nwoner Oegstgeest stemt' tegen Sport 7 Alphenaren verdeeld over nieuw stadshart 'CDA heeft weer een eigen gezicht' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Raad Rijnwoude woedend op D66 Iphense raadsleden zijn gepraat at; wethouder onder curatele Vlietwijkers verven zelf gemeentelijk hout Geldboete Rijnsburgers voor illegaal wapenbezit bij ruzie in Oegstgeest )pbrengst iabelnet sluipend' itgegeven Steunpunt Benthuizen blijft wellicht IDAG 19 JUL11996 leid en pasjes gestolen upn aan den run» Drie spaarpotten met 105 gulden aan los- d, een portemonnee met rijbewijs, pasjes en 100 gulden en 45 Iden aan papiergeld zijn afgelopen nacht gestolen uit een wo- igaan de Mauritsstraat in Alphen aan den Rijn. De inbreker iam de woning via een bovenraam binnen. Van de dief ont- eekt elk spoor. olitie waarschuwt voor kettingbrief pupn aan den run De politie van Alphen waarschuwt voor een "kil ttingbrief die in omloop is. Hierin wordt thuiswerk aangebo- vvaarbij de verdiensten kunnen oplopen van 500 tot 3500 jen. Er moet eerst wel 10 gulden worden betaald voor de isten. Als dat geld binnen is, krijgt de afzender een brief waarin n Shoi ii'thuiswerk' vermeld staat, namelijk het kopiëren van de toe zonden brief die dan weer naar anderen kan worden gestuurd. ,071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun,071 -5356429 runwoude liesbeth buitink Het boetekleed wilde de Rijn- woudse gemeenteraad gister avond wel aantrekken over de chaos in het gemeentehuis, zoals die is gebleken uit een or ganisatorisch onderzoek. Maar de 'grondtoon' moest daarbij wel positief blijven. D66-fractie- voorzitter P. Kerkvliet waagde het die ongeschreven regel te doorbreken en vond onmiddel lijk de hele raad tegenover zich. ,,Het ambtelijke apparaat blijkt doodziek", constateerde Kerkvliet. „We voelen ons niet verantwoordelijk voor wat is aangericht." Die opmerkingen kostte hem de woede van zijn collega raadsleden. Wethouder T. Vo renkamp (WD/personeelsza ken) reageerde ijzig op de aan tijgingen. „Het gaat niet aan om te zeggen dat Rijnwoude ziek is of heeft aangemodderd. Wij hebben het onderzoek laten doen uit een reële noodvraag. Als was gebleken dat er een rampscenario had gelegen en Rijnwoude alleen maar een nachtmerrie was, dan had ik de eer ruimschoots aan mezelf ge houden en mijn portefeuille aan u teruggegeven. Als ik maar enigszins het besef had gehad dat ik niet kon helpen aan de verbeteringsslagen, dan had er al een brief gelegen. Maar Rijn woude is niet gebaat bij terug tredende wethouders. Dat zeg ik vanuit de overtuiging dat ik dynamiek in mijzelf en in het college weet." Ook burgemeester M. Boelen verweet Kerkvliet zijn opmer kingen. „U hebt net zo goed uw verantwoordelijkheid als wij al lemaal." Kerkvliet schrok duidelijk van de boze toon en haaste zich te zeggen dat D66 zich wel dege lijk verantwoordelijk voelt. Hoe wel hij even daarvoor zijn ver trouwen in haar nog had opge zegd, zegde hij Vorenkamp zelfs zijn steun toe. „Maar we blijven u kritisch volgen." Fietspad tussen Rijpwetering en Nieuwe Wetering aangelegd nieuwe wetering/rupwetering De werkzaamheden voor de aanleg vart het fietspad tussen de Poeldijk in Rijpwetering en de Molenweg in Nieuwe Wete ring zijn begonnen. Het werk komt er op neer dat de nu nog onverharde Groeneweg in de Veender- en Lijkerpolder wordt geasfalteerd. Na de vol tooiing van de werkzaamhe den kunnen recreanten, als ze van het ene dorp naar het an dere willen, kiezen uit het fietspad langs de Ripselaan of het nieuwe pad. Ze kunnen ook een rondje rijden over bei de paden. Tijdens de bouwvakantie ligt het werk stil. Boeren kunnen in die tijd ongehinderd bij hun land komen. Het fietspad is naar verwachting begin okto ber gereed. De kosten die tus sen de vier en vijf ton bedra gen, komen volledig voor reke ning van de provincie. rreweg de meeste Oegstgeestenaren voelen er niets or om twee gulden per maand te betalen voor de