OPRUIMING Nuis: Kabel moet betaalbaar blijven les Menselijke fout was orzaak vliegramp' Binnenland Zuid-Hollandse vakantie zorgt voor drukke wegen Mosselaanvoer op gang '7:: f-fj.f*',-. r. Vv4* Officier: tbs voor inhakken op vader obiele telefoon voor nog minder dan 129 Van 128,- voor Hulpdiensten moeten in één alarmsysteem samen Volksgericht dreigt in Ochtense wijk NDERDAG 18 JUL11996 avage eist ton van Staat Het actieblad Ravage eist van de Staat der Neder- jjjenruim een ton schadevergoeding voor de inval op 3 mei nde politie. Het blad wil vooral een uitspraak over het volgens redactie onrechtmatige karakter van de huiszoeking. Die had iats in het kader van het onderzoek naar de drie bommen die afgelopen maanden in Arnhem zijn ontploft. Het zogenoem- Bastionteam nam onder meer computers, notitieblokken en administratie mee. Een medewerker van het blad verwacht loeit l lhet k°rt 8ed'n8 uitmondt in een langdurige bodemprocedu- ebben vv'"en tot °P b°dem uitgezocht zien. wie verantwoor- testm Bjkis voor het politie-optreden." mijdet VD-Europarlementariër Nord dood 'Ps- «i jjjAAGDe voormalige WD-Europarlementariër Nord is dins- »op 76-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden, heeft de WD gisteren bekendgemaakt. Nord maakte van 79 tot de verkiezingen van juni 1989 deel uit van het Europees e hen dement. Hij was wegens zijn staat van verdienste erelid van VVD. Hans Robert Nord (1919, Scheveningen) was vanaf de sterda richting in 1947 lid van het hoofdbestuur van de Beweging n 8e^ n Europese Federalisten (BEF) en algemeen voorzitter van de hetbrj fopese Beweging in Nederland van 1958 tot 1962. Van 1962 Iers be 11979 was Nord secretaris-generaal van het Europees Parle- oe onj ient, liet laatste jaar werd hij gekozen als lid van dat parlement, ardicu jde Euro-verkiezingen van 1984 trad Nord op als lijsttrekker, ian lij| jwerd vervolgens gekozen tot ondervoorzitter van het parle- vee aï ent. Nord was onder meer Commandeur in de orde van Oran- soiets, ?p in. iet Are len ore Smok lenw oon voor ex-gijzelaars papoea's jhaag Martha Klein en Mark van der Wal, de Nederlanders •maandenlang gegijzeld zijn geweest op Irian Jaya, hebben 13 juli een zoon gelaegen. Het kind, Mick Lorentz, is deels moenid naar het gebied waar de gijzeling plaatshad, het Lo- JID Qtz-natuurreservaat. De moeder van Martha toonde zich gis- ",vve ten verguld met haar kleinzoon. ,,Nu is zij pas echt bevrijd", "^us mevrouw Klein. Het jonge ouderpaar is 132 dagen gegij- dgeweest en was in Indonesië werkzaam. Klein als regionaal eb bewerkster voor Unesco en Van der Wal werkte voor het We- njp,« ld Natuur Fonds. Toen het duo op 8 januari, samen met nog P anderen, door de leden van de Beweging Vrij Papoea gevan- werd genomen, was Klein al enkele maanden zwanger. ynxen gesignaleerd in Limburg iktricht» De lynx leeft onmiskenbaar in de Limburgse natuur. Is 1990 heeft het Natuurhistorisch Genootschap Limburg op groot aantal plaatsen in Limburg sporen van het kleine kat- hiige roofdier aangetroffen. Volgens zoogdierenkenner Back- trvan het genootschap is de lynx afkomstig uit de bossen van verlui: (aangrenzende Duitse Eifelgebied. Daar zijn ze in de jaren ze- naffioi ntig uitgezet om de kwaliteit van de wildstand op peil te hou- en om de verspreiding van hondsdolheid door vossen tegen aan. Mensen hoeven niet bang te zijn voor het beest, zegt ickbier. De lynx leeft vooral van konijnen, woelratten en mui- ng ügeag n lisdaa; vandi een a tf™ mmissie gelooft niet in vogelzwerm hervoi ?n. Tei en Ooi ginnei zeerp ie zed ihoven gpd theorie dat de vliegramp de Hercules bij Eindhoven laad la eroorzaakt door vogels in de 3ulgai oren, is 'pure onzin'. De Vele li ip js veel eerder veroorzaakt eindv ir de onervarenheid van de tbijeet piloot en een gebrekkige sa- ckendt nwerking in de cockpit, zo valvs dt bevestigd binnen kringen emis de Belgisch-Nederlandse rwijlp lerzoekscommissie. looste iezien de jonge