Leidsch Dagblad Oorzaak ramp onduidelijk Het extraatje van Bressot. 1 Geen zwarte doos Is uw huidige pensioenvoorziening wel optimaal? Vijftien bussen uitgebrand fught rouwt, vloekt, chreeuwt en huilt a Werkloosheid daalt fors 2.49 RUIG EN TOCH ILIMMEND! GOED NIEUWS ;pAG 16 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 ijpNNENLAND Dreigende 'boerenoorlog' over mestbeleid Buitenland Leiden Sport LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 blad 11 k j lel 1,'bloi Brussel is klaar voor handelsoorlog met Verenigde Staten Droogte a desastreus j _y voor bomen Gert Aandewiel op de valreep in zee met Volendam Tot nu toe 32 doden en negen gewonden HET WOORD IS AAN George Sand Het eenvoudige is het moei lijkste ter wereld: het is het eindpunt der ervaring en de laatste inspanning van het genie. DE KNEGT HANS VAN SOEST gemeen", mompelt n jongen in het dorpscafé Marti n het marktplein in Vught zichzelf. De televisie staat n in de hoek. Op de lokale belkrant worden de eerste ee namen vrijgegeven van Vughtse slachtoffers. Ge- Iemand spuugt naar t scherm. Nog niet eens alle ibestaanden zijn al inge- ht. En morgen, morgen tat de hele internationale irs voor de deur. ,,Laat ons 'tp'ani jeblieft alleen, alsjeblieft. Er n hier mensen die een ito oer, een zoon, hun geliefde rloren hebben." De Vugh te- willen met elkaar uwen. Rust willen ze. De telefoon in het café blijft nkelen. Iedereen kent de 37 ngens en meisjes van de 'J^jnfare die mee waren naar concours in het Italiaanse Ze traden regelma- het dorp. Waren ge- ene leden van de carnavals- ireniging, maten, vrienden, op overlevenden is er leerf fet „Nu al 32 doden en de st zwaargewond. Ik ben een alist", mompelt de man :hter de bar. In een betrekkelijk kleine ïmeenschap als Vught, met 25.000 inwoners, lijkt ie- ereen elkaar te kennen. Nog (aar nauwelijks was het ieuws van de ramp bekend de familieleden, vrienden bekenden zochten elkaar p: in het café, in de kazerne of in het inderhaast ingerichte opvangcentrum op het vlieg veld. Vught, gelegen onder de rook van Den Bosch, bestaat tegenwoordig vooral uit nieuwbouwwijken, maar de authentieke dorpskern is er nog steeds'. Het plaatsje was tot nu toe vooral bekend door het Nationale Monument van het kamp Vught, dat onlangs meerdere malen werd beklad. En door de zwaar bewaakte gevangenis natuurlijk. Wie van de 37 muziekanten de ramp heeft overleefd, is ook vroeg in de ochtend nog niet bekend. De identificatie van de stoffelijke overschot ten is nog niet afgerond. Bo vendien is een gedeelte van het korps niet per vliegtuig,' maar per auto vanuit Italië naar Vught teruggekeerd. De vlaggen in het dorp han gen overal halfstok. De pas toors beraden zich op een eventuele rouwdienst in Vught en ook het gemeente bestuur overweegt actie. Mor gen moet een herdenkings dienst op het vliegveld vlakbij de Hercules die er als een neergestorte vogel bij ligt de collectieve rouw een plaats geven. Het vijfdaagse uitje naar Modena was het laatste op treden dat de musici dit sei zoen zouden geven. „Het laatste concert voor de vakan tie." De vrouw in het café laat de tranen stromen. „Het al lerlaatste concert ja, onbegrij pelijk." De oorzaak van de ramp met het Belgische Hercules- vrachtvliegtuig op de vliegbasis Eindhoven, waarbij gis teravond 32 mensen om het leven kwamen, is nog altijd onduidelijk. Het Belgisch-Nederlandse team dat is inge steld om de oorzaak te onderzoeken, verwacht nog gerui me tijd nodig te hebben om de toedracht te achterhalen. den. De vrachtvliegtuigen van het type Hercules gelden als de betrouwbaarste van alle militai