Leidsch Dagblad ï^an Hulst niet naar Utrecht 17 22 un ielerhelden naar Leiden ucces bij beraad over eperking wapenexporten Straattheater op Stadhuisplein Twee jaar geëist voor verkrachten moeder Scherpere regels voor veiligheid luchtvaart UITVERKOOP TOT 60% KORTING LAMBERS 'Inbrekers moeten bekenden zijn geweest' GOED NIEUWS RDAC 13 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Cultuur en Kunst Overheid wil af van brood-en jusbesluit Man met haar op de borst zou intelligenter zijn Architectuurgids in Leiden leest als een stadswandeling Sport Tennisster Van der Plas verliest op kampioenschap m ■pschef Hollands Midden ziet af van opvolging Wiarda ischef Sybrand van Hulst van Hollands Midden gaat naar Utrecht. Van Hulst ziet om persoonlijke rede- af van de opvolging van Jan Wiarda bij de regiopoli- 992 i Itrecht. Daarbij heeft onder meer een rol gespeeld lij zijn functie als voorzitter van de Raad van Hoofd- lissarissen niet wil opgeven. Van Hulst vervult die 995 2fis opvolger van de Haagse korpschef Brand pas sinds 995 fe maanden. Hij is op vakantie in het buiten land. Woordvoerder C. Jongh van de politie Hollands Midden kan het bericht bevestigen noch ontkennen. „En dat zeg ik niet om er vanaf te zijn, ik weet het gewoon niet. Ik heb Van Hulst er niet over kunnen spreken. leidt het Algemeen Neder- Persbureau, dat daarvoor J95 nu 3< igens geen bron wil prijsge- Hulst was gisteravond jereikbaar voor een reactie. .hans koenekoop i|e wielerglorie geeft tijdens i;<|j||aens Ontzet acte de présen- i de binnenstad. Tijdens de |||Boberfeesten wordt een wie- [|HHnde gehouden voor oud renners. Joop Zoetemelk, ir den Hertog, Steven is, Gert Jan Theunisse en jen Karstens rijden in elk mee. Mogelijk stappen de oude wielerhelden Eddy ckx en Raymond Poulidor e racefiets. )k aanwezig zijn renners die re maakten in de Tour de ce van 1958. De Nederlan- Piet Damen, Leo van der m en Jaap Kerstens hielpen Luxemburger Charly Gaul de overwinning. rein naar muiden kan lan rijden IDEN RIEN POLDERMAN trein van Lovers Rail naar uiden kan van start. Minis- Jorritsma van Verkeer en terstaat heeft de Amster- ïse rondvaartrederij Lovers junning verleend om een elijkse treindienst Amster- i-Haarlem-IJmuiden te gaan :n. Waarschijnlijk begint andag al de opknapbeurt de oude IJmuidense spoor- Maandag of dinsdag zou de aanleg van een noodper- op het voormalige emplace- nt van IJmuiden beginnen, ecteur Peter Sul denkt in au- tus te kunnen rijden met iKennemerstrand Expres, lu de ministeriële toestem- ig is verleend, is Lovers de ste concurrent van de Ne- landse Spoorwegen. De NS men het bericht over de ver- ïning voor Lovers 'voor ken- Lovers mikt )ral op plezier-klanten uit ïsterdam en Haarlem. NEN Rtr-AFP-ANP Verhandelaars van 31 landen gisteren in Wenen na ee dagen onderhandelen een koord bereikt dat wapenex- >rten in de wereld een halt toeroepen. Een hoge lerikaanse diplomaat heeft Tijdens het beraad achter ge- Overigens is dit al het vijfde sce nario dat ik in korte tijd heb ge hoord. Onlangs meldde RTL-4 nog dat hij naar Arnhem zou gaan. En nu zou hij dus weer blijven. Eerlijk gezegd nemen we al dit soort berichten maar voor kennisgeving aan." De woordvoerder van minis ter Dijkstal van binnenlandse zaken zei gisteravond laat nog geen commentaar te kunnen geven. Dijkstal komt door deze on verwachte tegenvaller in de pro blemen. Van Hulst zou immers bij Hollands Midden plaats moeten maken voor de omstre den korpschef Ries Straver, die als gevolg van de IRT-affaire weg moet bij de politie Kenne- merland. De positie van Straver in Haarlem is onhoudbaar om dat