Nieuwe Nederlandse sportwagen: VanderHoef Honda vlaggenschip alleen nodig voor het imago E) Weg en wiel !Sj fweetakt komt meer in beeld HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. De waterdichte fietstas bestaat iHPAG 19 JULI 1996 REDACTIE PETER LODEWIJKS dek, Jeniodeme tweetakt-motor rej tin de verste verte niet meer ief oc (die van weleer. In auto's <rd dit type motor enkele ja- i geleden nog toegepast door n lage ;Oost-Duitse merken Trabant edrijfi Wartburg. Veel eerder al ver- 1 hoe; venen ze van de Nederlandse 'n am arkt omdat ze niet bepaald kosi ildeden aan de milieunormen, middels is de tweetakt in zijn eer, euvve generatie juist een toon- ield van schoonheid waar het tlaatgassen betreft. En dat is igmaar één van de eigen- enaai happen waardoor een grote vani ekomst in het verschiet ligt. aai veetakt-verbrandingverloopt jzonder soepel en is vergele- n ani nmet viertakt heel zuinig. De uitlx nvoud in constructie maakt di monderhoudsvriendelijker de koi uninder gevoelig voor storin- opprj in. Hét grote voordeel van de eetakt ligt in een tweemaal 193 jgere efficiëntie. Bij viertakt wenï oet de krukas voor één ar- 3 dra eidsslag twee keer rond, bij 11995 ntweetakt-motoriselkeom- aarsct enteling één arbeidsslag. er IK aardoor ligt het specifieke ver ogen (pk per liter cilinderin- lud) bij een tweetakter hoger, j bewegingen van de zuiger et rei epalen zowel in- en uitlaatmo- zal a ienten als verbrandingstijdstip ienie aardoor kleppen, nokkenas- vezel; men hun aandrijving overbo- zijn gzijn. te i ide meest recente tweetakt- ova otoren, zoals die van Ford en ibaru, zitten in de inlaat- en tlaatkanalen extra construc- Esdie ervoor zorgen dat de ingezogen lucht niet langs de- weg weer kan ontsnappen. ;rder zorgt een elektronisch stuurde klep ervoor dat af- ankelijk van motortoerental en [kiepstand het verbrande gas itimaal en zeer snel wordt af- voerd. irgeleken met de oorspronke lijke tweetakt is het e winst dat er geen onverbrand mengsel meer door de uitlaat kan ontwijken. Het hele inlaat - traject wordt uitsluitend door lucht afgelegd. De inlaatlucht drukt ook het verbrande meng sel uit de cilinder, het zoge naamde spoelen. Pas wanneer in- en uitlaat weer zijn gesloten en de compressie bijna is vol tooid, wordt onder hoge druk met directe injectie brandstof Geheel nieuw is de zogeheten gelaagde verbranding. Daarbij wordt eerst het grootste deel van de benodigde brandstof in gespoten en terwijl de verbran ding al in gang is, het resteren de deel. Het effect is een com plete en nog schonere verbran ding. Het uitlaatgas wordt ook hier door een katalysator geleid voor een verdere reiniging. Met al deze voorzieningen voldoen de huidige nieuwe tweetakt - motoren aan alle emissienor men. Mengsmering is door directe brandstofinjectie niet meer no dig. De krukas wordt onder druk gesmeerd door doserende ventielen en het beetje olie dat de uitlaatpoort verlaat ver brandt grotendeels. Het zal nog wel enkele jaren du ren eer de moderne tweetakt- motor in brede kring verkrijg baar is. Auto's die speciaal voor dit type motor zijn ontworpen, komen pas in de volgende eeuw. Toch zijn sommige mo toren al in een vergevorderd stadium. General Motors heeft bij voorbeeld de Ultralite, een superlichte en compacte auto met een 110 pk sterke motor-. Deze tweetakt haalt een ver bruik van 1:40 en is zo schoon dat hij voldoet aan de strengste milieunormen, die van Califor- Vanaf 1999 Opeis uit Thailand 