Vakantie zonder TV voor Van Langen Uollegraf in de ilaats van Graf Rood-wit-blauw voor Nico Rienks Olympische Spelen iprinter Dean Capobianco rij gesproken van doping Verbruggen zat al in de wachtkamer Tom van 't Hek valt uit naar organisatie VIP-behandeling Hollandse zeilploeg ilbourne Capobianco is donderdag jjgesproken van het gebruik i dope. De Australische 200 ter-loper, op 27 mei betrapt atletiekwedstrijden in Hen- |o, mag daardoor toch deel- nen aan de Olympische Spe- van Atlanta. ;en commissie van beroep i de Australische atletiekfe- ratie oordeelde dat onvol- ende was aangetoond dat de •jarige atleet daadwerkelijk spierversterkende middelen had gebruikt. Er zouden procedure fouten zijn gemaakt, waardoor sabotage van de test mogelijk was geweest. Een woordvoerder van de overkoepelende atletiekorgani- satie, de IAAF, wilde Capobian co nog niet direct welkom heten op de Spelen. „Onze specialis ten in Atlanta willen de zaak na der bekijken. Theoretisch is het mogelijk dat zijn schorsing ge handhaafd blijft." anon Bollegraf is de mogelijke jvanger van Steffi Graf in het mpisch tennistoernooi. Dit telde de WTA gisteren mee in Behalve Graf meldde ook de amjaise Julie Halard zich af iet een blessure. Graf heeft last een knieblessure. Vervanging van de twee jeelsters is een probleem, in de tennisfederatie ITF sthoudt aan de olympische Die houden in dat per iid drie speelsters in het en- iel mogen deelnemen en de vervangsters gekozen orden uit de speelsters die B ewichtheffer is vriendin én titels kwijt ttlantaDe Russische gewichtheffer Alexei Petrov is een ge waarschuwd man. De schorsing wegens doping van de drievou- lig wereldkampioen in de klasse tot 91 kilogram werd pas zes g.2 teken geleden opgeheven. Petrov kijkt in Atlanta goed naar.wat nij eet en nog beter naar met wie hij vriendschap sluit. Petrov in 1995 in het Chinese Guangzhou de WK op dritf onderde- Die titels werden hem later afgenomen. Bij de gewichtheffer verden sporen van anabolen steroïden aangetroffen. Petrov icht de beslissing met succes aan. Voor de rechtbank bleek dat lijn voormalige vriendin hem een kunstje had geflikt. De stu- lente medicijnen diende hem, toen de relatie op springen I stond, stiekem wat verboden middelen toe. Petrov kreeg zijn wereldtitels niet terug. Wel werd de schorsing opgeheven nadat de ex schuld bekende. Britse atleten woest over aantijgingen ita» De Britse Atletiek Federatie gaat 'News of the World' de rechter slepen. Tenzij de Britse krant beweringen terug- leemt als zou 80 procent van de aan de Spelen deelnemende at- eten uit Engeland flink gedrogeerd zijn. Voorzitter Radford van leatletiekorganisatie heeft eveneens klachten over het BBC- y programma Panorama, dat met vergelijkbare beschuldigingen wam. Volgens Radford zijn de betreffende uitlatingen op niets ,j. gebaseerd. In Panorama verklaarde dokter Michael Turner dat procent van alle - niet alleen de Britse - olympische deelne- ers aan atletiek prestatieverhogende verboden middelen heeft gebruik. Turner maakte twaalf jaar deel üit van de medische de- ran de Britse ploeg bij de Spelen. Dat de meeste atleten liet zijn betrapt is volgens Turner echter logisch. „Ze gebruiken [roeihormonen en bloeddoping. Beide zijn niet op te sporen loor de in Atlanta gehanteerde urinetesten." Worstelhuwelijk op olympische mat Atlanta De coach van het Amerikaanse worstelteam, Bob An- lerson, is bij de Olympische Spelen in Atlanta verzekerd van enminste