jrtzender Sport 7. Dat blijkt uit nog niet gepubliceerde •dwijkt 'ers van het Leidse onderzoeksbureau Research voor :id. Minder dan twee procent van de inwoners van gstgeest heeft wél twee gulden over voor de sportzen- etïï terwijl niet minder dan 87 procent het geld liever in ;n zak houdt. >en n schil iff geest maarten keulemans antwoordelijk wethouder M. limans (D66) is aangenaam rast door de cijfers. „Eerlijk egd had ik verwacht dat veel er mensen bereid zouden looide |(ebetalen." Maar uit andere ers bleek al dat dat niet het is. Zo stemden ook Oegst geestenaren die per computer een 'bezoek' brachten aan het digitale stadhuis massaal tegen verhoging van het kabeltarief. De gemeenteraad van Oegst geest sprak zich gisteravond unaniem uit tegen het aanbod van kabelmaatschappij Casema om Sport 7 het eerste jaar gratis aan het tv-pakket toe te voegen. De raad is bang dat het aanbod uiteindelijk alsnog uitdraait op een prijsverhoging. „Je wordt een tijdje lekker gemaakt en dan moet je betalen", ver woordde Poelmans de gevoe lens. „Zoiets vind ik wel een heel bijzondere vorm van be taald voetbal." Liefhebbers van klassieke muziek komen in Oegstgeest beter aan hun trekken: over en kele weken wordt de radiozen der Classic FM op veler verzoek aan het aanbod toegevoegd. Het radiostation komt op de plek waar nu de slechtst beluis terde zender zit, de Nord Deut sche Rundfunk. rock,: hen aan den run jan winde Alphense gemeenteraad heeft welzijnswet- uder J. Korver (PvdA) onder curatele gesteld. wil voortaan maandelijks op de hoogte rden gehouden van zijn vorderingen op het lied van welzijnsbeleid. Alleen onder die voor- arde ging de raad gisteren akkoord met een diet voor 'communicatie met burgers en in- 'ingen over nieuw welzijnsbeleid'. [orver vroeg de raad honderdduizend gulden het opstellen van een communicatieplan, ar de fracties vonden dat er nu wel genoeg 5 gepraat. „Praten, praten en nog eéns praten, voegt het nog toe", vroegen fractiewoord- rders van links tot rechts zich af. „Zet eerst is een nieuw welzijnsbeleid op papier, dan we ten we tenminste waarover er gepraat moet wor den", was de niet mis te verstane boodschap die de wethouder meekreeg. „Het wordt tijd dat u zo langzamerhand uw verantwoordelijkheid gaat nemen", zei fractievoorzitter A. de Groot-Slagter (GroenLinks). C. Schoeren (WD) eiste dat de wethouder voor het eind van het jaar met uit gangspunten voor een nieuw beleid komt. De overige fracties lieten zich in gelijke bewoordin gen uit. Uitgebreid overleg met de fractievoorzitters moest er uiteindelijk aan te pas komen om het voorstel voor het communicatieplan toch door de raad te kunnen loodsen. Pas nadat Korver toezeg de maandelijks te rapporteren, ging de raad over stag. voorschoten Eigenlijk had de gemeente het allang zelf moeten doen, dat geeft ambtenaar M. Gordijn ruiterlijk toe. Maar het kwam er maar niet van. En Vlietwijk-bewoners F. van Rooy en A. den Hartog hadden schoon genoeg van al die afgebladderde, vale gemeentebankjes in hun wijk. „Dus hebben we gezegd: bekijk het maar, we verven ze zelf wel", zegt Den Hartog. „Want als wij het niet doen, gebeurt er niets." Gesto ken in oude kleren en gewapend met kwast, borstel en verfpot trokken Van Rooy en Den Hartog gisteren hun wijk in. Op pad om de 23 bankjes, de grote kampeertafel langs de Vliet en de ettelijke paaltjes in de wijk te schuren en te beitsen. Gordijn kwam zo nu en dan op de fiets langs om de bewoners van een verse pot geurige verf te voorzien. Een schone wijk begint met de juiste mentaliteit van de bewoners, daar zijn Den Har tog, Van Rooy en Gordijn het roerend over eens. Den Hartog wijst naar één van de flats langs de Lorentzlaan en naar vuilnis her en der in de struikjes. „Hoe vaak wordt vuilnis hier niet van drie hoog naar beneden gestort? Daar moeten we nou eens wat aan doen. Met z'n allen. Want ik zeg altijd maar zo: een schoon dorp begint bij je eigen voordeur. FOTO HIELCO KUIPERS Hogere lasten onvermijdelijk in Warmond warmond arnoud wukmans Er valt niet te ontkomen aan be lastingverhogingen in de ge meente Warmond. