ZOMERKRANT x- -x Vliegersport in 'verdomhoekje' De regels van Het Pannenkoekenhuis 'Joe geev mie toe matsj mannie, hoor!' Sport-inn beleeft de eerste reünie Komkommers (2) Trots op het spook met de gepunte oren Truffels van caramelroomij s RIJDAG 26 JUL11996 Leidsch Dagblad Horen, j ;,oob NOORDWIJK MAARTEN KEULEMANS Wat hij antwoordt als je 'elf zegt? „Dan zeg ik ijs en slagroom." Vierenzeventig? „Ker sen." Joost kan de vijfentachtig soorten pannenkoeken die Het Pannenkoekenhuis in Noordwijk serveert wel dromen. En dat doet hij dan ook, zo nu en dan. „Vooral in het begin maalde het nog wel eens door mijn hoofd", geeft hij toe. De meeste klanten bestellen nummers in plaats van gerechten. En dus is het van groot belang om te weten welke pannen koek er bij welk nummer hoort. De tafels zijn gerangschikt in wijken, en wie de getal len het best beheerst, krijgt de wijk met de meeste klanten. Joost runt één van de beste wijken: de tafels met uitzicht op de zee. Zeventig? „Gember-kaas-ananas. Zo iemand zie je dan ineens terug op televi sie, bij 'Wedden Dat'. „Ja, dat zeggen ze ge regeld," grijnst de pannenkoekkundige wat verlegen. „Maar ach, dat is niets voor mij." Leidsch Dagblad Horen,zien en ...njd&L ■EIDEN MAARTEN KEULEMANS ien groots openlucht - estijn moet het worden, met veel muziek, dans, marktkraampjes en acti viteiten voor groot en dein. Op 24 augustus beleeft de sport-inn een :erste reünie. Alle reden 5m flink uit te pakken, vindt organisator John van der Bom. De sport-inn was des- jds een feestelijke ma- ifestatie, waar sport- :lubs en verenigingen ch presenteerden op ;en soort rommelmarkt. De inmiddels haast le gendarische open dag beleefde tien jaar gele den haar negende en aatste editie. Nog even ivas er sprake van de nanifestatie nieuw le ven in te blazen, maar evergeefs. Vlaar organisator van iet eerste uur Van der lom wil het wel weer .•ens proberen. Al vindt GEI bij het nog veel te vroeg jm het over een nieuwe >port-inn hebben. „We :ien wel wat emit komt. Jet belooft een gran- lioos openlucht-feest te ivorden. Er hebben zich zo'n vijftien verenigin gen opgegeven. En een heleboel verenigingen zijn er nog over aan het overleggen." Van der Bom heeft zo'n vijftig verenigingen nodig om uit de kosten te komen. Hoewel de sport-inns traditioneel in de Ton Menkenhal werden ge houden, zal de reünie in de Stevenshof plaats hebben, op het plein te genover station De Vink. „De Stevenshof heeft niet zoveel sport te bie den", weet Van der Bom. „Wat dat betreft is dit voor verenigingen na tuurlijk een uitgelezen kans om nieuw bloed te Behalve kraampjes zijn er op 24 augustus ook motoren en ouderwetse auto's te bewonderen op het plein. Daarnaast pakt de organisatie uit met een poppenkast, bands en speeltoestellen voor de kinderen. De Leidse oliebollenbakker Jan Overdevest, die vroeger al de sport-inn bezoekers van lekkernij en voorzag, is eveneens van de partij. Het is opmerkelijk hoe vitaal sommige mensen het arbeidsjaar doorkomen. Zo tegen de tijd dat velen puffend ter aarde storten en welhaast kruipend hun zomerbestemming halen, zijn er al tijd nog een paar die dan een vakantiebaantje nemen. De mensen over wie ik het heb doen dat trouwens niet omdat zij zo graag'extra geld willen verdienen, maar ter meerdere eer en glorie van zichzelf. Nog voordat zij hun vakantiebaantje aan vaarden, worden kranten en persbureaus uitgebreid op de hoog te gebracht. En inderdaad, breed lachend verschijnen ze dan in kranten en op televisie omdat ze bijvoorbeeld bij een hamburger- tent gestapelde vleesbroodjes staan te verkopen. Zelf vind ik het altijd uiterst prettig dat er dan wordt bij ver teld of in de kop staat vermeld dat het om een Tweede Kamerlid van één of andere parij gaat. Anders zou ik het wis en waarach tig niet geraden hebben. Want wie