één hoofdprijs. De 52-jarige Amerikaan treedt dins- lag in het huwelijk met zijn 50-jarige verloofde Judy Munday. )at gebeurt op de olympische mat van het World Congress Cen- er, tussen de ochtend- en middagsessie van de worstelpartijen. )e voltallige Amerikaanse ploeg is bij de unieke plechtigheid aanwezig. Assistent-coach Mike McArthur, in het dagelijkse le- dominee van beroep, neemt de formele zaken voor zijn re ening. Twee worstelaars treden als getuige op. Anderson kijkt reikhalzend naar de trouwpartij uit. Hij moet met zijn aanstaan de bruid echter nog wel één probleem uitvechten. „We willen tamelijk allebei het rode hempje aan", zei hij bedremmeld. Opnieuw gewichtheffer betrapt fflANTAOpnieuw is vlak voor de start van de Olympische Spe len een geval van doping aan het licht gekomen. De Russische gewichtheffer Joeri Mitsjkovets is betrapt op het gebruik van sti mulerende middelen. De EK-kampioen in de klasse tot 83 kilo- pam is gisteren naar huis gestuurd. Mitsjkovets bleek bij de controle en de contra-expertise positief. Mitsjkovets werd als lanshebber voor olympische goud gezien. Over zijn straf wordt later gesproken. Maandag bleek al dat de Australische 200-me- 'erloper Dean Capobianco bij wedstrijden in Hengelo doping had gebruikt. In zijn geval is de uitslag van de dopingcontrole nog niet bekend. Braziliaanse judoka ondergaat sekstest fflanta» De Braziliaanse judoka Edinanci Silva heeft in Atlanta ton sekstest ondergaan. Silva hoopt bij de vrouwen uit te mogen lomen. Silva is een hermafrodiet, tweeslachtig. „Ik voel me ïïouw, wil ook een vrouw zijn. Al zal ik wel nooit helemaal zo er- iend worden," bekende ze. Onlangs onderging Silva in het ge heim een operatie waarbij de testikels werden verwijderd. Silva Form* Werd tweemaal Zuid-Amerikaans kampioene in het zwaarge wicht. De uitslag van de sekstest in Atlanta wordt aan het eind van de week verwacht. Silva gaat naar huis als ze tot het man- "entoernooi wordt veroordeeld. Hoogspringster Bevilacqua uitgesloten Hlania; De internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft de Itali aanse hoogspringster Antonella Bevilacqua uitgesloten van deel neming aan de Spelen. De IAAF acht bewezen dat Bevilacqua doping heeft gebruikt. Zij heeft haar geschorst tot en met 4 au gustus, de dag van de sluitingsceremonie in Atlanta. De 24-jarige Italiaanse werd in mei bij dopingcontroles na wedstrijden in Mi- Bologna positief bevonden. In haar urine werden sporen van het middel efedrine aangetroffen. De Italiaanse atletiekbond "am haar in bescherming. Er zou sprake zijn van een vergissing, bevilacqua, dit jaar bij de topzes van de wereld, zou niet hebben pweten dat het afslankmiddel dat zij in een supermarkt had ge tocht, efedrine bevatte. Volgens de Italiaanse bond voorzag het teglement van het Internationaal Olympisch Comité in een mo gelijkheid tot gratie. Bij de IAAF maakten die argumenten geen 'ndruk. „Zij heeft de regels overtreden en moet worden be- aldus de atletiekfederatie. Het zat er al een paar jaar in. In Atlanta was het gisteren aan de vooravond van de Olympische Spelen eindelijk zover. Wieler- man Hein Verbruggen werd tij dens de 105e ledenvergadering van het Internationaal Olym pisch Comité benoemd tot lid. Met de 55-jarige Verbruggen heeft Nederland nu twee verte genwoordigers tussen de 'He ren der Ringen'. Anton Geesink kwam er in 1987 in als opvolger van de overleden Cees Kerdel met als taak Nederland te ver