Leidsch c Dagblad 30% 3 14 Criminelen actief binnen justitie Premier Kok bij herdenking: 'Nederland huilt' Overlijden van Rijnsburgse peuter blijft een raadsel EXTRA KASSAKORTING |0PRUIMI„G OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN. ompromis Clinton sust woede handelspartners Beperkt treinverkeer I/OENSDAG 17 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Graf en Sampras komen niet (hamburg opa Steffi Graf heeft afgezegd voor de Olympische Spelen in At lanta. De Duitse nummer één van de wereldranglijst onder vindt te veel hinder van een knieblessure. De olympisch kampioene van 1988 kampte voor aanvang van Wimbledon al met het ongemak, maar kon desondanks de titel behalen. Ook Pete Sampras doet niet IVASHINGTON ANP-AP den Binnenland Prijsstijgingen koopwoningen lijken voorbij Buitenland Levensomstandigheden 5 in Nederland zijn uitstekend Cultuur en Kunst Robert Miles 7 verovert Europa zonder woorden Leiden Studenten geneeskunde wijken uit naar België mee aan de Spelen. De beste tennisser ter wereld heeft zich wegens een achillespeesbles sure teruggetrokken. ,,Dit is een ongelukkig moment om een blessure te krijgen", zo liet Sampras via een mededeling van de Amerikaanse tennis- bond weten. „Na mijn neder laag tegen Krajicek op Wim bledon. was ik erop gebrand iets goed te maken. Ik ben heel teleurgesteld." )e Amerikaanse president Clin- zal buitenlandse bedrijven oorlopig niet straffen voor hun landel met Cuba. Met het uit- van de maatregel heeft Clin- on de woede van Amerika's be- angrijkste handelspartners nigszins gesust. Tegelijkertijd leeft hij met het ongewijzigd la- en van het grootste deel van de lelms-Burton wet voorkomen hele Cubaans-Ameri- aanse gemeenschap tegen lem te hoop zou lopen. Volgens de wet kunnen Ame- 70rdl ikanen, van wie eigendommen loor Castro zijn genationali- ieerd, buitenlandse bedrijven in echte aanspreken, die van die estolen eigendommen op Cu- profiteren. Maar zij moeten net hun eis tot schadevergoe- j-j ding een half jaar wachten. In het belang van 'de strijd /oor democratie op Cuba' gaat Ie president eerst met de bond- >enoten praten. Clinton wil de Den Haag - Leiden - Schiphol - Amsterdam CS Den Haag - Leiden - Schiphol - Weesp Amersfoort Lelystad vrijdag 19 juli 16.00 uur tot maandag 22 juli 04.00 uur Bij Hoofddorp wordt gewerkt aan een onderdoorgang voor een vrije busbaan. Hierdoor komt het treinverkeer tussen Leiden en Schiphol gedurende 60 uur stil te liggen. Houdt rekening met een extra reistijd van soms 30 minuten. Reist u tussen Den Haag en Leiden? Tussen Den Haag CS en Leiden rijden 2x per uur stoptreinen, op andere tijden dan gebruikelijk. De sneltreinen Den Haag CS- Leiden-Schiphol-Amsterdam CS vallen op dit traject uit. De treinen tussen (Rotterdam-) Den Haag HS en Leiden rijden volgens het spoorboekje. Reist u tussen Leiden en Schiphol? Hier rijden geen treinen. Er rijden snelbussen tussen Leiden en Schiphol en stopbussen die onderweg de stations Nieuw Vennep en Hoofddorp bedienen. Extra reistijd: 30 minuten. Reist u tussen Schiphol en Amsterdam CS? Hier rijden 2x per uur stoptreinen. De Intercity's van/naar Brussel/Vlissingen-Rotterdam vallen op dit traject uit. Reist u tussen Leiden en Amsterdam CS? De Intercity's Brussel/Vlissingen-Rotterdam-Den Haag HS- Leiden-Amsterdam CS en de Nachtnettreinen volgen tussen Leiden en Amsterdam CS een andere route (niet via Schiphol), waardoor de reis enkele minuten langer kan duren dan normaal. Reist u tussen Schiphol en Lelystad/Amersfoort via Amsterdam Zuid WTC-Weesp? Alle treinen rijden hier volgens het spoorboekje, met Schiphol als begin-/eindpunt. Reist u van Schiphol naar Duitsland via Hengelo? De treinen Schiphol-Amsterdam CS-Amersfoort-Hengelo- Hannover/Berlin rijden niet tussen Schiphol en Amsterdam CS. Reizigers van Schiphol reizen via Amsterdam Zuid WTC naar Amersfoort en stappen daar over. Reist u van Schiphol naar Brussel/Paris? Thalys naar Paris en Intercity's naar Brussel v.v. rijden niet via Schiphol. Reizigers van Schiphol reizen tijdig naar Leiden, Den Haag HS of Amsterdam CS en stappen daar in. Meer informatie? Kijk dan op Teletekst pagina 754, bel OV Reisinformatie 06-9292 (50 ct/m) of haal de uitgebreide folder op het station. Voor