5 oor 750 miljoen dollar gaat Ipel-moeder General Motors on nieuwe autofabriek bouwen [Thailand. Het in Rayong ten uiden van Bangkok te vestigen edrijf zal 100.000 auto's per lar maken, eventueel tot de er op te voeren; Vanaf 999 zal hier een door Opel ont- e be, rapen compacte middenklas ser van de band komen. Voor de hand ligt dat de Corsa als basis gaat dienen. Behalve voor Thai land zelf is een fors deel van de productie bestemd voor export in Oost-Azië, tot aan Japan en Australië. De bedoeling is dat een aantal vaste toeleveranciers GM/Opel volgt met productie vestigingen in Thailand. Skoda wel, Honda en Jaguar niet leverbaar in ons land la een aantal eerdere aankon- gingen kan Skoda nu de be- GEii iofde dieselversies van zijn Fe- ciahatchback en stationwagon veren. Ze beschikken over een in Volkswagen bekende 1.9 li- rmotor met 64 pk en worden andaard met stuurbekrachti- r.g uitgerust. De prijs is voor LXD hatchback 25.995 gul len, de stationwagon kost 3.000 ulden meer. liet naar Europa komt de loednieuwe Honda die kort- feg EV heet, dat staat voor li lectric Vehicle. Dit alleszins ardige vierpersoons model, iet Fiat Punto uitstraling, is peciaal ontwikkeld voor Cali- i W Dmië. Daar wordt de verkoop mi elektrische auto's begin vol gde eeuw verplicht. Honda rengt volgend voorjaar alvast Iriehonderd EV's op de markt, e worden niet verkocht, maar De EV heeft nikkel - metaalhydride (NiMH) accu's, zoals Toyota ook wil gebruiken voor een in Califomië te leveren elektrische versie van zijn Fun- Cruiser. Met zijn 49 kW motor haalt de Honda EV maximaal 130 km/u en kan hij in de stad 160 tot 200 kilometer doen met een volle acculading. Helemaal niet leverbaar wordt de verleidelijke Daimler Corsi ca, êen ingekorte 2-deurs ca- brioversie van de bekende se dan. Naar een idee van de he laas enkele maanden geleden overleden chef voorlichting Da vid Boole maakte Daimler ter gelegenheid van zijn honderste verjaardag deze special. De auto zal op tentoonstellingen aan dacht trekken, maar Jagu ar/Daimler directeur Nick Scheele benadrukt dat er geen productieplannen zijn. ursem gpd Eind vorig jaar verscheen het eerste bericht over de droom van een Nederlandse autobou wer, zoals van iedere autobou wer: een heel eigen model op de markt brengen. Nu is het zover. Als vorig jaar ten doop gehou den coupé, of als zojuist afge maakte cabrio, verschijnt in twee luxeversies de Vander- Hoef. Voor welhaast sensatio neel gunstige prijzen van 30.000 tot 37.500 gulden, inclusief een jaar garantie. Op het moment bestaan er slechts twee VanderHoefs, een coupé en een cabrio. Fabrikant BarCar Fiero Factory meldt geestdriftig dat er al 52 orders staan, na de aankondiging van afgelopen december. Zelfs uit het buitenland komt belangstel ling, zodat makkelijk honderd auto's per jaar afgezet kunnen worden. Een luxe-probleempje, zo noemt de fabrikant het zelf al, is dat er bij de huidige be drijfsomvang hooguit vijftig per jaar gebouwd kunnen worden. De ambitie is wel om het dub bele van dat aantal te gaan rea liseren. Sterker nog, over twee jaar is het de bedoeling dat de Vander- Hoef een geheel eigen maaksel wordt. Nu nog dient de bodem- groep van een Pontiac Fiero als basis. In die twee jaar moet VanderHoef zich als merk ge vestigd hebben, ,,want de prijs zal 30.000 gulden omhoog gaan als we een eigen bodem gebrui ken." Het kan, zo heeft een andere landgenoot bewezen. Zonder de producten op één lijn te stellen lijkt