Hultuur Kunst Leiden mist eigen artistiek milieu Vreemde waarnemingen zijn rage aan het worden Theater in een omantische circustent Brave Eagles swingen pas tegen het einde K&O verliest zelfstandigheid ARAM WIL IN 'EEN LEUKE BAND' pNDERDAG 18 JULI ij, fnimals-bassist Chandler dood nden» De Britse rockmuzikant Chas Chandler, die bas speelde jThe Animals en manager was van de Jimmy Hendrix Expe- ;nce, is gisteren op 57-jarige leeftijd overleden. In 1962 was iandler mede-oprichter en basgitarist van The Animals. ïandler ontdekte Jimmy Hendrix' talent tijdens een bezoek ov"ian ^ew 'n en kij haalde de gitarist naar Londen, le dir vaar c'eze meer succes zou kunnen boeken. 's Omstreden kunstwet op de tocht U1UVV De Russische Federatieraad is het niet eens met een estm" gissing van het Russische parlement kunstgoederen die tij- Hens en na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland zijn gestolen «-am JS Russisch eigendom te beschouwen. Voor doorvoering van de intwerpwet is goedkeuring van de Federatieraad en van de Rus- Kische president Jeltsin vereist. De nieuwe wet is onder meer van a®-?lang voor de Koenigs-collectie uit het Poesjkin-museum in ioskou die door Nederland wordt opgeëist en bestaat uit R( 100.000 museumsobjecten die op de Duistres werden buitge maakt. .EN GERT VISSER. 071 -5356441PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 Schouwburg wil eigen theatergezelschap recensie gert visser insl van bijna miljof De 'qrt va jard d Danx Togni. gezien 17/6 op het Azië A" r'r^",nr"AU^a"1 Ie dec: ;roeid jcent. rvvijl haar zoons in de piste son 91 in optreden voltooien, schalt 2n te stem van La Mamma door reusachtige circustent. Met ee gitaristen in haar Jdelzog huifeit de oude dame Fioren- tussen de banken door en ze haar jongens toe. Alsof hen wil bedanken voor al eer zo'n fantastische prestatie. La Mamma kan zingen, re in maar. Het is een van die vele thea- rfragmanten in het circuspro- amma van Darix Togni. Klei- verrassingen waarmee deze ilianen zich onderscheiden het gebruikelijke circus. De lorstelling zit er vol mee: als trapezewerkers hun afsprong aken voor de salto mortale en toeschouwers de adem in- rnden, verzamelen de arties- zich aan het vangnet om de rrichtingen in de nok van de nt gespannen gade te slaan, wanneer de Italiaanse scho- Claudia opkomt voor haar chtballet, begroet ze eerst zon maan, twee 'Commedia dell rte'-figuren, alvorens langs touw de hemel op te zoe- i. En dan is er natuurlijk de maskerde man die gedurende gehele voorstelling met een ntaarn in zijn hand de rijen ngsgaat. Op zoek naar wie? Al- maal theater. Maar het is niet alleen het eater dat dit circus zo bijzon- The Eagles: muzikaal vast. fo to gpd leiden «jan rusdam der maakt. Het is de entourage van een romantisch ingerichte circustent, het raffinement van een voorstelling die geen stiltes kent en het zichtbare enthou siasme van een kleine groep ar tiesten die er hard aan werken om het publiek een mooie avond te bezorgen. Veel van die artiesten blijken voor geen kleintje vervaard en nemen meerdere nummers voor hun rekening. Davio Tog ni, de jongste van de drie Togni- -broers, ment zowel de paarden als de neushoorn, het luipaard, de kamelen, de geiten, en het nijlpaard. Orp zijn aandeel in de voorstelling te besluiten met een fantastisch trapezenum- mer. Zijn broer Corrado Togni speelt a la Chaplin de schuwe clown en is daarmee een abso luut hoogtepunt van de show. Zijn intermezzo met kinderen uit het publiek roept vertede ring en schaterlach op. Maar Corrado zwaait tussendoor ook nog aan