Leidsch Dagblad Philips schrapt 6.000 banen 8 J y gebaande paden Veel agenten ontevreden over situatie in Atlanta Trianon Theater Leger de straat op in hoofdstad Burundi Leidse handelaren verdedigen gokkasten Winterlandschap Leidse avondwinkel wil ook 's nachts open GOED NIEUWS 231 cort jONDERDAG 25 JULI1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Platenmaatschappijen 3 ten strijde tegen goedkope cd-importen Italiaanse politiek overweegt grote amnestie bedrijven Runderen kelderen in prijs Cultuur en Kunst Corry Konings: een z beetje buiten de V r~; ATLANTA GPP De zorgen over de eigen vei ligheid, erbarmelijke behui zing, gebrek aan recreatiemo gelijkheden en slechte maal tijden. Steeds meer agenten van het Security Team Pro gram (STP) haken in Atlanta oortijdig af. Veel van de tweeduizend dienders, gerc- cruteerd uit alle delen van de we reld. hebben in middels hun te rugreis ver vroegd. Van de 120 Nederlandse agenten zijn er al tien naar huis. Velen volgen de komende dagen. De verwachting is dat de helft van alle agenten de sluitingscere monie op 4 augustus niet meer meemaakt. De frustraties zijn talrijk. De Nederlandse delegatie heeft inmiddels een klacht inge diend bij staatssecretaris Eri ca Terpstra. Zij is geschrok- Atlanta'96 ken van de verhalen en om standigheden waaronder de Nederlanders hun werk moe ten verrichten. Agenten wor den geplaagd en getreiterd in de zwarte woonwijken. „Er is zelfs geschoten", zegt Jo Son- een van de STP-le- /reest voor de veilig- atleten uit landen als Israël, Irak en Iran nu steeds meer agenten Atlanta voor gezien hou den. Een delegatie van de nog resterende 1.500 agenten heeft een aantal eisen op papier ge zet, om het verblijf in Atlanta te ver beteren. „Maar de organisatie heeft geen enkel verzoek ingewilligd. Er is een tekort aan toi letten en douches. Voor de eetzaal staan enorm lange rijen en het transport is een chaos en duurt soms een uur", zegt Sonnemans. Pagina 13: Agenten durven in de nacht de straat niet op Patrick Vieira niet naar Ajax Jordi Cruijff naar Manchester Jordi Cruijff speelt het ko mende seizoen bij Manches ter United. Barcelona en de Engelse club hebben gister avond laat overeenstemming bereikt over zijn overgang. Een aantal Spaanse kranten spreekt over een huurcontract van een jaar met een vaste verbintenis van drie jaar. An dere noemen een contract van een jaar met een optie voor nog twee seizoenen. Jor di CruijfF stond nog tot 1997 bij Barcelona onder contract. Patrick Vieira speelt komend seizoen niet bij Ajax. David Endt, woordvoerder van de Amsterdamse club, heeft dit vanmorgen gezegd. Ajax en de speler van AC Milan kon den tijdens de onderhande lingen niet tot overeenstem ming komen. Vieira, Frans man van Senegalese afkomst, verbleef de afgelopen dagen iri Amsterdam. ïnig herstel op beurs Amsterdam MSTERDAM-TOKYO )e Amsterdamse effectenbeurs leeft zich vanochtend iets her- d na de neergang van giste- De Amsterdam EOE-index iteeg bijna 5 punten tot 517,66. iisteren was het verlies 12 pun- Het Damrak kreeg steun een hogere dollarkoers, her- Breestraat31 Leiden Tel. 071-5123875 VAN DE IDIOTE MAKERS VAN DUMB-DUMHER Doldwaze zomerfilm Dag. 19.30 21.45 uur Za., zo. en wo. ook 14.30 uur Elektronicaconcern maakt verlies van 456 miljoen gulden Bij Philips staan zesduizend banen op de tocht. In het tweede kwartaal van 1996 maakte het electronicaconcern een verlies van 456 miljoen gulden. Vorig jaar boekte het Eindhovense bedrijf in dezelfde periode nog een winst van 583 miljoen gulden. Het verlies is veroorzaakt door dat Philips fors in de buidel tast voor een drastische reor ganisatie van Philips Sound Vision. Deze divisie houdt zich bezig met het maken audio- en video-apparatuur. tien procent van het totale per soneelsbestand van Philips uit. Vice-president D. Eustace sprak vandaag in een toelichting van „een schokkende mededeling". Hij kon niet zeggen hoeveel ontslagen er in Nederland val- EINDHOVEN ANP/GPD Philips heeft achthonderd mil joen gulden gereserveerd voor de reorganisatie van deze sec tor. De zesduizend arbeids plaatsen maken ongeveer vijf- len. Wel voegde hij toe dat er vooral binnen de Europese acti viteiten van Sound Vision wordt gesneden. Eustace kon digde eveneens aan dat Philips de productie van audio- en vi deo-apparatuur versneld gaat uitbesteden aan lagelonenlan den. Over de eerste helft van dit jaar bedraagt de nettowinst van Philips 236 miljoen gulden, te genover 1,3 miljard gulden in dezelfde periode in 1995. In