kent per slot van rekening al onze volksvertegen woordigers? Ik weet dat Kok zo'n beetje de baas is en dat hij - naar ui terlijk geoordeeld - dat met veel pijn en moeite is. Hij heeft een robuuste secretaresse die Erica Terpstra heet. Jorritsma is de maitresse van Pronk, maar dat is geheim. En Bolkestein is de enige allochtoon in het kabi net. Voorts is er nog een aantal paladijnen dat al naar gelang de wind waait knikt of schudt. Tot zo ver mijn kennis van 's lands parlemen t. En dan verschijnt er ineens ene Jan huppeldepup in de media die als nummer 2004 in de Kamer is gekomen. Hij heeft nog geen drie zinnen in ons parlement mogen zeggen, maar presenteert zich als de grote man die in zijn vrije tijd voeling houdt met het Neder landse bedrijfsleven door hamburgers te verkopen. Gisteren had ik het op deze plek over komkommers en kom kommertijd in kranten- en televisieland. Dit soort nieuws haalt het natuurlijk niet bij de pietermannen, maar kamerleden die stage lopen in het bedrijfsleven mogen wij toch echt ook rekenen tot de komkommers van zomers medialand. HENK VAN DER POST D. Schulp van De Vliegershop: „„Een vlieger is zo gevaarlijk als de persoon die ermee omgaat." FOTO LOEK ZUYDERDUIN NOORDWIJ K/LEIDEN ARJAN VAN DIJK De gemeente Noordwijk plaatst vandaag borden op het strand om de overlast van vliegers te beper ken. Hoewel vliegeren op het strand allang verboden is, ziet de lucht op winderige dagen nog altijd zwart van de plastic vogels. Vooral' bestuurbare vliegers veroorzaken veel overlast. Bij stevige wind suist dit speeltuig met snelheden van boven de honderd kilometer per uur over de hoofden van de bad gasten. De afgelopen paar jaar zijn er al heel wat ongelukken en bijna-on- gelukken met vliegers gebeurd. Ook afgelopen woensdag ging het weer eens mis, toen een bestuur bare vlieger een ijzeren vlaggen- stokhouder op de Duimdamseslag finaal in tweeën scheurde. Het vlie gertouw had zich om de vlaggen- stok gewikkeld, waarna de wind de rest deed en de houder volledig ontwrichtte. Voor de politie was dit aanleiding om zeven vliegerbe- stuurders naar een veiliger plek te verwijzen. Kracht De vliegerbestuurder van de Duim damseslag moet de schade aan de vlaghouder vergoeden, wat neer komt op een bedrag van ruim vier honderd gulden. Kurt Borst, eige naar van de houder, is echter al lang blij dat er alleen materiële schade is ontstaan. Borst: „Die jon gen vliegerde voor het eerst van z'n leven. Voor hetzelfde geld had hij iemands hoofd geraakt en dan had je de poppen aan het dansen ge had. 't Is onvoorstelbaar hoeveel kracht zo'n ding ontwikkelt." Volgens de Noordwijkse politie be seffen vliegeraars niet altijd hoe ge vaarlijk hun spel kan zijn. Politie- voorlichter Frans Mesker vindt het vliegeren zelfs zo gevaarlijk, dat hij met een grote boog om vliegeraars heenloopt. De politie stuurt hen dan ook naar plekken waar het vliegeren wel is toegestaan, maar dit is dweilen met de kraan open. Steeds duiken nieuwe fanaten op, zich vaak onbewust van het verbod dat op de sport rust. De negentienjarige Duitser Dirk bijvoorbeeld weet van de prins geen kwaad. Hoewel zijn vlieger hem als een strandskiër twintig meter over het zand sleurt, kan hij zich niet voorstellen dat vliegeren tot ongelukken kan leiden. „Zo'n ding kost vierhonderd mark of meer, dat koop je alleen als je er er varing mee hebt." Bovendien heeft Dirks vlieger een Paniksicherung als hij aan een gesp trekt, komt de vlieger langzaam naar beneden. Ook D. Schulp van De Vliegershop in de Haarlemmerstraat begrijpt al le commotie rond zijn hobby niet. Schulp: „Een vlieger is zo gevaarlijk als de persoon die ermee omgaat. Als ik vlieger en er lopen mensen omheen, zorg ik dat ik hem hoog in de lucht houd. Liever nog ga ik een eindje verderop staan, waar niet jan en alleman liggen