de trapeze nadat hij de olifanten de ring heeft uitge stuurd. Tussen zoveel moois kent de ze voorstelling ook zwakke mo menten. Dat nijlpaard, dat schijnbaar doelloos zijn rondjes in de piste draait, is gelukkig snel vergeten in dit grootse spektakel. Dat geheel in Itali aanse stijl wordt afgesloten als de artiesten zich rond de tafel scharen en La Mamma de spag hetti serveert. De voorstelling is over, het publiek mag vertrek ken.Pottekijkers zijn niet ge wenst. Pasta e Basta... muziek hans piêt Concert The Eagles. Voorprogramma: Kenny Wayne Shepherd Gehoord 17/7, Rotterdam (Kuip) Als het onweer langzaam weg sterft en de eerste tonen van 'Hotel California' worden inge zet, is er bij het uitgelaten pu bliek van een hoorbare verba zing sprake. Wat gaan The Eagles hierna dan nog doen? Wat niemand zich op dat mo ment echt realiseert, is dat de carrière van de Amerikaanse groep niet alleen lang maar vooral heel succesvol was. Het is voor het vijftal geen enkel probleem om de twee uur en twintig minuten die ze op het podium staan vol te spelen. The Eagles in een uitverkoch te Kuip in Rotterdam betekent voor de fans een weerzien na 19 jaar. Grappig genoeg is er niet veel veranderd. Natuurlijk zijn ze wat ouder geworden, maar ook nu druipt de Amerikaanse perfectie er op een bijna te gladde manier weer vanaf. The Eagles blijven schitteren in hun samenzang, maar wat meer im provisatie had de groep niet misstaan. Vrijwel alle composi ties klinken zoals zij in de jaren zeventig klonken. Van veel contact met het pu bliek is geen sprake en de mu ziek zit zo vastgeroest in de bal lade-sfeer dat het optreden als 'te braaf voor woorden' moet worden beschouwd. Wat bo vendien tegenwerkt is dat voet balstadions vragen om grote ge baren terwijl The Eagles alleen kleine in huis hebben. Daar komt enigzins verandering in wanneer Joe Walsh, tegen het einde van de eerste helft, een papieren kroon op zijn hoofd zet en kartonnen poppen het pqjdium opsleept ter illustratie van het reggae-getinte 'Average guy'. Het zorgt er net op tijd voor dat de Kuip niet massaal in slaap valt. Wie The Eagles in hun inmiddels twee jaar duren de rondgang over de wereld heeft gevolgd, weet dat elke avond hetzelfde repertoire wordt afgewerkt. Daarmee is di rect verklaard waarom er zo weinig emotie uit de woorden spreekt. Na de pauze blijkt dat het programma nog niet eens zo heel slecht in elkaar zit. De eer ste helft paste wonderwel bij het stralende weer, terwijl het on versterkte, vaak breekbare ma teriaal als het prachtige Joe Walsh-nummer 'Help me through the night' en de recente Timothy B. Schmit-ballade 'Lo ve will keep us alive' een prach tige opmaat zijn voor de veel ruigere finale. De kou grijpt om zich heen maar de prachtige saxofoonpartijen van Al Garth en het met pit uitgevoerde ma teriaal als Freys 'You belong to „the city' en het fraaie 'Boys of summer' zijn als een kacheltje. Wat The Eagles met deze tour nee bewijzen is dat ze veel tijd loos materiaal hebben geschre ven en dat de hits daarvan een terechte bekroning zijn. Tegelij kertijd is het echter pijnlijk dat het vijftal muzikaal is komen vast te zitten. Leiden is niet uitnodigend als vestigingsplaats voor thea ter-, muziek- en dansgezelschappen, film-, televisie- en opnamestudio's, landelijke manifestaties en festivals. Het ontbreekt de stad aan een stimulerend klimaat en een ar tistiek milieu voor professionele kunstbeoefening. Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries heeft de ge meente voorgesteld de culturele uitstraling van Leiden een impuls te geven door de stichting van onder meer een eigen theatergezelschap. enz. Het is er mede oorzaak van dat buiten Leiden slechts gerin ge aandacht bestaat voor Leidse cultuuruitingen. Met uitzondering van beel dende kunstenaars, schrijvers en componisten heeft Leiden kennelijk geen aantrekkings kracht op professionele kunst beoefenaars. De voornaamste reden daarvoor zou zijn het ontbreken van de nodige voor zieningen en een artistiek milieu. Schouwburg en Stadsge hoorzaal brengen voornamelijk voorstellingen, concerten enz. die ook elders te zien en te ho ren zijn. Een en ander staat in een amb telijke discussienota 'Leiden in Kunst' waarin de stand van za ken in de kunst en cultuur op een rij is gezet en nieuwe wen sen worden geformuleerd. De samenstellers van de nota schrijven dat de afgelopen vijf jaar veel tot stand is gekomen. Er is een Centrum Beeldende Kunst opgericht, De Lakenhal is voor een groot gedeelte gereno veerd, de popmuziek heeft aan dacht gekregen door de verbou wing en uitbreiding van het muziekhuis M123, de Stadsge hoorzaal wordt verbouwd en ook buiten de gemeente om is het nodige tot stand gekomen: het Kunstcentrum Haagweg 4, cultureel centrum de X, de Stichting Tegen-Beeld en de Stichting Made in Leiden. Waar het de stad aan ont breekt zijn professionele kun stenaars. Leiden beschikt niet over een professioneel theater gezelschap, orkest, dansgroep Cultuurtempels Uitbreiding van de activiteiten met eigen producties zou, vol gens de opstellers van de nota, een goede zaak zijn. Schouw burgdirecteur Wallis de Vries heeft onlangs de wens geuit een eigen theatergezelschap, een theaterwerkplaats, eigen thea- terprodukties, festivals, workshops, cursussen en een discussieplatform te stichten. Als professionele theatermakers in Leiden aan de slag kunnen zal daarvan een zuigkracht uit gaan op andere beroepskunste naars en -gezelschappen, den ken de opstellers van de nota. „Bovendien is het een bron van werkgelegenheid voor begin nende kunstenaars en van ver nieuwing van het culturele kli maat." Een en ander betekent wel dat de uitgaven voor kunst en cultuur omhoog moeten. Vol gens de nota komen die uitga ven niet alleen ten goede aan de kunsten zelf maar ook aan de aantrekkelijkheid van de stad als vestigingsplaats of recreatie gebied. „Steeds vaker duikt cul tuur op in combinatie met eco nomie, toerisme en commercie. Cultuur kost niet alleen geld, maar brengt ook geld in het laatje. Uit een onderzoek in Amsterdam blijkt dat de kun stensector 1,4 miljard gulden bijdraagt aan de regionale eco- De aantrekkingskracht van een stad wint aan kracht als de gemeente zich onderscheidt van andere steden. Leiden boft in dit geval omdat een van de grote kenmerken op cultuurge bied de aanwezigheid is van 16 musea. „Deze grote cultuur tempels dragen er in hoge mate toe bij dat Leiden geprofileerd kan worden als een bijzondere stad." Kusturica komt terug op besluit en maakt film parijs «rtr ren Kusturica over de oorlog in zijn vaderland deed zo veel stof opwaaien, dat hij er de brui aan gaf. Zijn critici beschuldigden hem van pro-Servi sche sentimenten. De film, waarin een pleidooi gehouden wordt voor een verenigd Joegoslavië, werd in Bosnië woedend ontvangen. Kusturica is de succesvolste regisseur uit voormalig Joegosla vië. Ook zijn film When father was away on Businnes won een Gouden Palm, in 1985. Regisseur Emir Kusturica komt terug op zijn be sluit nooit meer films te maken. De regisseur won met zijn film Underground de Gouden Palm op het filmfestival in Cannes. De Franse filmprodu cent CIBY 2000 