'amara Meijer hoopt tevergeefs op superdag 3ettine Vriesekoop struikelt weer over de stress 31 'ware opdracht Swinkels en Dompeling Olympische Spelen H Anne van Schuppen klaar voor marathon Wereldrecord Amerikanen ("ERDAG 27 JUL11996 VERSLAGGEVER lukte dus wéér - Bettine Vriese- W jjjiM de er ook 'haar derde en ;te Olympische niet in het geweldige dat ze in de trainingen de wedstrijden op ta leggen. Ze zag wéér geen op het moment suprème slotdFn z'ch ze'f te stijgen. Ze r tevergeefs naar een n het radarwerk in hoofd even af te zetten ep denken aan haar coach over Ze slaagde er wéér niet panning en de stress de te blijven. itgeschakeld in de poule, het was Nederlands beste tafel tennisster onwaardig. Tot 13-13 in de eerste game van de beslis sende partij tegen de Roemeen se 'spring in het veld' Ottila Badescu mocht ze hopen op een plaatsje bij de laatste zes tien. «Maar op dat moment dacht ze toch weer aan winst kansen, ging ze piekeren en was ze op slag verloren. Omdat ze met 2-0 moest winnen, was de afgang na het verliet met 14-21 al een feit. De tweede game (18- 21) was slechts een formaliteit, maar tegelijkertijd een martel gang voor Vriesekoop. Ze had bij het afscheid op mondiaal ni veau nog eo graag één keer wil len schitteren. Zeker na haar af gang eerder dit jaar bij het EK, toen ze vroegtijdig van de jonge Roemeense Steff verloor. Maar ze gaf zichzelf wéér geen eerlij ke kans. Quasi nonchalant deed ze aanvankelijk haar verhaal. De teleurstelling droop er vanaf, maar ze hield zich goed. Tot ze in een onbewaakt ogenblik de grote frustratie in haar ping- pongcarrière blootlegde in een paar zinnen. „Het is weer niet gelukt met de stress om te gaan," sprak ze met gebroken stem. „Ik heb vijftien jaar ge zocht naar een manier om de spanning onder controle te krij gen. Het is me niet gelukt." Die constatering deed haar verschrikkelijk pijn. Tranen big gelden over wangen. Een zak doek, een flesje water, het hielp allemaal geen zier. Daar zat ze dan op haar hurken, het hoofd in haar handen. In een hoekje van een rumoerige tafeltennis- hal, waar de Amerikanen hun favorieten nog maar eens toe juichten. Bettine Vriesekoop moefzich op dat moment van God en iedereen verlaten heb ben gevoeld. Weer een jaar op geofferd om nog eenmaal te Wammen, weer gestruikeld over de stress. Ten einde raad raapte ze na een paar minuten haar spullen bij elkaar en vluchtte de catacomben in. Redeloos, red deloos, radeloos. Een drama in zakformaat. Zo'n afsluiting verdiende Betti ne Vriesekoop niet. Ze kan te rugzien op een lange, prachtige carrière. Een loopbaan met vele hoogte- en dieptepunten. Maar haar belangrijkste doel - de Chi nese muur slopen - kon ze niet realiseren. Ruim vijftien jaar heeft ze het met hart en ziel ge probeerd. De kwaliteiten had ze wel, maar ze miste de koel bloedigheid van de Aziaten. In een neurotisch spelletje als ta feltennis overwint de man of vrouw met de sterkste zenuwen. Trainer/coach Jan Vlieg zei het al eerder. „Als Bettine haar zenuwen de baas had gekund, dan had ze veel meer grote titels gewonnen." Vriesekoop heeft altijd geweten dat het omgaan met spanning haar zwakke punt was. Het is typerend voor haar doorzettingsvermogén en ka rakter dat ze die (ongelijke) strijd nooit heeft opgegeven. Dat ze tot het bittere eind heeft geprobeerd haar 'angstgegner' in ieder geval één keer te klop pen. Dat het niet is gelukt is even treurig als tragisch. Voor haar laatste olympische optreden was ze niettemin vol vertrouwen geweest. Maar na de onverwachte nederlaag, don derdag tegen de onbetekenende Garkanskaita uit Litouwen, zag ze de bui al hangen. „Daarom heb ik de uren voor het duel met Badescu alles ge daan wat God verboden heeft," had Vriesekoop voor haar emo tionele