dit plan sterk op wat Joop Donkervoort presteerde. Die begon als aanbieder van de Britse bouwpakket-auto Lotus Super Seven, met wat modifica ties die hij noodzakelijk achtte. Het steeds verder verbeterde product, al gauw alleen com pleet gebouwd te leveren, groei de tot een grotendeels eigen ontwerp. Dat ging dan ook Donkervoort heten. De prijs liep sterk op, maar Donkervoorts zijn nu wereldwijd bekend en op haast iedere internationale autoshow te zien. BarCar Fiero Factory begon als restaurateur/reparateur voor de miskende Amerikaanse sport wagen Pontiac Fiero, gebouwd van 1983 tot '88. Best een span nend model, een compacte tweezitter met dwars voor de achteras geplaatste motor. He laas koos fabrikant General Mo tors de motor te klein, zodat de Fiero lang niet zo sportief pres teerde als hij eruit zag. Dat werd beter met een 2.8 liter V6 naast de oorspronkelijke 2.5 liter 4-ci- linder, maar de reputatie van de Fiero was al naar de knoppen. Toch zijn er nog dik 370.000 ge maakt. BarCar ging Fiero's ook ombou wen met eigen polyester carros- seriedelen, waarmee het een aardig gelijkende Ferrari kon worden. Steeds verder gaande verbeteringen leidden uiteinde lijk tot het ideaal, dat nu als VanderHoef in productie gaat. Bijna-ideaal dan, helemaal af is het pas met de geplande eigen bodemgroep. Het geheim van de uiterst scherpe prijs zit in de nu nog gebruikte Fiero-basis. Uit de VS worden auto's gehaald die als donor dienen, daarom geldt de VanderHoef fiscaal als gebruikte auto, waarop na acht jaar geen BPM belasting meer geheven wordt bij import. Alleen de bo dem van de Fiero wordt ge- De voorkant van een Ferrari Testarossa, de achterkant en de techniek van de Pontiac Fiero, ziedaar de betaal bare sportwagen VanderHoef. FOTO'S gpd bruikt, er komt een totaal gere viseerde 3.0 liter V6 in. Een Amerikaans General Motors ag gregaat, dat in een hele reeks modellen is gebruikt en dus volop voorradig. Dat is een grotere motor dan de Fiero van huis uit ooit kreeg. Met 195 pk is hij ook 50 pk ster ker dan de altijd te zwak geble ven Pontiac-versie. BarCar re kent zeker nog vijf jaar vooruit te kunnen met de inkoop van Fiero's in Amerika. Het geeft immers niet of ze er nog mooi bijstaan, en of het een 4- of 6- cilinder variant is, want alleen de bodem wordt benut. Je mag de VanderHoef niet als opgepoetst tweedehandsje zien: „Hij bestaat voor 92,3 procent uit nieuwe onderdelen." Daar onder wordt dan ook de motor gerekend, waarop toch maar zes maanden garantie wordt ge geven, tegen een jaar op de rest van de auto. Hoewel de Fiero van oorsprong al schijfremmen rondom heeft, krijgt de Vander Hoef een heel nieuw schijfrem- systeem. Er wordt zelfs ge schermd met onderdelen van Ferrari, McLaren en Lotus. Een (standaard) verlagingsset voor de vering komt van McLaren, tegen meerprijs wordt originele voorverlichting van een Ferrari Testarossa ingebouwd. De standaard specificatie ziet er indrukwekkend uit. Lichtmeta len velgen, airco en cruise con trol, radio/cassettespeler, elek trisch bediende ramen. Voor dezelfde prijs levert BarCar naar keus automatische transmissie of handschakeling. Een S-uit- voering met leren interieur komt op vijfduizend gulden ex tra, standaard is een combinatie van skai en stof. De bekleding is altijd gloednieuw, BarCar ont wikkelde hem zelf, evenals een nieuw dashboard. Het is ongelooflijk, dat slechts 2.500 gulden meer wordt gere kend voor een GTC cabrio dan voor een GT coupé. Een