ver band met de tegenvallende re sultaten heeft de onderneming haar winstprognose voor geheel 1996 naar beneden bijgesteld. Philips venvacht nu dat de winst uit gewone bedrijfsuitoe fening onder die van 1995 zal uitkomen. Dat ondanks een verwachte verbetering van het bedrijfsresultaat in de tweede helft van het jaar. In 1995 maak te Philips een winst van 2,6 mil jard gulden. Overigens nam de omzet bij Philips in de eerste helft van het jaar toe met negen procent tot 31,8 miljard gulden. Met name in Azië en Latijns-Amerika ver kocht Philips zo'n twintig pro cent meer producten. In Europa en de Verenigde Staten groeide de afzet maar metidrie procent. Alom pleidooien voor VN-vredesmacht stel op Wall Street en in Lon den, Frankfurt en Parijs. De ver betering tekende zich vannacht al af in Tokyo. The Nikkei-index steeg daar 252,81 punten (1,23 procent) en sloot op 20.883,84. Pagina 2: Beurswatchers zijn niet onder indruk van goeroe Garzarelli BUJUMBURA «Rtr-AFP-DPA-ANP-AP Het door Tutsi's beheerste leger van Burundi heeft vanmorgen troepen gestationeerd op strate gische plaatsen in de hoofdstad Bujumbura. De toestand is er nog steeds gespannen sinds president Ntibantunganya, een Hutu, naar de Amerikaanse am bassade vluchtte uit angst voor een staatsgreep door het leger. Vanwege de spanningen heeft de hulporganisatie Artsen zon der Grenzen haar staf in Burun di tot vijf man teruggebracht. Er zijn in Bujumbura meer soldaten op straat dan gebrui kelijk, aldus een Westerse cor respondent ter plekke. Opnieuw gingen bendes militante Tutsi- jongeren de straat op, zwaaiend met knuppels en onder het zin gen van oorlogsliederen. Ze wil den daarmee hun kracht tonen tegenover de Hutu-meerder- heid, waarvan de leden in de hoofdstad zich bedreigd voelen. De legerleiders van Burundi zijn achter gesloten deuren bijeen voor crisisberaad. De Verenigde Naties hebben gisteren spoedoverleg gevoerd over de vorming van een inter nationale vredesmacht voor Bu rundi. De VN zijn vastbesloten niet nog een volkerenmoord in Midden-Afrika toe te laten, zei ondersecretaris-generaal Kofi Annan. Ook de Verenigde Sta ten en Nederland pleitten giste ren voor ingrijpen. De Amerika nen willen daar echter geen troepen voor ter beschikking stellen. Zij vinden dat de solda ten vooral uit Afrika moeten ko men. De Nederlandse ministers Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en Van Mierlo (buitenlandse za ken) willen ook ingrijpen. Van Mierlo wil het houden bij een troepenmacht die onder leiding van de Burundese overheid de orde gaat handhaven; Pronk ziet meer in een echte interven tiemacht, die geheel zelfstandig kan gaan opereren. Pagina 5: Totale burgeroorlog dreigt in diep verscheurd Bu rundi De sfeer is geladen in Eufraat aan de Geregracht. Kwart over vijf, woensdagmiddag; de halve Leidse speelautomatenhandel is verzameld in het shoarma-res- taurantje.. De vier tafels zitten vol. Blikken uit het raam. De politie zou in aantocht zijn om één van de twee gokkasten in beslag te nemen. Op de stoep staat Cor Bronk van CB Amusement mobiel te bellen. Het is zijn kast waar het oog van de politie op is geval len. Maar Hein Link en Roner Speelautomaten zijn solidair. Ook zij hebben hun mensen naar de Geregracht gestuurd. Vijftien.man zit er binnen. Een kwartiertje geleden is ie mand van Bijzondere Wetten langs geweest om te constate ren dat er, in strijd met de ge meentelijke regels, twee fruitau- i staan. „Als je die ene niet weghaalt, doen wij het over een uurtje", zou hij hebben ge- zegd. De politie kan z'n borst nat maken, dat is wel duidelijk. „We gaan niet praten, we douwen gewoon die bus om", roept er één. „Ja, ligt-ie dubbel gepar keerd", roept een ander. Alle maal hebben ze 'ludieke' idee- en. „We storten die kast vol met beton. Dan mogen ze hem „We brengen 'm zelf naar het politiebureau, keilen we 'm door de ruit." De opwinding is voorbarig. De politie rijdt wel langs, maar komt niet binnen. Om zes uur blaast Bronk de actie af. De po litie weet wat ze kan verwach- Pagina Leiden: 'Zo slim is de politie niet' sassenheim Alsof Vrouw Holle haar kussen heeft geschud. Zo ligt het terrein naast Motel Sassenheim vol met witte pluisjes. Het lijkt hartje zomer een beetje op een sneeuwlandschap. Nu is het weer wel om geslagen, maar zo erg is het gelukkig nog niet. De 'poedersuikerdeken' is afkomstig van uitgebloeide zo geheten composiete planten, zoals distels. FOTO HENK BOUWMAN NR. 41141 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch blad HET WOORD IS AAN La Bruyère Het meest verfijnde genoe gen is, het anderen te berei den. Probleem is dat de winstge vendheid van de producten een flinke knauw kreeg. Ook de la gere prijzen zorgden voor een daling van het bedrijfsresultaat. De grote klap zat echter vooral bij consumentenelektronica. Op de Amsterdamse effecten beurs moest de koers van het Philipsaandeel direct na de te genvallende cijfers 2,40 omlaag naar 46 gulden, een dieptepunt dit jaar. Zowel binnen- als bui tenlandse beleggers deden de 'Flippen' in de aanbieding. Rond 10.00 uur was het koers verlies gereduceerd tot negen dubbeltjes, op 47,50 gulden. r/22o 11723- 12723- 20% 20% 30% 40% 40% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad .10 Regio7,8,9,11 RTV/program ma's23 Sport13 t/m 17 Strips22 Uitgaan18 De kortingsbon is voor het orgelconcert door Zsuzsa Elekes uit Boedapest op het monumentale Van den Heu vel-orgel in de Nieuwe Kerk in Katwijk. Vervoersbond pakt Boulevard Express aan De Vervoersbond FNV in deze regio overweegt juridische stap pen tegen de Boulevard Ex press, die vanaf zaterdag tussen Noordwijk en Katwijk gaat rij den. Volgens de bond doet deze buslijn de normale vervoers maatschappijen oneerlijke con currentie aan. „Na de R-bus in Leiden is dit al het tweede ini tiatief waarmee reizigers wor den weggetrokken bij het open baar vervoer. We vragen ons af wat er er in hemelsnaam gaan de is in deze regio", zegt regio voorzitter J. Koome van de Ver voersbond FNV. Met de Boulevard Express kunnen vakantiegangers zich voor twee gulden met een bus van touringcarbedrijf Beuk la ten vervoeren van de Langevel- derslag in Noordwijk naar de Camping Zuidduinen in Kat wijk. Tevens kunnen ze met hun kaartje korting krijgen bij Space Expo en Triton. Koome: „Deze bus rijdt paral lel aan enkele van onze buslij nen. Daar gaan de vervoers maatschappijen dus last van ondervinden." Het steekt Koome verder dat de Boulevard Express zich niet aan het strip penkaartsysteem houdt. „Zou den ze dat wel doen, dan moe ten ze net als de busmaatschap pijen twaalf gulden voor zo'n rit rekenen." Om gevolgen van langere opening supermarkten op te vangen LEIDEN. GERT VISSER Faroeg Tahmasian heeft nog geen dag va kantie gehad. De avondwinkelier aan de Leidse Breestraat wil zijn klanten niet te leurstellen. „Want als ze één keer voor een dichte deur staan, komen ze nooit meer terug. Daarom is deze winkel altijd open", zegt-hij. Deze avond is het druk in avondwinkel Rembrandt. Studenten lopen in en uit en begroeten de winkelier alsof ze hem per soonlijk kennen. Het is koud in de kleine zaak waar koelkasten met flessen en blik jes een prominente plaats innemen. Als de deur openblijft, waait een aangenaam warme zomeravondlucht naar binnen. Bier, wijn en chips zijn op deze avond de meest verkochte artikelen in de kleine supermarkt, waarin een opvallend breed etenswaren staat uitgestald. Dat is aan de meeste klanten trouwens niet besteed. Menigeen verlaat de winkel met een plastic tas waarin de halve liters bier worden toegedekt door een familie zak chips. De versafdeling geniet weinig belangstelling. Een zakje aardappelen, een krop sla en een verdwaalde appel zijn de oogst van deze uren. Tahmasian begon vorig jaar september met deze avondwinkel. „En het gaat goed", zegt hij. Zijn winkel draait voorna melijk op studenten net zoals vele andere winkels in de binnenstad. „Als de studen ten op vakantie gaan, zie je de omzet da len", weet hij inmiddels. Maar er dreigen meer tegenvallers. Met argwaan volgt Tahmasian de openingstij den van de supermarkten, die op 1 juni werden verlengd van zes naar acht uur 's avonds. „Het effect daarvan is nog moei lijk te meten", zegt hij. Maar het aantal klanten tussen zes en acht uur is afgeno men. „Die gaan dus naar de supermark ten. Ik ga de gemeente vragen of ik een uur langer open mag blijven tot één uur 's nachtsom die schade in te halen. Maar de gemeente Leiden doet vaak zo ontzettend moeilijk." Tahmasian ervaart dat bijna dagelijks. Omdat hij pas om vier uur opengaat, wil hij 's middags de winkel met verse pro ducten bevoorraden. Maar dan is lossen in de Breestraat verboden. Het resultaat is een stapel parkeerbonnen ter waarde van 2.500 gulden. koekjes, NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal V! 3 acceptgiro (f. 91,20) J O automatisch (f. 90.20) d 3 1. Deze aanbieding gclili Handtekening: - in de afgelopen 3 OF BEL 071-5128 030 8 '712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1