tegenwoordigen. Verbruggen is gekozen als afgezant van een olympische sportbond, de we- reldwielrenunie UCI hij sinds 1991 Daarvoor leidde hij zeven jaar de profsectie. Verbruggen heeft als ver nieuwer zijn stempel op de wielersport gedrukt. Er kwam een puntensysteem om de kwaliteit van coureurs te me ten. Hij leidde ook een cyclus eendaagse wedstrijden om de wereldbeker en bracht ingrij pende veranderingen aan in de internationale wielerkalender. Hij ondervond veel kritiek, maar zette krachtdadig door en oogstte bewondering. Ook in de olympische kringen, met name bij voorzitter Juan Anto nio Samaranch. Beiden hebben talloze malen met elkaar ge sproken. Verbruggen verhuisde ook het kantoor van de UCI van Zürich naar Lausanne, pal naast het hoofdkwartier van het IOC. Het IOC, lees Samaranch, besloot enkele jaren geleden meer kennis van de sport bin nen het eigen college te halen. Daarvoor moest het olympisch handvest veranderd worden. Dat stelde namelijk een maxi mum aan het aantal vertegen woordigers per land. Alleen landen die Olympische Spelen hadden georganiseerd, moch ten twee vertegenwoordigers hebben. Daarom is toen een regel aangenomen waarin werd bepaald dat de nationaliteit niet telt bij de benoeming van voorzitters van sportbonden in het IOC. Zij komen qualitate qua in het comité en zijn dan ook verplicht terug te treden als zij hun functie in hun eigen sportbond kwijtraken. Het is niet per definitie zo dat elke voorzitter van een olympische sportbond zijn voorganger mag opvolgen in het IOC. Er wordt ook naar de persoon gekeken. Twee jaar geleden, bij het Olympisch Congres in Parijs ter gelegenheid van de viering van honderd jaar moderne Olympi sche Spelen, bleek al dat Ver bruggen het IOC zeer na stond. Hij mocht verschillende sessies voorzitten, een erebaan. Vorig jaar, tijdens de 104e IOC-sessie in Boedapest, wilde Samaranch Verbruggen al bin nenhalen. Dat ging toen niet door omdat er nog geen zeker heid was over diens herverkie zing als voorzitter van de UCI. aanwezig zijn voor het olym pisch dubbelspel. In die laatste categorie maken Mary-Joe Fernandez en Gigi Fernandez op basis van hun plaats op de wereldranglijst de beste kans op een wild card, ware het niet dat Amerika al drie speelsters heeft aangewe zen in Monica Seles, Chanda Rubin en Lindsay Davenport. De WTA rekende gisteren uit dat voor de plaatsen van Graf en Halard vijf speelsters in aan merking komen: de Oekraïense Olga Loegina, de Hongaarse An- dra Temesvari, Manon Bollegraf en de Engelsen Clare Wood en Valda Lake. Bollegraf is in Atlan ta voor de dubbel met Brenda Schultz. Trainer Thuys: 'Stoppen met atletiek is een alternatief Emotioneel als ze is, moest ze zich tenslotte neerleg gen bij een simpel, nuchter besluit. Hoe gedreven Ellen van Langen ook is, deelna me aan de Olympische Spelen zou zinloos zijn. Hoe hevig ze ook verlangde naar eindelijk weer een zo'n heerlijk snelle race en nieuwe roem, een klein scheurtje in haar ham string deed al die dromen uiteenspatten. hilversum pim van esschoten gpd-verslaggever De laatste baantraining en een pijnstillende injectie van giste ren hielpen niet. Voluit kon ze niet gaan. „Het was helemaal niets. Ik had geen gevoel, geen coördinatie, maar wel veel pijn", aldus Van Langen giste ren. Het besluit, dat in feite al weken in de lucht hing en waar tegen ze zich met zo veel ener gie verzette, kwam als onver mijdelijk. „Een heel moeilijk moment", verwoordt haar trainer