open Fiero heeft Pontiac nooit gebo den, maar BarCar versterkt het dragend deel daarvan toch al om een VanderHoef te laten ontstaan. Het cabriodak is drie delig: een neervouwbaar achter stuk en twee harde dakpanelen. Afzonderlijk te verwijderen, al naar gelang het weer en de luim van de inzittenden. En dat voor de prijs van nog niet eens de duurste Opel Tigra. Maar we tend welke lange lijdensweg Joop Donkervoort doorstond om tot een gevestigde produ cent van hoogst exclusieve au to's te groeien, mogen we Bar Car in Ursem (tel. 072 5022 429) naast succes ook wel veel sterk te toewensen. Eerder dit jaar toonde Honda een nieuw vlaggen schip, de Legend, de derde generatie sinds 1984. Toen een pionier, nu een trend volger, kan wat mismoedig vastgesteld worden bij de rij-presentatie rond opera- stad Wenen. Een heel erg goede auto, en nog voor relatief weinig geld ook, maar de echte glans van een topmodel ontbreekt. Tenminste in Europa lijkt Honda de strijd om waar lijk prestige te verwerven opgegeven te hebben. WENEN GPD Onwillekeurig komt de vraag op wat wijlen Soichiro^ionda, aartsvader van het merk, hier van gevonden zou hebben. Hij bepaalde het beleid toen Honda als eerste Japanse merk een compacte auto maakte die niets onderdeed voor Europese klas segenoten: de Civic, een wereld wijd succes. Hij durfde ook vanuit het niets en zonder erva ren hulp van buiten een Formu le 1 project op te zetten. Dat leidde niet direct tot succes, maar oogstte wel veel respect. De eerlijkheid gebied te zeggen dat het ook goed ging toen de eerste Legend uitkwam, op een moment dat Soichiro op zijn oude dag meer aan de zijlijn stond. Dat was de eerste Japanse top klasse-auto die in de VS geves tigde Europese en Amerikaanse topmerken in populariteit met sneltreinvaart voorbij stoof. Om het onderscheid met eveneens populaire gewone Honda's aan te geven lanceerde men de mer knaam Acura voor die Legend. Het veel grotere Toyota deed het nog beter na met het merk en automodel Lexus, nog suc cesvoller dan de Honda/Acura Legend. Alleen Europa gaf zich niet gewonnen. Met de nieuw ste Legend past de naam Honda klaarblijkelijk in het spel om de ereplaatsen van de automarkt. Er zit zeker iets in de uitspraak van Bert Waterman, directeur van Honda Nederland, dat een positie op gelijke hoogte met Mercedes, BMW en Jaguar er voor Europa domweg niet inzit. Het is verstandig dat hij er geen brood in ziet veel geld uit te ge ven om met speciale service, speciale dealers en eventueel een aparte merknaam nog een poging te wagen. De tijd dat de meeste Japanse merken zwom men in het geld is immers voor bij, terwijl het toch ook de vraag blijft of status in de autowereld wel gekocht kan worden. Honda lijkt er in elk geval niet meer in te geloven. Een vlag genschip is nodig voor het imago, maar bescheiden doet Honda een stapje terug. Er is geen coupé-versie meer van de nieuwe Legend. In Europa houdt men het economisch op één versie met alles erop en er aan, extra's zijn er niet. Verder houdt Honda het op een V6- motor, tegenover een V8 bij Lexus en het in Europa niet ge voerde luxemerk Infiniti van Nissan. Met als prettig gevolg dat de nieuwe Legend nauwe lijks duurder is dan de oude, en in prijs een straatlengte achter blijft bij de in de loop der tijden fors duurder geworden Lexus LS 400. De Legend draagt een prijs kaartje van 131.900, vijfdui zend gulden meer dan de voor ganger waarvan vrijwel geen onderdeeltje onveranderd werd