Opnieuw ET A-bom in hotel aan Spaanse kust Leidsch IHl Dagblad 5 Patatje met Airmiles. Sporters hebben last van vervoerschaos Omnia siert Gouden Pet op Verborgen camera's op wegen België Man vermoord in haven Umuiden GOED NIEUWS lANDAG 22 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Rechter bespaart kinderen 'vreselijke' achternaam van vader Buitenland i zomerkrant Volle luiers en rot fruit als munitie in godsdienststrijd Iet Holland House in Buckhead, in een sjieke juitenwijk van Atlanta, is bestemd voor Neder- rndse sponsors, supporters, journalisten en ooral voor sporters uit de olympische ploeg, laar die zijn nog niet veel in de imposante eestzaal van Oranje gesignaleerd. Vanwege ervoersproblemen is het voor hen bijna on- loenlijk Buckhead te bereiken. )e reis van het olympisch dorp naar Buckhead tuurt normaal met de metro slechts een kwar- ier. Maar het plaatselijke metrosysteem blijkt te drukte van de spelen niet aan te kunnen. Het net is volledig overbezet", zegt manager lenri van der Aat van het Holland House. „En imdat ook de bus te wensen over laat, hebben ve nu zelf maar een shuttle-busdienst opgezet. iVant als we moeten rekenen op het officiële lervoersysteem, kunnen we nog lang op onze asten wachten." te officiële bussen bieden de sporters inder- laad nauwelijks een alternatief. De meestal terk verouderde voertuigen rijden nauwelijks .rdij loonprins Willem Alexander en minister-president Wim Kok waren zaterdag in Atlanta enthousiaste «schouwers bij de volleybalwedstrijd tussen de dames van Nederland en China. Hun aanmoedigingen echten niet baten. Nederland verloor de wedstrijd met 3-0. foto anp toussaintkluiters W '"JU ympische ^]ogtepunten f Vandaag Tijd* Bijzonderheden Judo 15.30-22.00 Middengewicht (M/V) Zwemmen 16.00 400m vrij (V), 100m vrij (M), 100m rug (V), 200m vlinder (M) 4 x 100m vrij (V) Honkbal 16.00 Nederland - Australië Zeilen 19.00 Race Mistral (M/V), Europe (V), Finn (M), Laser, Tornado Waterpolo 22.40 Hongarije - Nederland Zwemmen 01.30 Finales Volleybal 01.30 Nederland - VS Softbal 03.00 Nederland - VS gr i M| Morgen Tijd* Bijzonderheden Paarden 13.00 Military Beachvolleybal 14.00 Nederland-VS (V) Hockey 15.00 Nederland-Groot-Brittannië (M) Roeien 15.00 Herkansingen Softbal 15.00/00.30 Groepswedstrijden Judo 15.30-22.00 Lichtmiddengewicht (M/V) Volleybal 16.00 Nederland-Rusland (M) Zwemmen 16.00 400m vrij (M), 200m school (V) 100m rug (M), 100m vlinder (V),1 4x 100m vrij (M) Honkbal 16.00 Nederland-Cuba 'Nederlandse tijd V-vrouwen, M-mannen op tijd en kiezen vrijwel nooit de kortste en makkelijkste weg. Dat komt mede doordat een groot deel van de groep chauffeurs niet bekend is in Atlanta. Tientallen busmedewerkers heb ben wegens de slechte voorzieningen de olym pische organisatie al vaarwel gefcegd. Het gealanneerde IOC hield gisteren een spe ciale vergadering over de vervoersproblemen. Ook het bedroevende niveau van de olympi sche uitslagendienst (uitslagen worden niet of laat bekendgemaakt en bevatten fouten) was daar onderwerp van discussie. Er werd beter schap beloofd, maar concrete oplossingen wer den niet aangedragen. Michèle Verdier, perschef van het IOC, bekende dat zowel de technologische als de logistieke moeilijkheden momenteel de hoogste prioriteit bij voorzitter Samaranch hebben. „Maar de problemen zijn niet groter dan bij andere Olympische Spelen", stelt Verdier. „Het begin is altijd lastig. We hebben hier 197 landen, dat is het grote punt. De belasting