te zonnen." Volgens Schulp wordt de sport in het 'verdomhoekje' gedrukt: „Als wij met ons clubje vliegeren, krijgt er zo vaak iemand een vlieger te gen zijn hoofd. Maar letsel hebben we nooit." Bushalte OEGSTGEEST» MAARTEN KEULEMANS Het spookt in het Bos van Wyckersloot. „Echt goed kan je ze niet zien. Je ziet alleen maar schimmen voorbijko men. Maar soms komen ze recht op je af. Omdat dat de enige manier is waarop ze je kunnen zien. En als ze dan pas vlak voor je neus wegzwenken, dan is het natuurlijk van: get- sie, bah, waterig." De spoken hebben buitenge woon lange vingers, puntoren en een leerachtige, kale huid. „Maar ze zijn prachtig", vindt Oegstgeestenaar A. Muskens. „Tijdens de schemering vlie gen ze uit en dan zie ik ze over mijn huis komen." Een paar honderd meter in het bos achter Muskens' woning staan een paar enorme bo men, die eigenlijk zo dood zijn dat de gemeente ze om wilde halen. Maar voordat het zover kon komen, ontdekte men binnenin de stammen een groep van ruim honderd vleer muizen. De dieren hadden de binnenkant van de bomen in gericht als kraamkliniek. En dat is behoorlijk bijzonder, ze ker omdat er in twee bomen zeldzame roze vleermuizen wonen. De kenners waren in jubelstemming en Oegstgeest besloot de bomen te laten staan. „Het is veel te leuk dat we ze hebben in Oegstgeest", zegt ambtenaar L. Turenhout niet zonder trots. „Wie weet blijven ze wel hangen." Maar volgens Frits van der Sluis van natuur- en milieu centrum Het Koetshuis in de Leidse Hout is de kans daarop niet erg groot. Vleermuizen houden hun winterslaap im mers op plekken waar het niet vriest, zoals in oude bunkers en in kelders. En die zijn er niet in Oegstgeest. „Maar ach, in de zomer zitten er hier hon derden", vertelt Van der Sluis. „Ze komen vanuit het Bos van Wyckersloot naar de Leidse Hout om insecten te vangen. Dit is hun eetkamer, het bos is hun gecombineerde eet/slaap kamer, zo kan je het stellen." Nou goed, een klein vleermui- zenhotelletje is er ook, daar in de Leidse Hout. Van der Sluis wijst naar een houten kastje, dat buiten aan de muur hangt. „Kijk, dat hebben we speciaal voor ze gemaakt. Het is een soort vogelhuisje voor vleer muizen. Daar kunnen ze met zijn vieren of vijven tegelijk in zitten. En zie je die houten lui ken voor die ramen? Daarach ter hangen er soms ook een paar te luieren." IJSTIJD ijscoupe^ bereid door de ijsmeester van hotels van oranje li i2 Henny Philipse, de chef-kok van restaurant 'De Palmentuin' in Noordwijk, is verzot op eten. Hij houdt er zo van, dat hij eigenlijk niet kan zeggen waarmee hij het liefst bezig is: voor-, hoofd- of nagerechten. „Het is alle drie prachtig om te doen. Het grote voordeel van nagerechten vind ik wel dat je er heel goed je fan tasie in kwijt kunt. Van iets sim pels iets moois maken, dat is de kunst bij toetjes." Bij het derde 'ijsje' dat Henny speciaal voor de lezers van de Zomerkrant bedacht, is hij er goed in geslaagd van iets sim pels iets moois te maken, vindt hij zelf. 'Truffels van caramel- roomijs' heet de creatie die de culinaire kunstenaar van 'Ho tels van Oranje' de ze week in 'Ijstijd' be spreekt. Een toetje voor de liefhebbers van zoet. „Typisch zo'n coupe die ik zou maken in het wildsei- zoen", zegt Henny. „Wat niet wegneemt, dat-ie in de zomer ook best smaakt, natuurlijk." 