leeftijd van 2.500] slachtoffers en de emoties 1 misd^dde crash vindt de commis- het echter van het grootste ng 'zeer voorzichtig' te zijn aanbevelingen en conclu- or stel. Een Belgisch commissielid: naatv egen en zeker landen is sprei nwork. De co-piloot ontbrak aan uitgebreide ervaring. Af- kelijk van de ervaring van n om: «manning van een vliegtuig omist ije handelingen over aan de vand piloot of pak je als piloot sdaad tzelf zaken op. Daar kan het eens zijn fout gegaan." Bin- ide commissie wordt er ook n[gewezen dat een Hercules C- is om aan de grond te len. peculaties rond de oorzaken de vliegramp gingen tot nu in de richting van een plot- uig edoken zwerm eeuwen en de verraderlijke ordwestelijke wind, die odzaakte tot een aanvlieg- ANP Algemeen Nederlands Per Meer vrijheid mag niet leiden tot prijsexplosie den haag anp Het kabinet wil desnoods via een maximumtarief de ka bel betaalbaar houden. Dat schrijft staatssecretaris Nuis in zijn voorstel tot liberalisering van de mediawet. De strikte scheiding tussen de aanbieders van programma's en de exploitanten van de infrastructuur (zenders, kabel) komt daarin te vervallen. Zo mogen omroepen abonnee- tv aanbieden en krijgen anderzijds kabelexploitanten meer ruimte voor bijvoorbeeld 'teleshoppen'. die onlangs Nuis adviseerde omroepverkiezingen te gaan houden, bepleit ook de afschaf fing van het monopolie op pro- grammagevens van de omroe pen. Tegenover de grotere vrijhe den staat voor kabelexploitan ten de verplichting om abon nees een kwalitatief basispakket van radio- en televisieprogram ma's aan te bieden. Het huidige basispakket wordt vergroot met zes andere publieke Europese Naast een verruiming van hun mogelijkheden op commercieel gebied, verliezen de omroepen hun monopolie op het publice ren van programmagegevens. Kranten mogen nu wel de pro grammagegevens per dag pu bliceren, maar mogen bijvoor beeld geen weekoverzichten ge ven. Veel kijkers zijn vanwege de omroepgids lid van een om roep. De commissie-Ververs, zenders, waaronder tenminste één Duitstalig, één Engelstalig en één Franstalig programma. Ook commerciële omroepen kunnen daarin worden opgeno men. Volgens het kabinet zijn de huidige abonnementstarieven, tegen de twintig gulden per maand, redelijk. Zolang die niet omhoog vliegen, onderneemt het kabinet geen actie. Gebeurt dat wel, dan zal het kabinet een maximumtarief vaststellen. Het kabinet gaat er vanuit dat in principe alleen programma's in het basispakket worden opge nomen, die geen extra vergoe ding wagen. Zenders die een substantiële vergoeding van de kijker vragen - Sport7 wil twee gulden per aansluiting per maand - moeten maar aange boden in pluspakketten achter een filter of decoder. Geduld Van Miert met Sport7 raakt snel op straatsburg anp Het geduld van Europees com missaris voor de mededinging Karei van Miert met de nieuwe televisiezender Sport7 begint op te raken. „Ik begin mij erg te be kommeren om hun toekomst", aldus Van Miert gisteren in het Europese Parlement. De com missaris wil onmiddellijk meer informatie ontvangen over de sublicenties voor NOS en RTL. Sport7 kreeg gisteren van het Commissariaat voor de Media vergunning om bij de start van het nieuwe voetbalseizoen op 18 augustus te beginnen met de uitzendingen. Momenteel loopt echter nog een onderzoek van de Europese Commissie naar de vraag in hoeverre Sport7 met het bijna exclusieve KNVB-con- tract de markt heeft dichtgetim merd. Sport7 heeft een contract voor zeven jaar plus een voor keursrecht bij een contract voor de tijd daarna. Van Miert heeft de nieuwe onderneming al di verse keren om informatie ge vraagd. Hij heeft nog maar één pagina tekst gekregen en is daar uiterst verbolgen over. driebergen «anp Dit weekeinde beginnen de schoolvakanties in Gelderland, Utrecht en grote delen van Zuid-Holland. Ln dat leidt tot extra drukte, zo verwachten de verkeerspolitie in Driebergen en de ANWB. Morgen al kunnen