op alle voorzie ningen is zeer groot. Dat is een gevolg van ons succes." Roeisters Eijs en Van Nes in halve finale ATLANTA* ANP De beste roeiprestatie kwam gisteren op naam van de vrouwen dub- beltwee, met de Leidse Ire ne Eijs en Eeke van Nes, de vice-wereldkampioenen. Zij wonnen hun serie met overmacht, een rugblessure van Van Nes ten spijt. De wedstrijd, tegen Oekraï ne, Nieuw-Zeeland en Noorwegen verliep voor treffelijk. Van Nes en Eijs raakten niet in paniek door de felle start van dé Oek- raïnsen. Halfweg namen ze het commando over en controleerden ze de wed strijd tot het einde. „Het ging gewoon goed", vond Eijs. „Wat mij betreft is de rugblessure voorbij", stelde Van Nes. De tijd van 7 minuten 23 seconden was de derde van allemaal. Al leen Australië en Duitsland voeren iets sneller. iratis stappen iet kortingsbon oor waterbedden i0rdwijk* wim wegman üikzij een waterbeddenverko- heeft een klant van een Wrdwijks café dit weekeinde rdig zijn dorst kunnen lessen, verder onbekend gebleven apper rekende zijn consump- af met een kortingsbon die itwaterbeddenbedrijf onlangs roulatie had gebracht. De barman accepteerde die, de volle overtuiging dat hij 'nderd gulden in handen had feegen. Niet zo verwonderlijk, ant de bon had vrijwel precies ftelfde afbeeldingen, kleur en Tvang als een echt bankbiljet, •en het bedrag erop verschil- 110 in plaats van 100 gul- En dat had de barkeeper zo :1 niet gezien. De eigenaar het café kon het allemaal •t zo waarderen en deed aan- 'e bij de politie. Soefi-tempel: een heilige plaats in de duinen Leiden Leidse geeft Nederlandse les aan Oezbeken Aanslagenreeks houdt Nederlanders niet weg Albert Heijn geeft deze week 2 extra Airmiles bij Southern Fries van McCain. Geldig van 22 t/m 27 juli. Voor de derde keer in 24 uur tijd is een bom aangetroffen in een hotel aan de Spaanse oostkust, zo meldden de au toriteiten van de Catalaanse stad Tarragona. Veiligheids troepen maakten het explosief afgelopen nacht onscha delijk. salou/madrid dpa-afp-anp De Baskische afscheidingsbe weging ETA had vantevoren een telefonische waarschuwing doorgegeven aan de nationalis tische Baskische krant Egin en het Catalaanse dagblad Avui. De politie had hotelhouders in de regio gisteren gevraagd hun gebouwen grondig te doorzoe ken op explosieven. Gisteren maakten deskundi gen een bom onschadelijk die in een badkamer van een hotel in Salou was verstopt. Vijfhon derd toeristen, onder wie vele Nederlanders, werden geëvacu eerd. Later op de avond kwam de politie opnieuw in actie om een bom in een hotel in Salou onschadelijk te maken. Zaterdagavond raakten 35 mensen gewond, voor het me rendeel Britse toeristen, toen een bom op het vliegveld van Reus ontplofte. Eveneens zaterdagavond gin gen bommen af in een hotel in Cambrils en in een voetgan gersgebied in Salou. Die leidden slechts tot materiële schade. De aanslagenreeks houdt Ne derlandse vakantiegangers niet weg uit Spanje. Bij de overkoe pelende organisatie van reison dernemingen, ANVR, zijn het afgelopen weekeinde twee aan vragen voor het annuleren van een reis naar de Costa Dorada, ten zuiden van Barcelona, bin nengekomen. Klanten die uit angst een reis naar dit gebied annuleren zullen zelf moeten opdraaien voor de kosten, aldus woordvoerder Couvreur van de ANVR. „Er is namelijk geen ne gatief reisadvies afgegeven." De ANWB verwacht dat Ne derlanders die alleen nog maar plannen hadden om naar de leiden Zo n vijftig deelnemers probeerden gisteren