'Truffels' van caramelroomijs heeft met die onderaardse pad destoelen, die door speciaaJ daarvoor afgerichte varkens uit het bos worden opgewroet, trouwens niet zo gek veel te ma ken. Truffels zegt in dit geval al leen iets over de vorm waarin het ijs wordt gepresenteerd. Ca ramelroomijs deze keer, dat - de trouwe lezer van deze ru briek weet het inmiddels - op advies van Henny gewoon wordt gekocht bij de super markt of de Italiaan op de ljoek. „Niet zelf maken dus, veel te omslachtig", vindt de Lisser- broekse kok. „En als ik namen mag noemen: ijs van Carte d' Or, da's top." Voor het ijsdessert van vandaag zijn twaalf lege soesjes nodig die zo bij de bakker kunnen worden gekocht. Deze worden opengeknipt en gevuld met een bolletje caramelroomijs. Vervol gens worden ze door de ge smolten witte chocolade gerold en bestooid met krokante noot jes. Die nootjes kunnen gewoon kant-en-klaar worden gekocht (een soort notendip, zoals de softijscoman die tegenwoordig wel heeft), maar er kunnen ook fijngehakte kletskoppen voor worden gebruikt. De chocolade smelt je door het au-bain-marie op te warmen: in een schaaltje dat op zijn beurt in een pan met heet water wordt gezet. Het 'truffeltoetje' wordt 'af ge maakt met gebrande amande len en een scheut amandel- room. Gebrande amandelen krijg je door amandelschaafsel tien minuutjes in de oven (180 graden) te plaatsen. Amandel- room wordt gemaakt van een achtste liter slagroom, een eet lepel suiker en wat zeer fijn ge hakte amandelen. Ingrediënten (voor vier perso nen): 12 lege soesjes 0,75 liter amandelroomijs reep witte chocolade krokante nootjes of een paar gehakte kletskop pen amandelschaafsel *0,125 liter slagroom eetlepel sui ker. FOTO'S HIELCO KUIPERS Nederlanders zijn goudeerlijke mensen LEIDEN/NOORDWIJK TEKST. PAUL DE VUEGER MAARTEN KEULEMANS/ARJAN VAN DUK Na zeven koppen koffie, vier blikjes cola en ettelijke ijsjes we ten we het zeker: Nederlanders zijn goudeerlijke mensen. Om de Nederlandse eerlijkheid op de proef te stellen, speelden we de onnozele toerist en onder zochten hoe serveersters om springen met mensen die nog geen Stuiver van een vijf-gul denmunt kunnen onderschei den. Hoe ik mijn best ook doe, het lijkt wel alsof er in heel Leiden niemand zich laat verleiden een onhandige Amerikaanse toerist te foppen. Ik geef rijksdaalders uit en doe alsof ik denk dat het guldens zijn, ik laat obers en serveersters zelf het bedrag dat ik moet betalen uitzoeken uit een stapeltje kleingeld dat ik met eèn ongeïnteresseerd ge zicht op tafel leg, ik kijk zelfs de andere kant op terwijl ik ze mijn portemonnee toevertrouw, maar telkens weer word ik be leefd geattendeerd op mijn ver gissing. Een keer word ik zelfs teruggeroepen als ik de zaak al verlaten heb. „Hee mister!Joe geev mie toe matsj mannie, hoor!" Diep geroerd door de oprecht heid van het Leidse horecaper- soneel verlaat ik de stad. Die Leidenaren toch. Geen cent te veel, hoor! Na Leiden proberen we het in Noordwijk. Met een Bild-Zei- tungonder de arm stap ik bij een hamburgergigant binnen voor een lekker sundae-ijsje. „Dat is dan twee gulden vijftig", zegt het meisje achter de toon bank. Gehoorzaam tel ik het geld uit, maar 'per ongeluk' ver wissel ik een stuiver met een muntstuk van vijf gulden. Het meisje moet lachen: „Nein, dat zijn vijf guldens. Di't is een stui ver", en ze vist het koperen muntje uit m'n hand. Ook de milkshake-verkoper van een snackbar trapt niet in de wisseltruc. Hoofdschuddend ruilt hij mijn dikke munt in voor een dun exemplaar; die Duit sers ook... De ober van een drukbezocht café toont echter minder scrupules. „Zahlen, bitte", roep ik, waarop hij mij het verschul digde bedrag noemt: twee gul den vijfenzeventig. Ik overhan dig hem twee guldens, twee kwartjes, twee dubbeltjes en de nog altijd in mijn bezit zijnde vijf-guldenmunt. Met een stalen gezicht stopt hij mijn 'stuiver' in de kassa. 'AufWiedersehen probeer ik nog vriendelijk, maar de man keurt me verder geen blik waardig. Onthutst verlaat ik de zaak; de uitzondering beves tigt weer eens de regel. Zomerkrant-kortingsbon via 't Joppe (De Kaag) ov Hoogmade. Vandaar vaai meer, Ringvaart, de Ade i het schip over de Prijs ƒ20,- (Rederij uit Warmond vanaf de Gen Afvaarten t/m 15 septem

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7