uitbarsting geroepen. Wat precies? Nou, ik heb met Jan en alleman een praatje ge maakt en ik heb zelfs geen war ming up gedaan. Dat is voor mij bijna een doodzonde, want nor maliter bereid ik me altijd heel serieus en consequent voor. Maar ik wilde nu zo ontspannen mogelijk beginnen. Zo met de gedachten van: ik heb niks te verliezen, ik zie wel waar het schip strandt. Maar halverwege de eerste game ging het al weer mis. het is om gek van te wor den." Het einde van een tijdperk is daar. Maart 1997 speelt ze nog de Europese Top 12 in Eindho ven. Ze bouwt ook nog een sei zoen af bij haar club. Daarna wil ze er een dikke streep onder zetten. Maar niemand zal er gek van opkijken als ze vandaag of morgen al meedeelt dat het na vijftien jaar mooi geweest. Betti ne Vriesekoop snakt naar rust in haar hoofd. Ike'lphense judoka verliest in herkansing maar net zeventien is Tamara Meijer, de jongste Ne- andse deelneemster op de Olympische Spelen. De ju- ca uit Alphen aan den Rijn - lid van het Haarlemse Ke- nju - stond gisteren stijf van de spanning op de mat. entourage van het mega-evenement verstikte haar. In herkansingen in de klasse tot 48 kilogram verloor ze de Frangaise Sarah Nichilo. de bronzen medaillewinnaars Mark Huizinga en Claudia Zwiers, beiden 22 jaar, als vaan deldragers manifesteerden vooral de jongeren zich. Van de 'oude garde' deed al leen Jenny Gal het goed. Zij be haalde brons, een mooi af scheid. Hoewel'ze daarover nog geen uitspraken durft te doen, lijken de Spelen het laatste eve- haar. Tien jaar Jenny Gal lang maakte ze met haar zusje Jessica de djenst uit in het judo. Die tijd is voorbij. Jenny ver huist naar .Italië, naar haar vriend en zet het judo voorlopig lager pitje. Jessica stort uitschakeling pijn. „Natuur bad ik niet ver- ït een medaille ar ik Jpte op een superdag. Zoals *e vorig jaar had op de we- :ampioenschappen, waar ik lalve finale haalde en later rijfde eindigde. Maar tijdens nement warming-up 1 in mijn lijf. Ik zag het niet zitten. Maar zij erdoor heen gesleept." ïjt" [Jete ng hoeft Meijer niét te treu- nrn haar uitschakeling. In zich op haar maatschappelijke rd-Koreaanse Sun Kye, die de tweede plaats. „Ik stop niet r/Wie assend de olympische titel met topsport, denk ik", klonk verde. De Alphense behoort de talentvolle judo- Ie nieuwe lichting, m ding duidelijk is irden op de Spelen is hét risseling van de macht. Met nd bi bij ha 2 jschu Ze us den omde dtaat(K Iwin lag likovt rerhd Dekra irste ronde Koeligina uit Kirgizië verloor ze van Na- loopbaan. Het komende jaar gaat ze co-schappen lopen in het ziekenhuis en staat judo op het niet bepaald overtuigend. Veel zal afhangen van de pro gressie die de jongste van de zusjes nog kan boeken. Judo- technisch hoeft niemand haar wat te leren, maar haar pro bleem zit „tussen de oren". Bo vendien is ze belust op wraak. Afscheid nemen met een roem loze uitschakeling op de Olym pische Spelen, is voor de judo ka, die vier keer de Europese ti tel won en drie keer brons be haalde op de WK, te min. De vraag is echter of revanchege- voelens haar mentale blokkade kunnen opheffen. Het tijdperk van Angelique Seriese is voorbij. De zwaarge wicht leed op de openingsdag van de Spelen de zwaarste ne derlaag uit haar leven. Wie haar een beetje kent, weet dat ze de teleurstelling van de vroege uit schakeling nooit zal kunnen verwerken. Achter Seriese staat Monique van der Lee al jaren klaar haar rol over te nemen. De Rijense, die vier jaar geleden in Barcelona al meedeed, is veel jonger en is bovendien het pro totype van een moderne zwaar gewicht. De Spelen hebben im mers geleerd dat de tijd van de mastodonten voorbij is, de toe komst is aan de beweeglijke ju doka's. Het enige probleem waarmee Van der Lee kampt, is gebrek