Frans Thuys. „Je merkte dat het niet ging. Ellen heeft zelfs het klein ste kansje willen benutten om toch te kunnen gaan. Was er enige kans geweest, dan was ze gegaan. Zo wilskrachtig is ze." Het werd, zegt Thuys, zelfs nog vrij moeilijk haar te overtuigen. Maar een andere keus was er niet. In het jaar waarin Van Langen hoopte op nieuw olympisch succes, kwam ze niet verder dan een volgend dieptepunt. Want sinds haar successeizoen van 1992 met de Gouden Race van Barcelona als absoluut hoogte punt was de atlete vooral bezig met comebacks na blessures. De honger r Beteuterd zit Ellen van Langen thuis in Hilversum. Haar koffers staan weliswaar klaar, gaat niet n sen is bij haar nooit gestild, maar de benen bleken even snel als broos. Knie, kuit, achillespe zen of hamstrings: steeds was er wat. „Mijn benen zijn niet super de luxe", zei ze twee jaar gele den al. De grote toernooien moest ze steeds laten lopen. Een jaar ge leden kwam ze met pijn in haar voet naar het WK van Göteborg. Ze haalde nog net de finale, maar alleen omdat Maria Muto- la werd gediskwalificeerd. Meer dan de zesde plaats zat er niet in. Eind vorig jaar onderging ze operatie aan haar voet. Vrij van pijn hervatte ze de training en langzaamaan kwamen er de olympische tintelingen. Al duurde het nog lang voordat al dat blessureleed ook uit haar gedachten was verbannen. „Soms schoot het door mijn hoofd", zei ze onlangs nog, „het gaat al zo lang goed, ik zal bin nenkort wel weer last krijgen. Dat is negatief denken en zo ben ik eigenlijk niet. Door alle ellende uit het verleden blijft zo iets onbewust in je achterhoofd zitten." Op een zondagochtend in ju ni schoot de pijn weer, zomaar, in haar bovenbeen. „Niet eens tijdens een snelheidstraining", aldus Thuys, die daarom ook gisteren nog sprak van een 'ab soluut raadsel'. Aanvankelijk kon sportarts Peter Vergouwen haar nog enigszins geruststel len. De nieuwe kwetsuur liet zich niet al te ernstig aanzien. Na een week rust zou ze de trai ning kunnen hervatten. Maar het pakte anders uit. De terug keer op de wedstrijdbaan werd steeds uitgesteld. Tot het afstel erop volgde. Het is de zoveelste dreun, die Van Langen krijgt te verwerken. Ze pareerde ze tot nog toe ook allemaal. Steeds kwam ze terug, vocht ze zich terug uit de diepste dalen. Het waren men tale krachttoeren, die getuigden van grote wilskracht. Een jaar geleden zei ze daar over: „Ik kan heel veel van mij zelfvragen. Ook geestelijk. Maar soms gaat mijn lijf daar niet in mee. Op dat moment voel je dat niet. Dan ben je zo geconcen treerd en gemotiveerd dat je het niet merkt. En het frustrerende is, dan was ik al zo voorzichtig." Topsport werd voor Van Lan gen en haar broze gestel meer dan voor andere atleten een vorm van evenwichtskunst. Thuys zei daarover: „Ook als trainer balanceer je altijd op het randje. Want jij bepaalt in we zen wat ze met hun lichaam doen." Nu Van Langen opnieuw van het slappe koord is gevallen, doemt de vraag op hoe het ver der moet met haar carrière. Voorlopig gaat ze op vakantie. „Ver weg, waar geen TV is." Thuys adviseert een aantal maanden volstrekte rust te ne men en zeker niet op korte ter mijn een besluit te nemen. Dat moet later gebeuren. „Ik denk dat ze daarbij alles in overwe ging moet nemen, alle alterna tieven op een rijtje moet zetten. Daar hoort ook stoppen bij, als één van de alternatieven." Van Langen zei twee jaar ge leden al 'dat ze zou proberen zich een lijdensweg te bespa