overgenomen. Hij richt, aldus Waterman, op de klant die top klasse wil rijden zonder opval lend duur te doen. Maar veel van die lieden schijnen er niet te zijn. Er wordt uitgegaan van 75 verkopen dit jaar, afnemend tot 50 volgend jaar. Minder dan Lexus haalt, kennelijk is een soort twijfelpositie tussen mid den- en topklasse allesbehalve het gat in de markt. Dan blijft de rol als vlaggen schip over, een toonbeeld van technische perfectie en hoogste rijcultuur. Het is waar, hooguit in Duitsland zou men het als een gebrek kunnen opvatten dat de Legend 'slechts' 206 pk haalt uit zijn naar 3.5 liter in houd vergrote V6, en niet verder komt dan 215 km/u topsnel heid. De nieuwe motor is wei nig sterker dan de oude, maar begint bij beduidend lager toe rental voluit te trekken. Er is al les aan gedaan om trillingen en geluid te beperken. Voor de meesten zal deze Le gend ruimschoots snel genoeg zijn, hij trekt ook zeker moeite loos zonder de motor op te hoe ven jagen. En toch: de motor trilt hoegenaamd niet, maar loopt net niet zo soepel als een V8 en is bij flink gasgeven min der stil. Er is heel weinig overig rijgeluid, net niet echter de in drukwekkende stilte van ware topklassers met voorop de Lexus. Je hóórt de wielen over richels in het wegdek rollen, al voel je het vrijwel niet. Licht voetig sportief is de Legend niet, hij heeft een oerbetrouwbare wegligging maar duikt met lich te tegenzin snel een bocht in. Een van de sterkste punten is de automatische transmissie, bui tengewoon soepel schakelend en met uitstekende elektroni sche besturing. De automaat schakelt niet te vaak of te wei nig, of op ongelukkige momen ten. Gezien de prijs mag een Le gend super-compleet heten. Er zit mooi soepele leren bekle ding in, alle elektrisch vernuft datje kan bedenken, natuurlijk airco maar ook een schuif/kan- teldak. Honda schermt met de Japanse term 'soukai' als thema voor de nieuwe Legend. Een licht en ontspannen gevoel moet hij op roepen. Onder meer door een behaaglijk en opgeruimd ogend interieur. Van binnen is de Le gend verzorgd en strak ontwor pen, totaal niet protserig. Ken merkend voor Honda, in tegen stelling tot een uiterlijk dat geen originaliteit biedt maar sterk leunt op gelijkenis met een Lexus. Die weer de zakelijke lij nen van BMW en Mercedes tot voorbeeld neemt. Het lijkt toch nuttig als Honda zich met dit vlaggenschip dui delijk zou profileren. Als 'iets' duurder maar nog wat verfijn der alternatief voor middenklas se-toppers als een Peugeot 605 of Opel Omega, exclusiever om dat er geen bendes goedkopere versies van rondrijden. Of als meer-heb-je-niet-nodigaanbod in de topklasse, met minder sta tus maar tienduizenden gul dens goedkoper dan een even compete 'echte' topper. Het is wellicht een teken van fi nanciële ademnood dat Honda voorlopig de Legend er wat bij laat hangen, in plaats van zijn imago als 'het BMW van Japan' hoog te houden, en zijn topmo del op te waarderen tot het hoogst denkbare niveau. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5895000 HONDA Lancia Y leverbaar in 112 kleuren ontwikkelde men een systeem om lak voor elke auto op bestel ling direct bij de lakstraat te mengen uit vijftig basiskleuren. Daarbij moet een deel van de aangemaakte lak naar een an dere installatie, waar aanbouw- delen als bumpers en spiegels gespoten worden. Waarna ui teraard ook nog de juiste bum pers en spiegels bij elke auto moeten komen. Toch is er geen extra levertijd op een Y in Ka- leidos-kleur. Alleen uitzoeken van de allermooiste kleur in de showroom zal wel een stuk lan ger gaan duren. Bestaat de wa terdichte fiets tas nu wel of niet? De meeste fabrikan ten beloven dat hun pro duct waterafstotend is. De eerste druppels rollen er meestal wel af, maar als de tas eenmaal nat is lekt het regenwater on stuitbaar naar binnen, vooral op de naden. Wie op een fietstocht daar geen maatregelen tegen neemt kijkt bij aankomst lelijk op zijn neus. Water slaagt erin alles in zo'n tas nat te maken. Dat betekent natte of op zijn minst vochtige kleren, doorweekte boeken, landkaarten, por tefeuilles en bedorven etenswaren. Bovendien vormt zich onderin de fietstas een forse plas die niet uit zich zelf weglekt. Zelfs de aparte regenhoezen die bij sommige fietstassen worden geleverd lekken op de naden. De stelregel is: al les wat nat kan worden verpakken in stevige plastic zakken en vervolgens in de tas stoppen. Prik gerust een paar gaten in de bodem van de tas om het water weg te laten lopen. AGU, Nederlands fabrikant van on dermeer prachtige fietstassen, erkent dat het gebruikte materiaal niet water dicht is. Meestal zijn de tassen ge maakt van nylon, dat licht en stevig is, maar wel water doorlaat, vooral op de naden en zeker als het pijpestelen re gent. De dit jaar gepresenteerde serie Qua- rius-tassen is volgens AGU wel water dicht. Het materiaal is polyester, on der de naam Torsotec, met daarop een poly-urethane coating. In combi natie met gelaste naden levert dit vol gens de fabrikant fietstassen op die 100 procent waterdicht zijn. AGU: „Uw bagage blijft altijd droog, onder alle omstandigheden." De Quarius-se- rie bestaat uit een zadeltas 70), een kleine 129) en een grote stuurtas 149), een kleine 129) en een grote zijtas 149). Alle tassen zijn per stuk leverbaar. Genoemde tassen zijn uit gerust met het Klick-Fix-systeem voor een stevige en rammelvrije bevesti ging aan de fiets. Met een druk op een rode knop komt de tas los. De al langer bestaande serie Quorum- tassen is van een solide kwaliteit ny lon met aan de binnenzijde afgewerk te naden. Ze zijn alleen waterafsto tend en niet waterdicht. De bevesti ging is eveneens met het Klick-Fix- systeem. De prijzen lopen uiteen van 100 voor een stuurtas tot 235 voor een set grote zijtassen. De goedkoopste en meest uitgebreide serie fietstassen van AGU heet Santos. Verkrijgbaar In vijftien modellen. Het materiaal is eveneens sterk, wateraf stotend nylon. De prijzen liggen aan zienlijk lager dan de Quorum-serie, de bevestiging is echter simpeler. AGU geeft op alle tassen een jaar garantie. In 1949 kwam het Britse Rover met een opvolger voor de vooroorlogse P3-serie. Deze logischerwijze P4 geheten auto was voorzien van een nieuwe, voor die tijd vrij opmerkelijke 'bolhoed'-carrosse- rie, met een centraal geplaatste derde koplamp midden in de grille, die overi gens vrij snel weer verdween. De keus was enorm, Rover had een groot aantal motoren beschikbaar waarbij de type- naam het aantal pk's aangaf. Zo was er een Rover 60, 75, 80, 90, 95,100,105 en 110. De P4 was een onverwoestbare auto met veel binnenruimte en een mooi en solide afgewerkt interieur. Op de foto een gaaf exemplaar van de P4-Rover 110, die we in het west-Ierse Galway te genkwamen. De P4-serie, die ook wel werd aangeduid als de 'Rolls-Royce voor de arme man', bleef in productie tot 1964. FOTO WILLEKE HEIJKOOP

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7