problemen ontstaan op de A2 (Amsterdam-Maastricht) voor de Lekbrug bij Vianen, de rand weg Eindhoven, tussen Maas- bracht en St. Joost en voor Maastricht. Andere knelpunten zijn onder meer de A9 (Amstel- veen-Alkmaar) voor het knoop punt Kooimeer, de Al 2 (Utrecht-Arnhem) tussen knooppunt Oudenrijn en Bun- nik en tussen de knooppunten Grijsoord en Waterberg, de A15 (Gorinchem-Nijmegen) tussen Dodewaard en het knooppunt Valburg, de A16 (Roterdam-Bre- da) tussen de Moerdijkbrug en Breda, en de wegen richting kust en Veluwe. Zaterdag geeft hetzelfde beeld te zien. Bovendien kan het extra druk worden op wegen naar de bekende recreatiegebieden. Bo- route met een scherpe bocht vlak voor de landing. De combi natie van lage snelheid, geringe hoogte en wind zou het toestel uit balans hebben kunnen ge bracht. De vogeltheorie lijkt onwaar schijnlijk omdat de Hercules propellermotoren heeft, waarbij de propellers de eigenlijke mo tor goeddeels beschermen. Klei nere vogels vormen sowieso geen probleem. Alleen zwanen, eenden en ganzen kunnen een bedreiging zijn. Omdat het transportvliegtuig veelal laag vliegt, is de bemanning ook speciaal getraind op opduiken de zwermen vogels. Een ander probleem waar de onderzoekscommissie mee worstelt zijn de ooggetuigen. Ei genlijk zouden commissieleden de verhalen van zweefvliegers, spotters en passanten het liefst direct van tafel vegen, maar dat is onacceptabel voor de publie ke opinie. De ooggetuigenver slagen lopen zo ver uiteen dat ze waardeloos zijn voor de com missie. Burgemeester Welschen van Eindhoven maakte gisteren be kend dat de brandweer lange tijd niet heeft geweten dat er passagiers aan boord waren van de Hercules. Volgens hem heeft dat overigens voor de hulpverle ning en de reddingswerkzaam heden niet veel uitgemaakt. r- jg&fyJg. v. yerseke In de winkel zijn ze de komende week nog niet vinden. Maar op de veiling in het Zeeuwse Yerseke zijn inmiddels de eerste mosselen aangeboden en verhandeld. Dinsdag ging het om 1,7 miljoen kilo en woensdag om 1,2 twee miljoen kilo. De mossel liefhebbers hebben door de koude winter lang op de verse schaaldieren moeten wachten. Maar volgens kenners kunnen ze straks hun hart ophalen. De kwaliteit van de mosselen is goed en door de grote aanvoer is de prijs lager dan vorig jaar. Toen bracht honderd kilo mosselen 250 tot 260 gulden op tegen een gemiddelde prijs van 200 gulden afgelopen dinsdag. foto wiuem mieras gpd utrecht anp Een klassiek misdrijf, zo om schreef advocaat Moszkowicz de moord van de 23-jarige Nieuwegeiner op zijn vader. „Zo onnatuurlijk, dat zoiets nooit kan zijn gedaan door een normaal persoon." De man doodde zijn vader op 31 januari door 44 keer met een sabel, een mes en een kleine hakbijl op hem in te steken en te hakken. t de Pocketline Ja Als je echt denej L issies: begin GSM-telefoon ïgem )eVSl Mlen. En gebeld worden, r 1961 of op je eigen vakantie-adres sondf htbijj w >tand< Rodel 969 w ïrs.D* rvlakj erika: jp Ml en nu laaka •kenn insop loze naar - laar ui .lal' 21 juli 'eer je ook nog eens extra, "esteek-weken bepaalt de Bel het KNMI-weerbericht wilt genieten, ga je nu naar Primafoon. r f 128,-. Een handige mobiele in vrijwel heel Europa kunt Op 'n terrasje in Maastricht in Zuid-Frankrijk. koopt, dan profi- Want gedurend* mum middagtemperatuur, Per minuut). Kom dus snel langs bij Primafoon temperatuur de korting voor de voorspelde m£ telefoon 06-8003 (50 Zon PrJmafflcQn „Omdat hij snurkte en ik daar door niet kon slapen", verklaar de de dader, „maar ik deed het niet expres." De advocaat en officier van justitie Plooy waren het er in grote lijnen over eens dat de au tistische en psychische verwaar loosde verdachte een enorm ge vaar is voor zijn omgeving. „Het risico dat dit zich ooit zal herha len, mag nooit genomen wor den", aldus de aanklager. Hij eiste negen maanden cel en tbs met dwangverpleging. Aan het macabere voorval ging een jarenlang drama voor af. Volgens het Pieter Baan Cen trum (PBC) leed de verdachte al vanaf zijn geboorte aan geeste lijke stoornissen, maar daar werd nooit veel aandacht aan geschonken. Hij leefde in zijn eigen wereld. Zijn ouders stuur den hem naar internaten. Ook woonde hij beurtelings bij vader of moeder, die in onmin leef den. Eind januari logeerde de man bij zijn vader. Die merkte op dat zijn zoon weer naar een internaat moest. Bij de verdach te zou toen uit woede het plan zijn ontstaan zijn vader te do den. 