ren', toen haar voortdurende blessures ter sprake kwamen. Gisteren zei ze niet op haar toe komst te willen ingaan. „Ik moet er nu niet aan denken op nieuw te beginnen, maar over een paar maanden zal dat wel weer anders zijn." Roeier uitverkoren voor dragen van vlag atlanta anp Nico Rienks is morgen bij de openingsceremonie van de Spe len in Atlanta vlaggendrager van de Nederlandse delegatie. „Een hele eer en een grote erkenning voor ons roeien", was de eerste reactie van Rienks, die al vier maal aan de Spelen heeft mee gedaan. De 34-jarige Rienks is tweevoudig olympisch medail le-winnaar. Acht jaar geleden won hij in Seoul goud in de dubbeltwee met Ronald Florijn. In dezelfde boot veroverde hij bij de Spelen van 1992 in Bar celona brons, samen met Henk- Jan Zwolle. In dat nummer is hij ook voormalig wereldkam pioen, eveneens met Zwolle. Rienks nam het initiatief voor de formatie van de Holland Acht, favoriet voor goud in At lanta. Chef de mission André Bol huis vond het niet zo heel moei lijk de sporter aan te wijzen die morgen de Nederlandse drie kleur draagt. „Een mooie vlag gendrager, met een eclatante staat van dienst." Bij de keuze zoekt NOCNSF een sporter die al meermalen aan de Spelen heeft deelgenomen. Rienks is bovendien het gezicht van het Nederlandse roeien, dat sinds 1985 sterke progressie heeft ge maakt. Zijn initiatief voor het formeren van de Holland Acht heeft ook meegespeeld bij de keuze. „Een prachtige boot, fa voriet bovendien", aldus Bol huis. Bolhuis had ook weer aange klopt bij Erik Swinkels, voor de zesde keer deelnemer. De chef n, die de driekleur voor de Spelen van 1976 van Montreal het stadion binnen droeg: „Swinkels zei dat het dragen van de vlag zo leuk is, dat hij dat ook aan een ander wilde gunnen." Andere kandi daten waren Peter Blangé en amazone Anky van Grunsven. Bij gelijke geschiktheid zou bij Bolhuis een vrouw de voorkeur krijgen, omdat wouwen getals matig toch nog altijd ver in de minderheid zijn. Hockeyster Carina Benninga was vier jaar geleden de eerste wouwelijke drager voor Nederland. Maar de olympische staat van dienst van wie dan ook was minder impo sant dan die van Rienks. Bolhuis ging afgelopen week op bezoek in Princeton, waar de roeiers zich voorbereiden. De waag was onder meer of Rienks wilde en wat de overige leden van de Holland Acht dachten. Rienks wilde dolgraag. Bolhuis: „Gelukkig waren de roeiers van plan de openingsceremonie te bezoeken. Want ik wilde Nico niet in een moeilijke positie brengen." Rienks zelf: „Gezien het tijd stip en de late terugkeer in Lake Lanier moesten we uitzoeken hoeveel problemen de rest van de acht ermee had en of we speciale regelingen moesten treffen. Koos Maasdijk zei: 'Het is mooi dat Nico daar loopt.' De meeste roeiers van onze ploeg zullen niet meelopen. Ze gaan meestal om tien uur naar bed, maar ik zit wel vaker tot drie uur in de nacht op. De hele groep is blij dat ik de eer heb Hockeycoach Tom van 't Hek heeft zijn eerste donderspeech in Atlanta gehouden. Niet tegen zijn speelsters, maar tegen Amerikaanse bureaucraten. Na de laatste oefenwedstrijd tegen Argentinië (0-0) in het gloed nieuwe Morris Brown College stadion viel de oud-internatio nal ongenadig hard uit naar en kele officials, die uiterst formeel en strikt hun werk deden. Na de wiendschappelijke par tij wilde Van 't Hek aan de rand van het veld even kort enkele toegesnelde Nederlandse jour nalisten te woord staan. Dat mocht niet van de