Leidsch Dagblad eweldsexplosie Noord-Ierland Veel zelfmoorden onder asielzoekers Politie van Delft sluit aantal cellen ïr Kroonjuwelen verbleken bij MG's Val van flat kost Op nippertje ontsnapt aan explosie Katwijker het leven Wandelende Katwijker krijgt tik van golfbal GOED NIEUWS UNDAG 15 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 'eiten en Meningen Toeristenseizoen in I Zuid-Frankrijk: Jacht op bedelaar is geopend i Binnenland Cultuur en Kunst Leiden Arts kan zich verzekeren voor j euthanasieproces Veel g* grappenmakers op North Sea Jazz ■ifï Het getergde leven van de Leidse kunstschilder Fred Hansen fcraël eist verbod 'Palestina' ïchts aël heeft het Internationaal fitipisch Comité (IOC) ge- agd te verhinderen dat de ste Palestijnse Olympische ie onder de naam 'Pa- aan de komende Zo- rspelen in Atlanta mee- jordvoerder Danny Shek het Israëlische ministerie [buitenlandse zaken zei i/anwa thet gebruiken van de am Palestina, zonder over- met Israël, een schending is van de akkoorden tussen Is raël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie over Pales tijnse autonomie. Volgens de akkoorden mag het bestuur in de autonome Palestijnse ge bieden eigen postzegels en paspoorten uitgeven, maar Is raël probeert te voorkomen dat het een naam voert die aanspraken op een toekom stige eigen staat impliceert. De Palestijnen en het IOC hebben nog niet gereageerd op het Israëlische verzoek. Basken dreigen Tour de France ochagavia ap Baskische extremisten hebben gedreigd met een aanval op de Tour de France als deze op 17 en 18 juli Pamplona, de hoofd stad van Navarra, aandoet. Ze eisten veranderingen in de rou tes van de etappes. Navarra, waar vijfvoudig Tourwinnaar Miguel Indurain vandaan komt, wordt door de meeste Baskische nationalisten beschouwd als deel van Baskenland. i j' «ra ontkent verantwoordelijkheid voor bomaanslag llerse Republikeinse Leger (IRA) ontkent verantwoor- Jyk te zijn voor de bomaanslag op een hotel in het |rd-Ierse Enniskillen. Daarbij liepen in de nacht van j op zondag ongeveer twintig mensen lichte ver- Idingen op. De ontploffing, die het vredesproces in Ird-Ierland mogelijk de definitieve nekslag heeft toe lacht, is waarschijnlijk het werk van een van de IRA ■splitste groep. 35-jarige katholiek overleed aan verwondingen tijdens de pro testen, vermoedelijk nadat hij door een Britse legerjeep was aangereden. De Noord-Ierse politie verwacht dat duizenden mensen vandaag de begrafenis van de man zullen bijwonen. Zij sluit rellen in het overwegend katholieke Londonderry niet uit, maar wil vooralsnog slechts op bescheiden schaal aanwezig zijn. ,,Een grote politiemacht wordt pas ingezet als de begra fenis een paramilitair karakter krijgt met gemaskerde mannen die vuurwapens dragen", aldus een woordvoerder. De bomaanslag in de nacht van zaterdag op zondag werd voorafgegaan door een telefo nische waarschuwing, waarbij een anonieme opbeller een IRA- code gebruikte. De hotelgasten konden daardoor nog op het nippertje worden geëvacueerd. De bom zat in een jeep die bij in McGuinness, de num- twee van Sinn Fein, de po- ;e ami van de IRA, zei giste- ïiet te weten wie de aanslag uitgevoerd. Hij riep op tot ite en drong aan op hervat- het vredesproces, ïdanks deze oproep bleef gelopen weekeinde onrus- Noord-Ierland. In Belfast, vooral in het merendeels olieke Londonderry, braken gevechten uit tussen jeug- betogers en politie en Brit- gertroepen. In het centrum Londonderry wierpen hon- len katholieke jongeren bar- op met behulp van uit- ande autowrakken, ïchter de barricaden gooi- ze molotov-cocktails naar lolitie, die schoot met echte ïbberkogels. Londonderry viel ook een te dode bij de onlusten. Een het hotel stond geparkeerd en die volgens de politie op 3 juli was gestolen in Dublin. Het ho tel liep grote schade op. De voorgevel werd weggeslagen en enkele verdiepingen stortten in. Voor het hotel ontstond een diepe krater en veel auto's wer den vernield. Niemand heeft de verant woordelijkheid opgeëist. Vol gens Britse veiligheidsbronnen en Ierse nationalisten is de aan slag gepleegd door Dad's Army, een groep die zich tien jaar ge leden na een conflict van de IRA heeft afgesplitst. Andere splin tergroepen zouden volgens de bronnen niet de capaciteit heb ben om zo'n zware aanslag te plegen. Enniskillen in het zuidwesten van Noord-Ierland was in no vember 1987 al eens doelwit van een bomaanslag door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Daarbij kwamen elf mensen om het leven en raak ten 63 mensen gewond. De aanslag van dit weekeinde is de eerste in Noord-Ierland sinds de IRA in 1994 een staakt-het-vu- ren