's Avonds sloeg hij toe ter wijl zijn vader lag te slapen. Besef of berouw heeft de ver dachte niet. Zijn geweten is vol gens het PBC primitief ontwik keld. De officier vroeg de recht bank ervoor te zorgen dat de verdachte zo snel mogelijk op genomen wordt. den haag gpd Om de hulpverlening bij ram pen en grote ongevallen te ver beteren, komt er één meldka mersysteem voor brandweer, politie en ambulance. Als die niet vrijwillig gaan samenwer ken, dwingen de ministers Dijk stal (binnenlandse zaken) en Borst (volksgezondheid) dat af. In een brief aan de Kamer meldt Dijkstal dat 42 van de 68 meldkamers bij politie, brand weer en ambulances geheel op zichzelf werken en dat de meld systemen vaak zijn verouderd. De meldkamers zijn het zenuw centrum bij rampen als het vliegtuigongeval bij Eindhoven en de watersnood in '95. Voor deel van één gekoppeld meld kamersysteem voor politie, brandweer en ambulances is dat sneller de juiste hulp op pad kan worden gestuurd. Ook kan via een dergelijk systeem nieu we informatie direct tot nadere hulpverlening leiden. Na twee jaar overleg met de brandweer, politie en ambulan ces, hebben Dijkstal en Borst het elektronicabedrijf Siemens de opdracht gegeven een cen traal alarmsysteem te ontwer pen. Het moet in 1998 klaar zijn en kost 33,5 miljoen gulden. Dijkstal bepleit tevens een uitbreiding van de brandweer. Hoeveel manschappen erbij ko men, wil de bewindsman nog niet zeggen. vendien zijn er evenementen, zoals Music Scheveningen van morgen tot en met zondag en zaterdag het Beachpopfestival op het Noordzeestrand bij de Brouwersdam. In België wordt het bij mooi weer zeer druk op de wegen naar de kust, naar de Ardennen en attractieparken. Op zondag, de nationale feestdag, kan te rugkerend verkeer voor vollere wegen zorgen. In Frankrijk kunnen automo bilisten zaterdag in verband met de drukte de route Parijs- Lyon-Orange overdag beter mij den. Maar ook vakantiegangers richting zuidwesten moeten re kening houden met files. In Duitsland beginnen de va kanties in Hessen, Rheinland- Pfalz en Saarland. In enkele deelstaten eindigt de vakantie. Zaterdag wordt vooral drukte verwacht op onder meer de Al (Keulen-Hamburg), A2 (Han- nover-Berlijn), A3 (Frankfurt- Neurenberg), A5 Frankfurt- Basel), A8 (Karsruhe-München- Salzburg) en de A9 (Neuren- berg-Berlijn). Zingende Zeeuw moet marine met rust laten middelburg anp Een man uit het Zeeuwse Co- lijnsplaat mag de Koninklijke Marine niet meer bellen. Doet hij dat toch, dan kost hem dat vijfhonderd gulden per keer. Dat heeft de Middelburgse rechtbank beslist nadat de ma rine daarom vorige week in een kort geding had gevraagd. De Zeeuw valt de militaire tele fooncentrale van de Koninklijke Marine in Den Helder al drie jaar lastig. Soms laat hij tijden niets van zich horen, dan weer belt hij dag en nacht. Er zijn da gen dat hij het nummer van de marine wel tweehonderd keer draait. Hij bestookt de telefonis tes met scheldkannonades, of heft liederen aan als Rode Ro zen, Breng die rozen naar San dra en Sailing Home. Een echt gesprek valt volgens de telefonistes niet met de man te voeren. Het enige dat telefo nistes doen, is de Zeeuw in de wacht zetten zodat ze zeker we ten dat de volgende beller ie mand anders is. Volgens de ma rine is de telefooncentrale an ders soms door de Zeeuwse bel ler tijdenlang niet bereikbaar. Dat kan tot gevaarlijke situaties leiden. Paard zorgt voor chaos in Hoorn hoorn anp Een op hol