aan goede begeleiding. Na haar vertrek bij Peter Ooms is Jan Joosen haar coach, maar de Brabander heeft geen eigen sportschool. Dit nood trainden ze tot dusver in een oud ge bouwtje, net buiten Tilburg. Maar om topsport te kunnen bedrijven zal een volwaardige accommodatie, met begelei ding, noodzakelijk zijn. Daar profiteert dan niet alleen Van der Lee (21) van, maar ook Patrick Klas, die op de Spelen debuteerde. De 20-jarige Tilbur- ger traint eveneens bij Joosen. Van der Lee, drievoudig Euro pees kampioene en huidige we reldkampioene alle categorieën, heeft op jonge leeftijd al een schat aan ervaring waar ze in de toekomst alleen maar profijt van heeft. Klas kreeg op de Spe len zijn vuurdoop en weet nu wat judo op wereldniveau in houdt. „Ik wil dit absoluut nog eens meemaken, daar ga ik kei hard voorwerken", aldus Klas. Datzelfde geldt voor zwaarge wicht Danny Ebbers (20). Hij krijgt van zijn coach Wim Visser de tijd door te groeien. Om mee te kunnen met de sterksten zal Ebbers vooral meer spierkracht moeten kweken. „Bovendien zijn zwaargewichten pas op re latief late leeftijd op hun top", weet Visser. Met Huizinga als vaandeldra ger en Ben Sonnemans (24), die als vijfde eindigde in de klasse tot 95 kilogram, als adjudant lijkt het mannenjudo zich na ja ren weer te kunnen meten met de succesvolle vrouwen. Swinkels en Hennie Dom- ig kunnen zich vandaag op )lympische schietbaan Creek geen enkel foutje permitteren. De twee leanojphanen lieten op de eerste Üficatiedag van het onder- vnpi' skeet iets te veel kleiduiven tde ndba «mpeling miste (drie beurten Swinkels zat ,roit. Opvallend Europees kampioen ïpeling na zijn valse £j|unten) niet meer faalde. 54 deelnemers hebben twee rondjes te gaan. De het klassement oschu ^n zich voor de finale. Een van 122 of 121, oftewel )f vier missers, moet vol- bondscoach Nel Heems- uit Rijnsburg voldoende oor een dans om de me- Ze acht echter een out op 121 (een barrage) abruphogelijk. Geen 'e druk was al groot e nog maar groter", stelde nskerk, die zich in Atlanta bemoeit met Swinkels. schutter uit zijn zesde olym- GOSf>e toernooi, was na afloop ieNe'üJn derde sessie behoorlijk zichzelf. De 47-jarige «handelaar verknalde zijn 'kt u/d|laatste schot, waardoor hij 3/- dii ig zakte naar een modale leaf (24-24-23). Swinkels niet aanspreekbaar. „Nee, mompelde hij aange- Hennie Dompeling maakte een valse start, medaille behoort nog tot de mogelijkheden. het kwartier later was hij nog niet over zijn teleurstel heen. „Goed geschoten, s weinig punten. Meer wil ik er niet over zeg- verzuchtte Swinkels, in Montreal winnaar van ;r. „Zonder die laatste had hij een superdag ge meende Heemskerk, die gewraakte ge twijfel bespeurde bij haar vertrouweling. Dompeling had alleen problemen in zijn eerste schietbeurt. Al in de derde en vierde positie miste hij. Ook uit de zesde hoek kon de solistische zwaargewicht uit Purmerend de oranje kleiduif niet raken. Met slechts 22 punten leek Dompeling aan een lange en hete lijdensweg begonnen. „Het was het zwaarste rondje uit >mijn loopbaan", bekende hij. „Misschien kwani het door de spanning. Ik weet het niet." Dompeling herstelde zich knap in de tweede en derde schietbeurt. De nummer drie van het WK bleef als enige in zijn groep van zes schutters twee keer foutloos. Met een to taal van 72 punten punten klom hij van de achterhoede naar de top van de middenmoot. „Het ging vrijwel moeiteloos, einde lijk had ik mijn ritme te pak ken", glunderde hij. Zichtbaar opgelucht nam hij de felicitaties van zijn collega's en zijn coachende oom Theo Dekker in ontvangst. „Zo ken nen we je weer!", riep staatsse cretaris Erica Terpstra vrolijk, met haar duim omhoog. De enthousiaste WD:politi- cus toonde zich ook een groot supporter van