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsver gadering bij de behandeling van de nota over de kerntaken van de gemeente. Wethouder Was senaar verheugde zich over de erkenning dat de gemeente geen geld over de balk smijt. Maar in het verlengde daarvan stelde raadslid Bonnet (CDA) ook vast dat er nauwelijks kan worden bezuinigd om de daling van de inkomsten uit het ge meentefonds op te vangen. Ook de WD deelt inmiddels die opvatting. Raadslid Saris: „Het is geen geheim dat de WD al sinds jaar en dag tegen het verhogen van de OZB is, maar als je een tekort hebt op de be groting, moet je toch kijken hoe de vlag erbij hangt." Rijnwoude houdt ruim negen ton over De gemeente Rijnwoude heeft vorig jaar 912.000 gulden over gehouden. De gemeenteraad reageerde gisteren verheugd op die mededeling. Een gedeelte van het overschot is eerder al uitgegeven. De begraafplaats in Koudekerk aan den Rijn wordt momenteel voor 330.000 gulden opgeknapt. Vethouder Zoeterwoude onder uur over verkoop van kabel IETERWOUDE JOOST DEKKERS ^nst d:le Zoeterwoudse wethouder Stuijt heeft gisteren forse itiek gekregen op zijn uitla- agen over de onderhandelin- ;n over de verkoop van het abelnet aan maatschappij asema. CDA en WD vinden f at Stuijt de raad had moeten ompe iformeren voordat hij daar- rer het Leidsch Dagblad te Dord stond. CDA-fractievoorzitter P. van an was regelrecht verbaasd fer de opmerkingen van tuijt. Hem was niets bekend ver de verkoop van het kabel- et. Van Son had het gevoel at de raad was gepasseerd u oor Stuijt. Hij kreeg bijval van VVD'er H. van der Kooi. Ook wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) liet zich niet onbetuigd: „Hij is te open ge weest en daar heb ik ook al met hem over overlegd." Stuijt verdedigde zich door op te merken: „Ik houd van openheid en niet van halve berichtgeving in de pers. Toen er vragen van het Leidsch Dagblad kwamen, heb ik daar open op geantwoord." Zijn fractiegenoot T. Ringersma deelt die opvatting. „Ik heb geen moeite met deze open heid naar de bevolking, bo vendien komt de discussie over de verkoop van de kabel zoveel eerder los." Sloop stadskantoor gevoelig punt den haag/oegstgeest wim van wanrooy De rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag een 27-jarige Rijnsburger en diens 21-jarige vrouw voor illegaal wapenbezit veroordeeld tot vier jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Beiden kregen ook een geldboete van 1500 gulden opgelegd. Het stel was op 29 juli vorig jaar aangehouden nadat de politie te hulp was geschoten bij een ru zie in het koffiehuis De Valk in Oegstgeest. In hun Mercedes had de politie een pistool met munitie (5 patronen) aangetroffen. De Rijnsburger vertel de dat hij het wapen ongeveer twee maanden eerder tijdens een avondje stappen in Amster dam had gekocht. Als verklaring gaf hij op dat zijn vrouw vaak geld naar de bank moest brengen als hij het in zijn bedrijf te druk had. Omdat ze al eens met inbrekers te maken hadden gehad, leek dat pistool hem wel wat. In tegenstelling tot zijn vrouw, die echter niet tegenstribbelde. Het was zijn bedoeling geweest om, zo vertelde hij, het schiettuig in huis te bewaren. Om de een of an dere reden was dat er niet van gekomen en trof de politie het onder zijn autostoel aan. „We waren in dat koffiehuis wat gaan drinken toen anderen er ruzie kregen. De politie heeft toen alle duurdere auto's doorzocht. Toen ze vroegen of ik iets in mijn auto had, schoot me in eens te binnen dat dat pistool daar lag. Dat heb ik toen verteld. Maar ik heb hem toen niet in mijn handen gehad en heb er ook niet mee gedreigd", hield de verdachte politierechter A. van Haerin- gen voor. Die geloofde dat wel en ook officier van justitie F. Slits wilde dat wel aanvaarden. „Maar de aan schaf