dat het bestuur een half jaar lang heeft onderhandeld over de positie van Sannes. „In goed overleg tussen Sannes en het bestuur is uiteindelijk beslo ten een nieuwe directeur aan te trekken." De reorganisatie was noodza kelijk om gemeentelijke bezui nigingen op het budget van de bibliotheek op te vangen. Als gevolg daarvan zijn drie biblio theekfilialen gesloten. In de wij ken Morskwartier, Leiden- vanmorgen vroeg opnieuw een kemproef uitgevoerd. Het offi ciële persbureau Xinhua deelde mee dat het de laatste nucleaire test was die China zou uitvoe ren voordat morgen officieel een moratorium op kernproe ven van kracht wordt. De kernexplosie van vanmor gen had plaats op het Chinese testcentrum in de Lop Nor woestijn. China is de laatste grootmacht die haar kernproe ven staakt. Het overleg over een internationaal kernstopverdrag is vanmiddag onder voorzitter schap van de Nederlandse di plomaat Ramaker hervat. De conferentie van 61 landen werd eind vorige maand onderbro ken om de betrokken regerin gen gelegenheid te geven de tekst te bestuderen van het ont werpverdrag, dat grotendeels door het team van Ramaker is opgesteld. De vijf kernmogend- heden - de VS, Rusland, China, Frankrijk en Engeland - kunnen er mee leven, hoewel China nog kanttekeningen plaatst bij de controle- en nalevingsbepalin- gen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1