in Leiden de prijs voor de beste, leukste en origineelste straatact te winnen, tijdens het festival 'De Gouden Pet'. Verspreid over de stad waren muzikanten in de weer met accordeon, viool, gitaar en hier en daar zelfs met djembé en buikorgel. Op de foto staat een van de leden van de Romeinse zang- en dansgroep Omnia, uit Utrecht. Het traditionele evenement op de laatste dag van de Leidse Lakenfeesten trok veel belangstelling. foto hielco kuipers BRUSSEL ANP bijna 200 kilometer per uur. Na de zware kettingbotsing op de E 17 tussen Gent en Kort- rijk, die eind februari aan negen mensen (onder wie een Neder lander) het leven kostte, klonk opnieuw de roep om snelheids- beperkende maatregelen. In ju ni bleek dat op hetzelfde stuk snelweg van de 1.100 gecontro leerde automobilisten maar liefst 943 te hard reden. Onder hen was een flink aantal buiten landers. Op enkele Waalse socialisten na gaven de parlementariërs van de regeringspartijen hun fi at. Ook de Groenen en de Volksunie keurden het wetsont werp goed, dat met 79 stemmen voor, 18 tegen en 25 onthoudin gen werd aangenomen. Na een politiek gevecht van vier jaar komen er langs de Belgi sche wegen nu ook onbemande camera's die snelheidsduivels zullen vastleggen. De kwestie leidde vorige week bijna nog tot een regeringscrisis. Maar onder forse druk ging een meerder heid van de parlementariërs za terdagavond vlak voor hun va kantie akkoord. De Vlaamse socialisten dreig den hun Waalse coalitiebroe ders met een val van het rood- roomse kabinet-Dehaene als ze het besluit bleven blokkeren. De Franstalige Parti Socialiste, die al vaker het wetsontwerp over de camera's tegenhield, had op nieuw een juridisch argument gevonden om haar goedkeuring te onthouden. Het juridisch conflict zal nu na de vakantie moeten worden opgelost. Hoewel het aantal verkeers ongevallen vorig jaar is gedaald, verongelukken meer mensen in het Belgische verkeer dan in omringende landen. Er vielen in 1995 14.164 doden en zwaarge wonden, een daling met bijna tien procent ten opzichte van 1994 dankzij verscherpte con troles en preventieve acties. Pi kant detail: de daling was ster ker in Vlaanderen dan in Wallo nië. De hoge snelheid op de we gen is één van de belangrijkste oorzaken voor het nog altijd aanzienlijke aantal verkeers slachtoffers. Bij controles met bemande camera's bleek een meerderheid van de automobi listen steeds veel te hard te rij den, soms met snelheden van LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 blad (http /7www tref nl./9010/html/thuls html HET WOORD IS AAN Guinon Een der karaktertrekken van het jonge meisje is het met hartstocht verrichten van on beduidende handelingen. oostkust te vertrekken, nu een andere bestemming zullen kie zen. Reisbureaus zullen daarbij behulpzaam zijn, zo verwacht de organisatie. „Maar van echte onrust is geen sprake", stelt Vonk. Elke zomer gaan ongeveer een miljoen Nederlanders naar Spanje van wie een derde naar het getroffen gebied. De vakan- tiegebieden aan de Costa Dora da zijn in het verleden vaker het mikpunt van de Baskische af scheidingsbeweging geweest. De ETA hoopt zo het toerisme, een van de belangrijkste bron nen van inkomsten van Spanje, te treffen en de regering in Ma drid tot onderhandelingen te dwingen. Koeler en kans,op r een bui --jx-'-' 127190 107190 107210 50% 40% 10% 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9,11 Zes doden door bom op vliegveld in Pakistan LAHORE Rtr-AFP-AP Ten minste zes personen