de parlementaire enquête opsporingsmethoden duidelijk heeft aangetoond dat hij het voormalige koningskoppel van de criminele inlichtingendienst Kennemeriand, Klaas Langen- doen en Joost van Vondel, on voldoende in de hand had. Straver moet tegen zijn zin uit Kennemeriand vertrekken. Hij heeft echter weinig keus omdat Dijkstal hem onder druk van de Tweede Kamer - ook tegen de zin van de Haarlemse burge meester J. Pop - weg wil halen Start en finish zijn op het Ra penburg ter hoogte van café L'Espérance. De organisatie is in handen van de stichting Wie- lerbelangen en de 3 October Vereeniging. Volgens Wim van Duivenbode van de stichting Wielerbelangen heeft het veel moeite gekost een parcours te vinden. „Met al die andere acti viteiten viel het niet mee een gaatje te vinden." De renners worden verdeeld in twee categorieën: boven de vijftig jaar en onder de vijftig jaar. Er worden dan ook twee wedstrijden van eeri half uur en vijf ronden gereden. De organi- satie verwacht in elke categorie dertig deelnemers. De oude wielerhelden zijn te bewonde ren vanaf 10.30 uur. Akkoord over financiering HSL in België den haag gpd Nederland draagt 823 miljoen gulden bij aan de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL) in Bel gië. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) en de Belgische minister van vervoer Daerden hebben daar gisteren overeen stemming over bereikt. De twee landen hebben lang onderhan deld over de kwestie. De HSL moet in 2005 operationeel zijn. Eerder kwamen Nederland en Vlaanderen overeen dat de ho gesnelheidslijn tussen Antwer pen en Rotterdam in België langs de E19 gaat lopen. Dat tracé had de voorkeur van Ne derland, maar was voor de Bel gen duurder. Aanvankelijk wilde Jorritsma maximaal zevenhon derd miljoen uittrekken voor de extra kosten die de Belgen moe ten maken. Die wezen dat bod van de hand en eisten 900 mil joen tot 1,3 miljard. De totale kosten voor aanleg van de HSL komen nu op ruim 8,2 miljard. sloten deuren slaagden de VS en Rusland erin een oplossing te vinden voor een meningsver schil over het openbaar maken van informatie met-een gevoelig karakter. In april was het over leg opgeschort, omdat Rusland weigerde bepaalde informatie openbaar te maken. Volgens Westerse diplomaten betrof het hier met name wapenverkopen aan landen die in het Westen als een risicofactor worden be schouwd, zoals Noord-Korea, Cuba en Iran. De weg is nu vrij voor het toe passen van het zogenoemde 'Akkoord van Wassenaar', dat in december in Wassenaar werd gesloten tussen de Westerse landen en Rusland, Hongarije, Slowakije en 'Polen. Het doel van dit akkoord is het aan ban den leggen van de export van wapens en goederen en techno logie die voor militaire doelein den kunnen worden gebruikt. Kernwapens vallen buiten het akkoord. leiden Tijdens de Leidse Lakenfeesten worden bezoekers op het Stadhuisplein onthaald op straattheater. Theater Maatwerk uit Rotterdam beet gisteren het spits af met de voorstelling 'Feeksen', een stuk dat is ont leend aan Shakespeare's 'De getemde feeks'. Maatwerk maakt voorstellingen met acteurs met een verstande lijke handicap. FOTO HENK BOUWMAN bij zijn huidige korps. Na lang aandringen was Straver bereid naar Hollands Midden te ver trekken. Een andere post wei gert hij echter categorisch. Reddingsboei voor de minis ter is het twee weken geleden opgezette Nederlands Politie Instituut (NPI). Namens de korpsbeheerders, de hoofdoffi cieren van justitie en de korpschefs, moet het NPI een vooraanstaande rol gaan spelen bij het ontwikkelen van toe- komstbeleid bij de Nederlandse politie. Het NPI