re toestellen. Ooggetuigen van het ongeluk zeiden gisteravond dat het vliegtuig bij de landing een ongebruikelijk bromgeluid produceerde en plotseling een scherpe draai maakte. Volgens een woordvoerder van Defensie was de nadering van de lucht haven echter normaal. De hulpverlening kwam snel op gang. Op enkele plaatsen rond het vliegveld werden de hulpverleners wel gehinderd door massaal toestromende ramptoeristen. Staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie reisde on middellijk na het bekend wor den van het ongeval naar de vliegbasis Welschap. Premier Kok voegde zich later op de avond bij hem. Beide bewinds lieden toonden zich zeer aange slagen door de gebeurtenissen. Zij spraken geruime tijd met fa milieleden van de slachtoffers. Minister van defensie Voorhoe ve heeft zijn vakantie in Frank rijk onderbroken. Koningin Beatrix sprak gister avond vanaf haar vakantieadres in Italië haar medeleven uit met de nabestaanden van de slacht offers. EINDHOVEN «GPD Het ongeval vond even na zes uur gisteravond plaats bij de landing van het toestel op de vliegbasis Welschap ten zuid westen van Eindhoven. In het vliegtuig bevonden zich behalve de vier Belgische beman ningsleden 37 Nederlandse mi litairen die deel uitmaakten van het fanfarekorps van de Konink lijke Landmacht uit Vught. Het korps had deelgenomen aan een internationaal muziekfesti val in het Italiaanse Modena. De bemanning ep 27 leden van de militaire fanfare kwa men bij de rampzalige landing, waarbij het toestel in brand vloog, om het leven. Van de tien overlevenden die met zware verwondingen met helikopters naar de brandwondencentra in Beverwijk, Groningen en Rot terdam werden vervoerd over leed er één in de loop van de avond. De negen overige ge wonden zijn er slecht aan toe. Van één van hen was de toe stand vanmorgen kritiek. Morgenochtend om elf uur wordt op de luchthaven bij Eindhoven een besloten her denkingsbijeenkomst voor de slachtoffers gehouden. De be grafenisplechtigheden zijn naar verwachting donderdag. Het is voor luchtvaartdeskun digen nog een raadsel hoe de ramp heeft kunnen plaatsvin- Pagina 2: Meer over de vlieg ramp BRUSSEL-DEN HAAG»ANP In de neergestorte Hercules zat geen zwarte doos. Dit heeft ge neraal Guido Van Hecke, staf chef van de Belgische lucht macht, verklaard voor de Belgi sche radio. Volgens Van Hecke is het echter wel mogelijk, aan de hand van allerlei instrumen- DEN HAAG GPD De werkloosheid daalt. In het tweede kwartaal bedroeg het aantal werklozen dat bij ar beidsbureaus stond ingeschre ven 417.000. Dat waren er 52.000 minder dan in het eerste kwartaal. Voor een deel komt de forse daling voort uit seizoensinvloe den: in april, mei en juni is altijd meer werk voorhanden. Maar volgens hetCentraal Bureau voor de Statistiek, dat de cijfers vanochtend bekendmaakte, is de daling zo groot dat er ook sprake moet zijn van structurele dalende tendens in de werk loosheid. ten in het vliegtuig in combina tie met de opnames van de stemmen van de bemanning, de vluchtgegevens te achterha len. Vermoedelijk ontbreekt de zwarte doos om militair strate gische redenen. Ook in andere types militaire toestellen ont breken flightdate recorders. 