maakte gisteren bekend dat Kust urica in april begint met de verfilming van een komedie. Underground'van de in Sarajevo gebo- leiden «jan rusdam De Volksuniversiteit K&O moet, na het overhevelen van de muziekprogrammering naar de Stadsgehoorzaal, op termijn worden samengevoegd met andere cursusinstituten (Streekmuziekschool, het Volkshuis, Ars, LVC enz.) in een op te richten Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Dat blijkt uit een ambtelijke dis cussienota over het kunst- en cultuurbeleid in de komende jaren. Leiden beschikt over een groot aanbod van cursussen op kunstzinnig, taalkundig en al gemeen vormend gebied. Die cursussen, gegeven door ver schillende (gesubsidieerde) in stellingen, overlappen elkaar soms en geven onvoldoende impuls aan leerplannen, des kundigheidsbevordering voor docenten en de doorstroming van cursisten. De gemeente streeft naar een breed georiënteerd cursus instituut, naar voorbeeld van het Haagse Korenhuis of de Vrije Akademie Westvest in Delft, waarin de gemeentelijke taken op het gebied van de kunsteducatie zijn verenigd. Om te komen tot een derge lijk Instituut voor Kunstzinnige Vorming wordt in eerste in stantie gedacht aan program matische verbindingen tussen de bestaande instellingen en activiteiten op dit gebied. Op termijn zouden de verschillen de instellingen moeten samen vloeien in één gemeentelijk cursusinstituut. VLIEGWERK Lessen wil hij niet volgen. „Ik wil mijn eigen stijl krijgen," zegt Aram Raken (14). Voor Toots Thielemans maakt de Leidse scholier echter graag een uit zondering. Tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag, afgelopen zondag, werd hij een uur lang bijgestaan door de we reldberoemde mondharmoni caspecialist. De masterclass was georgani seerd door de VPRO, die een aantal muzikale talenten verza melde in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar. Zij kregen privé- onderricht van Courtney Pine (saxofoon), Monty Alexander (piano), Triloqurto (drums), Herbie Hancock en Toots Thie lemans. De resultaten van deze ontmoetingen zijn de basis voor vijf televisieprogramma's. Het is nog onbekend wanneer de mas- terclasses worden uitgezonden. Aram Raken begon op zeer jonge leeftijd te spelen op de bluesharmonica. Een instru ment dat hij zo'n jaar of acht geleden cadeau kreeg van zijn opa en waarmee hij 'op zijn ge voel' aan de slag ging. „Ik ben niet met noten bezig. Ik zet een cd of een bandje op en dan speel ik mee. Bluesmuziek heeft een bepaald schema en daar kun je op improviseren. Les heb ik wel eens gehad, maar niet langer dan twee hooguit drie maanden: ik was zo uitgeleerd. En als je veel lessen neemt krijg je ook geen eigen stijl," zegt Aram, leerling van het Leidse Aquino College. Tieleman heeft er bij Aram echter wel op aangedrongen dat hij zijn theoretische muziekken- nis vergroot. „Hij heeft me ge zegd dat ik een ander instru ment moet spelen. Dat ik moet kijken wat ik nou echt wil in de muziek. Of ik wel verder wil gaan met de mondharmonica." Vooralsnog is Aram vastbeslo ten. Hij wil niet naar het conser vatorium ("daar heb je weinig aan als mondharmonicaspe ler"). Wel in een leuke band. „En dan kijken hoe dat loopt.' tekst erna straatsma foto loek zuyderduin In de afgelopen jaren spraken stad- en streekgenoten op de donderdagse kunstpagina hun bewondering uit over kunstvoorwerpen die hun in vervoering brengen. Voor een aantal weken draaien we de zaken om en vragen we mensen welke kunst hun met afgrijzen vervult. Vandaag spreekt Aad van der Luit, mede organisator van de Leidse Lakenfeesten, zijn