afkondigde. Dat bestand werd in februari dit jaar inge trokken. leiden De kroonjuwelen van het Britse vorstenhuis, die worden tentoongesteld in het bleekten bijna bij zoveel pracht en praal. De MG-meeting op de Breestraat, waaraan sportwagens van dit merk deelnamen, trok enorme belangstelling. ioolbuis op jdende auto gooid op A2 Vrouw stapt net op tijd van boot in Rijnsburg ie onbekenden hebben in de ht van zaterdag op zondag af een voetgangersbrug over lutosnelweg A2, bij Best, een ilbuis op een rijdende auto n vallen. Het gevaarte kwam motorkap terecht en ver zaakte alleen materiële De inzittenden, een 26- ge Amsterdamse en haar [nd, kwamen met de schrik aldus een woordvoerder de politie. )e aanslag vond plaats ten den van Best. De auto reed le richting Eindhoven. De in- enden hebben kort voor de p twee personen op de voet- igersbrug gezien. Het projec- i een bruine geglazuurde )lbuis, was weggehaald uit i tuin in de buurt, waar hij 'geerde als bloembak. de zegsman van de itie zijn de inzittenden van auto aan de dood ontsnapt, de buis door de voorruit was tept, zouden de gevolgen lelijk zijn geweest, aldus de luie. ezin bedolven nder koeienpoep katwuk wim van wanrooy Een val vanaf het balkon van de vijfde verdieping van een flat aan de Treubstraat heeft een 28-jarige Katwijker zaterdag avond het leven gekost. De man was tegen midder nacht vanaf zijn eigen balkon via de railing naar het balkon Een 63-jarige Katwijker heeft gistermiddag een tik van een golfbal gekregen. Hij maakte een duinwandeling toen hij na bij de Zuidduinseweg plotseling een klap tegen zijn hoofd voel- «eT, Mi* Van de in Rijnsburg afgemeerde boot bleef na de ontploffing niet veel r FOTO HENK BOUWMAN runsburg wim van wanrooy n gezin uit Epe droop zon- gavond van de koeienpoep, dat twee jeugdige vandalen "af een viaduct boven de A 50 zak met uitwerpselen op de t0 waarin de familie reed dden gegooid. De voorruit en de vader, moeder en Pe kinderen kregen de hele "tgover zich heen. De vader fcg bovendien glas in het ge nt, De daders konden wor- ,n ingehouden. Ze vertelden 'verveling te hebben gehan- Id. Forse schade, maar geen persoonlijke ongeluk ken, hoewel een vrouw maar op het nippertje aan een gasexplosie ontsnapte. Dat was de balans van een ontploffing zaterdagmorgen op een in de Ou de Rijn afgemeerd plezierjacht, aan het Water- bospark in Rijnsburg. Op het moment van de ontploffing was er niemand op de boot aanwezig. Van het veertien meter lange jacht werd het dak weggeslagen, maar de boot bleef drijven. De ont ploffing is vermoedelijk veroorzaakt door een gaslek. De boot lag afgemeerd aan een steiger van een nog niet bewoonde nieuwe bungalow. De eige naar maakte zolang gebruik van het jacht in af wachting van de oplevering van zijn nieuwe wo ning. Een half uur voor de ontploffing had hij nog een lege gasfles vervangen door een volle. Toen tegen elf uur zijn vrouw in de boot ging kijken of de koelkast al weer werkte, rook zij een gaslucht. Ze kon echter geen lek ontdekken. Drie minuten later, nadat de vrouw de boot weer had verlaten, ontplofte het jacht. De enorm geschrokken vrouw was behoorlijk optdaan. De veerman van het nabij varende pontje (tussen Rijnsburg en Valkenburg),» dat naast de nieuwe woning aanmeerde, sprak van een 'enorme klap'. ,,Ik zat binnen te lezen en voelde de druk van die explosie op mijn armen." De klap was zo hard dat twee ruiten van de bungalow sneuvelden en ook een ruit van een shovel, waarmee vier mannen in de tuin bezig waren. Over het schadebedrag is niets bekend. De technische recherche van de politie Hollands Midden stelt een nader onderzoek in. De politie Haaglanden heeft vanmorgen de 24 cellen in het Delftse arrestantenhuis voor onbepaalde tijd gesloten. Het gaat om een bezuinigingsmaat regel die dit jaar naar verwach ting enkele tonnen oplevert. De aanwezige arrestanten zijn overgebracht naar Den Haag. Volgens een woordvoerder van de politie Haaglanden dient de bezuiniging niet om tekorten te dekken, maar is de besparing gewenst „omdat de politie zui nig met geld moet omgaan". De politie maakt voor de verzor- Ambtenaar van justitie vast na drugshandel haarlem arthur maandag De rijksrecherche heeft zaterdag een administratief medewerker van het parket in Haarlem aan gehouden. De man, een 32-jari- ge Amsterdammer, wordt ver dacht van lidmaatschap van een criminele organisatie en handel in drugs. Met de Amsterdammer zijn in verband met dezelfde zaak nog vijf anderen aangehouden. De overige verdachten hebben geen band met het Haarlemse openbaar ministerie. In het ka der van het onderzoek zijn in Amsterdam, Diemen en Delft huiszoekingen