07210 107240 11725° 10% 10% 10% 50% 60% 70% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17,18,19 Strips Uitgaan .14 Bij het Zuiderziekenhuis in Rotterdam wordt een van de zwaargewonde overlevenden van de vliegramp bij Eindhoven uit de ambulance getild. foto wfa Vandaag een kortingsbon voor de tentoonstelling 'Van Monet tot Matisse' in het Haags Gemeentemuseum. Kledingdief slaat toe in Noordwijk NOORDWIJK WIM WEGMAN De kledingdief, die sinds enkele dagen Noordwijk teistert, heeft opnieuw toegeslagen. Nadat het afgelopen weekeinde in ver schillende straten wasgoed van de lijnen werd gehaald, ging de onbekende er in de nacht van zondag op maandag opnieuw met kleren vandoor. Van een waslijn aan de Graaf Al- brechtstraat verdwenen een broek en T-shirt. Van de dader is nog geen spoor. Bressot-kaasjes [om van te smullen!) brengen gezelligheid op tafel. En nu helemaal. Want nu kunt u met Bressot een mooie plant of 'n fraai boeket winnen. Maak een slagzin af, stuur die op samen met 2 streepjescodes en wie weet behoort u tot de maar liefst duizend gelukkige winnaars. Zie de actiefolder In de winkel. Bressot kruidenkaas, 1 QQ kuipje 80 gram ,249" X.Z/ *7 kuipje 150 gram Nu met kans op een vrolijk boeket of een prachtige plant! Doe het rustig aan, huur een Yamaha vanaf ƒ90,-incl moZVA! ever prijS ut o - en Motorverhuur II MultiRent Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 «dschendam 070 - 327 91 15 Heeft u de mogelijkheid om eerder met pensioen te gaan? Wij helpen u graag alles in kaart te brengen. Kom nu langs bij de Generale Bank om later van een optimaal inkomen te genieten. Generale Bank. De Andere Bank. I Leiden, Doezastraat 1tel. 071 -5131641 Lisse, Hyacinthenstraat 2, tel. 0252-419026. De brandweer had de brand vannacht om vier uur onder controle, maar kon niet voorkomen dat vijftien bus sen volledig uitbrandden. foto hielco kuipers Bij Bovo-Tours in Roelofarendsveen Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Aanbiedingen gelden t/ ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Vijftien touringcar- en lijn dienstbussen zijn afgelopen nacht op een parkeerterrein aan de Lasso in Roelofarendsveen volledig uitgebrand. Zeven bus sen liepen brandschade op. De schade wordt door eigenaar B. van der Voet van het Veense touringcar-bedrijf Bovo-Tours grofweg geschat op anderhalf miljoen gulden. Elf bussen wer den vanwege de ouderdom (zo'n twaalf, dertien jaar) niet meer gebruikt en dienden als handelswaar. De oorzaak is on bekend, maar er wordt ernstig rekening gehouden met brand stichting. De brand werd om kwart over drie ontdekt door een mede werker van het transportbedrijf Van Benten. Toen hij een vrachtwagen wilde ophalen, zag hij vlammen uit één van de bussen komen. Doordat ze dicht op elkaar stonden gepar keerd, sloeg het vuur snel over naar andere bussen. De schoonzoon van Van der Voet heeft nog snel een aantal bus sen waaronder vrij nieuwe dubbeldekkers met een waarde van rond de miljoen gulden per stukin veiligheid kunnen brengen. De brandweerkorpser van de groepen Roelofarends veen, Rijpwetering en Leimui den waren om ongeveer vie uur de brand meester. Het na blussen nam nog enkele uren in beslag. Politiewoordvoerder J. Oppe- laar en brandweercommandant G. van Graas willen nog geen uitspraak doen over de Oorzaak van de brand. „Een onderzoek van de technische recherche moet dat uitwijzen." Eigenaar Van der Voet denkt er het zijne van. Dat een van de bussen spontaan in brand is gevlogen, wil er bij hem niet in. „We heb ben hier nogal eens wat gespuis gehad. Een paar keer hebben we ze weggestuurd." Het terrein dat volstaat met zo'n vijftig bus sen en verder vrachtwagens van het Oude-Weteringse transport bedrijf Van Benten, wordt altijd afgesloten met een hek. „Maar daar klimmen ze zo overheen", aldus Van der Voet. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30! - (I.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) 0 automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1