afschuw uit. „Ik heb thuis een Turkse theepot staan, die is eigen lijk mooi van lelijkheid. Het is nog een elektrisch ding ook. Ongeveer 70 centime ter hoog, glimmend, diep blauw met allerlei frutsels er op en er aan: een gouden kraantje, gouden kruldop en gouden oren. En het mooi ste is nog dat er een zwart- rood plastic snoertje aan hangt met zo'n lelijke witte steker. Echt afgrijselijk." „Het is misschien niet aardig om te zeggen dat ik het een lelijk ding vind, wént het is een cadeau van een Turkse vriend van mij. Ik kreeg het, vorig jaar, toen ik 25 jaar in overheidsdienst was. Natuurlijk heb ik wel eerlijk tegen hem gezegd dat het niet helemaal mijn smaak was en dat, als ik het ding in de kamer zou willen zetten, het hele interieur moet worden aangepast." „Maar hoe lelijk ik het ook vind, ik zou het nooit weg doen. Ik vond het een fan tastisch gebaar dat ik het ding kreeg. Daarom heeft het een grote emotionele waarde voor mij. Eigenlijk ben ik er zeer aan gehecht geraakt. Thuis, op mijn werkkamer, heb ik een hoekje waar ik al dit soort attributen bewaar. Een hele verzameling lelijke dingen. Er zitten ook heel dure spul len onder. Maar, dingen kunnen nog zo'n boel geld kosten, daar worden ze niet mooi van." tekst jan rusdam foto hielco kuipers Er zal een tijd aanbreken dat leugens aan het licht komen en de waarheid eindelijk boven water komt. De waarheid over UFO's, over ontvoeringen door ruimtewezens. Bestaan ze nu wel of bestaan ze niet? In 'The X-Files', de televisieserie die in Nederland door Veronica wordt uitgezonden, wordt vast een voorschotje genomen op de onthullingen waaraan samen zwerende regeringen volgens UFO-spotters op den duur niet kunnen ontkomen. FBI-agent Fox Mulder en zijn partner Dana Scully gaan in de serie op onderzoek uit. 22 Jaar geleden verdween de zus van Mulder, ontvoerd door buiten aardse wezens, weet hij zeker. Sindsdien heeft Mulder zijn le ven gewijd aan het achterhalen van de waarheid. De serie, waarin niet alleen het buitenaardse maar ook het paranormale geregeld aan bod FBI-agent Fox Mulder (rechts) en zijn partner Dana Scully hebben ook in Nederland een grote schare fans. foto pr komt, heeft intussen ook in Ne derland een grote schare fans. Twentieth Century Fox Home Entertainment heeft video's uit gebracht met delen uit de serie waarvan sommigen nog niet in Nederland te zien waren. De filmproducent laat geen gele genheid voorbijgaan om van een rage te spreken en daar be gint het eerlijk gezegd ook wel een beetje op te lijken. Behalve video's komt er een reeks arti kelen op de markt: T-shirts, caps en jacks, mokken, boeken, horloges en ga zo maar door. De soundtrack stond in Ne derland en Engeland al in de hitparade, volgende maand wordt een nieuwe X-Files cd uitgebracht. Er worden speciale UFO-conventies gehouden. In Engeland bestaat sinds kort een officiële X-Files fanclub en in Nederland hoeven we daar niet lang meer op te wachten. Vorige week bracht Nova een reportage over de X-Files op het scherm waaruit blijkt dat de buitenaardse wezens ons land in hun greep krijgen. Want ook in Nederland gebeuren raadsel achtige dingen, meldt de maan delijkse 'Newsletter' van Twen tieth Century Fox. „Wist u dat Heerlen en vliegveld Twente de 'hottest' UFO spots zijn en dat er een Stichting UFO Onder zoek Nederland bestaat waar 58 mensen zich bezig houden met allerlei vreemde waarnemin gen?" Om welke zaken het gaat vermeldt het epistel niet. Wel waar we de T-shirts etc. kunnen waarnemen. tekst.jan rusdam

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7