geslagen paard heeft gisteren op de Dag van het Paard in de binnenstad van Hoorn voor een enorme chaos gezorgd. Het dier sleurde een koets met zich mee. Zeven per sonen moesten naar het zieken huis, tientallen fietsen werden vernield en een vrachtwagen werd beschadigd. Het paard ging aan de haal tijdens het programma-onder deel koets-lunchshow, waarbij de dieren een bos wortelen krij gen. Het paard schrok toen het bit uit zijn mond werd gehaald en zette het op een lopen. Het paard ramde eerst een andere paard-en-wagen en liep vervolgens zeven toeschouwers omver. Op een kruising rende het dier dwars door de drang hekken. Een hek werd meege sleurd tussen de benen. Het paard kwam tot stilstand bij een vrachtauto, die door de meege trokken koets flinke schade op liep. De verwondingen van de slachtoffers, in de leeftijd van 8 tot 67 jaar, leken mee te vallen. De slachtoffers klaagden over pijn in de rug, voeten en bek ken. De eigenaar van het paard, die op de bok zat tijdens het on geval, bleef ongedeerd. ochten gpd De spanningen in het centrum van de Betuwse plaats Ochten lopen hoog op. Politieman Van der Mark spreekt zelfs van een 'dreigend volksgericht'. De wor tels ervan liggen 1994, toen achttien kinderen in de wijk seksueel bleken te zijn mis bruikt door een 17-jarige jongen uit de buurt. Enkele ouders van de slachtoffertjes voeren vol gens de politie een hetze tegen de ouders van de dader, die; nog steeds in dezelfde wijk wonen. Volgens de ouders van de mis bruikte kinderen keert de rust pas weer als de ouders van de dader zijn verhuisd. Wat vijf jaar geleden begon als een relatief kleine zaak met enkele aangiftes, groeide in 1994 uit tot een grote affaire: een zedendelict met achttien kinderen - vooral jongetjes - in de leeftijd tussen de drie en twaalf jaar. De dader kreeg vier jaar tuchthuis met bijzondere behandeling. Twee ouders van slachtoffer tjes hebben de zaak weer opge rakeld omdat ze bang zijn voor de terugkomst van de dader in hun buurt. Connie Jansen en El- ma Bal hebben beiden twee kinderen die misbruikt zijn. El- ma's twee misbruikte jongens (momenteel acht en twaalf jaar) verblijven in psychiatrische in richtingen. De oudste is 4,5 jaar seksueel misbruikt. „We waren twee jaar geleden lamgeslagen. Ons leven is kapot. Het is net een film die aan je voorbijtrekt, terwijl je er zelf middenin zit," aldus Elma, die aan het verwer ken nog niet toegekomen is. „We hebben de grootste moeite om de kinderen te begeleiden en onze mannen tot rust te brengen. Die zijn tot alles in staat. Het gaat nog eens hele maal uit de hand lopen als de gemeente niets doet. Die ou ders moeten hier zo snel moge lijk weg. En als die dader door de poort van Ochten loopt, gaat-ie dood. Zijn het de vaders en moeders niet die daarvoor zorgen, dan zijn het de oma's en opa's." Het feit. dat de (stiefivader van de dader af en toe met zijn hond door de buurt wandelt, zet al kwaad bloed. Reden waar om de gemeente en de woning bouwvereniging druk bezig zijn voor de ouders van de dader een ander huis te zoeken. Dat is echter nog niet gevonden. Haast lijkt echter geboden. Afgelopen weekeinde is bij de ouders van de dader een ruit in gegooid en zijn er pamfletten verspreid met teksten over kin derlokkers. „We kunnen dit niet meer aan, we willen zo snel mo gelijk weg", verzucht de moeder van de dader. „Natuurlijk is het erg wat er is gebeurd, maar daar kunnen wij toch niets aan doen?" Enkele voorbeelden - Nu voordeliger dan ooit Gabbeh 240x170 van /L-99? voor 695 Bidjar 200x150 van /JU5WT voor 785 Heriz 240x170 van fjjf95voor 895 Gabbeh 240x170 van f£25ff voor 999 Nepali 305x200 van voor ƒ1.275 Grootste collectie - Grote maten - Afwijkende en overmaten Mooiste Tapijten - grootste voorraad laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Bronsteeweg 2, tel. 023 - 529509 Ook geopend op de maandagmiddag en op de koopavond

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3