zijn vanmorgen om het leven geko men door een bomexplosie op het vliegveld van Lahore, in het noordoosten van Pakistan. Er vielen zeker tien gewonden. Voorlopig onderzoek heeft uige- wezen dat de bom was verbor gen in bij de vertrekhal achter gelaten bagage. Dit deelde de politie mee. De afgelopen maanden zijn in Lahore ver scheidene malen bomaanslagen gepleegd op bussen en openba re gebouwen. RTV/programma's23 Sport13 t/m 21 Strips22 Uitgaan24 Vandaag een kortingsbon voor Noordwijk Space Expo met onder meer de nieuwe kinderattractie 'Ariane Countdown Show'. 'Supermarkten straks weer vroeger dicht' den haag gpd Het is voor supermarkten niet rendabel om elke avond tot acht uur open te zijn. Daarvoor ko men er gewoon te weinig klan ten. De meeste winkels zullen daarom binnenkort de net ver lengde openingstijden weer te rugdraaien. Dat verwacht de di rectievoorzitter Kessels van de Hema. Kessels signaleert in het de tailhandel-vakblad Distrifood dat het in de meeste super markten na zessen erg rustig is. Als er in de vooravond weinig klanten komen, kost dat de win kels per saldo geld, concludeert hij. Hij verwacht dat grote con cerns als Albert Heijn en Edah, die elke avond tot 8 uur open zijn, hierop terug moeten ko men. De vestigingen van de He- ma en de Bijenkorf hebben uit kostenoverwegingen hun win keltijden ongewijzigd gelaten. De verruiming van de winkel tijden is een van de parade- paardjes van het paarse kabinet. Met name Albert Heijn is altijd een van de grote voorstanders geweest van ruimere openings tijden. Het concern verwachtte daarmee de omzet te kunnen vergroten. In de detailhandel zijn de winstmarges laag, zodat de verdiensten vooral uit een grote omzet moeten komen. UMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Aan boord van een sleepbootje dat lag afgemeerd aan de Los- wal in IJ muiden is wijdag een 40-jarige Amsterdammer ver moord. In de nacht van vrijdag op zaterdag zagen de bewoners van een nabij afgemeerd zeil jacht rond twee uur een man op het dek van het bootje liggen. Volgens de politie is de man met geweld om het leven ge bracht. Politiewoordvoerder H. Vos wilde dit weekeinde niet vertellen hoe de man is ver moord. De politie heeft de hele nacht de andere schepen rond de af meerplaats aan de kanaalzijde van de Kleine Sluis in de gaten gehouden. De sluis is 's nachts altijd buiten gebruik, maar in opdracht van de politie bleef de sluis ook zaterdagmorgen nog gesloten. Geen enkele boot mocht vertrekken voordat alle opvarenden van zo'n twintig motor- en zeilbootjes waren on- Speurhonden hebben het ter rein aan de kade onderzocht, inclusief de opslag van ankers en kettingen. De kade was tot het begin van de middag afge sloten door de politie. De enkele bewoners die 'se mi-permanent' wonen aan boord van enkele sleepboten pal achter de sluis konden za terdagmorgen met moeite het terrein op en af. „Ik heb wel een gil en gebrul gehoord, maar me niet gerealiseerd dat er wat aan de hand was. Van alle commo tie vannacht heb ik verder niets gehoord. Tsja, ik had gewoon een slok teveel op", geeft een bewoner toe. Over het slachtof fer wist hij niets te melden. Het onderzoek naar de moord wordt uitgevoerd door een re cherche-bijstandsteam van twaalf mensen. De politie heeft de boot in de loop van de zater dagmiddag weggesleept voor verder onderzoek. NIEUWE ABONNEJES ON WANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) (l.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1