gedaan. Het onderzoek duurt nog voort. Alle verdachten worden morgen voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Liftster (70) verdwaalt op Al HOLTEN GPD Een zeventigjarige vrouw uit Dalfsen is zaterdagmiddag om streeks half vijf op het viaduct van de Al nabij de Larenseweg in Holten van de weg gehaald. Toen enkele automobilisten meldden dat er een oude dame langs de snelweg liep met een boodschappenkarretje aan haar hand, was het de meldkamer van Politie Salland al snel dui delijk dat het ging om een al langer daar bekende vrouw uit de omgeving van Dalfsen. Zij reist regelmatig 'op de duim' door deze regio en is al op tal van vaak gevaarlijke plaatsen aangetroffen. Deze keer wist ze echter niet meer waar ze naar toe wilde. Agenten hebben haar thuis afgeleverd. HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Het schoothondje verdenkt het heelal ervan een plan te beramen om zijn plaats te komen Innemen. van zijn buurvrouw geklom men. Hij nam wat spullen uit haar woning mee en is op de te rugweg vermoedelijk uitgegle den en naar beneden gevallen. De twee buren klommen wel vaker aan de achterzijde van de woning over het hek van het balkon naar de woning van de ander. 117220 11722° 12725° 10% 10% 10% 50% 60% 70% Uitgebreid weeroverzichtop pagina 18 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur6 Economie12 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9,11 RTV/programma's19 Sport13 t/m 17 Strips18 Uitgaan20 Vandaag een kortingsbon voor Noordwijk Space Expo waar onder meer de nieuwe kinderattractie 'Ariane Countdown Show'. Leidse stadhuis, ver elopen zondag 170 FOTO HENK BOUWMAN den haag gpd katwijkwimvan wanrooyde. Een 21-jarige golfer uit Rijnsburg was in een nabijgele gen duinpan aan het oefenen en de goede richting kwijtge raakt. De Katwijker is met een hoofdwond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Zeker twintig asielzoekers en vluchtelingen hebben sinds vo rig jaar zelfmoord gepleegd tij dens hun verblijf in Nederland. Zestig anderen deden een po ging tot suïcide, die echter mis lukte. Uit deze gegevens van de Europese vluchtelingenorgani satie PRE blijkt dat de psychi sche nood onder asielzoekers veel groter is dan tot nu toe werd aangenomen. Voor asielzoekers die geen uitkomst meer zien voor hun si tuatie, zijn er zogeheten Abri's. Dat zijn centra's waar ze wor den geholpen om in een op vangcentrum te kunnen wonen. Bij een Abri worden asielzoe kers pas toegelaten als ze een jaar in Nederland verblijven. De selectie vergt bovendien enkele weken en het verblijf kan slechts een half jaar duren. Dan worden ze weer teruggestuurd naar een opvangcentrum. „In de meeste gevallen is dat een ramp. Dan weet je bijna van tevoren al dat de proble men opnieuw zullen begin nen", zegt directeur Rozendaal van de Abri in Amsterdam. Hij wijst er op dat het leven voor asielzoekers en vluchtelingen veelal uitzichtloos is en dat ze vaak van het ene opvangcen trum naar het andere worden overgeplaatst. „Ze moeten lang wachten voordat ze weten waar ze aan toe zijn en dat levert heel veel problemen op. Bovendien is het leven in zo'n centrum nogal hectisch; er is weinig ruimte voor een eigen leven. Dat leidt geregeld tot een uit barsting van geweld. Dan wor den sommigen weer overge plaatst naar een ander opvang centrum. En zo gaat het maar door. Dan komen die mensen op een punt dat ze geen andere uitweg meer zien dan een eind aan hun leven te maken." Rozendaal weet uit ervaring dat er geen aandacht is voor mensen die er in een opvang centrum onderdoor dreigen te gaan. „Je merkt het niet aan ze. Het zijn doorgaans mensen die zich terugtrekken en weinig tot niets zeggen. Er zou veel meer hulp voor ze moeten zijn, om ze te leren om zelfstandig te leven, maar bovenal om te overleven." De Vereniging Vluchtelingen werk vindt de nieuwe gegevens ook dermate verontrustend dat er een onderzoek moet komen naar de geestelijke nood onder asielzoekers. ging en het vervoer van arres tanten gebruik van particuliere bedrijven. Dat kost veel geld, al dus de woordvoerder. Sluiting van de cellen in Delft is volgens hem mogelijk omdat er tegenwoordig „veel minder oneigenlijke passanten" zijn, veroordeelden voor wie geen plaats is in een huis van bewa ring. Dat is te danken aan de nieuwe gevangenissen in Zoe- termeer en Alphen aan den Rijn. De enkele arrestanten die in Delft waren ingesloten, zijn vanmorgen overgebracht naar het Haagse arrestantenhuis. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: iVoorletters: "T Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (I.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1