rei zen naar het buitenland belt u met 06-9296 (50 ct/m). Al drie ambtenaren onder verdenking De rijksrecherche is na een aantal arrestaties in het afge lopen weekeinde een zaak op het spoor met omvangrijke vertakkingen in het justitie-apparaat. Onder de arrestan ten blijkt zich ook een medewerkster van de parketpolitie in Amsterdam te bevinden. Verder is nog een tweede medewerker van justitie in Haarlem mogelijk betrokken bij criminele activiteiten. De man is inmiddels op non- actief gesteld. HAARLEM ARTHUR MAANDAG Europeanen, Canadezen en Mexicanen ertoe brengen de Amerikaanse Cuba-politiek te steunen. Als dat niet lukt, dan kan op 15 januari van het vol gend jaar alsnog worden beslo ten dat claims bij de Ameri kaanse rechter kunnen worden ingediend. In de praktijk heeft president Clinton, zonder dat met zoveel woorden te zeggen, gebruikge maakt van zijn bevoegdheid om in het nationale belang delen van de Helms-Burton wet op te schorten. Door het sparen van de kool en de geit is, volgens eerste reacties, verdeeldheid ge zaaid binnen de Cubaans-Ame rikaanse gemeenschap. Met het omarmen van de Helms-Burton wee. dreigden voor Clinton uit een andere hoek grotere gevaren: een han delsconflict met Europa, Cana da en Mexico waarvan Ameri kaanse bedrijven de dupe zou den worden. Deze dreiging lijkt nu te zijn weggenomen ministratieve medewerker van het parket in Haarlem had gear- Maandag werd al bekend dat de resteerd. De in Amsterdam wo- rijksrecherche een 32-jarige ad- nende man wordt verdacht van lidmaatschap van een criminele organisatie en handel in drugs. Met de Amsterdammer wer den nog vijf anderen aangehou den, die geen relatie hadden met het parket in Haarlem. In middels is echter duidelijk dat een van hen bij de parketpolitie in Amsterdam werkt. Tevens hadden afgelopen zaterdag huiszoekingen plaats in Amster dam, Diemen en Delft, waarbij een hoeveelheid administratie in beslag is genomen. De gearresteerde administra tieve kracht werkte op de afde ling zware criminaliteit van het Haarlemse parket. Bij het on derzoek van de rijksrecherche viel ook de naam van de tweede medewerker, die op een andere afdeling werkte. „Daar waar zijn naam is genoemd, vonden we dat hij niet kon blijven werken. Hij is op non-actief gesteld om rustig te kunnen bekijken wat de link kan zijn", aldus persoffi cier van justitie mr. C.J. Hem- Familieleden van slachtoffers van de vliegramp bij Eindhoven op weg naar de herdenking, vanmorgen, op de militaire vliegbasis Welschap. EINDHOVEN GPD „Nederland huilt". Zo begon premier Kok vanmorgen zijn toespraak bij de herdenkingsbij eenkomst voor de 32 doden van de vliegramp in Eindhoven. De duidelijk geëmotioneerde pre mier repte over het onherstel bare verlies van zoveel jonge mensenlevens „die in de knop zijn gebroken". Hij sprak van een „onbeschrijflijkdrama". Bij de pLechtigheid waren zo'n zeshonderd familieleden en kennissen van de overlede nen aanwezigen plus een groep genodigden, onder wie verte genwoordigers van de verschil lende krijgsmachtonderdelen. Het Koninklijk Huis werd verte genwoordigd door kroonprins Willem Alexander, gekleed in een officiersuniform van de Ko ninklijke Landmacht. Behalve premier Kok vertegenwoordig den minister Voorhoeve (defen sie) en diens staatssecretaris Gmelich Meijling de regering. Uit België was er Voorhoeves collega Poncelet. Kok zei zich de tolk van het hele Nederlandse volk te voelen. „Uw verlies heeft ons ten diepste geraakt", sprak hij. De eerste minister pleitte de red dingswerkers vrij door te stellen dat zij alles hebben gedaan wat in hun vermogen lag om men sen uit het vliegtuig te redden. „Maar tegen deze ramp was geen kruid gewassen". Kok be toonde ook zijn medeleven aan de negen gewonden die in zie kenhuizen vechten voor hun le ven. „Sommigen van hen zijn er heel erg aan toe. Onze gedach ten zijn ook bij hen". De premier repte over intens verdriet en radloze machteloos heid. „Waarom moest dit ge beuren? Woorden van troost maken het ondraaglijke verlies niet ongedaan". Minister Voor hoeve beloofde de aanwezigen dat zij van het ministerie van defensie alle mogelijke steun zullen krijgen die zij nodig heb ben. Vogels hebben mogelijk een rol gespeeld bij het verongeluk ken van het