Swinkels. „Je bent en blijft een kanjer!", zei ze na zijn eerste flater op de baan. En opnieuw ging haar duim omhoog. Voor Terpstra zijn Swinkels en Dompeling duidelijk gelijk. Maar niet voor bondscoach Heemskerk en bondsvoorzitter Piet Hoogeveen. Zij keken giste ren in Wolf Creek r\iet op of om naar Dompeling. Voor hen heeft hij afgedaan. Een slepend con flict, dat uitmondde in een vrij willig vertrek van de 'rebel' uit de nationale ploeg, heeft de Ne- derlandese schietwereld in twee kampen verdeeld. Pro Swinkels of pro Dompeling. Beide grootheden, die nog niet zo gek lang geleden een vriendschappelijke relatie on derhielden, haalden in de aan loop naar Atlanta fel naar elkaar uit. Tussen hen komt het waar schijnlijk nooit meer goed. Dompeling gaat ook de machtsstrijd binnen de KNSA verliezen. Zolang hij zich niet wenst aan te passen aan de re gels van Heemskerk en Hoog eveen („dat doe ik nooit, ik ben geen huichelaar") kan hij deel name aan internationale wed strijden vergeten. Zelf gaat hij er al min of meer van uit, dat het toernooi in Atlanta zijn derde en laatste olympische optreden is. .Alleen daarom al wil ik er iets speciaals van maken", zei hij. Anne van Schuppen gooit twee blikjes Pepsi-light in een bak met ijs. Ze zet er vervol gens ook haar voeten in. „Lek ker laten afkoelen die handel." De 35-jarige Haagse mara thonloopster heeft net een training achter de rug. Op het heetst van de dag. Het werd haar behoorlijk warm onder de voetzolen. „Eigenlijk is het pure waanzin om in Atlanta een marathon te lopen." Twee weken trainingskamp zitten er al op. Acclimatiseren. Elke dag vroeg opstaan. De marathon start morgen im mers ook om zeven uur 's och tends. „Op dat tijdstip kan het al verdomde warm zijn." Eerst keek Van Schuppen nog hui zenhoog tegen de marathon op. „Nu niet meer. Ik ben er klaar voor en heb er zin in." De klassieke loop maakt ge mengde gevoelens in haar los. „De olympische marathon wordt veel zwaarder dan al die andere die ik ooit heb gelopen. Maar het is wel een wedstrijd- waar iedereen van droomt. Van de eerste vijf finishers zul je nooit meer wat horen, wordt er al gezegd. Deze ma rathon sloopt je en laat een eeuwig litteken. Aan de andere kant verwacht ik niet bij de eerste vijf te eindigen. Een me daille is niet reëel." Daarom start Anne van Schuppen behoudend. Op een schema tussen de 2.30 en 2.40 uur. „En dan hopen dat er mensen uitstappen." De tem peratuur zal in de braadpan Atlanta snel klimmen naai ruim dertig graden. De verstik kende hitte is Van Schuppen al eens fataal geworden. Bij de WK in 1993, toen ze na 34 km uitstapte. Nu is ze beter voor bereid. Hittebestendiger. „Ik heb geoefend met drin ken. Alle scenario's doorgeno men. Bekers en flessen aan pakken en lang met de fles lo pen. Er zijn zestien verfris- singsposten onderweg." In La Grange is ze 'veroordeeld' tot pepsi-cola. De Amerikaanse sportdrank lust ze niet. „Ik heb eigen sportdrank mee, maar kan die bij gebrek aan een ijs kast niet koelen. Dus houd ik het maar op pepsi-light." De laatste twaalf kilometers van de marathon, waarin Ele na Meyer en Uta Pippig favo riet zijn, worden loodzwaar. Een martelgang. „Ik heb het parcours nog niet verkend. Al leen gezien op papier. Ik heb wel al tweemaal de Peachtree- run gelopen. Ik weet dus dat de marathon bijna onmense lijk wordt. Eigenlijk is het pure De'Amerikaanse mannenploeg op de 4 x 100 meter wisselslag heeft in de laatste finale van de olympische zwemwedstrijden in Atlanta het wereldrecord verbeterd. Jeff Rouse, Jeremy Linn, Mark Hender son en Gary Hall jr. finishten vannacht in 3.34,81. Dat was een ver betering met ruim twee seconden van het record dat op 3.36,93 stond. Die tijd zwommen Amerikaanse estafetteploegen tweemaal, in de