van een wapen zonder vergunning is straf baar. Het illegale wapenbezit is in Nederland een ware plaag aan het worden. Daarom staat er ook een forse straf op", stelde laatstgenoemde vast. De rechter achtte het wapenbezit wettig bewezen en nam de eis van de officier moeiteloos over. %rd0rp jaap van sanduk iderdorpers hebben geen en- lidee wat hun gemeente doet Et de 7,5 miljoen gulden die 'rd verdiend aan de verkoop het kabelnet. Die kritiek leg wethouder C. Huigen ft)/financiën) gisteravond rij ns een commissievergade- Huigen presenteerde de com- I 4e een nota waarin werd gelegd waaraan de financiële ferves, een totaalbedrag van miljoen, worden besteed. In bedrag is de opbrengst van verkoop van het kabelnet nefF itverkt. En dat is volgens 'A-fractievoorzitter A. Roest El de bedoeling. „De kabelop- ngst wordt zo sluipend uit- even", constateerde Roest •s. Volgens Huigen was ech- eerder afgesproken dat de invaller zou worden gebruikt nr diverse gemeentelijke on- ilevei 'houdsposten, zoals de riole- irt 'g en gemeentegebouwen, 'der druk van de commissie Huigen terug te ko en met een beter verhaal. Leo van der Meer alsnog raadslid Jacobswoude oude wetering marieta kroft Met jeu-de-boulesballen werd hij door de PvdA tijdens zijn eerste raadsvergadering enkele weken geleden verwelkomd. Een jeu-de-boulebaan is het stokpaardje van het kersverse CDA-raadslid Leo van der Meer (61). Onlangs, toen hij nog bur gerlid was, maakte hij zich nog sterk voor de aanleg van zo'n baan bij het nieuw te bouwen Huize Jacobus. Uitgerekend de PvdA-fractie- voorzitter Fred Hoogenboom kwam met de ballen aan. „Ver rassend", glimlacht Van der Meer. „Destijds was ik faliekant tegen de bouw van zijn woning aan de oevers van de Braasse- mermeer. Ik vind dat oevers zoveel mogelijk vrij moeten blijven." Een maand geleden werd Van der Meer benoemd tot raadslid van Jacobswoude. Hij is de opvolger van Nico van Ruiten. Tot die tijd was nam hij als burgerlid deel aan commis sievergaderingen. Eigenlijk wilde Van der Meer twee jaar geleden al raadslid i_eo van der Meer. worden. Het partijvoorzitter schap gaf hij daarom op. Het echter op een onverkiesbare CDA-bestuur plaatste hem elfde plaats. De leden wisten „De onverkiesbare plek was een onplezierige ervaring", haalt Van der Meer de herinne ring op. „Het zal er wel mee te maken hebben' dat ik een eigen mening heb. En dat wordt niet altijd in dank afgenomen. Het is hier niet de traditie om een eigen mening te ventileren. Maar dat is de aard van het beestje." Tot zijn genoegen ziet hij dat daar de afgelopen twee jaar, onder leiding van Van Ruiten, verandering in is geko men. „Het CDA krijgt meer een eigen gezicht. Er is nu een ge- richtere manier van werken". Nu hij raadslid is, zal hij zijn houding echter wijzigen. „Als burgerlid moet je niet gebon den zijn aan fractiediscipline. Nu als raadslid ben ik dat wel. En dat wil ik ook. Een fractie moet zoveel mogelijk als een heid naar buiten treden." Resultaat is wat geldt bij Van der Meer die groepsleider-con structeur is geweest en nu ge bruik maakt van de vut. „Als ik merk dat we resultaat boeken, zou ik aan een volgende perio- FOTO. HENK BOUWMAN de °°k we" mee w"1™ doen- Is dat er niet, dan zet ik een vraagteken bij mijn functione ren." daar uiteindelijk een negende plaats van te maken. alphen aan den run robbert minkhorst De Alphenaar is over het alge meen tevreden over de plannen van de gemeente om het cen trum van de stad grondig aan te pakken. Alleen de geplande ver huizing van het stadskantoor vindt veel weerstand bij de be volking en ook over de exacte inrichting van het hart van de stad zijn de meningen verdeeld. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau NIPO, waar van de resultaten gisteren wer den bekendgemaakt. Met enige opluchting presen teerde wethoLider D. van der Veen Meerstadt van ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling de uitslagen, van het onderzoek. De geriieente was niet gerust op het oordeel van de bevolking, toen na de lancering van de plannen de gemeente nogal wat kritiek kreeg te verwerken van belangengroepen, winkeliers en bewoners. De Kamer van Koop handel vreesde dat er te veel winkels zouden komen. De SP kwam zelfs met een alternatief voor de plannen met het stads hart. Uit de enquête bleek evenwel dat tweederde van de 1002 on dervraagden denkt dat het cen trum aantrekkelijker wordt als de plannen zijn gerealiseerd. „Daar zijn we toch gelukkig mee", aldus Van der Veen Meerstadt. Nog prettiger vond de wethouder de verwachting van het NIPO dat het 'koop- krachtlek' voor een flink deel zal worden gedicht. Op dit moment gaat veertig procent van de Alp henaren eens per week in een andere plaats boodschappen doen. Uit het onderzoek is ge bleken dat bijna de helft van die groep voortaan eerder in Al phen zal blijven. In samenwerking met pro jectontwikkelaar MAB uit Den Haag ontwikkelde de gemeente een plan voor een nieuw stads hart. Dat 'masterplan' werd in februari gepresenteerd. De be langrijkste punten uit dat plan zijn de komst van een groot the ater annex bioscoop aan een nieuw aan te leggen stadsplein, de bouw van een extra brug over de Oude Rijn, het beter ge bruiken van de kades langs de Rijn, de komst van een gemeen telijk 'service-centrum' en de bouw van extra woningen. Juist over de komst van een stadsplein met terrassen en de verhuizing van het stadskantoor is de Alphenaar verdeeld. Ze ventig procent van de bevolking is voorstander van de komst van een service-centrum, waarin burgers terecht kunnen bij de gemeente zelf, bij de belasting dienst en bij het arbeidsbureau. Een grote meerderheid van de Alphenaren weigert daarvoor echter het huidige stadskantoor op te offeren. De verplaatsing ervan is ook nodig om een stadsplein te creëeren. De be hoefte daaraan is ook groot: driekwart van de Alphenaren klaagt over een telkort aan ter rassen. De gemeente voelt er voorals nog weinig voor om de ver plaatsing van haar eigen kan toor te laten varen. Wel heeft zij architectenbureau Twijnstra Dales blij met uitslag enquête alphen aan den run Wethouder F. Dales van cul tuur en welzijn is 'verheugd' over de uitslag van de NIPO- enquéte waarin de Alphense bevolking haar mening geeft over de plannen voor het stadshart. „Mijn vermoedens zijn bevestigd", aldus Dales. In de ambitieuze plannen over de herinrichting van het centrum (Hoge- en Lage Zij de) is veel ruimte vrijge maakt voor cultuur. Zo is de komst van een theater annex bioscoop gepland, evenals een centrum voor beeldende kunst. Zeven van de tien Alp henaren juichen de komst van die culturele centra toe. „Met het theater en het cen trum voorkom je dat de Ho ge Zijde, waar ze moeten ko men, een spiegelbeeld wordt van de Lage Zijde", zegt de wethouder. Hij vindt zelf dat het cultuuraanbod in Alphen te laag is. Hij verwachtte dat bevolking er net zo over zou denken. Daarin wordt Dales nu bevestigd. Gudde de opdracht gegeven de mogelijkheden om het stads kantoor te behouden te onder zoeken. liesbeth buitink Een rrteerderheid van de Rijn- woudse gemeenteraad heeft zich gisteravond tegen sluiting van het gemeentelijke steurt - punt in Benthuizen gekeerd. Een beslissing is nog niet geval len, omdat B en W eerst op zoek willen naar een alternatieve op lossing. Het steunpunt in Benthuizen werd bij de gemeentelijke her inrichting opgericht, omdat de busverbinding tussen Benthui zen en Hazerswoude-Rijndijk slecht was. Die is inmiddels ver beterd en omdat de gemeente stevig zou moeten investeren in beveiliging van het pand aan de Dorpsstraat, wilde het college het steunpunt liever opheffen. De raad protesteerde daar giste ren fel tegen. Alleen de WD schaarde zoch achter het colle ge. Burgemeester M. Boelen be sloot daarop het voorstel in te trekken. Na het zomerreces wordt er opnieuw gepraat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15