Belgische Hercules transportvliegtuig op de lucht haven Welschap bij Eindhoven. Aangezien er bij het wrak een groot aantal dode vogels is aan getroffen, wordt er rekening mee gehouden dat een aanva ring van het vliegtuig met een zwerm vogels vlak voor de lan ding de inleiding vormde tot de ramp. Volgens de stafchef van de Belgische luchtmacht, gene raal Guido van Hecke, is al wel duidelijk dat het ongeluk ge beurde in de allerlaatste fase van de landing. Het toestel hing goed boven de landingsbaan, maar wat er in de laatste secon- LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch blad (http://www.tref ril /9010/html/thuis htm) HET WOORD IS AAN Havelock Ellls Hoe groter het aantal wet ten, hoe groter het aantal overtredingen. mes-Boender. Volgens Hemmes geldt de man als mogelijke ver dachte. De Haarlemse rechter-com- missaris heeft gistermiddag de bewaring gelast van de vijf ver dachten die waren voorgeleid. De zesde betrokkene is inmid dels weer op vrije voeten. Het ging daarbij om een zwangere vrouw, wier aandeel in de zaak volgens persofficier Hemmes gering was. Kratuur 10721o 12723° 13725° 10% 10% 10% ItW 50% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad RTV/programma's11 Sport19,20,21,23 Strips 10 FOTO GPD PETER SMULDERS den is gebeurd blijft nog een raadsel. „Het is ook nog niet duidelijk of het de grond al had geraakt of dat het een doorstart heeft gemaakt", zei Van Hecke gisteren. Met de bon uit de krant van vandaag korting voor het huren van roeiboten, kano's of waterfietsen in het Galge water in Leiden. Vliegtuigje landt bij A28 om te tanken Een Duits sportvliegtuigje is maandag geland in een weiland naast een tankstation op de A 28 in de buurt van Assen. De piloten waren er plotseling ach ter gekomen dat ze bijna door hun brandstof heen waren, ver klaarde een politiewoordvoer der in Beilen bij Assen. „Vanuit de lucht zagen zij het tankstation op de A 28 en zij be sloten te landen", zei de woord voerder. Beide Duitse piloten kregen van de politie een boete van drieduizend gulden. Mensen die zelf gaan vliegen moeten eerst vastleggen waar de vlucht heengaat en höeveel brandstof ze nodig hebben, legde de woordvoerder uit. Na een verhelderend gesprek met de politie zijn de beide pi loten weer opgestegen en ver der gevlogen. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 Onderzoek naar doodsoorzaak gestopt RIJNSBURG IRENE NIEUWENHUIJSE Er is geen verband tussen de ziektes waaraan twee Rijnsburg se peuters enkele maanden ge leden zijn overleden. Dat blijkt uit onderzoek van de GGD Duin- en Bollenstreek. Halver wege mei verloor een 3-jarig meisje het leven. Twee weken later overleed een jongetje van twee. Omdat het ziekteproces bij beiden zeer grillig en snel is ver lopen en omdat de twee kinde ren in hetzelfde dorp woonden, werd aanvankelijk door veront ruste Rijnsburgse ouders veron dersteld dat er misschien sprake was van besmettingsgevaar. De GGD Duin- en Bollenstreek heeft vanaf het begin verband tussen de twee ziekteprocessen ontkend. Desalniettemin is de doodsoorzaak van de 3-jarige nog steeds niet bekend. Het on derzoek ernaar is inmiddels stopgezet. Vast staat wel dat dit meisje niet is overleden aan een virusziekte of aan nekkramp. De andere peuter, een jongetje van twee jaar, is gestorven aan een virus, de zogeheten coxsackie. Volgens woordvoerster R. Mut- schler van de GGD is het tot nu toe niet voorgekomen dat deze ziekte een dodelijke afloop heeft. „Maar je ziet maar weer, zeg nooit nooit in de genees kunde." Volgens de GGD worden er, nu nog eens vast is komen te staan dat er er geen verband is tussen beide overlijdensgeval- len, geen maatregelen geno men. „We zijn er van overtuigd dat dit een bijzondere samen loop van omstandigheden is." Op de laagste prijs van alle reeds afgeprijsde artikelen nog eens 30% kassakorting. Uitgezonderd: New Electronics, boeken, pluche en de LEGO® aanbiedingen in Arnhem. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. de Bijenkorf (2^) Qj encikoy a) Kwaliteit, design, voordelig •EN-C: Haarlemmerstraat 52a. DEN HA. Lange Poten 41 AMSTERDAM-C Molsleeg hoek Spuistraat. AMSTERDAM Gelderlandp 46. ARNHEM: Bakkerstraat 6. EINDHOVEN-C. 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1