zoekt nog een korpschef die kan zorgen voor die kwaliteitsimpuls. Leidenaar verbijstert rechtbank den haag/leiden aad rietveld tweede man zijn echte vader was. Op zijn 15e moest hij er achter komen dat dat niet zo was. De advocaat van de man zei dat de moeder ook in de relaties van de zoon had zitten stoken. Motieven genoeg dus. Maar toch. Rechtbankpresidente Tan zocht vergeefs naar woor den om uit te drukken wat zij van de zaak vond. „Een ver krachting van je eigen moeder is zo ver buiten de grenzen van het toelaatbare, dat eh, ja..." Ook officier Julsing had het er moeilijk mee. „Dit gaat eigenlijkje fantasie te boven." De man zocht die zesde april zijn moeder op, nadat hij haar jaren had gemeden. Hij had nog een half uur met haar zitten praten, voordat zijn woede bezit van hem nam. Zijn moeder verzette zich te gen de verkrachting, maar werd geknepen, geslagen, aan haar haar getrokken en in haar schouder gebeten. Officier Julsing eiste twee Rechtbankpresidente M. Tan had er geen woorden voor. Of ficier van justitie E. Julsing noemde het verhaal 'verbijste rend'. Een man die zijn eigen moeder had verkracht hadden zij blijkbaar nog nooit in het verdachtenbankje gezien. Toch was dat waarvoor een 39-jarige Leidenaar zich giste ren voor de Haagse rechtbank moest verantwoorden: dat hij op 6 april van dit jaar, na het drinken van veertig glazen bier, zijn slechts zeventien jaar oudere moeder had gedwon gen gemeenschap met hem te hebben. Motieven om een hekel aan zijn moeder te hebben had de Leidenaar volgens de psychia ter en de psycholoog die hem onderzochten voldoende. De vrouw liet haar oudste zoon al op vrij jonge leeftijd dagelijks alleen achter met zijn jongere zusje en de zorg voor het huis houden. Zij had, in de woor den van de verdachte, niets jaar cel tegen de man, waar nagelaten om hem 'de goot in te trappen'. Daarbij had zij hem altijd verteld dat haar van acht maanden voorwaar delijk. De rechtbank doet 25 juli uitspraak. den haag anp Het kabinet wil scherpere regels stellen aan de veiligheid van de burgerluchtvaart. Hoewel de kans dat iemand betrokken raakt bij een ongeluk klein is, vereist de groei van het lucht verkeer aanpassing van het be leid om het huidige niveau te kunnen handhaven. Verantwoordelijk minister Jorritsma van verkeer en water staat wil vooral internationaal werken aan een harmonisatie van de veiligheidsregels. De eer ste afspraken daartoe zijn al eerder gemaakt in het interna tionale luchtvaartorgaan ICAO. Een speciale 'taskforce' moet in ons land controles uitvoeren op luchthavens om onveilige vliegtuigen tijdig te kunnen sig naleren. Jorritsma wil boven dien het samenwerkingsver band van Europese luchtvaart autoriteiten (JAA) versterken. Ook de Europese luchtbeveili- ging verdient extra aandacht. Schiphol heeft eind vorig jaar al aangekondigd een speciaal meldpunt te openen waar parti culieren en bedrijven, desnoods anoniem, gevaarlijke situaties bij vliegtuigen kunnen doorge ven. Ook lanceerde de luchtha ven het plan om een speciaal systeem op te zetten waarin alle geconstateerde onveilige situa ties worden bijgehouden. Zo wil men registreren welke toestel len en welke maatschappijen geregeld problemen opleveren. Met name toestellen uit Oost- Europa en Afrika vertonen nogal eens mankementen. De uitvoering van de veilig heidseisen is in eerste instantie een zaak van de luchtvaart maatschappijen zelf. De over heid stelt de regels vast en houdt toezicht. Het ministerie wil in overleg met de sector vaststellen op welke wijze de veiligheid kan worden ver hoogd. Het gaat daarbij onder meer om de opleidingen voor vliegend personeel en verkeers leiders. Demmenie verbouwt de prijzen! Jtespreek- jm. OP OUDE VOORRAAD Hogewoerd 27-29 Leiden 071-512 59 85 *3>d, «'S'W, is< Demmenie's Rietschans 68, Leiderdorp, Tel. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Des te meer men van zich zelf eist, des te makkelijker helpt je God. Uitgebreid weeroverzicht op pagin; VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -5,6 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad18 Regio11,12,13,15 RTV/programma's8,9 Sport 21,22,23 Strips 7 Bon voor de familiefilm Ju- manji in de Voorschotense kinderbioscoop CC waarmee drie bezoekers twee kaartjes betalen Amsterdam ArenA: de grote liefde van Jan Gaasterland. 'Vlinders in m'n buik als ik er naar toe rijd'. Van de regen in de zon. Pret in Torremolinos om weerberichten uit Nederland. 'Kelly had niet geboren mogen worden'. Leidse familie klaagt AZL aan. Een 'juridisch novum'. ZOMER. Een serie arti kelen waarin dit thema centraal staat. Vandaag: Zomerbier. Denkwijzen De krom heid van het bestaan. Groeiende zorgen om het kusttoerisme. Maar staatssecretaris Van Dok blijft optimistisch. Onze Taal: Jopen. Angst zit er goed in bij overvallen Rijnsburger rijnsburg conny smits Daags na de overval zit hij in de huiskamer op de bank, een honkbalknuppel bij de hand en een hockeystick voor de grijp bij de voordeur. De angst zit er goed in bij Rijns burger Christiaan van de* Water sinds hij gisternacht door inbrekers werd geboeid op zijn eigen bed. De klap die hij daarbij op zijn achterhoofd kreeg toegediend, vermoe delijk met een zaklantaarn, heeft geresul teerd in een pijnlijke bult. „Toch vind ik het nog het ergste dat de inbrekers al mijn geluidsapparatuur hebben meegenomen", zegt de 20-jarige MTS'er. „Verschillende cd-spelers, versterkers en een mini-disC. Over de angst kom ik wel heen, maar die apparatuur was me heilig. Het is een hobby van me en ik heb er lang voor gewerkt om het bij elkaar te krijgen. Bovendien is de kans klein dat de verzeke ring uitbetaalt. Het was allemaal extra ap paratuur, naast die van mijn ouders." Christiaan was alleen thuis toen twee in brekers zich in de nacht van donderdag op vrijdag toegang verschaften tot de woning aan het Rijnsburgse Rapenburg. Zijn ouders waren nog met vakantie. Terwijl Christiaan inmiddels al twee uur lag te slapen („Ik had die dag hard gewerkt') kwamen de inbre kers rond middernacht binnen via de ach tertuin. Een ruit werd uit de sponning ge licht nadat de twee de glaslatten rondom hadden verwijderd. Opmerkelijk is dat ze vervolgens geen acht hebben geslagen op een geluidsinstal latie die pal naast het geforceerde raam stond. Ook de televisie en video-recorder in de huiskamer werden voorbijgelopen. „De inbrekers zijn bekenden geweest", conclu deert Christiaan pertinent. „Want ze zijn rechtstreeks naar mijn kamer gelopen en hadden het duidelijk op alleen mijn spullen gemunt." Zelf werd hij zich pas bewust van de in braak toen hij wakker werd van een zaklan taarn die in zijn gezicht scheen. Toen hij vroeg wat er aan de hand was, werd hij te rug op bed gedrukt en te verstaan gegeven dat hij 'zijn bek moest houden'. „Toen ik daarna toch weer overeind kwam, draaiden ze me aan mijn arm op mijn buik en bon den mijn handen bij elkaar met een snoer tje van mijn eigen apparatuur. Toen kreeg ik ook die klap op mijn achterhoofd." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. VoorKiitcts: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (I.v.m. controle bezorging) n de afgelopen 3 maanden geen invelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1