Leidsch Dagblad Spanning loopt op rond hongerstaking Turkije Luchtvaart vaker dupe van fraude. Advertentie Van Langen afgeblazen Toscanen 'adopteren' embryo's Liggend wieden UITVERKOOP L AMBERS GOED NIEUWS ZATERDAG 27 JUL11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 {•Binnenland Buitenland Leiden Toerisme Nederlands wordt in buitenland steeds populairder Arme Russische spionnen doen boekje open over hun vak Zeiler Heiner heeft kans op brons atlanta anp I De Koudekerkse zeiler Roy I Heiner heeft gisteren in At- I lanta de zevende Finn-race gewonnen. In de achtste ra- I ce kwam hij als elfde over de N streep. Heiner klom naar de I derde plaats in het klasse- I ment. „De verschillen rond I het brons zijn heel klein", I meent bondscoach Jeroen I Pels. „Roy heeft zijn kansen t eigen hand."' De Amerikaanse sprinter Dennis Mitchell warmt zich op voor de voorron den van de 100 meter. Vanavond is de finale van het koningsnummer van de atletiek. foto reuters I DEN HAAG/ATLANTA ANP Een grote advertentie waarin Ellen van Langen de boodschap 'Ik rook niet, ik sport' uitdraagt, is gisteren niet geplaatst omdat zij niet aan de Olympische Spelen deelneemt. Dit heeft de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) besloten. Voor de advertentie die op de eerste dag van het atletiektoernooi bijna paginagroot in een aantal dagbladen zou verschijnen, was een budget van enkele tonnen uitgetrokken. Foto en tekst voor de advertentie lagen klaar. „De advertentie was helemaal toegespitst op de start van Ellen van Langen in Atlanta",'verklaart Boudewijn de Blij, directeur van Stivoro. „Op deze manier hadden wij onze boodschap zeer krachtig kunnen uitdragen. Nu Ellen niet loopt, heeft het geen zin deze advertentie op dit mo ment en in deze vorm te plaatsen." Een wijzi ging van de tekst van de advertentie op korte termijn was volgens De Blij niet mogelijk. Van Langen, die vier jaar geleden in Barcelona goud won op de 800 meter, meldde zich op 17 juli af voor de Spelen van Atlanta. De gebles seerde atlete is momenteel als gast op bezoek in de olympische stad. „Ik werkte graag aan deze advertentie mee omdat ik de boodschap belang rijk vind", zegt ze. „Ik kan me niet voorstellen dat mensen die sporten ook roken. Iedereen weet sowieso dat roken slecht voor je is." nten Vandaag Tijd* Bijzonderheden Paarden 14.30 Dressuur Teams Roeien 15.00 Twee zonder, dubbel twee, skif (M/V), vier zonder (M) Atletiek 15.15-20.30 Zevenkamp (V), 400m (M/V), kogelslingeren (M) Hockey 17.00 Nederland-Argentinië (V) Wielrennen 17 15-20.30 Sprint (M/V), ploegachtervolg (M) Softbal 17.30 Nederland-Puerto Rico Volleybal 18.30 Nederland-Klein-Joegoslavië (M) Atletiek 22.30-04.30 Zever kamp spee', 800m.10k.m (V) Hinkstap, 800m (M), 100m (M/V) Hockey 02.00 Nederland Zuid Korea (M) HPi- Morgen Tijd* Bijzonderheden Atletiek 13.30 Marathon (V), zevenk., discus, 400m hor den (V), 11 Om horden (M) 400m (M/V) Paarden 14.30-00.00 Dressuur teams Roeien 15.00-18.30 Lichte dubbel twee, dubbel vier, ach ten (M/V), lichte vier zonder (M) Honkbal 16.00 Nederland-Zuid Korea Wielrennen 17.15-21.00 Puntenrace (M/V), sprint (M), achtervolging (V) Atletiek 21.30-04.00 Zevenk., hinkstap, 5000m (V), ver, 110m horden, 800m, kogelslingeren, hoogspringen (M), 400m (M/V) Hockey 23.30 Spanje-Nederland (V) Volleybal 00.30 Nederland-Oekraïne (V) Turnen 03.30-06.00 Toestelfinales (M/V) TV-kijker loopt niet warm voor Spelen Tijd* Kwalificatie springen individueel Finale 10 km snelwandelen, 100m horden (V), 1500m, 400m horden, Nëderland-ltalië De Nederlandse televisie kijker loopt nog niet warm voor de Olympische Spelen in Atlanta. In de eerste vijf dagen (zaterdag tot en met woensdag trokken de olym pische uitzendingen een ma gere belangstelling. Naar de avonduitzendingen van Studio Atlanta keken ge middeld 680.000 mensen. Bij de vorige Olympische Spelen in Barcelona en Seoel lag dat meer dan twee keer zo hoog. De dienst kijk- en luisteron derzoek (KLO) van de NOS, waarvan de cijfers afkomstig zijn, tekent daarbij overigens aan dat door een aantal fac toren de vergelijking met Barcelona en Seoel nog niet echt mogelijk is. Eén van de redenen voor de beperkte belangstelling ziet KLO in het tijdsverschil, waardoor de belangrijkste onderdelen hier 's nachts rechtstreeks zijn te zien. Ook vallen de Spelen in Atlanta anders dan in Seoel in de va kantieperiode. Voorts zijn populaire onderdelen als at letiek nog niet aan bod ge