Leidsch Dagblad re. re. Karadzic legt alle openbare iincties neer 19, r8 Voskamp maakt trio vol 18. !9. Leidse universiteit mikt op vestiging in Peking elgische Hercules haakte doorstart Thuiszorg in de knel De grootste verzameling ok-sions Apparatuur scheepvaart ongebruikt in Umuiden Veel speculaties over aanslag op TWA-vlucht GOED NIEUWS 1UDAG 19 JUL11996 STUN OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 WM61 HOilprie Nederlandse ritzeges ii H de Tour, dat is voor het eers ;inds 1990. Na Jeroen Blijle- sne vens en Michael Boogerd wa. liet gisteren deTVM-'knecht' Bart Voskamp die de 18de IU i etappe in Hendaye voor zich looeiste. 28-jarige Voskamp ver eg in een sprint de Duitser Ghristian Henn, met wie hij negen kilometer voor het eind was ontsnapt. De Betuwnaar (Zetten) boekte in het Franse zuidwesten zijn vierde profze- ,\Vat ik me vooral van van- ;ag zal herinneren is de cha- meteen na afloop", zei Voskamp - hel winnen niet gewend - die van hot naar her werd gesleept. Voskamp zou de komende weken voor de criteriums 'in een pakket' worden aangebo den met Jeroen Blijlevens en Peter van Petegem. Het was een tegenprestatie van Blijle- )or het werk dat Vos- SPEfl Feiten en Meningen Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Kwart van alle soorten papegaaien met uitsterven bedreigd Emoties liepen hoog op bij uitzetting Iraniër Koudegolf snijdt bergdorpen in Lesotho van buitenwereld af Rijen voor signerende René Diekstra kamp deze Tour voor de sprinter heeft opgeknapt. „Maar ik denk dat hij zijn za ken nu beter zelf kan rege len", zei de sprintvlo, die gis teren bekend maakte defini tief niet naar de Olympische Spelen af te reizen. Met Voskamps zege is de voorzichtige herrijzenis van het Nederlandse wielrennen verder voortgezet. Voskamp kreeg zowaar praatjes: „Tegen Italië staan we nu qua dagze- ges met drie-twee voor. En wij waren hier maar met z'n tienen aan het vertrek. De gele trui van Bjarne Riis kwam niet in gevaar, de groe ne van Erik Zabel ook niet. Ri chard Virenqe is zeker van zijn derde bergtrui. In hetploegenklassement sloeg Festina gisteren een grote slag door met twee ren ners voorin te rijden, tegen Telekom maar één, Christan Henn, die de etappe nog ver loor ook. Festina liep een kwartier op Telekom uit. ïolbrooke brengt nieuws naar buiten EKT> Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft indaag al zijn openbare functies neergelegd om de ver- iezingen in Bosnië mogelijk te maken. Dat heeft de *|fl merikaanse gezant voor Bosnië, Richard Holbrooke, Erklaard. Hij heeft een brief waarin Karadzic belooft zich lefinitief uit de politiek terug te treldcen. brooke is van groot belang, om dat de Bosnische moslims heb ben gedreigd de verkiezingen (14 september) te boycotten als ïolbrooke kwam met zijn ver- besprekin- hebben gevoerd met de. Karadzic aanblijft. Daarmee ervische president Milosevic. Dr. Karadzic heeft het presi- i ientschap van de niet erken- 1 Bosnisch-Servische repu- iek Srpska en alle bevoegdhe- ;n die daarmee samenhangen leergelegd. Karadzic heeft toe- (ezegd dat hij zich onmiddellijk lit de politiek zal terugtrekken", Idus Holbrooke. Karadzic zal ook niet meer in openbaar en in de media erschijnen om campagne te oeren voor de verkiezingen. doet hij afstand van het oorzitterschap van de Servi ce Democratische Partij. toelichting liet Hol- n het eind van de :htend weten dat Karadzic als trtijvoorzitter zal worden op- door Aleksa Buha. Deze minister van buitenlandse za- de republiek Srpska. De bekendmaking door Hol- eindhoven anp Belgische Hercules die naandagavond op de militaire vliegbasis Eindhoven neerstort- ft heeft een onverwachte door- tart gemaakt. Bij deze ma- ioeuvre is kennelijk iets misge- 'aan waardoor het vliegtuig teerstortte. Dat is gisteren ver- tomen uit welingelichte krin- de HET WOORD IS AAN Guido Gazelle Daar staat gij in de zonne schijn; al wat gij doet, is blomme te zijn. weersverwachting 70% 70% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers18 Sport18 t/m 21 Strips Uitgaan Weg en wiel 14 leiden Ook olifanten zingen onder de douche. De kolossen van circus Darix Togni trompetteren van vreugde. Een hard en schril geluid schalt over het terrein