starre organi satie. De drijfnatte speelsters mochten i trale spelerstunnel naar de kleedkamer. Iedereen moest via de speciale mixed-zone naar de catacomben, hetgeen een flinke omweg betekende. „Ach, ik snap best dat bij zo'n mega-evenement een hoop re gels nodig zijn", sprak de voor man van Oranje nadat hij enigszins tot bedaren was geko men. „Maar het gaat me vooral om de manier waarop dat dan gebeurt. Zo weinig flexibel, zo weinig improvisatievermogen. Bovendien hebben de Amerika nen dit keer geen recht van spreken. Zo'n land zou zich voor deze organisatie schamen." De Nederlandse zeilploeg heeft voorlopig niets te klagen in Savannah, de olympische kustplaats op ruim 400 kilo meter ten zuidoosten van At lanta. Het onderkomen is ge rieflijk, de behandeling vorste lijk en het weer perfect, op een kort bezoekje na van de tropi sche orkaan Bertha. „Nu nog een paar medailles en mijn Spelen kunnen niet meer stuk", sprak bondscoach Jeroen Pels monter. De twaalf zeilers van Oranje en hun acht begeleiders voe len zich alles behalve achter gesteld bij hun sportieve land genoten in het officiële olym pisch dorp in Atlanta. „Toen ik al die verhalen hoorde over een gebrek aan bedden en pri vacy moest ik toch wel even grinniken", gaf Pels te kennen. „Wij zitten in een vijfsterren hotel, met alles erop en eraan. Iedereen heeft een eigen ka mer, die heel luxueus is inge richt. Ik heb zelfs een heuse suite, met vergadertafel en al. Nee hoor, wij zitten gebei teld." Over de plaatselijke organi satie is Pels eveneens goed te spreken. „De sfeer is prima, de Spelen leven ook sterk in Sa vannah. Het vervoer van het hotel naar de haven is elke keer weer een belevenis. Een omvangrijke escorte van poli tiewagens en motoren veegt steeds de hele weg schoon." De eigen boten van de we reldkampioenen Ben en Jan Kouwenhoven (470-klasse), Ron van Teylingen en Herbert Dercksen (Tornado), en van Willem en Gerhard Potma en Frank Hettinga (Soling) zijn inmiddels door het wedstrijd comité goedgekeurd. „De ju ryleden waren streng en nauwkeurig. Ze gebruikten zelfs röntgenstralen om som mige materialen te controle ren. Gelukkig hadden wij geen problemen", liet Pels weten. Serge Kats (Laser), Martijn van Geemen (Mistral), Dorien de Vries (Mistral), Roy Heiner (Finn) en Margriet Matthijsse (Europe) krijgen een (unifor me) boot toegewezen. Pels en zijn vertrouwelingen hebben de afgelopen weken veelvuldig getraind op het wedstrijdwater van de Wassaw Sound, een grote baai die in directe verbinding staat met de Atlantische oceaan. De Ne derlanders koesteren echter niet de illusie dat ze alle speci fieke eigenaardigheden van de omgeving inmiddels kennen. De sterke en zwakke stroming, de zandbanken, de (on)diepte, de windrichtingen, het blijft allemaal tamelijk onvoorspel baar. „We krijgen alle variabelen wel steeds beter onder contro le", meende Pels. „Maar be heersen zullen we ze nooit. Dat geldt echter ook voor alle andere deelnemers, zelfs voor de Amerikanen die jarenlang op de Wassaw Sound hebben gevaren. Ik denk niettemin dat we over een goede uitgangs positie beschikken. We heb ben heel veel geld, tijd en energie in onze voorbereiding ter plaatse gestoken. Dat moet er allemaal in de vorm van medailles natuurlijk nog wel uitkomen." SL-. Tom van 't Hek loopt geërgerd over de houding van Amerikaanse offi cials over het veld van het hockeystadion. foto anp *'«1 Z'%

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23