weest en scoren de Neder landse sporters niet boven- Roeien is tot nu toe de best bekeken sport. Woensdag in de vooravond keken daar 890.000 Nederlanders naar. Ook het wielrennen op de zelfde avond trok meer dan 800.000 kijkers. CORRESPONDENT Honderd Italiaanse de Toscaanse streek Lunigiana iiebben hun baarmoeder be schikbaar gesteld om een even jroot aantal nu nog ingevroren Britse bevruchte eicellen van de ondergang te redden. De Britse regering besloot onlangs dat vierduizend eicellen, die be doeld waren voor kunstmatige bevruchting, na vijfjaar 'opslag' vernietigd dienen te worden. Initiatiefnemer van de 'mas- sa-adoptatie' is de chirurg Ma- Ciampi, tevens voorzitter de humanitaire organisatie Wulp aan het Leven'. Na zijn oproep liep het storm in zijn centrum in de Toscaanse stad Massa Carrara. Ook Ciampi's vrouw, reeds moeder van drie kinderen, meldde zich voor een Britse eicel. Ciampi vindt het allemaal lo gisch: „We kunnen het ons niet permitteren dat vierduizend embryo's worden omgebracht. Over enkele dagen worden ze ontdooid en dan vermoord met alcohol. Van het ijs naar het vuur. En dat terwijl het om le vende wezens gaat. De arts benadrukt dat elke vrouw een embryo krijgt en niet, zoals gebruikelijk om de kans op succes te verhogen, vier of vijf. „Elk embryo verdient respect", aldus Ciampi. Hij heeft het Italiaanse ministerie van gezondheid gevraagd de 'adoptatie' te ondersteunen en contact op te nemen met haar Britse collega. „Dit is een gele genheid voor Europa om te la ten zien dat ethische en morele kwesties ook tellen", aldus Ciampi. Het initiatief van de arts wordt van harte ondersteund door de pastoor van het dorp Corlaga di Bagnone. Don Dami- ano Angelotti laat weten dat het 'vreselijk' is om reeds menselij ke wezens om te brengen. Zelfs twee nonnen die in de missie werken, hadden zich aange meld voor het moederschap. Ze vielen af, maar dat kwam vol gens Don Damiano vanwege hun gevorderde leeftijd. Drukke tijden y2l ■>- a voor Leids j dierenasiel Het kind als ^1 O VIP 'n hotels in Oostenrijk Regering dreigt met harde hand einde te maken aan actie De hongerstaking van Turkse gevangenen dreigt uit te lo pen op een harde confrontatie met de overheid. Niet al leen in Turkije sluiten zich steeds meer gedetineerden bij de actie aan, maar ook in Europa krijgen de hongersta kers bijval. Gistermiddag overleed de achtste hongersta ker. ANKARA-DEN HAAG Rtr-AFP-DPA-ANP Sevket Kazan, de Turkse minis ter van justitie, gaf echter geen duimbreed toe. De actie is een protest tegen de erbarmelijke omstandigheden in de Turkse gevangenissen. Kazan dreigde gisteren de ordetroepen op dracht te geven met geweld een einde te maken aan de honger staking, als de gevangenen niet uit eigen beweging stoppen met hun acties. Het aantal overleden honger stakers steeg gisteren tot acht. Daar was voor het eerst een vrouw bij. Een 22-jarige aan hangster van de Dev Sol-bewe ging overleed in de gevangenis van Canakkale in het noordwes ten van Turkije. Op dit moment doen in Tur kije 2.070 gedetineerden voornamelijk leden van radica le linkse partijen in 43 gevan genissen mee aan de hongersta king. Van hen zijn er 314 al 68 dagen bezig met hun actie. Vol gens het ministerie van volksge zondheid zijn zestig hongersta kers aan het einde van hun krachten. Voor het eerst hebben orvelte Bij het biologische akkerbouwbedrijf van Henk Hidding in het Drentse Orvelte is het chemisch be strijden van onkruid taboe. Scholieren verdienen daar hun vakantiegeld door liggend achter de tractor het on kruid te wieden. foto an TOT 60% KORTING OP OUDE VOORRAAD Hogewoerd 27-29 Leiden 071 -512 59 85 amsterdam bill meyer Luchtvaartmaatschappijen kampen jaarlijks met een toene mend aantal fraudegevallen. De meeste schade wordt veroor zaakt door passagiers die met valse of niet-betaalde tickets vliegen. Grote internationele maatschappijen hebben jaar lijks gemiddeld met zo'n 339 fraudegevallen te maken. Een en ander blijkt uit een onderzoek van KPMG Forensic Accounting en de International Association of Airline Internal Auditors. Maar liefst 94 procent van de fraudegevallen werd ge pleegd door passagiers. De rest komt op rekening van het eigen personeel, inclusief het mana gement. Aan het onderzoek werkten 31 luchtvaartmaat schappijen over de gehele we reld mee. Gezamenlijk den zij vorig jaar 518 miljoen passagiers. Naast het vliegen met valse en niet-betaalde tickets maken passagiers zich schuldig aan diefstal van tickets. Verder komt het steeds vaker voor dat fre quente reizigers hun via spaar systemen gratis verkregen tic kets doorverkopen aan derden. Overigens komt volgens de KLM in Nederland diefstal van tickets nauwelijks voor. Het eigen personeel bezon digt zich ook aan diefstal van tickets en kent zichzelf onnodig vaak commissies toe. Boven dien wordt er veel gefraudeerd met declaraties. Het manage ment pleegt fraude met onkos- tenrekeningen. Van de onder zochte maatschappijen is 62 procent van mening dat fraude een belangrijk risico vormt voor de onderneming. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Leidsch blad zich ook gedetineerde aanhan gers van de Koerdische Arbei derspartij PKK, vijftien in getal, bij de actie aangesloten. Een nieuwe ontwikkeling is dat Turken in het buitenland zich hebben aangesloten bij de hongerstaking. In Oostenrijk zijn donderdag vijf Turken uit solidariteit met de gevangenen in Turkije gestopt met eten. De ambassadeurs van de EU- trojka zullen maandag in Anka ra hun bezorgdheid uiten over de sterfgevallen onder de hon gerstakers. Beloning voor 'leveren' van verpleegkundige noordwükerhout wim wegman Goed personeel, waar vind je dat nog? Het Centrum voor Ou- derei> Psychiatrie (COP) van Bavo in Noordwijkerhout heeft het er steeds lastiger mee. De spoeling onder de verpleegkun digen is dun en de mensen die zich nog melden, voldoen lang niet altijd aan de hoge eisen die het centrum stelt. En dus laat het COP zijn huidige personeel meezoeken naar nieuwe werk krachten. Tegen een beloning. Een medewerker die een nieu we verpleegkundige 'aanbrengt' krijgt een extraatje van 250 gul den netto. Als het nieuwe per soneelslid tenminste definitief wordt aangenomen. Het is een ongewone stap, geeft manager Wim Moonen van het Centrum voor Ouderen Psychiatrie toe. „Maar we moe ten wel. Het aantal verpleeg kundigen is op dit moment dun gezaaid. Bovendien spelen er bij ons nog enkele dingen waar door het nóg lastiger wordt om goede mensen te krijgen. Het COP vertrekt namelijk over twee jaar naar Rotterdam. Niet ieder een voelt er voor om straks mee te verhuizen. En zelf stellen we ook heel hoge eisen. Lang niet alle verpleegkundigen zijn ge schikt voor een baan bij het COP." Omdat de gebruikelijke me thoden personeelsadverten ties en dergelijke nauwelijks meer soelaas bieden, besloot het centrum nieuwe wegen in te slaan. „We hingen in onze ge bouwen enkele posters op met de mededeling dat mensen 250 gulden konden verdienen als ze een nieuwe medewerker kon den vinden", zegt staffunctio naris Lil van Hinte. „Daarna is het vrij snel gegaan. Als een soort inktvlek ging het door het COP heen." Het centrum is zo'n zes we ken geleden met de actie be gonnen. De eerste voorzichtige resultaten zijn inmiddels ge boekt. Personeelsleden zetten het management op het spoor van drie nieuwe medewerkers. „Geld is er echter nog niet uit gekeerd. De afspraak is dat mensen definitief in dienst ge nomen moeten zijn voordat we de 250 gulden geven. En ja, alle nieuwe medewerkers zitten nog in hun proeftijd", stelt Moonen. HET WOORD IS AAN Joubert Zij die nooit ongelijk beken nen, beminnen zichzelf meer dan de waarheid. Droog r en zonnig' C w> 2° 12723° 12723° 30% 30% 30% 30% erzicht op pagina 7 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport25 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,17 RTV/programma's8,9 Sport19.20,21,22,23 Strips7 Uitgaan Kortingsbon voor een gratis speurboekje bij de tentoon stelling 'Vergeten Eilanden, het mysterie van de Zuid- oost-Molukken' in het Rijks museum Volkenkunde in Leiden. Een dqde spoorlijn tot leven gewekt. Het bijzondere project van een Amsterdamse rederij. 'Wachten op de machtsoverdracht in Indonesië. Vraagtekens rond president Suharto. Probleem in het Britse leger: de recruut als 'Slappe Hap'. 'Nederland is compleet gestoord'. Het verzet van professor Bob Smalhout. ZOMER. Een serie artikelen waarin dit thema centraal staat. Vandaag: Zomerterras. Denkwijzen Denk dat niet! Het einde van 'Phantom of the Opera'. Afscheid van Henk Poort, het beste spook. Onze Taal: Honderd jaar ABN. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS, fa, datTs goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. v.m. controle bezorging) e weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) een als u in de afgelopei Deze bon in Leidsch Dag Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1