van de Leidse Groenoordhallen. Alsof Charlie Parker zich heeft verborgen onder hun dikke huid. Tus sen zijn clownsgrappen door dresseert Corradi Togni de drie olifanten in het circus dat ooit door zijn vader werd gesticht. Met zijn twee broers Livio en Davio staat hij dagelijks in de piste terwijl mamma Togni opera zingt en de pasta serveert. Het circus staat tot en met zondag in Leiden. Pagina 11De dodelijke ernst van het circus. FOTO HIELCO KUIPERS Met korting zaterdag een rondvaart maken langs kunstwerken in Leiden, die eindigt bij de tentoonstelling 'mART, negen eeuwen markt' in de Waag. het vredesproces in Bosnië ern stig verstoord raken. Holbrooke, architect van het vorig jaar in Dayton gesloten vredesakkoord voor Bosnië, werd het met de Servische pre sident Milosevic overigens niet eens over de arrestatie van Ka radzic. Het Joegoslavië-tribu- naal heeft tegen hem en gene raal Mladic internationale arres tatiebevelen uitgevaardigd. Het tribunaal wil het Bosnisch-Ser vische tweetal berechten we gens vermeende oorlogsmisda den. De NAVO is tevreden over het terugtreden van Karadzic. Een woordvoerder van het bondge nootschap heeft dat in Brussel laten weten. „Deze beslissing is een stap op de weg die uitein delijk leidt naar de berechting van Karadzic", aldus de woord voerder. die beslissing nam. De beman ning van het vliegtuig heeft tot .aan de feitelijke landing op geen enkele manier te kennen gegeven dat er iets mis was. Woordvoerder Fokkema van het ministerie van defensie en verbonden aan de Koninklijke Luchtmacht weigert elk com mentaar over een eventuele doorstart van de verongelukte Hercules. leiden caroline van overbeeke Een nevenvestiging in Peking. Dat lijkt de Leidse universiteit wel wat. Als het Nederlandse ondernemers lukt om in het hartje van de miljoenenstad een zogenoemd 'Holland House' te realiseren, doet de Rijksuniver siteit mee. In Peking kunnen studenten Chinees namelijk naar hartelust hun kennis van de taal oefenen. Ondernemers van Nederland se bedrijven zijn druk bezig in Peking een Holland House te realiseren als uitvalsbasis voor het bedrijfsleven in China. De ondernemers houden rekening met een flinke groei van het handelsverkeer en de economi sche betrekkingen met China. De ondernemers hebben een nog te bouwen hypermoderne wolkenkrabber op het oog in het financiële en commerciële district van de Chinese hoofd stad. Het pand zou als ontmoe tingscentrum voor Nederlandse bedrijven en overheidsdiensten dienen. heeft belang- ruimte in het wetenschappers haar studie- „We zijn ge- r is nog niks stelling vi gebouw en studenten van richting Sinologie interesseerd, maai In zomermaanden vaak geen hulp definitief. We hebben ook Tokyo, Caïro en Instanboel der gelijke wetenschappelijke insti tuten. En we participeren in in stituten in Athene, Rome en Florence. Sint Petersburg wordt binnenkort aan dat rijtje toege voegd", aldus een woordvoer der. Het Holland House zou ook een aantal appartementen tel len, een expositieruimte, een restaurant, een supermarkt en sportvoorzieningen zodat de gebruikers en bezoekers van al le gemakken zijn I van de regio f¥l Het Motorhuis Auto Expo De derde verdieping van het Haven Operatie Centrum (HOC) aan de Seinpostweg in IJmuiden is uitgerust met gloednieuwe apparatuur voor de begeleiding van schepen. De etage is voor vele tonnen op nieuw ingericht. Nieuwe tafels, nieuwe beeldschermen. Kortom, een compleet andere aanblik waar iedereen trots op kan zijn. Alleen, de aangeschaf te apparatuur staat daar al bijna een jaar ongebruikt. De opdrachtgever, het Direc toraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM), is niet tevreden over de kwaliteit van de geleverde spullen en weigert te betalen. De Italiaanse fabrikant daarentegen wil geld zien. Juristen van beide partijen zoeken een oplossing voor het gerezen probleem. Uit testen bleek dat de nieu we beeldschermen niet geheel en al voldeden aan de wensen van DGSM. Zo was er vaak sprake van een onscherp beeld. De aanschaf van de nieuwe beeldschermen bracht een in terne verhuizing met zich mee, waardoor de totale kosten uit kwamen op een slordige 5,5 V YORK Rtr-afp-/> Ruim een etmaal na de ramp bij New York met de Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij TWA, is nog altijd onduidelijk of een aanslag tot ,het drama heeft geleid. Over die mogelijkheid wordt wel heftig gespeculeerd. In antwoord op speculaties in de Amerikaanse media blijven de autoriteiten zeggen dat ze geen enkele concrete aanwij zing hebben voor een terreur daad. President Clinton, die de nabestaanden zijn condolean ces aanbood, riep op de resulta ten van het onderzoek af te wachten. De Amerikaanse televisiezen der ABC meldde dat een grote in de VS verschijnende Arabi sche krant woensdag was ge waarschuwd dat een aanslag op een Amerikaans doelwit op komst was. Het dreigement was afkomstig van de, Beweging voor islamitische Verandering, die eerder al de verantwoorde lijkheid opeiste voor de aanslag op een Amerikaans legerkamp in Saudi-Arabië. De waarschu wing was in het Arabisch ge steld. Het aangekondigde tijd stip kwam overeen met het mo ment van ontploffing van TWA- vlucht nummer 800. ABC en andere zenders ne men de optie serieus dat het toestel is getroffen door een vanaf de schouder afgevuurde raket. Ze baseren zich op oog getuigen die zeggen dat ze een vuurbal uit de lucht zagen val len. Bovendien tonen radarge- gevens een klein elektronisch piepje dat het pad van de TWA- Boeing kruiste." Vlucht TW 800 stortte bij Long Island in zee kort nadat het toestel was opgestegen van luchthaven John F. Kennedy. Er is geen hoop meer dat er onder de 212 passagiers en 18 beman ningsleden overlevenden zijn. Pagina 5: Scherpe kritiek op opvang nabestaanden Ramp kan TWA alsnog de kop kosten miljoen gulden. Ongeveer twee jaar geleden kwam DGSM met het plan om de beeldschermen bij het Ha ven Operatie Centrum (HOC) te laten vernieuwen. De bestaande apparatuur voldeed namelijk niet meer aan DGSM. VANDAAG FEESTELIJKE OPENING M.E.A.S. SHELL-STATION VIJF MEILAAN LEIDEN Thuiszorg Groot Rijnland neemt deze zomer maatregelen om een dreigende budgetover schrijding zoveel mogelijk in te perken. Voor cliënten van de or ganisatie kan dit betekenen dat zij gedurende een periode van drie, vier weken geen hulp ont vangen. Een en ander komt doordat Thuiszorg Groot Rijnland in een aantal disciplines geen vervan ging zoekt tijdens de vakanties van de hulp- en zorgverleners. Zonder de vakantiemaatregelen zou volgens de directie het bud get zo ver worden overschre den, dat zelfs het voortbestaan van de organisatie onzeker wordt. Volgens woordvoerster P. Pol van Thuiszorg Groot Rijnland zijn het vooral de mensen met 'minder complexe hulpvragen' die iets zullen merken van de maatregelen. „Het gaat om mensen die gewoonlijk alleen huishoudelijke hulp nodig heb ben en of huishoudelijke hulp met daarnaast licht verzorgende hulp", zegt ze. Thuiszorg regelt geen vakan tievervanging in de disciplines huishoudelijke dagelijkse le vensverrichtingen, gespeciali seerde gezinsverzorging en alpha-hulpverlening. Evenmin honoreert de organisatie ver zoeken van mensen voor tijde lijke vervanging wegens afwe zigheid van een particuliere hulp. De zorgvragen in de disci plines algemene dagelijkse le vensverrichtingen, verzorging en verpleging worden volgens de 'kaasschaafmethode' zo eer lijk mogelijk verdeeld. „De intensieve thuiszorg bij terminale patiënten gaat altijd door, evenals medisch techni sche handelingen", verklaart woordvoerster Pol. „We willen bovendien proberen zo min mogelijk mensen zonder hulp te laten zitten." Ze wil geen uit spraken doen over het aantal mensen dat helemaal geen hulp krijgt tijdens de vakantieperio de, of over de hoogte van de budgetoverschrijding. „De kern van de zaak is dat er overschrij dingen zijn en dat we maatrege len moeten nemen. De over schrijdingen worden veroor zaakt omdat we dit jaar een groei hebben gehad van hulp vragen van veertien procent met name in de cliëntengezins verzorging en dat we geen noe menswaardige verhoging heb ben gekregen van de budget ten", verklaart Pol. Pagina Leiden: 'Personeel thuiszorg werkt zich uit de naad' dus snel...naar de vijf meilaan Ja, dat is goed nieuws. Dus n :rste twee weken betaal ik mijn abonnement: iand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) sch Dagblad, Abor Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1