olympische finales in Seoul 1988 en Barcelona 1992. Rusland behaalde het zilver met 3.37,55, een Europees record, Australië het brons (3.39,56). Tafeltennissers zoeken vertier ATLANTA ANP De tafeltennissers gaan op zoek naar vertier in Atlanta. De vier speelsters en twee spelers zijn uitgeschakeld in het olympisch toernooi. Vandaag speelt Danny Heister zijn laatste wedstrijd te gen Wang Tao, de nummer twee van de wereld. Gisteren werden Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman definitief uit het toernooi gesla gen. Gerdie en Trinko Keen en Emily Noor gingen de twee eer der vooraf. Hooman (30) verloor gisteren van Chai.Po Wa uit Hong Kong, de nummer zes van de wereld, 17-21 9-21. De win nares van de Top 12 in 1991 controleerde de eerste game tot 16-16. „Toen", aldus coach Frits Kantenbeen, „gaf Chai iets meer gas." In de tweede game was Hooman, 38ste van de we reld, volstrekt kansloos. Heister, die samen met Keen uit het dubbeltoernooi verdween, won gisteren in zes en een halve mi nuut van de Oegandees Mu- tambuze, 21-6 21-8. De zege had niets om het lijf. Hij verloor eerder van de Griek Tsiokas. Gunstige loting dressuurploeg De Nederlandse dressuurploeg heeft gunstig geloot voor de lan- denwedstrijd die vandaag en morgen in het Georgia Horse Park wordt gehouden. Neder land start als negende, direct na titelverdediger Duitsland. Tineke Bartels komt als eerste Nederlandse in de dressuurring in actie. Vandaag rijdt voorts Sven Rothenberger. Mor genochtend maakt Anky van Grunsven haar opwachting. La ter op de dag komt Gonnelien Rothenberger als laatste van de Nederlandse dressuurploeg aan de. beurt. Record voor renners Rusland Met een olympisch record sloot de Russische achtervolgings- ploeg gisteren de kwartfinales van het olympisch wielrentoer- nooi af. Op de 4 kilometer ploe- genachtervolging zette het kwartet een tijd van 4 minuten en 8,785 seconden neer. De ou de olympische toptijd, van de Spelen in 1992, stond met 8.08,791 op naam van Duits land. Opnieuw geen titel Tamura ATLANTA ANP Allp titels won Ryoko Tamura al eens, behalve de olympische. De Japanse judoka in de klasse tot 48 kilogram verloor in haar carrière slechts één keer tegen 84 overwinningen. Vier jaar ge leden in Barcelona kaapte de Francaise Cecile Nowak het goud voor de neus van de natio nale knuffelbeer van Japan weg. In Atlanta zou haar wraak vol gen. De tribunes in het Georgia Congress Centre waren rood- /wit gekleurd. Overal zwaaiden Japanners met vlaggetjes. Wat kon er nog mis gaan. De vlag- drager van het Japanse team tij dens de openingsceremonie was immers onverslaanbaar sinds Barcelona. Niemand had gerekend op Sun Kyu, een 16- jarig meisje uit Noord-Korea. De tiener, die eerder de Ne derlandse Tamara Meijer ver sloeg, was bij niemand bekend. Bekend was alleen dat ze 16 jaar is en voor het eerst meedoet aan een internationaal toernooi. Op vrijdag 26 juli schreef ze echter geschiedenis. De Noord- Koreaanse versloeg de heldin van Japan. Goud voor Kyu, zil ver voor Tamura. Vierentachtig overwinningen en twee neder lagen. Wielrenners worden twaalfde De jonge achtervolgingsploeg bestaande uit Robert Slippens. Richard Rozendaal, Peter Schep en Jarich Bakker is gisteren bij de olympische kwalificatie als twaalfde geëindigd. Alleen de eerste acht mochten naar de kwartfinale. Bondscoach Peter Nieuwen- huis was tevreden met de pres tatie van zijn jonge formatie, van wie Schep pas zijn vijfde ploegenachtervolging reed. Met 4.16,175 bleef de formatie niet ver verwijderd van de achtste plaats. Het kwartet, dat na 3 ki lometer door het wegvallen van Schep een trio werd, eindigde ook kort achter Duitsland, de onthutsend zwakke titelverde- diger.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21